Jump to content

FFL #4 (Naroualis vs Nova vs dinosxanthi vs mariposa vs Nienor vs Adinol vs Electroscribe vs DinoHajiyorgi vs kitsos vs heiron vs Dain)


Oberon
 Share

Recommended Posts

Ο Nova ανέλαβε να μασήσει μεγάλη μπουκιά εδώ. Έπεσε πολύ αφήγηση για όσα συνέβησαν πριν και η αποκάλυψη με τα μανεκέν έπεσε λίγο άκομψα, στεγνά. ... Μπορώ να το κρίνω μόνο σαν αποτέλεσμα, αν και βγήκε δικαιολογημένα βιαστικό μέσα σε μια ώρα. Αξίζει όμως να σουλουπωθεί.

 

'Εχεις δίκιο όταν κατάλαβα πως θα μου έβγαινε πολύ μεγαλύτερο από αυτό που περίμενα, έμεναν λιγότερο από είκοσι λεπτά και για αυτό επιτάχυνα και σκέφτηκα 'όπως βγει τώρα'. Όταν διάβασα τον τίτλο μου ήρθε στο μυαλό η συνάντηση (από τον κινηματογράφο) του πληρώματος του πρώτου πυρηνικού σοβιετικού υποβρυχίου είκοσι χρόνια μετά (η ταινία με τον Χάρισον Φόρντ) και κόλλησα με αυτήν την εικόνα. Έχω πολλές ιδέες για το τι πρέπει να αλλάξει και κάποια μέρα θα σουλουπωθεί και θα μπει στη βιβλιοθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στο νικητή και τους διοργανωτές. Βρήκα το θέμα λίγο γενικότροπο, αλλά οι συμμετοχές το δικαίωσαν.

 

Και ολίγα σχόλια:

 

 

Ο Δράκος και το Άστρο - Naroualis

---------------------------------

Το ύφος της Ευθυμίας είναι μοναδικό και προσπερνάει τον εγκέφαλο, πηγαίνοντας απευθείας στην καρδιά. Οι συμμετοχές της στους τελευταίους διαγωνισμούς υπήρξαν υποτονικές, αλλά αυτό εδώ είναι το καλύτερο διήγημά της που έχω διαβάσει εδώ και πολύ καιρό. 100% Naroualis. Μακράν στην πρώτη θέση του διαγωνισμού, με τα δικά μου μέτρα.

 

 

Η Συνάντηση - Νοva

------------------

Καλή ιδέα, η οποία έχανε σε υλοποίηση, όπως είπαν πολλοί. Αλλά η σύγχυση που εντεινόταν προς το τέλος (λόγω της πίεσης του χρόνου, υποθέτω) μου φάνηκε πως ταίριαζε στο θέμα. Δηλαδή, από εκεί που οι σκέψεις του πρωταγωνιστή ήταν δομημένες, άρχισαν να ξεφτίζουν και να φαίνεται η παράνοια από πίσω. Να πω την αλήθεια μου, το προτιμώ αυτό από το να γίνει μια ξαφνική ανατροπή στην τελευταία παράγραφο.

 

 

Συνάντηση στο Ηλιόγερμα - Dinosxanthi

-------------------------------------

Φοβάμαι ότι δεν το απόλαυσα όσο πολλοί άλλοι. Αλλά το θέμα μου φάνηκε... πώς να το πω χωρίς να ακουστεί άσχημο... μαθητικό. Ίσως φταίει που εγώ δεν ήμουν εκεί :lol: Δε βοήθησε που η ιστορία βρισκόταν στα όρια παραμυθιού και σουρεαλισμού ή συμβολισμού, φαντασιακών υποειδών με τα οποία δεν ασχολούμαι. Πάντως η γραφή ήταν σε πολύ υψηλά επίπεδα, όχι μόνο για τα πλαίσια ενός κειμένου που γράφτηκε μέσα σε μια ώρα, αλλά με οσοδήποτε αυστηρά κριτήρια. Συγχαρητήρια και πάλι.

 

 

H Συνάντηση - Mariposa

----------------------

Τηλεγραφικό, έμοιαζε περισσότερο με σημειώσεις για να γραφτεί η ιστορία στο μέλλον. Κι εγώ θα ήθελα να τη δω (στρώσου mariposa!), αν και δεν είμαι βέβαιος κατά πόσον μια εκδίκηση στο φινάλε θα ήταν η καλύτερη λύση. Η τραγωδία μιας γυναίκας η οποία πείθεται να βγει από το καβούκι της και τελικά επιστρέφει σε αυτό πληγωμένη (όπως περίπου είναι τώρα), μου φαίνεται πολύ δυνατότερη.

 

 

Νυχτερινή συνάντηση... - Nienor

------------------------------

Καλή πλοκή, αλλά με τα "αυτή", "εκείνη" και "αυτός", μπερδεύτηκα. Μόνο στη δεύτερη ανάγνωση κατόρθωσα να καταλάβω πόσα ήταν τα πρόσωπα και τι συνέβαινε. Μήπως να βάλεις ονόματα; Σε γραφή όπως πάντα καλό, αλλά η βιασύνη φαίνεται. Το θέλει ένα γερο΄χέρι.

