Jump to content

Ευπώλητα 2009


Arachnida
 Share

Recommended Posts

Από το ένθετο "Βιβλιοδρόμιο" (Στα Νέα του Σαββάτου), η πρώτη δεκάδα των βιβλίων (ελληνικών και μεταφρασμένων) με τις μεγαλύτερες πωλήσεις για το πρώτο εξάμηνο του 2009: http://www.tanea.gr/default.asp?pid=30&amp...thDate=27062009

Στην 5η (!) θέση ένα βιβλίο φαντασίας, η "Έκλειψη" (ποιο άλλο;) της Stephenie Meyer.

Τις δύο πρώτες θέσεις καταλαμβάνει με άνεση το "βαρύ πυροβολικό" του Ψυχογιού: Μαντά και Δημουλίδου (τρανταχτή φετινή μεταγραφή).

Πρέπει να συνυπολογιστεί ότι μερικοί εκδοτικοί οίκοι δεν έχουν δώσει ακριβή στοιχεία.

Τα νούμερα αυτά θα αυξηθούν κατά πολύ, μιας και παραδοσιακά οι περισσότερες πωλήσεις γίνονται Ιούλιο-Αύγουστο και πριν τα Χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την μέχρι στιγμής τριλογίας της Meyer (Λυκόφως, Νέα Σελήνη, Έκλειψη και αναμένεται το τέταρτο) δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο πουλάει. Επίσης το Μπρισιγνκρ του Παολίνι, το τρίτο του Έραγκον δηλαδή, πουλάει πάρα πολύ. Γενικά η φαντασία πάει καλά, αρκεί να έχει σειρήνες από πίσω, κάτι που ισχύει για όλα τα λογοτεχνικά είδη. Η τριλογία της Μεγιερ δεν ξέρω αν θα πουλούσε τόσο πολύ (στην Ελλάδα) εάν δεν έβγαινε η ταινια. Όσοι γράφετε ρομάτζα με βουρδούλακες και λυκανθρώπους μπορεί να έχετε καλύτερη τύχη αυτόν τον καιρό με τους εκδότες.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι πούλαγε αρκετά πρίν ακόμα και απο την ταινία, και απλά η ταινία έδωσε νέα ώθηση. Πάντως οι συγκεκριμένες εκδόσειες πέτυχαν λαυράκι!

Link to comment
Share on other sites

Από καθαρή περιέργεια και μόνο, έχει διαβάσει κανείς κάτι από τις δύο πρώτες; Τι είδους ιστορίες αφηγούνται και με ποιο τρόπο;

 

Συγνώμη για την ασχετοσύνη αλλά έχω μείνει στην παλιά φουρνιά των Ελλήνων συγγραφέων.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι τουλάχιστον τα οκτώ από τα έντεκα ευπώλητα είναι από αυτά που προτιμάει συνήθως το γυναικείο κοινό... :rolleyes:

Η Μαντά πρέπει να κάνει πάντα καλές πωλήσεις γιατί συχνά βλέπω τα βιβλία της στις πρώτες θέσεις. Το ίδιο και η Δημουλίδου το βιβλίο της οποίας μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον γιατί διάβασα κάτι για μεταφυσικό αισθηματικό θρίλερ και κάτι για φαντάσματα! Ρίχνοντας του βέβαια μια ματιά στο βιβλιοπωλείο μου φάνηκε ότι "αρλεκινίζει" πολύ, αλλά ίσως του δώσω μια ευκαιρία γιατί οι ιστορίες με φαντάσματα μου αρέσουν.

Edited by asxeth
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι τουλάχιστον τα οκτώ από τα έντεκα ευπώλητα είναι από αυτά που προτιμάει συνήθως το γυναικείο κοινό... :rolleyes:

Η Μαντά πρέπει να κάνει πάντα καλές πωλήσεις γιατί συχνά βλέπω τα βιβλία της στις πρώτες θέσεις. Το ίδιο και η Δημουλίδου το βιβλίο της οποίας μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον γιατί διάβασα κάτι για μεταφυσικό αισθηματικό θρίλερ και κάτι για φαντάσματα! Ρίχνοντας του βέβαια μια ματιά στο βιβλιοπωλείο μου φάνηκε ότι "αρλεκινίζει" πολύ, αλλά ίσως του δώσω μια ευκαιρία γιατί οι ιστορίες με φαντάσματα μου αρέσουν.

