Jump to content

Ποιες είναι οι απόψεις σας;


Δημήτρης
 Share

Recommended Posts

Δημήτρη, πολύ ωραίο τόπικ, τώρα το ανακάλυψα. Λοιπόν, χωρίς να χάνουμε χρόνο, οι δικές μου απαντήσεις:

 

1)Αγαπημένος μου συγγραφέας είναι ο Guy Gavriel Kay. Από τότε που διάβασα το Τιγκάνα έπαθα σοκ. Πάντως, πιστεύω πως παίζει ρόλο η συγηυρία, το timing κτλ. Ο Kay ήταν από τους πρώτους συγγραφείς που αγαπήσα τόσο (είχα ήδη ανακαλύψει Τόλκιν, Μούρκορκ -και αυτόν αγαπώ πολύ-, Χάουαρντ, Λάβκραφτ και λοιπούς 'κλασικούς'). Πρέπει να ήμουν στο τέλος του λυκείου τότε, στην αρχή δηλαδή του κολλήματος με τη λογοτεχνία.

 

 

Σ' ευχαριστώ Alucard. Παραξενεύομαι λίγο με την επιλογή σου, αν δεν κάνω λάθος μονάχα την Sonya έχω δει να τον αναφέρει σαν αγαπημένο της συγγραφέα. Ίσως πάλι δεν θα πρεπε γιατί μόνο το ''Τιγκάνα'' έχω διαβάσει, το οποίο ειρήσθω εν παρόδω ήταν φοβερό, και έτσι δεν μπορώ να έχω ασφαλή άποψη. Είναι πράγματι τόσο καλός;

 

Για μένα και τη Sonya, σίγουρα ναι! Αλλά ξέρεις πως είναι τώρα. Περί ορέξεως...Δεν είμαι αντικειμενικός κριτής, εντάξει τα τελευταία του βιβλία δε με ενθουσίασαν και πολύ ('Οι Πολεμιστές του Λυκόφωτος' και 'Ύζαμπελ'), θα τα έλεγα αρκετά μέτρια. Αν σου δοθεί η ευκαιρία, διάβασε και άλλα από αυτόν. Θα σου πρότεινα τους 'Λέοντες του Αλ-Ρασσάν' ή 'Το Υφαντό της Φιόναβαρ'.

 

Έχω και το ''Ένα Τραγούδι για την Άρμπον'' το οποίο δεν έχω διαβάσει ακόμη. Εκτός από αυτά που προτείνεις, θέλω κάποια στιγμή να διαβάσω και ''Το Σαραντινό Ψηφιδωτό''. Και αναλόγως από το αν μου αρέσουν αυτά, θα προχωρήσω και στα υπόλοιπα ή όχι.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

To "A song for Arbonne" δεν είναι απ' τα καλύτερά του. Για την ακρίβεια, είναι ανώτερο μόνο του Ysabel που είναι ΚΑΚΟ. Και το λέω εγώ αυτό. :Ρ

 

Οι Λέοντες είναι πάρα πολύ καλό βιβλίο. Μέσα τους βρίσκεται ένας απ' τους δύο μεγάλους αναγνωστικούς μου έρωτες. Ο άλλος βρίσκεται μέσα στοΥφαντό της Φιόναβαρ του ιδίου συγγραφέα. :)

Link to comment
Share on other sites

To "A song for Arbonne" δεν είναι απ' τα καλύτερά του. Για την ακρίβεια, είναι ανώτερο μόνο του Ysabel που είναι ΚΑΚΟ. Και το λέω εγώ αυτό. :Ρ

 

 

Αυτό το είχα πάρει γιατί το είχε βγάλει η Anubis σε πολύ ωραία pocket έκδοση. Γενικά θα έλεγα ότι ο Kay είναι ένας από τους συγγραφείς που θα μ' ενδιέφερε να διαβάσω περαιτέρω. Και για να σταθώ λίγο στο νούμερο πέντε, θα πω ότι αυτό που έγραψα είναι ουσιαστικά άνευ ουσίας. Ακόμη και οι σπουδαιότεροι συγγραφείς έχουν γράψει μεγάλες φόλες και δεν έχει νόημα να κάτσει και να διαβάσει κανείς ολόκληρο το έργο τους. Το πιο πρακτικό πιστεύω είναι να διαβάζουμε τα καλύτερα του καθενός. Αυτό δηλαδή που προσπαθώ να κάνω εγώ ;-)

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

1) Αγαπημένος μου συγγραφέας είναι ο Φίλιπ Ντικ, και μετά ακολουθούν οι Στήβεν Κινγκ, Τόμας Πίντσον, Ρέιμοντ Τσάντλερ και αρκετοί άλλοι, αλλά ο αγαπημένος-αγαπημένος είναι ο Ντικ σίγουρα. Αλλά δεν ήταν ο πρώτος συγγραφέας που διάβασα, αυτός ήταν ο Ιούλιος Βερν αν θυμάμαι καλά, και συγκεκριμένα το Ο γύρος του κόσμου σε ογδόντα ημέρες. Σίγουρα τον λατρεύω τον Βερν, έχω διαβάσει πολλά βιβλία του, και κάποια στιγμή θα διαβάσω και όσα δεν έχω διαβάσει, αλλά δεν είναι ο αγαπημένος μου.