 

 

Τo Σαράκι - Adinol

------------------

Εν μέρει δυσνόητο, αλλά ποιος νοιάζεται; Η σύλληψη και μόνο, η ιδέα ενός ανθρώπου που συναντιέται με αυτό που έτρεφε μέσα του... Γμτ! Ζηλεύω. Ήθελα να το είχα σκεφτεί εγώ πρώτος. :thmbup:

 

 

Επισκεπτήριο - Electroscribe

----------------------------

Με ευχαρίστησαν πολύ τα σχόλια όλων. Δε μου αρέσουν τα φλασάκια - ανέκδοτα, τα οποία βασίζονται στην ανατροπή της τελευταίας φράσης. Ήθελα να έχω ένα δυνατό κλείσιμο, αλλά να μην είναι μόνο αυτή η ουσία. Χαίρομαι, γιατί φαίνεται να το πέτυχα.

 

 

Η Άλλη Μητέρα - DinoHajiyorgi

-----------------------------

Ο Ντίνος είναι ο μόνος που αποδεδειγμένα μπορεί να συναγωνιστεί την Ευθυμία στα καλύτερά της. Δυστυχώς, αυτή τη φορά του βγήκε μια νωθρότητα και κατέφυγε λίγο σε "μανιέρα Χατζηγιώργη" (πςςς... πως τα λέω). Βασικά, μου φάνηκε να χωλαίνει σημαντικά το κείμενο στο φινάλε, εκεί που ο πρωταγωνιστής φτάνει στο σημείο της πρόσκρουσης. Πιστεύω ότι καλό θα ήταν να μπει το όνομά του, γιατί αλλιώς δεν είμαι σίγουρος ότι όλοι οι αναγνώστες θα καταλάβουν. Και γιατί μητέρα; Γιατί να μην απαντήσεις στο κλασικό ερώτημα "αφού είχαν μείνει τρεις όλοι κι όλοι, πώς συνεχίστηκε η ανθρώπινη φυλή;"

 

 

Το Νυφικό - Kitsos

------------------

Καλογραμμένο, αλλά φαίνονται να λείπουν σκηνές. Είχες κάτι παραπάνω κατά νου και δεν πρόλαβες;

 

 

Συνάντηση στη Γη - Heiron

-------------------------

Δεν πρόλαβες, αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία να το αφήσεις μισό. Ελπίζω να το δούμε ολοκληρωμένο σύντομα.

 

 

Το Πηγάδι της Πανδίας - Dain

----------------------------

Το φινάλε θέλει ένα μικρό ρετούς, αλλά γενικά είναι πολύ καλό, μια πλήρης ιστορία. Πάντα με προβληματίζει η ανάμιξη ονομάτων που κλίνονται (Πανδία) με ονόματα "ξενικά" (Σύραλο), αλλά μια τόσο ασήμαντη λεπτομέρεια δεν μπορώ να πω ότι μείωσε την απόλαυση της ανάγνωσης. Η δεύτερη επιλογή μου, ένα επίπεδο πάνω από τις υπόλοιπες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το σχόλιο, Electroscribe. Πράγματι το τέλος θέλει κάμποσο ρετουσάρισμα, ειδικά αφού γράφτηκε με το ρολόι να με κοιτά "απειλητικά" καθώς έβλεπα να έχει ήδη επέλθει το τέλος του χρόνου. :atongue2: Και όντως με απασχολεί και μένα το θέμα των ονομάτων που κλίνονται μαζί με τα ξενικά που δεν κλίνονται.

 

Να και μερικά σχόλια από μένα για τις ιστορίες μας (δεν θα αναφερθώ σε τεχνικά θέματα, μια που ο χρόνος που είχαμε δεν αρκούσε για την παραμικρή διόρθωση):

 

Ο Δράκος και το Άστρο - Naroualis: Ευθυμία, μια από τις καλύτερες ιστορίες που έχω διαβάσει από σένα. Μαγευτικοί διάλογοι, διάχυτη ομορφιά και γλυκύτητα, εικόνες υπέροχες, εκπλήξεις, κάθε πρόταση μια πινελιά(!) μαγείας! Και γράφτηκε σε μια ώρα μέσα μόνο! Τι άλλο να πω; Αν και αγωνίστηκε με κάμποσες άλλες ιστορίες που μ'άρεσαν πάρα πολύ, πήρε την ψήφο μου τελικά.

 

Η Συνάντηση - Νοva: Έχω σίγουρα αδυναμία στις ιστορίες ε.φ. γι'αυτό και από την πρώτη ανάγνωση τις προσέχω κάπως περισσότερο, και τις κρίνω ίσως και λίγο αυστηρότερα. Οι στρατιωτικές ιστορίες ε.φ. δεν είναι ακριβώς το φόρτε μου μεν, και διαβάζοντας τη δική σου, στην αρχή μου φάνηκε μια τυπική διαστημική περιπέτεια, με κλασσικό ύφος. Έκανα όμως λάθος! Η ιστορία σου, ειδικά προς το τέλος, έχει ένα τρομερό twist που την κάνει ιδιαίτερη και αξιομνημόνευτη. Το κλασσικό ύφος μαζί με το twist δένουν πολύ ωραία τελικά, και έμεινα εντυπωσιασμένος! Καλά εντυπωσιασμένος!

 

Συνάντηση στο Ηλιόγερμα - Dinosxanthi: Υπέροχη ιστορία! Πραγματικά υπέροχη! Από αυτές που λατρεύω να διαβάζω ξανά και ξανά. Ανάμεσα στη δική σου και της Ευθυμίας ταλαντεύτηκα περισσότερο στο τέλος όταν αναρωτιόμουν ποια να ψηφίσω από τις 4 που είχα ξεχωρίσει τελικά. Ψήφισα της Ευθυμίας για το πρωτότυπο θέμα της, αλλά πραγματικά αν η δική σου ιστορία ήταν ένα εικονογραφημένο παραμύθι (και αυτή την αίσθηση την είχα και όταν τη διάβαζα) θα το είχα αγοράσει όπως και δήποτε! Ταιριάζει τόσο πολύ να γίνει εικονογραφημένο παραμύθι. Πάρα πολύ!

