Jump to content

ΕΦ-ΖΙΝ


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Νο #19 - Ιούλιος 2011

 

post-1004-0-32433800-1309886967_thumb.jpg

 

Εξώφυλλο του Λευτέρη Παπαθανάση

Εκδυτ-όριαλ από τον Λογιώτατο Δημήτρη Σπυρίδωνος

«Μάθαμε Από Έγκυρες Πηγές», οι ταινίες που μας έρχονται, από τον Κώστα Γεωργοκίτσο

 

Και Διηγήματα:

 

Λάζαρος Καλογήρου "Η Τρανή Μάχη της Πεδιάδας του Τρεισκιοκιού"

Φρανκ Ρότζερ "Μια Ιστορία Πατροκτονίας και Ανυπομονησίας" και "Τελικές Αναμνήσεις", σε μετάφραση Γιάννη Κατσούλη

Γιάννης Στάγκος "Ταξιδεύοντας"

Γιάννη Κατσούλη "Μπλε Φεγγάρι"

 

Σκίτσα διηγημάτων του Λάζαρου Καλογήρου

 

post-1004-0-71399100-1309887425_thumb.jpg

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτά τα ΕΦ ΖΙΝ και κάνετε έτσι;; Που μπορώ να βρω ένα;

Link to comment
Share on other sites

Πάτησε την τελευταία εικόνα (για να μεγαλώσει) και στείλε email στη yahoo διεύθυνση που είναι στην αριστερή πλευρά της σελίδας

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έλαβα και το δικό μου.

 

Και έχω να εκφράσω παράπονο προς τον Λογιώτατο Εκδότην, κάτι που δεν έχω κάνει ποτέ πριν! Δεν μας έχετε συνηθίσει σε τέτοια αγαπητέ μου: Επικότατο το εξώφυλλο αλλά... γιατί βλέπουμε πλάτες; Ε; Γιατί;

 

Ως συνήθως, ανεπανάληπτης καλλιγραφίας το "Εκδυτ-όριαλ", και τα πάντα όσα πρέπει να γνωρίζουμε με πληροφορίες εκ Γεωργοκίτσου, πριν προχωρίσουμε στην καινούργια συλλογή από ΕΦ ΖΙΝ διηγήματα.

 

:wtf: διήγημα από τον αμίμητο (και ποιος θα τολμούσε να τον μιμηθεί; ) Λάζαρο Καλογήρου, με την κάθε του πρόταση ένα σκίτσο και μια περιπέτεια. Τελικά τι συνέβη, τι μας νοιάζει, το ευχαριστήθηκα ως το φινάλε και μακάρι να μας έλεγε τι πίνει όταν γράφει, να το πίνουμε κι εμείς όταν τον διαβάζουμε. Εύγε συγγραφεύ!

 

Και δύο από τον Φρανκ Ρότζερ, τον καλό, γνωστό μας Ρότζερ, νά'ναι καλά με τα φλασάκια του, σε δροσερή μετάφραση Έλβις Κατσούλη!

 

Συγκίνηση να διαβάζω οτιδήποτε από Στάγκο (την ντόπια μελαγχολική μας πένα), που τόσο μου βγάζει έναν αέρα από εποχές ΦΕΦΕ, εδώ με το πολύ καλό "Ταξιδεύοντας", ένα από τα πιο ηλιόλουστα του κομμάτια, χωρίς την απουσία κοινωνικής κριτικής όμως.

 

Κι εδώ σταματώ πριν προχωρήσω στο "Μπλε Φεγγάρι". 11 σελίδες διήγημα από τον Έλβις; Τι λες τώρα; Αυτό θέλει να απλώσω τα πόδια μου, να χαλαρώσω από τις υπόλοιπες έγνοιες, και να βυθιστώ καλά για να κρίνω. Θα επιστρέψω.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα στο τόπικ και πήρα μια ιδέα για το ΕΦ ΖΙΝ, και η αλήθεια είναι ότι μου κίνησε το ενδιαφέρον. Θέλω να μάθω κάποια πράγματα, π.χ. χρειάζεται κάποια συνδρομή έναντι κάποιου ποσού, μπορώ να πάρω και προηγούμενα τεύχη, τι γίνεται; Μπορεί κάποιος που έχει "εμπειρία" με το ΕΦ ΖΙΝ να μου στείλει κάποιο pm με λεπτομέρειες;

