Jump to content

4o Φεστιβάλ Επιστημονικής Φαντασίας Ερμούπολης


Recommended Posts

Και ιδού το οριστικό πρόγραμμα. Enjoy!

4ο Φεστιβάλ Επιστημονικής Φαντασίας Ερμούπολης

 

«Πώς θα 'θελα να 'χα και ένα, και δύο, και τρία...» Το ζητήσατε, το κάναμε! Το Φεστιβάλ Επιστημονικής Φαντασίας Ερμούπολης μπαίνει στο 4ο έτος και φέρνει κοντά ανθρώπους από όλη την Ελλάδα που λατρεύουν το φανταστικό, αλλά και περισσότερους από 120 συμπολίτες μας, που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο δούλεψαν για να το προετοιμάσουν. Όλες οι εκδηλώσεις είναι ανοιχτές στο κοινό, μικρούς και μεγάλους. Τα πολλά λόγια όμως, είναι φτώχεια, οι ίδιες οι εκδηλώσεις, πλούτος. Ας γίνουμε λοιπόν για ένα τριήμερο... εύποροι. Καλή μας διασκέδαση!

 

Νίκος Αλμπανόπουλος

Προκαταρκτικά: Παράλληλη εκδήλωση, 14-16 Μαΐου.

Γνωριμία με το φανταστικό κινηματογράφο

 

Βιβλιοθήκη Πανεπιστημίου Αιγαίου, Κτίριο Κορνηλάκη. Από τη μικρή κινηματογραφική λέσχη της βιβλιοθήκης θα προβληθούν έξι σημαντικές ταινίες γνωριμίας με την επιστημονική φαντασία.

 

Τετάρτη 14 Μαΐου, 19:00 Ο άνθρωπος που έπεσε στη Γη, 21:00 Blade Runner

Πέμπτη 15 Μαΐου, 19:00 Brazil, 21:00 Terminator 2: Judgment Day

Παρασκευή 16 Μαΐου, 19:00 Η προβλήτα, 20:00 Alphaville

 

Τις δύο τελευταίες ταινίες θα προλογίσουν ο επίκουρος καθηγητής Γιώργος Παπακωνσταντίνου και ο Παναγιώτης Κυριακουλάκος.

 

 

Έναρξη φεστιβάλ:

Παρασκευή 16 Μαΐου

 

 

Εκδήλωση 1001

 

Τα 530 έχουν πλάκα!

 

Sport Cafe, Παραλία Ερμούπολης, 19:00. Συγγραφείς από όλη την Ελλάδα διαβάζουν πολύ μικρά διηγήματα επιστημονικής φαντασίας (όριο οι 530 λέξεις) φτιαγμένα με χιούμορ και εύθυμη διάθεση. Ο καλύτερος τρόπος για να ανοίξει ένα φεστιβάλ. Προθέρμανση: στις 18:30 παρουσιάζεται στον ίδιο χώρο το νέο τεύχος του περιοδικού «Λουκούμι» με την «Αληθή Ιστορία» του Λουκιανού στο πρωτότυπο.

 

Εκδήλωση 1002

 

Συναυλία με το Γιάννη Κασσέτα και τους Funk Wizards

 

Θέατρο Απόλλων, ώρα 21:30, είσοδος ελεύθερη. Ο γνωστός έλληνας σαξοφωνίστας παρουσιάζει το CD του The truth about the alien invasion in Egypt. Τη συναυλία προσφέρει στο φεστιβάλ η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Κυκλάδων.

 

Εκδήλωση 1003

 

Τυφλόμυγα, χοροθεατρική παράσταση από τους Ακροποδητί.