 

H Συνάντηση - Mariposa: Ευχάριστη ιστορία, μ'άρεσαν πολύ τα στοιχεία ε.φ. που είχε και τη διάβασα με απόλαυση. Το μόνο που βρήκα σαν ψεγάδι ήταν πως μου φάνηκε "ατελείωτη", δηλαδή σαν να μην είπες τι έγινε μετά, κάτι που στη συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω πως ήταν απαραίτητο για να κλείσει ο "κύκλος". Ελπίζω να το δούμε αυτό όταν/αν ρετουσάρεις την ιστορία και τη βάλεις στις Ιστορίες Ε.Φ. Θα την ξαναδιαβάσω επίσης με ευχαρίστηση, μια που οι ιστορίες ε.φ. όπου μια εφεύρεση αλλάζει τη ζωή ενός "απλού" ανθρώπου μ'αρέσουν γενικά, και δεν έχω δει και πολλές όπου ο άνθρωπος αυτός είναι γυναίκα.

 

Νυχτερινή συνάντηση... - Nienor: Κιάρα μου, ξέρεις πως λατρεύω τις ιστορίες σου σ'αυτόν τον τόσο δικό σου κόσμο και αυτή η ιστορία δεν με απογοήτευσε καθόλου! Αντίθετα, είναι γεμάτη από τη λυρικότητα με την οποία γράφεις που γίνεται ακόμα πιο εμφανής από τις ξαφνικές εναλλαγές της μαγεμένης, ονειρικής ατμόσφαιρας με κάτι που κάποιος χαρακτήρας λέει εντελώς ντόμπρα, προσγειωμένα, απότομα ίσως. Κάποιες φράσεις/λέξεις (όπως το "καψουρευτεί") που λειτουργούν σαν άγκυρες ώστε να μην παρασυρθεί ο αναγνώστης εντελώς από το όνειρο από τη μια πλευρά, και να γίνει ο κόσμος σου ακόμα πιο πραγματικός/ρεαλιστικός/γνώριμος και καθημερινός από την άλλη. Ήταν σίγουρα από τις ιστορίες που έβαλα στη shortlist μου, γιατί απλά τη λάτρεψα!

 

Τo Σαράκι - Adinol: Δεν ξέρω τι να πω γι'αυτή την ιστορία. Από τα πιο παράξενα παραμύθια που έχω διαβάσει ποτέ μου, και γι'αυτό την απόλαυσα πολύ. Από ένα τυπικό παραμύθι, σε ιστορία φαντασίας, σε σουρεαλισμό στην κατάληξη. Ίσως με κάποια στοιχεία "τρόμου" μέσα, που όμως δεν τα νιώθει κάποιος σαν τρομακτικά. Σε μένα τουλάχιστον δεν φάνηκαν έτσι. Ιδιότυπη και σίγουρα αξιομνημόνευτη ιστορία!

 

Επισκεπτήριο - Electroscribe: Eφιαλτική ιστορία, γρήγορη, που τη διαβάζεις με κομμένη ανάσα από την πρώτη ως την τελευταία λέξη. Παραληρεί ο κεντρικός χαρακτήρας, πονά και πονά κι ο αναγνώστης μαζί με σηκωμένες τις τρίχες στο λαιμό του. Κι αν είναι απλά τρέλα, παράνοια, ή πραγματική-φανταστική κόλαση λίγη σημασία έχει γιατί αυτό που μένει από την ιστορία είναι απλά...φρίκη, φόβος, απελπισία. Όλα δωσμένα με αδρές και γρήγορες πινελιές σε ένα ρυθμό ξέφρενο.

Δεν διαβάζω γενικά τρόμο, αλλά οι εικόνες-φράσεις, οι φράσεις-εικόνες στην ιστορία σου θα μείνουν για καιρό στο νου μου! Αξιομνημόνευτη επίσης ιστορία που δείχνει την έντονη "ενέργεια" που έχεις σαν συγγραφέας. Το πάθος σου!

 

Η Άλλη Μητέρα - DinoHajiyorgi: Ντίνο, και μόνο η παρουσία της "Ιένα" και η περιγραφή της θα ήταν αρκετή για να αγαπήσω αυτή την τόσο αλλόκοτη ιστορία, που σίγουρα της αξίζει να την μεγαλώσεις ώστε να εξηγήσεις περισσότερα και να την κάνεις να δείχνει πιο ολοκληρωμένη. Εδώ είδα περισσότερο κάτι σαν στιγμιότυπο, ένα "φλας" (οκ, φλας γράφαμε, αλλά ξέρεις τι εννοώ) που με έκανε αμέσως να πω ένα "Ώπα! Τι έχουμε εδώ; Τι συμβαίνει! Γουστάρω! Τι θα γίνει παρακάτω;" Κοινώς, με απορρόφησε μέσα της η ιστορία σου από την αρχή ως το τέλος - και η παράξενη Ιένα με το εξ ίσου παράξενο όνομα - γι'αυτό και μπήκε στο shortlist μου. Περιμένω την πιο "ολοκληρωμένη" εκδοχή της (και ελπίζω να θελήσεις να τη γράψεις σύντομα)!

