Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Ο Δημήτρης μου έκανε έκπληξη για μια ακόμα φορά, χαρίζοντας μου το Οι πύλες της δημιουργίας, του Φίλιπ Χοσέ Φάρμερ, ένα βιβλίο που έψαχνα καιρό. Πλέον έχω και τα τρία βιβλιαράκια. Τον ευχαριστώ.

 

Μιας και σήμερα ήμουν ελεύθερος και ο καιρός ωραίος, έκανα την σχετική βόλτα μου.

 

Παραγγελία από παλαιοβιβλιοπωλείο, αξίας 30 ευρώ:

 

01. Γουίλιαμ Μπάροουζ - Αδερφή (εκδόσεις Πλέθρον)
02. Φρανκ Κέιν - Γυμνή παγίδα (εκδόσεις ΒΙΠΕΡ)
03. Τζο Γκας - Φόνος στην εκκλησία (εκδόσεις Ροές)
04. Συλλογικό - Οι κυρίες του τρόμου (εκδόσεις Επιλογή)
05. Άρθουρ Νερσέσιαν - Ο εραστής του Μανχάταν (εκδόσεις Ηλέκτρα)
06. Πατρίσια Χάισμιθ - Το ημερολόγιο της Ήντιθ (εκδόσεις Λιβάνη)

 

Από Πρωτοπορία:

 

07. Στίβεν Κινγκ - Το παιδί από το Κολοράντο (εκδόσεις Bell). Φρεσκότατο!
08. Τζάσπερ Φορντ - Η υπόθεση Τζέην Έυρ (εκδόσεις Πόλις). 4,50€. Μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση.
 

Από αλλού:

 

09. Τζον Χέρσεϊ - Επί του προσώπου της Γης (εκδόσεις Πεχλιβανίδη). 2€. Έχει και το κλασικό Χιροσίμα μέσα.

10. Μπλεζ Σαντράρ - Μοραβαζίν (εκδόσεις Opera). 5€. Ναι ρε φίλε, το βρήκα!

11. Συλλογικό - Μοιραίες γυναίκες (εκδόσεις Alien). 5€. Σκληρές αστυνομικές ιστορίες.

 

Και πήρα κάτι γαμάτες ταινίες από Μοναστηράκι, σε ξεφτίλα τιμές, αλλά δεν έχει σχέση με το τόπικ :p

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα μετά από καιρό ψαξίματος να βρω και να αγοράσω το "Τι τραγουδούσαν οι Σειρήνες" του Α. Κάουα :dance2:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα μετά από καιρό ψαξίματος να βρω και να αγοράσω το "Τι τραγουδούσαν οι Σειρήνες" του Α. Κάουα :dance2:

Πριν 1-2 βδομάδες το παρήγγειλα στην Πολιτεία και μου το έφεραν. Άρα πρέπει να υπάρχει στον εκδοτικό, απλά δεν το πολυδιανέμουν πλέον. Το αναφέρω σε περίπτωση που το ψάχνει και κανένας άλλος.

Edited by Mictantecutli
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατέβηκα Μοναστηράκι για να βρω κάποια από τα πρώτα Lee Child που μου λείπουν και η επιχείρηση στέφτηκε με απόλυτη αποτυχία! Εκτός από τα 3-4 τελευταία, δεν υπήρχε άλλο ούτε για δείγμα.... Παρ' όλα αυτά, κάτι τσίμπησα:
Βιβλιοθήκη του τρόμου:
Ο Λυκάνθρωπος
Η τιμωρία
Έκσταση

Ανθρωποφάγα καβούρια
Άλλα 9 και έκλεισα

Ο Νεκροσκόπος(Οξυ πόκετ). Το έχω το κανονικό, αλλά πήρα και το πόκετ για την cult-ια. :)