 

Πινακοθήκη Κυκλάδων, 23:15, είσοδος ελεύθερη. Σκηνοθεσία και χορογραφία Αγγελική Σιγούρου, κοστούμια Μυρτώ Μπελοπούλου. Στο μέλλον, η διαφθορά έχει τυφλώσει τους ανθρώπους, που αναγκάζονται πλέον να ζούνε προσκολλημένοι σε έναν τοίχο. Χορεύουν: Ναταλία Αθανασιάδου, Ιωάννα Αντώναρου, Νατάσσα Καραγιώργη, Χριστίνα Νικολιά, Λουκία Παπαγεωργίου, Μάντη Παπανδρέου, Αγγελική Σιγούρου, Βιβή Σκλιά, Αντιγόνη Χούνδρη. Η παράσταση επαναλαμβάνεται το Σάββατο 17 Μαΐου στις 22:00.

 

Εκδήλωση 1004

 

Vulcan's Hammer, επίσημο παγωτό 2008

 

Daidadi, Πλατεία Παπάγου, μετά τις 23:00. Το φετινό επίσημο παγωτό του φεστιβάλ, προσφέρεται σε nice price μέχρις εξαντλήσεως των αποθεμάτων. Συνοδεύεται από ένα ποτήρι δροσερό λευκό ή ροζέ κρασί από την αναμνηστική εμφιάλωση που έκανε ειδικά για το φεστιβάλ το οινοπνευματοπωλείο Κριτσίνη. Στις 23:59, μεταξύ γουλιάς και κουταλιάς, ανακοινώνονται τα θέματα των μεγάλων on site και on line διαγωνισμών διηγήματος (βλ. εκδηλώσεις 1005-1006)

 

Σάββατο 17 Μαΐου

 

 

Εκδήλωση 1005

 

Διαγωνισμός Συγγραφής Διηγήματος Επιστημονικής Φαντασίας

 

Sport Cafe & Interactive Games Net, 10:15 έως 12:45. Όσοι επιθυμούν να δοκιμάσουν τις συγγραφικές τους δυνάμεις, δεν έχουν παρά να εμφανιστούν στα δύο ίντερνετ καφέ της Πλατείας Παπάγου. Το θέμα του διαγωνισμού θα γίνει γνωστό την προηγούμενη νύχτα, στο Daidadi (εκδήλωση 1004) και οι συγγραφείς θα έχουν όλο το βράδυ για να το δουλέψουν, αποκλειστικά όμως στο μυαλό τους. Την κριτική επιτροπή απαρτίζουν ο εκδότης Άγγελος Μαστοράκης και οι συγγραφείς Αλέκος Παπαδόπουλος και Νεκτάριος Χρυσός. Ο νικητής θα ανακοινωθεί την επόμενη μέρα.

 

 

 

Εκδήλωση 1006

 

Διαγωνισμός Συγγραφής on line

 

Ο διαγωνισμός 1005 γίνεται και on line για όσους προτιμούν την οικειότητα του γραφείου τους. Περισσότερες πληροφορίες στο [/b]http://community.sff.gr/index.php?showtopic=7371. Όμως η κριτική επιτροπή και το θέμα διαφέρουν, ο δε νικητής θα ανακηρυχθεί μια περίπου εβδομάδα αργότερα.

 

 

 

Εκδήλωση 1007

 

Παρουσίαση του παιδικού βιβλίου «Χωρίς φτερά στο γελαστό πλανήτη»

 

Βιβλιοπωλείο Κόκκινη Κλωστή Δεμένη, 12:00. Ο συγγραφέας Βασίλης Ραΐσης παρουσιάζει στα μικρά παιδιά το «γελαστό πλανήτη» με ένα πρωτότυπο δρώμενο. Με την υποστήριξη του Εθνικού Κέντρου Βιβλίου (ΕΚΕΒΙ). Η εκδήλωση στον πεζόδρομο, μπροστά από το βιβλιοπωλείο.

 

 

 

Εκδήλωση 1008

 

Παρουσίαση ? Συζήτηση: Ούρσουλα Λε Γκεν

 

Θέατρο Απόλλων, 13:00. Μια σπουδαία πένα και ένα ελεύθερο πνεύμα στην υπηρεσία της φανταστικής λογοτεχνίας. Η Καίτη Καραγεώργη παρουσιάζει το έργο της συγγραφέως και συζητά με το κοινό για τους παράλληλους και αποκλίνοντες δρόμους επιστημονικής φαντασίας και φαντασίας.

