Jump to content

Θα βγάλω ένα μυθιστόρημα που έγραψα, σε blog


Magellan
 Share

Recommended Posts

Με δεδομένο ότι ακόμα και άμα το δημοσιεύσω μέσω βιβλίου, δεν πρόκειται να εισπράξω τίποτα άλλο, παρά μία ηθική ικανοποίηση, αποφάσισα να βγάλω ένα μυθιστόρημα που έγραψα σε ένα μπλογκ. Επειδή έχω γράψει πολλά κεφάλαια, θα δημοσιεύω ένα κεφάλαιο κάθε εβδομάδα, σα σήριαλ. Έτσι θα με πάρει κάπου ένα χρόνο μέχρι να το δημοσιεύσω όλο.

 

Ποια είναι η άποψή σας;

Edited by Magellan
Link to comment
Share on other sites

Το να γίνεις γνωστός στο αναγνωστικό κοινό μέσω ενός εκδομένου βιβλίου δεν είναι κάτι που θα κερδίσεις επίσης;

Αν δεν σε ενδιαφέρει και αυτό, η ιδέα σου για το blog, μου αρέσει καθώς επίσης και η εβδομαδιαία συνέχεια.

Αν το αποφασίσεις να μας δώσεις url.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θεωρείς οτι δεν έχεις να κερδίσεις κάτι (εκτός απο την ηθική ικανοποίηση) εκδίδοντας το μυθιστόρημα που έγραψες, ο μόνος ίσως τρόπος να το φέρεις σε επαφή με το αναγνωστικό κοινό είναι το διαδίκτυο. Οπότε το blog είναι μια πολύ καλή επιλογή. Συμφωνώ επίσης και με την εβδομαδιαία συνέχεια. Ένα απο τα πλεονεκτήματα του blog είναι η άμεση επικοινωνία με τους αναγνώστες μέσω των σχολίων και θεωρώ οτι είναι πολύ σημαντικό η άμεση επαφή με το αναγνωστικό κοινό. Πιστεύω λοιπόν οτι η δημοσίευση του μυθιστορήματός σου σε blog και σε εβδομαδιαία συνέχεια είναι μια πολύ καλή απόφαση.

Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις να κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Magellan,

επειδή διαβάζοντας το post σου και πριν διαβάσω τα σχόλια, έβαλα αυτόματα το κόμμα που λείπει από τη φράση σου, σε άλλο σημείο απ' αυτό που το έβαλαν η mariposa και ο keuthonymos, το κατάλαβα διαφορετικά. Σου ζητώ λοιπόν, αν δεν βαριέσαι, την διευκρίνιση:

''αποφάσισα να βγάλω ένα μυθιστόρημα που έγραψα(,) σε ένα μπλογκ.'' Έτσι όπως το κατάλαβαν (πιθανότατα σωστά) οι φίλοι.

''αποφάσισα να βγάλω ένα μυθιστόρημα(,) που έγραψα σε ένα μπλογκ.'' Έτσι όπως το κατάλαβα εγώ. Δηλαδή, ότι ήδη έχεις αναρτήσει το μυθιστόρημα σε blog και θα ήθελες να το βγάλεις στο forum, σε συνέχειες. Τι από τα δυο;

Link to comment
Share on other sites

@ Πυθαρίων: εκτός από τα σημεία στίξης, υπάρχουν και τα συμφραζόμενα :)

@ Magellan: αν και προσωπικά δεν παιζει να διαβάσω μυθιστόρημα απο οθόνη όσο ενδιαφέρον και να είναι, από το να το κρατίσεις στο συρτάρι, ναι ειναι πολύ καλύτερο το blog :) Και πιστεύω πως δεν είναι όλοι σαν και μένα, αν το προωθίσεις ανάλογα θα διαβαστεί :) Εκτός από blog, ρίξε μια ματιά και σε αυτό εδώ http://www.scribd.com/ (ίσως για όταν το τελειώσεις με το καλό). Καλή επιτυχία.

