Jump to content

Πνευματικά δικαιώματα


mariposa
 Share

Recommended Posts

Θα προσπαθήσω κάποια στιγμή αύριο να σκανάρω τη δική μου θεώρηση για να δείτε ακριβώς τη μορφή του εν λόγω εγγράφου και για να απομυθοποιήσουμε λίγο την όλη κατάσταση.

 

Αυτό θα βοηθήσει πολλούς.

 

Do-ocracy in action, ε Στέφανε;

Καλώς μας ήρθες, Ηλία.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • odesseo

    7

  • Παρατηρητής

    11

  • dreamwhisperer

    14

  • TheTregorian

    7

Συζήτησα με δυο συμβολαιογράφους και με εξειδικευμένο δικηγόρο τόσο το θέμα της κατοχύρωσης, όσο και το θέμα της χρέωσης.

 

Πολλοί συμβολαιογράφοι, αν όχι οι περισσότεροι, εσφαλμένα προβαίνουν σε πράξη κατάθεσης αντί για πράξη θεώρησης. Η πράξη κατάθεσης είναι όχι μόνο περιττή αλλά και εσφαλμένη, καθώς η φύλαξη υποβληθέντος έργου δεν περιλαμβάνεται στις αρμοδιότητες του συμβολαιογράφου.

 

Ενδεχομένως απ' αυτό το λάθος να προκύπτουν κι οι εξωφρενικές χρεώσεις που έχουν αναφερθεί στο νήμα, διότι: ο συμβολαιογράφος κατά την πράξη κατάθεσης κρατά προς φύλαξη το πρωτότυπο έργο που του υποβάλλετε και απ' αυτό σας εκδίδει ένα αντίγραφο, χρεώνοντάς σας 5 ευρώ για κάθε φύλλο (όχι σελίδα, σε καμία περίπτωση ανά σελίδα) αυτού του αντιγράφου. Έτσι, κάποιος που π.χ. καταθέτει ένα έργο 300 σελίδων, θα κληθεί να πληρώσει 5Χ150=750 ευρώ για το αντίγραφο και μόνο! Απαράδεκτο. Μπορεί μια τέτοια χρέωση να είναι νομότυπη, αλλά σίγουρα δεν είναι ηθική (σκάσε Βουλγαράκη).

 

Το μόνο που ενδιαφέρει εσάς που θέλετε να κατοχυρώσετε το οποιοδήποτε έργο ή έργα σας είναι μια συμβολαιογραφική πράξη θεώρησης, για να λάβετε τη λεγόμενη “βεβαία χρονολογία”. Από 'κει κι έπειτα είστε κατοχυρωμένοι, καμία ρητή αναφορά δε χρειάζεται να γίνει σε πνευματικά δικαιώματα, καθώς αυτά ισχύουν αυτοδικαίως ήδη από τη στιγμή δημιουργίας του έργου.

 

Ιδού κι η πράξη θεώρησης:

 

 

 

post-2931-0-83540900-1320327932_thumb.jpg post-2931-0-29864600-1320327953_thumb.jpg

 

 

 

 

Αυτό που βλέπετε είναι το αντίγραφο της πράξης, το πρωτότυπο (της πράξης μόνο) παραμένει στο αρχείο του συμβολαιογράφου για πάντα και τα πνευματικά σας δικαιώματα καθίστανται αδιάβλητα. Το σφραγισμένο έγγραφο του κειμένου σας παραμένει στη δική σας φύλαξη.

 

 

 

 

 

 

 

 

ΥΓ: Οι άνθρωποι με τους οποίους μίλησα, εξέφρασαν την πρόθεση να φέρουν το ζήτημα ενώπιον του Συλλόγου Συμβολαιογράφων ώστε να αποσταλεί σχετική εγκύκλιος. Θα ήθελα να πληροφορηθώ λεπτομερώς μέσω p.m. ως προς τις προσωπικές σας εμπειρίες, αν δηλαδή σας ζητήθηκαν υψηλά ποσά για πράξη κατάθεσης κλπ κλπ. Όποιος επιθυμεί, ας επικοινωνήσει μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Interesting. Τώρα μου ξεδιαλύθηκαν κι άλλο οι όποιες μαυρίλες είχα περί αυτού του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλά μου παιδιά, έχω και γω μία απορία για τα πνευματικά δικαιώματα!

