Jump to content

5o φεστιβάλ επιστημονικής φαντασίας Ερμούπολης


Recommended Posts

Συγχαρητήρια!!! Εμείς θα έχουμε την χαρά να 'ακούσουμε' το θεατρικό ή΄ακόμα καλύτερα να το δούμε, ή πρέπει να πάρουμε το πλοίο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 219
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nikosal

    26

  • SpirosK

    11

  • DinoHajiyorgi

    64

  • mman

    30

Top Posters In This Topic

Posted Images

Συγχαρητήρια!!! Εμείς θα έχουμε την χαρά να 'ακούσουμε' το θεατρικό ή΄ακόμα καλύτερα να το δούμε, ή πρέπει να πάρουμε το πλοίο;

 

Το πλοίο - Το πλοίο! Στη Σύρο - στη Σύρο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα συγχαρητήρια. Αυτές οι "διακρίσεις" είναι το ψωμί του συγγραφέα ΕΦ στην Ελλάδα. Ελπίζω φέτος να οργανώσω όλες μου τις υποχρεώσεις σωστά, ώστε να τα πούμε και από κοντά στη Σύρο.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο,κχαρ.

Αλήθεια Μου Μαν,τί γεύση έχει η σκονη του Κου Χαρ;:lol:

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Έχει καθιερωθεί, τον περιμένετε, θα γίνει και φέτος. Εξάλλου είμαστε υποχρεωμένοι να τον προσφέρουμε αφού είναι η «παρηγοριά» μας για αυτούς που δεν μπορούν να έρθουν Ερμούπολη: Η μόνη εκδήλωση του φεστιβάλ στην οποία μπορεί να πάρει κάποιος μέρος από μακριά.

 

Φέτος, ο online διαγωνισμός αλλάζει. Γίνεται διήμερος, ώστε και περισσότεροι συγγραφείς να έχουν ευκαιρία συμμετοχής, και περισσότερο χρόνο να έχουν στη διάθεσή τους, να γράψουν καλύτερα διηγήματα.

 

Να οι όροι του διαγωνισμού.

 

* Το θέμα του διηγήματος θα αναρτηθεί στο blog του φεστιβάλ το μεσημέρι της Πέμπτης 15 Οκτωβρίου, παραμονή έναρξης του. Θα το επιλέξει η τριμελής επιτροπή του διαγωνισμού (βλ. παρακάτω). Γίνεται φανερό, ότι ο διαγωνισμός αυτός έχει πλέον διαφορετικό θέμα (αλλά και ύφος, χαρακτήρα…) από τον άλλο, επιτόπιο («onsite») διαγωνισμό συγγραφής. Περισσότερα για αυτόν το δεύτερο, σύντομα

 

* Οι συγγραφείς θα έχουν δυνατότητα αποστολής ενός διηγήματος, ηλεκτρονικά και μόνο, ως το μεσημέρι (ακριβώς ώρα 12:00) του Σαββάτου, 17 Οκτωβρίου. Στη διάθεσή τους λοιπόν, 48 ώρες.

 

* Τα διηγήματα θα έχουν μέγεθος ως 2,000 λέξεις. Διηγήματα που θα περάσουν αυτό το όριο, έστω και κατά μια λέξη, δεν θα αξιολογηθούν (συγνώμη, αλλά σε αυτό θα είμαστε αυστηροί)

 

* Η τριμελής κριτική επιτροπή θα έχει στη διάθεσή της 24 μόλις ώρες, να διαβάσει τα διηγήματα και να επιλέξει το καλύτερο το οποίο θα αναγνωστεί στην τελευταία εκδήλωση του φεστιβάλ, το μεσημέρι της Κυριακής 18 Οκτωβρίου. Το νικητήριο διήγημα θα αναρτηθεί επίσης στο blog. Πλάι του θα αναρτηθούν και όλα τα υπόλοιπα διηγήματα που θα υποβληθούν και θα γίνουν αποδεκτά από την επιτροπή, εφόσον το επιθυμεί ο συγγραφέας τους (τονίζεται ότι αντίθετα το νικητήριο διήγημα αναρτάται υποχρεωτικά, προς χάρη του κοινού που δεν θα βρεθεί στη Σύρο)

 

Η τριμελής επιτροπή του διαγωνισμού, η οποία θα επιλέξει το θέμα και θα αξιολογήσει τα διηγήματα, απαρτίζεται από τους

 

Κώστα Χαρίτο, νικητή του online διαγωνισμού 4ου φεστιβάλ επιστημονικής φαντασίας Ερμούπολης (2008)

 

Αλεξάνδρα Λέτσα, αρχισυντάκτη του περιοδικού Asimovs στην Ελλάδα

 

