Jump to content

Θάνατοι συγγραφέων στο χώρο του Φανταστικού.


Mort13
 Share

Recommended Posts

Προ μερικών ωρών μάς την έκανε ο Phillip Nutman. Του κλείσανε το life support μετά από μια βδομάδα που έμεινε ξερός. Προφανώς δεν σας είναι πολύ γνωστός. Είναι συγγραφέας του Wet Work, που θεωρείται το πρώτο μυθιστόρημα με zombie apocalypse και είναι, μεταξύ πολλών άλλων, ο σεναριογράφος της κινηματογραφικής διασκευής του The Girl Next Door του Κέτσαμ. Είχα τη χαρά να τον γνωρίσω το 2010 στο Μπράιτον, όπου και είχα την ευκαιρία να δω από πρώτο χέρι αυτό που, καταπώς φαίνεται, τον έστειλε στον αλλόκοσμο, μιας και απ' ό,τι διαβάζω, το συκώτι του ήταν εντελώς διαλυμένο.

Link to comment
Share on other sites

RIP

Btw, για μια στιγμή νόμισα πως ο Κόμης είδε το 2010 δια γυμνού οφθαλμού το συκώτι ενός ζωντανού ανθρώπου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

RIP

Btw, για μια στιγμή νόμισα πως ο Κόμης είδε το 2010 δια γυμνού οφθαλμού το συκώτι ενός ζωντανού ανθρώπου.

 

Χμμμ... σχεδόν, αγαπητέ, σχεδόν. Όποιος είχε γνωρίσει τον συγκεκριμένο από κοντά, δεν θα ξαναπατούσε ποτέ σε Βύνες και άλλα τέτοια ευαγή ιδρύματα, και θα την έβγαζε μόνο με φυσικούς χυμούς και νεράκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πέθανε σήμερα στο Λονδίνο η Ντόρις Λέσινγκ σε ηλικία 94 ετών, βραβευμένη το 2007 με το Νόμπελ Λογοτεχνίας. Περισσότερα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

RIP...

 

Χάσαμε το μέτρημα φέτος, Μάθεσον, Μπανκς, Βανς, Έλμορ Λέοναρντ, Φρέντερικ Πολ και τώρα η Λέσινγκ...

Link to comment
Share on other sites

Πέθανε σήμερα στο Λονδίνο η Ντόρις Λέσινγκ σε ηλικία 94 ετών, βραβευμένη το 2007 με το Νόμπελ Λογοτεχνίας. Περισσότερα εδώ.

Ω! Πάει κι αυτή. Τουλάχιστον δεν αναφέρεται αιτία θανάτου, οπότε υποθέτω πήγε από φυσικά αίτια.

Θυμάμαι ότι, όταν της έδωσαν το Νόμπελ, σε ηλικία 88 χρονών, είχε πει κάτι σαν "καλά που δε μου το δώσανε μετά θάνατον" Ή ίσως να το είχε πει άλλος γι' αυτήν και δε θυμάμαι εγώ καλά.

Link to comment
Share on other sites

 

Πέθανε σήμερα στο Λονδίνο η Ντόρις Λέσινγκ σε ηλικία 94 ετών, βραβευμένη το 2007 με το Νόμπελ Λογοτεχνίας. Περισσότερα εδώ.

Ω! Πάει κι αυτή. Τουλάχιστον δεν αναφέρεται αιτία θανάτου, οπότε υποθέτω πήγε από φυσικά αίτια.

Θυμάμαι ότι, όταν της έδωσαν το Νόμπελ, σε ηλικία 88 χρονών, είχε πει κάτι σαν "καλά που δε μου το δώσανε μετά θάνατον" Ή ίσως να το είχε πει άλλος γι' αυτήν και δε θυμάμαι εγώ καλά.

 

To ξέρατε ότι έχει γράψει και επιστημονική φαντασία;

 

Ο απεσταλμένος στον πλανήτη 8

Α έχουμε κάνει και συζήτηση εδώ: http://community.sff.gr/topic/7384-%C2%AB%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%C2%BB-%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%BB-%CE%BB%CE%AD%CE%B5%CE%B9-%CE%B7-%CE%BD%CF%84%CF%8C%CF%81%CE%B9%CF%82-%CE%BB%CE%AD%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%B3%CE%BA/?hl=%2B%CE%BD%CF%84%CF%8C%CF%81%CE%B9%CF%82+%2B%CE%BB%CE%AD%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%B3%CE%BA

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Πρώτο πράγμα που έμαθα σήμερα μόλις μπήκα facebook είναι ότι πέθανε ο Lucius Shepard. Ετών 67(ή ίσως 4 χρόνια μεγαλύτερος καθώς κάποιοι γνωστοί του λένε ότι γεννήθηκε το 1943 κι όχι το 1947 που αναφέρουν οι περισσότερες πηγές).