 

Το Νυφικό - Kitsos: H ιστορία σου έχει και στοιχεία φαντασίας και τρόμου, αφού αναφέρεται σε μια φαντασίωση, και συγχρόνως είναι ατμοσφαιρική μέσα στη θλίψη της τελευταίας μεγάλης παραγράφου. Θα ήθελα μόνο να ήταν μεγαλύτερη, πιο ολοκληρωμένη και πιο δεμένη κάπως - ίσως με κάποιες υπόνοιες μέσα στην "καθημερινή" περιγραφή της αρχής - που να αδηγήσουν στο θλιβερό, και δυνατό, τέλος.

 

Συνάντηση στη Γη - Heiron: Όντως είναι ανολοκλήρωτη και ελπίζω να την ολοκληρώσεις σύντομα. Όμως, μ'άρεσε πάρα πολύ μια που συνδύαζε και μια, ίσως τυπική, κατάσταση space opera, και κάτι μαγευτικό που θύμιζε fantasy. Ο συνδυασμός είναι επιτυχημένος εδώ, η θλίψη που διαφαίνεται φέρνει κάτι από χαρακτήρες σε κάμποσα ανιμε - ήρωες που κρύβουν κάτι βαθύ και νοσταλγικό, όπως ο Captain Harlock - και που επίσης βρίσκω πολύ ελκυστικό μια που διαφοροποιεί πολύ - όπως στην ιστορία σου - το στερεότυπο του "πλοίαρχου" ενός διαστημόπλοιου. Επίσης ωραίο το εσχατολογικό world-building που έκανες. Τελείωσέ τη! Αξίζει!

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Νοιώθω κι ἐγὼ τὴν ἀνάγκη νὰ πῶ δυὸ λόγια γιὰ τὶς συμμετοχές. Ἔγραψα καὶ πιὸ πάνω, πὼς πραγματικὰ ἐντυπωσιάστηκα ἀπὸ τὴν ποικιλία καὶ τὸ ταλέντο τῶν διαγωνιζομένων - εἰδικὰ ὑπὸ τέτοιες συνθῆκες - καὶ ὅτι μοῦ ἦταν δύσκολο νὰ ψηφίσω. Προτοῦ προχωρήσω στὴν κριτική μου, πρέπει νὰ σημειώσω πὼς αὐτὴ ἀποτελεῖ τὴν αἴσθηση ποὺ μοῦ ἔδωσαν στὴν πρώτη ἀνάγνωση. Συνεπῶς, δὲν πρόκειται γιὰ κανονικὴ κριτική, ἀλλὰ γιὰ ἕναν πρόχειρο σχολιασμό. Στὸ προκείμενο τώρα:

 

Ὁ Δράκος καὶ τὸ ἄστρο (Naroualis): Εἶναι γνωστὴ ἡ εὐκολία τῆς συγγραφέως νὰ μᾶς μεταφέρει εἰκόνες, αἰσθήσεις καὶ συναισθήματα, ἀποφεύγοντας τοὺς μελοδραματισμούς. Δὲν τὸ πετυχαίνει πάντα. Ἐδῶ, ὅμως, ἔδωσε τὸ ἑκατὸ τοῖς ἑκατὸ τῶν δυνατοτήτων της. Βρῆκα τὴν ἱστορία της ἄρτια καὶ βρίσκομαι στὴν εὐχάριστη θέση νὰ δηλώσω πὼς δὲν ἔχω νὰ κάνω καμμία παρατήρηση ἢ προτροπὴ γιὰ βελτίωση.

 

Ἡ συνάντηση (Mariposa): Δυνατὸ ἀφήγημα, ἂν καὶ λίγο προβλέψιμο στὴν ἐξέλιξή του. Μιὰ ἐπαναθεώρηση θὰ τὸ ἔκανε ἄρτιο. Παρ' ὅλες τὶς (σχετικὰ ἀσήμαντες) ἀδυναμίες του, μὲ ἄγγιξε. Καί, λαμβάνοντας ὑπ' ὄψιν τὶς συνθῆκες κάτω ἀπ' τὶς ὁποῖες γράφτηκε, ἐξακολουθῶ νὰ τὸ θεωρῶ ἀξιανάγνωστο.

 

Συνάντηση στὸ ἡλιοβασίλεμα (Dinosxanthi): Τί νὰ προσθέσω σὲ ὅσα ἔγραψαν οἱ προηγούμενοι; Ἴσως ὅτι πρόκειται γιὰ ποίημα. Ἦταν ἡ ἱστορία ποὺ ψήφισα τελικῶς. Καὶ νομίζω πὼς αὐτὸ λέει πολλά.

 

Ἡ συνάντηση (Nova): Ξεκινᾶ τυπικὰ ὡς ΕΦ, πρᾶγμα ποὺ μὲ ξένισε λιγάκι (ἴσως λόγῳ τῆς μὴ ἐξοικείωσής μου μὲ τὸ εἶδος), ἀλλὰ γρήγορα μπῆκα στὸ πνεῦμα τῆς ἱστορίας, διαβάζοντας μὲ αὐξανόμενο ἐνδιαφέρον. Φυσικά, τὸ τέλος μὲ ἀποζημίωσε. Ἐν ὀλίγοις, μιὰ καλογραμμένη ἱστορία.

