Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Σοβαρα τωρα, πως γινεται και κερδιζεις τοσο συχνα;! Τι ρεντα ειναι αυτη! Καλοδιαβαστα!

Link to comment
Share on other sites

Κέρδισα σε διαγωνισμό των εκδόσεων Κέδρος το βιβλίο Εκείνη τη μέρα, του Ντένις Λεχέιν. Μα τι τύχη είναι αυτή, μια αυτό και μια το Το δίδυμο του Τζορτζ Πελεκάνου, μέσα σε λίγες μέρες! :p

 

Γενικά είναι να το έχεις...γιατί αν κρίνω από μένα...μάλλον δεν το έχω καθόλου...χεχε... Έχω πάρει σβάρνα τους διαδικτυακούς λογοτεχνικούς διαγωνισμούς αλλά μέχρι τώρα...(εδώ και ένα χρόνο δηλ..) παίρνω...την ευχαρίστηση τους... Καλή δουλειά, συνέχισε έτσι... :)

 

Βρήκα εύκαιρα όμως τα :

 

Κοσμική συνείδηση - Γιώργος Νικολαίδης - Εκδόσεις ΤΡΑΥΛΟΣ - 5€

Indigο - Το χρώμα του θανάτου - Graham Joyce - Εκδόσεις Οξύ - 3.10€

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω ρε παιδιά, κερδίζω σχετικά συχνά μικρά δώρα όπως βιβλία, εισιτήρια για αγώνες και κινηματογράφο, μπλούζες κλπ, αλλά όταν είναι για κάνα home cinema, καμιά ακριβή τηλεόραση κλπ, τότε η τύχη μου γυρνάει την πλάτη :p Αλλά μην τα θέλουμε και όλα δικά μας!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τα:"Ο Λεκγουελ και οι ξεχασμενοι θεοι" του Κων/νου Μισσιου και "Οι ιχνηλατες του σκοτους" του Νικου Φαρουπου..

 

Το δευτερο το ξερει κανεις?Τι λεει?Με τραβηξε το οπισθοφυλλο και οτι ο συγγραφεας εχει εκδοσει αλλα 5-6 βιβλια και μαλιστα στον Κεδρο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τα:"Ο Λεκγουελ και οι ξεχασμενοι θεοι" του Κων/νου Μισσιου και "Οι ιχνηλατες του σκοτους" του Νικου Φαρουπου..

 

Το δευτερο το ξερει κανεις?Τι λεει?Με τραβηξε το οπισθοφυλλο και οτι ο συγγραφεας εχει εκδοσει αλλα 5-6 βιβλια και μαλιστα στον Κεδρο..

 

http://community.sff.gr/topic/308-τι-διαβάζετε/?p=209774

Link to comment
Share on other sites

Οκ, δεν είμαι Bladerunner να κερδίζω συνέχεια και αυτά που κερδίζω δεν είναι βιβλία που θα αγόραζα αλλά κερδίζω κι εγώ που και που έτσι αυτή τη φορά μου έλαχε το

 

H επιστροφή των τζιχαντιστών

του Patrick Cockburn

Link to comment
Share on other sites

01. Τζορτζ Πελεκάνος - Το δίδυμο (εκδόσεις Πατάκη). Παραλαβή του δώρου μου!
02. Ντένις Λεχέιν - Εκείνη τη μέρα (εκδόσεις Κέδρος). Επίσης παραλαβή του δώρου μου!
03. Στίβεν Κινγκ - Ο κύριος Μερσέντες (εκδόσεις Bell)
04. Έλεν Γουέκερ - Το Γκόλεμ και το Τζίνι (εκδόσεις Seλίνι)
05. Τομ Κάρσον - Κακές παρέες (εκδόσεις Απόπειρα). 5€.
06. Τζορτζ Όργουελ - Μέρες της Μπούρμα (εκδόσεις Ελεύθερος Τύπος). 5€.
07. Τζέφρι Ευγενίδης - Middlesex (εκδόσεις Libro). 10€.
08. Γκράχαμ Γκριν - Ανατολικό εξπρές (εκδόσεις Άγκυρα). 2€. Δεν ήξερα ότι είχε βγει στα ελληνικά...
09. Χ. Τζ. Γουέλς - Οι πρώτοι άνθρωποι στη Σελήνη (εκδόσεις Άγκυρα). 2€. Σώπα, και αυτό στα ελληνικά; Ωραία!
10. Μάικλ Χερ - Κουρέλια (εκδόσεις Θεωρία). 12€. Ακριβούτσικα το πήρα, αλλά μιλάμε για το επικό Dispatches...

