Jump to content

FFL #4 (Naroualis vs Nova vs dinosxanthi vs mariposa vs Nienor vs Adinol vs Electroscribe vs DinoHajiyorgi vs kitsos vs heiron vs Dain)


Oberon
 Share

Recommended Posts

Thank you. :)

 

Γενικά είναι καλές φάσεις αυτές. Σε μεγάλα και γνωστά Writing Workshops και σε κολλέγια αλλά και σε πιο ειδικά όπως τα East και West Clarion που είναι για συγγραφείς ε.φ. και φαντασίας, κάνουν τέτοιου είδους "ασκήσεις" ζωντανά, και για τη συντροφικότητα και την ομαδικότητα που υπάρχει στο να γράφεις μαζί με άλλους την ίδια στιγμή, αλλά και γιατί μέσω τέτοιων "γρήγορων" φάσεων μαθαίνει κανείς κάμποσα πραγματάκια για το πώς λειτουργεί σαν συγγραφέας, πώς να "κρατά τα χαλινάρια", πώς να δημιουργεί ένα "ρυθμό" όταν γράφει κλπ.

Και για τη φάση βέβαια!

 

Στο πρώτο ποστ του τόπικ έβαλα και τα ειδικά λινκς για κάθε μία ιστορία για πιο εύκολη πρόσβαση σε όλους, αλλά κυρίως για όσους δουν το τόπικ για πρώτη φορά και θέλουν να διαβάσουν τις ιστορίες και να ψηφίσουν μετά στο πολλ. :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι πολύ καλή εμπειρία. Μια αντίστοιχη είχα βιώσει λίγο καιρό πριν με τον online διαγωνισμό για τη Σύρο (you know, το κόκκινο χρώμα κτλ). Τότε όμως είχαμε ολόκληρη τη νύχτα στη διάθεση μας. Αυτό εδώ ήταν αρκετά διαφορετικό, με πίεση χρόνου, αλλά ταυτόχρονα και εσωτερικό του φόρουμ. Είχε μια ιδιαίτερη και γλυκιά γεύση. Θα ήθελα άλλο ένα κομμάτι παρακαλώ.

 

 

Στο πρώτο ποστ του τόπικ έβαλα και τα ειδικά λινκς για κάθε μία ιστορία για πιο εύκολη πρόσβαση σε όλους, αλλά κυρίως για όσους δουν το τόπικ για πρώτη φορά και θέλουν να διαβάσουν τις ιστορίες και να ψηφίσουν μετά στο πολλ. :)

 

Πολύ καλή δουλειά. :)

Link to comment
Share on other sites

Nαι όντως. Και μένα μ'άρεσε και το περσινό στη Σύρο το online (αν και δεν κατάφερα να τελειώσω την ιστορία μου τότε), αλλά και το φετεινό που ήταν live στη Σύρο και γράφαμε όλοι μαζί. Απίστευτη εμπειρία! :stars: :D :stars:

 

Όσο για επόμενο Flash Fiction Live, το κανονίζουμε όποτε θέλετε πάλι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια για το θέμα, κατέληξα σε αυτό μέσα από μια... short list (έτσι δεν λένε;) 5-6 θεμάτων και ήμουν σίγουρος ότι θα σας άρεσε, μοναδικό μου άγχος ήταν αν έχει ξαναμπεί κάτι παρόμοιο. Καλή ανάγνωση και καλή ψήφο ως τα μεσάνυχτα της Δευτέρας.

Link to comment
Share on other sites

Τί νὰ πῶ; Ὅλες οἱ ἱστορίες εἶναι φοβερὲς καὶ τὸ ταλέντο τῶν συναγωνιστῶν ἀναμφισβήτητο - ἀποδείχτηκε περίτρανα ὑπὸ τὴν πίεση τοῦ χρόνου. Εἰλικρινὰ δὲν ξέρω ποιά νὰ διαλέξω!

 

Μιὰ ἐρώτηση μόνο: πῶς ψηφίζουμε; Στέλνουμε, δηλ., πμ σε κάποιον;

Link to comment
Share on other sites

Πας ψηλά-ψηλά στη σελίδα που εμφανίζεται το ερωτηματολόγιον. Τσεκάρεις το κουμπάκι δίπλα στην ισορία που σου άρεσε. Πατάς vote! κι έγινε το κακό. :p

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό oll.Κλικάρεις το κυκλάκιι μπροστά από το τίτλο της ιστορίας που προτιμάς,μετά κλικάρεις κάτω από τις ιστορίες που λέει Vote! και τέλειωσες.Μια ψήφος μόνο,δεν μπορείς να ψηφίσεις και δεύτερη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό oll.Κλικάρεις το κυκλάκιι μπροστά από το τίτλο της ιστορίας που προτιμάς,μετά κλικάρεις κάτω από τις ιστορίες που λέει Vote! και τέλειωσες.Μια ψήφος μόνο,δεν μπορείς να ψηφίσεις και δεύτερη ιστορία.