Νίκο Αλμπανόπουλο, εκ μέρους της οργανωτικής ομάδας

Link to comment
Share on other sites

Εύλογη απορία αδαούς επισκεπτή του Φεστιβάλ: Κάποιος που φτάνει στην Ερμούπολη Πέμπτη απόγεματάκι, μαθαίνει το θέμα του online διαγωνισμού και το βρίσκει τραβηχτικό, εμπνευστικό(!) ζουμερό και ζουμπουρλούδικο, έχει δικαίωμα να γράψει στον online ή αποκλείεται και μόνο από το γεγονός ότι έχει πατήσει τα πατουσάκια του στο νησί;

Αν η απάντηση είναι "όχι, δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής" ο δικηγόρος του διαβόλου συνεχίζει:

Κι αν σουλατσάρει incognito στην όμορφη Ερμούπολη και δεν κοπιάσει ποτέ από το Φεστιβάλ; Αν τυγχάνει μόνιμος κάτοικος Σύρου; Η Κιάρα δηλαδή που σπουδάζει εκεί αποκλείεται;

Αν στο σημείο αυτό οι διοργανωτές αναφώνησαν "'Ήμαρτον! Ξεφορτωθείτε τον!" και η απάντηση στην αρχική ερώτηση είναι τελικά "ναι, βεβαίως και έχει δικαίωμα συμμετοχής!", δεν ξεμπέρδεψαν τόσο εύκολα:

Αφού ο καλοθελητής μας υποβάλει τη συμμετοχή του στον online, ακούει το θεματάκι του on-site διαγωνισμού και το βρίσκει θελκτικό, προκλητικό, ζουπηχτερό και γεμάτο υπονοούμενα. Τρυπώνει λοιπόν στα κρυφά στο Sports Cafe το πρωί του Σαββάτου και στρώνεται σ' ένα PC. Θα του αρνηθεί η διοργάνωση τη συμμετοχή στον on-site επειδή συμμετέχει ήδη στον online; Όχι, ε;devil2.gif

 

Υ.Γ. Ώπα, μισό λεπτό! Ο on-site δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα, ε; Μπορεί να μην γίνει!laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα του αρνηθεί η διοργάνωση τη συμμετοχή στον on-site επειδή συμμετέχει ήδη στον online;

 

Κάνουμε αχ και βαχ να δούμε κάτι καινούργιο από τον mman εδώ στο φόρουμ, και ξαφνικά θα γράψει δύο διηγήματα στη καθησιά; Quel humor!

 

Αλλά ακόμα κι αν υποθέσουμε πως φέτος οι δύο διαγωνισμοί δεν θα γίνουν ταυτόχρονα...

 

...και βέβαια μπορείτε να γράψετε στον online διαγωνισμό του φεστιβάλ φίλτατε Μου. Θα πρέπει να υπάρχουν καραβάκια στην Ερμούπολη που πάνε καθημερινά από Σύρο για Τήνο ή... Γυάρο.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Κάνουμε αχ και βαχ να δούμε κάτι καινούργιο από τον mman εδώ στο φόρουμ, και ξαφνικά θα γράψει δύο διηγήματα στη καθησιά; Quel humor!

 

Μα δεν θα τα έγραφε ο mman, αλλά ο "άπραγος επισκεπτης του Φεστιβάλ". Ο mman έχει υποσχεθεί επανειλλημένα στον εαυτό του να κόψει σιγά-σιγά τα διήγήματα και ήδη το έχει καταστρατηγήσει αυτό τρεις φορές, οπότε δεν ξέρει αν θα στρωθεί ούτε για ένα διήγημα, πόσο μάλλον για δύο.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί και (πρώτο) παρουσιάζεται

 

post-1004-12537888336_thumb.jpg

Μιχάλης Μανωλιός (mman)

 

Το όνομά της: «Και Το Τέρας». Η νέα (δεύτερη) συλλογή διηγημάτων του Μιχάλη Μανωλιού στον Τρίτωνα, φρεσκοτυπωμένη, παρουσιάζεται στο Φεστιβάλ. Το βιβλίο βρίσκεται αυτήν την στιγμή στο τελικό στάδιο παραγωγής και θα έρθει στη Σύρο ίσα ίσα, κατευθείαν από το βιβλιοδετείο.

 

Τώρα… Αν -σαν εμένα- βρίσκετε κάποιες φορές τις παρουσιάσεις κουραστικές, χαλαρώστε.Μπορεί μέχρι στιγμής η παρουσίαση να καλύπτεται από πέπλο μυστηρίου, αλλά αν συνυπολογίσουμε τους ιδιαίτερους δεσμούς του συγγραφέα με το φεστιβάλ και τις «κακές του παρέες» υπάρχουν βάσιμες υποψίες ότι τη συγκεκριμένη θα την απολαύσετε! (Εκ Νίκου Αλμπανόπουλου.)