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη Κατσούλη "Μπλε Φεγγάρι"

 

Κάποτε, πριν πολλά χρόνια, πριν μπω καν στα 20, όταν το λύκειο και η ελληνική πραγματικότητα με έπνιγαν και ήθελα λυσσαλέα να αποδράσω, μια άλλη πραγματικότητα, η αμερικάνικη, μου έγνεφε από την οθόνη του σινεμά και ονειρευόμουν. Πίστευα ότι έχω περισσότερα κοινά με την παρέα στο American Graffitti, ότι είχα ανάγκη τις συμβουλές ενός Wolfman Jack, παγιδευμένος σε μια ζωή στην οποία βρέθηκα κατά λάθος. Όπως είπα, αυτά τα συναισθήματα τα έζησα πριν πολλά χρόνια, όταν το μέλλον απλωνόταν ακόμα μπροστά μου και είχα περιθώρια για όνειρα. Σήμερα, αφού διάβηκα την απογοήτευση και απονεκρώθηκε η ελπίδα, εκείνα τα φαντάσματα ξυπνούν έντονα και με στοιχειώνουν καθώς πασχίζω να επαναεφεύρω τη ζωή μου.

 

Το διήγημα του Γιάννη με πήγε μια βόλτα σε εκείνες τις παλιές γειτονιές, τελείως απενοχοποιημένα στην αμερικανιά του, τόσο γλυκιά και νοσταλγική, όπως το ομώνυμο τραγούδι του τίτλου. Και η ιστορία; Η ιστορία δεν είναι πρωτότυπη. Μην αναμένετε πλέον πρωτοτυπίες στην επιστημονική φαντασία. Σημασία δεν έχει ο προορισμός, αλλά το ταξίδι. Και ο Γιάννης έχει εκείνη την ικανή πένα για να σε πάρει μαζί του στον δρόμο. ;-)

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Γιάννη Κατσούλη "Το Μπλε Φεγγάρι"

 

Κάποτε, πριν πολλά χρόνια, πριν μπω καν στα 20, όταν το λύκειο και η ελληνική πραγματικότητα με έπνιγαν και ήθελα λυσσαλέα να αποδράσω, μια άλλη πραγματικότητα, η αμερικάνικη, μου έγνεφε από την οθόνη του σινεμά και ονειρευόμουν. Πίστευα ότι έχω περισσότερα κοινά με την παρέα στο American Graffitti, ότι είχα ανάγκη τις συμβουλές ενός Wolfman Jack, παγιδευμένος σε μια ζωή στην οποία βρέθηκα κατά λάθος. Όπως είπα, αυτά τα συναισθήματα τα έζησα πριν πολλά χρόνια, όταν το μέλλον απλωνόταν ακόμα μπροστά μου και είχα περιθώρια για όνειρα. Σήμερα, αφού διάβηκα την απογοήτευση και απονεκρώθηκε η ελπίδα, εκείνα τα φαντάσματα ξυπνούν έντονα και με στοιχειώνουν καθώς πασχίζω να επαναεφεύρω τη ζωή μου.

 

Το διήγημα του Γιάννη με πήγε μια βόλτα σε εκείνες τις παλιές γειτονιές, τελείως απενοχοποιημένα στην αμερικανιά του, τόσο γλυκιά και νοσταλγική, όπως το ομώνυμο τραγούδι του τίτλου. Και η ιστορία; Η ιστορία δεν είναι πρωτότυπη. Μην αναμένετε πλέον πρωτοτυπίες στην επιστημονική φαντασία. Σημασία δεν έχει ο προορισμός, αλλά το ταξίδι. Και ο Γιάννης έχει εκείνη την ικανή πένα για να σε πάρει μαζί του στον δρόμο. ;-)

"...παγιδευμένος σε μια ζωή στην οποία βρέθηκα κατά λάθος. Όπως είπα, αυτά τα συναισθήματα τα έζησα πριν πολλά χρόνια, όταν το μέλλον απλωνόταν ακόμα μπροστά μου και είχα περιθώρια για όνειρα. Σήμερα, αφού διάβηκα την απογοήτευση και απονεκρώθηκε η ελπίδα, εκείνα τα φαντάσματα ξυπνούν έντονα και με στοιχειώνουν καθώς πασχίζω να επαναεφεύρω τη ζωή μου."

