Jump to content

Το Βασίλειο Της Αράχνης - Γιάννης Πλιώτας


Arachnida
 Share

Recommended Posts

Τι μέγεθος θα έχουν οι σελίδες του βιβλίου; Από τη σελιδοποίηση μου φαίνονται πολύ μικρές.

Κατά τα άλλα φαίνεται ωραία δουλειά. Περισσότερα βέβαια όταν πάρω το τελειωμένο προϊον στα χέρια μου.

 

Κανονικό μέγεθος θα έχουν. Νομίζω 6Χ9 ίντσες αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 247
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    21

  • Arachnida

    65

  • Παρατηρητής

    31

  • dreamwhisperer

    14

  • 2 weeks later...

Έμειναν πέντε μέρες ακόμα ώσπου να σκάσει μύτη το βιβλίο. Ο Αραχνίδας έχει αρχίσει να μετράει αντίστροφα. Τα μέλη του Sff κάνουν χώρο στη βιβλιοθήκη τους ενώ φροντίζουν να ολοκληρώσουν ότι διαβάζουν μέχρι στιγμής. Ένας ακόμα Έλληνας συγγραφέας του φανταστικού πρόκειται να βγει από το σπήλαιο και να αντικρίσει το φως. Άραγε θα του αρέσει το φως, άραγε θα τον ζεστάνει ή θα τον τυφλώσει;

Ετοιμαστείτε για πολλά τσιμπίματα! Η αράχνη τσιμπά επικίνδυνα. Λίγες μέρες υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν τσιμπά κι επικίνδυνα.

Και επειδή πολλοί μπορεί να τρομάξετε, σας βεβαιώνω ότι στο βιβλίο δεν αναφέρεται ούτε μία μικροσκοπική αράχνη.

Πάντως σε ευχαριστώ Παρατηρητή κι ελπίζω όταν βγει να μη σε απογοητεύσει. Ίσως την Τρίτη να έχω και το εξώφυλλο να σας δείξω. Για την ώρα περιμένω να διαλέξει η εκδότρια.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να με απογοητεύσει διότι τα όσα έχω διαβάσει από τη δική σου πένα με προετοίμασαν για κάτι καλό. Ε, κι άμα το πρώτο δεν είναι όπως το περιμένω, τέσσερα βιβλία είναι στην τελική, ίσως να γίνεται ενδιαφέρον αργότερα. Συγχαρητήρια για το Βεεμωθ παρεπιμπτόντως (από την Ανθολογία Θρύλοι του Σύμπαντος για όσους δεν γνωρίζουν), ειδικά για το σημείο που μιλάς για την ιστορία του Αγίου που σκότωσε το Δράκο.

Μα ακόμα δεν έχει βρει εξώφυλλο η εκδότρια; Εσύ δεν είχες-έχεις κάτι να προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να με απογοητεύσει διότι τα όσα έχω διαβάσει από τη δική σου πένα με προετοίμασαν για κάτι καλό. Ε, κι άμα το πρώτο δεν είναι όπως το περιμένω, τέσσερα βιβλία είναι στην τελική, ίσως να γίνεται ενδιαφέρον αργότερα. Συγχαρητήρια για το Βεεμωθ παρεπιμπτόντως (από την Ανθολογία Θρύλοι του Σύμπαντος για όσους δεν γνωρίζουν), ειδικά για το σημείο που μιλάς για την ιστορία του Αγίου που σκότωσε το Δράκο.

Μα ακόμα δεν έχει βρει εξώφυλλο η εκδότρια; Εσύ δεν είχες-έχεις κάτι να προτείνεις;

 

Ναι εγώ έκανα τις προτάσεις μου, όπως κι απ' το τμήμα επιμέλειας, αλλά την απόφαση θα την πάρει αυτή. Είπε ότι ψάχνει κι άλλες ιδέες.

Χρόνος εντάξει υπάρχει, δεν νομίζω πριν την Πέμπτη να πάει για εκτύπωση.

Ευχαριστώ πολύ για το Βεεμώθ. Με διάφορες αλλάγες θα αποτελεί το πρώτο κεφάλαιο του τρίτου τόμου. Αυτό προσπαθώ να τελειώσω σήμερα το πρωί.

Πάντως δεν είμαι σίγουρος για τον αριθμό των βιβλίων. Αν θα είναι τρία ή τέσσερα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι τρία, είναι Τριλογία

Αν είναι παραπάνω, είναι Πολυλογία!

 

Γράφε εσύ και μη σε απασχολεί το ακόλουθο. Ότι απαιτεί το στόρι.

Link to comment
Share on other sites

Μια σελίδα διάβασα (αυτή της τελικής σελιδοποίησης) και μπήκα στη λίστα των μελών που περιμένουν την κυκλοφορία του βιβλίου.

 

Υπάρχει πουθενά κάποιο μεγαλύτερο απόσπασμα του βιβλίου για ανάγνωση;

Link to comment
Share on other sites

Μια σελίδα διάβασα (αυτή της τελικής σελιδοποίησης) και μπήκα στη λίστα των μελών που περιμένουν την κυκλοφορία του βιβλίου.