 

Νυχτερινὴ συνάντηση (Nienor): Ἔχω ἐκφράσει κι ἄλλοτε - τόσο στὸ φόρουμ ὅσο καὶ προσωπικά - ὅτι οἱ ἱστορίες τῆς Nienor, ὅπως ἐπίσης καὶ τῆς Naroualis, ἀγγίζουν τὶς εὐαίσθητες συναισθηματικὲς χορδές μου. Ἐτούτη ἡ ἱστορία δὲν ἀποτέλεσε ἐξαίρεση. Ἦμουν στὸ "τσάκ" νὰ τὴν ψηφίσω.

 

Τὸ ἐπισκεπτήριο (Electroscribe): Ἐξαιρετικὴ ἡ ἰδέα καὶ ἡ σύλληψη. Πολὺ καλὴ ἡ ἐκτέλεσή της. Μὲ τάραξε ἡ ἱστορία. Ἴσως χρειάζεται σὲ ὡρισμένα σημεῖα κάποιες βελτιώσεις.

 

Ἡ ἄλλη μητέρα (DinoHajiyorgi): Ἄλλη μιὰ πανέμορφη ἱστορία, δοσμένη μὲ τὸ γνωστὸ (καὶ ἀγαπητό) ὕφος τοῦ Ντίνου. Γιὰ νὰ πῶ, βέβαια, τὴν ἀλήθεια, κάποια σημεῖα μοῦ φάνηκαν λίγο μελὸ ἢ κλισέ· καὶ νομίζω πὼς χρειάζονται κάποιες διασαφηνίσεις. Ἡ τελευταία φράση μὲ συγκλόνισε τρομερά.

 

Τὸ νυφικό (Kitsos): Μιὰ ἔκπληξη στὸν διαγωνισμό. Ὁ Kitsos μᾶς τὴν ἔφερε! Ἡ συνάντηση, ποὺ ὅλοι περιμέναμε, δὲν ἔγινε· ἀντίθετα, ὁ παμπόνηρος συγγραφέας μᾶς καλλιέργησε συστηματικὰ τὴν ἀναμονὴ γιὰ τὴν συνάντηση, δίνοντάς μας στὸ τέλος μιὰ ὡραιότατη χυλόπιτα. Πανέξυπνο! Ἡ ἴδια ἡ ἱστορία εἶναι καλοδουλεμένη, ἔχει ἔντονα συναισθήματα, πειστικοὺς χαρακτῆρες. Μιὰ ἔνσταση μόνο (ποὺ ἤδη ἐκφράστηκε κι ἀπὸ ἄλλον): δὲν φαίνεται πουθενὰ τὸ "φαντασιακὸ" στοιχεῖο. Μοῦ θύμισε Ἰωάννα Καρυστιάνη ἢ Σωτήρη Δημητρίου ὡς πρὸς τὸ θέμα.

 

Συνάντηση στὴ Γῆ (Heiron): Δὲν ἔχω ξαναδιαβάσει κείμενο τοῦ Heiron, ἀλλ' αὐτὴ ἡ ἱστορία μοῦ ἔδειξε ὅτι εἶναι ἄνθρωπος ποὺ ξέρει νὰ γράφει. Εἶναι πραγματικὰ κρίμα ποὺ δὲν πρόφτασε νὰ ὁλοκληρώσει τὸ διήγημα, ὥστε νὰ μπορέσω νὰ πῶ κάτι παραπάνω. Ἐλπίζω νὰ τὸ δημοσιεύσει ὁλόκληρο σύντομα.

 

Τὸ πηγάδι τῆς Πανδίας (Dain): Τρυφερό, ρομαντικό, αἰσθησιακό, ὀνειρικὸ παραμύθι. Τολμῶ νὰ πῶ πὼς τὸ συγκρίνω μὲ Ντάνσανυ. Συνυπάρχουν ἡ ὀμορφιὰ καὶ τὸ μυστήριο.

 

Τὸ σαράκι (ἐμοῦ τοῦ ἰδίου): Εὐχαριστῶ κατ' ἀρχὴν ὅσους ἔγραψαν καλὰ λόγια γιὰ τὸ πόνημά μου. Φυσικά, δὲν μπορῶ νὰ σχολιάσω τὸν ἑαυτό μου, ἐκτὸς ἴσως ἀπὸ τὸ ὅτι θέλει ἐπανεξέταση, στὴν ὁποία θὰ προβῶ λίαν συντόμως. Εἶναι ἀπὸ τὶς ἱστορίες ποὺ μοῦ ἄρεσαν καὶ τὸ νόστιμο εἶναι πὼς γράφτηκε κάπως παράδοξα. Εἶχαν περάσει εἴκοσι πέντε λεπτὰ ἀπὸ τὴν ἔναρξη τοῦ διαγωνισμοῦ καὶ δὲν εἶχα γράψει τίποτε ἀπολύτως. Ὁπότε, ἀρχίζω καὶ πιάνω τὸν αὐτόματο πιλότο. Στὴν πρώτη παράγραφο σκέφτηκα νὰ γράψω ἱστορία τρόμου, ὅπως συνήθως. Καὶ εἶχα στὸν νοῦ ἄντρα πρωταγωνιστή. Στὴν δεύτερη παράγραφο, ὅμως, ἄλλαξα πλεύση: ἀποφάσισα νὰ γράψω φάνταζυ καὶ νὰ ὑπάρχει γυναικεῖος χαρακτήρας. Καὶ ἤθελα, ἐπίσης, νὰ ἔχω κάπως αἰσιόδοξο τέλος. Στὸν νοῦ μου εἶχα διαρκῶς τὴν Naroualis καὶ τὴν Nienor καὶ τὸ ὕφος γραφῆς τους. Ἔτσι, δοθείσης τῆς εὐκαιρίας, ἀφιερώνω τὸ διήγημα στὶς προαναφερθεῖσες κυρίες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ψήφισα... Ξέρω είμαι κατακριτέα, αλλά ρε παιδιά... δεν πρόλαβα. Μπαρντόν :(

 

Ελπίζω πως θέλετε και τα σχόλια της καθυστερημένης όμως έ? Ε???