 

Ήθελα να πάρω και το Σκοτεινές Μέρες του Δημητριάδη (εκδ. Λογείον), αλλά δεν μου έμεινε φράγκο. Από βδομάδα ίσως, ή από την νέα χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ξεχασμένο και σκονισμένο τον Κοκκινο δράκο του Thomas Harris, δεν έχασα την ευκαίρια και τον τσίμπησα με 15€. Η καλοτυχία συνεχίζεται με το γεγονός της επανακυκλοφορίας της Σιωπής των αμνών! Ετσι λοιπόν αγοράζοντας και το εξαντλημένο Χάνιμπαλ, που έχω ήδη στανμπάρει σε δύο βιβλιοπωλεία, έχουμε μια σούπερ τριλογία βγαλμένη απο τα παλιά

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ξεχασμένο και σκονισμένο τον Κοκκινο δράκο του Thomas Harris, δεν έχασα την ευκαίρια και τον τσίμπησα με 15€. Η καλοτυχία συνεχίζεται με το γεγονός της επανακυκλοφορίας της Σιωπής των αμνών! Ετσι λοιπόν αγοράζοντας και το εξαντλημένο Χάνιμπαλ, που έχω ήδη στανμπάρει σε δύο βιβλιοπωλεία, έχουμε μια σούπερ τριλογία βγαλμένη απο τα παλιά

 

Ακριβούτσικα το πήρες, εδώ υπάρχει η πόκετ έκδοση με 3.50€. Βέβαια αν δεν μένεις Αθήνα, δυστυχώς και δύσκολα βρίσκεις εξαντλημένα και όταν τελικά τα βρίσκεις είναι στις κανονικές τους τιμές...

 

ΥΓ. Πάντως Κόκκινος Δράκος και Σιωπή των Αμνών είναι τρομερά βιβλία!

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους λιακάδα μετά από μέρες.  Κυριακάτικη βόλτα λοιπόν στην γειτονική Ξάνθη όπου και η αγορά ήταν ανοικτή σήμερα.  Σε κεντρικό βιβλιοπωλείο πέτυχα το 'Αυτοκρατορία των Λύκων' του Grange με 18€ και από κάτι σαν παζάρι του Αργοναύτη στο εμπορικό κέντρο flamingo το ' Άσε το κακό να μπει' του Lindqvist με 8€.  Υπέροχη λοιπόν η σημερινή μέρα. :arolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με 28 ευρώ συνολικά πήρα τα παρακάτω:

 

1. Γουίλιαμ Φόκνερ - Ο ξένος στο χώμα (εκδόσεις Καστανιώτη)
2. Φίλιπ Κερ - Μοιραία Πράγα (εκδόσεις Κέδρος)

3. Γιο Νέσμπο - Η νυχτερίδα (εκδόσεις Μεταίχμιο)

Τα 3 παραπάνω βιβλία τα βρήκα σε άριστη κατάσταση, σε τιμές βιβλίων τσέπης...
4. Πάτρικ Αλεξάντερ - Όσο υπάρχουν ήρωες (εκδόσεις Bell)
5. Στιούαρτ Γουντς - Σταθερή πορεία (εκδόσεις Bell)
6. Λόρενς Σάντερς - Το πρώτο θανάσιμο αμάρτημα (εκδόσεις Palindrome). Ναι ρε φίλε!
7. Τζέιμς Γουίλαρντ Σουλτζ - Η ζωή μου με τους Ινδιάνους (εκδόσεις Διόπτρα)

Link to comment
Share on other sites

Καλά και εξαντλημένα βιβλία για σήμερα :

 

1. Stephen King, Σάκος με κόκαλα 14,5€

2. Thomas Harris, Χάνιμπαλ 8,9€

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα το χέρι στην τσέπη και πήρα κάποια βιβλία ορισμένα από τα οποία ήταν ακριβούτσικα.

 

Ο ήρωας με τα χίλια πρόσωπα

του Joseph Campbell

 

Smoke and mirrors

του Neil Gaiman

 

Emperor of Thorns

του Mark Lawrence

 

Καθώς και την τετραλογία

Cornelius Quartet

του Michael Moorcock

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

 

Με 10€

 

Θερμή ζώνη - Richard Preston -Βell

Death is a lonely business - Ray Bradbury -Grafton

Year's best SF 14 - Collection - EOS

By schism rent asunder (Safehold saga) - David Weber -Tor

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα το χέρι στην τσέπη και πήρα κάποια βιβλία ορισμένα από τα οποία ήταν ακριβούτσικα.

