Jump to content

Fantasy/Paranormal Romances


Oberon
 Share

Recommended Posts

Από πέρυσι που είδα το τόπικ ήθελα να γράψω και γω δυο γραμμές εδω.... αλλά.... life gets in the way.....

 

οπότε, επειδή είμαι - 'ενεργό μέλος' - σε 2 φόρουμ ξένων συγγραφέων paranormal - urban fantasy και σε άλλα 2 που δεν έχω πατήσει για καιρό.... είπα και γω να γράψω τι διαβάζω εκει....

 

ναι, το 90% των αναγνωστών είναι γυναίκες αλλά υπάρχουν και συγγραφεις που δεν γράφουν τοσο graphic sex αν και τα βιβλία τους βρίσκονται στην κατηγορία του urban fanatasy - paranormal romance.

 

όσο για τους ήρωες και τις ηρωίδες των βιβλιών.... οι σειρές που διαβάζω τελευταία έχουν να κάνουν με ηρωίδες - λυκανθρώπους, ηρωίδες δαίμονες, κυνηγούς βαμπίρ που επιστρέφουν τα βαμπίρ στους κυρίους τους (Αγγέλους!) it's a few of those series and all are quite crazy worlds....

 

βέββαια δεν γράφουν όλες οι συγγραφείς τις καλύτερες ιστορίες και κάποιες ιστορίες (Ανίτα Μπλέικ) αλλιώς ξεκινάνε και αλιώς καταλήγουν, αλλά το θέμα είναι οτί πλέον οι ηρωίδες των parnormal romances δεν περιμένουν τους tall dark (or blond) and dangerous ήρωες να τις σώσουν.... κάνουν ότι μπορούν για να σώσουν τους εαυτούς τους και άλλους... και λένε και ένα 'ευχαριστώ' - κάποιες φορές - στον ήρωα που έσωσε - ξανά- το τομαρι τους....

 

ένας διαχωρίσμος που βρήκα ενδιαφέρον είναι "αν ένα ζευγάρι προσπαθεί να ξεφύγει από την μαφία η ιστορία είναι θρίλερ, αν το ζευγάρι προσπαθεί να ξεφύγει από την μαφία και να ξεπεράσει τα προβληματά του ως ζευγάρι είναι ρομάντζο..." αν αλλάξεις την Μαφία με paranormal creatures έχεις και τον διαχωρισμό της urban fantasy - paranormal romance.

 

το Twilight Saga το διάβασα όταν πρωτοβγήκε στα αγγλικά, δεν είναι άσχημη ιστορία, απλά... αν διαβάσεις 2-3 άλλες σειρές θα πάει στις τελευταίες θέσεις των αγαπημένων σου βιβλίων.... (συν οτί ο Χάρρυ δεν κατέστρεφε κρεβατια και δωμάτια κάθε φορά που έκανε σεχ για καμία 10ετία.....:devil2:)

 

και μάλλον έχασα κάθε σχέση με το θέμα οπότε... λέ να την κάνω σιγά σιγά....

 

υγ. θέλει λίγο ψάξιμο παραπάνω στο ποιες σειρές να διαβάσεις τελευταία, το παραδειγμα της Μπλείκ νομίζω ακολούθησε και η Στακχαουζ τελευταία αλλά αν πέσει στα χέρια σας τίποτα από Patricia Briggs, Ilona Andrews, Karen Chance, Meljean Brook, Nalini Singh, Lilith Saintcrow, ε, ίσως και να σας αρέσει..... :devil2: *angel emoticon*

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lilith Saintcrow έχει περάσει από τα χέρια μου, το πρώτο της σειράς με την demon hunter (πως το λέγανε θυμάσαι, δεν είναι από τη σειρά με τα devil's right hand, παίζει να λεγόταν night shift) και ακόμα γελάω με το πόσο χάλι ήταν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

http://yaleherald.co...reotypes-wrong/

 

Σας παραθέτω και εγώ ένα λινκ που πιθανώς κάποιοι να το βρείτε ενδιαφέρον. Δεν είναι ακριβώς για paranormal romance, αλλά η επιχειρηματολογία είναι λίγο πολύ η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Lilith Saintcrow έχει περάσει από τα χέρια μου, το πρώτο της σειράς με την demon hunter (πως το λέγανε θυμάσαι, δεν είναι από τη σειρά με τα devil's right hand, παίζει να λεγόταν night shift) και ακόμα γελάω με το πόσο χάλι ήταν.

 

Χάλι δεν ξέρω αν θα το έλεγα.... αλλά αν σου αρέσει ο κόσμος της Dante Valentine ( το Devil's Right Hand είναι νομίζω το 3ο βιβλίο από τα 5) ε, τότε σίγουρα θα σου φανεί 'λίγο':book:

Link to comment
Share on other sites

Χάλι δεν ξέρω αν θα το έλεγα.... αλλά αν σου αρέσει ο κόσμος της Dante Valentine ( το Devil's Right Hand είναι νομίζω το 3ο βιβλίο από τα 5) ε, τότε σίγουρα θα σου φανεί 'λίγο':book:

Night Shift λεγόταν, με ηρωίδα την Jill Kismet. Μαζί του έπαιζες άνετα drinking game με το πόσο στεγνά αντιγράφει Anita Blake.