 

Ο Δράκος και το Άστρο - Naroualis

Είπα να μην την διαβάσω πρώτη... Γιατί άμα σε διαβάζω μετά χάνω επεισόδια από τις επόμενες. Αλλά μετά δεν κατάφερα να κρατηθώ και σε διάβασα πρώτη. Κρίμα για την αμέσως επόμενη βασικά, αλλά ό,τι και να σου πω... δε θα λέει τίποτα. Απλά τις λατρεύω τις γραμμούλες σου ρε παιδί μου, κάθε λεξούλα είναι εκεί που πρέπει και κάθε συναίσθημα, επακριβώς όμως... Δε μπορώ να σε βοηθήσω σε τίποτα, το έχω πάρει απόφαση. Ο μόνος λόγος ύπαρξης των σχολίων μου είναι καθαρά εμψυχωτικός.

 

 

Η Συνάντηση - Νοva

Κι εδώ δεν έχω πω πολλά πράγματα που δεν έχουν ήδη ειπωθεί. Χρειάστηκε να συγκεντρωθώ για να το "πιάσω" και το θεωρώ μεγαλεπίβολο για μια ώρα (οκ, επανάληψη την κόβω...). Θα ήθελα να το διαβάσω και τελειωμένο.

 

 

Συνάντηση στο Ηλιόγερμα - Dinosxanthi

Κύριος... Συγχαρητήρια. Βασικά δε θα σε ψήφιζα (θα σας πω παρακάτω γιατί...) αλλά την ένοιωσα την ιστορία, στο πετσί μου, τους άκουσα όλους να μιλάνε και ενώ ήξερα εξαρχής για τι πράγμα μιλούσαν, ήθελα τρελά να το διαβάσω στο τέλος. Μπράβο :)

 

 

H Συνάντηση - Mariposa

Μαρία νομίζω σε καταλαβαίνω περισσότερο από όλους. Κι εμένα πρώτος μου διαγωνισμός ήτανε κι εγώ τα μισά έχω πει (κι ας ήξερα τα άλλα μισά μια χαρά) γιατί δεν πίστευα ότι παίζει να προλάβω. Μπα, διόρθωση: γιατί ήξερα πως δεν παίζει να προλάβω :p Όμως μου αρέσει το κόνσεπτ πολύ. Θα ήθελα να το διαβάσω ολόκληρωμένο και για να είμαι ειλικρινής, πέρα από τον αόρατο άνθρωπο δεν έχω διαβάσει τίποτα άλλο που να πραγματεύεται το ίδιο θέμα και το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον. Μαζί φυσικά με την ερωτική ιστορία της οποίας θα ήθελα να μάθω τις λεπτομέρειες.

 

Νυχτερινή συνάντηση... - Nienor

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τα σχόλιά σας, πραγματικά, όταν την ξαναδιάβασα (και αφού είχε λήξει ο διαγωνισμός) δεν πίστευα πως θα καταλάβετε τι λέω καν... Δηλαδή, οκ, εγώ ήξερα πάρα πολύ καλά πως η άλλη κοπέλα ήταν η κόρη του τοπικού άρχοντα και ήξερα και γιατί δε μπορούσε το αγόρι απλά να τη χυλοπιτώσει, αλλά εσείς δεν τα ξέρατε αυτά και ως εκ τούτου αισθάνομαι πως μάλλον ήσασταν εξαιρετικά καλοί με αυτή την ιστορία... Θα τη φτιάξω όμως γιατί μάλλον τη συμπαθώ κι εγώ.

 

 

Τo Σαράκι - Adinol

Καταρχάς σε ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ για την αφιέρωση :)

Δεύτερον, την τελείωσα, σκάλωσα -άσχημα όμως- και άφησα τις άλλες για αργότερα. Κοιμήθηκα δηλαδή επάνω της. Και όλη τη νύχτα -αλλά όταν λέω όλη το εννοώ- έβλεπα εφιάλτες. Και μάλιστα περίεργους εφιάλτες (σε πρώτη φάση απλά άκουγα κάποιον να μου φωνάζει ψιτ από πίσω μου... δε θα σου πω τους υπόλοιπους :S. Τώρα, το ηθικό δίδαγμα σε αυτή την περίπτωση είναι: να σταματήσω να σε διαβάζω βράδυ γιατί είναι αισίως η τρίτη φορά που μου καταστρέφεις τον ύπνο. Την πρώτη φταις εσύ, τη δεύτερη λες ε, οκ, άντε και οι δύο. Την τρίτη όμως, είμαι ασυγχώρητη φταίω μόνο εγώ. Τώρα το πώς καταφέρνεις να με φρικάρεις ακόμα κι όταν η ιστορία που γράφεις δεν είναι αμιγώς τρόμου... (ή φρίκης τέσπα, ξέρω πως η λέξη σου αρέσει καλύτερα) άντε ψάχτηνα. Ιδέα δεν έχω. Πάντως και με αυτή την ιστορία είχα αυτήν την αίσθηση, κάτι που παραμονεύει στις σκιές και θα βγει να μας φάει. Και τελικά, όχι, δεν ήταν στις σκιές... ήταν εξαρχής μαζί μας και βγήκε στο τέλος ομαλότατα και θα το πάρουμε και σπίτι και το αγαπάμε.... Μπρρρρ..... Και όχι, κυρίες και κύριοι... η ιστορία ΔΕΝ ήταν μια ιστορία τρόμου... Άπαπα... (Επίσης το πρωί σηκώθηκα με την πεποίθηση πως αυτήν την ιστορία θα έβαζα πρώτη, αλλά...)