 

 

 

Εκδήλωση 1009

 

Προβολή 1: Οι εξωγήινοι στις μικρού μήκους ταινίες 3d animation

 

Θέατρο Απόλλων, 17:15. Μερικά από τα καλύτερα δείγματα δημιουργικής φαντασίας, που παρουσιάστηκαν στο διεθνές φεστιβάλ 3d animation SIGGRAPH στη διάρκεια των τελευταίων δύο δεκαετιών, συγκεντρώνονται σε ένα μοντάζ που επιμελήθηκε για την περίσταση ο Παναγιώτης Κυριακουλάκος, διδάσκων στο Τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων. Διάρκεια 45 λεπτά.

 

 

 

Στη διάρκεια όλων των προβολών στο Θέατρο Απόλλων, το κατάστημα Coffeeway προσφέρει στο κοινό τον καφέ coffee-science fiction funs-way που ετοίμασε ειδικά για το φεστιβάλ.

 

 

 

 

 

Εκδήλωση 1010

 

Προβολή 2: αniμasyroς goes sfsf

 

Θέατρο Απόλλων, 18:00. Το διεθνές φεστιβάλ κινηματογράφου της εμψύχωσης (animation) κάνει την πρώτου του εμφάνιση στο φεστιβάλ μας, παρουσιάζοντας αντιπροσωπευτικές ταινίες animation ελλήνων και ξένων δημιουργών με κύριο άξονα το στοιχείο της φαντασίας. Η προβολή απευθύνεται σε μικρούς και μεγάλους. Διάρκεια 60 λεπτά.

 

 

 

Εκδήλωση 1011

 

Προβολή 3: Οι βραβευμένες ταινίες του φεστιβάλ φανταστικού κινηματογράφου 2008

 

Θέατρο Απόλλων, 19:00. Προβάλλονται οι ταινίες «Τράνζιτ» του Γιάννη Γαϊτανίδη (βραβείο καλύτερης ταινίας, βραβείο σκηνοθεσίας), «Κλαίνε την ώρα που τα σκοτώνουν» της Μαρίας Μαγκανάρη (βραβείο σεναρίου) και «Ώμος προς ενοικίαση» του Δημήτρη Εμμανουηλίδη (βραβείο σεναρίου επιστημονικής φαντασίας). Το φεστιβάλ διοργανώνεται κάθε χρόνο στη μνήμη του Βαγγέλη και της Νίνας Κοτρώνη. Διάρκεια 70 λεπτά.

 

 

 

Εκδήλωση 1012

 

Έκθεση: «Έρωτας στο διάστημα»

 

Πινακοθήκη Κυκλάδων, εγκαίνια 20:00. Την έκθεση διοργανώνουν οι φοιτητές του εργαστηρίου Σχεδίου & Χρώματος του Τμήματος Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων του Πανεπιστήμιου Αιγαίου, με την καθοδήγηση των διδασκόντων τους Φλωρεντίας Οικονομίδου και Έλσας Χαραλάμπους. Ανοιχτή από το πρωί του Σαββάτου ως το βράδυ της Κυριακής.

 

 

 

Εκδήλωση 1013

 

Προβολή 4: Οι καλύτερες ταινίες του SFF Rated 2008

 

Θέατρο Απόλλων 20:15. Μια επιλογή από τις καλύτερες ταινίες που συμμετείχαν στο 3ο διεθνές φεστιβάλ κινηματογράφου φαντασίας και επιστημονικής φαντασίας SFF Rated 2008. Παρουσιάζονται (με ελληνικούς υπότιτλους) 8 ταινίες δημιουργών από τις ΗΠΑ, τη Μεγάλη Βρετανία, το Βέλγιο και την Ισπανία. Διάρκεια 90 λεπτά. Θα ακολουθήσει ψηφοφορία κοινού για την καλύτερη ταινία.