 

Ο ήρωας με τα χίλια πρόσωπα

του Joseph Campbell

 

Ααα! Αυτό το έχω βάλει στο μάτι. Είχα διαβάσει κάποτε το "πρωτόγονη μυθολογία-μάσκες του θεού". Πιστεύω ότι κι αυτό ( που πήρες) θα είναι πολύ ενδιαφέρον.

 

O.T.

edit: λάθος emoticon, που μου σπαέι τα νεύρα.
Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμένο το είχα στον υπολογιστή μου και ανέτρεχα που και που αλλά το ήθελα και σε κανονικό βιβλίο. Δεν είναι από τα βιβλία που απλά δανείζεσαι κτλ, νομίζω πρέπει κανείς το το έχει και σε αντίτυπο. Βέβαια με κανονική τιμή 25 ευρώ δίσταζα να κάνω την κίνηση. Ευτυχώς μου ήρθε πιο οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα μία προσφορά από το eshop 2 βιβλία του Lee Child που είχε προσφορά( ΣΗΜΑ ΚΙΝΔΥΝΟΥ-ΓΙΑ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ). 
Επίσης μεταχειρισμένο που δυστυχώς αποδείχτηκε σε κακή κατάσταση, αφού μου ξεκόλλησε το 1/3 του βιβλίου με το που το άνοιξα, το "Θανάσιμη παγίδα", πάλι του Lee Child. Για κάποιον λόγο έχω αρχίσει να γεμίζω βιβλία του και ακόμα δεν έχω διαβάσει κανένα. Έχω ήδη 8. Τα 5 από προσφορές του e-shop, 2 μεταχειρισμένα και 1 πήρα καινούριο, γιατί είναι το βιβλιο που γνωρίζουμε για πρώτη φορά τον ήρωά του(Κλοιός Θανάτου).
Επίσης πήρα μέσω μίας εφαρμογής ανταλλαγών ( Bookukoo) τσάμπα(πληρώνοντας μόνο ταχυδρομικά 3 ευρώ), το "Αστέρι του διαβόλου" του Jo Nesbo.

Link to comment
Share on other sites

Διαλύθηκε με το που το άνοιξες;

Φαίνεται πως το να πάρεις το βιβλίο του Lee Child μεταχειρισμένο, αποδείχτηκε...θανασιμη παγίδα.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο ένα σερί με τα πρώτα 6 βιβλία απο Dresden files ήρθανε να μου σπάσουν τα νευρα και να μην έχουν το 7ο και να πρέπει να το παραγγείλω τώρα απο το εξωτερικό και θα μου έρθει μετά τις γιορτές....εκτός και αν ξέρετε πουθενά αλλού που να μπορώ να το αγοράσω απο Αθήνα.

 

Τσίμπησα το Ημερολόγιο Αφανισμού το οποίο είναι για ένα απογευματάκι και μου φαίνετε αρκετά ενδιαφέρον.

 

Σε φίλη το Πάρ'τα μωρή άνεργη απο εκδόσεις ΚΨΜ (το βάζω εδώ γιατί θα το διαβάσω και εγώ μετά)

 

Στον πατέρα μου το Ο Γέρο-Κούντης απο Άνουμπις για τον πατέρα μου. Επίσης θα το διαβάσω και εγώ μετά.

 

Στον αδερφό μου το comic Motherfuckers εκδόσεις ΚΨΜ. Έχει να κάνει με τους Μαύρους Πάνθηρες τις Αμερικής.

 

Δώρο σε μένα το Κραυγή του Λαού απο εκδόσεις ΚΨΜ, καταπληκτικό μπορώ να πω.

