Jump to content

5o φεστιβάλ επιστημονικής φαντασίας Ερμούπολης


Recommended Posts

  • Replies 219
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nikosal

    26

  • SpirosK

    11

  • DinoHajiyorgi

    64

  • mman

    30

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής ήταν χθες στη Σύρο (εξού και η σύντομη παγωμάρα στην εξέλιξη του προγράμματος του φεστιβάλ...εε, το πάγωμα εννοούσα.) Ο πρωθυπουργός έδωσε προεκλογική ομιλία, αναφερόμενος βεβαίως-βεβαίως στο άμεσο μέλλον, ευλογώντας έτσι με τον τρόπο του το θέμα του 5ου ΦΕΦΕ. Μεγαλεία!

 

post-1004-125449654164_thumb.jpg

Οι Ιδρυτές του 1ου ΦΕΦΕ

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε σκοπό να το ξενυχτήσετε Παρασκευή βράδυ, σας συμβουλεύω να μην πάτε καν για ύπνο. Αυτή τη φορά ο αγώνας είναι για τους σοβαρούς παίχτες!

 

Και ο κύριος Αλμπανόπουλος δεν ξαποσταίνει! Σημαντικά νέα στο blog για τον on site διαγωνισμό. Ολονύκτιο γράψιμο αν έτσι το θέλετε! Διαβάστε τις λεπτομέρειες!

Link to comment
Share on other sites

Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής ήταν χθες στη Σύρο (εξού και η σύντομη παγωμάρα στην εξέλιξη του προγράμματος του φεστιβάλ...εε, το πάγωμα εννοούσα.)

 

Έτσι ακριβώς. Την ώρα που μιλούσε ο Καραμανλής δοκιμάζαμε το φετινό παγωτό.

 

Και ναι, η ομιλία του ήταν εντός θέματος του φεστιβάλ μας. Περιέγραψε μια Ελλάδα στην οποία παραμένει πρωθυπουργός.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Και τα νέα δεν σταματούν ποτέ! Ναι, το 5ο ΦΕΦΕ έχει το παγωτό του!

 

Και το όνομα αυτού: Quark+

 

Άλλη μια δημιουργία του μοναδικού Ντανιέλε Μέντρι.

 

[Ο Nτανιέλε Μέντρι, είναι ένας καθαρόαιμος Ιταλός, από το Bertinoro, της Εμίλια Ρομάνια. Oι γονείς του Μάσιμο είχαν ένα μικρό μαγαζάκι στο Bertinoro, όπου έφτιαχναν και παγωτό όταν ο ίδιος και ο αδελφός του ήταν μικροί. Το μαγαζάκι έκλεισε αλλα η τέχνη παρέμεινε...

 

Ο Nτανιέλε περιπλανήθηκε στην Ιταλία και την Ευρώπη, και πριν από επτά χρόνια κατέληξε στη Σύρο. Αγάπησε το νησί και αμέσως διαπίστωσε ότι δεν υπήρχε καλο παγωτό. Παράγγειλε μια σούπερ μηχανή στην Capriggiani, έναν από τους κορυφαίους κατασκευαστές παγωτομηχανών, έκλεισε συμφωνία με την ντόπια συνεταιριστική γαλακτοβιομηχανία (ΒΙΟΣΥΡ) και... the rest is history.

 

Σήμερα ο συμπαθέστατος Ντανιέλε, φανατικός οπαδός της Ιντερ και θαυμαστής/γνώστης της «άγριας» ιταλικής σκηνής των κόμικς (περιοδικό Frigidaire, 1970-1980), έχει σήμα του τον «κακό» Τζανάρντι του αξέχαστου σχεδιαστή Andrea Pazienza, και παράγει καθημερινά 80-90 κιλά παγωτό που καταναλώνεται αυθημερόν. Βγάζει 22 είδη/γεύσεις, όλα υπέροχα.

 

Το μυστικό του; «Το καλό γάλα...» λέει ο ίδιος. Ολα τα υπολοιπα υλικά έρχονται από την Ιταλία.