 

Φτου κακά! Μείνετε μακριά! :rofl2:

Link to comment
Share on other sites

Από καθαρή περιέργεια και μόνο, έχει διαβάσει κανείς κάτι από τις δύο πρώτες; Τι είδους ιστορίες αφηγούνται και με ποιο τρόπο;

Συγνώμη για την ασχετοσύνη αλλά έχω μείνει στην παλιά φουρνιά των Ελλήνων συγγραφέων.

 

Η Λένα Μαντά είναι αδιαμφισβήτητη μία από τις δύο λογοτεχνικές σούπερ σταρ των τελευταίων ετών. Τα τρία τελευταία βιβλία της έχουν πουλήσει αστρονομικούς αριθμούς και συνεχίζουν να πουλάνε με το τσουβάλι. Νομίζω πουλάει περισσότερο από οποιοδήποτε Έλληνα τραγουδιστή αυτή τη στιγμή (ίσως με εξαίρεση τον Χατζηγιάννη). Το αναφέρω ως μέτρο σύγκρισης, γιατί μπορεί να παίζουν μέρα νύχτα στα κανάλια διάφοροι, αλλά μία συγγραφέας τους κάνει σκόνη κουνώντας το μικρό της δαχτυλάκι. Αυτό από μόνο του είναι άξιο σεβασμού.

Κεντρικό θέμα στα βιβλία της είναι ο έρωτας, ενώ στο προτελευταίο η ιστορία ήταν η μυθιστορηματική αυτοβιογραφία της (δεν αναφερόταν πουθενά, το άκουσα από την ίδια).

Η δεύτερη σταρ είναι η Δημουλίδου, πρώην αεροσυνοδός. Μεγάλες πωλήσεις, μία πρόσφατα πολυσυζητημένη μεταγραφή και πολλούς-πολλούς φανατικούς αναγνώστες. Έχει γράψει αρκετά -ας πούμε- φεμινιστικής κατεύθυνσης, αλλά τη μεγαλύτερη επιτυχία την έκανε με το "Φιλί του Δράκου", ένα αστυνομικό μυστηρίου.Το προηγούμενό της (Σουίτα στον παράδεισο) ήταν συλλογή με προσωπικές της σκέψεις και φιλοσοφικούς στοχασμούς πάνω σε οτιδήποτε επηρεάζει τη ζωή μας. Αν θα ήθελα να το περιγράψω καλύτερα θα έλεγα ότι ήταν ένα λογοτεχνικό Zeitgeist. Χαρακτηριστικό του ήταν οι επιθέσεις ενάντια στην εκκλησία. Φέτος η Δημουλίδου επέστρεψε με θέμα τον έρωτα.

 

Γενικά απέναντί στο πρόσωπό τους υπάρχει ένας (στα όρια της εμπαθειας) σνομπισμός, κυρίως από τα αυτοαποκαλούμενα πιο σοβαρά ρεύματα της σύγχρονης λογοτεχνίας. Πριν από λίγες εβδομάδες, δε, ξέσπασε και μεγάλη διαμάχη μεταξύ αυτών των δύο και του Κούρτοβικ.

Link to comment
Share on other sites

Όλα στραβώσαν απο τότε που οι γυναίκες άφησαν σπίτια, άντρες και παιδιά για να κάνουν, λέει, καριέρα. Μμφφ. Τώρα γράφουν κιόλας και ξεπερνάν κάθε προσδοκία αντρική στο χώρο. Σα δε ντρέπονται!

Α, και γράφουν και γυναικουλίστικες αήδιες.

 

Έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Σιγά καλέ... μην τις ρίξουμε και στην πυρά! Για να πουλάνε τόσα πολύ καλές θα είναι για όσους τους αρέσει το είδος.

Άσχετο... με τον Κούρτοβικ τι έχουν να χωρίσουν αυτές οι δύο;

Link to comment
Share on other sites

Τους τα έχωσε με το γάντι απο την στήλη του στο Βιβλιοδρόμιο των Νέων, πριν δύο Σάββατα. Η Δημουλίδου δεν δίστασε να ανταπαντήσει άμεσα απο το blog της, με την υποστήριξη, βέβαια, των οπαδών της.

