Jump to content

Tι ζητάτε σε ένα manga;


Atrelegis
 Share

Recommended Posts

Μα παιδιά, γι' αυτό εκνευρίζομαι κι εγώ όταν λέτε ότι έχετε δει anime και τα σιχαίνεστε (εν ολίγοις) λόγω τεχνοτροπίας σκίτσου!!

 

Μα είναι τηλεόραση, απο την οποία δεχόμαστε τα αισθήματα του ήχου και το πιο βασικο αυτό της εικόνας, όταν το ένα απο αυτά στα ανιμε/μανγκα είναι μάπα (κατα την αντικειμενική μας γνώμη :Ρ) τότε μήν μου λές γιατί έχω σαν κριτήριο την τεχνοτροπία σκίτσου.

 

Δείτε Miyazaki Hayao και μετά μου λέτε για τις εκφράσεις των προσώπων ή το κατά πόσο είναι κλισαρισμένες.

 

Εντάξει, δέν λέω μπορεί 1 στα 1.000.000.000.000.000.000.000.000 να είναι ποιοτικό και να αρέσει ακόμα και σε μάς αλλά όπως είπε πολύ σοφά και ο Northerain δεν μπορούμε να βλέπουμε το 99%...

 

Κρίνεις κάτι γι'αυτό που είναι, όχι γι'αυτό που δεν είναι. Αν κρίνω ένα anime/manga, θα πρέπει να το κρίνω ως anime/manga.

 

Αυτό δεν νομίζω να βγάζει νόημα

 

 

Αν γενικά δεν μου αρέσουν τα anime/manga, τότε δεν μπορώ να το κρίνω' απλά, μπορώ να πω ότι δεν αρέσουν σε μένα...

 

Δηλαδή αρνητική κριτική δεν μπορεί να υπάρξει;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αρνητική κριτική δεν μπορεί να υπάρξει;

 

Για να καταλάβεις τι εννοώ, θα σου δώσω το εξής παράδειγμα: Αν σε κάποιον δεν αρέσει το fantasy, ως είδος, ακόμα και το καλύτερο fantasy να του δώσεις, πάλι, δε θα του αρέσει.

 

Αν, όμως, έχεις ασχοληθεί με κάτι, τότε μπορείς και να το κρίνεις. Πχ, όταν λέω ότι τα βιβλία του Drizzt είναι σκουπιδοειδή, τα συγκρίνω με άλλα που έχω διαβάσει και φτάνω σε αυτό το συμπέρασμα. Και τα κρίνω για αυτό που είναι: fantasy.

 

Έτσι και τα manga/anime πρέπει να τα κρίνεις για αυτό που είναι. Αν δε σου αρέσουν, ως είδος, επειδή σε χαλάει το σκίτσο (όπως και εμένα με χαλάει), τότε μπορείς απλά να πεις ότι, γενικά, δε σου αρέσουν. Αλλά αυτό δε σημαίνει και τίποτα σε κάποιον που του αρέσουν.

 

Είναι σαν κάποιος να έρθει και να μου πει: "Φίλε, δε μου αρέσει η Φαντασία, γιατί αυτά που γράφει δε συμβαίνουν στην πραγματικότητα."

 

Με εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Εκεί ακριβώς θέλω να καταλήξω κι εγώ!!

 

Σε χαλάει το σκίτσο; Ωραία, δες κάποιο που δεν έχει αυτήν την τεχνοτροπία. Αυτό προσπαθώ να περάσω, ότι δεν έχει νόημα να λες: «Δε θ' ασχοληθώ με κανένα anime/manga επειδή στα περισσότερα δε μου αρέσει το σκίτσο.», όχι περισσότερο από το να πεις: «Επειδή από Howard, Tolkien, Lord Dunsany, Ursula le Guin, Lovecraft, Poe, Vance και Moorcock δε μου άρεσε κανένας τους, δε θα διαβάσω ποτέ ξανά fantasy (αν και με τα ονόματα που ανέφερα, μάλλον λογική θα ήταν σα κίνηση άμα δε σου άρεσε ΚΑΝέΝΑΣ για ΤίΠΟΤΑ που έγραψε! :p ).»

Link to comment
Share on other sites

Εκεί ακριβώς θέλω να καταλήξω κι εγώ!!

