Jump to content

J.R.R. Tolkien ή R.E. Howard


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

ta trolls idiaitera, alla kai oi nanoi, einai omoioi me thn Norse my8ologia.Ayto pou les gia to Νιμμπελούνγκεν einai en merh sosto.Ta elves epishs, mias kai sthn skandinabikh my8ologia exoume ta light elves(Liosálfar),dark elves(Döckálfar)Alla ypo8eto oti den polymoiazoun me ta elves tou Tolkien.Par ola ayta, einai emfanes apo pou phre tis idees tou.An parathrhseis kai ta onomata sthn skandinabikh my8ologia mporeis na deis kai apo pou exei parei ola ayta ta onomata o Tolkien...

Sygxysh yparxei, mias kai ta elves mperdeyontai kai me tous Aesir alla kai sthn metepeita skandinabikh my8ologia mpleketai kai o xristianismos opote ginetai ths p**** to kagkelo.

A.Kai na me pairneis sta sobara, giati kati kseroume kai meis :D

 

εμμ ... συγνώμη αλλά έχω μια απορία.Οι αεζίρ εξ΄όσων γνωρίζω είναι οι θεοί της σκανδιναβικής μυθολογίας,πως μπερδεύονται με τα ξωτικά;

(στο "βιβλίο των μύθων" της Χέλμα Μαρξ των εκδόσεων Καστανιώτης τους αναφέρει ως άζερ ή ασίρ,ποιός ξέρει ίσως είναι θέμα διαφορετικής προφοράς μεταξύ λαών ).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Βάρδος

    6

  • northerain

    8

  • Nihilio

    7

  • RaspK

    7

θεωρώ οτι το να συγκρίνεις Τόλκιν και Χάουαρντ είναι σαν να συγκρίνεις τα "κλασσικά"γουέστερν του Φορντ και του Χωκς(ξέρετε αυτά με τον Τζον Γουαίην) με τα γουέστερν του σέρτζιο Λεόνε και την άγρια συμμορία του Σαμ Πέκινπα.Εμένα πάντως μου αρέσουν αμφότερα και στις δύο περιπτώσεις.Απλά τον Χάουαρντ μπορώ νατον ξαναδιαβάσω οποιαδήποτε στιγμή και μέσα σε οποιοδήποτε χρονικό περιθώριο αφού

συνήθως γράφει σύντομες ιστορίες ,πράγμα που δεν μπορώ να κάνω με τον Τόλκιν(έχει γράψει και αυτός κάποιες σύντομες ιστορίες αλλά νομίζω οτι δεν είναι το δυνατό του σημείο.Δεν είναι Ντάνσανυ,για να αναφέρω κάποιον με διηγήματα πιο κοντά στο στιλ του).

Link to comment
Share on other sites

Τόλκιν ή Χάουαρντ. Δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός.

Χάουαρντ (πέρα από τα κόμικ του κόναν που έπεφταν περιστασιακά στα χέρια μου) ξεκίνησα να διαβάζω ούτε ένα χρόνο πριν. Μου άρεσε η pulp γραφή των διηγημάτων του και μπορώ να δω από τι επηρεάστηκαν τόσοι νέοι συγγραφείς sword&sorcery ή D&D writers, κλπ.

Τώρα ο Τόλκιν... ο προφέσορας ήταν αυτός που με έκανε, παιδάκι ακόμα, να πω "Θέλω να γίνω καθηγητής αγγλικών, σαν εκείνον," (η αγάπη για τα αγγλικά υπήρχε από τότε) κι έπειτα "θέλω να γράφω και να φτιάχνω ιστορίες, σαν εκείνον" κλπ κλπ. Τόσα χρόνια αργότερα, σπουδάζω το μεταπτυχιακό μου εδώ πάνω και είμαι καλεσμένος στο πατρικό μιας συμφοιτήτριας από την Οξφόρδη, όπου θα έχω την ευκαιρία να επισκεφτώ το κοιμητήριο Wolvercote, όπου υπάρχει το μνήμα του.

Ακόμα κι αν δεν γράφω πια φάντασυ όπως εκείνος, είναι ένας από τους ανθρώπους που με οδήγησαν εδώ που είμαι τώρα. Είναι ακόμη ο πιο influential συγγραφέας για μένα (μαζί με τον Θείο Τέρρυ). Όπως είπα... δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός στο ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..