 

Πάντως στα ξένα το είδος κερδίζει όλο και περισσότερο shelf space (στα Waterstones πασάρεται ως dark fantasy πλέον και όχι horror - ευτυχώς για τον τρόμο)

Link to comment
Share on other sites

χμ... αν αντί για Βαμπίρ βάλεις τα Hellspawn (δαιμόνια?) θα μπορούσε να είναι στο 3ο με 4ο της Μπλέικ.... ακόμα δεν έχω διαβάσει το Hunter's prayer το 2ο της σειράς... αλλά από ότι είχα διαβάσει για τα επόμενα (το 3ο βιβλίο νομίζω) επαναλαμβάνετε αρκετά στις περιγραφές.. οπότε προσωπικά λέω να μείνω στα 5 βιβλία με ηρωίδα την Dante valentine... τουλάχιστον τα 2-3 πρώτα διαβάζονται με μεγαλύτερο ενδιαφέρον....

 

Όσο για το Drinking Game... Η κα Χάμιλτον με την Ανίτα κρατάει χαλαρά τα πρωτεία με την επαναλαμβανόμενη λέξη "Metaphysical" ή για να το δυσκολέψεις λίγο... ε, μην γίνεις τελείως λιώμα από τα 1α κεφάλαια... κάντο "Metaphysical Emergency" (ειδικά με 21% ΦΠΑ δεν συμφέρει....)

 

Όσο για το είδος.... όχι δεν το χαρακτηρίζουν "Τρόμο" γιατί φυσικά ΔΕΝ είναι... έτσι κρατάνε τις αποστάσεις τους και το βάζουν μεταξύ στα urban Fantasy - Paranormal Romance και το είδος συνεχίζει να ανθεί....

Link to comment
Share on other sites

χμ... αν αντί για Βαμπίρ βάλεις τα Hellspawn (δαιμόνια?) θα μπορούσε να είναι στο 3ο με 4ο της Μπλέικ.... ακόμα δεν έχω διαβάσει το Hunter's prayer το 2ο της σειράς... αλλά από ότι είχα διαβάσει για τα επόμενα (το 3ο βιβλίο νομίζω) επαναλαμβάνετε αρκετά στις περιγραφές.. οπότε προσωπικά λέω να μείνω στα 5 βιβλία με ηρωίδα την Dante valentine... τουλάχιστον τα 2-3 πρώτα διαβάζονται με μεγαλύτερο ενδιαφέρον....

Ήταν εντελώς Anita Blake αλλά σε ταινία τύπου Underworld το Nightshift. Ακόμα και η ιδέα με τις σφραγίδες των δαιμόνων από Hammilton ήταν, απλά από το βιβλίο της Nightseer.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Eπαναφέρω το τόπικ που είχα ανοίξει πάλαι ποτέ για τα fantasy romance, μια που έτυχε να αναφερθούν - και ειδικά τα πιο σεξουαλικά τους στοιχεία - στο δικό μου τόπικ για το nano, και πως τελικά μου χρησίμευσαν κάποια χαρακτηριστικά τους στο δικό μου βιβλίο - που δεν είναι fantasy romance ωστόσο.  Ίσως θελήσουν οι φίλες και φίλοι που συζητήσαμε λίγο το θέμα στο κλειστό υποφόρουμ του nano, να δουν τα σχόλια που είχα κάνει εδώ, και τα βιβλία που είχα διαβάσει και παρουσίασα (και έκρινα). :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα με το paranormal romance, αρκεί να είναι τίμιο και να μην προσπαθεί να μου πουλήσει εαυτόν ως urban fantasy. Δεν θα το διαβάσω επίτηδες (προτιμώ να διαβάσω σκέτο romance), αλλά αν το διαβάσω κι είναι καλογραμμένο δεν θα χαλαστώ κιόλας. Νομίζω το καλύτερο fantasy romance που έχω διαβάσει ήταν το Daughter of Smoke and Bone της Laini Taylor (που μετέφρασαν εδώ με τον απαίσιο τίτλο Άγγελος + Δαίμονας). Η Taylor έχει εκπληκτική γραφή, το romance πείθει απόλυτα, οι χαρακτήρες είναι πολύ ενδιαφέροντες, οι περιγραφές της Πράγας μαγευτικές, η μυθολογία surprisingly solid και παρότι πρόκειται για μία ακόμη ιστορία τύπου Romeo and Juliet, η εκτέλεση το κάνει να λάμπει. Μερικά από τα χειρότερα που έχω διαβάσει: The Devil Inside (Jenna Black - μεταφυσική, κακή τσόντα), The Vampire Shrink (χάλι μαύρο), Halfway to the Grave (Jeanienne Frost).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ούτε και γω έχω πρόβλημα με τα fantasy romances αν και δεν έχω διαβάσει κάτι καινούργιο τα τελευταία χρόνια. 

