Jump to content

Ποιες είναι οι απόψεις σας;


Δημήτρης
 Share

Recommended Posts

Αυτό είναι το πρώτο μου topic, ευχηθείτε μου να τα εκατοστήσω :D . Από καιρό στριφογυρνούσαν αυτές οι ερωτήσεις στο μυαλό μου, αλλά όλο και κάποιες ξεχνούσα. Τώρα λοιπόν που τις θυμήθηκα όλες, σας τις σερβίρω μαζί με τις δικές μου απαντήσεις:

 

1). Ο αγαπημένος μου συγγραφέας είναι ο Ρόμπερτ Χάουαρντ, όσοι τον έχετε διαβάσει καταλαβαίνετε το γιατί. Αυτό όμως ίσως να ισχύει εν μέρει επειδή "Η Βασίλισσα της Μαύρης Ακτής" ήταν η πρώτη μου αναγνωστική απόπειρα στη φανταστική λογοτεχνία πριν από 10+ χρόνια. Εάν τότε που έκανα το ξεκίνημα, είχα πιάσει να διαβάσω π.χ. Dune, ίσως τώρα να έλεγα ότι ο Herbert είναι ο αγαπημενος μου συγγραφέας. Ή αν έπιανα τον Ασίμωφ μπορεί η Γαλαξιακή Αυτοκρατορία να ήταν το καλύτερο concept κατ' εμέ. Πιστεύετε πως για τις ιδιαίτερες προσωπικές προτιμήσεις του καθενός, παίζει ρόλο το ξεκίνημα ή δεν έχει σχέση;

 

2). Πόσα βιβλία έχετε; Δεν ξέρω αν το συζητήσατε σε άλλο topic, οπότε μου ξέφυγε. Εγώ πάντως έχω 968, το ξέρω γιατί τα μέτρησα προτού ποστάρω. Αγοράζοντας εδώ και δέκα χρόνια περίπου, αντιστοιχεί σε ένα σύνολο της τάξης των 100 βιβλίων ανά έτος, ένα μάλλον κανονικό ( ; ) νούμερο.

 

3). Αγοράζετε καινούργια βιβλία αν έχετε ήδη κάποια αδιάβαστα στη βιβλίοθήκη σας; Και παίρνετε βιβλία σε κακή κατάσταση; Και σ' αυτά τα δύο η απάντηση μου είναι ναι. Είμαι της άποψης ότι όταν πάρω ένα καινούργιο βιβλίο είναι πλέον δικό μου, οπότε μπορώ να το αφήσω στο ράφι και να το διαβάσω όποτε θέλω, ακόμα και μετά από χρόνια. Δεν περιμένω να διαβάσω αυτά που έχω για να πάρω κάτι καινούργιο και αυτός είναι ο λόγος που έχω αρκετά από τα βιβλία μου αδιάβαστα. Μήπως είμαι βιβλιομανής; :whistling: Επίσης δεν διστάζω να αγοράσω κάτι σε κακή κατάσταση αν αυτό το κάτι είναι σπάνιο όπως κάποιοι τόμοι της Bell οι οποίοι δεν προχώρησαν πέρα από την πρώτη έκδοση και γι' αυτό είναι φοβερά δυσεύρετοι (κυρίως αυτοί του Dean Koontz και του Jonathan Kellerman). Πολλά από τα Βell μου είναι τσαλακωμένα ή μουτζουρωμένα αλλά αν δεν μπορώ να τα βρω πουθένα τι να κάνω; Απλώς όταν επανεκδοθούν μπορώ να τα ξαναπάρω. Το μόνο που θα αποτρέψει να πάρω κάτι μεταχειρισμένο, είναι όταν θα λείπουν σελίδες από μέσα.

 

4). Μέσα στη άγνοια της νιότης μου έλεγα ότι θα πιάσω να διαδάσω σερί όλο τον Λάβκραφτ, τον Χάουαρντ, μετά την Α. Κρίστι, τον Βερν κ.τ.λ. Φυσικά πολύ σύντομα κατάλαβα πως κάτι τέτοιο ήταν αδύνατο. Ύστερα από πολλές, συνεχόμενες δόσεις του ίδιου υλικού -όσο καλό και αν ήταν αυτό- δεν άντεξα άλλο και έπηξα. Έσεις πως λειτουργείτε πάνω σ' αυτό το θέμα; Και έστω ότι την απάντηση των περισσοτέρων σας μπορώ να την φανταστώ. Τι συμβαίνει όμως όταν πιάνετε μία ν-λογία όπου το ένα είναι συνέχεια του άλλου; Μπορείτε να την πάτε ακατάπαυστα μέχρι τέλους ή ενδιάμεσα πιάνετε κάτι διαφορετικό "για αποτοξίνωση" και συνεχίζετε μετά;

 

5). Επιλέγετε να διαβάζετε όλο το έργο των συγγραφέων που σας αρέσουν ή όχι; Eγώ ναι. Εάν διαβάσω κάτι που μου αρέσει τότε δεν πρόκειται να ησυχάσω αν δεν διαβάσω και την τελευταία γραμμή που έχει γράψει ο συγγραφέας αυτός. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο πρέπει να συνεχίσω έτσι. Μήπως αυτός ο τρόπος σκέψης είναι δεσμευτικός; Χρειάζομαι γύρω στις έξι μ' εφτά ζωές για να διαβάσω όλα αυτά που θέλω. Επειδή όμως εχω να ζήσω μόνο μία, το ξέρω εκ των προτέρων πως δεν θα μπορέσω να τα κάνω. Διαβάζοντας ολόκληρο το υλικό κάποιων συγγραφέων (που σίγουρα δεν είναι όλα τα έργα τους στο ίδιο καλό επίπεδο) αυτομάτως αποκλείω κάποιους άλλους που θα μπορούσαν να μου προσφέρουν κάποιες πολύ διαφορετικές- όμορφες στιγμές. Ποια είναι η άποψη σας πάνω στο θέμα;

 

6). Ακολουθεί μία πολύ "ωραία" ερώτηση. Στα βιβλιοπωλεία που πάτε έχετε προκαλέσει ποτέ καμία ζημιά; Όσοι είστε από Θεσσαλονίκη θα ξέρετε ένα μαγαζάκι με πολύ στενή είσοδο στη πλατεία Ναυαρίνου που έχει βιβλία και έξω, μου διαφεύγει το όνομα αυτή τη στιγμή. Λοιπόν μία φορά που μπήκα μέσα έσπρωξα με το αριστερό μου χέρι ένα βιβλίο στη βιτρίνα και αυτό παρέσυρε όλα τα άλλα στο να πέσουν κάτω σαν τραπουλόχαρτα. Ευτυχώς που 1) απ' όσο πρόλαβα να δω δεν τσαλακώθηκαν τα εξώφυλλα τους, άντε να τα αγοράσουνε μετά και που 2) έπεσα σε καλό άνθρωπο. Μάλιστα προσφέρθηκα αρκετές φορές να τον βοηθήσω στο συμμάζεμα αλλά δεν μ' άφησε. Εκείνη τη μέρα κατάλαβα για τα καλά τι ακριβώς σημαίνει το ν' ανοίξει η γη και να σε καταπιεί :bag: . Ελάτε τώρα μην ντρέπεστε, μοιραστείτε τις δυσάρεστες εμπειρίες σας μαζί μου.

