Jump to content

Διαγωνισμός Mainstream/Συμβατικής Λογοτεχνίας


mariposa
 Share

Recommended Posts

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kitsos

    12

  • mariposa

    15

  • Adinol Doy

    4

  • Tiessa

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εγώ τελικά δεν κατάφερα να γράψω εκτός φανταστικού. Η φαντασία μου δεν με βοήθησε :whistling:

Καλή επιτυχία στους συμμετέχοντες.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα καὶ τὸ δικό μου διήγημα. Ἡ συνδρομή μου ἐδῶ

Καλὴ ἐπιτυχία σὲ ὅλους καὶ σὲ ὅλες.

Edited by adinol
Link to comment
Share on other sites

Μαρία, και το θέμα αλλά και οι ημερομηνίες που προσδιόρισες (21 με 23) είναι τόσο επίκαιρα που καταντάει ύποπτο. Εσύ τι λες αγαπητέ μου Γουότσον; Δεν είναι στοιχειώδες; :mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Μαρία, και το θέμα αλλά και οι ημερομηνίες που προσδιόρισες (21 με 23) είναι τόσο επίκαιρα που καταντάει ύποπτο. Εσύ τι λες αγαπητέ μου Γουότσον; Δεν είναι στοιχειώδες; :mf_sherlock:

 

Χμμμ... Διαβάζοντας το κείμενό σου δεν θα έλεγα αυτό ακριβώς... Μάλλον το αντίθετο. It's elementary my dear Watson!

Link to comment
Share on other sites

Όχι πρέπει να το πούμε! Το θέμα αυτού του διαγωνισμού ήταν πολύ πετυχημένο και σίγουρα εντελώς επίκαιρο. Εκτός του ότι αύριο έχει τρίτο κύκλο prison break στην τιβι, σήμερα απέδρασε (για άλλη μια φορά και μάλιστα με ελικόπτερο) ο Παλαιοκώστας!

:clap: Η απόδραση παίζει πολύ τελευταία....!

Edited by lizbeth_covenant
Link to comment
Share on other sites

Θέμα διαγωνισμού

Prison Brake

Παλαιοκώστας

 

Συνωμοσία μου μυρίζει...

 

Breakout. Ταινία του 1975 με τον Charles Bronson.

post-1004-1235331984_thumb.jpg

 

Ο Bronson είναι πιλότος ελικοπτέρου που τον προσλαμβάνει σύζυγος κρατούμενου σε φυλακές του Μεξικού για απόδραση. Ναι, προσγειώνονται στον αυλόγυρο των φυλακών για να τσιμπήσουν τον αντρούλη.

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος κυλάει ....

post-1466-1235392353_thumb.jpg

 

Αν γράφει κανείς και χρειάζεται λίγο ακόμη, ας βγει να το πει και κάτι θα κάνουμε (με το κατάλληλο τίμημα πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος κυλάει ....

 

Αν γράφει κανείς και χρειάζεται λίγο ακόμη, ας βγει να το πει και κάτι θα κάνουμε (με το κατάλληλο τίμημα πάντα)

 

Αχά! Περιμένεις κι άλλη απόδραση έτσι; ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δε θα συμμετάσχω. Ετοίμαζα κάτι, αλλά απλά δε 'βγαίνει' όπως θα το ήθελα.

Καλή επιτυχία στους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Εφτασε η ώρα (με πολύ συγκίνηση) να αρχίσω την τελετή λήξης του 1ου Διαγωνισμού Mainstream/ Συμβατικής Λογοτεχνίας.

Η Απόδραση επετεύχθη...

 

post-1466-1235424827_thumb.jpg

 

Να ευχαριστήσω πολύ την κυρία (ήταν και το πρώτο της πόστ στο φόρουμ) και τους κυρίους που τιμήσαν το θέμα μου και έλαβαν μέρος. Ελπίζω να το διασκεδάσατε.

Να ευχαριστήσω επίσης και όσους είχαν όλη την καλή διάθεση να γράψουν αλλά δεν μπόρεσαν.

Στο αρχικό ποστ θα βρείτε μαζεμένες τις ιστορίες καθώς και οδηγίες για την ψηφοφορία.