Edited by I robot
Link to comment
Share on other sites

Magellan προσπάθησες να το εκδώσεις και δεν τα κατάφερες; Πιστεύω ότι το blog είναι η τελευταία λύση, εκτός αν το κάνει κανείς για ιδεολογικούς σκοπούς. Δεν είναι και ότι εύκολο να εκδωθεί ένα βιβλίο στις μέρες μας (στη χώρα μας), πόσο μάλλον φαντασίας, όμως από την άλλη άμα υιοθετήσουμε την δωρεάν προβολή προβολή στο ίντερνετ, κάποια στιγμή θα χαθεί και η αξία του βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

Magellan,

επειδή διαβάζοντας το post σου και πριν διαβάσω τα σχόλια, έβαλα αυτόματα το κόμμα που λείπει από τη φράση σου, σε άλλο σημείο απ' αυτό που το έβαλαν η mariposa και ο keuthonymos, το κατάλαβα διαφορετικά. Σου ζητώ λοιπόν, αν δεν βαριέσαι, την διευκρίνιση:

''αποφάσισα να βγάλω ένα μυθιστόρημα που έγραψα(,) σε ένα μπλογκ.'' Έτσι όπως το κατάλαβαν (πιθανότατα σωστά) οι φίλοι.

''αποφάσισα να βγάλω ένα μυθιστόρημα(,) που έγραψα σε ένα μπλογκ.'' Έτσι όπως το κατάλαβα εγώ. Δηλαδή, ότι ήδη έχεις αναρτήσει το μυθιστόρημα σε blog και θα ήθελες να το βγάλεις στο forum, σε συνέχειες. Τι από τα δυο;

 

Έχεις δίκιο, λείπει το κόμμα, που πρέπει να βρίσκεται μετά τη λέξη "έγραψα".

 

Το έχω γράψει ήδη ολόκληρο, απλά τώρα γίνεται κάτι σαν επιμέλεια. Κάποιος διορθώνει τα κόμματα :D

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι δεν υπάρχουν περιπτώσεις δημιουργών που αναγνωρίστηκαν (κι εκδόθηκαν!) μετά από τη (γενναία) αποφασή τους να προσφέρουν το έργο τους δωρεάν στο διαδίκτυο.

 

Αλλά ο μέσος αναγνώστης τείνει δυστυχώς να σκέφτεται πως ό,τι βρίσκει δωρεάν, δεν είναι αρκετά αξιόλογο για να γίνει αντικείμενο εκμετάλλευσης και να παράξει κέρδος. Κι έτσι δεν κάνει τον κόπο να το δοκιμάσει καν.

 

Τι να πω; Σου εύχομαι να είσαι η εξαίρεση που θα βάλει τα γυαλιά σε όσους σκέφτονται τόσο επιπόλαια.

Edited by Electroscribe
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν το βλέπω ως κακή ιδέα. Δεν πιστεύω ότι πρέπει ντε και καλά να βγάλεις ένα βιβλίο μέσω publisher, οπότε το blog ακούγετα ενδιαφέρον. Μπορεί να τραβήξει και λίγο προσοχή γιατί δεν είναι τόσοι πολλοί (Έλληνες) που βγάζουν ολόκληρα βιβλία online.

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι ακόμα και άμα το δημοσιεύσω μέσω βιβλίου, δεν πρόκειται να εισπράξω τίποτα άλλο, παρά μία ηθική ικανοποίηση[...]

 

Αν μπορείς να το εκδώσεις, κάνε το. Πέραν της ηθικής ικανοποίησης, θα μπορέσουν να το διαβάσουν και άνθρωποι που δεν θα καθήσουν να διαβάσουν ένα ολόκληρο βιβλίο στην οθόνη. (Εγώ έχω διαβάσει πολλά διηγήματα αλλά μυθιστόρημα όχι- ακόμη)

 