 

2)Πόσα βιβλία έχω; Χμ, αγοράζω συνέχεια βιβλία οπότε ο αριθμός μεγαλώνει συνέχεια, σίγουρα είναι πάνω από... 1.200 βιβλία, χωρίς να μετράω αυτά των Βερν, Μπλάιτον κλπ, αλλά δεν τα έχω μετρήσει ακριβώς. Σίγουρα είναι πολλά, και αν ήμουν Αμερικάνος ή Άγγλος θα ήταν πολλαπλάσια... Κάποια μέρα, μέσα στο χρόνο, θα κάτσω να τα μετρήσω και να τα καταγράψω σε κάποιο αρχείο υπολογιστή. Η πλάκα είναι ότι θυμάμαι ποια έχω, δεν την πατάω με διπλές αγορές κλπ. Εκτός από τα βιπεράκια με Λ'Αμούρ, Σπιλέιν, Μακλίν κλπ που τα έχω καταγεγραμμένα γιατί είναι μπόλικα.

 

3)Ε, με έχετε καταλάβει πλέον, αγοράζω με το τσουβάλι, ό,τι βρω σε καλή προσφορά το αρπάζω, έτσι για να υπάρχει. Δεν πρόκειται κάποια μέρα να πω "τέρμα το διάβασμα" και να τα δώσω τα βιβλία ή να πάνε τσάμπα, οπότε αγοράζω για να έχω. Έχω διαβάσει πάνω από 420 βιβλία σύνολο (δεν μετράω φυσικά τα εκατοντάδες κόμικς), οπότε αδιάβαστα μου μένουν... πολλά. Αν αγοράσω μεταχειρισμένα; Μα φυσικά! Τα μισά ή και παραπάνω από τα μισά βιβλία που έχω είναι αγορασμένα από διάφορα παλαιοβιβλιοπωλεία. Γιατί βρίσκω παλιά, σπάνια αλλά και καινούργια βιβλία σε πολύ καλές τιμές. Αρκεί βέβαια να μην είναι κατεστραμμένα ή να λείπουν σελίδες. Κατά τ'άλλα, ας είναι λίγο σκισμένο το εξώφυλλο, ελαφρά τσαλακωμένο κλπ, δεν με νοιάζει (αρκεί η τιμή να είναι ανάλογη).

 

4)Δεν πρόκειται να κάτσω να διαβάσω σερί έναν συγγραφέα, οποιοσδήποτε και αν είναι αυτός. Είναι αρκετά κουραστικό και όχι σωστό. Αν πρόκειται για μια σειρά με τρία - τέσσερα βιβλία, με φυσιολογικό μέγεθος το καθένα, δεν έχω πρόβλημα, και δεν μπορώ να διαβάσω κάτι ενδιάμεσα γιατί ίσως χάσω τον ειρμό και την σειρά των γεγονότων, αλλά να διαβάσω σε ένα μήνα δέκα βιβλία του Ντικ ή του Κινγκ, όχι, ποτέ.

 

5)Δεν έχω πρόβλημα, να ζήσω πολλά χρόνια να καταφέρω να διαβάσω όλα τα έργα των Κινγκ, Ντικ, Μακλίν κλπ, αλλά όσα είναι μεταφρασμένα στα ελληνικά. Διαβάζω πρώτα-πρώτα όλα τα καλά τους βιβλία, και μετά αν δεν έχω να διαβάσω κάτι από άλλους καλούς συγγραφείς και διάφορα κλασικά έργα, τότε θα διαβάσω και τα λιγότερο καλά τους. Αλλά δεσμευτικό δεν είναι.

 

6)Δεν θυμάμαι να έχω κάνει καμιά σοβαρή ζημιά, άντε να έχει πέσει ένα βιβλίο κάτω χωρίς όμως να πάθει τίποτα.