 

Επισκεπτήριο - Electroscribe

Εδώ άρχισα να ζορίζομαι. Είχα την Ευθυμία, είχα τον Παναγιώτη και μετά διάβασα και αυτό... Το ευχαριστήθηκα απίστευτα και ειλικρινά εμένα κανονικά δε μου αρέσουν αυτές οι ιστορίες. Τόσο πολύ που μου έκανε εντύπωση. Και μάλιστα στο φως της μέρας, με το καφεδάκι μου, μου τράβηξες μια ψυχρολουσία πρωί πρωί άλλο πράγμα. Και όχι, δεν ήταν μόνο το τέλος, είμαι σίγουρη πως το έχεις καταφέρει αυτό που επιδίωξες. Μπράβο. Είναι εντυπωσιακό κείμενο για μια μόνο ώρα.

 

 

Η Άλλη Μητέρα - DinoHajiyorgi

Ντίνο μου, σε σκέφτηκα αρκετές φορές γράφοντας γιατί ήξερα ότι γράφεις. Και σε φανταζόμουνα να προσπαθείς να προλάβεις να τελειώσεις, ενώ εγώ δε μπορούσα, παρόλο που γράφω όσο γρήγορα σκέφτομαι. Το θεωρώ κατόρθωμα αυτό που κάνεις κι αυτά που λες για τα στολίδια των άλλων, είναι απλά ότι δε μπορείς να δεις τα δικά σου στη λιτή γραφή και στην οικονομία σου. Υπάρχουν, είναι εκεί και είναι παραπάνω από εμφανή και απογειώνουν τους ήρωές σου. Εγώ δεν ήθελα να είναι ο Κάιν, δεν τα χωνεύω τα θρησκοέτσι κείμενα γιατί μυρίζουν και αντίστοιχα. Αυτό δεν ήταν έτσι. Ήταν μια όμορφη και ολοκληρωμένη ιστορία.

 

 

Το Νυφικό - Kitsos

Η αλήθεια είναι ότι είσαι όντως εκτός κόνσεπτ του διαγωνισμού. Δεν έχει τονιστεί στους φλας αυτό, όμως και πάλι, αν θα την ανέβαζες σε κάποια βιβλιοθήκη αυτή θα ήταν οι "Διάφορες ιστορίες" ναι, και είναι μία από τις βιβλιοθήκες του φόρουμ ναι, αλλά αυτό δεν την κάνει και εντός διαγωνισμού.

Άσχετα όμως με όλα αυτά, εμένα η ιστοριούλα μου άρεσε. Και για την ακρίβεια, το ματωμένο χέρι της που κρατούσε τη σακούλα με το νυφικό την ώρα που έβγαινε το φέρετρο από το καράβι μου άρεσε πάρα πάρα πολύ. "Είδα" την εικόνα μπροστά μου και οκ, ίσως να ήταν από ελληνική ταινία, όμως εγώ στη θέση της πρωταγωνίστριας είδα την Καρέζη. Και μου αρέσει πολύ η Καρέζη... Κι έπιασες μια κατάσταση με την οποία μέσα σε λίγες γραμμούλες με είχες κάνει να νιώσω πολλά διαφορετικά πράγματα. Δε μπορώ με κανέναν τρόπο να τη θεωρήσω κακή, ίσα ίσα τη βρίσκω ένα όμορφο φλασάκι που δε χρειάζεται και πολύ χτένισμα για να σταθεί.

 

Συνάντηση στη Γη - Heiron

Γιάννη κι εγώ ελπίζω πως θα το τελειώσεις (καθότι έχω την αίσθηση της οξείας χαμερπίας που σε κατατρέχει και δε σε αφήνει να γράφεις φανατικά :p) Το ελπίζω πολύ δηλαδή γιατί ακόμα και μέσα σε μία ώρα βλέπω ότι η γραφή σου έχει αλλάξει αρκετά, έχει ωριμάσει και μου αρέσει το νέο της στυλ. Please, γράψε μας και το υπόλοιπο και βούλωσε τις τρύπες να καταλάβουμε τι παίχτηκε.

 

 

Το Πηγάδι της Πανδίας - Dain

Και εδώ λοιπόν τα πράγματα θα είχαν γίνει εύκολα. Αν ήμουν εντός προθεσμίας, βέβαια, αυτό θα ψήφιζα και ήταν καθαρό εξαρχής. Γιατί παιδιά, sorry, αλλά ξέχασα ότι άλλο είχα διαβάσει προηγουμένως. Τα ξέχασα όμως, τελείως, κι έφυγα αλλού. Διονύση, δε μπορώ να σου πω τίποτα χρήσιμο για την ίδια την ιστορία. Μπορώ να σου πω μόνο πως με έκανες να googlάρω να βρω σονέτα του Σέξπιρ και να δω τελικά στο youtube τις σκηνές από το όνειρο καλοκαιρινής νύχτας (εκεί που κοιμάται στην κούνια από φύλλα) μπας και καταφέρω να κρατήσω για λίγο την αίσθηση που μου είχες δημιουργήσει. Την έχασα γρήγορα δυστυχώς, παρόλο που ήταν εκεί σχεδόν για μια ολόκληρη μέρα πλέον.

