Jump to content

Book Quotes


mariposa
 Share

Recommended Posts

Harry Potter and the Order of the Phoenix:

 

“Is it true that you shouted at Professor Umbridge?"

"Yes."

"You called her a liar?"

"Yes."

"You told her He Who Must Not Be Named is back?"

"Yes."

"Have a biscuit, Potter.”

Link to comment
Share on other sites

“ when you want something, all the universe conspires in helping you to achieve it.”

Paulo Coelho, The Alchemist

 

 

 

"Όταν θες κάτι πάρα πολύ, ολόκληρο το σύμπαν κάνει την πάπια"

 

 

Φάδερ Ημών, Μάνος Βουράκης

Link to comment
Share on other sites

“ when you want something, all the universe conspires in helping you to achieve it.”

Paulo Coelho, The Alchemist

 

 

 

"Όταν θες κάτι πάρα πολύ, ολόκληρο το σύμπαν κάνει την πάπια"

 

 

Φάδερ Ημών, Μάνος Βουράκης

Τι απίστευτο βιβλίο... Πρέπει να το κουοτάρω όλο.

Link to comment
Share on other sites

“ when you want something, all the universe conspires in helping you to achieve it.”

Paulo Coelho, The Alchemist

 

 

 

"Όταν θες κάτι πάρα πολύ, ολόκληρο το σύμπαν κάνει την πάπια"

 

 

Φάδερ Ημών, Μάνος Βουράκης

 

Εγώ ξέρω το άλλο: "Όταν θέλεις κάτι πολύ, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να γίνεις δημόσιος υπάλληλος":rofl:.

Είναι καλό αυτό το "Φάδερ Ημών"; Είναι του φανταστικού;

Link to comment
Share on other sites

“ when you want something, all the universe conspires in helping you to achieve it.”

Paulo Coelho, The Alchemist

 

 

 

"Όταν θες κάτι πάρα πολύ, ολόκληρο το σύμπαν κάνει την πάπια"

 

 

Φάδερ Ημών, Μάνος Βουράκης

 

Εγώ ξέρω το άλλο: "Όταν θέλεις κάτι πολύ, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να γίνεις δημόσιος υπάλληλος":rofl:.

Είναι καλό αυτό το "Φάδερ Ημών"; Είναι του φανταστικού;

 

καλό!!!! χαχαχα αυτό είναι μια αλήθεια!

Link to comment
Share on other sites

βγάζω ένα χάρτη, αλλά είναι από ένα παλιό μου ταξίδι, γράφει: "Εκατό βήματα από τη γέρικη βελανίδια όταν ο ήλιος σημαδέψει το μεσημέρι..." αξέχαστο ταξίδι και -τολμώ να πω έβγαλε τα λεφτά του-, αλλά δεν είμαι στην Καραϊβική του θρυλικού Guybrush Threepwood, με τους παπαγάλους στο Πορτ Ρουαγιάλ, τα μάνγκo στη λίμνη του Μαρακαΐμπο, το γκρογκ στο Νασάου... τίποτε απ' αυτά.

- Μόνολογκ του Λένου Χρηστίδη

 

:worshippy: :worshippy: :worshippy:

 

Μόνο για αυτή την αναφορά στο Monkey Island, θα πάρω όλα τα βιβλία του Λένου Χρηστίδη.

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όλα σχεδόν όσα μας είπαν στην Ινδονησία αποδείχτηκαν ψέματα, πολλές φορές αμέσως μόλις μας το έλεγαν. η μόνη εξαίρεση ήταν όταν μας έλεγαν ότι κάτι θα γινόταν αμέσως, οπότε αυτό αποδεικνυόταν ψέμα μετά από αρκετό διάστημα.

 

-Douglas Adams - Last Chance To See

 

και αμέτρητα άλλα του ιδίου

 

http://refspace.com/quotes/Douglas_Adams

Link to comment
Share on other sites

Όλα σχεδόν όσα μας είπαν στην Ινδονησία αποδείχτηκαν ψέματα, πολλές φορές αμέσως μόλις μας το έλεγαν. η μόνη εξαίρεση ήταν όταν μας έλεγαν ότι κάτι θα γινόταν αμέσως, οπότε αυτό αποδεικνυόταν ψέμα μετά από αρκετό διάστημα.

 

-Douglas Adams - Last Chance To See

 

και αμέτρητα άλλα του ιδίου

 

http://refspace.com/...s/Douglas_Adams

 

Υπέροχο! Τώρα καταλαβαίνω γιατί έγινε ο κατακλυσμός.