 

Υπάρχει πουθενά κάποιο μεγαλύτερο απόσπασμα του βιβλίου για ανάγνωση;

 

Ευχαριστώ, αρχίζω να αγχώνομαι.

Παλιότερα είχα μερικά κεφάλαια στο φόρουμ, έλαβα υπόψη όσες παρατηρήσεις έγιναν και ζήτησα να κατέβουν μιας και τα είχα αλλάξει σε μεγάλο βαθμό. Για προδημοσίευση θα ζητήσω άδεια απ' την εκδότρια σε λίγο καιρό και λογικά θα ανεβάσω το 1ο κεφάλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αρχίζω να αγχώνομαι.

Παλιότερα είχα μερικά κεφάλαια στο φόρουμ, έλαβα υπόψη όσες παρατηρήσεις έγιναν και ζήτησα να κατέβουν μιας και τα είχα αλλάξει σε μεγάλο βαθμό. Για προδημοσίευση θα ζητήσω άδεια απ' την εκδότρια σε λίγο καιρό και λογικά θα ανεβάσω το 1ο κεφάλαιο.

 

 

Οk θα περιμένω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά πήγε λίγο πίσω ο προγραμματισμός και ίσως από τη Δευτέρα θα αρχίσει να τυπώνεται και να διανέμεται.

Το εξώφυλλο αποφασίστηκε να ανατεθεί την προηγούμενη εβδομάδα σε εικονογράφο, ο οποίος θα έπρεπε πρώτα να διαβάσει το βιβλίο.

Σήμερα το πρωί ολοκληρώθηκε η διαδικασία και έχω να σας το δείξω.

Το έχει ζωγραφίσει ο Γιώργος Δημητρίου.

Επίσης το πρωί έπεσε η ιδέα ο τίτλος να γίνει: "Βασίλειο της Αράχνης", ο οποίος και υιοθετήθηκε.

Ο υπότιτλος του πρώτου τόμου είναι "Η περγαμηνή με τους τέσσερις απόκρυφους αποδέκτες".

Για όσους είναι στην Αθήνα η πρώτη παρουσίαση θα γίνει στο Cube την Παρασκευή 11 Απριλίου, στα πλαίσια του 2ου διημέρου που διοργανώνουν οι Συμπαντικές Διαδρομές.

 

post-233-1206026992_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγε λίγο πίσω ο προγραμματισμός και ίσως από τη Δευτέρα θα αρχίσει να τυπώνεται και να διανέμεται.

Το εξώφυλλο αποφασίστηκε να ανατεθεί την προηγούμενη εβδομάδα σε εικονογράφο, ο οποίος θα έπρεπε πρώτα να διαβάσει το βιβλίο.

Σήμερα το πρωί ολοκληρώθηκε η διαδικασία και έχω να σας το δείξω.

Το έχει ζωγραφίσει ο Γιώργος Δημητρίου.

Επίσης το πρωί έπεσε η ιδέα ο τίτλος να γίνει: "Βασίλειο της Αράχνης", ο οποίος και υιοθετήθηκε.

Ο υπότιτλος του πρώτου τόμου είναι "Η περγαμηνή με τους τέσσερις απόκρυφους αποδέκτες".

Για όσους είναι στην Αθήνα η πρώτη παρουσίαση θα γίνει στο Cube την Παρασκευή 11 Απριλίου, στα πλαίσια του 2ου διημέρου που διοργανώνουν οι Συμπαντικές Διαδρομές.

 

post-233-1206026992_thumb.jpg

 

Φίλε Γιάννη,

Α) Το εξώφυλλο είναι φανταστικό.

Β) Ο τίτλος πολύ ελκυστικός.

Γ) Ο τρόπος που γράφεις μου αρέσει πολύ.

 

Λαμβάνοντας υπόψη τις προαναφερθείσες παραμέτρους έχω την πεποίθηση ότι το βιβλίο θα πάει πολύ καλά.Εγώ είμαι σχεδόν πάντα στην Αθήνα. Λογικά θα είμαι και στις 11 Απριλίου. Μόνο να μάθω την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εμένα μου άρεσε πάρα πολύ. Ειδικά ο Αλιόσκα που τρέχει με την περγαμηνή με άφησε άφωνο. Ούτε εγώ δεν τον φανταζόμουν τόσο όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο εξώφυλλο. Το είχα δει και στο Deviantart πριν κάτι ημέρες, στη σελίδα του καλλιτέχνη

Link to comment
Share on other sites

A,ωραίο εξώφυλλο,πράγματι!Τώρα τελευταία έχω αρκετά αδιάβαστα και επιπλέον πήζω στο φάντασυ οπότε δε με βλέπω να το διαβάζω σύντομα.Πάντως σε κάποια φάση θα το τιμήσω μάλλον.Εξάλλου έχω πάρει μια γεύση.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το εξώφυλλο μου άρεσε κι εμένα. Αναμένουμε την κυκλοφορία του. Επίσης, νομίζω ότι καλά κάνατε και κόψατε τον τίτλο, μιας και ίσως να ήταν μεγάλος.