 

7). Για το τέλος άφησα την ερώτηση εκείνη για την οποία έχω την μεγαλύτερη απορία να δω τις απαντήσεις σας. Βιώνω την πολύ δυσάρεστη εμπειρία να μένω πάνω σε δρόμο όπου τα μηχανάκια- αυτοκίνητα- συναγερμοί- σκυλιά δεν σταματάνε όλη μέρα. Το ότι ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου υπάρχει πάρκο, έρχεται απλώς να δέσει το γλυκό. Όλα αυτά με έχουν ωθήσει στο να μην διαβάζω τόσο πολύ όσο θα ήθελα. Προσπαθώ όσο μπορώ να μην δίνω σημασία, αλλά ορισμένες φορές είναι πραγματικά δύσκολο. Εσείς σε τι κατάσταση βρίσκεστε; Είστε όπως εγώ και δεν σας ενοχλεί ή μήπως έχετε την θεία τύχη το σπίτι σας να βρίσκεται σε μία περιοχή που σας επιτρέπει να ζείτε τον αναγνωστικό παράδεισο και όπου η ηχορύπανση είναι μία λέξη άγνωστη; Στους πρώτους υποκλίνομαι, τους δεύτερους τους ζηλεύω.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Δημήτρη, νομίζω ότι το θέμα αυτό που έκανες, ταιριάζει περισσότερο στην Γενική Λογοτεχνία, οπότε το μετέφερα.

 

Όσον αφορά τώρα τις ερωτήσεις σου:

 

1) Έχω αρκετούς αγαπημένους συγγραφείς, και όχι μόνο έναν. Αναμεσά τους, οι Ursula K. LeGuin, Isaac Asimov, Neil Gaiman, Terry Pratchett, και αρκετοί ακόμα.

2) Τα 968 τα έχω σίγουρα περάσει εδώ και καιρό. Δεν ξέρω, διότι δεν μπορώ να φτιάξω κατάλογο σωστό αυτή την στιγμή. Πάντως πρέπει να μετράνε στα 2000 (και ίσως παραπάνω) σίγουρα.

3) Ναι, παίρνω καινούργια βιβλία συνέχεια. Κι ας έχω ένα σωρό αδιάβαστα. Αλλά τα θέλω σε καλή κατάσταση. Αν είναι σε κακή κατάσταση, δεν πρόκειται να το αγοράσω. Είναι και ο λόγος που αποφεύγω τα μεταχειρισμένα, εκτός εαν πρόκειται για κάτι σπάνιο που δεν μπορείς να βρείς αλλιώς.

4) Όσο και να σου αρέσει κάποιος συγγραφέας, χρειάζεσαι και κάποιες αλλαγές. Δεν μπορείς να διαβάζεις το ίδιο συνέχεια.

5) Συνήθως ναι. Αγοράζω και περιμένω και τα υπόλοιπα βιβλία από συγγραφείς που μου άρεσαν την πρώτη φορά.

6) Οχι, συνήθως προσέχω πολύ, και δεν έχει τύχει να κάνω καμμία ζημιά.

7) Βρίσκομαι στον 4ο όροφο της μονοκατοικίας της οικογενείας μου. Μόνο οι καμπάνες τις εκκλησίας είναι άκρως ενοχλητικές, ιδίως τα Σαββατοκύριακα που χτυπάνε σε ακατάλληλες ώρες (και κάποιες άλλες μέρες που δεν λένε να σκάσουν, κάθε μισή ώρα). Ευτυχώς γενικά δεν έχω ηχορύπανση και την δημιουργώ μόνη μου. Αν θες να διαβάζεις πιο άνετα, πραγματικά κλείσε πόρτες και παράθυρα για να ακούγονται όσο λιγότερο οι ήχοι απ'έξω και βάλε μουσική. Για διάβασμα ενδεικνύεται η καλσσική μουσική, η μουσική από κινηματογράφο, η μουσική στυλ Enya και Loreena Mckennitt...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Darkchilde δεν ήμουν σίγουρος για το που ακριβώς έπρεπε να γράψω αυτό το θέμα οπότε καλά έκανες και το μετέφερες. Έχω και εγώ εκκλησία δίπλα στο σπίτι μου αλλά θα έλεγα ότι ωχριά μπροστά στους άλλους θορύβους που ανέφερα...

Link to comment
Share on other sites

1) Οι αγαπημένοι μου συγγραφείς είναι αρκετοί: Κινγκ, Μπάρκερ, Γουάιλντ Χεμινγουέη, Χάμμετ, Τσάντλερ και τελευταία αρχίζει να με κερδίζει και ο Ντικ. Σίγουρα στις προσωπικές προτιμήσεις παίζει ρόλο το ξεκίνημα αλλά δε φτάνει μόνο αυτό, χρειάζεται και κάτι ακόμα.

 

2) Ούτε που ξέρω πόσα βιβλία έχω. Είναι πάντως αρκετά και ήδη αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα χώρου. Ευτυχώς ένα μέρος τους βρίσκεται στο πατρικό μου αλλιώς… :o

 

3) Αγοράζω βιβλία συνεχώς και πριν τα διαβάσω παίρνω κι άλλα. Για να αγοράσω ένα βιβλίο σε κακή κατάσταση θα πρέπει να το θέλω πολύ (έχει τύχει).

 

4) Δεν έχω κάτσει ποτέ να διαβάσω μονοκόμματα όλο το έργο κάποιου συγγραφέα. Πιστεύω πως, όσο καλός κι αν είναι, κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ κουραστικό και στο τέλος θα τον αδικούσα.

 

5) Πολύ θα μου άρεσε να έχω μια παράταση ζωής ώστε να καταφέρω να διαβάσω όλα αυτά που θέλω.

 

6) Ζημιές δεν έχω κάνει ακόμα. Τουλάχιστον όχι σε βιβλιοπωλεία. :D

 

7) Τις ώρες που διαβάζω (πολύ αργά τη νύχτα) δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα θορύβου.

Link to comment
Share on other sites

Μια που είναι το πρώτο σου topic, ας προσπαθήσω να απαντήσω.

 

1. Παρότι ξεκίνησα με Clarke, ο αγαπημένος μου είναι ο Asimov. Ωστόσο, σίγουρα οι πρώτες αγάπες είναι γενικά αξέχαστες!

 

2. Ιδέα δεν έχω! Κι ούτε με νοιάζει, για να είμαι ειλικρινής. Εξάλλου ένα μεγάλο μέρος των βιβλίων το μοιραζόμαστε με την πατρική μου οικογένεια (πατέρας, μητέρα, αδερφή).

