Jump to content
Sign in to follow this  
white_unicorn

Λευκά Ματωμένα Ρόδα (2 πρώτα κεφ.)

Recommended Posts

tetartos

Απ' όσο ξέρω είναι το πρώτο κείμενό σου που ανέβασες unicorn. Καλή συνέχεια!

Πρώτη απορία: Βρικόλακες, Βαμπίρ, γιατί η ιστορία να μην βρίσκεται στο subforum του Τρόμου;

Δεύτερη απορία: Βασιλική, Ίρις, Μάριον, Κρίστοφερ, Άννα, Έλενα, Κέλλυ: σε ποια χώρα είμαστε; Και μετά Φίλιππος, Γρηγόρης, Ερρίκος και Αλέξανδρος. Ένα μικρό μπέρδεμα...

Νομίζω είναι νωρίς για να μιλήσω για το περιεχόμενο της ιστορίας, μια και είναι μόλις το πρώτο κεφάλαιο. Η οπτική σου γωνία είναι καθαρά γυναικεία, θα μάντευα το φύλο της συγγραφέως ακόμα κι αν δεν ήξερα ότι είσαι εσύ. Αυτό βέβαια δεν είναι κακό, αντιθέτως μου δίνει μια άλλη σκοπιά που δεν έχω προσωπικά συνηθίσει. Εξάλλου πάντοτε μου τραβούσε το ενδιαφέρον το πώς σκέφτονται, άραγε οι γυναίκες!

Ίσως λόγω γραμματοσειράς δεν μου έγινε ξεκάθαρο στην εισαγωγή πότε σταμάτησε να μιλά ο αφηγητής και πότε άρχισε να μιλάη Βίκυ. Επίσης, μια και η Βίκυ συνέχισε να αφηγείται, γιατί να υπάρχει ο αφηγητής και να μην ξεκινήσει η Βίκυ την αφήγηση; Γενικά, παρότι με παραξένεψε που δεν ακολούθησες την "κλασική συνταγή" να ξεκινήσεις μέσα στη δράση, τελικά μου άρεσε η γλυκιά εισαγωγούλα!

Αφιέρωσες το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου κεφαλαίου στην περιγραφή των βασικών χαρακτήρων μέσα από την περιγραφή και όχι μέσα από τη δράση τους. Ελπίζω τα όσα έμαθα γι' αυτές να φανούν σημαντικά στο μέλλον. Στη συνέχεια έστησες το σκηνικό για το "δάγκωμα" της Βίκυς. Η πλοκή μέχρι τώρα φαίνεται να ακολουθεί τα δεδομένα του είδους. Ως αναγνώστης οδηγούμαι ξεκάθαρα να καταλάβω από την πρώτη στιγμή τι είναι το μαγαζί και σε τι εξυπηρετεί, τι είναι ο Φίλιππος, να μαντέψω τι θα συμβεί. Ευχαριστιέμαι το στυλ της γραφής σου, αρχίζω όμως να ανυπομονώ, να δω τι διαφορετικό θα γίνει. Ή μήπως δε θα γίνει ακόμα;

Δύο πράγματα που μου φάνηκαν λίγο απίθανα: Ένα 5χρονο να διαλέγει το όνομά του. Περισσότερο σε 15χρονο ταιριάζει... Και μετά από 1,5 χρόνο να προάγεσαι σε αρχισυντάκτρια. Αυτός είναι ο κόσμος όπου θα ήθελα να ζήσω!

Με την πρώτη ευκαιρία θα ικανοποιήσω την περιέργειά μου να δω "τι θα γίνει μετά" διαβάζοντας τα επόμενα κεφάλαιά σου! Μέχρι τότε, καλή συνέχεια!

Υ.Γ. Εκ των υστέρων, διαβάζοντας τα υπόλοιπα ποστ στο τόπικ βλέπω ότι πολλά από τα σχόλιά μου που εκφράζω ως ερωτήσεις, έχουν ήδη απαντηθεί. Μη νιώσεις την ανάγκη να μου απαντήσεις, πάρε τα απλά ως υποκειμενικές απόψεις!

Dark desire
Βαμπίρ! Βρικόλακας! Αντρικά πράγματα να'ούμε! Η κυρά στη κουζίνα να βγάλει κανένα κέικ! Είπα! :bleh:

Aμα το κεικ ειναι υμωμενο με σκονη απο τα κοκκαλακια και το αιματακι κανενος νεαρου (ήκαι ώριμου, γκουχ γκουχ) σεξιστη θα πειραζει?

Για να μην παρεξηγηθουμε (Ντινο μου ξερεις τι αδυναμια σου εχω), πλακα κανω (ετοιμαζω παντως μια ιστορια με παρεμφερες θεμα, θα την ανεβασω οσονουπω) Εμενα παντως τα "Λευκα ματωμενα ροδα" μου αρεσανε παρα πολυ-κι ας εχουν αυτο το κοριτσιστικο touch. ...

DinoHajiyorgi
Aμα το κεικ ειναι υμωμενο με σκονη απο τα κοκκαλακια και το αιματακι κανενος νεαρου (ήκαι ώριμου, γκουχ γκουχ) σεξιστη θα πειραζει?

Αργία μήτηρ πάσης...κουλαμάρας, ή κάτι τέτοιο. Φορούσα την περικεφαλαία μου όταν τα έγραφα εκείνα. Όχι άλλο σπαμ στη φίλτατη white_unikorn. :bag:

• Like 1