 

7)Και 'γω έχω κάποιο πρόβλημα, δεν μπορώ να διαβάσω όταν η τηλεόραση είναι ανοικτή και με αρκετό ήχο, ή όταν μιλάνε άνθρωποι, ξέρετε, μπούρου-μπούρου συνέχεια, ή όταν ακούγεται μουσική. Μπορώ να διαβάσω σε λεωφορείο, π.χ. ΚΤΕΛ, αλλά όταν δεν έχει βάλει ο οδηγός ραδιόφωνο, αλλιώς ούτε και εκεί. Έχουμε παράθυρα EUROPA στο σπίτι οπότε δεν ακούγονται και πολλά απ'έξω, αλλά ένας σκύλος στο πίσω μπαλκόνι ή τα παπαγαλάκια που έχω κάνουν λίγη φασαρία, αλλά δεν με ενοχλεί και τόσο.

Link to comment
Share on other sites

 

2)Πόσα βιβλία έχω; Χμ, αγοράζω συνέχεια βιβλία οπότε ο αριθμός μεγαλώνει συνέχεια, σίγουρα είναι πάνω από... 1.200 βιβλία, Η πλάκα είναι ότι θυμάμαι ποια έχω, δεν την πατάω με διπλές αγορές κλπ. Εκτός από τα βιπεράκια με Λ'Αμούρ, Σπιλέιν, Μακλίν κλπ που τα έχω καταγεγραμμένα γιατί είναι μπόλικα.

 

4)Δεν πρόκειται να κάτσω να διαβάσω σερί έναν συγγραφέα, οποιοσδήποτε και αν είναι αυτός. Είναι αρκετά κουραστικό και όχι σωστό.

 

 

Εγώ την είχα πατήσει μερικές φορές και από τότε πήρα τα μέτρα μου. Έχω σημειώσει σε λίστες τις οποίες έχω μέσα στο πορτοφόλι, ποια βιβλία μου λείπουν από Λυχνάρι, Space, Μέδουσα, Παρά Πέντε και τα περιοδικά Asimovs. Ξέρετε από κείνες τις μεγάλες σειρές που έχουν τα δύο πρώτα, και οι τίτλοι και τα νούμερα από τα τρία τελευταία. Έτσι δεν πρόκειται να ξαναπάρω κάτι που ήδη έχω. Και συμφωνώ και με το άλλο σχόλιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

1)Κατ' εμέ δεν παίζει ρόλο το πρώτο βιβλίο που θα διαβάσει κανείς. Σίγουρα όμως μπορεί να τον ενθουσιάσει αρκετά αν είναι καλό, ακριβώς γιατί είναι το πρώτο βιβλίο που διαβάζει, όπως έπαθα εγώ με τον Dan Brown.

2)Έχω ελάχιστα βιβλία, ακριβώς γιατί φέτος το καλοκαίρι ξεκίνησα να διαβάζω βιβλία. Είναι περίπου 7. Το καλοκαίρι, βέβαια, θα ακολουθήσουν πολλά.

3)Περιμένω πρώτα να διαβάσω τα βιβλία που έχω αγοράσει και μετά αγοράζω άλλα. Δεν έχει τύχει, πάντως, να πάρω βιβλία σε κακή κατάσταση, αλλά αν χρειαζόταν θα το έκανα.

4)Δεν έχω προλάβει να διαβάσω καμία ν-λογία.

5)Εγώ θα πρότεινα να διαβάζει κανείς διαφορετικούς συγγραφείς και να μην μένει σε έναν μόνο που του αρέσει πολύ.

6)Δεν έχω κάνει ποτέ ζημιά σε βιβλιοπωλείο. Έχω κάνει, όμως, σε ψιλικατζήδικο. Πήγαινα έκτη δημοτικού και γυρνούσα με μερικούς φίλους από το σχολείο. Μπήκαμε όλοι μαζί στο ψιλικατζήδικο και στριμωχτήκαμε κάπως. Έτσι, η τσάντα μου ακούμπησε πίσω μου, σε ένα έπιπλο με ράφια το οποία ταρακουνήθηκε κι έπεσαν αρκετά γυάλινα αντικείμενα κάτω. Φυσικά, δεν ξαναπάτησα το πόδι μου εκεί. :p

7) μένω σε μία περιοχή που περνάνε συχνά-πυκνά αυτοκίνητα, αλλά δεν έχει και τρομερή ηχορύπανση. Λίγο πιο πέρα είναι ο ηλεκτρικός, αλλά ακούγεται μόνο από το μπαλκόνι. Κατά συνέπεια, μπορώ να διαβάσω εύκολα.

 

Υ.Γ. Πολύ ωραίες ερωτήσεις, μου άρεσε η όλη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα μα πάρα πολυ καθυστερημένη απάντηση.

 

1. Οχι. Η πρώτη επιστημονική φαντασία που διάβασα ήταν Ιούλιος Βερν που μου έφερε στην τετάρτη δημοτικού ο πατέρας μου (του χαν τελειώσει οι μυθολογίες του ανθρώπου μάλλον...) Και μετά το Εδώ Σελήνη και το Εδώ Κρόνος της Τσωρτζογλου.. αν τα θυμάται κανείς σήμερα. Μετά Κλάρκ και μετά Ασίμοφ...