Αυλαία πέφτει...

οι ιστορίες ξεκλειδώνονται και αρχίζουν σχόλια και ψηφοφορία.

Link to comment
Share on other sites

trailers

 

Δείπνο στο σκοτάδι. Ένας δημοσιογράφος μια ηθοποιός και ένας γιατρός παρευρίσκονται σε ένα δείπνο διαφορετικό από τα άλλα. Η τυφλή συγγραφέας έχει συλλάβει την πιο καλή της ιστορία και ήρθε η ώρα να τη γράψει. Όχι όμως με χαρτί και μολύβι…

 

Απόδραση από το ΜΠΙΠ. Πολύ ΜΠΙΠ και αγανάκτηση από ένα νέο που πιέζεται να αλλάξει τρόπο ζωής. Το πώς έχει φιλοσοφήσει ο καθένας τη ζωή όμως είναι κάτι που δεν αλλάζει τόσο εύκολα. Και στην τελική γιατί ρε ΜΠΙΠ, το ΜΠΙΠ μου μέσα, να μπω στο λούκι;

 

Η απόδραση. Ένας άντρας κείτεται σ΄ έναν μεταλλικό κυλιόμενο πάγκο. Εκείνος που πριν χρόνια ήταν όλη της η ζωή. Εκείνος από τον οποίο κάποτε είχε αποδράσει ήταν τώρα απλά νεκρός και οι εφτά μαχαιριές στο στέρνο του μαρτυρούσαν πως τελικά δεν πέθανε από τα ναρκωτικά.

 

Της Θειας σου. Η θεία Ρήγισσα δέχεται επισκέψεις για τη γιορτή του άντρα της. Κόσμος, κάπνα, ποτά, φιστίκια και φαγητά που ετοιμάζονται στην κουζίνα. Η θεία τρέχει σαν τρελή να τα προλάβει όλα. Αφέντρα και δούλα στο ίδιο της το σπίτι μια ζωή με τα χέρια στη χλωρίνη. Ως πότε όμως;

 

Το κλειδί είναι στο εικονοστάσι. Ένας κακοποιός τα πίνει σε μεγάλο σκυλάδικο του κάμπου λίγα χιλιόμετρα από την πόλη της Καρδίτσας. Η Άντα, το αμόρε του, γαυγίζ… τραγουδάει στην πίστα κι εκείνος καμαρώνει. Κάποιοι όμως καραδοκούν. Θα είναι τα βουνά φιλόξενα ή…

 

 

Διαβάστε τις ιστορίες του διαγωνισμού, είναι όμορφες και διαβάζονται με τη μία. Η ψηφοφορία έχει ξεκινήσει.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τις ιστορίες, (σχολίασα ήδη την μια που δεν φαινόταν στα σημερινά posts για να τις έχουμε και όλοι εύκολα), φεύγω γρήγορα για την δουλειά και επιστρέφω για να σχολιάσω και τις υπόλοιπες! Καλή ανάγνωση σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

trailers

 

Δείπνο στο σκοτάδι. Ένας δημοσιογράφος μια ηθοποιός και ένας γιατρός παρευρίσκονται σε ένα δείπνο διαφορετικό από τα άλλα. Η τυφλή συγγραφέας έχει συλλάβει την πιο καλή της ιστορία και ήρθε η ώρα να τη γράψει. Όχι όμως με χαρτί και μολύβι…

 

Απόδραση από το ΜΠΙΠ. Πολύ ΜΠΙΠ και αγανάκτηση από ένα νέο που πιέζεται να αλλάξει τρόπο ζωής. Το πώς έχει φιλοσοφήσει ο καθένας τη ζωή όμως είναι κάτι που δεν αλλάζει τόσο εύκολα. Και στην τελική γιατί ρε ΜΠΙΠ, το ΜΠΙΠ μου μέσα, να μπω στο λούκι;

 

Η απόδραση. Ένας άντρας κείτεται σ΄ έναν μεταλλικό κυλιόμενο πάγκο. Εκείνος που πριν χρόνια ήταν όλη της η ζωή. Εκείνος από τον οποίο κάποτε είχε αποδράσει ήταν τώρα απλά νεκρός και οι εφτά μαχαιριές στο στέρνο του μαρτυρούσαν πως τελικά δεν πέθανε από τα ναρκωτικά.