 

 

 

Εκδήλωση 1003Β

 

Τυφλόμυγα, χοροθεατρική παράσταση από τους Ακροποδητί, επανάληψη.

 

Πινακοθήκη Κυκλάδων, 22:00, είσοδος ελεύθερη.

 

 

 

Εκδήλωση 1014

 

Προβολή 5: Ιστορία 52 του Αλέξη Αλεξίου

 

Κινηματογράφος Παλλάς, 23:00, είσοδος ελεύθερη. Η ταινία του Αλέξη Αλεξίου που έκανε αίσθηση στην Ελλάδα και το εξωτερικό. «Εξαιρετικά πυκνή και απίστευτα κτισμένη (...) Θέλει πολύ τσαμπουκά και πάθος για να κάνεις τέτοια ταινία και μάλιστα στην ηλικία του Αλεξίου (...) Μιλάει για τη δική σου ζωή και την ουσία της, όποιος και αν είσαι» (Παναγιώτης Κούστας, συγγραφέας).

 

 

Κυριακή 18 Μαΐου

 

 

Εκδήλωση 1015

 

Συζήτηση: Η ελληνική εκδοτική περιπέτεια της επιστημονικής φαντασίας

 

Δημοτική Βιβλιοθήκη Ερμούπολης, 10:00. Πώς λειτουργεί το σύστημα, ποιοι και γιατί εκδίδονται, ποιες είναι οι δυσκολίες για τους νέους, ανέκδοτους συγγραφείς; Αλλά και πόσο αποδοτική είναι για τον εκδότη η ελληνική επιστημονική φαντασία; Στο πάνελ οι εκδότες Άγγελος Μαστοράκης και Γιώργος Σωτήρχος καθώς και οι συγγραφείς Δημήτρης Βανέλλης, Παναγιώτης Κούστας, Μιχάλης Μανωλιός, Αλέκος Παπαδόπουλος. Συμμετέχει το κοινό με ερωτήσεις και τοποθετήσεις. Συντονίζει ο Νίκος Αλμπανόπουλος.

 

 

 

Εκδήλωση 1016

 

Νέοι δρόμοι στην επιστημονική φαντασία

 

Καφέ Μέγαρο, 12:00. Οχτώ συγγραφείς διαβάζουν τα διηγήματα που τους ζήτησε το φεστιβάλ να γράψουν: Με νέες ιδέες στο ύφος, τη μορφή, το περιεχόμενο, γιατί η επιστημονική φαντασία ήταν πάντα μπροστά από την εποχή της. Διαβάζουν οι Δημήτρης Βανέλλης, Παναγιώτης Κούστας, Μιχάλης Μανωλιός, Αλέκος Παπαδόπουλος, Γιάννης Στάγκος, Κώστας Χαρίτος, Ντίνος Χατζηγιώργης, Νεκτάριος Χρυσός. Τη συζήτηση που ακολουθεί συντονίζει ο συγγραφέας Χρήστος Κώνστας.

 

 

 

Στο διάλειμμα της εκδήλωσης, η κριτική επιτροπή της εκδήλωσης 1005 θα ανακοινώσει το νικητή του διαγωνισμού διηγήματος.

 

 

 

Ευχαριστούμε όσους βοήθησαν στη διοργάνωση του φετινού φεστιβάλ, άτομα και ομάδες, και όσους πρόσφεραν χορηγίες σε είδος: Anima studios, ατελιέ Why not, Audiovisual, κινηματογράφος Παλλάς, Sport Cafe, Interactive Games Net, οπτικά Σταύρος Κοής, βιβλιοπωλείο Κόκκινη Κλωστή Δεμένη, βιβλιοπωλείο Βιβλιοπόντικας, Κάβα Γιώργου Κριτσίνη, καφεκοπτείο Coffeeway, ηχητικά Νίκος Κοντιζάς, εκτυπώσεις Εικόνα, τυπογραφείο αδελφών Βουτσίνου, καφέ Μέγαρον, ταβέρνα Ιθάκη του Αή. Επίσης ευχαριστούμε τους ανθρώπους της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Ερμούπολης και του Θεάτρου Απόλλων. Το φεστιβάλ πραγματοποιείται ακόμα μια χρονιά με την υποστήριξη της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Κυκλάδων και του Πνευματικού Κέντρου Δήμου Ερμούπολης.

