Jump to content

ΕΦ-ΖΙΝ


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Οι δύσκολοι καιροί υπερδιπλασιάζουν την αξία μιας επαιτιακής έκδοσης, σαν αυτής του 20ου τεύχους του ΕΦ ΖΙΝ...

 

Ελπίζω η επόμενη επετειακή έκδοση να μην είναι (προφητικό το post σου, Ντίνο) επαιτιακή...

Link to comment
Share on other sites

Οι δύσκολοι καιροί υπερδιπλασιάζουν την αξία μιας επαιτιακής έκδοσης, σαν αυτής του 20ου τεύχους του ΕΦ ΖΙΝ...

 

Ελπίζω η επόμενη επετειακή έκδοση να μην είναι (προφητικό το post σου, Ντίνο) επαιτιακή...

Ευχαριστώ Γιώργο, το word μου κοκκίνιζε όλους τους συνδιασμούς αυτής της λέξης και έπεσα σε λάθος επιλογή. Θα το διορθώσω.

Link to comment
Share on other sites

Οι δύσκολοι καιροί υπερδιπλασιάζουν την αξία μιας επαιτιακής έκδοσης, σαν αυτής του 20ου τεύχους του ΕΦ ΖΙΝ...

 

Ελπίζω η επόμενη επετειακή έκδοση να μην είναι (προφητικό το post σου, Ντίνο) επαιτιακή...

Ευχαριστώ Γιώργο, το word μου κοκκίνιζε όλους τους συνδιασμούς αυτής της λέξης και έπεσα σε λάθος επιλογή. Θα το διορθώσω.

 

Ντίνο μου, η πρόθεσή μου δεν ήταν να σε διορθώσω όσο να εκμεταλλευτώ το λογοπαίγνιο που άθελά σου έκανες. Είναι όντως άθλος η έκδοση του ΕΦ-ΖΙΝ σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς, χωρίς την αναζήτηση (επουδενί επαιτεία!) άλλων πόρων εκ μέρους του Δημήτρη.

Link to comment
Share on other sites

Το έλαβα κι εγώ κι ευχαριστώ για άλλη μια φορά τον Δημήτρη για το καινούργιο τεύχος.

 

Και τώρα διάβασμα! :book:

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος Γιάννης Κατσούλης είναι αποδεδειγμένα ταλαντούχος πεζογράφος και ποιητής, και μέσω του ΕΦ ΖΙΝ έχει φανερώσει και την ικανότητα του στην επιστημονική φαντασία. Στο «Χρονικό Μιας Αρπαγής» η αφήγηση του σε αιχμαλωτίζει με την πρώτη και σε παίρνει μαζί του σε ένα σκοτεινό ταξίδι με γλυκόπικρη κατάληξη. Με μπέρδεψε πολύ η τελευταία φράση του διηγήματος, τσέκαρα ξανά όσα διάβασα μην έχασα κάτι, αλλά και πάλι δεν έβγαλα άκρη. Αυτή η απορία φυσικά δεν στερεί τίποτα από την δύναμη της ιστορίας και του αινιγματικού κόσμου που στήνει για να εκφράσει τον ήρωα του.

 

Με δανεισμένα στοιχεία για την έμπνευση, θα αναγκαστώ να εκφράσω την απογοήτευση μου για το «Ο Οραματιστής και το Όνειρο» του Θανάση Μάργαρη, διήγημα που πατάει στην εναλλακτική ελληνική ιστορία. Πέραν εμπνεύσεως, δεν πάει πουθενά. Και σε ένα άλλο επίπεδο προσωπικού γούστου, μόνο στην ελληνική επιστημονική φαντασία, ιστορικές στιγμές όπως η χούντα των Απριλιανών θα εκλαμβάνονταν ως εξέχον συμπαντικό συμβάν σε εξωγήινη αντίληψη, συν η αναφορά (λατρευτική μάλλον από τον συγγραφέα) σε σημαντικούς ξένους συγγραφείς του είδους, όπως του Ασίμοφ εδώ. Κάποια πράγματα θα πρέπει να ξεπεραστούν επιτέλους.