 

3. Ναι και ναι και θα συμφωνήσω και με τα μεταχειρισμένα. Έχω μπόλικα αδιάβαστα και μερικά ημιδιαβασμένα.

 

4. Προσπαθώ να εναλλάσσω τους συγγραφείς και να μη διαβάζω πάνω από 2 βιβλία του ίδιου στη σειρά. Τις περισσότερες φορές τα καταφέρνω...

 

5. Είμαι περισσότερο του στυλ, "ό,τι πέσει στα χέρια μου". Δεν δεσμεύομαι να διαβάσω όλα τα βιβλία του αγαπημένου μου συγγραφέα. Στην περίπτωσή μου μάλιστα (Ασίμοφ) θα χρειαστώ μια ολόκληρη ζωή να διαβάζω μόνον αυτόν και πάλι δεν ξέρω αν προλαβαίνω...

 

6. Όχι, δεν έκανα καμιά ζημιά σε βιβλιοπωλείο, υαλοπωλείο ή σούπερ-μάρκετ. Τουλάχιστον όχι ακόμα...

 

7. Μετά τις 12 το βράδυ τα πράγματα είναι πιο ήσυχα! Ούτως ή άλλως ποιος έχει χρόνο για διάβασμα νωρίτερα; (όχι εγώ)

Link to comment
Share on other sites

1. Εντάξει σίγουρα παίζει, αλλά είναι πολλές και οι φορές που με ένα και μόνο βιβλίο κάποιου πέφτεις έξω και ίσως ξαναδιαβάζοντας μετά από κάποια χρόνια ένα δεύτερο ή ένα τρίτο βιβλίο συνειδητοποιείς ότι σου κάνει και μάλιστα πολύ περισσότερο από ότι στην αρχή. Ξεκίνησα με Τόλκιν και Μούρκοκ και Κινγκ. Ο Μούρκοκ δε μου κάνει πια, ούτε κι ο Κινγκ παρόλο που για πάντα μάλλον θα τους εκτιμώ. Ο Τόλκιν συνεχίζει να μου κάνει και να τον λατρεύω αλλά αν είχα τη νέα μετάφραση από κάποιο ξεχασμένο παραμύθι του και ένα νέο βιβλίο του Beagle στα χέρια μου θα διάβαζα πρώτα Beagle. Όπως και Μακ Κίλλιπ και Μάρτιν και πάει λέγοντας. Δε μπορώ να απαντήσω στην ερώτηση λευκώματος "αγαπημένος συγγραφέας" μπαρντόν. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα για μένα. Μία άλλη περίπτωση είναι η Λεγκέν. Είχα διαβάσει τη Γεωθάλασσα -και πάλι όχι όλα με τη μία- σχετικά νωρίς και τη μεγάλη κυρία τη λάτρεψα εξαρχής. Ακόμα τη λατρεύω αλλά δε διαβάζω μονοκοπανιά δύο βιβλία της το ένα μετά το άλλο ποτέ. Αυτά τα κάνω με τα κολλήματα κατά περιόδους -πχ dndονουβέλες Σαλβατόρε- που καταναλώνεις σα βιντεοπαιχνίδι μόνο για τη χαρά του κολλήματος.

 

2. Δεν έχω ιδέα και δεν παίζει να τα μετρήσω :p

 

3. Ναι και ναι και ναι και συμφωνώ. Μόνο αν λείπουν σελίδες δε θα το πάρω.

 

4. Αν η ν-λογία είναι τελειωμένη και μπορώ να το κάνω αυτό μάλλον θα τη διαβάσω ακατάπαυστα. Μόνο που αυτό συμβαίνει μόνο στα χαρτιά. Στην πραγματική ζωή ποτέ δεν είναι τελειωμένες :p Αλλά πάντως μου αρέσει να μη βγω από την ιστορία καθόλου, να μη διαβάσω δηλαδή κάτι άλλο ενδιάμεσα.

 

5. Κι εγώ μάλλον ότι πέσει στα χέρια μου. Κι έχω και τύψεις πολλές φορές που ακόμα δεν έχω διαβάσει κάτι που ξέρω πως μάλλον θα μου αρέσει. Διαστροφή... Αλλά οκ, κι εγώ θα ήθελα παράταση ζωής για πάρα πολλά πράγματα, όχι μόνο για να προλάβω να διαβάσω τα όσα δεν έχω διαβάσει ακόμα :p

 

6. Όχι σε βιβλιοπωλείο, ποτέ. Σε σούπερμάρκετ όμως έχω ρίξει κάτω μια εξάδα αυγά... η οποία προφανώς και έσπασε και παρόλο που ήθελα να την πληρώσω -και για να νιώσω καλύτερα κιόλας... όχι μόνο για να τους αποζημιώσω...- δε με άφησαν.

 

7. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ηχορύπανση. Απολύτως κανένα. Μπορώ να κατεβάσω τα ρολά και να μην ακούω τίποτα γύρω μου διαβάζοντας. Κι όχι μόνο λογοτεχνία και για τη σχολή μου ακόμα και πράγματα που πρέπει να κάτσεις να τα μελετήσεις για να καταλάβεις. Μπορώ ακόμα και να λύσω ασκήσεις μαθηματικών σε πάρτυ :p Δεν κάνω πλάκα, ειλικρινά μπορώ. Το δε σπίτι μου κάποιες ώρες της ημέρας θα το ζήλευες. Ίσως τις περισσότερες. Μένω στη Σύρο, αν και στο κέντρο της Ερμούπολης, αλλά σε στενό από το οποίο δεν περνάνε αμάξια. Η ηχητικές ενοχλήσεις που παίζουν είναι παιδάκια που γυρνάνε από το σχολείο παίζοντας και γελώντας, κυράδες που συζητάνε στο δρόμο, άντε κάνα τρυπάνι άμα κάνει κανείς δουλειές σε κάνα σπίτι γύρω γύρω, κάνα γαύγισμα και μία συγκεκριμένη χαλασμένη εξάτμιση ενός παπιού που κάθε που ξεκινάει κάνει μπουμ και τρομάζω :p Αυτά. Κι όχι συχνά. Το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας είναι πολύ πολύ πολύ ήσυχα.

Link to comment
Share on other sites

1.Καλά η πρώτη αγάπη είναι ξεχωριστή,όπως στη ζωή έτσι και στη λογοτεχνία.Αλλά δε νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο με τον πρώτο που θα πέσει στα χέρια σου όσο με τον πρώτο που θα σε ενθουσιάσει.Και βέβαια στην πορεία είναι κανόνας ότι θα ερωτευτείς κι άλλους συγγραφείς κι άλλα έργα ίσως παραπάνω ενώ στην αρχή ορκιζόσουνα ότι ο Χάουαρντ πχ θα ήταν για πάντα στην κορυφή.Πάντως μπορεί κάποιος "πρώτος έρωτας" να παραμείνει #1 για πάντα.