 

Η οργανωτική ομάδα

 

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα το Coffeeway, το Daidadi και το οινοπνευματοπωλείο του Γιώργου Κριτσίνη για την ενεργητική συμμετοχή τους στο φεστιβάλ με την παραγωγή «ειδικών» και αναμνηστικών προϊόντων. Και του χρόνου, περισσότερα καταστήματα!

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Στην υγεία όσων πάρουν μέρος στο 4ο φεστιβάλ: Το επίσημο κρασί, ειδική παραγωγή του Οινοπνευματοπωλείου Γιώργου Κριτσίνη, αναμένει τους συμμετέχοντες να δώσουν τέλος στην εφήμερη ύπαρξή του. Πρώτη δοκιμή, το βράδυ της Παρασκευής στο Daidadi. Κάθε ενεργός συμμετέχων (με διήγημα, ταινία, επιμέλεια εκδήλωσης κλπ.) παραλαμβάνει μια φιάλη, δώρο του παραγωγού.

 

post-394-1210496130_thumb.jpg

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Διαμαρτυρωμαι.!! ουδεις εργαζωμενος που θα φυγει απο αθηνα κατα τις 5 στη καλυτερη δε θα προλαβει τα 530 :(

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνουμε μ'αυτό το κρασί, "φανταστικά" μεθύσια!

Link to comment
Share on other sites

Διαμαρτυρωμαι.!! ουδεις εργαζωμενος που θα φυγει απο αθηνα κατα τις 5 στη καλυτερη δε θα προλαβει τα 530 :(

 

Μάλλον παλιά, κλαμένη υπόθεση. Ειδικά πέρσι, αρκετοί τρέχανε στη συνάντηση με το που κατέβαιναν από τα hi-speed με αποτέλεσμα να επικρατεί μια βαβούρα πάνω από την ανάγνωση.

 

Δώστε το όνομα του ταχύπλοου με το οποίο έρχεστε στον nikosal. Θα φροντίσει ώστε κόπιες των κειμένων (τα 530) να διαβαστούν από τον καπετάνιο σας στα ηχεία του πλοίου. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Διαμαρτυρωμαι.!! ουδεις εργαζωμενος που θα φυγει απο αθηνα κατα τις 5 στη καλυτερη δε θα προλαβει τα 530 :(

 

κε Ουράνιε: Πρώτον, ορθογραφία παρακαλώ. Δεν μπορείτε να γράφετε χειρότερα από greeklish. Αφήστε που με τόσα λάθη, οι πιθανότητες να έρθετε έστω και τέταρτος σε μια παρτίδα σκραμπλ ανάμεσα σε τρεις, είναι μειωμένη.

 

Επί της ουσίας. Τι ακριβώς θέλουν οι εργαζόμενοι της Αθήνας από το φεστιβάλ; Να κρατήσει μισή μέρα; Κατεβείτε στον Πειραά στις 4 και 15, πάρτε το Χάι Σπιντ των 16:30 και θα είστε στο φεστιβάλ στις 7 ακριβώς. Τα 530άρια απέχουν 50 μέτρα από εκεί που δένει το πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

50 μέτρα είναι πολύ μεγάλη απόσταση για τους ζωντανούς θρύολους που θα έρθουν στο Φεστιβάλ.Πρέπει να βάλετε λιμουζίνες!

Φαντάζομαι τον Νίκοσαλ να μπαέινει στο πλοίο για να δώσει το θέμα των 530ιων.

"Αφεντικό!Δε σας περιμέναμε!"