 

Συνεχίζεται

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ...., νομίζω ότι στο "Χρονικό μιας Αρπαγής", η τελευταία φράση μας

αφήνει να συμπεράνουμε ότι ο αφηγητής είναι γάτος.

post-1153-0-59484600-1327928607_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ...., νομίζω ότι στο "Χρονικό μιας Αρπαγής", η τελευταία φράση μας

αφήνει να συμπεράνουμε ότι ο αφηγητής είναι γάτος.

Ναι, αυτό συμπεραίνεται εύκολα. Όμως έτσι, πολλά σημεία στο διήγημα δεν συναινούν με το συμπέρασμα. Ο αφηγητής γνωρίζει σε βάθος τα ανθρώπινα, καθώς επίσης είχε διαβάσει και τους Κανόνες.

 

"Όταν ένας άνθρωπος μεγαλώνει, τόσο περισσότερο συνεχίζει να αυξάνεται η φαντασία του"

 

"Οι Αντιρησίες, όπως μας ονόμασαν..."

 

"Γνωρίζοντας, έτσι κι αλλιώς, τα πάντα για μένα (η γυναίκα μου πρέπει να βοήθησε πολύ σ'αυτό)..."

 

κλπ... κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο άμεσος τρόπος να σχολιάσω το «Τρελό Διαμάντι», του Μάικλ Περάλτα, είναι να πω ότι αν ο Θόρβαλντ διάλεγε να περιμένει να τελειώσει ο αέρας της Τζούντυ, και η ιστορία ήταν οι αγωνιώδης προσπάθεια εκείνης να επιστρέψει μέσα στο Όσελοτ, τότε θα είχαμε διήγημα. Ένα καλό, περιπετειώδες διήγημα, χωρίς άλλες προσδοκίες αναγκαστικά. Ο συγγραφέας καταρρίπτει συνεχόμενα όλες τις προσδοκίες που γεννά στον αναγνώστη, για να μας δώσει ένα μικρό, αδιάφορο διήγημα με χλιαρή εξέλιξη και φινάλε. Πέρα του ότι ο Περάλτα “εφηύρε” το υπερφουλερένιο, δεν μας έδωσε και τίποτα άλλο.

 

Από τις πιο παλιές καραβάνες του ΕΦ ΖΙΝ, η Αλεξία Αθανασίου, πιστή στη πένα της, μας δίνει χαλαρά και άνετα μια σύντομη και ολοκληρωμένη πολιτική σάτιρα στο "Φτύστε τους", που μας κλείνει το μάτι και το τεύχος με ένα χαμόγελο. Ωχ, τελείωσε δηλαδή; Άντε νέα αναμονή για το επόμενο, το καλοκαίρι; Σκληρή, πνευματική λιτότητα!

 

Όσο για την φωτό του Abbey Road στο Εκδυτ-όριαλ του ΕΦ ΖΙΝ #19, οι Beatles διασχίζουν τον δρόμο ανάποδα. Αλλά δεν πρόκειται για απλή μετατροπή της κλασσικής εικόνας. Είναι οι Beatles, σε άλλες όμως πόζες από εκείνη του δίσκου, που σημαίνει ότι οι επαγγελματίες τροβαδούροι τράβηξαν πολλές-πολλές φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κρατηθείτε… Αυτό το Καλοκαίρι προβλέπεται αναπάντεχο…

 

Τίποτα δεν σας έχει προετοιμάσει γι αυτό που έρχεται!!!

 

NEO ΧΡΩΜΑ! - NEO DESIGN!

