Jump to content

Θα βγάλω ένα μυθιστόρημα που έγραψα, σε blog


Magellan
 Share

Recommended Posts

Μιά χαρά ιδέα είναι να το εκδώσεις μέσω blog, αρκεί φυσικά να μην κολλήσεις στην πορεία και μας αφήσεις σύξυλους στο 15ο κεφάλαιο!!!

Παρεμπιπτόντως, πόσα κεφάλαια να περιμένουμε;

Edited by dolph
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Επειδή είδα ότι έγινε λόγος για το Ίρις (είμαι η συγγραφέας), ήθελα να πω τα εξής:

 

Ξεκίνησα το blog κυρίως επειδή ήθελα να δω πώς θα έμοιαζε, και πώς θα φαινόταν αναρτημένο το μυθιστόρημα. Επειδή είναι πολύ πολύ μεγάλο  :rolleyes: , πίστευα ότι δεν υπάρχει καμία, μα καμία περίπτωση να το δεχτεί κάποιος εκδοτικός οίκος λόγω μεγέθους. Ήθελα όμως να το μοιραστώ με κάποιους που ίσως θα τους άρεσε και γι΄ αυτό και το έκανα. Το καλύτερο σε όλη την εμπειρία του blog ήταν η μικρή παρέα που δημιουργήθηκε όσο αναρτούσα τα κεφάλαια σαν επεισόδια... είχε πολλή πλάκα. Ήταν σα να ξαναζούσα την ιστορία μαζί με άλλους και αυτό την έκανε για ΄μένα πιο ζωντανή.

 

Η συνέχεια ήταν βέβαια μια ευχάριστη έκπληξη... επειδή κάποιοι από τους φίλους μου με συμβούλεψαν να κάνω μια προσπάθεια με κάποιους εκδοτικούς οίκους, τελικά την έκανα. Δεν ξέρω ποια θα είναι η κατάληξη, αν θα γίνει τελικά (δεν ξέρεις καμιά φορά) και πώς θα πάει. Σημασία είχε όμως ότι μοιράστηκα την ιστορία με κάποιους και αυτό για ΄μένα ήταν το σημαντικότερο. Γι΄ αυτό και πιστεύω πάρα πολύ σ΄ αυτό τον τρόπο διάδοσης της λογοτεχνίας, και της τέχνης γενικότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Επειδή είδα ότι έγινε λόγος για το Ίρις (είμαι η συγγραφέας), ήθελα να πω τα εξής:

 

Ξεκίνησα το blog κυρίως επειδή ήθελα να δω πώς θα έμοιαζε, και πώς θα φαινόταν αναρτημένο το μυθιστόρημα. Επειδή είναι πολύ πολύ μεγάλο  :rolleyes: , πίστευα ότι δεν υπάρχει καμία, μα καμία περίπτωση να το δεχτεί κάποιος εκδοτικός οίκος λόγω μεγέθους. Ήθελα όμως να το μοιραστώ με κάποιους που ίσως θα τους άρεσε και γι΄ αυτό και το έκανα. Το καλύτερο σε όλη την εμπειρία του blog ήταν η μικρή παρέα που δημιουργήθηκε όσο αναρτούσα τα κεφάλαια σαν επεισόδια... είχε πολλή πλάκα. Ήταν σα να ξαναζούσα την ιστορία μαζί με άλλους και αυτό την έκανε για ΄μένα πιο ζωντανή.

 

Η συνέχεια ήταν βέβαια μια ευχάριστη έκπληξη... επειδή κάποιοι από τους φίλους μου με συμβούλεψαν να κάνω μια προσπάθεια με κάποιους εκδοτικούς οίκους, τελικά την έκανα. Δεν ξέρω ποια θα είναι η κατάληξη, αν θα γίνει τελικά (δεν ξέρεις καμιά φορά) και πώς θα πάει. Σημασία είχε όμως ότι μοιράστηκα την ιστορία με κάποιους και αυτό για ΄μένα ήταν το σημαντικότερο. Γι΄ αυτό και πιστεύω πάρα πολύ σ΄ αυτό τον τρόπο διάδοσης της λογοτεχνίας, και της τέχνης γενικότερα. 