Φίλε Ντίνο, με το παραπάνω απόσπασμα, πραγματικά με στεναχώρησες. Δεν μπορώ να ξέρω τους λόγους όμως θα σου περιγράψω μιά σκηνή από μια ταινία, οχι σημαντική, Τον ναυαγό με τον Τομ Χανκς. Όταν μετά από όλη την περιπέτειά του γύρισε στον πολιτισμό, λέει σε κάποιον που τον ρωτάει τι τον δίδαξε αυτή η εμπειρεία του. "Ανεξάρτητα με το πώς πέρασε η νύχτα με καταιγίδες και βροχές, το σίγουρο είναι ότι την άλλη μέρα θα ξαναβγεί ο ήλιος και δεν ξέρεις ποτέ τι θα φέρουν τα κύματα στην παραλία σου."

Link to comment
Share on other sites

Το έλαβα και το διάβασα κι εγώ.

Ευχαριστούμε, Λογιώτατε! :)

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα, δεν διαβασα ακόμα, θα επανέλθω.

 

Ευχαριστούμε πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα, δεν διαβασα ακόμα, θα επανέλθω.

Αυτό το τελευταίο, όσον αφορά το ΕΦ ΖΙΝ, το "ακούμε" συχνά. Δεν το βλέπουμε, αλλά το ακούμε. :p

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα, δεν διαβασα ακόμα, θα επανέλθω.

Αυτό το τελευταίο, όσον αφορά το ΕΦ ΖΙΝ, το "ακούμε" συχνά. Δεν το βλέπουμε, αλλά το ακούμε. :p

 

Η πρόθεση όμως είναι πέρα για πέρα ειλικρινής, κακέ Χαλκιδαίε! :p

(άσε που δεν το ακούς μόνο για το ΕΦ ΖΙΝ εδώ που τα λέμε, αλλά μάλλον ξεχνάς... είναι ίσως και θέμα ηλικίας :p)

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα, δεν διαβασα ακόμα, θα επανέλθω.

Αυτό το τελευταίο, όσον αφορά το ΕΦ ΖΙΝ, το "ακούμε" συχνά. Δεν το βλέπουμε, αλλά το ακούμε. :p

 

Η πρόθεση όμως είναι πέρα για πέρα ειλικρινής, κακέ Χαλκιδαίε! :p

Φιλάκια αγάπη μου, και δεν το εννούσα ως προσωπική επίθεση. Απλά έχω το παράπονο που είμαι ο μόνος που γράφει κριτικές και σχόλια για ΕΦ ΖΙΝ και ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΧΡΟΝΙΚΑ. :flowers:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε απάντηση σχολίου του Ντίνου που αφορά στο εξώφυλλο του τελευταίου τεύχους του ΕΦ-ΖΙΝ ο Λευτέρης Παπαθανάσης σας διαβεβαιώνει ότι δεν θα ξανασυμβεί τέτοια απρέπεια. Όλα θα βγαίνουν στο φως στα επόμενα εξώφυλλα!!! Έχετε τους χαιρετισμούς του άπαντες! Και τους δικούς μου. Καλά να περνάτε!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΤΟ ΕΦ ΖΙΝ ΖΕΙ!!

 

Επετιακό! Συλλεκτικό! Χειροποίητο! Και με άποψη!