Link to comment
Share on other sites

Τους τα έχωσε με το γάντι απο την στήλη του στο Βιβλιοδρόμιο των Νέων, πριν δύο Σάββατα. Η Δημουλίδου δεν δίστασε να ανταπαντήσει άμεσα απο το blog της, με την υποστήριξη, βέβαια, των οπαδών της.

 

Για όσους ενδιαφέρονται, η κριτική του Κούρτοβικ: http://www.tanea.gr/default.asp?pid=30&amp...thDate=06062009

 

Και η απάντηση των Λένα Μαντά, Πασχαλία Τραυλού και Χρυσηίδα (όχι πλέον Χρύσα) Δημουλίδου στην επίμαχη κριτική: http://www.tanea.gr/default.asp?pid=30&amp...thDate=20062009

 

Sileon, αν μπορείς, στείλε μου το link για το blog της Δημουλίδου.

Link to comment
Share on other sites

Τους τα έχωσε με το γάντι απο την στήλη του στο Βιβλιοδρόμιο των Νέων, πριν δύο Σάββατα. Η Δημουλίδου δεν δίστασε να ανταπαντήσει άμεσα απο το blog της, με την υποστήριξη, βέβαια, των οπαδών της.

 

Φοβάμαι πως αν ποτέ κάποιος από μας (του fantasy, του τρόμου ή της ε.φ.) κάνει τρελές πωλήσεις, τόσες ώστε να τραβήξει την ευρύτερη προσοχή, αυτούς τους κορδωμένους (ένεκα της αλύγιστης ράβδου που έχουν χωμένη στον κ*** τους) θα βρει απέναντι του, Κούρτοβικ και κυρίες, που θα μας απαξιώνουν σαν τους άσχετους και άξεστους του χώρου. Θα είμαστε οι ρεμπέτες της γραφής.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πως αν ποτέ κάποιος από μας (του fantasy, του τρόμου ή της ε.φ.) κάνει τρελές πωλήσεις [...] Θα είμαστε οι ρεμπέτες της γραφής.

Υπάρχει εγγενής αντίφαση στην πρότασή σου, φίλε Ντίνο.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πως αν ποτέ κάποιος από μας (του fantasy, του τρόμου ή της ε.φ.) κάνει τρελές πωλήσεις, τόσες ώστε να τραβήξει την ευρύτερη προσοχή, αυτούς τους κορδωμένους (ένεκα της αλύγιστης ράβδου που έχουν χωμένη στον κ*** τους) θα βρει απέναντι του, Κούρτοβικ και κυρίες, που θα μας απαξιώνουν σαν τους άσχετους και άξεστους του χώρου. Θα είμαστε οι ρεμπέτες της γραφής.

Ας φτάσει να πουλάει η φαντασία όσο το άρλεκιν και ας λένε ότι θέλουν :Ρ

Παντως νομίζω πως ουτως ή άλλως εδώ γίνεται κριτική όχι σε πρόσωπα αλλά στο φαινόμενο...

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ. Απο βιασύνη έγραψα Δημολίδου. Η απάντηση ήρθε απο την Λένα Μαντά, έταιρη θιγμένη εκ της τριάδος που δέχτηκε την κριτική του Κούρτοβικ.

 

Ιδού:

 

http://mantapsichogios.blogspot.com/2009/0...og-post_10.html

 

Παρεμπιπτόντως, το blog της Δημολίδου είναι:

 

http://www.chryssadimoulidou.tk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εγγενής αντίφαση στην πρότασή σου, φίλε Ντίνο.

 

Την αντίφαση την βιώνουν οι κολλημένοι που πιστεύουν και καλά πως ο "ρεμπέτης", ο "ρέμπελος", ο "αντι" της γραφής δεν μπορεί - δεν δικαιούται - πως είναι δυνατό ... να χεστεί στο τάληρο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα μας φάει. Χαμμένοι στο μικρόκοσμό μας, κουκουλωμένοι με την παιδική μας κουβέρτα κραδαίνουμε το ραβδάκι μας και λέμε ψιθυριστά και άτολμα, "Ξουτ, λόγιε κόσμε, ξουτ!". Εκεί βρίσκουμε την ρίζα του κακού. Πως, δηλαδή, κάποιος λόγος θα υπάρχει για την κακιά μοίρα μας και αυτό θα είναι οι κολλημένοι κουλτουριάρηδες.