 

 

Link to comment
Share on other sites

So I guess this is where I tell you what I learned - my conclusion, right? Well, my conclusion is: Hate is baggage. Life's too short to be pissed off all the time. It's just not worth it. Derek says it's always good to end a paper with a quote. He says someone else has already said it best. So if you can't top it, steal from them and go out strong. So I picked a guy I thought you'd like. 'We are not enemies, but friends. We must not be enemies. Though passion may have strained, it must not break our bonds of affection. The mystic chords of memory will swell when again touched, as surely they will be, by the better angels of our nature.'

 

Δεν είναι από βιβλίο. όμως είναι quote. Και δεν θα ξεχάσω την ανατριχίλα που ένιωσα όταν τελείωνε η ταινία με αυτόν τον τρόπο.

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ζωή είναι ότι σου συμβαίνει ενώ εσύ κάνεις άλλα σχέδια..

 

Stephen King - Αϋπνία

Link to comment
Share on other sites

Ζωή είναι ότι σου συμβαίνει ενώ εσύ κάνεις άλλα σχέδια..

 

Stephen King - Αϋπνία

 

O King έγραψε το "Insomnia" το 1994, αλλά αυτό είναι πολύ γνωστό από πολύ πιο νωρίς. Τόσο, που το έβλεπα γραμμένο (και φυσικά ανυπόγραφο) στα θρανία του σχολείου μου πριν το 1985. Αποδίδεται στον John Lennon.

Link to comment
Share on other sites

“Το διάβασμα μπορεί να είναι πολύ ενοχλητικό, τι λέω επικίνδυνο! Κι όχι μόνο γι΄αυτούς που διαβάζουνε αλλά και γι΄αυτούς που τυχαίνει να ΄ναι κοντά...το παθητικό διάβασμα δεν είναι παίξε γέλασε!”

Mikkel Birkegaard – Το βιβλιοπωλείο των σκιών

Link to comment
Share on other sites

Ζωή είναι ότι σου συμβαίνει ενώ εσύ κάνεις άλλα σχέδια..

 

Stephen King - Αϋπνία

 

O King έγραψε το "Insomnia" το 1994, αλλά αυτό είναι πολύ γνωστό από πολύ πιο νωρίς. Τόσο, που το έβλεπα γραμμένο (και φυσικά ανυπόγραφο) στα θρανία του σχολείου μου πριν το 1985. Αποδίδεται στον John Lennon.

 

Ουπςς..Αυτό ομολογώ ότι δεν το ήξερα.!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε το τεράστιο πρόσωπο. Χρειάστηκαν 40 χρόνια για να μάθει τι είδους χαμόγελο κρυβόταν κάτω από το σκούρο μουστάκι. Ω σκληρή, αχρείαστη παρεξήγηση!!! Ξεροκέφαλη, αυτοεξορία από την αγαπημένη αγκαλιά!!! Δύο δάκρυα που μύριζαν τζιν έτρεξαν στα πλάγια της μύτης του. Όμως ήταν καλά, όλα ήταν καλά, ο αγώνας είχε τελειώσει. Είχε κερδίσει την μάχη με τον εαυτό του. Αγαπούσε τον Μεγάλο Αδερφό...

 

George Orwell - 1984

Link to comment
Share on other sites

“Το διάβασμα μπορεί να είναι πολύ ενοχλητικό, τι λέω επικίνδυνο! Κι όχι μόνο γι΄αυτούς που διαβάζουνε αλλά και γι΄αυτούς που τυχαίνει να ΄ναι κοντά...το παθητικό διάβασμα δεν είναι παίξε γέλασε!”

Mikkel Birkegaard – Το βιβλιοπωλείο των σκιών

 

πολύ καλό! wink.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

«Υπάρχει λόγος που το παρόν φθονεί την ύπαρξη του παρελθόντος. Ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό πραγματικά. Πουθενά μέσα στα βιβλία με τα άγρια τέρατα, εκεί που η επιβίωση περιγράφεται μέσα από μάχες με όντα που διαθέτουν νύχια σουβλερά, δηλητηριώδη δόντια, πλοκάμια κι αδένες με δηλητήριο δεν διαφαίνεται η αγριότητα που κρύβει το παρόν για το παρελθόν. Πουθενά δεν υπάρχει μια λεπτομερής αναφορά για το πώς το Παρόν παραφυλάει το «Αυτό που ήταν», περιμένοντάς το να μεταμορφωθεί σε «Τωρινή στιγμή» για να μπορέσει έτσι να το κομματιάσει ανελέητα με τα σαγόνια του».

 

Χ. Έλισον, Ο πεντάχρονος Τζέφτη.