Link to comment
Share on other sites

Ένα θα σου πω. Ανοίγωντας τα new posts, άνοιξα πρώτα το τόπικ με τις "συναντήσεις Πάτρα", και ήμουν έτοιμος να σου απαντήσω ένα "ουάου, τι γαμάτο καινούριο Άβαταρ είναι αυτό Αραχνόπουλε!". Λέω όμως, "δεν πάω καλύτερα πρώτα απο το τόπικ με το βιβλίο να δώ τι γίνεται".

 

Πραγματικά πάρα πάρα πολύ ωραίο εξώφυλλο! Δεν ξέρω τι σύνδεση έχει με το βιβλίο σου και κατα πόσο σε βρίσκει σύμφωνο, αλλά είναι πραγματικά ένα απο τα πιο όμορφα εξώφυλλα που έχω δει τον τελευταίο καιρό. Μπράβο, ξεκινάς δυνατά. Εύχομαι λοιπόν Χρυσά Ράφια!

 

Υ.Γ. 1. Έχει ξεκινήσει η διανομή στα βιβλιοπωλεία?

Υ.Γ. 2. Υπάρχει περίπτωση Απρίλιο να είμαι Αθήνα (Είναι και το λάιβ που σου έλεγα, αλλά δεν μας κόβω να προλαβαίνουμε). Θα μαζευτεί ομάδα γερή.

Υ.Γ. 3. Και πάλι μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα λεφτά το εξώφυλλο! Καλώς το δεχτήκαμε λοιπόν το βιβλίο και είθε να προσελκύσει περισσότερο ελληνικό αναγνωστικό κοινό στη Φανταστική λογοτεχνία. Ίσως και σε πενήντα χρόνια να το γυρίσουν σε ταινία!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά υπέροχο εξώφυλλο! :D Συγχαρητήρια!!!

 

Μια μικρή προτασούλα :) (αν και δεν ξέρω αν πρακτικά υπάρχει χρόνος): Καθαρά αισθητικά, θα προτιμούσα να πάνε τα γράμματα όλα ελάχιστα πιο πάνω, και να μικρύνει λιγάκι το όνομά σου - ίσως και να μπει λίγο μεγαλύτερο κενό μεταξύ ονόματος και τίτλου. (ώστε η φιγούρα στα δεξιά να μην κόβεται καθόλου).

 

Αλλά και έτσι είναι πανέμορφο! Και πάλι συγχαρητήρια :)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά υπέροχο εξώφυλλο! :D Συγχαρητήρια!!!

 

Μια μικρή προτασούλα :) (αν και δεν ξέρω αν πρακτικά υπάρχει χρόνος): Καθαρά αισθητικά, θα προτιμούσα να πάνε τα γράμματα όλα ελάχιστα πιο πάνω, και να μικρύνει λιγάκι το όνομά σου - ίσως και να μπει λίγο μεγαλύτερο κενό μεταξύ ονόματος και τίτλου. (ώστε η φιγούρα στα δεξιά να μην κόβεται καθόλου).

 

Αλλά και έτσι είναι πανέμορφο! Και πάλι συγχαρητήρια :)

 

Το χθεσινό ήταν προσχέδιο, αυτό που ανεβάζω τώρα είναι το οριστικό. Έκαναν διάφορες ανακατατάξεις σε ονόματα.

Περιμένω μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας και το εξώφυλλο για το 2ο βιβλίο. Είμαι σίγουρος ότι θα ετοιμάσει κάτι πολύ καλό ο κύριος Δημητρίου. Για μένα είναι ήδη στους προσωπικούς μου ήρωες.

 

post-233-1206106543_thumb.jpg

 

Και η σελίδα του στο deviant art, όπου μπορείτε να δείτε και την εικόνα που υπάρχει στο οπισθόφυλλο http://crankbot.deviantart.com/art/bookcover170308-80236514

Edited by Arachnida
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο είναι καλύτερο.

Λοιπόν για πες μας τώρα. Πως αισθάνεσαι που βλέπεις δυο από τους ήρωες και ένα βασίλειο του κόσμου σου μέσα στην παραπάνω ζωγραφιά;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για πες μας τώρα. Πως αισθάνεσαι που βλέπεις δυο από τους ήρωες και ένα βασίλειο του κόσμου σου μέσα στην παραπάνω ζωγραφιά;

 

Ελπίζω να μην σας έχω πρήξει με τα updates για το βιβλίο.

Όταν είδα το εξώφυλλο ένα σοκ. Είχα και κάτι παράξενα όνειρα χθες. Εντάξει τώρα το έχω πάρει πιο ήρεμα. Ξέρεις, cool.

Σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον, όπως και όλους τους άλλους. Αρχίζω να φοβάμαι λίγο ότι θα σας φανεί πατάτα και θα ντρέπεστε να το πείτε.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες ευαισθησίες εγώ δεν έχω. Αν μου φανεί πατάτα θα τα πακετάρω και θα στα στείλω σπίτι και τα 4

 

 

:rofl2:

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Το Βασίλειο Της Αράχνης - Γιάννης Πλιώτας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..