Αν δεν μπορείς να το εκδώσεις και δεν πιστεύεις ότι δεν πρόκειται να εκδοθεί στο άμεσο μέλλον, τότε νομίζω ότι το blog είναι μια πολύ καλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από όλα πιστευώ πως είναι σκόπιμο να μας πεις αν προσπάθησες να το στείλεις σε κάποιον εκδοτικό. Διαβάζοντας το φόρουμ είμαι σίγουρη ότι ο καθένας θα έχει να προτείνει κάποιον (εκδοτικό) και μπορεί να εκπλαγείς. Προσωπικά έχω διαβάσει πολύ άθλια βιβλία που δεν μπόρεσα καν να τα φτάσω μέχρι το τέλος και όμως εκδόθηκαν. Θεωρείς ότι δεν είσαι αρκετά καλός για να το προσπαθήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει πάντοτε και αυτή η περίπτωση. Ποτέ δεν ξέρεις... ;)

 

(Από σήμερα 21/6/09 το «ΙΡΙΣ» δε θα βρίσκεται πλέον αναρτημένο εδώ. Ο λόγος είναι ότι τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν πλέον στον Εκδοτικό Οίκο «Πατάκης» ο οποίος πρόκειται να προχωρήσει στην έκδοση του μυθιστορήματος υπό τη μορφή τριλογίας. Η κυκλοφορία του πρώτου τόμου προγραμματίζεται για τον Μάρτιο του 2010. Σας ευχαριστώ όλους όσους ήσασταν εδώ όλον αυτό τον καιρό και το διαβάσατε, για την αγάπη και τη ζεστασιά με την οποία το αγκαλιάσατε, και για την παρέα σας η οποία ζωντάνεψε πραγματικά τους ήρωες της ιστορίας. Το ιστολόγιο θα παραμείνει ανοιχτό για οποιοδήποτε σχόλιο ή νέο σας... άλλωστε εσείς όλοι ήσασταν που συμβάλλατε με τη στήριξή σας στη χαρμόσυνη αυτή έκβαση.)

Aυτό δεν το σχολιάσατε ιδιαίτερα. Fantazy τριλογία (και) από τον Πατάκη ; ! (που βγήκε πρώτα σε blog...)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να ήταν καλή ιδέα να ανεβάσεις μια εισαγωγή σε Blog, φροντίζοντας να το μάθουν αρκετά άτομα που ασχολούνται με το είδος για να πάρεις και κάποιες γνώμες. Αυτό θα μπορούσε να βοηθήσει να έχεις και μερικές απόψεις ανθρώπων που δεν σε γνωρίζουν προσωπικά και να έχεις μια ιδέα πώς γίνεται δεκτό και από άλλους το κείμενο. Άρα, μπορείς να ξεκινήσεις, να δεις και πώς πάει από αναγνωσιμότητα και σχόλια και να αποφασίσεις μετά τι θα κάνεις με το σύνολο του έργου. Οπότε, μη βιαστείς πολύ, ειδικά στην αρχή. Ανέβασε ένα-δυο κεφάλαια και δες πώς πάει πριν το δώσεις δωρεάν και σε όλους δια παντός...

Link to comment
Share on other sites

Aυτό δεν το σχολιάσατε ιδιαίτερα. Fantazy τριλογία (και) από τον Πατάκη ; ! (που βγήκε πρώτα σε blog...)

Κοίτα, νομίζω ότι οι μεγάλοι εκδοτικοί οίκοι βλέπουν την άνοδο του ποσοστού των πολήσεων των φάνταζυ ν-λογιών και αρχίζουν να επενδύουν και σε Ελληνικές, έστω και σαν πείραμα (αν δεν τσουλήσει, δε βγάζουν τα δύο επόμενα βιβλία ή τα καθυστερούν ή τα βγάζουν όπως-όπως και αυτό ήταν). Εδώ έχουμε (στο φόρουμ κιόλας) συγγραφέα τετραλογίας, το αυτί μου έχει πάρει κάτι για εξαλογίες και επταλογίες και διάφορα άλλα ωραία, η τριλογία δεν είναι έκπληξη.