 

Λεπτομέρεια: Η δουλειά ανέβηκε κατακόρυφα όταν άνοιξε στη Σύρο μαγαζί της Δωδώνης!

 

Μουσική: Μanu Chao, ethnic.

 

Σερβίς: αυτοεξυπηρέτηση, και κατόπιν στα τραπεζάκια έξω.

 

Ντεκόρ: σημαία PACE.

 

Άλλα: Πολύ καλό εσπρέσο.]

 

edit: αφαίρεση παλιωμένης ηλικίας του κυρίου Μέντρι στο κείμενο.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής ήταν χθες στη Σύρο (εξού και η σύντομη παγωμάρα στην εξέλιξη του προγράμματος του φεστιβάλ...εε, το πάγωμα εννοούσα.) Ο πρωθυπουργός έδωσε προεκλογική ομιλία, αναφερόμενος βεβαίως-βεβαίως στο άμεσο μέλλον, ευλογώντας έτσι με τον τρόπο του το θέμα του 5ου ΦΕΦΕ. Μεγαλεία!

Μη μας το θυμίζεις αυτό :dazzled: Το σπίτι μου είναι απελπιστικά κοντά στο κέντρο της πόλης καμιά φορά...

Link to comment
Share on other sites

Τόσο σχετική η καλή μας Κιάρα με τα προεκλογικά, που δεν πήρε πρέφα ότι η ομιλία του Κ. ήταν στην άλλη άκρη της πόλης, στο ανατολικό λιμάνι.

 

Ντίνο, τίνος είναι το κείμενο για το Ντανιέλε; Χεχε, ελπίζω όχι δικό μου, γιατί ο... 35άρης Ντανιέλε έχει πενηνταρίσει!

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, τίνος είναι το κείμενο για το Ντανιέλε; Χεχε, ελπίζω όχι δικό μου, γιατί ο... 35άρης Ντανιέλε έχει πενηνταρίσει!

 

Από το greekcook-ντοτ-gr

 

Και άρα...πριν από πόσα χρόνια ήρθε στη Σύρο;

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Τόσο σχετική η καλή μας Κιάρα με τα προεκλογικά, που δεν πήρε πρέφα ότι η ομιλία του Κ. ήταν στην άλλη άκρη της πόλης, στο ανατολικό λιμάνι.

Νίκο μου, η πόλη δεν έχει... άλλη άκρη όταν ζεις στη μέση της. Με το νι και με το σίγμα μπορώ να σου πω την ομιλία... Όπως και σχεδόν όλα τα κουτσομπολιά των παρεβρισκόμενων στην επιστροφή. Το κεφάλι μου ησύχασε κατά τις 10 το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

χεχε και έλεγα τι μου θυμίζει το κείμενο... Ο γαμπρός μου το έχει γράψει, είχαμε κάτσει οι τρεις μας με το Ντανιέλε στο μαγαζί και μας έδωσε τις πληροφορίες του άρθρου. Πριν 5-6 χρόνια αυτό, δηλ. τότε ήταν... 45άρης ο 35άρης.

 

off topic: Νιενορέτο, call daddy (δηλ. εμένα)

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον παίζει και ονλάιν διαγωνισμός για εμάς τους ξενιτεμένους.

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΦΕ έχει και ΚΟΜΙΞ!

 

Ενημέρωση για τους καλλιτέχνες που λαβαίνουν μέρος και την πρωτότυπη έκθεση των έργων - στο blog!

Link to comment
Share on other sites

Μόνος ταξιδιώτης ψάχνει.

(Κατά το μόνος αγρότης ψάχνει...)

 

-Θέλω να πάω στο ΦΕΦΕ, αλλά όσους γνωστούς έχω εδώ στη Σαλονίκη, άλλοι θέλουν αλλά δεν έχουν λεφτά και άλλοι έχουν λεφτά αλλά δεν μπορούν να πάνε στη Σύρο για το φεστιβάλ. Τελικά δεν υπάρχει κανένας που να μπορεί, να θέλει και να έχει λεφτά ταυτόχρονα.