 

post-1004-0-36029000-1342270751_thumb.jpg

 

Κρουαζιέρα Θα Σε Πάω – Ηλεκτρικό Πρόβατο

Travel Bug – Φρανκ Ρότζερ

Ο Μπαρμπα-Στάθης – Λάζαρος Καλογήρου

Οι Παχιές Αγελάδες (και η σύντομη εποχή τους) – Αλεξία Αθανασίου

Το Μεγάλο Αποχαιρετιστήριο Πάρτι Στο Τέλος Του Χρόνου & Άλλα Ιστορικά Ντοκιμαντέρ – Φραν Ρότζερ

Όταν Θες Απλά Να Φύγεις – Άννα Μακρή

 

post-1004-0-04243600-1342270764_thumb.jpg

 

Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΠΟΥ ΤΣΑΚΙΖΕΙ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ… ΚΑΙ ΔΡΟΣΙΖΕΙ!

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μόλις έλαβα κι εγώ σήμερα το τεύχος μου και ευχαριστώ τον Λογιώτατο. :)

Link to comment
Share on other sites

Που μπορούμε να το βρούμε;

Μπορούμε κάπως να επικοινωνήσουμε με τον εκδότη;

Link to comment
Share on other sites

Που μπορούμε να το βρούμε;

Μπορούμε κάπως να επικοινωνήσουμε με τον εκδότη;

 

Είναι ο hombre

Link to comment
Share on other sites

Που μπορούμε να το βρούμε;

Μπορούμε κάπως να επικοινωνήσουμε με τον εκδότη;

 

Είναι ο hombre

 

 

:good:

Link to comment
Share on other sites

Κατέφθασεν και εδώ! Τας θερμότατάς μου ευχαριστίας, ω Λογιώτατε! Έξοχον εξώφυλλον και οπισθόφυλλον!

Link to comment
Share on other sites

Κρίση-ξεκρίση, η πρώτη ύλη ανεπηρέαστη, το περιεχόμενο πλούσιο, ποικίλο, ψυχαγωγικό, χορταστικό, αντάξιο της φήμης του Λογιώτατου μας. Το «εκδυτ-όριαλ» δροσιστικό οσάν πύραυλος παγωτό, το «Μάθαμε από Έγκυρες Πηγές» δεν μας αφήνει ούτε μία απορία, και ο δε ταξιδιωτικός οδηγός με τους 10 καλύτερους sci-fi ταξιδιωτικούς προορισμούς άψογα πληροφορημένος.

 

Τα διηγήματα:

 

Travel Bug του Φρανκ Ρότζερ. Το έχω αποδεχτεί πλέον. Σταματώ να ξύνω το κεφάλι μου όσον αφορά τις μικρές ιστορίες του κυρίου Ρότζερ. Ή μήπως να τις πω «κοντές ιστορίες». Έχουν νόημα;

 

Ο Μπάρμπα Στάθης του Λάζαρου Καλογήρου. Ήμουν έτοιμος να τα ρίξω όλα εδώ: ντελιριακό, σουρεαλιστικό, ευφάνταστο, απίστευτο κτλ, κτλ αλλά δεν μου βγήκαν. Αυτή τη φορά κάτι με προσγείωσε. Δεν ξέρω αν άλλαξα εγώ και άρα φταίω, ή ο κύριος Λαζάρου ξέρει πολύ καλά πως και τι γράφει. Είναι κακό αυτό θα μου πεις; Ποιο είναι το ζητούμενο; Ως άλλος καλλιτέχνης, να με πείσει για τον αυθορμητισμό του; Με πείραξε που οι νότες του ήταν ευδιάκριτες; Να το πω πιο καθαρά: επιτηδευμένο. Δεν με κέρδισε. Δίνω όμως συγχαρητήρια στην εικονογράφιση του διηγήματος.

 

Οι Παχιές Αγελάδες της Αλεξίας Αθανασίου. Σταθερή αξία η πένα της συγγραφέως στο ΕΦ ΖΙΝ, δίνει άλλο ένα συνεπές δείγμα του γραψίματος της με αυτό το αρκετά νόστιμο της αλληγορικό παραμύθι. Τα συγχαρητήρια μου.