Το ακρωτήρι του φόβου- John D. MacDonald

Edited by Mictantecutli
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κατέβηκα Μοναστηράκι και πήρα, τόσο για την καλτίλα του όλου θέματος όσο και επειδή δεν ήξερα καν ότι υπήρχε τέτοιο βιβλίο, το "Οι κυρίαρχοι των αιθέρων" του... Graham Masterton, βιβλίο του 1991 από εκδόσεις Plaza. Υποτίθεται είναι από τα ιστορικά μυθιστορήματα που έχει γράψει, από ότι λέει το ίντερνετ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κατέβηκα Μοναστηράκι και πήρα, τόσο για την καλτίλα του όλου θέματος όσο και επειδή δεν ήξερα καν ότι υπήρχε τέτοιο βιβλίο, το "Οι κυρίαρχοι των αιθέρων" του... Graham Masterton, βιβλίο του 1991 από εκδόσεις Plaza. Υποτίθεται είναι από τα ιστορικά μυθιστορήματα που έχει γράψει, από ότι λέει το ίντερνετ

Ωχ, ούτε κι εγώ ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο. Είδες μήπως αν υπάρχει άλλο αντίτυπο;

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ πάλι κατέβηκα Μοναστηράκι και πήρα, τόσο για την καλτίλα του όλου θέματος όσο και επειδή δεν ήξερα καν ότι υπήρχε τέτοιο βιβλίο, το "Οι κυρίαρχοι των αιθέρων" του... Graham Masterton, βιβλίο του 1991 από εκδόσεις Plaza. Υποτίθεται είναι από τα ιστορικά μυθιστορήματα που έχει γράψει, από ότι λέει το ίντερνετ

Ωχ, ούτε κι εγώ ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο. Είδες μήπως αν υπάρχει άλλο αντίτυπο;

 

Όχι. Υπόψη όμως, το βρήκα στον πάγκο που είχε βγάλει έξω η γνωστή αποθήκη, οπότε παίζει να υπάρχει ολόκληρη ντάνα θαμμένη κει μέσα

Link to comment
Share on other sites

Harlan Coben - Η υποσχεση (BELL)   Τον εχει διαβασει κανεις τον κυριο?

 

Η Υπόσχεση είναι το μοναδικό του Coben που έχω διαβάσει. Ξέρει καλά να γράφει ιστορίες μυστηρίου. Δεν θα σε απογητεύσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από Βιβλιορυθμό πήρα με 18 ευρώ το ''Στο Μυαλό των Σίριαλ Κίλερς'' των Τζον Ντάγκλας, Μαρκ Όλσεϊκερ. 

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από παλαιοβιβλιοπωλείο, αξίας 15€:

 

01. Ρόμπερτ Γκάλμπρεϊθ - Ο μεταξοσκώληκας (εκδόσεις Ψυχογιός)
02. Κρίστοφ Ρανσμάγερ - Ο έσχατος κόσμος (εκδόσεις Οδυσσέας)
03. Πασκάλ Μπρικνέρ - Τα μαύρα φεγγάρια του έρωτα (εκδόσεις Αστάρτη)

 

Από τα μεταχειρισμένα της Πρωτοπορίας:

 

04. Άλαν Φερστ - Οι κατάσκοποι των Βαλκανίων (εκδόσεις Πατάκη). 4€
05. Μίλαν Κούντερα - Το βιβλίο του γέλιου και της λήθης (εκδόσεις Οδυσσέας). 3,50€

 

Από Μοναστηράκι:

 

06. Σώτη Τριανταφύλλου - Το εργοστάσιο των μολυβιών (εκδόσεις Πατάκη). 5€
07. Χάρολντ Μέιζουρ - Μην εμπιστεύεσαι τις ξανθές (εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,50€
08. Ρόμπερτ Σέρλινγκ - Το αεροπλάνο του προέδρου εξαφανίστηκε (εκδόσεις Άγκυρα). 2€
09. Ρεξ Στάουτ - Πάνω από το νεκρό μου σώμα (εκδόσεις Άγκυρα). 1€
10. Εντ Μακμπέιν - Συνόδεψε τους ως το θάνατο (εκδόσεις Άγκυρα). 1€
11. Τζον Στάινμπεκ - Σ'έναν άγνωστο Θεό (εκδόσεις Άγκυρα). 2€
12. Έρνεστ Χέμινγουεϊ - Αποχαιρετισμός στα όπλα (εκδόσεις Άγκυρα). 3€