 

μτφρ. Γιώργος Γούτας (έντιτ, μετά από ευγενική υπενθύμιση :) )

Edited by Μάρβιν ΑΑΠ
Link to comment
Share on other sites

-Εύκολο πράμα.Εγώ μπορώ να δανειστώ δυόμισυ δολάρια όποια ώρα θέλω

-Κι εγώ μπορώ, νομίζω.Κοιτάζω όμως, να μη δανείζομαι.Γιατί ξέρεις;Πρώτα δανείζεσαι.Ύστερα ζητιανεύεις

 

<<Ο γέρος και η θάλασσα>> Έρνεστ Χέμινγουεϊ

Link to comment
Share on other sites

Ο Ρολαντ Ντεσειν ηταν ο τελευταιος απο την τελευταια μεγαλη ομαδα πολεμιστων της Γαλααδ.. Και αυτο δεν ηταν τυχαιο.. Με την αλλοκοτα ρομαντικη φυση του, την ελλειψη φαντασιας και τα φονικα χερια του, ηταν ο καλυτερος ολων τους..

Μαυρος Πυργος Το τραγουδι της Σουζανας.. Stephen King

 

" Οχι σημερα πουτανας γιοι, οχι σημερα "

Πυλες της Φωτιας.. Steven Presffield

 

Και μεσα στο σκοταδι ο Ντειβιντ εκλεισε τα ματια του, και ετσι οπως ειχαν ολα χαθει, βρεθηκαν ξανα..

Το Βιβλιο των Χαμενων Πραγματων.. John Conolly

 

 

" Τα πιο σπουδαια πραγματα ειναι και δυσκολοτερο να ειπωθουν, εκεινα που σε κανουν ακομα και να ντρεπεσαι, επειδη την ωρα που τα λες, οι λεξεις μειωνουν την σημασια τους, οι λεξεις συρρικνωνουν και δινουν μια καθημερινη συνηθισμενη διασταση σε νοηματα που οταν τα ειχες στο μυαλο σου περιλαμβαναν τα παντα...

Στασου Πλαι Μου.. Stephen King

Link to comment
Share on other sites

Όταν προσπαθείς να μείνεις ζωντανός, βλέπεις αυτά που χρειάζεται να δεις, τα υπόλοιπα περνάνε απαρατήρητα

 

<<Ντεσπερέσιον>> Stephen King

Link to comment
Share on other sites

Και το καλυτερο απο ολα παιδια..Απολαυστε..

 

" Μια μερα η χηρα Νταγκλας με επιασε να καπνιζω στην πισω αποθηκη.. οταν με ειδε αρχισε να μου λεει οτι οσα παιδια κανουν κακες πραξεις. οπως το καπνισμα, πηγαινουν στην κολαση.. Επειτα αρχισε να μου περιγραφει την κολαση με παρα πολλες και ζοφερες λεπτομερειες και εγω της απαντησα " Μακαρι να βρισκομουν εκει "

Οι περιπετειες του Χακλμπερι Φιν.. Mark Twain

Link to comment
Share on other sites

Tι σπουδαιοτερο απο μια ατακα σε βιβλιο για τα βιβλια γενικοτερα...

Books, purchasable at low cost, permit us to interrogate the past with high accuracy; to tap the wisdom of our species; to understand the point of view of others, and not just those in power; to contemplate — with the best teachers — the insights, painfully extracted from Nature, of the greatest minds that ever were, drawn from the entire planet and from all of our history. They allow people long dead to talk inside our heads. Books can accompany us everywhere. Books are patient where we are slow to understand, allow us to go over the hard parts as many times as we wish, and are never critical of our lapses. Books are key to understanding the world and participating in a democratic society.

Carl Sagan, The Demon-Haunted World

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και έρχομαι να σας χαλάσω την ατμόσφαιρα με:

 

"Κατά εξήντα δύο τα εκατό με τραβάνε οι άντρες, κατά τριανταένα οι γυναίκες και κατά επτά τα πρόβατα"

 

Orson Scott Card, "Ο Αρχιτραγουδιστής"

 

:rofl:

Link to comment
Share on other sites

Φόνος σημαίνει αμαρτία,φόνος σημαίνει καταδίκη, αλλά φόνος σημαίει και σκληρή δουλειά.

 

"Σκοτάδι βαθύ, δίχως άστρα - 1922 -" Stephen King

Link to comment
Share on other sites

"Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν πεθαίνουν παρά μονάχα την τελευταία στιγμή,

άλλοι αρχίζουν είκοσι χρόνια νωρίτερα και καμιά φορά παραπάνω.

Είναι οι άμοιροι της γης."

 

Σελίν, ταξίδι στην άκρη της νύχτας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..