 

Πράγματι, εἶναι πολὺ ἁπλό, ἀλλὰ δὲν τό 'χα δεῖ. Τί στὸ καλό; Στραβομάρα ἔχω;

 

Τὸ δύσκολο εἶναι τί νὰ ψηφίσω. Μοῦ ἀρέσουν σχεδὸν ὅλες οἱ ἱστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Τὸ δύσκολο εἶναι τί νὰ ψηφίσω. Μοῦ ἀρέσουν σχεδὸν ὅλες οἱ ἱστορίες.

Το ίδιο πρόβλημα έχω και γω ... Αισθάνομαι ότι θα αδικήσω τους υπόλοιπους. :(

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν δυνατό να δίναμε παραπάνω από ένα βαθμούς λχ σαν τη Γιουροβίζιον 4 στην καλύτερη ιστορία 2 και 1; Ή κάτι παρόμοιο;

 

Και εγώ ψήφισα αλλά ήμουν -και είμαι ακόμα- ανάμεσα σε δυο ιστορίες που θεωρώ καλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει παιδιά, το να επιλέγουμε μια ιστορία είναι και αυτό μια μορφή "εκπαίδευσης" που πρέπει να περάσουμε. Το εύκολο είναι να λέμε "μας άρεσαν εξίσου οι τάδε, τάδε, τάδε ιστορίες" αλλά είναι δυνατό να μας άρεσαν πράγματι εξίσου;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι. Το σύστημα του Board επιτρέπει μόνο ή 1 ψήφο ή ανοιχτό για όλες. Αλλά θα γινόταν κάπως μπάχαλο αν το αφήναμε ανοιχτό σε όλες, μια που μερικοί θα ψήφιζαν 2 ή 4 ή και ΟΛΕΣ τις ιστορίες.

Το είχαμε κάνει σε προηγούμενο πολλ λέγοντας να ψηφιστούν μόνο 3 ιστορίες από τον καθένα, αλλά δεν λειτούργησε σωστά.

Πάντως, αφού έτσι κι αλλιώς τα flashfics γίνονται κυρίως για την όλη φάση και την εμπειρία, αν κάποιος θέλει μπορεί να βάλει ανοιχτά τις προτιμήσεις του και να τις ποστάρει εδώ. Ίσως τις 3 πρώτες, ας πούμε ή αν δεν θέλει να πει ποια ψήφισε πρώτη, μπορεί να βάλει ένα shortlist ή κάτι τέτοιο.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

αν κάποιος θέλει μπορεί να βάλει ανοιχτά τις προτιμήσεις του και να τις ποστάρει εδώ. Ίσως τις 3 πρώτες, ας πούμε ή αν δεν θέλει να πει ποια ψήφισε πρώτη, μπορεί να βάλει ένα shortlist ή κάτι τέτοιο.

 

Ας κάνω εγώ μια αρχή, με τις ιστορίες που ξεχώρισα (στη σειρά που θα τις ψήφιζα):

 

1. Ο δράκος και το άστρο - Naroualis

2. Το πηγάδι της Πανδίας - Dain

3. Τό σαράκι - adinol

4. Η συνάντηση - Nova

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο ανακατευτά μπορώ να τις βάλω τις πέντε πρώτες μου. Ενταξει, μία ψήφισα, αλλά αν μπορούσα...

 

Συνάντηση στο Ηλιόγερμα - Dinosxanthi

Νυχτερινή Συνάντηση... - Νienor

Το Σαράκι - Adinol

Επισκεπτήριο - Electroscribe

Το Πηγάδι της Πανδίας - Dain

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και στους 11!

 

Τώρα, αν ήμουν η μονομελής επιτροπή του διαγωνισμού, τα αποτελέσματα θα ήταν τα εξής:

 

Έπαινο στους:

 

5. Dinosxanthi - Συνάντηση στο Ηλιόγερμα

4. kitsos - Το Νυφικό

3. Nova - Η Συνάντηση

Runner up:

2. Electroscribe - Επισκεπτήριο

Πολύ δυνατό διήγημα, με αντάξια σφαλιάρα γροθιά στα δόντια του αναγνώστη στο τέλος. Είχε κερδίσει την ψήφο μου μέχρι που διάβασα...