 

2.Καμία σχέση με τους τεράστιους λαβύρυνθους βιβλίων πολλών εδώ μέσα.Αγοράζω βιβλία συστηματικά λιγότερο από μια δεκαετία.Δεν τα έχω μετρήσει όλα αλλά πρέπει να έχω κάτι λιγότερα από 200 φανταστικής λογοτεχνίας και σίγουρα τα υπόλοιπα είναι ακόμη λιγότερα,ίσως και τα μισά μόνο.Άρα ας πούμε περι τα 300.2 βιβλιοθήκες φουλ και κάτι ψιλά σε 2-3 άλλα σπίτια και δανεισμένα σε φίλους.

 

3.Παλιότερα με τίποτα δεν έπαιρνα νέο αν είχα αδιάβαστο.Πλεόν έχω κάτι λίγα αδιάβαστα ή μισοτελειωμένα.Δεν είμαι πολύ ψείρας με την άψογη κατάσταση αλλά κατά 95% είναι μια χαρά τα βιβλία στα βιβλιοπωλεία.Αν είναι μια παλιά έκδοση ελαφρώς φθαρμένη θα πρέπει να την έχουν και σε χαμηλότερη τιμή αλλιώς γιατί να την αγοράσω; :Ρ

 

4.Όπως συμφωνούμε οι περισσότεροι...είναι κουραστικό να πάρεις σερί κάποιους συγγραφείς με μεγάλο έργο όσο μαμάτοι κι αν είναι.Τώρα αν είναι μια ν-λογία ίσως και να τη διαβάσω χωρίς κάτι ενδιάμεσο αλλά συνήθως θα διαβάσω και κάτι άλλο εκτός αν είναι ξέρω γω μια μικρή 3/4λογία με λιγότερες από 1000 σελίδες συνολικά.Παίρνω τότε το omnibus και ξεμπερδεύω.

 

5.Αν και συχνά πέφτω στην παγίδα και αγοράζω βιβλίο αγαπημένου συγγραφέα χωρίς να είναι κάτι το ξεχωριστό αυτό το βιβλίο...Όχι,δεν είμαι της άποψης ότι πρέπει κανείς να διαβάσει τα πάντα όλα επό ένα συγγραφέα.Αντε ίσως να κάνεις μια εξαίρεση για έναν που έγραψε λίγα και όλα είναι πολύ καλά.Αλλά γενικά πιστεύω ότι το κάλλιστο είναι να διαβάζεις τα αριστουργήματα του κάθε ένα.Μπορεί ένας συγγραφέας να έγραψε μόνο ένα πολύ καλό βιβλίο,μπορεί 3,4...14.Πάντως είναι προτιμότερο να δοκιμάζεις κι άλλους από το να διαβάζεις τις μούφες ενός καλού συγγραφέα.Κανείς δεν είναι τέλειος,ορισμένα έργα σπουδαίων τύπων είναι πολύ μέτρια.

 

6.Συχνάζω σε βιβλιοπωλεία και κάθομαι ώρα χωρίς να παίρνω τίποτα πολλές φορές.Οπότε προσπαθώ να είμαι πολύ προσεκτικός γιατί πιστεύω ότι ορισμένοι βιβλιοπώλες με έχουν βάλει στο μάτι.Δεν έχω κάνει καμιά σπουδαία ζημιά από όσο θυμάμαι.Άντε καμιά φορά να ρίξω ένα βιβλίο κατά λάθος αλλά δεν θυμάμαι να τσαλακώθηκε κάποιο.Αν γίνει κάτι τέτοιο μάλλον θα το αγοράσω.

 

7.Η φασαρία με ενοχλέι όταν μελετώ.Αν διαβάζω κάτι απλά για την ευχαρίστησή μου δεν με πολυενοχλέι η φασαρία περισσότερο από ότι θα με ενοχλούσε αν έπλενα τα πιάτα ή αν έβλεπα τηλεόραση πχ.Έχω μείνει σε διαμέρισμα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης,στα Γιάννενα με 2 μαντραχαλάδες συγκατοίκους,έχω μεγαλώσει σε μια μικρή γειτονιά μονοκατοικιών στο Βόλο,έχω περάσει πολύ καιρό σε ήσυχο χωριό του Πηλίου και επίσης έχω κάνει σκοπιές σε κάτι λόφους της Λήμνου.Δε βλέπω μεγάλη διαφορά.Πάντως η μουσική βοηθά,τη χρησιμοποιώ όταν θέλω να αποκλείσω τον θόρυβο και συμφωνώ ότι το στυλ Enya,McKennit κτλ βοηθά.Επίσης πάει με τη λογοτεχνία.Δεν είναι τυχαίο ότι την έχω πετύχει σε μερικά βιβλιοπωλεία.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας, τις διάβασα όλες με μεγάλο ενδιαφέρον. Ιδίως τις δύο τελευταίες, ψοφάω να μιλώ για τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

1. Έχω αρκετούς αγαπημένους συγγραφείς. Οι περισσότεροι όντως χρονολογούνται από τις πρώτες μου αναγνώσεις. Σ' αυτούς συγκαταλέγεται ο Κλαρκ (πρώτη αγάπη) παρόλο που τα τελευταία του έργα δεν μου άρεσαν, η Ανν ΜακΚάφρυ, ο Τζ. Ρ. Ρ. Τόλκιν, η Ούρσουλα Λε Γκεν, ο Πάουλ Άντερσον.

 

2. 'Εχω πάρα πολλά βιβλία, αλλά εξ αγχιστείας. (Δεν τα έχω αγοράσει, ήρθαν προίκα δηλαδή). Έτυχε να κάνω χωριό (πρώτο και δεύτερο σύζυγο) με τρομερούς βιβλιόφιλους του φανταστικού, με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή να υπάρχουν στη διάθεσή μου γύρω στα 5000 βιβλία, τα περισσότερα από τα οποία περιμένουν αναγνώστη.

 

3. Παίρνω ό,τι μου φανεί ότι θα μ' ενδιαφέρει. Προφανώς, (βλ. απάντηση 2) δεν έχω διαβάσει όλα τα βιβλία ούτε και υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό σε τούτη τη ζωή. Αν κάτι με ενδιαφέρει πολύ, δεν με πειράζει η κατάστασή του, άρα άνετα αγοράζω στραπατσαρισμένο βιβλίο. Μ' ενδιαφέρει η ιστορία, όχι το βιβλίο.

 

4 και 5. Εξαρτάται από τη διάθεση. Έχω παρατηρήσει ωστόσο ότι ακόμα και σε πολύ καλούς συγγραφείς, δεν μπορώ πραγματικά να διαβάσω τα πάντα μονομιάς. Σίγουρα θα υπάρχουν έργα τους που δεν μου αρέσουν και συχνά, αν αρχίσουν να επαναλαμβάνονται μοτίβα, τα βαριέμαι.

