Jump to content

ΕΦ-ΖΙΝ


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

You wish!

 

Σήμερα το παρέλαβα κι εγώ και θα το 'φχαριστηθώ τις μέρες που 'ρχονται...

Επιφυλάσσομαι για τις ευχαριστίες μου!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς αντί για το τεύχος έλαβα το παρακάτω μέιλ, αν είναι δυνατόν

 

Αγαπητέ συνδρομητή,

Όπως διαπιστώθηκε, δεν έχετε ακόμα εξοφλήσει τη συνδρομή για τα έτη 2009 και 2010. Ως εκ τούτου, βρισκόμαστε στη δυσάρεστη θέση να διακόψουμε την αποστολή του περιοδικού μας μέχρι να τακτοποιήσετε την οφειλή σας. Αν στο μεταξύ το έχετε ήδη κάνει, παρακαλώ αγνοήστε την ειδοποίηση αυτή.

Για το ΕΦ ΖΙΝ

Τμήμα κυκλοφορίας

 

Εκείνο που με στενοχώρησε, δεν είναι τόσο ότι ο Δημήτρης δεν μου έστειλε το τεύχος, έστω και αν δεν είχα πληρώσει για το 2009 (έλεος δηλαδή!) όσο το απρόσωπο του μηνύματος! Άκου... αγαπητέ συνδρομητή. Λυπάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που με στενοχώρησε, δεν είναι τόσο ότι ο Δημήτρης δεν μου έστειλε το τεύχος, έστω και αν δεν είχα πληρώσει για το 2009 (έλεος δηλαδή!) όσο το απρόσωπο του μηνύματος! Άκου... αγαπητέ συνδρομητή. Λυπάμαι.

 

Συμφωνώ, κανονικά θα έπρεπε να ξεκινάει με την προσφώνηση "άθλιε κακοπληρωτή"

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, κανονικά θα έπρεπε να ξεκινάει με την προσφώνηση "άθλιε κακοπληρωτή"

 

Νίκο, βρήκαμε ποιος θα μας γράψει την εισαγωγή. Βοήθεια μας!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα «άθλιε κακοπληρωτή»

 

Παρεμπιπτόντως, μόλις έλαβα το τεύχος και γέλασα όπως πάντα με το εκδυτόριαλ... Μα έχει ένα χιούμορ αυτό το παιδί... Χαλάλι το εικοσάρικο το χρόνο!

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία και καταϊδρωμένη, το πήρα μόλις σήμερα... Είχα την χαρά να συναντηθώ με τον Λογιώτατο, δυστυχώς για λίγο. Τον ευχαριστώ θερμά για το ΕΦ-ΖΙΝ αλλά και για τα απρόσμενα και υπέροχα δωράκια του... :) Θα επανέλθω σύντομα με εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ σήμερα, καλύτερο από κάθε προηγούμενο. Συγχαρητήρια, Χιουμορώτατε!

Link to comment
Share on other sites

Τσ τσ τσ, μα δεν βαριέται κάθε μέρα να πηγαίνει στο ταχυδρομείο με δύο τεύχη στα χέρια; Το μαρτύριο της σταγόνας κάνει στους συνδρομητές του;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

post-1004-12785856591_thumb.jpg

 

Λάβαμε και το Καλοκαιρινό ΕΦ ΖΙΝ, Τεύχος #17, Ιουλίου.

 

Πλούσιο, χορταστικό, ποιοτικό περιεχόμενο.

 

Εκπληκτικό εξώφυλλο από τον Λευτέρη Παπαθανάση.

 

Ευφάνταστο Μουντιαλικό εσώφυλλο από τον Λάζαρο Καλογήρου.

 

Εκδυτ-όριαλ από τον Λογιώτατο Δημήτρη Σπυρίδωνος.

 

«Μάθαμε από έγκυρες πηγές:», το κους-κους του φανταστικού από τον Κώστα Γεωργοκίτσο.

 

Αποχαιρετιστήριο εγκώμιο για τον Frank Frazetta, επίσης από τον Λευτέρη Παπαθανάση.

 

«Η Περίπτωση των Εικοσιένα Ωοειδών Κύκλων», διήγημα του Δημήτρη Δελαρούδη.

 

«Αναζήτηση», διήγημα της Αλεξίας Αθανασίου (και με σκίτσο του Γιάννη Κατσούλη).

 

Και δύο διηγήματα από τον Φρανκ Ρότζερ, «Πάρε μια Τελευταία Ανάσα» και το «Επιστροφή στο Παρόν».