 

Και πήρα κάπου στις 25 ταινίες με 5 ευρώ. Οι μισές να παίζουν, καλά θα είναι...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ή είμαι ΠΟΛΥ τυχερός, ή βρίσκεται πολύ εύκολα... Πήγα σε ένα παλαιοβιβλιοπωλείο στο Παγκράτι, μπας και βρω τίποτα ενδιαφέρον και πηγαίνοντας στα Plaza, το μάτι μου έπεσε κατευθείαν στο "Κυρίαρχοι των αιθέρων" του Graham Masterton, το οποίο μέχρι να το αναφέρει ο Nihilio, δεν γνώριζα καν την ύπαρξή του.

Link to comment
Share on other sites

Καρε του Κινγκ εφτασε σημερα απο Πρωτοπορια, με κατι λιγοτερο απο 30 ευρω

Νεκρωταφιο Ζωων
Κουτζο
Η Ομιχλη
Το Καλεσμα των Τριων (Ο Μαυρος Πυργος 2)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να μπώ και εγώ σε μιά σειρά σιγά-σιγά.

Από τα τελευταία που πήρα (πρίν αρχίσει ο Χριστουγεννιάτικος φόρτος στα ταχυδρομεία),

αυτά που δεν έχω διαβάσει ακόμα :

 

Paolo Bacigalupi - Pump six and other stories

Nancy Kress - Crucible και το Crossfire (από τις μεγάλες μου συμπάθειες η κυρία)

Janet Kagan - Mirabile

Mary Doria Russell  - The Sparrow

Carl Sagan - Contact

Kazuo Ishiguro - Never let me go

Various ( ed. Ian Whates ) Solaris rising 1,2,3 (μπάς και ανακαλύψω τίποτα νεόυς και ενδιαφέροντες...)

Octavia Estelle Butler - Kindred (τό μόνο δικό της που μου έλειπε)

Max Brooks - World War Z

Andy Weir - The Martian

Link to comment
Share on other sites

 

Όχι. Υπόψη όμως, το βρήκα στον πάγκο που είχε βγάλει έξω η γνωστή αποθήκη, οπότε παίζει να υπάρχει ολόκληρη ντάνα θαμμένη κει μέσα

 

 

Μήπως μπορόυμε να μάθουμε και οι άσχετοι από Μοναστηράκι ποιά (και που ακριβώς) είναι η "γνωστή αποθήκη" ?

Και αν υπάρχουν και άλλες γνωστές ή άγνωστες (εκτός από κάποια στην ΦΙλολάου και Αντίπαρο ! -αν υπάρχει ακόμα-)

κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη !

Ευχαριστώ προκαταβολικά . . .

Υ.Γ Πως σβήνει βρε παιδιά το λάθος - κενό post που έβαλα ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο παλαιοβιβλιοπωλείο πήγες; Στο Σταθόπουλο;

"Κοκκέτα" γράφει στην απόδειξη(Ιφικράτους 12). Υπάρχει κι άλλο στο Παγκράτι;

 

edit: Ξέχασα, υπάρχει και ο απατεώνας στην Φιλολάου που τα έχει όλα πανάκριβα.

Edited by Mictantecutli
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Όχι. Υπόψη όμως, το βρήκα στον πάγκο που είχε βγάλει έξω η γνωστή αποθήκη, οπότε παίζει να υπάρχει ολόκληρη ντάνα θαμμένη κει μέσα

 

 

Μήπως μπορόυμε να μάθουμε και οι άσχετοι από Μοναστηράκι ποιά (και που ακριβώς) είναι η "γνωστή αποθήκη" ?

Και αν υπάρχουν και άλλες γνωστές ή άγνωστες (εκτός από κάποια στην ΦΙλολάου και Αντίπαρο ! -αν υπάρχει ακόμα-)

κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη !

Ευχαριστώ προκαταβολικά . . .