Πάντως στις ν-λογίες προτιμώ αν γίνεται να τα διαβάζω το ένα πίσω από το άλλο. Έτσι διατηρώ τη συνοχή και την ατμόσφαιραμ και δεν ξεχνάω ονόματα, τοποθεσίες και χάρτη.

 

6. Δε θυμάμαι να έχω κάνει κάποια σοβαρή ζημιά σε βιβλιοπωλείο (ούτε και σε υαλοπωλείο, ευτυχώς )Καμιά στοίβα πουρέδες έχει τύχει να γκρεμίσω μερικές φορές σε σούπερ μάρκετ :whistling:

 

7. Είμαι τυχερή γιατί δεν είχω τέτοιους θορύβους εκεί που μένω (λίγες καμπάνες καμιά φορά, ναι). Από την άλλη, αυτοί οι θόρυβοι πιστεύω θα με εμπόδιζαν να κοιμηθώ, όχι να διαβάσω. Διαβάζω πολύ συχνά σε μέρη με κόσμο (π.χ. ηλεκτρικό) και αφού καταφέρνω και συγκεντρώνομαι όταν λένε τα οικογενειακά τους γύρω μου, θόρυβοι όπως σκυλιά, μηχανάκια κλπ είναι δευτερεύουσες ενοχλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

1.Αγαπημενοι συνγγραφεις ε...Για αρχη μου ερχονται στο μυαλο ο αυταστος George Martin, η Robιn hobb με τα απαντα των φαρσιερ...ο Frank herbert καθως και ο Raymond Feist. Αυτοι ειναι που μου ερχονται κατευθειαν στο μυαλο, αν ηταν να γραψω ολους τους αγαπημενους δεν θα τελειωναμε ποτε.....Οσο για την υποθεση του αν στις προτυμησεις παιζει ρολο η αρχη δεν νομιζω πως κατι τετοιο ισχυει....Προσωπικα ξεκινησα με Τολκιν το φανταζυ και συνεχισα για μια περιοδο με Dragonlance kai FR... Βεβαιος το προτυπο μου δεν ειναι ο Σαλβατορε.

 

2.Δεν ξερω ποσα ακριβως βιβλια εχω και θα ηταν αρκετα δυσκολο να τα μετρησω γιατι πολλα απο αυτα βρισκονται πισω στην πολη μου την καρδιτσα και αλλα στην θεσσαλονικη που σπουδαζω. Εκτος απο τα φανταζυ που διαβαζω εκτενος απο το 2003 υπαρχουν βιβλια σχεδον καθε ειδους στην βιβλιοθηκη μου δημιουργοντας ενα αρκετα μεγαλο αριθμο...

 

3.Συνηθος αγοραζω ενα βιβλιο, το διαβαζω και στην συνεχεια θα αγορασω κατι αλλο. Περιπτωσεις οπου θα αφισω ενα βιβλιο μισοδιαβασμενο ειναι λιγες. Τετοιες ειναι η σπανιες περιπτωσεις που ενα βιβλιο δεν με ικανοποιει ή οταν εχω αγορασει καποιο αλλο που περιμενω καιρο κτλ...

 

4.Αν μια σειρα μου αρεσει και εχω την δυνατοτητα να την συνεχεισω επιτοπου ωραια....Θεωρω σπαστικη την αναμονη για εκδοση μιας συνεχειας(οπως αυτη που ευγενικα μας χορηγει ο Μαρτιν). Απο την αλλη ενασχοληση με μια σειρα συνεχως γινεται κουραστικη αν δεν υπαρχει ανανεωση.

 

5.Δεν θα το ελεγα. Συνηθος θα διαβασω την σειρα που αγαπησα αλλα το αν θα διαβασω κατι διαφορετικο του ιδιου συγγραφεα ειναι καθαρα θεμα πιθανοτητων.

 

6. Εχω κανει ζηιες αλλα ελαχιστες και παλι καλα που δεν αφησαν κανενα κατεστραμενο βιβλιο... :whistling:

 

7.Συνηθος δεν εχω προβληματα εφοσον αποροφηθω απο το διαβασμα και πολλες φορες η προσθηκη χαλαρης μουσηκης βοηθαει...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε και λέμε...

 

1. Αγαπημένοι συγγραφείς…χχχμμμ! Πολλοί…Ξεκίνησα να διαβάζω συστηματικά πριν καμιά 12αριά χρόνια. Άρχισα με βιβλία τρόμου, King, Lovecraft, Poe… Σιγά σιγά άρχισα να ανοίγομαι και σε άλλα είδη λογοτεχνίας. Fantasy, αστυνομικά, ιστορικά μυθιστορήματα... Τώρα πια διαβάζω σχεδόν τα πάντα. Τελευταία λέω να ξεκινήσω και λίγη ποίηση! :rolleyes:

Συμπέρασμα…; Α) Ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει και Β) Κατ’εμε μάλλον το ξεκίνημα κάποιου ίσως να παραμένει η πρώτη αγάπη αλλά…στην πορεία υπάρχουν πάντα νέες συγκινήσεις.

 

2. Μετά από ένα γρήγορο μέτρημα έχω φτάσει τα 565 συν κάποια που έχω δανείσει σε φίλους, γνωστούς και συγγενείς και ακόμα τα περιμένω… (Πόσο με εκνευρίζει αυτό!!!) :angry:

 

3. Πάντα αγοράζω βιβλία άσχετα με το αν έχω διαβάσει τα προηγούμενα. Αν και τώρα με την οικονομική κρίση…τολμώ να πω πως η στοίβα με τα αδιάβαστα όλο και μειώνεται!! :( Επειδή το βιβλίο μου αρέσει και σαν αντικείμενο προσπαθώ να τα κρατώ σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση. (Πόσο συγχύζομαι όταν μου επιστρέφουν ένα βιβλίο τσαλακωμένο ή λερωμένο. «΄Ετσι στο έδωσα καλέ μου??» ). Σπάνια λοιπόν θα αγοράσω μεταχειρισμένα, εκτός και αν είναι κάτι σπάνιο. Φυσικά υπάρχει και η περίπτωση να μου έχει χαρίσει κάποιος ένα δικό του βιβλίο. (Μεταχειρισμένο αλλά ιδιαίτερα αγαπημένο). :rolleyes:

 

4. Συνήθως τις ν-λογίες προσπαθώ να τις διαβάζω συνεχόμενες για να μην χάνω την ροή των εξελίξεων, αν και δεν είναι πάντα εύκολο. Όταν άρχισα να διαβάζω Drizzt κάπου κουραζόμουν λιγάκι και μία αλλαγή ήταν ευχάριστη τολμώ να ομολογήσω!!

 

5. Ακριβώς το ίδιο παθαίνω και εγώ. Όχι μόνο θέλω να τα διαβάσω όλα και δεν ησυχάζω, αλλά να τα έχω και δικά ΜΟΥ, όχι δανεικά από φίλους! Miineee! :tongue:

 

 

6. Εεεμμμ, μια φορά μόνο τράβηξα ένα βιβλίο και έπεσε όλη η σειρά σαν ντόμινο. Ευτυχώς παρέμειναν στο ράφι και δεν έπεσαν στο πάτωμα! Τα μάζεψα γρήγορα γρήγορα, σφύριξα αδιάφορα :whistling: και ούτε γάτα ούτε ζημιά!!

