Jump to content

Tι ζητάτε σε ένα manga;


Atrelegis
 Share

Recommended Posts

Βεβαίως, καταλαβίνω ότι λίγο εως πολύ, όλοι σας ξέρετε ότι αυτός ο τομέας έχει τα πάντα. Από ιστορίες φαντασίες, εως ταξίδια σε παράλληλους κόσμους, πολεμικές τέχνες, ακόμη και καθαρά πορνογραφικά έργα, ή ένας συνδυσαμός αυτών!

Βέβαια, θα ήθελα να μάθω εσείς τι ζητάτε από αυτα! Τι θέλετε να διαβάσετε, τι θα σας τράβαγε την προσοχή αρκετά, ώστε να αποφασίσετε να το διαβάσετε!

Link to comment
Share on other sites

Ego prosopika den diabazo poly manga(oute anime edo pou ta leme blepo), giati gia kapoio logo den me elkyoun san texnh(ta brisko kapos bareta).Alla kapoia elaxista pou exo dei/diabasei, protimo horror pragmata, xoris omos plokamia kai alla paromoia tragelafika.:p

Link to comment
Share on other sites

Ότι και από μία καλή ταινία, σειρά ή βιβλίο. Ενδιαφέρουσα ιστορία κατά κύριο λόγο. Από εκεί και πέρα είτε είναι horror, είτε fantasy, δεν με πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Μήπως θα έπρεπε το θέμα αυτό να είναι στα comics? Απ’ όσο ξέρω τα manga είναι τα σχέδια, ενώ τα anime είναι τα animation.

 

Πείτε μου αν είναι να το αλλάξω ...

Link to comment
Share on other sites

Να μην υπάρχουν

 

Αλλά αφού υπάρχουν θα ήθελα να μην νομίζουν οτι ότι λένε οι ήρωες είναι ψαγμένο και ότι πού πρέπει να είναι ψαγμένο και καλά και αυτό είναι το πρώτο κλισέ που μου την δείνει απο τα υπόλοιπα χιλίαδες κλισέ που υπάρχουν. Θέλω τις σκηνές δράσεις να μην τις κάνουν πιο καθαρές δηλαδή όταν κόβει το σπαθί να μήν δείνουν μία μάβρη εικόνα που τν κόβει μία λεπίδα και να ξεχύνεται το φώς απο πίσω και άλλα τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα ιστορία, καλούς χαρακτήρες, αξιόλογο σενάριο, ελάχιστα από τα κλασικά κλισέ των μάνγκα.

Link to comment
Share on other sites

Άνιμε και μάνγκα είναι τόσο συνδεδεμένα μεταξύ τους σαν τέχνες που η μια είναι απόρροια της άλλης, οπότε νομίζω πως το τόπικ αυτό ταιριάζει και εδώ φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον σενάριο και πλοκή που σε κρατάει πάνω απ'όλα! Ένα συν είναι οι καλά αναπτυγμένοι χαρακτήρες, και ακόμα ένα το όμορφο σχέδιο.

Υ.Γ Θα ήταν καλύτερα σ'αυτό το τόπικ να απαντούν όσους τους ενδιαφέρουν τα manga. Δεν θα θελα να βλέπω ίδρυση club των manga haters σε τέτοιο τόπικ (μελδόκιε :angry: )

Link to comment
Share on other sites

Eμένα θα με ενδιέφερε να βλέπω περισσότερη πλοκή και λιγότερο action. Αρκετοί χαρακτήρες, ίντριγκες και δραματικές καταστάσεις.

Επίσης πιο πολλά adult themes, καθώς ειναι ενα πεδίο που υπερέχουν απο τα αντίστοιχα ανιμε.

Τέλος, θα ήθελα πολύ αν δώ ένα καλό final fantasy manga! Ναι, ξέρω είμαι πορωμένος.... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πλοκή, χαρακτήρες, εξέλιξη, διαφορετικότητα...

 

Όσοι έχετε διαβάσει τα manga Shin Seiki Evangelion (Neon Genesis Evangelion) και Kaze no Tani no Naushika (Nausicaä of the Valley of Wind) κι έχετε δει και τ' αντίστοιχα anime θα καταλάβατε τι εννοώ.

 

Παρεμπιπτόντως, επειδή έχω βαρεθεί ν' ακούω κριτική επί των anime σα να πρόκειται για κάτι το καλουπωμένο, σας προκαλώ να δούμε όλοι μαζί το The Grave of the Fireflies μόλις το βρω, και μάλιστα στα Ιαπωνικά!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛύ ΩΡΑίΑ!! Κάποιος να δέσει το Μελδόκιο τώρα και να του ράψει τα βλέφαρα για να καθήσει μαζί μας να το δούμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ πάντως θα το έβλεπα χωρίς να μου ράβατε τα βλέφαρα (αν και θα ήταν μια ενδιαφέρουσα εμπειρία :eek: ). Είδα το perfect blue και το βρήκα συμπαθητικό. Πιστέυω πως το μεγαλύτερο ελλάτωμα των anime είναι ότι στην Ελλάδα έχουμε κολλήσει την αρρώστια να τα θεωρούμε μικιμάους. Δεν δίνουμε δεύτερη ευκαιρία σε κάτι το στερεότυπο. Αναπτύσσεται ένα είδος ρατσισμού. Δεν ξέρω βέβαια αν ο Fatha και ο φίλτατος Μίλδοκ έχουν παρακολουθήσει αυτό το είδος, και έγιναν haters επειδή δεν τους άρεσαν ή αν ανοίκουν στην κατηγορία των anime-ρατσιστών. Και εντάξει, δεν είμαι και φαν της κατηγορίας, αλλά αν πέσει κάτι στα χέρια μου δεν θα το αγνοήσω. Ταύτα, γιατί ξέφυγα από το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Το Perfect Blue, όπως ανέφερα και στην τελευταία συνάντηση, είναι το καλύτερο θρίλερ που έχω δει - τόσο απλά!

Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω πως το μεγαλύτερο ελλάτωμα των anime είναι ότι στην Ελλάδα έχουμε κολλήσει την αρρώστια να τα θεωρούμε μικιμάους. Δεν δίνουμε δεύτερη ευκαιρία σε κάτι το στερεότυπο. Αναπτύσσεται ένα είδος ρατσισμού. Δεν ξέρω βέβαια αν ο Fatha και ο φίλτατος Μίλδοκ έχουν παρακολουθήσει αυτό το είδος, και έγιναν haters επειδή δεν τους άρεσαν ή αν ανοίκουν στην κατηγορία των anime-ρατσιστών.

 

Προσωπικά σιχαίνομαι το σχέδιο των anime. Με εκνευρίζει. Δεν είναι οτι τα βλέπω σαν "μικιμάους". Είναι θέμα γούστου. Βλέποντας anime, νιώθω όπως ακριβώς όταν βλέπω έναν άνθρωπο με εκνευριστική φάτσα. Κι επίσης δε μου αρέσει αυτό το "υπερβολικό" στυλ που έχουν πολλά animes. Είναι φτιαγμένα έτσι ώστε να δίνουν ακραίες εκφράσεις (τεράστια μάτια πχ), περιέχουν ακραίες σκηνές, χαρακτήρες κτλ. Είναι συνήθως γεμάτα animocliche, (πόσο σιχαίνομαι τον κακό μάγκα που το μωβ μαλί του πέφτει μπροστά από το αριστερό του μάτι, κι εχει τα μάτια κλειστά και σκυμένο κεφάλι... Diiiiieeeee!) Βασικά το όλο feeling των anime με απωθεί. Είμαι ρατσιστής. Θέλω να πεθάνετε όλοι σας. Αφήστε με ήσυχο. :pirate2: :pirate:

 

Ουπς, σα πολλή φόρα δε πήρα; :bangin: :bangin:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε οτι εχουμε κάτσει να δούμε ανίμε για αυτό τα ΣΙΧΑΙΝΌΜΑΣΤΕ τόσο πολύ. Μα και βέβαια δεν είναι μίκι μαους, είναι πολύ χειρότερα γιατι βάζουν όχι αστείες καταστασεις, βάζουν γελείες καταστασεις, δηλαδή όταν είναι το κοριτσάκι με τα μάτια σαν καρπούζα και κάνει γκριμάτσες που δεν τις κάνουν ούτε οι τρελές αγελάδες, τότε περιμένεις να το αγαπήσω το "τέχνασμα";Και στο κάτω κάτω το ανιμε δεν είναι σάν βιβλίο που αν δεν το έχεις διαβάσει όλο δεν μπορείς να κρίνεις, έχει και το αίσθημα της εικόνας η οποία προσωπικά με απωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας έχει δικαίωμα να του αρέσουν η να μην του αρέσουν τα άνιμε/μάνγκα. Και επίσης είναι ελεύθερος να πει τη γνώμη του.

Μόνο μην αρχίσετε κανένα flame war εδώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μα παιδιά, γι' αυτό εκνευρίζομαι κι εγώ όταν λέτε ότι έχετε δει anime και τα σιχαίνεστε (εν ολίγοις) λόγω τεχνοτροπίας σκίτσου!! Δείτε Miyazaki Hayao και μετά μου λέτε για τις εκφράσεις των προσώπων ή το κατά πόσο είναι κλισαρισμένες.

 

Για μελέτη και συμμόρφωση (αλλιώς έπεται κρανιοεγκεφαλική κάκωση), επικοινωνήστε μαζί μου και μελετήστε το site Nausicaa.net.

Link to comment
Share on other sites

ap ta manga/anime zhtame mono na papsoun na yparxoun(lypamai gia to dilpo-spammarisma).

To parapano den einai epixeirhma.Apla den mas aresoun ta manga.Den xreiazetai na diabaso/do to 99% olon gia na sxhmatiso mia apopsh sosta?

 

alla entaksei, sas epitrepo na sas aresoun giati exoun orismenes kales idees.Kai merika einai cool.Ante kai merika kala.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, κι εμένα γι'αυτό δε μου πολυαρέσουν. Το θέμα είναι η αισθητική τους. Αλλά είναι, πραγματικά, ζήτημα γούστου. Κρίνεις κάτι γι'αυτό που είναι, όχι γι'αυτό που δεν είναι. Αν κρίνω ένα anime/manga, θα πρέπει να το κρίνω ως anime/manga. Αν γενικά δεν μου αρέσουν τα anime/manga, τότε δεν μπορώ να το κρίνω' απλά, μπορώ να πω ότι δεν αρέσουν σε μένα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..