 

 

σήμερα που μπήκε το δώρο θα παω να κανω μία μεγάλη χορταστική παραγγελία απο bookdepository να το ευχαριστηθώ....το σίγουρο είναι οτι θα ειναι μεσα τα επόμενα 8 βιβλία απο Ντεζντεν και μετά έχουμε και άλλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς τυχαία έπεσα πάνω σε ένα παζάρι βιβλίων του Αργοναύτη...και τσίμπησα με 8.90ευρώ... το:

 

  Robopocalypse-Daniel H. Wilson

Edited by Airbourne
Link to comment
Share on other sites

Από Πρωτοπορία:

 

01. Τζέρεμι Ρόμπερτ Τζόνσον - Ημερολόγιο αφανισμού (εκδόσεις Jemma Press)
 

Από το παζάρι του Λιβάνη:

 

02. Τζον Μπίνγκαμ - Πέντε σταυροδρόμια μέχρι τον παράδεισο (εκδόσεις Λιβάνη). 2€
 

Και από διάφορα παλαιοβιβλιοπωλεία:

 

03. Γιώργος Θεοτοκάς - Το δαιμόνιο (εκδόσεις Το Βήμα). 1€
04. Λουίς Σεπούλβεδα - Ένας γέρος που διάβαζε ιστορίες αγάπης (εκδόσεις Opera). 1€
05. Άντι ΜακΝαμπ - Bravo Two Zero (εκδόσεις Τουρίκη). 5€. Σούπερ!
06. Ρόμπερτ Κόατς - Ο εραστής που σκότωνε (εκδόσεις Άγκυρα). 0,50€

07. Έρνεστ Χέμινγουεϊ - Άνδρες χωρίς γυναίκες (εκδόσεις Άγκυρα). 1€. Περιέχει και την ιστορία The Killers!

08. Μαριάνο Αθουέλα - Οι καταπιεσμένοι (εκδόσεις Λιβάνη). 3€
09. Στίβεν Μιλχάουζερ - Μάρτιν Ντρέσλερ (εκδόσεις Scripta). 3€. Επιτέλους το βρήκα!
10. Μπραμ Στόουκερ - Ο προσκεκλημένος του Δράκουλα κ.α. (εκδόσεις Αίολος). 4€
11. Ρόναλντ Τζ. Γκλάσερ - 365 ημέρες (εκδόσεις Άγκυρα). 1€. Το έψαχνα καιρό!

Link to comment
Share on other sites

Διακοπές στη Χέλλαντ, Λένος Χρηστίδης
Η αυτοκρατορία των αυτομάτων, Ισαάκ Ασίμοφ - Πωλ Άντερσον - κλπ

Link to comment
Share on other sites

Απο τον βιβλιοανιχνευτη πηρα τα:

 

Ιστορια φαντασματων Peter Straub

Ψιθυροι πνευματων Richard Matheson

Πολικος αστερας Martin Cruz Smith

 

Απο Πρωτοπορια τα:

 

Διηγησεις Edgar Allan Poe

Λεσχη γονεοκτονων Ambrose Bierce

Το ασημι που ουρλιαζει Αβρααμ Καουα

 

Απο Public τα:

 

Η μαυρη γραμμη Ζαν Κριστοφ Γκρανζε

Κινουμενος στοχος Jack Higgins

 

Τελος απο διαφορα παζαρια πηρα τα:

 

Δώδεκα τροποι παραπλανησης Jeffrey Archer

Δυσκολα χρονια καρολος Ντικενς

Οι αθλιοι Βικτωρ Ουγκω

Κατεδαφιζομεθα Διδω Σωτηριου

Απροσμενο θηραμα Τζων Σαντφορντ

Edited by volyros
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα από το μπαζαρ στον εκδοτικό Λιβάνη και πήρα τα εξής:
Τα μυστικά των νεκρών- Tom Harper το είχα βάλει καιρό στο μάτι
Πανσέληνος- David Willington
The Killing- David Hewson

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίες αγορές πριν τις γιορτές. Θα μπει μια μεγάλη παραγγελία απο bookdepository βέβαια αλλά νομίζω οτι θα μου έρθουν όλα μετά τις γιορτές οπότε και δεν πιάνονται.

 

Πήρα απο τα Public Συντάγματος

 

- Best Served Cold, Joe Abercrombie στην καταπληκτική τιμή των 5 ευρώ....ναι το έχει προσφορά και έχει και άλλα αντίτυπα οπότε είναι ευκαιρία νομίζω.

 

- Shadow and betrayal, Abraham Dniel απο την σειρά Long Price οπου το συγκεκριμένο έχει τα 2 πρώτα απο τα 4 συνολικά βιβλία. Καιρός ήταν να ξεκινήσω την σειρά που έχω ακούσει πολύ καλα λόγια και πραγματικά ελπίζω να είναι αντάξια σε αυτό που περιμένω.11 ευρώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..