 

 

 

 

 

Γενικά, με εντυπωσίασε το πόσο άρτια παίζει να γράφετε μέσα σε μία ώρα. Δηλαδή, δεν έχουμε απλά 11 ιστορίες σε μια ώρα, έχουμε και παραπάνω από 5 καλές ιστορίες σε μία ώρα ταυτόχρονα. Και αφού είναι έτσι... Γιατί δεν το κάνουμε λίγο πιο συχνά?

 

Προσωπικά δεν είχα πάρει μέρος ξανά και αγχώθηκα πολύ. Για την ακρίβεια πιο πολύ ώρα αγχωνόμουνα και λιγότερη έγραφα τελικά :p Έκανε και ώρα να μου φύγει η κωλοπιλάλα μετά. Νομίζω πως δε λειτουργώ και πολύ καλά υπό πίεση και θα μπορούσα να το είχα γράψει με το πάσο μου αυτό που έγραψα και ίσως -όχι, σίγουρα- θα ήταν καλύτερο. Αλλά θα το έκανα? Απλά λογικά θα έγραφα μια άλλη ιστορία, όπως νομίζω και όλοι μας πάνω κάτω και βρίσκω πως αυτό ακριβώς είναι και το νόημα: η γραφή της πρώτης ιστορίας που σκέφτηκες, όπως ακριβώς την σκέφτηκες, πηγαία. Τουλάχιστον για μένα αυτό ήταν και το ότι πρόλαβα να την ολοκληρώσω (οκ, όπως όπως, αλλά είχε φινάλε) το θεωρώ μια μικρή κατάκτηση.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βρω κάτι να πω.

Μια κριτική .. και δεν μου βγαίνει τίποτα όσο και να ξεζουμίζω το μυαλό μου .

Ίσως ακόμα επειδή δεν έχω γράψει τίποτε εδώ, ίσως επειδή εκ φύσεως δεν λέω πολλά.

Θα προτιμούσα να γράψω πρώτα, να περάσω από τις όποιες καλένδες.. κι έπειτα..

 

Δειλά-δειλά.. κι απ όσο διάβασα λόγω έλλειψης χρόνου, ξεχώρισα δύο ιστορίες:

 

Η Άλλη Μητέρα – DinoHajiyorgi

Μου άρεσε πολύ.. σαν γεννήτορας σκέψεων. Την βρήκα λίγο βιαστική, στο γράψιμο και μόνο. Λέει αυτά που θέλει να πει μέσα στις όσες λέξεις το λέει.

Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε ο DinoHajiyorgi ν αποκάλυπτε το όνομα του ήρωα.

 

Συνάντηση στο Ηλιόγερμα – Dinosxanthi

Την οποία και ψήφισα, το ομολογώ.

Αυτό τα λέει όλα σε μένα αλλά όχι στον συγγραφέα..

Ένοιωσα παιδί, ένοιωσα ονειροπόλος, ένοιωσα την ποίηση..

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Dinosxanthi. Η ιστορία σου ήταν κάτι παραπάνω από πολύ καλή. Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους ανεξαιρέτως για την προσπάθεια. Γράφτηκαν πολύ καλές ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους και ιδιαίτερα στο νικητή Dinosxanthi. Άντε και στο επόμενο να είναι περισσότερες και ακόμα καλύτερες ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψηνόμαστε να παίξουμε ξανά τώρα που κάποιοι είμαστε και φτιαγμένοι με το Νανορίμο και έχει περάσει κι ένας μήνας??? :) Ε? ε?

Link to comment
Share on other sites

Ψης-ψης-ψης! Οh, yeah!! :D :D

 

(Στο μεταξύ το βιβλίο-δωράκι του προηγούμενου είναι στα χέρια μου και περιμένω τον Dinosxanthi να μου στείλει τα στοιχεία του για να του το στείλω).

Link to comment
Share on other sites

Πέμπτη βράδυ it is λοιπόν :)

Ποιος θα το τρέξει συμφορουΜύτες και συμφορουΜύτισσες?

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να το τρέξω εγώ αν θέλετε.

:rolleyes:

 

Edit: Ξέχασα ότι ισχύει αυτό: Το πολλ θα παραμείνει ανοιχτό για 48 ώρες (οι ιστορίες είναι πάντα μικρές, οπότε δεν θα κουραστεί κάποιος να τις διαβάσει), οπότε και θα ανακοινωθεί η νικήτρια ιστορία. Ο/η συγγραφέας της νικήτριας ιστορίας έχει το δικαίωμα να θέσει το θέμα σε επόμενο Flash Fiction Live.

Edited by The Phantom
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί όχι... μπορεί να ενεργοποιήσει περισσότερα εγκεφαλικά κύτταρα και για το νανόριμο. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 years later...

Πωπω... ρε Ναρουαλις τι υπεροχα παραμυθια που γραφεις!!!

Αχ βαχ... ο δρακος και το αστρο ειναι υπεροχο!!

:lmao:

Οταν μεγαλωσω θελω και εγω να γραφω ετσι!

(να το παιξω μικρη για να εχω την ελπιδα)

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #4 (Naroualis vs Nova vs dinosxanthi vs mariposa vs Nienor vs Adinol vs Electroscribe vs DinoHajiyorgi vs kitsos vs heiron vs Dain)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..