 

7. Σε ότι αφορά τον θόρυβο, ευτυχώς δεν έχουμε και ιδιαίτερη φασαρία στη γειτονιά. Πιστεύω όμως, πως άμα με έχει τραβήξει η πλοκή του βιβλίου και κανόνια να βαράνε :camper: , και σεισμός να γίνεται, εγώ τον χαβά μου. Σε διάλειμμα, με εφημερία, ένα τσούρμο πιτσιρίκια να τρέχουν και να φωνάζουν πανικόβλητα και εγώ να διαβάζω ασταμάτητα. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αναβιώνω το topic για να σταθώ στο νούμερο δύο. Ύστερα από την τελευταία μεγάλη αγορά που έκανα, κάθισα και μέτρησα όλα τα βιβλία μου. Το αποτέλεσμα είναι 468 διαβασμένα από τα 1136 συνολικά. Κατά προσέγγιση αυτό βέβαια γιατί όλο και κάτι θα μου ξέφυγε στο μέτρημα. Από σύνολο βιβλίων ξέρω ότι από πάνω μου είναι σίγουρα η Tiessa και ο New Reality οι οποίοι είναι ξεχωριστή κατηγορία από μόνοι τους :worshippy: Επίσης αν θυμάμαι καλά, η Naroualis πρέπει να είχε αναφέρει κάποια στιγμή ότι έχει 1400 βιβλία :o Δεν ξέρω που βρίσκομαι εγώ μέσα σ' όλα αυτά, για τα αδιάβαστα πάντως πιστεύω ότι πρέπει να χτυπάω πεντάδα. 668 βιβλία να σε περιμένουν να τα διαβάσεις δεν είναι και λίγα. Δεν υπολόγισα μέσα σ' όλα αυτά comics, art books, άλμπουμς από εφημερίδες και τα βιβλία της μαμάς μου. Έχω λοιπόν πάααραα πολύ πράμα να διαβάσω :bounce8:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Το 'πες και το κανες τελικά, τα μέτρησες, ε; :lol:

 

Είναι καλό πάντως που έχεις πολλά αδιάβαστα. Πρώτον, τώρα με την κρίση, θα έχεις να διαβάζεις μέχψρι αυτή να περάσει! :lol: Και δεύτερον... ε, νομίζω αυτό είναι αρκετό, για μένα τουλάχιστον...

 

(1400; Γκουχ-χμ-φρου-1750-αγκούχα-γκούχα-γκούχα! Κοκκύτης...)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το 'πες και το κανες τελικά, τα μέτρησες, ε; :lol:

 

Είναι καλό πάντως που έχεις πολλά αδιάβαστα. Πρώτον, τώρα με την κρίση, θα έχεις να διαβάζεις μέχψρι αυτή να περάσει! :lol: Και δεύτερον... ε, νομίζω αυτό είναι αρκετό, για μένα τουλάχιστον...

 

(1400; Γκουχ-χμ-φρου-1750-αγκούχα-γκούχα-γκούχα! Κοκκύτης...)

 

 

 

Ναι, το είπα και το έκανα ;-) Και ναι, είναι πολύ καλό που έχω τόσα αδιάβαστα ιδίως αυτόν τον καιρό. Μου αρέσει πάντως Naroualis πολύ η διακριτικότητα σου :D

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Όταν βρω χρόνο θα απαντήσω στις ερωτήσεις. Τα βιβλία που έχω στις βιβλιοθήκες μου φτάνουν τα 1.500 και βάλε... Κάποια στιγμή θα κάτσω να τα μετρήσω.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως πρέπει να έχω πάνω κάτω 116 βιβλία :p

εκ των οποίων τα 32 είναι αδιάβαστα (κρατάω database στο p.c. Μάλιστα χθες την έκανα από .txt σε .xmlx)

 

την τελευταία θέση την έχω το τσεπάκι μου!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Και joidv όρεξη να 'χεις -και φράγκα εννοείται- και θα χτυπήσεις και εσύ κάποια στιγμή τετραψήφιο νούμερο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στο διχίλιαρο εκ των οποίων καμιά διακοσαριά αδιάβαστα (δυστυχώς όλα τους θεωρητικά). Από επιστημονική φαντασία γύρω στα 150-200. Δεν κάθομαι να τα μετρήσω και γενικώς δεν πολυπλησιάζω τον τελευταίο ένα χρόνο τη βιβλιοθήκη - κάνω μούτρα στη γυναίκα μου που κάθισε και την 'τακτοποποίησε'. Ξέρετε πως την τακτοποίησε; Τα έβαλε στα ράφια κατά χρώμα και μέγεθος! Ένα χρόνο τώρα δεν έχω συνέλθει από τη φρίκη. Και φυσικά δεν βρίσκω τίποτα πια, ούτε κι έχω μιας βδομάδας χρόνο και κουράγιο να τα ξαναβάλω στη θέση τους.

Link to comment
Share on other sites

Χμ,τις προαλλες σκεφτομουν το θεμα μεσω του goodreads.Εκει εχω βαλει διαβασμενα 300+ βιβλια που γενικα ειναι τα ξενογλωσσα αφου συνηθως οταν εβαζα ελληνικους τιλους μου εβγαζε did you mean "hello"? οποτε το παρατησα.Κι εχω πανω απο 25 αδιαβαστα οπως συνειδητοποιησα αλλα αυτο εχει να κανει οτι φετος ηταν μετρια αναγνωστικη σαιζον και με το φοβο της οικονομικης κρισης ειπα να παρω μερικα βιβλια ακομη να εχω για τις δυσκολες ωρες που θα φυλαω σκοπια πανω απο την κουτα με τα τελευταια τροφιμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλε στα ράφια κατά χρώμα και μέγεθος! Ένα χρόνο τώρα δεν έχω συνέλθει από τη φρίκη.

Τόση ώρα δεν έχω συνέλθει από το γελιο:rofl: Συγνώμη, αλλά επειδή δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο μου φαίνεται Τ Ρ Ο Μ Ε Ρ Α αστείο. Αν μου είχε συμβεί, θα είχα πάθει απλώς εγκεφαλικό, μετά το φόνο βέβαια και δεν θα είμασταν εδώ να τα λέμε.

 

...με το φοβο της οικονομικης κρισης ειπα να παρω μερικα βιβλια ακομη να εχω για τις δυσκολες ωρες που θα φυλαω σκοπια πανω απο την κουτα με τα τελευταια τροφιμα.