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Αχ, βρε nikosal! Αχ, βρε nikosal τι μ' έκανες! Δεν είμαι ηθοποιός ούτε μοντέλος: Η φωτογραφία προοριζόταν για το βιβλίο. Στο αυτάκι του, μικρή, διακριτική και ασπρόμαυρη. Καμία σχέση με από πάνω δηλαδή... (Θα μας πάρουν και για ψώνια...)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νέα από το blog:

 

Σχέδιο του προγράμματος, που όμως ακόμα δεν πρέπει να θεωρηθεί οριστικό. Το πρόγραμμα θα οριστικοποιηθεί περίπου μια βδομάδα πριν την έναρξη του φεστιβάλ.

 

Παρασκευή, 16 Οκτωβρίου

* Εναρκτήρια εκδήλωση, ανάγνωση μικρών διηγημάτων (555 λέξεων). Επιλογή του καλύτερου χωριστά από κοινό και συγγραφείς. Χώρος, pool cafe, παραλία Ερμούπολης, πιθανή ώρα 18:00

 

* Μετάδοση πρώτου ραδιοφωνικού θεατρικού, κοινή ακρόαση όσων το επιθυμούν σε χώρο που θα επιλεγεί, πιθανή ώρα 20:30

 

* Συναυλία Γιώργου Κοντραφούρη, Θέατρο Απόλλων, πιθανή ώρα 21:00

 

Σάββατο, 17 Οκτωβρίου

 

* Ανάγνωση (δις, πρωί – απόγευμα) πέντε διηγημάτων που θα επιλεγούν. Κάθε διήγημα θα διαβάσουν δύο διαφορετικά άτομα. Πιθανή ώρα έναρξης κάθε ανάγνωσης από τις 11:00 ως τις 20:00, ανά μία ώρα. Ο χώρος δεν έχει προσδιοριστεί.

 

* Μεταδόσεις 2ου και 3ου θεατρικού, πιθανές ώρες 19:00 και 20:00

 

* Συναυλία «Μητέρας Φάλαινας Τυφλής», Θέατρο Απόλλων, πιθανή ώρα 21:00

 

Κυριακή, 18 Οκτωβρίου

 

* Συζήτηση στη βιβλιοθήκη Ερμούπολης, πιθανή ώρα 10:00

 

* Ανακοίνωση και ανάγνωση νικητήριου διηγήματος online διαγωνισμού συγγραφής, πιθανή ώρα 12:00

 

Το πρόγραμμα εμπλουτίζεται καθημερινά

Link to comment
Share on other sites

Το blog του 5ου ΦΕΦΕ απόκτησε και νέα στήλη: "Πως θα έρθετε."

 

Χρήσιμη ενημέρωση για τις διαθέσημες ακτοπλοϊκές γραμμές την Παρασκευή 16 Οκτωβρίου. Μας λείπει η λίστα με τα φιλικά προς το φεστιβάλ ξενοδοχεία, μοτέλ και "room to let" και οι περισσότεροι θα ξεμείνετε από δικαιολογίες για να μην έρθετε.

 

Τα δρομολόγια των πλοίων κόστισαν στον διοργανωτή και την διαρροή μιας πληροφορίας: Θα έχουμε και φέτος το παγωτό του φεστιβάλ! Αναμένουμε με αγωνία τις λεπτομέρειες. :atongue2:

Link to comment
Share on other sites

Sleep on your idea (αλλά 07:30 αφύπνιση!)

 

Το blog μας έχει τις πρώτες πληροφορίες για τον ζωντανό διαγωνισμό διηγήματος, Σάββατο 17 Ολτωβρίου πρωί. Πολύ πρωί! Όπως τα λέει ο τίτλος, με τέσσερις ώρες και κάτι λεπτά καιρό και μπόλικο καφέ, κερασμένο. Αν έχετε σκοπό να το ξενυχτήσετε Παρασκευή βράδυ, σας συμβουλεύω να μην πάτε καν για ύπνο. Αυτή τη φορά ο αγώνας είναι για τους σοβαρούς παίχτες!

 

Νίκησα στο περσινό και φέτος δεν έχω το δικαίωμα να λάβω μέρος. Είναι δίκαιο τώρα αυτό; Το ξέρετε όλοι πως η χαρά είναι στη συμμετοχή, στην αγωνία, στην αδρεναλίνη της γραφής... Ζηλεύω τους συμμετέχοντες.