 

Νικητήριο:

1. Naroualis - Ο Δράκος και το Άστρο

Καλό γράψιμο γαμώτο. Πολύ καλό γράψιμο. Το διήγημα αυτό κέρδισε και ένα έξτρα βραβείο: Ανάγνωση στην 7χρονη Άρτεμη. Δεν ξέρω αν κατάφερα να κρατήσω σταθερή τη φωνή μου στην τελευταία πρόταση. Ευχαριστώ Ευθυμία!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να μπούνε παραπάνω από ένας βαθμοί χωρίς να χρησιμοποιούμε το αυτόματο σύστημα του Forum: ο καθένας θα δηλώνει τους βαθμούς που δίνει σε κάθε ιστορία (πχ:1η 4, 2η 2, 3η 1) και κάποιος στο τέλος θα κάνει την πρόσθεση.

 

Ξέρω είναι πιο δύσκολο από το αυτόματο σύστημα και είναι απλά μια πρόταση για κάποιον μελλοντικό διαγωνισμό. Η γνώμη σας;

 

Και για πότε ο επόμενος διαγωνισμός;

 

(Πρέπει να παραδεχθώ πως μου άρεσε πολύ. Συνήθως θέλω πολύ χρόνο για να δουλέψω την κάθε ιστορία -σίγουρα θα επιστρέψω να τη διορθώσω και για να την κάνω πόστ στη βιβλιοθήκη- οπότε την Παρασκευή το να γράψω σχεδόν 1000 λέξεις σε 50 λεπτά ήταν κάτι πρωτόγνωρο και ευχάριστο.)

Edited by Nova
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καμμία αντίρρηση αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι, αλλά τότε θα μπορούσαμε αντι για πολλ να είχαμε κάνει την ψηφοφορία όπως στους άλλους διαγωνισμούς.

Θα το συζητήσω με το Ρόμπιν μηπως υπάρχει τρόπος να γίνει κανένα tweak στις παραμέτρους των polls ώστε να μπορεί κάποιος να καθορίζει περισσότερες δυνατότητες αντί για 1 ή όλες.

 

Πράγματι ήταν ευχάριστο πολύ, και σίγουρα όλοι θα διορθώσουμε τις ιστορίες μας μετά. Αποδεικνύεται πάντως πως ακόμα και σε μία ώρα..."where there's a will, there's a way". ;)

 

Επόμενο flashfic live κάνουμε όποτε θέλετε. Έτσι κι αλλιώς είναι κάτι σύντομο και δεν εμποδίζει άλλα projects του φόρουμ.

 

Δεν έχω ψηφίσει ακόμα, γιατί δεν έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες, αλλά - γενική πρόσκληση αυτό - παιδιά, ψηφίστε!!! Έχουμε χρόνο μέχρι αύριο βράδι βέβαια, αλλά 14 ψήφοι είναι πολύ λίγες, ειδικά για τόση συμμετοχή ιστοριών, και σύντομων μάλιστα. :)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι μια χαρά είναι και η 1 ψήφος.Στην τελική την καλύτερη ιστορία ψηφίζουμε.

Πάντως έχω μια ιδέα χρήσης του poll και παράλληλα να μπορεί ο καθένας να ψηφίζει 3 ιστορίες.Αφού μπορεί κάθε poll να είναι τριπλό,μπορούν να μπουν 3 ερωτήσεις.

1.Ποιά ιστορία θεωρείτε καλύτερη;(χ πόντοι η ψήφος)

2.Ποιά θεωρείτε δεύτερη καλύτερη;(ψ -λιγότεροι από χ- πόντοι η ψήφος)

3.Ποιά θεωρείτε τρίτη καλύτερη;(ω -λιγότεροι από ψ- πόντοι η ψήφος)

Εναλλακτικά μπορούν οι ψήφοι της 1 να θεωρούνται χρυσοί,της 2 αργυροί και της 3 χάλκινοι.Η κατάταξη να πάει ανά χρυσά,σε ισοβαθμία μετρούν τα αργυρά,και αν ακόμη υπάρχει ισοβαθμία μετρούν και τα χάλκινα).

Βέβαια το σύστημα που χρησιμοποιείται στους μηνιαίους είναι μάλλον καλύτερο αλλά έτσι και η ανωνυμία(αν κάποιος το επιθυμεί) διατηρείται και τα αποτελέσματα φαίνονται σε όλους.Επίσης έτσι ακονίζω το μυαλό μου με τα διάφορα συστήματα!lol

 

Αν κάποιος βαριέται να τις διαβάσει όλες,ας μην διαβάσει τη δική μου,καθώς-πέρα από ψιλοάθλια γραμμένη,είναι εχμ...μισή.Απλά την έβαλα για να δείξω τη έκανα εκείνη την μία ώρα.Πέρα από το να φωνάζω στους γονείς μου και να μιλάω στο τηλέφωνο,that is.