Είναι στην οδό Άστιγκος, απέναντι από το James Joyce. (στον ίδιο δρόμο υπάρχουν άλλα 4 παλαιοβιβλιοπωλεία). Όταν πας βέβαια και το δεις θα καταλάβεις γιατί το αναφέρω ως "γνωστή αποθήκη"...

 

Τώρα, αν θα μπεις μέσα και θα ψάξεις... δεν ξέρω αν είσαι τόσο τρελός. Την τελευταία φορά που μπήκα μέσα για να πάρω βιβλίο ήταν όταν ένα πουλάκι μου είχε δώσει ακριβείς διευθύνσεις για ένα αντίτυπο του "Νεκροσκόπου 2" (μη στέλνετε PM, σας πρόλαβε άλλος)

Edited by Nihilio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Όχι. Υπόψη όμως, το βρήκα στον πάγκο που είχε βγάλει έξω η γνωστή αποθήκη, οπότε παίζει να υπάρχει ολόκληρη ντάνα θαμμένη κει μέσα

 

 

Μήπως μπορόυμε να μάθουμε και οι άσχετοι από Μοναστηράκι ποιά (και που ακριβώς) είναι η "γνωστή αποθήκη" ?

Και αν υπάρχουν και άλλες γνωστές ή άγνωστες (εκτός από κάποια στην ΦΙλολάου και Αντίπαρο ! -αν υπάρχει ακόμα-)

κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη !

Ευχαριστώ προκαταβολικά . . .

Είναι στην οδό Άστιγκος, απέναντι από το James Joyce. (στον ίδιο δρόμο υπάρχουν άλλα 4 παλαιοβιβλιοπωλεία). Όταν πας βέβαια και το δεις θα καταλάβεις γιατί το αναφέρω ως "γνωστή αποθήκη"...

 

Τώρα, αν θα μπεις μέσα και θα ψάξεις... δεν ξέρω αν είσαι τόσο τρελός. Την τελευταία φορά που μπήκα μέσα για να πάρω βιβλίο ήταν όταν ένα πουλάκι μου είχε δώσει ακριβείς διευθύνσεις για ένα αντίτυπο του "Νεκροσκόπου 2" (μη στέλνετε PM, σας πρόλαβε άλλος)

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !

Link to comment
Share on other sites

Από παλαιοβιβλιοπωλεία:

 

01. Ρόμπερτ Χάρις - Κωδικός: Αίνιγμα (εκδόσεις Ψυχογιός). 3€

02. Γενς Λάπιντους - Μη μασάς (εκδόσεις Ψυχογιός). 6€
03. Γενς Λάπιντους - Μεγάλη ζωή (εκδόσεις Ψυχογιός). 6€

Ολοκληρώθηκε η αγορά της τριλογίας του Λάπιντους, με συνολικό κόστος 27 ευρώ!

 

Από πρωτοπορία:

 

04. Συλλογικό - Στα όρια του φόβου (εκδόσεις Επιλογή). 7.67€
05. Τζον Κόνολι - Ο λύκος του χειμώνα (εκδόσεις Bell). 7,11€

Link to comment
Share on other sites

Από Καραβάνι στην Φειδίου, με μόλις 5 ευρώ:

 

01. Άννα Εμπέρ - Τα θαλασσοπούλια του θανάτου (εκδόσεις Ζαχαρόπουλος)
02. Αντουάν Ντε Σεντ-Εξιπερί - Γη των ανθρώπων (εκδόσεις Ψυχογιός)
03. Γκράχαμ Γκριν - Ο δέκατος άνθρωπος (εκδόσεις Ψυχογιός)
04. Πιερ Πάολο Παζολίνι - Τα παιδιά της ζωής (εκδόσεις Οδυσσέας)
05. Πατρίσια Χάισμιθ - Ιστορίες για μισογύνηδες (εκδόσεις Γράμματα)

 

Από Πρωτοπορία:

06. Γιο Νέσμπο - Οι κατσαρίδες (εκδόσεις Μεταίχμιο). 10,54€
07. Νταν Τ. Σέλμπεργκ - Μόνα (εκδόσεις Διόπτρα). 14,94€. Φρέσκο-φρέσκο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..