 

[DinoHajiyorgi, nikosal, Nienor, trillian, PiKei, mman, Deadend, mistseeker, hombre... οι φορουμίτες που θα είναι Σύρο. Άλλοι;]

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Sleep on your idea (αλλά 07:30 αφύπνιση!)

 

[DinoHajiyorgi, nikosal, Nienor, trillian, PiKei, mman, Deadend, mistseeker, hombre... οι φορουμίτες που θα είναι Σύρο. Άλλοι;]

 

Θα είμαι κι εγώ μετά συζύγου και κόρης.

 

Μια ερώτηση για τον live διαγωνισμό:

Θα αφορά και αυτός το κοντινό μέλλον ή θα είναι πιο ελεύθερος "χρονικά";

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για τον live διαγωνισμό:

Θα αφορά και αυτός το κοντινό μέλλον ή θα είναι πιο ελεύθερος "χρονικά";

 

Προσωπικά δεν γνωρίζω (nikosal knows) αν και ποτέ πριν στους διαγωνισμούς του ΦΕΦΕ δεν υπήρξε τέτοιος περιορισμός. Βέβαια δεν θυμάμαι άλλη χρονιά που το Φεστιβάλ να ήταν με "θέμα." Οπότε, ας αναμένουμε τη πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Αχ, βρε nikosal! Αχ, βρε nikosal τι μ' έκανες! Δεν είμαι ηθοποιός ούτε μοντέλος: Η φωτογραφία προοριζόταν για το βιβλίο. Στο αυτάκι του, μικρή, διακριτική και ασπρόμαυρη. Καμία σχέση με από πάνω δηλαδή... (Θα μας πάρουν και για ψώνια...)

 

 

 

Τι ακριβώς ατενίζεις με μισάνοιχτο το στόμα; :p

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς ατενίζεις με μισάνοιχτο το στόμα; :p

Άστα! Νομίζω ότι η φωτογράφηση ήταν πιο δύσκολη απ' το να γράψω ολόκληρο το βιβλίο...

Link to comment
Share on other sites

[DinoHajiyorgi, nikosal, Nienor, Celestial, trillian, PiKei, mman, Deadend, mistseeker, hombre, Tiessa... οι φορουμίτες που θα είναι Σύρο. Άλλοι;]

 

Οι υποβολές στα 555άρια ασθενούν (σε σχέση και με τα μεγαλύτερα διηγήματα). Γράφετε ή ακόμα δεν σας βγήκε;

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, σκοπεύω να... κλέψω! επειδή το δικό μου υπερβαίνει το όριο κατά 12 λέξεις, θα σκάσω μύτη την τελευταία στιγμή, όπου δεν θα μπορεί να γίνει καταμέτρηση από το printout...devil2.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, σκοπεύω να... κλέψω! επειδή το δικό μου υπερβαίνει το όριο κατά 12 λέξεις, θα σκάσω μύτη την τελευταία στιγμή, όπου δεν θα μπορεί να γίνει καταμέτρηση από το printout...devil2.gif

 

 

 

 

Εγώ το έχω γράψει, αλλά ψάχνω να βρω έναν τρόπο για να το διαβάσω την ώρα που ο γιός μου θα με τραβάει από το μανίκι και ακόμα δεν τα έχω καταφέρει. Που θα μου πάει, όμως, θα βρω την άκρη. Τι συγγραφέας ΕΦ είμαι;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του on-site διαγωνισμού συγγραφής το δίνει η κριτική επιτροπή, της οποίας δεν τυγχάνω μέλος. Δεν με θεώρησαν κατάλληλο.

 

Και δεν είναι ο πρώτος διαγωνισμός με θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, σκοπεύω να... κλέψω! επειδή το δικό μου υπερβαίνει το όριο κατά 12 λέξεις, θα σκάσω μύτη την τελευταία στιγμή, όπου δεν θα μπορεί να γίνει καταμέτρηση από το printout...devil2.gif

 

Κόψε τα άρθρα. Θα έρθεις στον επιθυμητό αριθμό λέξεων και θα δώσεις και μια "σουρεάλ" διάσταση στο κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν είναι ο πρώτος διαγωνισμός με θέμα.

 

Μίλησα για το φεστιβάλ και όχι για τον διαγωνισμό. Το 5ο ΦΕΦΕ έχει θέμα "Το κοντινό μέλλον". Τα προηγούμενα τέσσερα τι θέματα είχαν;

 

Και η Tiessa ήθελε να ξέρει αν τα διηγήματα που θα γραφτούν στον διαγωνισμό θα πρέπει να είναι περιορισμένα στο κοντινό επίσης μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..