Γράφεις το αριστούργημά σου, το ολοκληρώνεις θεωρείς, πας σε συμβολαιογράφο κάνεις την πράξη σου και είσαι χαρούμενος. Μετά από κάποιον καιρό αποφασίζεις να κάνεις το 1000οστο σου edit, γιατί συγγραφέας είσαι edit κανεις! Οι χαρακτήρες, η υπόθεση οι εξελίξεις μένουν ίδια πάνω κάτω, αλλά αλλάζουν διάφορες σκηνές και χαζολεπτομέρειες. Χρειάζεται να κάνεις εκ νέου το copywrite ή σε καλύπτει το αρχικό;

sorry αν έχει απαντηθεί ξανά κάπου η συγκεκριμένη απορία, με ένα γρήγορο browsing δε βρήκα κάτι!

Link to comment
Share on other sites

  • Management

n.b Δεν είμαι δικηγόρος, δεν προσφέρω νομικές συμβουλές παρά μόνο προσωπικές γνώσεις. 

Αν θεωρητικά κάποιος σου προσβάλει τη γνησιότητα θα πρέπει να γίνει σύγκριση και εφόσον η ουσία είναι ίδια δεν έχεις θέμα, δηλαδή απλά editing δεν είναι πρόβλημα. Αν αλλάζουν πολλά όμως θεωρητικά μπορεί να έχεις θέματα οπότε πρέπει να ξαναπας στον συμβολαιογράφο να καταθέσεις νέο αντίγραφο. Γι αυτό συνήθως αυτό το κάνεις μια στην αρχή και μια στο τέλος του έργου (ή και ενδιάμεσα αν είναι έργο ετών).

Με την εξαίρεση να είσαι ο επόμενος Tolkien δεν έχεις λόγο να ασχολείσαι και πολύ με αυτά τα θέματα στην Ελλάδα, εκτός αν θες να το στείλεις στο εξωτερικό όπου θα σε καθοδηγήσουν. Στο εξωτερικό υπάρχουν και Online υπηρεσίες που κάνουν αυτή τη δουλειά καταθέτοντας το έργο σου έναντι μια μικρής αμοιβής για τη φύλαξη.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Ginger said:

Καλά μου παιδιά, έχω και γω μία απορία για τα πνευματικά δικαιώματα!

Γράφεις το αριστούργημά σου, το ολοκληρώνεις θεωρείς, πας σε συμβολαιογράφο κάνεις την πράξη σου και είσαι χαρούμενος. Μετά από κάποιον καιρό αποφασίζεις να κάνεις το 1000οστο σου edit, γιατί συγγραφέας είσαι edit κανεις! Οι χαρακτήρες, η υπόθεση οι εξελίξεις μένουν ίδια πάνω κάτω, αλλά αλλάζουν διάφορες σκηνές και χαζολεπτομέρειες. Χρειάζεται να κάνεις εκ νέου το copywrite ή σε καλύπτει το αρχικό;

sorry αν έχει απαντηθεί ξανά κάπου η συγκεκριμένη απορία, με ένα γρήγορο browsing δε βρήκα κάτι!

Εν τω μεταξύ ίσως σε διευκολύνει να στείλεις το κείμενο, συστημένο, στον εαυτό σου. Η σφραγίδα ταχυδρομείου αποδεικνύει το χρόνο παραγωγής του έργου. Αν αλλάζεις στο μεταξύ το έργο σου το στέλνεις περισσότερες φορές, όσο το αλλάζεις. Έτσι νομίζω γλυτώνεις τα περί συμβολαιογράφου. Προσωπική άποψη τα παραπάνω εννοείται.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2018 at 11:31 AM, Ιρμάντα said:

Εν τω μεταξύ ίσως σε διευκολύνει να στείλεις το κείμενο, συστημένο, στον εαυτό σου. Η σφραγίδα ταχυδρομείου αποδεικνύει το χρόνο παραγωγής του έργου. Αν αλλάζεις στο μεταξύ το έργο σου το στέλνεις περισσότερες φορές, όσο το αλλάζεις. Έτσι νομίζω γλυτώνεις τα περί συμβολαιογράφου. Προσωπική άποψη τα παραπάνω εννοείται.

Ναι την έχω δει αυτή την τεχνική, απλά επειδή δεν ήξερα κατα πόσο θεωρείται έγκυρη προτίμησα το συμβολαιογράφο, 60 ευρω μου πήρε πάντως, γιατί είδα να ζητάνε κάτι τέρατα σε κάποιους άλλους και έμεινα!

Αλλά αφού έχω κάνει απλά ένα εντιτ, τύπου να χω αλλάξει 2,3 σκηνές στις πρώτες εκατό σελίδες και νταξ διάφορες λεπτομέρειες μετά, ίσως κάνω αυτό με το ταχυδρομείο απλά, σκέφτομαι πως μάλλον δεν αξίζει άλλα 60 ευρώ!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..