 

Επειδή δεν θα ήθελα να ταξιδέψω μόνος μέχρι την Αθήνα, ήθελα να μάθω αν κάποιο από τα μέλη του φόρουμ στη Θεσσαλονίκη, σκέφτεται να κατέβει για να ταξιδέψουμε παρέα.

 

-Όπως και να έχει (είτε ταξιδέψω μόνος, είτε με παρέα) στην Αθήνα θα ήθελα να συναντήσω κόσμο που θα πάει στη Συρο με πλοίο, για να γίνουμε μια μεγάλη χαρούμενη παρέα και να εκμεταλευτούμε όσο περισσότερο γίνεται τις δύο ημέρες του φεστιβάλ, συμπεριλαμβανομένου και του ταξιδιού.

 

Αυτά. Περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν θα ήθελα να ταξιδέψω μόνος μέχρι την Αθήνα, ήθελα να μάθω αν κάποιο από τα μέλη του φόρουμ στη Θεσσαλονίκη, σκέφτεται να κατέβει για να ταξιδέψουμε παρέα.

 

Χαίρομαι αφάνταστα Νώντα που θα σε συναντήσω στη Σύρο. Εύχομαι να βρεις παρέα για το ταξίδι. Μάλλον όμως δεν θα πάρεις το Blue Star Ιθάκη που φεύγει 7:35 το πρωί της Παρασκευής από Πειραιά, ε; Γιατί εγώ σ'αυτό θα είμαι.

 

Μια ιδέα: Αυτοί που έχουν λεφτά αλλά δεν μπορούν να έρθουν, να τα δώσουν σε αυτούς που θέλουν να έρθουν αλλά δεν έχουν λεφτά.

 

Καλή αντάμωση.

 

Άλλος βόρειος κανείς; (Αχ Spock, αχ!)

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΝΕΑ από την Ερμούπολη!

 

Το 5ο ΦΕΦΕ δεν έχει μόνο το παγωτό του... έχει και...

 

ΕΠΙΣΗΜΗ ΦΕΣΤΙΒΑΛΙΚΗ ΠΙΤΣΑ!

 

ΠΙΤΣΑ 2029!

 

Read all about it!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, σκοπεύω να... κλέψω! επειδή το δικό μου υπερβαίνει το όριο κατά 12 λέξεις, θα σκάσω μύτη την τελευταία στιγμή, όπου δεν θα μπορεί να γίνει καταμέτρηση από το printout...devil2.gif

 

Η υποβολή έργων συνεχίζει να ασθενεί. Που είναι τα 500άρια σας; Προς τους κυρίους και κυρίες της τελευταίας στιγμής σας παρουσιάζουμε τον ...

 

FEFE-BOT-2029.

post-1004-125467175686_thumb.jpg

 

To FEFE-BOT-2029 μετράει λέξεις ακουστικά. Προγραμματίζεται ανάλογα. Στην εκδήλωση των μικρών, μετά την 555η λέξη κόβει τον ομιλητή. Στα δύο. [Οι συγγραφείς που διαβάζουν οι ίδιοι τα έργα τους παρακαλούνται να αποφύγουν την επανάληψη κάποιας λέξης, τον βήχα ή να καθαρίζουν τον λαιμό τους την στιγμή της ανάγνωσης. Υπάρχει περίπτωση ο FEFE-BOT να τους παρεξηγήσει.]

Link to comment
Share on other sites

To FEFE-BOT-2029 μετράει λέξεις ακουστικά. Προγραμματίζεται ανάλογα. Στην εκδήλωση των μικρών, μετά την 555η λέξη κόβει τον ομιλητή. Στα δύο. [Οι συγγραφείς που διαβάζουν οι ίδιοι τα έργα τους παρακαλούνται να αποφύγουν την επανάληψη κάποιας λέξης, τον βήχα ή να καθαρίζουν τον λαιμό τους την στιγμή της ανάγνωσης. Υπάρχει περίπτωση ο FEFE-BOT να τους παρεξηγήσει.]

I 'll take my chances... (Μα που πας και τα βρίσκεις...)