Αν τώρα η τριλογία αυτή ήταν καλογραμμένη και είχε ένα (έστω και μικρό) κοινό λόγω του blog (όπου δεν είναι απαραίτητο να βγήκε ολόκληρη), οι του εκδοτικού οίκου δεν είναι βλάκες να μην επενδύσουν σε ένα έργο που και κοινό θα έχει και θα αποκτήσει word of mouth και που μπορεί να πλασαριστεί στα MME ως "η Ελληνίδα που έβγαλε τριλογία σε blog και εξέδωσε βιβλίο!" (το φαινόμενο 'Μόνικα' μάλλον θα το ξέρετε)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις γνώμες. Το έχω πάρει ήδη απόφαση, το οικονομικό θέμα, δεν πρόκειται να με αποτρέψει απο το μοιράσω τζάμπα στον κόσμο, έστω κι αν έχω αφιερώσει πολύ χρόνο για το συγκεκριμένο μυθιστόρημα. Αυτό φυσικά δεν οφείλεται στο ότι είμαι ο γιός του Νιάρχου...

 

Δεν είναι ότι δεν δοκίμασα να το εκδόσω, απλά σκέφτηκα ότι έτσι θα το διαβάσουνε περισσότεροι, απ ότι με ένα βιβλίο. Εάν όμως τύχει και στη μέση της χρονιάς έχω πρόταση απο κάποιον εκδότη, τότε δε θα το διακόψω, για να τους πω, ότι άμα θέλετε τη συνέχεια, αγοράστε το βιβλίο απο τις εκδόσεις τάδε. Αυτό το θεωρώ λιγάκι ανέντιμο. Και αμφιβάλλω ότι το δέλεαρ της πρότασης, θα είναι τόσο μεγάλο, ώστε να αναθεωρήσω.

 

Το περιεχόμενο, δεν είναι φ, αλλά ε.φ., προσπάθησα να το κάνω πολυ σκληρό, άμα μου βγήκε κι έτσι, δεν μπορώ να το ξέρω, μπορεί λόγω άγνοιας, να μου βγήκε και πολύ soft. :D

 

Ασφαλώς και θα δώσω, κι απο εδω μέσα, την διεύθυνση απο το μπλογκ. Πιστεύω ότι η δυνατότητα των σχολίων μέσω του μπλογκ, δίνει μια μοναδική, ίσως και πρωτοφανή, αμεσότητα συγγραφέα και αναγνώστη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις γνώμες. Το έχω πάρει ήδη απόφαση, το οικονομικό θέμα, δεν πρόκειται να με αποτρέψει απο το μοιράσω τζάμπα στον κόσμο, έστω κι αν έχω αφιερώσει πολύ χρόνο για το συγκεκριμένο μυθιστόρημα. Αυτό φυσικά δεν οφείλεται στο ότι είμαι ο γιός του Νιάρχου...

 

Δεν είναι ότι δεν δοκίμασα να το εκδόσω, απλά σκέφτηκα ότι έτσι θα το διαβάσουνε περισσότεροι, απ ότι με ένα βιβλίο. Εάν όμως τύχει και στη μέση της χρονιάς έχω πρόταση απο κάποιον εκδότη, τότε δε θα το διακόψω, για να τους πω, ότι άμα θέλετε τη συνέχεια, αγοράστε το βιβλίο απο τις εκδόσεις τάδε. Αυτό το θεωρώ λιγάκι ανέντιμο. Και αμφιβάλλω ότι το δέλεαρ της πρότασης, θα είναι τόσο μεγάλο, ώστε να αναθεωρήσω.

 

Το περιεχόμενο, δεν είναι φ, αλλά ε.φ., προσπάθησα να το κάνω πολυ σκληρό, άμα μου βγήκε κι έτσι, δεν μπορώ να το ξέρω, μπορεί λόγω άγνοιας, να μου βγήκε και πολύ soft. :D

 

Ασφαλώς και θα δώσω, κι απο εδω μέσα, την διεύθυνση απο το μπλογκ. Πιστεύω ότι η δυνατότητα των σχολίων μέσω του μπλογκ, δίνει μια μοναδική, ίσως και πρωτοφανή, αμεσότητα συγγραφέα και αναγνώστη.