Link to comment
Share on other sites

4.15 einai ligo nwris mias kai prepei na figoume apo tas ergasias mas stis 3 toulaxiston... tha deiksei vevaia alla einai mallon xlwmo

Link to comment
Share on other sites

κε Ουράνιε: Πρώτον, ορθογραφία παρακαλώ. Δεν μπορείτε να γράφετε χειρότερα από greeklish. Αφήστε που με τόσα λάθη, οι πιθανότητες να έρθετε έστω και τέταρτος σε μια παρτίδα σκραμπλ ανάμεσα σε τρεις, είναι μειωμένη.

 

Επί της ουσίας. Τι ακριβώς θέλουν οι εργαζόμενοι της Αθήνας από το φεστιβάλ; Να κρατήσει μισή μέρα; Κατεβείτε στον Πειραά στις 4 και 15, πάρτε το Χάι Σπιντ των 16:30 και θα είστε στο φεστιβάλ στις 7 ακριβώς. Τα 530άρια απέχουν 50 μέτρα από εκεί που δένει το πλοίο.

 

Χμμ αν είναι έτσι μου φαίνεται ότι θα τρέχω με τις βαλίτσες στο χέρι να προλάβω τα 530! Έχω κλείσει εισητήριο με το HighSpeed των 16:30 [Μακάρι να φτάσει λίγο νωρίτερα... κανά 20λεπτο???? :lol: ]

 

Αναγκαστικά θα φύγω από τις 1 από την δουλειά, να πάω σπίτι να κάνω ένα γρήγορο ντούζ, να αλλάξω ρούχα, να πάρω τα μπογαλάκια μου και να αναχωρήσω με το τρένο προς Πειραιά για να πάρω το Hispeed. Τα μπογαλάκια θα ετοιμαστούν Πέμπτη βράδυ. [Να θυμηθώ για βαλίτσες... Είδα ένα ωραίο σακ-βουαγιάζ στο Attrattivo αν δεν κάνουν οι παλιές. ]

 

Το καλό με το να έχεις δική σου δουλειά. Μπορείς να την κοπανήσεις και λίγο νωρίτερα μερικές φορές.

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ξεγράψτε με... Μόλις πήρα τα μαύρα μαντάτα... :bye2: :crybaby:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ξεγράψτε με... Μόλις πήρα τα μαύρα μαντάτα... :bye2: :crybaby:

 

Για πεσ'τα μας. Να κλάψουμε κι εμείς. :angry:

Link to comment
Share on other sites

Οικογενειακά και επαγγελματικά. Ευθυμία-Υποχρεώσεις, σημειώσατε 2. Μέχρι την Κυριακή το πρωί πρέπει να είμαι Αθήνα και Κυριακή βράδυ, μάλλον πρέπει να πεταχτώ μέχρι Ξυλόκαστρο. Και δε μου πάνε τα μαύρα. Ειδικά όταν τα φοράω για ανθρώπους που μου ήταν εντελώς ξένοι.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι Ευθυμία. :(

 

Να ρωτήσω κάτι πρακτικό. Άκουσα πως την Πέμπτη έχει κάποια απεργία η ΑΔΕΔΥ. Μερικοί από μας θα πάμε από Πέμπτη στη Σύρο. Ξέρει κανείς η απεργία αν επιρρεάζει σε κάτι τα δρομολόγια των πλοίων?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αν η απεργία είναι της ΑΔΕΔΥ έχει να κάνει μόνο με δημόσιους υπαλλήλους.

Link to comment
Share on other sites

Οικογενειακά και επαγγελματικά. Ευθυμία-Υποχρεώσεις, σημειώσατε 2. Μέχρι την Κυριακή το πρωί πρέπει να είμαι Αθήνα και Κυριακή βράδυ, μάλλον πρέπει να πεταχτώ μέχρι Ξυλόκαστρο. Και δε μου πάνε τα μαύρα. Ειδικά όταν τα φοράω για ανθρώπους που μου ήταν εντελώς ξένοι.