Link to comment
Share on other sites

Πίτσα, παγωτό, κρασί… Αυτό είναι φεστιβάλ φίλων της αστρονομίας ή της γαστρονομίας;

 

Indeed, κύριε Αλμπανόπουλε ... "Κρασί" είπατε; Α, θα έχουμε και το φεστιβαλικό κρασί! Το είχα ξεχάσει ο ασυγχώρητος. Αναμένουμε λεπτομέρειες!

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα βολέψου με ένα σερί 5 (!) ταινιών μεγάλου μήκους, που θα αποκαλύπτω μια μια, αργά και βασανιστικά...

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο blog το φετεινό Λογότυπο (το σήμα) του Φεστιβάλ και είναι πανέμορφο! Το υλικό από το οποίο είναι φτιαγμένα τα αστρικά όνειρα. Δεν το αναπαράγω εδώ, η τιμή ανήκει στον διοργανωτή. Όσοι θέλετε σπεύσατε στη σελίδα του ΦΕΦΕ να το δείτε.

 

Να κάνω μνεία στον Κώστα Καταγά, που το φιλοτέχνησε!

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Θα το παραδεχτώ πρώτος. Κάθε χρόνο απαιτούμε τον ουρανό με τ’άστρα από το Φεστιβάλ. Και ο Νίκος Αλμπανόπουλος, η ψυχή του ΦΕΦΕ, ένας άνθρωπος είναι. Τρέχει για να μας ικανοποιήσει. Είναι ίσως η πρώτη φορά που το φεστιβάλ της Σύρου λάμπει τόσο πρώιμα, γεμάτο θετικές υποσχέσεις!

 

Ήταν αναμενόμενο να λυγίσει, να σπάσει ο άνθρωπος! Τα νέα στο blog μας πληροφορούν πως θα βλέπουμε λέει μηνύματα στον νυχτερινό ουρανό της Ερμούπολης. Ναι, έτσι ακριβώς. Δεν ξέρω τι να πω παρά να σας περάσω την πληροφορία. Τώρα από ποιον αστερισμό θα έρχονται αυτά τα μηνύματα…δεν έχω την παραμικρή ιδέα. Ας ευχηθούμε τα καλύτερα για τον Νίκο μας.

Link to comment
Share on other sites

post-1004-125509525031_thumb.jpg

Blue Star Ιθάκη

 

Εισιτήριο αγοράστηκε. Παρασκευή 16 Οκτωβρίου, 07:35 πρωί, στον Πειραιά, ο DinoHajiyorgi θα είναι στο Ιθάκη για Σύρο!

 

Αναμένονται επίσης Nova, mistseeker και hombre στο κατάστρωμα. Άλλος κανείς στην παρέα;

Link to comment
Share on other sites

post-1004-125509525031_thumb.jpg

Blue Star Ιθάκη

 

Εισιτήριο αγοράστηκε. Παρασκευή 16 Οκτωβρίου, 07:35 πρωί, στον Πειραιά, ο DinoHajiyorgi θα είναι στο Ιθάκη για Σύρο!

 

Αναμένονται επίσης Nova, mistseeker και hombre στο κατάστρωμα. Άλλος κανείς στην παρέα;

 

Ε δεν είναι δα και σκυλοπνίχτης το Ιθάκη! :p

Link to comment
Share on other sites

Εισιτήριο από Θεσσαλονίκη για Πειραιά: ΟΚ (23:00, Πέμπτη 15.10.2009)

Εισιτήριο από Πειραιά για Ερμούπολη: ΟΚ (07:35, Παρασκευή 16.10.2009)

Κρατήση για δύο βραδιές στην Ερμούπολη: ΟΚ (Παρασκευή και Σάββατο 16-17.10.2009)

Πιθανότητα παραμονής μιας επιπλέον βραδιάς στην Ερμούπολη: Ανοικτό! (Κυριακή 18.10.2009)

Επιστροφή από Ερμούπολη για Πειραιά: Ανοικτό.

Επιστροφή από Πειραιά για Θεσσαλονίκη: Ανοικτό.

 

Εγώ πάντως και με γαλέρα έρχομαι.

(Χώρια που θα μου κάνει καλό η γυμναστική!)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..