 

 

Καταρχάς, μπράβο στο Ιρις. Πάντα να έχουμε τέτοια. Κατά δεύτερον αν υπογράψεις συμβόλαιο ο εκδοτικός οίκος δεν θα σε αφήσει να δημοσιεύεις σε Blog εκτός αν είναι συγκεκριμένα κομμάτια και τα συζητάς μαζί τους. Να είσαι προετοιμασμένος δε, αν το βγάλεις στο διαδίκτυο, εκτός του ότι έτσι αρχίζει και μειώνεται η αξία του βιβλίου (έχω μιλήσει με πολύ μεγάλο εκδότη για αυτό το θέμα), να είσαι έτοιμος και για αντιγραφές και για οτιδήποτε. Μπορεί να το πάρει κάποιος "συγγραφέας" και να το στρώσει λίγο και να πει ότι είναι και δικό του.Ποτέ δεν ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το πάρει κάποιος "συγγραφέας" και να το στρώσει λίγο και να πει ότι είναι και δικό του.Ποτέ δεν ξέρεις

Οπότε καλού κακού πέρνα από κανέναν συμβολαιογράφο πριν για copyrights

Link to comment
Share on other sites

Aυτό δεν το σχολιάσατε ιδιαίτερα. Fantazy τριλογία (και) από τον Πατάκη ; !

 

Φαίνεται ότι ο Πατάκης κάνει άνοιγμα. Άντε θα δούμε πολλά ωραία πράγματα μέχρι τα Χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό δεν το σχολιάσατε ιδιαίτερα. Fantazy τριλογία (και) από τον Πατάκη ; ! (που βγήκε πρώτα σε blog...)

 

Τι έγινε ρε παιδιά; Όλοι βγάζετε βιβλίο στα ξαφνικά; Και όλοι στον Πατάκη; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε καλού κακού πέρνα από κανέναν συμβολαιογράφο πριν για copyrights

 

Αυτό είναι αυτονόητο. Και όταν κάποιος στέλνει ένα αντίγραφο σε εκδοτικό οίκο, το οποίο συνήθως, καλύτερα πάντα, δεν επιστρέφεται, υπάρχει ο κίνδυνος, να το δώσουνε αυτοι παρακάτω, σε κάποιον γνωστό τους "συγγραφέα" και να το μεταλλάξει έτσι, ώστε ούτε η κατοχύρωση απο το συμβολαιογράφο, να τους πιάνει. Έτσι κι αλλιώς η κατοχύρωση είναι ένα χαρτί που βεβαιώνει επίσημα, ότι το σύγγραμμα ήτανε την τάδε ημερομηνία στην κατοχή του δείνα. Εάν πάρει κάποιος απο ένα μυθιστόρημα, όλες τις παρομοιώσεις, π.χ. μια σαν αυτην: "έτρωγε την ομελέτα, σαν πεινασμένο Μεξικανάκι". Ή άμα σου πάρει την πλοκή, ή τις περιγραφές χαρακτήρων, τοπίων, καταστάσεων ή τα επίθετα... μετά είναι... πιάστο το αυγό και κούρευτο. Δεν είναι λίγοι αυτοί που μιμούνται. Και σε ένα χώρο σαν την ε.φ. υπάρχει και η αντιγραφή των ιδεών για τεχνολογικές ανακαλύψεις. Π.χ. Στο The Fountains of Paradise του Κλαρκ, η ιδέα για το ασανσέρ που πάει στα αστέρια, δεν είναι του Κλάρκ, αλλά του Ziolkowski, και μάλιστα την είχε πει έναν αιώνα πιο νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Το είπα και στο άλλο τοπίκιο. Δες εδώ Magellan και σου εύχομαι να έχεις την ίδια εξέλιξη

