Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Έλληνες αναγνώστες ΕΦ.


Recommended Posts

Προτάσεις για να μπορέσουμε να βρούμε ως αναγνώστες πολλά και καλά βιβλία ΕΦ.

 

1.Να πειμένουμε ελληνικούς εκδοτικούς οίκους να μεταφράσουν και να εκδόσουν βιβλία ΕΦ από το εξωτερικό.

(Οκ, οκ σταματήστε να μου πετάτε αυγά και ντομάτες μια πλάκα έκανα.)

 

Ανεδαφικό. Απλά. Στα Ελληνικά μεταφράζονται περίπου 500 βιβλία το χρόνο, τη στιγμή που στα Ισπανικά ξεπερνούν τα 100,000. Οκ τα Ισπανικά τα μιλούν στην Ισπανία και την Αμερική (στις ΗΠΑ είναι η δεύτερη επίσημη γλώσσα.) και αυτό δικαιολογεί μερικώς το διακοσαπλάσιο νούμερο. Αν το πάρουμε καθαρά αριθμητικά 200*11,000,000 οι Ισπανόφωνοι πρέπει να είναι 3,3 δις, πράγμα που δεν συμβαινει. Άρα λοιπόν στα Ελληνικά δεν εκδίδονται πολλά βιβλία (και δυστυχώς ούτε διαβάζονται πολλά).

 

2.Να αρχίσουμε να τα γράφουμε μόνοι μας και να τα ανταλλάσουμε μεταξύ μας. Εγώ δεν είμαι Asimov και δεν πιστεύω πως έχουμε κάποιον Clark ή Pohl ή Gibson ανάμεσά μας. Μπορεί να έχουμε πολλά βιβλία, αλλά δεν θα είναι και τόσο καλά.

 

Οι άλλες δυο λύσεις απαιτούν γνώση κάποιας ξένης γλώσσας.

 

3.Amazon ή οποιαδήποτε άλλη εταιρεία στέλνει ταχυδρομικώς βιβλία σε χαμηλή τιμή. Πριν από ένα χρόνο έψαχνα τη Σύγκρουση των πολιτισμών του Huntington και στα Ελληνικά ήταν πιο ακριβό από ότι αν το αγόραζα από τις ΗΠΑ (17 ευρώ- 12 ευρώ). Και δεν υπήρχε στα Ελληνικά. Και δεν είναι μόνο πρόβλημα μετάφρασης η αυξημένη τιμή.

 

4.Ηλεκτρονικοί αναγνώστες βιβλίων. Πριν από δύο μήνες αγόρασα το Cybook ( http://www.bookeen.com/ebook/ebook-reading-device.aspx ) ebook reader, για 350 ευρώ και κάτι ψιλά (15 ευρώ μεταφορικά) και από τότε μπορώ να διαβάσω πάνω από 50,000 βιβλία που βρίσκονται σε mobipocket format, χιλιάδες από αυτά ΕΦ, αγοράζοντάς τα από on line stores. Ή να διαβάσω κάποιο από τα περίπου 9000 pdf SF & Fantasy, που κατέβασα από τα Torrent. Όσο για τα δικαιώματα ή μπορείτε απλά να αδιαφορήσετε (θυμηθήτε στις περισσότερες περιπτώσεις τα βιβλία δεν εκδίδονται πια) ή να κάνετε ότι εγώ: να αγοράσετε κάποιο βιβλίο του ίδιου συγγραφέα, όποιο βρείτε ακόμη και αν δεν το διαβάσετε, μόνο και μόνο για να μην 'κλέψετε' από το συγγραφέα τα δικαιώματα. Εγώ διάβασα τους τέσσερις πρώτους τόμους του Ender του Orson Scott Card και αγόρασα ένα βιβλίο δικό του που έκανε 22 δολλάρια. Τα πρώτα δύο βιβλία τα είχα ήδη διαβάσει στα Ιταλικά πριν από δώδεκα με δεκατρία χρόνια (οπότε δεν το θεώρησα πως χρωστούσα κάτι, αρκεί να έψαχνα στο πατάρι να ξαναβρώ τα βιβλία και να τα ξαναδιαβάσω) και 22 δολλάρια περίπου θα κόστιζαν τα βιβλία αν τα αγόραζα από το Amazon (μέσο κόστος βιβλίου χωρίς μεταφορικά 8-12 δολλάρια).