Συγχαρητήρια τότε και καλή πορεία στον χώρο των εκδόσεων.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και "καλοτάξιδο" (έτσι έμαθα ότι λένε στο χώρο).

 

Από περιέργεια και μόνο: είχε ολοκληρωθεί το ανέβασμα όλων των κεφαλαίων πριν λάβεις το καλό νέο; Αν ναι, είχε ολοκληρωθεί το ανέβασμα και πριν το στείλεις το βιβλίο σε εκδοτικό οίκο;

Link to comment
Share on other sites

Nαι, είχε ολοκληρωθεί από καιρό. Τότε δεν το σκεφτόμουν καθόλου ότι θα μπορούσε να εκδοθεί, αλλά το είχα κατοχυρωμένο σε συμβολαιογράφο καλού κακού. Το τελείωσα στο blog και μετά από κάποιους μήνες αποφάσισα να το πάω... το μυθιστόρημα βρισκόταν εξ'ολοκλήρου αναρτημένο μέχρι τη στιγμή του συμβολαίου.  

 

Ευχαριστώ για τις ευχές... θα δούμε ^_^

Edited by Souzana
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Souzana!

Και, βέβαια, είσαι ευπρόσδεκτη να αναρτήσεις όποτε θέλεις καμιά ιστοριούλα σου στο forum μας!

 

Και να ενημερώσω ότι το ενδιαφέρον πόνημα του Magellan λέγεται "Ο ερεβοχόος" και βρίσκεται ήδη στο 5ο κεφάλαιο. Ανανεώσεις κάθε εβδομάδα (κάθε Τετάρτη). Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να σημειώσω ότι το εγχείρημα βρίσκεται στο 21ο κεφάλαιό του!

Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν σχόλια...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαριτήρια, πολύ καλή ιδέα, αν θες μπορω να σου πω και πως μπορεις να αυξήσεις την εμφανισιμότητα του στο δίκτυο, και πως μπορεις να βγάλεις μερικά ευρώ απο διαφημίσεις κτλ ;) επίσεις μπορεις ανα τακτά διαστήματα π.χ. τρίμηνο να το εκδίδεις ως e-book, ισως με λιγο extra content ωστε να εχεις και απο εκεί λίγο revenue, Και οταν με το καλο το ολοκληρώσεις το βγαζεις και σε ενα ποιο ολοκληρωμένο e-book η ισως και να εκδοθείς που ξέρεις :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα ευχαριστώ σε όλους για τις ευχές και τις προτροπές. Αν και είναι λίγο δύσκολο, ωστόσο προσπαθώ να τηρώ το ρυθμό της έκδοσης κεφαλαίου ανα Τετάρτη. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν υπάρχουνε ακόμα σχόλια, ούτε θετικά ούτε αρνητικά, παρά το ότι υπάρχουνε δεκάδες αναγνώστες.mellow.gif

Συγχαριτήρια, πολύ καλή ιδέα, αν θες μπορω να σου πω και πως μπορεις να αυξήσεις την εμφανισιμότητα του στο δίκτυο, και πως μπορεις να βγάλεις μερικά ευρώ απο διαφημίσεις κτλ ;) επίσεις μπορεις ανα τακτά διαστήματα π.χ. τρίμηνο να το εκδίδεις ως e-book, ισως με λιγο extra content ωστε να εχεις και απο εκεί λίγο revenue, Και οταν με το καλο το ολοκληρώσεις το βγαζεις και σε ενα ποιο ολοκληρωμένο e-book η ισως και να εκδοθείς που ξέρεις :)

 

Ειμαι όλος αυτιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..