Να μπορείς να δώσεις και 4-5 βιβλία για ένα κουτί Νουνού ή 100γρ ζάχαρη;

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

1)Αγαπημένος μου συγγραφέας είναι ο Stephen King μιας και έχω διαβάσει βιβλία λίγων συγγραφέων.Αυτο συμβαίνει βέβαια γιατί διαβάζω μόνο King και ναι το ξέρω ότι είναι τεράστιο λάθος αλλά πραγμάτικα απολαμβάνω κάθε βιβλίο του..

2)Δυστυχώς έχω μόνο 16 βιβλία αλλά για να δικαιολογηθώ να πω ότι άρχισα το διάβασμα τον Ιούλιο του 2011.:p

3)Ναι αγοράζω όταν έχω αδιάβαστα στη βιβλιοθήκη μου αλλά μέχρι 4 αδιάβαστα το πολύ.Ναι αγοράζω μεταχειρισμένα βιβλία.Βασικά μόνο δύο έχω πάρει και αυτά από το ebay και ευτυχώς ήταν σε πολύ καλή κατάσταση γιατί είμαι λίγο ιδιότροπος με τα βιβλία.Τα θέλω σε τέλεια κατάσταση γι'αυτό και τα ντύνω άλλωστε..Πάντως θα ξανά πάρω στο μέλλον.

4)Να δεις που κάποιον μου θυμίζει..Α, εμένα..Ναι έτσι ακριβώς είμαι αλλά έχω αποφασίσει ότι θα είμαι έτσι μόνο με τον King..Και έχοντας αρχίσει τη σειρά του Μαύρου Πύργου αρχικά με σκοπό να μην τη διαβάσω μονοκόμματα με τη λογική ότι και παλαιότερα περίμεναν μέχρι να εκδοθεί το επόμενο βιβλίο αλλά, τελικά αποφάσισα να τη διαβάσω μονοκόμματα..

5)Ναι προτιμώ να έχω μία ολοκληρωμένη γνώμη για το συγγραφέα που μου αρέσει..

6)Ζημιά όχι δεν έχω κάνει ποτέ αλλά έχω συγχηστεί από πελάτες μερικές φορές.

7)Εγώ ευτυχώς ανήκω στη δεύτερη κατηγορία..Πάντως αν ήμουν στη θέση σου θα δυσκολευόμουν πολύ να διαβάσω..Εδώ δυσκολεύομαι όταν είναι κάποιος στον ίδιο χώρο.Επίσης η μουσική και οι διαφημίσεις με ενοχλούν πολύ.:angry2:Πάντως αν βρισκόμουν στη θέση σου θα προμηθευόμουν ωτοασπίδες..

Link to comment
Share on other sites

1) Αγαπημένος συγγραφέας εσχάτως είναι ο Karl Edward Wagner. Όταν ξεκίνησα να διαβάζω λογοτεχνία φαντασίας υποθέτω πως ήταν ο Robert Howard αλλά τα δύο τελευταία χρόνια διάβασα όλες τις ιστορίες του Kane από τον KEW και είναι πλέον πρώτος στις προτιμήσεις μου.

 

2) Δεν τα έχω μετρήσει τα βιβλία αλλά είναι αρκετά. Δεν νομίζω πως θα μπω ποτέ στη διαδικασία να τα μετρήσω ή να τα αρχειοθετήσω εκτός και αν προβώ σε πλήρη αναδιάρθρωση της βιβλιοθήκης μου.

 

3) Βεβαίως και αγοράζω νέα βιβλία, ακόμα και αν έχω αρκετά αδιάβαστα. Ειδικά αν βρω κάτι σε καλή τιμή θα το αγοράσω αμέσως και ας το διαβάσω μετά από δύο χρόνια. Γενικά, τα τελευταία χρόνια αγοράζω κυρίως μέσω internet από sites του εξωτερικού και μαζεύω αβέρτα βιβλία τα οποία στοιβάζω και καμαρώνω χωρίς να ξέρω πότε ακριβώς θα τα ανοίξω. Με τα μεταχειρισμένα δεν έχω πρόβλημα αρκεί να μην είναι σε άθλια κατάσταση.

 

4) Υπάρχουν κάποιοι συγγραφείς που θα μπορούσα να διαβάσω πολλα έργα τους στη σειρά. Για παράδειγμα είχα διαβάσει τα πέντε πρώτα χρονικά του Amber του R. Zelazny στη σειρά και γούσταρα πολύ. Τα Kane του KEW τα διάβασα και αυτά το ένα μετά το άλλο -και τις ιστορίες που κυκλοφορούσαν στα ελληνικά- και δεν με κούρασαν καθόλου. Από την άλλη, τις σύγχρονες ν-λογίες τύπου Martin κουράζομαι και μόνο που τις βλέπω στα ράφια των βιβλιοπωλείων.

 

5) Συγγραφείς που μου αρέσουν πολύ θα επιδιώξω να διαβάσω τα πάντα από αυτούς.

 

6) Δεν θυμάμαι να έχω προκαλέσει κάποια ζημιά σε βιβλιοπωλείο.

 

7) Θέλω να έχω ησυχία όταν διαβάζω και ευτυχώς στο σπίτι μου δεν έχω πρόβλημα με φασαρία ή ηχορύπανση.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, πολύ ωραίο τόπικ, τώρα το ανακάλυψα. Λοιπόν, χωρίς να χάνουμε χρόνο, οι δικές μου απαντήσεις:

 

1)Αγαπημένος μου συγγραφέας είναι ο Guy Gavriel Kay. Από τότε που διάβασα το Τιγκάνα έπαθα σοκ. Πάντως, πιστεύω πως παίζει ρόλο η συγηυρία, το timing κτλ. Ο Kay ήταν από τους πρώτους συγγραφείς που αγαπήσα τόσο (είχα ήδη ανακαλύψει Τόλκιν, Μούρκορκ -και αυτόν αγαπώ πολύ-, Χάουαρντ, Λάβκραφτ και λοιπούς 'κλασικούς'). Πρέπει να ήμουν στο τέλος του λυκείου τότε, στην αρχή δηλαδή του κολλήματος με τη λογοτεχνία.

 

2)Νομίζω κοντά στα 560. Τα είχα μετρήσει κάποτε. joidv, συγχαρητήρια για το σύστημά σου! Και εγώ όλο έτσι λέω πως θα το κάνω, αλλά πού...

 

3)Δυστυχώς ναι. Δεν ξέρω γιατί, πρέπει να το κάνω. Εντάξει, καμιά φορά πέφτω πάνω σε σπάνια κτλ. Τότε δικαιολογούμε. Τώρα πρέπει να είναι κοντά στα 20 τα αδιάβαστα. Έχω μέλλον... Σε ό,τι αφορά την κατάσταση, αν πρόκειται για σπάνιο βιβλίο τότε ναι, θα το πάρω όπως και να είναι. Αλλιώς, με τίποτα. Ψάχνω το καλύτερο αντίτυπο. Έχω και εγώ τα κολλήματά μου!