 

Άσχετο, αλλά τώρα που ξαναδιάβαζα το αρχικό ποστ, ενώ συνεχίζω να πιστεύω πως περιέγραψα ακριβώς αυτό που είδα σε όσα βιβλία είχα διαβάσει, ίσως βγήκαν μερικά σημεία κάπως σαρκαστικά ή απαξιωτικά. Θα μπορούσα να είχα γράψει ακριβώς τα ίδια και για αρκετές σειρές κόμικς με σούπερ-ήρωες που έχουν μάλλον αντρικό αναγνωστικό κοινό και που σίγουρα αγαπώ το είδος των σούπερ-ηρώων. Oπότε δεν νομίζω να τα αδίκησα τελικά και σίγουρα δεν τα απαξιώ καθόλου {Όταν δίνεις τα ωραία σου λεφτάκια για καινούργιο βιβλίο στο Άμαζον, σίγουρα δεν απαξιείς αυτό που αγοράζεις αλλά περιμένεις να σου αρέσει).  :p

 

Ωστόσο, ακριβώς αυτό που λέει και η elgalla πιο πάνω είναι κάτι που με ενοχλεί και μένα. Πέρα από τα τεχνικά ζητήματα, συγγραφικά ζητήματα που τίθενται όταν βγαίνουν σωρηδόν τέτοια βιβλία χωρίς πραγματικό editing και μερικές φορές, χωρίς καν οι ίδιες οι συγγραφείς να έχουν οικειότητα με το ένα είδος του υβριδικού βιβλίου που γράφουν (να ξέρουν από ρομάντζο αλλά τίποτα από ε.φ. για παράδειγμα), θέλω ένα βιβλίο να μου δίνει την αίσθηση της ειλικρίνειας και, πιο ειδικά, να μην είναι dumbed down σε ένα επίπεδο που οι editors φαντάζονται πως βρίσκονται οι αναγνώστες ή αναγνώστριές τους.

 

Δεν είναι τυχαίο που κάμποσα από τα imprints που ανέφερα στο αρχικό ποστ πριν από 7 χρόνια δεν υπάρχουν πια, και το είδος έχει γενικά εξελιχτεί από τότε ώστε ναι, σήμερα χαλαρά υπάρχουν και ηρωίδες που είναι λυκάνθρωποι στα fantasy romances. Δεν το έχω ψάξει επισταμένως από τότε, αλλά έχω την εντύπωση πως αυτό το diffusion μεταξύ των κλασσικών ειδών των paranormals, των chick-lit και του λογοτεχνικού ρομάντζου έχει γίνει δυνατότερο πια.

Edited by Oberon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Νομίζω είναι αρκετά γνωστή αυτή η υποκατηγορία της φαντασίας. Σε ένα μπλογκ που σύχναζα παλιότερα και συχνάζω ακόμη (αν και λιγότερο), είχε αρκετά μυθιστορήματα του είδους και νομίζω ότι έμοιαζαν αρκετά: σε όλα το κεντρικό μοτίβο είναι κορίτσι μπερδεμένο με υπαρξιακά και συναισθηματικά προβλήματα ή αντίθετα τελείως ανέμελο συναντά τυχαία και ερωτεύεται παράξενο πλάσμα του τύπου: νεράιδο, θεό, βρικόλακα, λυκάνθρωπο, άγγελο κτλ. Και το κεράσι στην τούρτα σε πολλά είναι ότι είναι κι αυτή φανταστικό πλάσμα και μάλιστα γίνεται και βασίλισσά τους.

 Προσωπικά, έχω διαβάσει μόνο το Twilight, οπότε δεν μπορώ να κρίνω γενικά την ποιότητα του είδους. Για τη συγκεκριμένη σειρά όμως, δυστυχώς, μπορώ, καθώς μου φάνηκε βαρετή. Καθώς μιλήσατε και για τον τρόπο που αποδίδεται το σεξ στις ιστορίες του είδους, έχω να πω ότι στο Twilight υπήρχε ένα πολύ μυστήριο κόλπο να γίνεται αισθησιακό χωρίς να υπάρχει ερωτική σκηνή(και όχι με την καλή έννοια!)

Έχω διαβάσει επίσης ένα γαλλικό, που δεν είμαι σίγουρη αν μπορεί να χαρακτηρισθεί ρομάντζο φαντασίας, καθώς έχει και μπόλικη περιπέτεια και η αφήγηση γίνεται απ' την πλευρά του άντρα. Ο τίτλος είναι Indiana Teller και αποτελείται από 3 βιβλία με τον υπότιτλο ανοιξιάτικο φεγγάρι, καλοκαιρινό φεγγάρι και φθινοπωρινό φεγγάρι. Η συγγραφέας είναι κάποια Sophie Audoin-Mamikonian. Το 'χει διαβάσει κανείς;

Πάντως, νομίζω η γραμμή ανάμεσα στα παραφυσικά ρομάντζα και στο urban fantasy είναι αρκετά λεπτή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..