 

Σε χαλάει το σκίτσο; Ωραία, δες κάποιο που δεν έχει αυτήν την τεχνοτροπία. Αυτό προσπαθώ να περάσω, ότι δεν έχει νόημα να λες: «Δε θ' ασχοληθώ με κανένα anime/manga επειδή στα περισσότερα δε μου αρέσει το σκίτσο.», όχι περισσότερο από το να πεις: «Επειδή από Howard, Tolkien, Lord Dunsany, Ursula le Guin, Lovecraft, Poe, Vance και Moorcock δε μου άρεσε κανένας τους, δε θα διαβάσω ποτέ ξανά fantasy (αν και με τα ονόματα που ανέφερα, μάλλον λογική θα ήταν σα κίνηση άμα δε σου άρεσε ΚΑΝέΝΑΣ για ΤίΠΟΤΑ που έγραψε! :p ).»

 

Κοίτα. Αν η πλειοψηφία των μονάδων ενός συνόλου δε σε ελκύει, τότε μάλλον δε σου αρέσει αυτό το σύνολο.

 

Ακόμα κι αν βρω ότι το σκίτσο ενός anime/manga ανταποκρίνεται στην αισθητική μου, αυτό δεν αλλάζει τίποτα για το υπόλοιπο 99,9% των anime/manga.

 

Ακόμα κι αν βρω ότι το Song of Ice and Fire ανταποκρίνεται στα γούστα μου, γιατί είναι πιο "προσγειωμένο" για fantasy, αυτό δε σημαίνει ότι μου αρέσει και το είδος του fantasy.

 

Εμένα, ας πούμε, προσωπικά, δε μου αρέσει πολύ το urban fantasy, όπως λέγαμε και τις προάλλες στο meeting, αλλά έχω βρει και κάποια urban fantasy που τα λατρεύω απόλυτα. Πάντως, γενικότερα, σαν είδος δεν είναι και το αγαπημένο μου.

 

Βέβαια, υπάρχει μια διαφορά ανάμεσα στο "δεν είναι το αγαπημένο μου" και στο "το σιχαίνομαι" (που έγραψαν κάποιοι για τα manga/anime), αλλά η ουσία, νομίζω, είναι η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα ίδια έλεγα, μέχρι που είδα 2-3 anime που μου άρεσαν, οπότε αναθεώρησα την άποψή μου. Ναι, κι εμένα με εκνευρίζουν κάποιες από τις μανιέρες του manga (ιδίως οι υπερβολικές εκφράσεις/αντιδράσεις) και κάποια από τα κλισέ τους, αλλά ευτυχώς υπάρχουν πολλά που αξίζει να τα δεις.

Τεσπά παιδιά, μη σας δούμε σε λίγο καιρό κι εσάς κολλημένους με anime/manga γιατί θα προσπαθείτε να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρνούμαι ότι και εγώ, που ασχολούμαι καιρό με άνιμε, δεν τρελαίνομαι προσωπικά κατά καιρούς! Αν, εξαιρόντας τα chibi, λάβεις υπόψη ότι ο μέσος χαρκτήρας λέιε σε αυτόν που του σκότωσε μάνα και πατέρα, "δε θα σε συγχωρήσω ποτέ", ένώ επικρατούν σε ακραίο βαθμό, πολλές άλλες ανακρίβειες και υπερβολές, τα άνιμε μπορούν να έχουν τις σοβαρές τους εξάρσεις! Από την άλλη, δεν παίζει μόνο ρόλο τι θες να δεις, μα και η ιστορία. Αν ένα άνιμε με μέτριο σχέδιο έχει και μέτρια ιστορία, ναι δεν αντέχεται!

 

Πάντως με εντυπωσιάζει το ότι τόσοι αντιανιμάδες έγραψαν σε αυτό το τόπικ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ότι και από τις άλλες ταινίες [για τα anime] και ότι και από τα άλλα comics για τα manga. Καλό σενάριο, καλούς χαρακτήρες. Όμως όλα αυτά σερβιρισμένα με περισσότερη ιαπωνική ψύχωση και εκπληκτικό σκίτσο. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

1on einai polu wrea :lolipop: gia na pernas tin wra sou !!! :thmbup: :cool2:

Mou aresei otan exei maxes, intrigkes kai saspens metaksu filws kai kala stin maxi (p.x. Gundam), otan to senario einai 8riskeutio-bampiro-kafriliko :cold: , kai otan oi irwes ekselisonte.........

an exei kai kana romantzo :crybaby: den me xalaei !!!

Link to comment
Share on other sites

Καμιά ώρα θα σας δέσω όλους που δε θέλετε να βλέπετε anime και θα σας βάζω να βλέπετε με τις ώρες Takahashi Rumiko και Miyazaki Hayao, να δω μετά αν θα σας αρέσουν ή όχι!!

 

Σοβαρά πάντως, αν σας έδινα την αφρόκρεμα των anime και σας ζητούσα να κρίνετε το έργο, θα το δεχόσασταν;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..