Jump to content

Θα γεννήσω από τη χαρά μου!!! (έστω κι αν δεν κυοφορώ)


constantinos
 Share

Recommended Posts

Κωνσταντίνε, το εξώφυλλο είναι υπέροχο, ΠΑΡΑ πολύ καλή δουλειά. Δημιουργεί ατμόσφαιρα, χωρίς να είναι καθόλου φορτωμένο και κουραστικό. Αυτό που "φοβάμαι" είναι μήπως ο τίτλος ακούγεται παιδικός. Δηλαδή, σκέτο Λέγκουελ ή σκέτο οι ξεχασμένοι θεοί, θα ακουγόταν πιο "ενήλικο" (ασυναίσθητα, τέτοιος τίτλος ίσως θυμίσει "ο Χάρι Πόττερ και το μονόφθαλμο φυστίκι").

 

Παρ' όλ' αυτά, με τέτοιο εξώφυλλο, δε νομίζω κανείς να το περάσει για παιδική ιστορία, είναι πολύ μυστηριακό και πραγματικά πανέμορφο.

 

Καλή τύχη κι άντε, να παίρνουμε σειρά κι άλλοι!

Σ' ευχαριστώ Sonya. Χαίρομαι που σου άρεσε το εξώφυλλο. Ο αρχικός τίτλος ήταν Λεκγουελ σκέτο. Τελικά μετά από αρκετές συζητήσεις με τους ανθρώπους στον εκδοτικό μου πρότειναν και κάτι παραπάνω γιατί δεν ήταν σίγουροι ότι μονάχα το όνομα του ήρωα θα έλεγε κάτι...

Τελικά καταλήξαμε στο Λέκγουελ υπέρτιτλο και Οι Ξεχασμένοι Θεοί υπότιτλο. Λίγο πριν το τέλος αποφασίσθηκε να γίνει Ο Λέκγουελ και οι ξεχασμένοι θεοί έτσι ώστε να καταλαβαίνει κάποιος ότι το Λέκγουελ είναι όνομα ήρωα κι όχι κάτι άλλο.

Έχεις δίκιο ότι δεν ακούγεται και τόσο ενήλικο και μάλιστα θα παραπέμπει στο Ροτερ αλλά ήταν μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Χώρια τους πολλούς άλλους τίτλους που απορίφθηκαν.

 

Είμαι σίγουρος ότι θα πάρετε κι άλλοι σειρά. Αν σας δίνει κουράγιο σας μεταφέρω ότι σε μια συζήτηση μας στον εκδοτικό για το όλο ζήτημα της λογοτεχνίας του φανταστικού μου είπαν ότι περιμένουν ν' αλλάξει γενικότερα το κλίμα υπερ των βιβλίων του είδους αυτού στην Ελλάδα. Ελπίζω να μην είναι μονάχα wishful thinking... και να γίνει σύντομα.

;)

 

Blondbrained ελπίζω να τα καταφέρουμε κάποια στιγμή...

Edited by constantinos
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από αρκετές συζητήσεις με τους ανθρώπους στον εκδοτικό μου πρότειναν και κάτι παραπάνω γιατί δεν ήταν σίγουροι ότι μονάχα το όνομα του ήρωα θα έλεγε κάτι...

Τελικά καταλήξαμε στο Λέκγουελ υπέρτιτλο και Οι Ξεχασμένοι Θεοί υπότιτλο. Λίγο πριν το τέλος αποφασίσθηκε να γίνει Ο Λέκγουελ και οι ξεχασμένοι θεοί έτσι ώστε να καταλαβαίνει κάποιος ότι το Λέκγουελ είναι όνομα ήρωα κι όχι κάτι άλλο.

 

Αυτό από πάντα αποτελούσε ένα αγκάθι για μένα. Σχετικά με τους τίτλους ξένων κινηματογραφικών ταινιών. Από μικρός αναρωτιόμουν "Ποιο είναι το πρόβλημα με μας τους έλληνες;!" Γιατί σκέτο ένα όνομα στον τίτλο μιας ταινίας να είναι μια χαρά για τον αγγλοσάξονα αλλά ο έλληνας ντε και καλά να έχει ανάγκη τα... "Ο Τιμωρός", "Ο Τρομερός", "Ο Εκδικητής" και-και-και "οι πίπες μου οι μπλε!"

 

Sorry, και σου εύχομαι τα καλύτερα με το έργο σου!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό από πάντα αποτελούσε ένα αγκάθι για μένα. Σχετικά με τους τίτλους ξένων κινηματογραφικών ταινιών. Από μικρός αναρωτιόμουν "Ποιο είναι το πρόβλημα με μας τους έλληνες;!" Γιατί σκέτο ένα όνομα στον τίτλο μιας ταινίας να είναι μια χαρά για τον αγγλοσάξονα αλλά ο έλληνας ντε και καλά να έχει ανάγκη τα... "Ο Τιμωρός", "Ο Τρομερός", "Ο Εκδικητής" και-και-και "οι πίπες μου οι μπλε!"

 

Sorry, και σου εύχομαι τα καλύτερα με το έργο σου!

Ευχαριστώ κι ανταποδίδω Ντίνο.

Νομίζω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση έπαιξε περισσότερο λόγο η ανασφάλεια των ανθρώπων στον εκδοτικό οίκο. Σου λέει και φάντασυ και με "ακατανόητο" τίτλο και με συγγραφέα σχεδόν άγνωστο, τι πιθανότητες μπορεί να έχει;

Πολλές φορές το ζήτημα που τέθικε όχι πια για τον τίτλο και το εξώφυλλο αλλά για την ίδια την ιστορία ήταν το ζήτημα της ταύτισης. Όχι μόνο της ταύτισης των φαν του είδους αλλά κυρίως του μέσου αναγνώστη. Γι' αυτό και το πολύ ψάξιμο γύρω από τον τίτλο. Γι' αυτό και οι αλλαγές...

Υποθέτω ότι το ίδιο ισχύει και για τις ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..