 

Καλό είναι να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά, αυτό έχω να πω. Δεν αγιοποιούμε αλλά ούτε απαξιώνουμε τον κόσμο τον ενημερωμένο ο οποίος μπορεί πολλές φορές να διακατέχεται απο ένα στυγνό Ακαδημαϊσμό, αλλά σίγουρα έχει κάτι να πει.

 

Αλλιώς, ας αρκεστούμε στην μερίδα μας και.. μόκο! Μιλάω για αυτήν που αναλογεί στην, πολλές φορές όχι άδικα χαρακτηρισμένη ως παράλογοτεχνία..

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

Την αντίφαση την βιώνουν οι κολλημένοι που πιστεύουν και καλά πως ο "ρεμπέτης", ο "ρέμπελος", ο "αντι" της γραφής δεν μπορεί - δεν δικαιούται - πως είναι δυνατό ... να χεστεί στο τάληρο.

Ή είσαι ρεμπέτης ή δεν είσαι. Δεν γίνεσαι ξαφνικά ρεμπέτης επειδή θα σου επιτεθούν ομοθυμαδόν Κούρτοβικ, Μαντά και Δημουλίδου (*). Αυτή ήταν η ένστασή μου :)

 

 

(*) Ειδικά αν χεστείς στο τάληρο, θα ξέρεις και για ποιο λόγο σου επιτίθενται (όχι, δεν είναι το γεγονός ότι γράφεις sf, fantasy ή τρόμο).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα μας φάει. Χαμμένοι στο μικρόκοσμό μας, κουκουλωμένοι με την παιδική μας κουβέρτα κραδαίνουμε το ραβδάκι μας και λέμε ψιθυριστά και άτολμα, "Ξουτ, λόγιε κόσμε, ξουτ!". Εκεί βρίσκουμε την ρίζα του κακού. Πως, δηλαδή, κάποιος λόγος θα υπάρχει για την κακιά μοίρα μας και αυτό θα είναι οι κολλημένοι κουλτουριάρηδες.

 

Καλό είναι να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά, αυτό έχω να πω. Δεν αγιοποιούμε αλλά ούτε απαξιώνουμε τον κόσμο τον ενημερωμένο ο οποίος μπορεί πολλές φορές να διακατέχεται απο ένα στυγνό Ακαδημαϊσμό, αλλά σίγουρα έχει κάτι να πει.

 

Αλλιώς, ας αρκεστούμε στην μερίδα μας και.. μόκο! Μιλάω για αυτήν που αναλογεί στην, πολλές φορές όχι άδικα χαρακτηρισμένη ως παράλογοτεχνία..

Το πρόβλημα με την "παραλογοτεχνία" Sileon είναι ότι τον χαρακτηρισμό μας τον φορτώνουν και οι άλλοι (λόγιοι και όχι μόνο). Έχω την εντύπωση ότι και ο Κούρτοβικ προβάλει κάτι από τον εαυτό του στην κριτική, λέγοντας για συγγραφείς που παίρνουν σοβαρά το ρόλο τους, αφού κι αυτός κάνει το ίδιο: παίρνει πολύ στα σοβαρά τον ρόλο του ως κριτικού λογοτεχνίας και λέει τα όσα λέει επειδή "πρέπει να τα πει".

Και, για να γίνω κακός, το μοναδικό βιβλίο του κυρίου Κούρτοβικ που είχα διαβάσει παλιότερα, η "Νοσταλγία των Δράκων", δε μου φάνηκε να πλημυρίζει από λογοτεχνικότητα. Θα μπορούσε άνετα να ήταν ένα από τα αστυνομικά θρίλερ που βγάζουν τα Μπελ...

Link to comment
Share on other sites

Ή είσαι ρεμπέτης ή δεν είσαι. Δεν γίνεσαι ξαφνικά ρεμπέτης επειδή θα σου επιτεθούν ομοθυμαδόν Κούρτοβικ, Μαντά και Δημουλίδου (*). Αυτή ήταν η ένστασή μου :)

(*) Ειδικά αν χεστείς στο τάληρο, θα ξέρεις και για ποιο λόγο σου επιτίθενται (όχι, δεν είναι το γεγονός ότι γράφεις sf, fantasy ή τρόμο).

