Jump to content

A call to arms


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Πρίν λίγο καιρό, σε αυτό το τόπικ κάποιος Ντίνος εκ Χαλκίδας έγραψε το εξής:

Κι ενώ η Επιστημονική Φαντασία απογοητεύει, είναι έκπληξη του πόσο απογοητεύει ο Τρόμος (κι ας είναι οι εδώ εκπρόσωποι του οι πιο φωνακλάδες όλων!) Αγαπώ την Ε.Φ., αγαπώ όμως και τον Τρόμο. Πιστεύω λοιπόν πως πρέπει να ενισχυθεί δεόντως. Να σκεφτούμε περισσότερες ευκαιρίες για συγγραφές, πέραν των καθιερωμένων διαγωνισμών. Χρειαζόμαστε ένα είδος Δέκαθλον Τρόμου. Ένα είδος Σπλατερολυμπιάδας! Γκουχ, παρατρέχω όμως...

 

Και με το γάντι που μας πετάει ο φίλτατος Ντίνος, ανακυρήσω το μήνα Σεπτέμβρη ως μήνα τρόμου και θέτω την εξής πρόκληση σε όλους τους χοροράδες εδώ μέσα: μπορείτε να γεμίσετε τη βιβλιοθήκη τρόμου με άφθονο, αγνό, ζεστό σπλάττερ; Με παγωμένες ατμόσφαιρες καθάριου τρόμου; Με προαιώνια κακά και φριχτά τέρατα με ανθρώπινη μορφή; Θέτω λοιπόν την εξής πρόκληση: πόσοι από εσάς θα μπορέσετε να έχετε μία νέα ιστορία στη βιβλιοθήκη τρόμου για κάθε εβδομάδα του Σεπτέμβρη;

Link to comment
Share on other sites

Θέτω λοιπόν την εξής πρόκληση: πόσοι από εσάς θα μπορέσετε να έχετε μία νέα ιστορία στη βιβλιοθήκη τρόμου για κάθε εβδομάδα του Σεπτέμβρη;

 

Απαντώ πρώτος (ως υπεύθυνος)και αποδέχομαι με χαρά την πρόκληση! Που να ξεχειλίσει το οστεοφυλάκιο μου στα αιματοβαμμένα σας ματάκια!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μυθιστόρημα. Να το ανεβάσω ολόκληρο;:book:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω, αλλά σίγουρα θα το προσπαθήσω. Ούτως ή άλλως με έχουν φάει τα μεγάλα κείμενα, να θυμηθώ λιγάκι την τέχνη μου, το μικροσκοπικό δηγηματάκι...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα κάθε βδομάδα ; Ε, είστε τελείως τρελοί. biggrin.gif

 

Πάντως, μάλλον θα προλάβω να σας εκπλήξω κι εγώ μ' ένα διήγημα...

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση, ήδη γράφω ένα και είμαι στη μέση. Για Σπτέμβριο deadline? Its a deal! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το πρώτο σχεδόν έτοιμο, μισό στο χαρτί μισό στο μυαλό μου. Και πέρα για πέρα αληθινό μέχρι εκεί που το έχω γράψει... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Και πέρα για πέρα αληθινό μέχρι εκεί που το έχω γράψει... :unsure:

 

 

Έλα, μην μας τρομάζεις...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που γύρισα και εγώ μέσα.

Παρακαλώ να μου ρίξετε ban αν δεν ποσταρω ιστορία έως την Κυριακή.

Link to comment
Share on other sites

Έλα, μην μας τρομάζεις...

Και που να σου πω πόσο τρομαχτικό ήταν στην πραγματικότητα :p

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να μου ρίξετε ban αν δεν ποσταρω ιστορία έως την Κυριακή.

 

Το ban είναι έτοιμο. Το διήγημα έρχεται;

 

Για τους υπόλοιπους που ίσως διάβασαν το πρώτο ποστ λίγο βιαστικά. Ένα διήγημα τρόμου την εβδομάδα! Έτσι; Μέχρι τα μεσάνυχτα ποστάρετε ιστορία και αρχίζετε να γράφετε την επόμενη. [ο pinhead ως emoticon πάνω από τις πληγιασμένες σας πλάτες.]

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Ένα τη βδομάδα!!! άκυρη η συμμετοχή μου.... Δεν είχα διαβάσει προσεκτικά το πρώτο ποστ, μου είναι αδύνατον να το καταφέρω...:(

Link to comment
Share on other sites

Ένα τη βδομάδα!!! άκυρη η συμμετοχή μου.... Δεν είχα διαβάσει προσεκτικά το πρώτο ποστ, μου είναι αδύνατον να το καταφέρω...:(

 

Εντάξει, όχι και άκυρη! Τα 4 διηγήματα είναι ο μέγιστος στόχος, και μπράβο σε αυτόν που θα το κατορθώσει. Εδώ όμως δεν υπάρχει θέμα βραβείου! Ζητούμενο η αύξηση των ιστοριών στη Βιβλιοθήκη Τρόμου. Μια συνεισφορά στο φιλότρομο ταμείο, ό,τι μπορείτε.

 

Γι αυτό συγνώμη, δεν ήθελα να...τρομάξω κανέναν. Αν έχετε έστω και μία ιστορία, καλοδεχούμενη!