 

2. Εεε... δεν ξέρω. Εχω δύο βιβλιοθήκες σε μέγεθος ντουλάπας στο πατρικό μου στη Θεσσαλονική, Μια βιβλιοθήκη και μισή ντουλάπα στην Αθήνα, μερικές χιλιάδες βιβλία στον υπολογιστή. Τελευταία φορά που μέτρησα το 1994 ήταν 200 κάτι πάντως! :tease:

 

3. Εννοείται αυτό. Αν περίμενα να διαβάσω αυτά που έχω, ειδικά στον υπολογιστή, δεν θα ξανα-αγορασω βιβλία ποτέ.

 

4. Α αναλόγως. Εχω διαβάσει το foundation σερι πχ αλλά ανάμεσα διάβαζα και κάνα βιβλίο ιστορία αμά τύχαινε. Μετράει για σερί ή με διακόπες. Η τρι-τετρα-πολυλογιες τελως παντων που κατέβασα τα βιβλία και τα τελειωσα σε μερικές βδομάδες.

 

5. Εξαιρετικά σπάνια. Υπάρχουν κάποιοι που αγοράζω ότι νέο βγάζουν (Stirling πχ) αλλά έχω αρκετά απ΄τα παλιότερα βιβλία τους αδιάβαστα.

6. Μπα. Μου την έχει πεί ο Μανώλης στην Καντάθ όταν πρωτοπήγα οτι δεν ήταν αναγνωστήριο, αλλά κατεδαφίσεις δεν έχω κάνει. :devil2:

 

7. Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα. Βέβαια μιλάμε για αναίσθητο που κοιμάται στο αεροπλάνο ενώ κάθεται δίπλα στον κινητήρα οπότε...

Link to comment
Share on other sites

χαχα σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.

 

 

1)Κατ' εμέ δεν παίζει ρόλο το πρώτο βιβλίο που θα διαβάσει κανείς. Σίγουρα όμως μπορεί να τον ενθουσιάσει αρκετά αν είναι καλό, ακριβώς γιατί είναι το πρώτο βιβλίο που διαβάζει, όπως έπαθα εγώ με τον Dan Brown.

3)Περιμένω πρώτα να διαβάσω τα βιβλία που έχω αγοράσει και μετά αγοράζω άλλα. Δεν έχει τύχει, πάντως, να πάρω βιβλία σε κακή κατάσταση, αλλά αν χρειαζόταν θα το έκανα.

6)Δεν έχω κάνει ποτέ ζημιά σε βιβλιοπωλείο. Έχω κάνει, όμως, σε ψιλικατζήδικο. Πήγαινα έκτη δημοτικού και γυρνούσα με μερικούς φίλους από το σχολείο. Μπήκαμε όλοι μαζί στο ψιλικατζήδικο και στριμωχτήκαμε κάπως. Έτσι, η τσάντα μου ακούμπησε πίσω μου, σε ένα έπιπλο με ράφια το οποία ταρακουνήθηκε κι έπεσαν αρκετά γυάλινα αντικείμενα κάτω. Φυσικά, δεν ξαναπάτησα το πόδι μου εκεί. :p

 

 

Για μένα παίζει ρόλο το πρώτο βιβλίο που θα διαβάσει κανείς. Δεν καθορίζει, αλλά σίγουρα επηρεάζει. Και νομίζω ότι το είπα και πιο πάνω, προσωπικά δεν περιμένω να τελειώσω αυτά που έχω, για να αγοράσω κάτι άλλο. Αυτός είναι και ο λόγος που έχω τόσα πολλά αδιάβαστα μαζεμένα. Ωχ! Γυάλινα; Αυτό πρέπει να πόνεσε πραγματικά πολύ. Και εννοείται ότι ούτε και εγώ θα ξαναπατούσα εκεί πέρα :lol:

 

 

7. Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα. Βέβαια μιλάμε για αναίσθητο που κοιμάται στο αεροπλάνο ενώ κάθεται δίπλα στον κινητήρα οπότε...

 

 

Mors Planch πως θέλεις να καταλάβεις το πρόβλημα όταν μπορείς και κάνεις αυτό που είπες; ;-) Εγώ σ' αυτό το θέμα θα έλεγα ότι είμαι σχεδόν ιδιότροπος. Στο βαθμό που αυτό είναι δυνατόν, θέλω να έχω απόλυτη ησυχία όταν διαβάζω. Ιδίως μάλιστα όταν έχω καταπιαστεί με κάτι δύσκολο που απαιτεί συγκέντρωση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..