 

Νο #20 - Ιανουάριος 2012

 

post-1004-0-11526000-1327402522_thumb.jpg

 

Εξώφυλλο του Γιάννη (Έλβις) Κατσούλη

Εκδυτ-όριαλ πάντα από τον Λογιώτατο Δημήτρη Σπυρίδωνος και

«Μάθαμε Από Έγκυρες Πηγές», όσα μας έρχονται, από τον Κώστα Γεωργοκίτσο

 

Και Διηγήματα:

 

Κώστας Γερογιάννης "Μαυρίλα"

Λάζαρος Καλογήρου "Overload" (ποίημα)

Φρανκ Ρότζερ "Ανεπανόρθωτα Χαμένος" σε μετάφραση Γιάννη Κατσούλη

Γιάννης Κατσούλης "Το Χρονικό Μιας Αρπαγής"

Θανάσης Μάργαρης "Ο Οραματιστής και το Όνειρο"

Μάικλ Περάλτα "Τρελό Διαμάντι" σε μετάφραση Λάζαρου Καλογήρου

Αλεξία Αθανασίου "Φτύστε τους"

 

Σκίτσα διηγημάτων του Λάζαρου Καλογήρου και Γιάννη Κατσούλη.

post-1004-0-01447700-1327402549_thumb.jpg

Edited by Nihilio
ορθογραφικό
Link to comment
Share on other sites

Οι δύσκολοι καιροί υπερδιπλασιάζουν την αξία μιας επετειακής έκδοσης, σαν αυτής του 20ου τεύχους του ΕΦ ΖΙΝ, του αγαπητού μας Λογιώτατου Σπυρίδωνος. Κάπου εκεί πάνω στα Γιάννενα καίει μια ρομαντική καρδιά, δοσμένη στην φαντασία των άστρων, και πιστή στο ραντεβού της μου στέλνει αυτό το δώρο, που θα μπορούσα αυτή τη στιγμή να διαβάζω στην ανταύγεια κεριών. Χειροποίητο, χουχουλιάζει στα χέρια μου, τρέφει τα μάτια και την στεγνωμένη μου φαντασία. Το Εκδυτ-όριαλ, αγαπητό και πάντα λίγο, το «Μάθαμε» τόσο πλούσιο που σχεδόν ξαφνιάζει με ορισμένες πληροφορίες. Το εξώφυλλο, από το σκίτσο μέχρι και τα γράμματα, από τα χεράκια του «Έλβις» όντως το κάνουν συλλεκτικό.

 

Η «Μαυρίλα» του Κώστα Γερογιάννη, τέλειο ορεκτικό για ξεκίνημα. Καλογραμμένο, περίεργο, στήνει μια πηχτή ατμόσφαιρα που αιτιολογεί τον τίτλο. Και πώς να αγνοήσεις το υποβόσκον χιούμορ. Έχουμε να κάνουμε με την “εισβολή της πεσιμιστικής φιλοσοφίας”. Όταν καταληφθεί ο πλανήτης, αυτή πια θα είναι η ζωή μας. Ένα ατελείωτο απαισιόδοξο μπούρου-μπούρου.

 

Και ποίηση με Overload, και ουχί το αντίστροφο, από τον Λάζαρο Καλογήρου. Δεν το κατάλαβα αλλά μου άρεσε. Δεν θα το καταλάβαινα ούτε σε πεζό, αλλά ο ποιητής έχει γνώσει του θέματος και του περιεχομένου του. Ο εκδότης έπιασε περισσότερα για να βοηθήσει με την εικονογράφηση που κοσμεί το πόνημα. Είναι ένα στιχουργικό Matrix.

 

Και το «Ανεπανόρθωτα Χαμένος» στο γνωστό ελλειπτικό ύφος του Φρανκ Ρότζερ. Αυτή τη φορά όμως στήνει ένα πολλά υποσχόμενο και γαργαλιστικό σκηνικό. Όσοι ψαγμένοι της επιστημονικής φαντασίας προσέλθετε. Εκεί θα τον αφήσετε τον ήρωα του διηγήματος; Πρέπει κάπου να υπάρχει μια έξοδος. Θα μας μείνει η ιστορία στο μυαλό για καιρό, και ο Γκρεγκ εκεί θα περιμένει.

 

Ως εδώ σήμερα. Ας αφήσουμε κάτι και για τις επόμενες μέρες.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..