 

Θεοί! Τα νεύρα μου!

 

Ξανά:

 

1) στο παράδειγμα μου, εμείς του fantasy, του τρόμου ή της ε.φ. = ρεμπέτες (αυτοί που κάποτε δεν τους έβαζαν στα μεγάλα σαλόνια.)

 

2) Λέω λοιπόν "Φοβάμαι πως αν ποτέ εμείς οι ρεμπέτες κάνουμε τρελές πωλήσεις..."

 

Που είναι η αντίφαση; Δεν είπα πως είμαστε ρεμπέτες επειδή θα μας επιτεθεί ο ένας ή ο άλλος.

 

Εδώ σταματώ το γαμ*** σπαμ.

Link to comment
Share on other sites

Θεοί! Τα νεύρα μου!

 

Χαλάρωσε, Ντίνο. Ήταν μια παρεξήγηση που πλέον, πιστεύω, λύθηκε. Ομολογώ ότι η παρομοίωση που χρησιμοποίησες ήταν τόσο οξυδερκής & εκλεπτυσμένη που δεν την έπιασα με την πρώτη (ούτε με τη δεύτερη).

 

Τέλος του spam. Πάμε για άλλα ευπώλητα.

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ. Απο βιασύνη έγραψα Δημολίδου. Η απάντηση ήρθε απο την Λένα Μαντά, έταιρη θιγμένη εκ της τριάδος που δέχτηκε την κριτική του Κούρτοβικ.

 

Ιδού:

 

http://mantapsichogios.blogspot.com/2009/0...og-post_10.html

 

Παρεμπιπτόντως, το blog της Δημολίδου είναι:

 

http://www.chryssadimoulidou.tk

 

Thanks a lot, Sileon!

(btw, ωραίο το pun με το 'έταιρη')

Edited by odesseo
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το όλο σκηνικό μου θυμίζει την άδικη κριτική των σινεφίλ κριτηκών κινηματογράφου εναντίων του θεού Uwe Boll. Βέβαια εδώ δεν παίζει να προχωρίσουμε και σε αγώνες μπόξ όπως έγινε στην Γερμανία.

 

Πέραν της πλάκας, διαβάζοντας την κριτική του Κούρτοβικ, αναρωτήθηκα αν:

 

1. Είναι τόσο ψωνάρα που εννοεί κάθε λέξη απο αυτά που γράφει.

 

2. Είναι βαλτός για να αυξηθούν οι πωλήσεις των βιβλίων.

 

Προσωπικά πιστευω το πρώτο περισσότερο, και πραγματικά είναι άξιο απορίας πως και δεν τον έχουν πάρει με τις ντομάτες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν τα ράφια, πριν τους αριθμούς, πριν τα κέρδη…υπάρχει η πηγή! Το άσπιλο σημείο που γεννιούνται οι θησαυροί!

 

Το ξέρετε πως αυτή τη στιγμή στο φόρουμ τρέχει το 2nd Short Story Championship;

 

Πόσο πρωταθλητής αισθάνεστε;

 

Δώστε ζωή σε ένα ακόμη βλαστάρι σας εδώ!

 

post-1004-1246623242_thumb.jpg

 

Δηλώστε συμμετοχή και θα σας δοθεί παράταση να στύψετε τους δημιουργικούς σας χυμούς.

 

ΜΗΝ ΧΑΣΕΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ!

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται, η κριτική του Κούρτοβικ: http://www.tanea.gr/default.asp?pid=30&amp...thDate=06062009

 

Και η απάντηση των Λένα Μαντά, Πασχαλία Τραυλού και Χρυσηίδα (όχι πλέον Χρύσα) Δημουλίδου στην επίμαχη κριτική: http://www.tanea.gr/default.asp?pid=30&amp...thDate=20062009

 

Sileon, αν μπορείς, στείλε μου το link για το blog της Δημουλίδου.

 

Πλάκα πλάκα, το "Χρυσηίδα" είναι αιτιατική. Μήπως να τους έλεγε κανείς και την ονομαστική (Χρυσηίς); Και ναι μιλάει για τη Νέα Ελληνική.

 

Υ.Γ: Από πότε άρχισαν οι διαφημίσεις στο sff :whistling: ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Upcoming Events

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..