 

Ακόμη δεν ψήφισα.Έχω διαλέξει μια αν και δεν είναι τόσο καλύτερη από τις άλλες και μου μένουν 2 ακόμη να διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Ή απλά να δίνονται περισσότεροι πόντοι στην ιστορία που είχε περισσότερες πρώτες επιλογές. Διατηρώντας την ανωνυμία που δίνει το poll (αυτό δεν το είχα σκεφτεί) και συνδιάζοντας ότι καλύτερο και από τα δύο.

 

Π.χ. α) 3 πρώτες επιλογές, 4 δεύτερες, 2 τρίτες.

3*3=9

4*2=8

2*1=2

8+9+2=19 κοκ.

 

Ίσως μόνο δύο ή τρεις επιλογές να φτάνουν.

Link to comment
Share on other sites

OK, επειδή σήμερα (μετά από ομηρικό καυγά με τη μάνα μου, :catmad: όπως κάθε weekend :balance: ) δεν παίρνω πολλές στροφές, μου το εξηγείτε πάλι το σύστημα? Να ανοίξουμε άλλα δύο πολλς δηλαδή, με ψήφους για δεύτερη και τρίτη ιστορία λέτε? :shaun:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που παραδόξως ενώ είχα μια μέρα με αρκετή ένταση αφού πήγαμε μες την καταιγίδα στο χωριό,βρήκαμε τη βάρκα μας γεμάτη νερά και λυμένη(!!!) και πολλά άλλα...τελικά δε μάλωσα με τον πατέρα μου!

Ψήφισα κι εγώ(Electroscribe).Ορισμένες παραήταν επιτηδευμένες και κουραστικές,ορισμένες δεν με επιασαν στο αγκίστρι τους,μια μου άρεσε αλλά δεν ήταν τόσο ενδιαφέρουσα ούτε καλογραμμένη.Πάντως γενικά καλές ήταν.Φάση είχε,αν και το θέμα παραήταν κοινό.Όλο και κάποια συνάντηση θα έχει μια ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Δύο ή τρία polls με το σκοπό να βαθμολογεί ο καθένας εκτός από την πρώτη για εκείνον ιστορία, τη δεύτερη και την τρίτη.

(ένα poll που θα λέει εδώ οι πρώτες, ένα για τις δεύτερες και ένα για τις τρίτες. Ή και μόνο για δύο πρώτη και δεύτερη. )

πχ εγώ ψηφίζω :

1η η ιστορία δ

2η η β

3η η ε.

 

Μετά να μαζεύονται για κάθε ιστορία οι πρώτες, δεύτερες και τρίτες θέσεις από όλους όσους ψήφισαν και να παίρνουν βαθμολογία.

πχ. η ιστορία β πήρε: 1 πρώτη θέση, 3 δεύτερες και 1 τρίτη.

 

Κάθε θέση θα ανταμείβεται με διαφορετικούς βαθμούς: πχ 1η θέση 4, 2η 2, 3η 1

 

Άρα λοιπόν η ιστορία β θα έχει:

1*4=4

3*2=6

1*1=1

4+6+1=11

 

Αν η ιστορία α μάζεψε 10 βαθμούς, η β 11, η γ 9, η δ 14, νικήτρια είναι η δ.

 

Ξέρω, ξέρω γίνεται περίπλοκο έτσι, περίπου σαν εκλογικό σύστημα, οπότε δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένες παραήταν επιτηδευμένες και κουραστικές,ορισμένες δεν με επιασαν στο αγκίστρι τους,μια μου άρεσε αλλά δεν ήταν τόσο ενδιαφέρουσα ούτε καλογραμμένη.Πάντως γενικά καλές ήταν.Φάση είχε,αν και το θέμα παραήταν κοινό.

:wacko: :shock:

 

Εάν ποτέ χαθώ θα μου δείξεις το βορρά, έτσι; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι είναι περίπλοκο, Νόβα. Ίσως όμως το εφαρμόσουμε στον επόμενο flashfic live.

 

Να θυμήσω πως τα μεσάνυχτα λήγει η προθεσμία για την ψηφοφορία και το πολλ θα κλείσει. Το τόπικ θα παραμείνει βέβαια ανοιχτό, αλλά όσοι θέλετε να ψηφίσετε, βιαστείτε. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #4 (Naroualis vs Nova vs dinosxanthi vs mariposa vs Nienor vs Adinol vs Electroscribe vs DinoHajiyorgi vs kitsos vs heiron vs Dain)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..