 

Το Μεγάλο Αποχαιρετιστήριο Πάρτι στο Τέλος του Χρόνου & Άλλα Ιστορικά Ντοκιμαντέρ του Φραν Ρότζερ. Ο κύριος Ρότζερ γράφει σαν στιχουργός που βρίσκει έναν τρελό τίτλο για τραγούδι, γράφει έναν στίχο και δεν μπαίνει καν στον κόπο για κάποιο είδος ρεφρέν. Λυπάμαι, αλλά με απογοητεύει ξανά.

 

Χρωστώ άλλο ένα διήγημα. Θα επανέλθω μόλις το διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Όταν Θες Απλά να Φύγεις της Άννας Μακρή. Δεν είναι η πρώτη φορά που διαβάζω αυτό το διήγημα, χαρά μου που το απόλαυσα ξανά, είναι το στολίδι του καλοκαιρινού αυτού τεύχους. Σίγουρα ο 11ος sci-fi ταξιδιωτικός προορισμός για κάθε διακοπές, ας αναμένουμε την διεύθυνση του από τη συγγραφέα του. Ξέρει καλά τα τοπία και τα πλάσματα της και μας τα μεταδίδει πετυχημένα, σαν καλοκαιρινό, νωχελικό όνειρο, χωρίς άγχος.

 

Ευχαριστώ για το δώρο σου hombre-Δημήτριε, σου στέλνω ευχές για δύναμη και κουράγιο, don't give up, σε έχουμε ανάγκη. :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ήρθε και στα χέρια μου (παραδόθηκε στη διπλανή πολυκατοικία και το έψαχνα σα ζηλιάρης τρελός!)

Από έξω είναι κούκλα και από μέσα είναι... (θα σας πω μόλις το διαβάσω!)

Πλείστες ευχαριστίες στον Λογιώτατο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις παρέλαβα (κατόπιν συννενοήσεως για ανταλλακτική οικονομία!) το ΕΦ-ΖΙΝ και είμαι πολύ χαρούμενος.

Ευχαριστώ τον Λογιώτατο λοιπόν και εγώ με τη σειρά μου.

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα! Έχει αγελάδες μέσα! Όλε!

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα! Έχει αγελάδες μέσα! Όλε!

:man_in_love:

 

Εγώ όλο έλεγα "Θα του τα πω από κοντά του Λογιώτατου" και ακόμα του τα λέω... Γι' αυτό, ας το κάνω με τον παραδοσιακό τρόπο* και βλέπουμε για τετ-α-τετ.

 

Καλέ μας hombre, ήταν διπλή χαρά για 'μένα αυτό το τεύχος. Διπλά ευχαριστώ λοιπόν. :hi:

 

 

* δια ίντερνετ, αμ πώς;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την αγάπη σας και τα καλά σας λόγια....!!!

post-1153-0-43341400-1345581634_thumb.png

Edited by hombre
Link to comment
Share on other sites

Το έλαβα σήμερα, διαβάστηκε απνευστί.

Πραγματικά απολαυστικό!!!

Εμείς ευχαριστούμε για το μεράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βασικά ας γράψω κι εγώ μια φορά.

 

Από τα τελευταία ήταν το αγαπημένο μου. Πολλά αξιόλογα διηγήματα και γενικά ο μέσος όρος αρκετά υψηλός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εξαιρετικό για ακόμα μια φορά το ΕΦ-ΖΙΝ. Το 22ο τεύχος ανέβασε τον πήχη ακόμη πιο ψηλά.

 

Όλα τα διηγήματα μου άρεσαν γιατί βρισκόταν μέσα στην θεματολογία που αγαπώ περισσότερο στην ΕΦ.

 

Ξεχώρισα όμως το "Μια ώρα νωρίτερα" του "δικού μας" Abuno.

 

Εύγε για ακόμα μια φορά!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω τον Λογιώτατο για την αποστολή του 22ου ΕΦ ΖΙΝ και για τιμή που μου έκανε, να συμπεριλάβει διήγημά μου.

 

:hi:

Edited by abuno
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..