 

Στείλε αντιπροσωπεία. Εγώ αυτό κάνω. Γάμους και τα τοιαύτα ΜΟΝΟ αν πρόκειται για κοντινά μου και αγαπημένα πρόσωπα. Αλλιώς με το τίποτα. Η γιαγιά μου με έλεγε αντικοινωνική επειδή δεν μου άρεσε να πηγαίνω σε γάμους, βαφτίσια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε γίνεται για πρακτικούς λόγους. Βλέπετε, ΕΓΩ είμαι η αντιπροσωπεία...

Link to comment
Share on other sites

Βλέπετε, ΕΓΩ είμαι η αντιπροσωπεία...

 

xaxa σου τη φερανε :p ( κριμα θα ειναι αισθητη η απουσια σου μπορω να πω )

 

Όχι, αν η απεργία είναι της ΑΔΕΔΥ έχει να κάνει μόνο με δημόσιους υπαλλήλους.

 

που ειναι ΜΟΝΟ το 30% των ελληνων :p λιμενικο ινκλουντεντ....

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΑΓΧΩΣΑΤΕ ΤΩΡΑ!!

 

Έχω ανάγκη από ολόκληρη αλυσίδα για να με πάει στο νησί. Χρειάζομαι ταξί να με πάει από το σπίτι στα ΚΤΕΛ στις 5 το πρωί. Χρειάζομαι λεωφορείο να με κατεβάσει Αθήνα. Το Ηλεκτρικό να με πάει Πειραιά. Και το καράβι για τη Σύρο. Και να έχουν όλοι τους καύσιμα! Και να μην απεργεί κανένας! :baby:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε γίνεται για πρακτικούς λόγους. Βλέπετε, ΕΓΩ είμαι η αντιπροσωπεία...

 

Εγώ θα έλεγα ένα ΟΧΙ ξεγυρισμένο πάντως. Ευτυχώς κανένας στην οικογένεια γενικώς δεν τα πάει και πολύ αυτά τα πράγματα, οπότε γενικά δεν πάμε σε τέτοια... Αν πρέπει να πάει κάποιος, η αντιπροσωπεία είναι η μάνα μου.

 

Ντίνο, τα πλοία έχουν δικούς τους ανεφοδιασμούς όπως και τα τρένα κλπ. Και ελπίζω να λήξει η απεργία μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανα τέταρτο έστειλα και γω το χιουμοριστικό μου "530άρι". :) (Και για μια φορά κατάφερα να τηρήσω το όριο, στις 529 λέξεις, αν και μου έφυγε η μαγκιά να κόψω 100 λέξεις που είχα γράψει παραπάνω). ;)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλους ως νέο μέλος.

 

Το καλό με το φεστιβαλ της Σύρου είναι ότι μπορείς να συμμετάσχεις και

χωρίς να πάς.

 

Έτσι συμμετέχω και εγώ με το ακόλουθο 530άρι,

και επειδή το βλέπω δύσκολο να τα καταφέρω να έρθω το

Σάββατο, όπως έλπιζα, θα προσπαθήσω να γράψω και το

διώρο διήγημα στο σπίτι μου.

 

Καλό κουράγιο στους διοργανωτές.

_νας_Κόσμος_στα_μέτρα_μας.doc

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλους ως νέο μέλος.

 

Το καλό με το φεστιβαλ της Σύρου είναι ότι μπορείς να συμμετάσχεις και

χωρίς να πάς.

 

Έτσι συμμετέχω και εγώ με το ακόλουθο 530άρι,

και επειδή το βλέπω δύσκολο να τα καταφέρω να έρθω το

Σάββατο, όπως έλπιζα, θα προσπαθήσω να γράψω και το

διώρο διήγημα στο σπίτι μου.

 

Καλό κουράγιο στους διοργανωτές.

 

Khar, το διήγημά σου μου άρεσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα khar και καλωσόρισες.

 

Αν μπορείς ρίξε μια ματιά εδώ και στο παρόν τόπικ γιατί νομίζω πως δεν είναι αυτός ακριβώς για να συμμετέχεις εξ αποστάσεως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..