 

Κλείνουμε με το κόμικ «Πίτζεον» του Γιάννη Κατσούλη (του δικού μας Joliet Jake Blues). “Όλα ξεκίνησαν με μια κουτσουλιά στο πουκάμισο του κυρίου Λογιώτατου…”

 

Καλή σας ανάγνωση.

 

post-1004-12785857641_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα διηγήματα του Τεύχους #17.

 

«Η Περίπτωση των Εικοσιένα Ωοειδών Κύκλων» του Δημήτρη Δελαρούδη.

 

Πιο λιτό από το «Εκκρεμές του Φουκώ», του Έκο, και δυστυχώς χωρίς μια Εμανουέλ Σενιέ, της «Ένατης Πύλης», αλλά πιο κατανοητό και ιντριγκαδόρικο, μετά την ανάγνωση του τα λευκά κενά ανάμεσα στα τυπωμένα στοιχεία των σελίδων δεν θα είναι ποτέ αδιάφορα στο μάτι σας. Ο συγγραφέας πάσχει από πυρετό και προσοχή, είναι μεταδωτικός!

 

«Αναζήτηση» της Αλεξίας Αθανασίου.

 

Fantasy διήγημα, από τα δικά μας όμως fantasy. Γνωστός σε όλους μας μύθος μας δίνεται με μια νέα, επική και συναισθηματικά φορτισμένη οπτική.

 

«Πάρε μια Τελευταία Ανάσα» καιν «Επιστροφή στο Παρόν» του Φρανκ Ρότζερ.

 

Δύο καραμέλες επιστημονικής φαντασίας, και οι δύο με θέμα την χαλιναγώγηση του χρόνου. Ο ορισμός «καραμέλα» έχει να κάνει με την γεύση του εκάστοτε διηγήματος (ανάλογα το χρώμα της o-mamy). Άνισα ως πρόθεση αλλά και ως αποτέλεσμα, τα διηγήματα του Ρότζερ μας γαργαλάνε τουλάχιστο την φαντασία για κάτι καλύτερο. Μικρό το κακό πάντως, γιατί μέχρι να καταλάβεις ότι ξεκινούν, έχουν τελειώσει.

 

 

Σαν σύνολο όμως η συγκομιδή βγαίνει κερδισμένη, κυρίως από ντόπια φρούτα, και το ΕΦ ΖΙΝ πετυχαίνει επάξια να χαρακτηριστεί Δροσερός Συνοδός των διακοπών μας. Σε μια τέτοια δύσκολη εποχή, που δεν ξεφεύγει του on-the-spot εκδυτ-όριαλ, μετά την απώλεια των Asimov’s και του 9, God bless the ΕΦ ΖΙΝ, God bless the Λογιώτατος!

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα κι εγώ να με περιμένει στην είσοδο της πολυκατοικίας μαζί με την υπόλοιπη αλληλογραφία μου.

Δεν έχω προλάβει να διαβάσω τα διηγήματα, αλλά για το εξώφυλλο θα συμφωνήσω: Είναι Καταπληκτικό! Πραγματικά πανέμορφο. :thmbup:

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Είθισται να το παίρνω στα χέρια μου τελευταία και καταϊδρωμένη, αλλά δεν παραπονιέμαι καθόλου, καθώς έχω την τιμή και την χαρά να μου το "παραδίδει" αυτοπροσώπως ο Λογιώτατος, τον οποίο και ευχαριστώ θερμά.

 

Δεν κατάφερα να διαβάσω κάτι, μια και προηγήθηκε η κόρη μου, η οποία το άρπαξε από τα χέρια μου φανερά ενθουσιασμένη τόσο από το εκπληκτικό εξώφυλλο που φιλοτέχνησε ο δάσκαλός της Λευτέρης Παπαθανάσης, όσο και από τα σκίτσα και το κόμικ του πολυτάλαντου Γιάννη Κατσούλη, ενθουσιασμό που συμμερίζομαι απόλυτα.

 

Αυτά τα ολίγα από εμένα... για την ώρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ, αλλά δεν το ανοίγω, ακόμα, νο, νο, νο, θα περιμένω λίγο να έχω αρκετό χρόνο για να το απολαύσω...

Link to comment
Share on other sites

 

«Η Περίπτωση των Εικοσιένα Ωοειδών Κύκλων» του Δημήτρη Δελαρούδη.