 

Της Θειας σου. Η θεία Ρήγισσα δέχεται επισκέψεις για τη γιορτή του άντρα της. Κόσμος, κάπνα, ποτά, φιστίκια και φαγητά που ετοιμάζονται στην κουζίνα. Η θεία τρέχει σαν τρελή να τα προλάβει όλα. Αφέντρα και δούλα στο ίδιο της το σπίτι μια ζωή με τα χέρια στη χλωρίνη. Ως πότε όμως;

 

Το κλειδί είναι στο εικονοστάσι. Ένας κακοποιός τα πίνει σε μεγάλο σκυλάδικο του κάμπου λίγα χιλιόμετρα από την πόλη της Καρδίτσας. Η Άντα, το αμόρε του, γαυγίζ… τραγουδάει στην πίστα κι εκείνος καμαρώνει. Κάποιοι όμως καραδοκούν. Θα είναι τα βουνά φιλόξενα ή…

 

 

Διαβάστε τις ιστορίες του διαγωνισμού, είναι όμορφες και διαβάζονται με τη μία. Η ψηφοφορία έχει ξεκινήσει.

 

Κίτσο, ἔγραψες! Καλύτερο προμόσιον δὲν θὰ μποροῦσε νὰ γίνει. Μαζὶ μὲ τὶς κατάλληλες εἰκόνες (ἀκοῦς, Ντίνο;) εἶναι ἕτοιμες ἀφίσες ταινιῶν.

Link to comment
Share on other sites

trailers

 

post-1004-1235510867_thumb.jpg

Δείπνο στο σκοτάδι. Ένας δημοσιογράφος μια ηθοποιός και ένας γιατρός παρευρίσκονται σε ένα δείπνο διαφορετικό από τα άλλα. Η τυφλή συγγραφέας έχει συλλάβει την πιο καλή της ιστορία και ήρθε η ώρα να τη γράψει. Όχι όμως με χαρτί και μολύβι…

 

post-1004-1235510920_thumb.jpg

Απόδραση από το ΜΠΙΠ. Πολύ ΜΠΙΠ και αγανάκτηση από ένα νέο που πιέζεται να αλλάξει τρόπο ζωής. Το πώς έχει φιλοσοφήσει ο καθένας τη ζωή όμως είναι κάτι που δεν αλλάζει τόσο εύκολα. Και στην τελική γιατί ρε ΜΠΙΠ, το ΜΠΙΠ μου μέσα, να μπω στο λούκι;

 

post-1004-1235510939_thumb.jpg

Η απόδραση. Ένας άντρας κείτεται σ΄ έναν μεταλλικό κυλιόμενο πάγκο. Εκείνος που πριν χρόνια ήταν όλη της η ζωή. Εκείνος από τον οποίο κάποτε είχε αποδράσει ήταν τώρα απλά νεκρός και οι εφτά μαχαιριές στο στέρνο του μαρτυρούσαν πως τελικά δεν πέθανε από τα ναρκωτικά.

 

post-1004-1235510967_thumb.jpg

Της Θειας σου. Η θεία Ρήγισσα δέχεται επισκέψεις για τη γιορτή του άντρα της. Κόσμος, κάπνα, ποτά, φιστίκια και φαγητά που ετοιμάζονται στην κουζίνα. Η θεία τρέχει σαν τρελή να τα προλάβει όλα. Αφέντρα και δούλα στο ίδιο της το σπίτι μια ζωή με τα χέρια στη χλωρίνη. Ως πότε όμως;

 

post-1004-1235511001_thumb.jpg

Το κλειδί είναι στο εικονοστάσι. Ένας κακοποιός τα πίνει σε μεγάλο σκυλάδικο του κάμπου λίγα χιλιόμετρα από την πόλη της Καρδίτσας. Η Άντα, το αμόρε του, γαυγίζ… τραγουδάει στην πίστα κι εκείνος καμαρώνει. Κάποιοι όμως καραδοκούν. Θα είναι τα βουνά φιλόξενα ή…

Διαβάστε τις ιστορίες του διαγωνισμού, είναι όμορφες και διαβάζονται με τη μία. Η ψηφοφορία έχει ξεκινήσει.