 

Άλλες ιδέες;

Link to comment
Share on other sites

2.Να αρχίσουμε να τα γράφουμε μόνοι μας και να τα ανταλλάσουμε μεταξύ μας. Εγώ δεν είμαι Asimov και δεν πιστεύω πως έχουμε κάποιον Clark ή Pohl ή Gibson ανάμεσά μας. Μπορεί να έχουμε πολλά βιβλία, αλλά δεν θα είναι και τόσο καλά.

 

Υπάρχει βέβαια και η λύση "τα γράφουμε μόνοι μας και τα στέλνουμε σε εκδοτικούς οίκους".

Ή διαβάζουμε και στηρίζουμε τα όσα ήδη έχουν εκδοθεί (Έξι Δις, Σάρκινο Φρούτο, Λάθος Οδηγίες, Ονειροψιθυριστές, Φύλακας του Χρόνου κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις, αλλά θέλω λίγο καιρό να βρω το κουράγιο να εμπιστευτώ ξανά Έλληνα συγγραφέα μετά τη νίλα που έπαθα με το Ρέηβεν Σίτυ.

 

Αλλά έχεις δίκιο, αν δεν τη στηρίξουμε εμείς δεν θα τη στηρίξει κανένας.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις, αλλά θέλω λίγο καιρό να βρω το κουράγιο να εμπιστευτώ ξανά Έλληνα συγγραφέα μετά τη νίλα που έπαθα με το Ρέηβεν Σίτυ.

 

Αλλά έχεις δίκιο, αν δεν τη στηρίξουμε εμείς δεν θα τη στηρίξει κανένας.

 

 

Εντελώς γενική συμβουλή προς όλους: Καλό είναι να υποστηρίζουμε τους Έλληνες συγγραφείς αλλά για να μην κλαίμε τα λεφτά μας ας κάνουμε και μια μικρή έρευνα πριν αγοράσουμε π.χ. προσωπικά αγόρασα χωρίς ενδοιασμούς το βιβλίο της Ευθυμίας ακριβώς γιατί έχω διαβάσει μερικά διηγήματα της και ξέρω ότι δεν θα απογοητευτώ.

Just a footnote...

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις, αλλά θέλω λίγο καιρό να βρω το κουράγιο να εμπιστευτώ ξανά Έλληνα συγγραφέα μετά τη νίλα που έπαθα με το Ρέηβεν Σίτυ.

Γι αυτό υπάρχει το φόρουμ! Εδώ θα βρεις αναγνώστες πρόθυμους να σου προτείνουν καλά Ελληνικά βιβλία Φανταστικού, για αρκετά από τα οποία έχουν ανοιχτεί και σχετικά topics.

Κάνω την αρχή και σου προτείνω (ανεπιφύλακτα όμως!) δύο από τα βιβλία που ανέφερε ο Αραχνίδας (χτύπα τα links):

Παναγιώτης Κούστας (PiKei στο sff): Έξι Δισεκατομμύρια Τρόποι Ζωής και

Αλέκος Παπαδόπουλος: Λάθος Οδηγίες

και τα δύο των εκδόσεων "Τρίτων"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γι αυτό υπάρχει το φόρουμ! Εδώ θα βρεις αναγνώστες πρόθυμους να σου προτείνουν καλά Ελληνικά βιβλία Φανταστικού, για αρκετά από τα οποία έχουν ανοιχτεί και σχετικά topics.

Κάνω την αρχή και σου προτείνω (ανεπιφύλακτα όμως!) δύο από τα βιβλία που ανέφερε ο Αραχνίδας (χτύπα τα links):

Παναγιώτης Κούστας (PiKei στο sff): Έξι Δισεκατομμύρια Τρόποι Ζωής και

Αλέκος Παπαδόπουλος: Λάθος Οδηγίες

και τα δύο των εκδόσεων "Τρίτων"

 

Εγώ θα προτείνω εξίσου ανεπιφύλακτα το "Σάρκινο Φρούτο".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..