 

[...] μετά την ανάγνωση του τα λευκά κενά ανάμεσα στα τυπωμένα στοιχεία των σελίδων δεν θα είναι ποτέ αδιάφορα στο μάτι σας.

 

 

+1

 

Βιβλία, κρυμμένα μηνύματα, αναζητήσεις σε Παλαιοβιβλιοπωλεία και βιβλιοθήκες! :book: Κομμένο και ραμμένο για τα γούστα μου. :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Το έλαβα κι εγώ. Ανυπομονώ να το διαβάσω. Πολύ σημαντική η εικόνα που έστειλε αυτή τη φορά. Ένα μπουκάλι που είχε μέσα του ένα πλοίο σε μινιατούρα, έχει σπάσει τώρα και το πλοίο έχει αποδράσει. (θυμάστε το προηγούμενό μου άβαταρ; )

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Το έλαβα κι εγώ. Ανυπομονώ να το διαβάσω. Πολύ σημαντική η εικόνα που έστειλε αυτή τη φορά. Ένα μπουκάλι που είχε μέσα του ένα πλοίο σε μινιατούρα, έχει σπάσει τώρα και το πλοίο έχει αποδράσει. (θυμάστε το προηγούμενό μου άβαταρ; )

Ρε παιδιά γράφει και στη δική σας εικόνα κάτω από το μπουκάλι και λίγο αριστερά, μέσα στα ξύλα του τραπεζιού, με σχετικά μικρά γράμματα

 

"Penny?"

 

ή ο Λογιώτατος έχει μια... εχμ, συμπάθεια προς έναν χαρακτήρα του "τέρατος"; Τό 'χω απορία δηλαδή γιατί είναι η δεύτερη τέτοια εικόνα που παίρνω και γράφει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

 

Ρε παιδιά γράφει και στη δική σας εικόνα κάτω από το μπουκάλι και λίγο αριστερά, μέσα στα ξύλα του τραπεζιού, με σχετικά μικρά γράμματα

 

"Penny?"

 

 

Εξετάζω τώρα με μεγεθυντικό φακό:mf_sherlock:. Στο δικό μου δεν φαίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο, αλλά το ΕΦ-ΖΙΝ στέλνει προσωποποιημένα cover letters! Αυτό θα πει εξυπηρέτηση!

Ευχαριστώ Λογιώτατε, έχεις χαιρετίσματα από την Πέννυ book.gif (η οποία μάλιστα στην πραγματικότητα είναι έγκυος αυτή την εποχή -ε, μα πήγαινε γυρεύονταςbiggrin.gif ...).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως και για αυτό είχε παραδώσει μια άλλη φορά με το cover letter μια φωτογραφία με μια κοπελιά που θύμιζε την Πένυ (αλλά από τη σειρά του Big Bang Theory) mf_sherlock.gif Μάλλον too far fetched ε;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως και για αυτό είχε παραδώσει μια άλλη φορά με το cover letter μια φωτογραφία με μια κοπελιά που θύμιζε την Πένυ (αλλά από τη σειρά του Big Bang Theory) mf_sherlock.gif Μάλλον too far fetched ε;

Καθόλου. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που μου έγραφε το "Penny?" από κάτω.rolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Μήπως και για αυτό είχε παραδώσει μια άλλη φορά με το cover letter μια φωτογραφία με μια κοπελιά που θύμιζε την Πένυ (αλλά από τη σειρά του Big Bang Theory) mf_sherlock.gif Μάλλον too far fetched ε;

Καθόλου. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που μου έγραφε το "Penny?" από κάτω.rolleyes.gif

 

 

αχαααα!cool.gif

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγώ την παραλαβή του νέου τεύχους.

Χίλια ευχαριστώ, Λογιώτατε!

Σας περιμένουμε και εις τας Θεσσαλονικάς, όποτε προκύψει.

 

Η δική μου φωτό δεν έχει Penny (δυστυχώς)

Και τα σχόλιά μου για το προηγούμενο τεύχος τα έγραψα στο "Τι διαβάζετε" μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως και για αυτό είχε παραδώσει μια άλλη φορά με το cover letter μια φωτογραφία με μια κοπελιά που θύμιζε την Πένυ (αλλά από τη σειρά του Big Bang Theory) mf_sherlock.gif Μάλλον too far fetched ε;

 

Ακριβώς Διγέλαδε, η κοπελιά έμοιαζε (πολύ) με την Πένυ!!!:thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..