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην σαν αναγνωστης και μονο, σε συγχαιρω για την αποφαση σου να προχωρησεις σε ενα εναλλακτικο τροπο δημοσιευσης της δουλειας σου. Εμενα μου βγαζει πως αγαπας αυτο που κανεις και πανω απ ολα κερδιζεις σαν δημιουργος απο το ταξιδι της συγγραφης. Μακαρι και αλλοι να ακολουθησουν το παραδειγμα σου. Και δεν το λεω για να επωφεληθω σαν αναγνωστης απο ενα ''τσαμπα'' μυθιστορημα. Προσωπικα το παραδοσιακο φορματ δεν το αλλαζω με τιποτα, ασε που συνηθως το διαβασμα με ξεκουραζει απο το στραβωμα στην οθονη ολη μερα. Ομως ειναι ενας καλος τροπος να βγουν προς τα εξω οι δουλειες και να αξιολογηθουν πλεον απο τον αμεσα ενδιαφερομενο. Το κοινο, με τον πλεον αντικειμενικο τροπο. Αν η δουλεια αξιζει εχει αρκετες πιθανοτητες να βρει τον δρομο της. Και το κυριοτερο υπερπηδας ολους αυτους τους μηχανισμους που δεν ειναι και τοσο καθαροι. Πιστευω πως ολοι οι ελληνες δημιουργοι που εχουν το ταλεντο αλλα δεν εχουν μπαρμπα στην Κορωνη, πρεπει να εκμεταλευτουν τις νεες τεχνολογιες και να αναδειξουν την δουλεια τους οπως οι ιδιοι θελουν. Προσωπικα δεν μπορω να δεχτω (και διαβαζοντας και εδω μεσα, συντομες ιστοριες) πως δεν υπαρχουν Ελληνες συγγραφεις αναλογοι των ξενων. Ο μεγαλυτερος ογκος ομως των λιγων τυπωμενων δουλειων, ειναι κατω του μετριου. Προφανως γινονται λαθος επιλογες, ή επικρατει η συνηθης πρακτικη των γνωστων ή και τα δυο. Αν λοιπον οι οικοι δεν θελουν να ακουσουν, ας τους αναγκασουν οι δημιουργοι τριβωντας στην μαπα τους καποιες εκατονταδες θετικα σχολια στο διαδυκτιο.

 

Οσο για τις αποψεις περι απαξιωσης του προιοντος που καποιοι εξεφρασαν, θα διαφωνησω. Ακομη ποταμι δεν ειδαμε, ξεβρακωθηκαμε. Σιγα ρε παιδια τα λεφτα που θα βγαλει την σημερον ημερα και με το παρον καθεστως στις εκδοσεις ενας νεος συγγραφεας, ωστε να μπει στην διαδικασια φοβου μην τα χασει. Εγω ξερω ατομα που πληρωσανε κιολας για να εκδοσουν εργο τους. Ισα ισα μια επιτυχια κατευθειαν στο κοινο, παρακαμπτωντας την ολη διαφημιστικη διαδικασια, ειναι ενα ισχυρο διαπραγματευτικο χαρτι κατα την γνωμη μου για επομενες δουλειες. Τωρα βεβαια αν καποιος θελει να βγαλει ενα μυθιστορημα σφ ή φαντασιας στην Ελλαδα και την επομενη μερα να χεστει στο ταληρο, τοτε αλλαζει το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή τελείωσα με την επιμέλεια και με το φτιάξιμο του μπλογκ, που με δυσκόλεψε λίγο, θα δώσω τώρα τη σελίδα, όπου μέσα στην επόμενη εβδομάδα, θα βγάλω το πρώτο κεφάλαιο.

 

tetrapolitis

 

Ο τίτλος του μυθιστορήματος δεν είναι αυτός του μπλογκ, αυτόν θα τον δημοσιεύσω μαζί με το πρώτο κεφάλαιο.

 

Διαφημίσεις δεν έβαλα καθόλου, γιατί ξέρω πόσο εκνευριστικές μπορεί να γίνονται για κάποιον αναγνώστη. Δεν έχω δηλαδή κανένα χρηματικό όφελος απο το πόσοι θα το διαβάσουνε ή όχι.

 

Θα σας περιμένω όλους για ανάγνωση και κριτική, ακόμα και σκληρή. Εύχομαι κι ελπίζω, εκτός απο τη φιλολογική, να γίνει απο μέρους σας και κριτική στα διάφορα τεχνικά ζητήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη δημοσίευσα το πρώτο κεφάλαιο και το παράρτημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..