R.I.P.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πέθανε ο Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες. Περισσότερα εδώ.

 

RIP. Άλλος ένας μεγάλος έφυγε...

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι δεν είδα τόπικ γι' αυτόν. (Κάποια στιγμή μπορεί ν' ανοίξω ένα).

 

Από τους πιο σημαντικούς συγγραφείς  που έχω διαβάσει και θα διαβάσω ποτέ μου, και σίγουρα μέσα στους πιο αγαπημένους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πέθανε σήμερα ο συγγραφέας επιστημονικής φαντασίας Jay Lake (γεν. 6/6/1964), μετά από πολύχρονη μάχη με τον καρκίνο. Ήταν γνωστός για τις σειρές Clockwork Earth (Mainspring, Escapement, Pinion) και Green Universe (Green, Endurance, Kalimpura), ενώ το 2004 κέρδισε το John W. Campbell Award For Best New Writer. Καθημερινά στο site του, μεταξύ άλλων, καταγραφόταν από τον ίδιο και τα μέλη της οικογενείας του η μάχη που έδινε, ενώ γυρίστηκε και σχετικό ντοκιμαντέρ με τον τίτλο Lakeside. Κανένα βιβλίο του δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά. RIP.


Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daniel Keyes (1927-2014)

 

Όταν ο εκδότης τού είπε "έχεις γράψει μια καλή ιστορία, αλλά τώρα θα σου πω πώς ν' αλλάξεις το ειδύλλιο και το τέλος για να την κάνεις μια πραγματικά καλή ιστορία" ευτυχώς, ευτυχώς, δεν τον άκουσε. 
Όταν πήγε στην Ιαπωνία και ρώτησε τι περιμένει όλος αυτός ο κόσμος στην ουρά, τυλιγμένη τακτικά τρεις φορές γύρω από ένα κτήριο, του απάντησαν "να τους υπογράψετε ένα αντίτυπο".
Όταν διάβασα το "Flowers for Algernon", ήταν αδύνατο να κρατήσω τα μάτια μου στεγνά και ήξερα ότι δεν θα ήμουν ποτέ ο ίδιος άνθρωπος, πόσο μάλλον ο ίδιος αναγνώστης. Και κάθε φορά, όλα αυτά τα χρόνια, βουρκώνω σχεδόν από την πρώτη παράγραφο.
Χθες έφυγε ο άνθρωπος που έγραψε το καλύτερο διήγημα που έχω αξιωθεί να κοινωνήσω ποτέ. Λογοτεχνία με Λ κεφαλαίο. Και Επιστημονική Φαντασία στις κορυφαίες στιγμές της, υπόδειγμα για το τι είναι αυτό το είδος, ειδικά για όσους νομίζουν ότι το γνωρίζουν και δεν τους αρέσει. Βρείτε το και βάλτε το στην καρδιά σας.
Ξεκουράσου Daniel, κι εμείς δεν θα ξεχάσουμε τα λουλούδγια. Στίν πίσο αβλί.
Ευχαριστούμε.
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Πέθανε σήμερα από φυσικά αίτια σε ηλικία 94 ετών η συγγραφέας P. D. James, που μεταξύ των δεκάδων αστυνομικών μυθιστορημάτων, έγραψε και το Τα Παιδιά των Ανθρώπων (The Children Of Men), που ανήκει στο είδος της επιστημονικής φαντασίας.

 

RIP

Link to comment
Share on other sites

Πέθανε σήμερα από φυσικά αίτια σε ηλικία 94 ετών η συγγραφέας P. D. James, που μεταξύ των δεκάδων αστυνομικών μυθιστορημάτων, έγραψε και το Τα Παιδιά των Ανθρώπων (The Children Of Men), που ανήκει στο είδος της επιστημονικής φαντασίας.

 

RIP

Δεν το ήξερα ότι ήταν τόσο μεγάλη. Νομίζω ήταν και λαίδη.