 

4)Το ίδιο και εγώ. Αλλά, να πω την αμαρτία μου, τον Λάβκραφτ τον βαρέθηκα. Και τον Χάουαρντ λίγο. Μετά από πολλές παρόμοιες σελίδες, δεν ήθελα να ξαναδιαβάσω κάτι τέτοιο. Τώρα, για τις ν-λογίες, συνήθως αφήνω ένα βιβλίο κενό πρωτού πιάσω το επόμενο τεύχος! Αν αφήσω να περάσουν χρόνια, δυστυχώς δεν θυμάμαι τίποτα!!! (Το ζω με το 3ο μέρος του Shadowmarch!!!)

 

5)Προσπαθώ να το κάνω, ναι. Για τους πολύ αγαπημένους μου βέβαια, και για όσους από αυτούς κάτι τέτοιο είναι δυνατό. Όλα τα βιβλία του Μούρκοκ πχ είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!!!!

 

6)Όχι.

 

7)Γενικά δεν έχω θέμα. Διαβάζω οποιαδήποτε ώρα με τηλεόραση, μουσική, χαμό γενικά.

Edited by Alucard
Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλε στα ράφια κατά χρώμα και μέγεθος! Ένα χρόνο τώρα δεν έχω συνέλθει από τη φρίκη.

Τόση ώρα δεν έχω συνέλθει από το γελιο:rofl: Συγνώμη, αλλά επειδή δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο μου φαίνεται Τ Ρ Ο Μ Ε Ρ Α αστείο. Αν μου είχε συμβεί, θα είχα πάθει απλώς εγκεφαλικό, μετά το φόνο βέβαια και δεν θα είμασταν εδώ να τα λέμε.

Ναι είναι πράγματι πολύ καλό :tease: Και Cyrano 2000 βιβλία; Ουάαααου :dazzled:

 

 

7)Εγώ ευτυχώς ανήκω στη δεύτερη κατηγορία..Πάντως αν ήμουν στη θέση σου θα δυσκολευόμουν πολύ να διαβάσω..Εδώ δυσκολεύομαι όταν είναι κάποιος στον ίδιο χώρο.Επίσης η μουσική και οι διαφημίσεις με ενοχλούν πολύ.:angry2:Πάντως αν βρισκόμουν στη θέση σου θα προμηθευόμουν ωτοασπίδες..

 

Συνήθως χρησιμοποιώ βαμβάκι, αλλά τώρα που το λες οι ωτοασπίδες μου φαίνονται καλύτερη λύση. Πάντως το καλοκαίρι όταν έχει πάρα πολύ φασαρία, σηκώνομαι και φεύγω από το σπίτι. Πάω και την πέφτω σ' ένα δασάκι που υπάρχει εδώ κοντά. Δεν μπορώ να υποφέρω τον θόρυβο όχι μόνο όταν θέλω να διαβάσω, αλλά γενικά.

 

 

1) Αγαπημένος συγγραφέας εσχάτως είναι ο Karl Edward Wagner. Όταν ξεκίνησα να διαβάζω λογοτεχνία φαντασίας υποθέτω πως ήταν ο Robert Howard αλλά τα δύο τελευταία χρόνια διάβασα όλες τις ιστορίες του Kane από τον KEW και είναι πλέον πρώτος στις προτιμήσεις μου.

 

 

Να και ένας ακόμη θαυμαστής του Wagner. Παιδιά όσοι δεν το έχετε διαβάσει κάντε το, γιατί αξίζει πραγματικά.

 

 

Δημήτρη, πολύ ωραίο τόπικ, τώρα το ανακάλυψα. Λοιπόν, χωρίς να χάνουμε χρόνο, οι δικές μου απαντήσεις:

 

1)Αγαπημένος μου συγγραφέας είναι ο Guy Gavriel Kay. Από τότε που διάβασα το Τιγκάνα έπαθα σοκ. Πάντως, πιστεύω πως παίζει ρόλο η συγηυρία, το timing κτλ. Ο Kay ήταν από τους πρώτους συγγραφείς που αγαπήσα τόσο (είχα ήδη ανακαλύψει Τόλκιν, Μούρκορκ -και αυτόν αγαπώ πολύ-, Χάουαρντ, Λάβκραφτ και λοιπούς 'κλασικούς'). Πρέπει να ήμουν στο τέλος του λυκείου τότε, στην αρχή δηλαδή του κολλήματος με τη λογοτεχνία.

 

 

Σ' ευχαριστώ Alucard. Παραξενεύομαι λίγο με την επιλογή σου, αν δεν κάνω λάθος μονάχα την Sonya έχω δει να τον αναφέρει σαν αγαπημένο της συγγραφέα. Ίσως πάλι δεν θα πρεπε γιατί μόνο το ''Τιγκάνα'' έχω διαβάσει, το οποίο ειρήσθω εν παρόδω ήταν φοβερό, και έτσι δεν μπορώ να έχω ασφαλή άποψη. Είναι πράγματι τόσο καλός;

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

 

Δημήτρη, πολύ ωραίο τόπικ, τώρα το ανακάλυψα. Λοιπόν, χωρίς να χάνουμε χρόνο, οι δικές μου απαντήσεις:

 

1)Αγαπημένος μου συγγραφέας είναι ο Guy Gavriel Kay. Από τότε που διάβασα το Τιγκάνα έπαθα σοκ. Πάντως, πιστεύω πως παίζει ρόλο η συγηυρία, το timing κτλ. Ο Kay ήταν από τους πρώτους συγγραφείς που αγαπήσα τόσο (είχα ήδη ανακαλύψει Τόλκιν, Μούρκορκ -και αυτόν αγαπώ πολύ-, Χάουαρντ, Λάβκραφτ και λοιπούς 'κλασικούς'). Πρέπει να ήμουν στο τέλος του λυκείου τότε, στην αρχή δηλαδή του κολλήματος με τη λογοτεχνία.

 

 

Σ' ευχαριστώ Alucard. Παραξενεύομαι λίγο με την επιλογή σου, αν δεν κάνω λάθος μονάχα την Sonya έχω δει να τον αναφέρει σαν αγαπημένο της συγγραφέα. Ίσως πάλι δεν θα πρεπε γιατί μόνο το ''Τιγκάνα'' έχω διαβάσει, το οποίο ειρήσθω εν παρόδω ήταν φοβερό, και έτσι δεν μπορώ να έχω ασφαλή άποψη. Είναι πράγματι τόσο καλός;

 

Για μένα και τη Sonya, σίγουρα ναι! Αλλά ξέρεις πως είναι τώρα. Περί ορέξεως...Δεν είμαι αντικειμενικός κριτής, εντάξει τα τελευταία του βιβλία δε με ενθουσίασαν και πολύ ('Οι Πολεμιστές του Λυκόφωτος' και 'Ύζαμπελ'), θα τα έλεγα αρκετά μέτρια. Αν σου δοθεί η ευκαιρία, διάβασε και άλλα από αυτόν. Θα σου πρότεινα τους 'Λέοντες του Αλ-Ρασσάν' ή 'Το Υφαντό της Φιόναβαρ'.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..