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω αναφέρει πολλάκις, μου είναι αδύνατον να γράψω οτιδήποτε, μικρό ή μεγάλο. Ως εκ τούτου, δεν υπάρχει περίπτωση να συνεισφέρω κάτι δικό μου εδώ ή αλλού στο φόρουμ. Η ερώτησή μου, λοιπόν, είναι η εξής: είναι πρέπον να γράψω την κριτική μου για όσα διαβάσω ή θα θεωρηθεί προπέτεια; Σημειωτέον πως ό,τι γράψω θα είναι η άποψή μου αποκλειστικά ως αναγνώστη, μιας και είπαμε, ομότεχνός των γραφόντων δεν είμαι, ούτε κατά διάνοια.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω αναφέρει πολλάκις, μου είναι αδύνατον να γράψω οτιδήποτε, μικρό ή μεγάλο. Ως εκ τούτου, δεν υπάρχει περίπτωση να συνεισφέρω κάτι δικό μου εδώ ή αλλού στο φόρουμ. Η ερώτησή μου, λοιπόν, είναι η εξής: είναι πρέπον να γράψω την κριτική μου για όσα διαβάσω ή θα θεωρηθεί προπέτεια; Σημειωτέον πως ό,τι γράψω θα είναι η άποψή μου αποκλειστικά ως αναγνώστη, μιας και είπαμε, ομότεχνός των γραφόντων δεν είμαι, ούτε κατά διάνοια.

Μα θέλει ρώτημα; Εμείς όλοι που πάμε σινεμά και βλέπουμε ταινίες, πρέπει και να φτιάχνουμε δικές μας για να έχουμε άποψη; Αν κλαίω τα λεφτά που έδωσα για εισιτήριο, για να δω μια πατάτα, δεν έχω καν το δικαίωμα να πω πως δεν μου άρεσε επειδή δεν είμαι σκηνοθέτης;

 

Έχεις κάθε δικαίωμα να γράψεις κριτική. Είναι το δικαίωμα της γνώμης σου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω αναφέρει πολλάκις, μου είναι αδύνατον να γράψω οτιδήποτε, μικρό ή μεγάλο. Ως εκ τούτου, δεν υπάρχει περίπτωση να συνεισφέρω κάτι δικό μου εδώ ή αλλού στο φόρουμ. Η ερώτησή μου, λοιπόν, είναι η εξής: είναι πρέπον να γράψω την κριτική μου για όσα διαβάσω ή θα θεωρηθεί προπέτεια; Σημειωτέον πως ό,τι γράψω θα είναι η άποψή μου αποκλειστικά ως αναγνώστη, μιας και είπαμε, ομότεχνός των γραφόντων δεν είμαι, ούτε κατά διάνοια.

Γενικότερα, όταν η κριτική δεν είναι πρέπουσα τότε αυτό δηλώνεται ξεκάθαρα από την αρχή. Όπου δεν βλέπεις κάτι σχετικό δικαιούσαι να πεις τη γνώμη σου ακόμα κι αν δεν ξέρεις καν να διαβάσεις αλλά σου έδωσε μια περίληψη ο κολλητός σου (λέμε τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Μα θέλει ρώτημα; Εμείς όλοι που πάμε σινεμά και βλέπουμε ταινίες, πρέπει και να φτιάχνουμε δικές μας για να έχουμε άποψη; Αν κλαίω τα λεφτά που έδωσα για εισιτήριο, για να δω μια πατάτα, δεν έχω καν το δικαίωμα να πω πως δεν μου άρεσε επειδή δεν είμαι σκηνοθέτης;

 

Έχεις κάθε δικαίωμα να γράψεις κριτική. Είναι το δικαίωμα της γνώμης σου.

 

Απλώς το λέω επειδή εξ ορισμού η ανταπάντηση "δηλαδή, εσύ ρε έξυπνε, τι θα έκανες;" είναι άκυρη στην περίπτωσή μου, γεγονός που με "προστατεύει" κάπως, αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ ταπεινά συγνώμη από τα πλήθη των fan μου, αλλά μόλις γύρισα από ταξίδι και το πηγάδι στέρεψε. Θα γράψω δύο αυτήν την βδομάδα, μιας και έλαβα τόσο fanmail.

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ ταπεινά συγνώμη από τα πλήθη των fan μου, αλλά μόλις γύρισα από ταξίδι και το πηγάδι στέρεψε. Θα γράψω δύο αυτήν την βδομάδα, μιας και έλαβα τόσο fanmail.

 

Είσαι τυχερός που έχουμε ανάγκη από ιστορίες τρόμου. Αλλιώς, και για λόγους τιμής, που εσύ ο ίδιος έθεσες, θα σου ζητούσα να πράξεις sepuku-ban.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι τυχερός που έχουμε ανάγκη από ιστορίες τρόμου. Αλλιώς, και για λόγους τιμής, που εσύ ο ίδιος έθεσες, θα σου ζητούσα να πράξεις sepuku-ban.

 

Δε φταίω εγώ, ήπια μια μπουκάλα Bacardi χτες και δεν την πάλευα...έχω και αποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..