Το έχω διαβάσει το "Τα παιδιά των ανθρώπων", με τον τίτλο που του είχε δώσει ο Πατάκης πριν γίνει ταινία ("Τζούλιαν"). Η ταινία είναι πιο γρήγορη και συναρπαστική από το βιβλίο, που είναι αρκετά βαρετό σε πολλά σημεία. Αλλά το βιβλίο μού έχει μείνει σαν πολύ πειστική απεικόνιση μιας πραγματικότητας που διαφέρει από τη σημερινή μόνο στα ελάχιστα εκείνα σημεία που χρειάζεται να αναφερθούν για να σε πείσει ότι βρίσκεται στο κοντινό μέλλον. Σκηνή κατά τη γνώμη μου πολύ όμορφη που δεν την έβαλαν στην ταινία: σε έναν κόσμο όπου οι άνθρωποι είναι στείροι και έχουν πάψει να γεννιούνται παιδιά εδώ και 25 χρόνια (στην ταινία 18), ένας παπάς πρέπει να πάει σε κάποιο έρημο απομακρυσμένο ξωκλήσι για να το ξεχορταριάσει και να του ανάψει τα καντήλια. Όταν φτάνει εκεί και το βρίσκει γεμάτο ζώα του δάσους (νομίζω ελάφια και δε θυμάμαι τι άλλο), δακρύζει και σκέφτεται ότι τα ζώα είναι πολύ ανυπόμονα και "Δε μπορούν να περιμένουν λίγο ακόμα; ".

 

R.I.P.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κάθε φορά που βλέπω αυτό το τόπικ να πετιέται, σφίγγεται η καρδιά μου μην δω καναν Pratchett (φτου-φτου-φτου) εδώ. Ζοφερό καθήκον έχεις αναλάβει, mate.

Well, buggrit.

 

"Terry passed away in his home, with his cat sleeping on his bed surrounded by his family on 12th March 2015. Diagnosed with PCA in 2007, he battled the progressive disease with his trademark determination and creativity, and continued to write."

Edited by DinMacXanthi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πέθανε σε ηλικία 87 ετών ο Γκύντερ Γκρας, βραβευμένος το 1999 με το Νόμπελ Λογοτεχνίας. Στρατευμένος στο πλευρό των Ναζί ως μέλος των Waffen- SS, συνελήφθη τον Απρίλιο του 1945 από Αμερικανούς στρατιώτες και φυλακίστηκε σε στρατόπεδο αιχμαλώτων πολέμου. Συγγραφέας μεταξύ άλλων και του διάσημου ''Το Τενεκεδένιο Ταμπούρλο'', ανέπτυξε έντονη πολιτική δράση στα χρόνια μετά τον Β' Π.Π. Περισσότερα εδώ

Link to comment
Share on other sites

http://www.kathimerini.gr/811255/article/epikairothta/ellada/pe8ane-h-ekdotria-magda-kotzia

Πέθανε σε ηλικία 75 ετών η ιδρύτρια του εκδοτικού οίκου «Εξάντας» Μάγδα Κοτζιά, μετά από μακροχρόνια προβλήματα υγείας.

 

Ανθολογία Επιστημονικής Φαντασίας (εκδ. Εξάντας) τόμος 1

http://wiki.redworlds.gr/tiki-index.php?page=%CE%91%CE%BD%CE%B8%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1+%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82+%CE%A6%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82+%28%CE%B5%CE%BA%CE%B4.+%CE%95%CE%BE%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82%29+%CF%84%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82+1

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι ζούσε ακόμη η Τέπερ. Από τα μεγαλύτερα ονόματα εν ζωή, μέχρι προχτές δυστυχώς.

Author Sheri S. Tepper, 87, died October 22, 2016. Tepper was a prolific author of SF, best known for her feminist and ecological themes, with major titles including The Gate to Women’s Country (1988) and Grass (1989).

She was born Shirley Stewart Douglas on July 16, 1929 near Littleton CO. She married for the first time at 20 and had two children, but divorced in her late twenties, and spent ten years as a single mother working various jobs, including a clerical position with international relief agency CARE. In the late ’60s she married Gene Tepper. From 1962-86 she worked at Rocky Mountain Planned Parenthood in Colorado, eventually rising to executive director. She left that position to become a full-time writer, and for many years ran a guest ranch in Santa Fe NM

http://www.locusmag.com/News/2016/10/sheri-s-tepper-1929-2016/?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πέρα από τους τραγουδιστές και τους ηθοποιούς έχουμε δυσάρεστα και για τους συγγραφείς αφού πέθανε κι ο Richard Adams, συγγραφέας του κλασικού Watership Down. Σε βαθιά γεράματα αυτός, στα 96(!), αλλά ακόμη κι έτσι νομίζω το 2016 είναι μακράν το χειρότερο έτος σε θανατικά καλλιτεχνών. 

http://www.bbc.com/news/entertainment-arts-38446309

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Έφυγε στις 8 Μαρτίου η Kate Wilhelm, συγγραφέας ΕΦ, φαντασίας και μυστηρίου, βραβευμένη με Hugo.

Στα ελληνικά έχει κυκλοφορήσει το "Στη δίνη του χρόνου" από εκδόσεις Μέδουσα.

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..