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο να ζητήσει ένας διοργανωτής διαγωνισμού; Trailers έχω... αφίσες έχω... έγινε ο διαγωνισμός υπερπαραγωγή.

 

@ kitso & Dino :worshippy: :worshippy: :worshippy:

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Μερικά τελευταία σχόλια πριν στείλω αύριο την τελική καταταξη.

 

 

greenmist: Δείπνο στο Σκοτάδι

Δυσκολεύτηκα να βρω την απόδραση, καθώς απλά "επιτράπηκε ακούσια" στον πρωταγωνιστή κάνοντας τον ένα plot element και όχι εκκούσια ενεργό χαρακτήρα στην πλοκή. Βίωνε την ιστορία αλλά δεν την επηρέασε, οπότε τι πρωταγωνιστής ήταν; Η ιστορία καθέ αυτήν ήταν αρκετά απλή και παρατραβηγμένη για να με πείσει.

 

roriconfan: Απόδραση από το (ΜΠΙΠ)

Το δικό μου. Πολλά αντιφατικά ειπώθηκαν, δε κατάλαβα ακριβώς τι εντύπωση άφησε και αφού είναι δικό μου δε σχολιάζω παραπέρα.

 

vkarg: Η απόδραση

Ηθικοπλαστικό, σαν να γράφτηκε για σχολικό βιβλίο. Πολύ πεπατημένο και συγγρατημένο, κάτι που από default δε μου αρέσει. Γιατί δε θέλω να διαβάζω ή βλέπω κάτι που νομίζω ότι χορηγήθηκε από κάποια επικρατούσα πολιτική ή θρησκευτική εικόνα που βλέπω απλόχερα αν ανοίξω την τηλεόραση. Δεν με προκάλεσε αλλά μου είπε μια από τα ίδια, σαν να ήθελε να με καθησυχάσει και να με κάνει να κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια.

 

adinol: Της Θείας σου

Και εδώ πάλι δε βρήκα απόδραση. Η θεία δεν επαναστάτησε αλλά μάλλον ξεμωράθηκε. Και ο αφηγητής απλά δηλώνει την δυσφορία του αλλά ουδέποτε κάνει κάτι εκκούσια για να ξεφύγει.

 

kitsos: Το κλειδί είναι στο εικονοστάσι

Αν και η ιστορία δεν το πήγαινε κάπου, και απόδραση είχε, και μεστό τέλος είχε. Σαφέστατα η πιο ολοκληρωμένη και εντός θέματος ιστορία από όλες τις συμμετοχές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απόδραση. :D

Ουσιαστικό γένους θηλυκού. Η απόδραση είναι η πράξη του να δραπετεύει κανείς, να φεύγει κρυφά από χώρο όπου είναι φυλακισμένος: Ανθρωποκυνηγητό για τον εντοπισμό των δραπετών του Κορυδαλλού έχει εξαπολύσει η αστυνομία μετά την απόδραση με ελικόπτερο. Μεταφορικά δηλώνει τη φυγή από μια δυσάρεστη κατάσταση, από ένα περιβάλλον πιεστικό: Απόδραση στην εξοχή.

 

Η λέξη είναι αρχαιοελληνική και προέρχεται από το ρήμα αποδιδράσκω, που σήμαινε «φεύγω, ξεφεύγω, διαφεύγω από κάπου, κυρίως στα κρυφά». Στα νέα ελληνικά χρησιμοποιείται σπάνια το ρήμα αποδρώ, με την έννοια «δραπετεύω», στον αόριστο (απέδρασα, να αποδράσω), και στους περιφραστικούς χρόνους (έχω αποδράσει κτλ.): Οι Παλαιοκώστας και Ριζάι είχαν αποδράσει και πάλι με ελικόπτερο τον Ιούνιο του 2006.

 

Πηγή: Άσπρη Λέξη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..