Jump to content

A call to arms


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Δε φταίω εγώ, ήπια μια μπουκάλα Bacardi χτες και δεν την πάλευα...έχω και αποδείξεις.

 

"Renowned mostly for his 'hangover terrors', the darkest period of his drunkard writings..."

A quote from the apocryphal biography of the infamous, mysteriously vanished, author of fear, George Northerain.

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη εβδομάδα του September Challenge και έχουμε 5 καινούργια διηγήματα στη Βιβλιοθήκη Τρόμου. (6ο διήγημα, το "Ωδή" της white_unikorn βρίσκεται κατά λάθος στις Διάφορες Ιστορίες.)

 

Εντάξει, δεν είμαστε ούτε στα μισά, αλλά είναι αυτή η σοδειά ικανοποιητική; Θα έλεγα όχι. Θα περίμενα οι...χοροράδες (όπως τους λέει ο Μιχάλης) να βγουν αλιχτώντας έξω από τις τρύπες τους, με τα σαγόνια τους ν'αστράφτουν στο σεληνόφως, πεινασμένοι για αίμα. Αλλά...μπα! Διαβάσαμε και μερικά "Τι, τέσσερα είπατε; Ένα διήγημα την εβδομάδα είπατε; Α, δεν το είχα καταλάβει. Γκουχ-γκουχ. Πονάει ξέρετε το μικρό μου δαχτυλάκι..." και άλλα τέτοια νόστιμα.

 

Είναι θέμα του πόσο κανείς αγαπάει το horror; Είναι θέμα του πόσο κάποιος είναι αφιερωμένος στη συγγραφή; Είναι θέμα του κατά πόσο κάποιος γουστάρει να θέτει στόχους και να πασχίζει να τους πετύχει; Εγώ πάντως, από τη στιγμή που ξεκινήσαμε την έχω καταβρεί.

 

Που είστε λοιπόν; Που είναι οι αιμοσταγείς πένες;

 

Σας υπενθυμίζω:

Η Βιβλιοθήκη Fantasy έχει 15 σελίδες.

Η Βιβλιοθήκη Επιστημονικής Φαντασίας έχει 8 σελίδες.

Η Βιβλιοθήκη με Διάφορες Ιστορίες έχει 11 σελίδες.

 

Η Βιβλιοθήκη Τρόμου έχει 6 σελίδες.

 

Η κάθε σελίδα περιέχει έως 30 διηγήματα! Αντιλαμβάνεστε για τι αριθμό ιστοριών μιλάμε για να δώσουμε ώθηση στον τρόμο; 10 με 15 διηγήματα θα ήταν πολύ λίγα! (Εκτός αν πιστεύετε πως τα διηγήματα στις βιβλιοθήκες αντιπροσωπεύουν την σωστή ισορροπία στα είδη.)

 

Το τελευταίο 24άωρο πέρασαν 63 μέλη από το φόρουμ. Από αυτά, τα 35 "γράφουν"! Τα συμπεράσματα δικά σας.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Sir DinoHajiyorgi

δεν είναι στο πολύ το καλό (τουλάχιστον οχι απαραίτητα). Εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα να γράψω τέσσερα μικρά διηγήματα σε ένα μήνα, έστω κι αν έκανα τον κώλο μου πλατεία, αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

 

Δεν λέω ότι δεν θα ήθελα, λέω οτι μου είναι αδύνατον να το καταφέρω χωρίς να γράφω ασυνάρτητες αρλούμπες.:tease:

 

Θα αρκεστώ σε μία ιστορία λοιπόν, που ελπίζω να βγει καλή και ζουμερή και να κοπούν τα γόνατα σε όσους τη διαβάσουν.

 

Με υπόληψη σε αυτούς που καταφέρνουν αυτό που εγώ δεν μπορώ.:worshippy:

Μάρτιν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω ένα που θα τελειώσω σήμερα. Μετά θα γράψω άλλο ένα για να καλύψω την προηγούμενη εβδομάδα.

 

Για να σχολιάσω αυτά που έγραψες, πρώτα πρέπει να πω ότι δεν ξέρω ποιοι είναι αυτοί οι ''horrorαδες'' που λες. Η βιβλιοθήκη τρόμου υποστηρίζεται από 4-5 που έχουν πάνω από 2 διηγήματα εκεί και έπειτα από σκόρπιους που γράφουν και κανα τρόμου για να περνάει η ώρα (και το κάνουν καλύτερα από τους βασικούς).

Δεν το θεωρώ απαραιτήτως κακό ότι η βιβλιοθήκη τρόμου είναι μικρότερη, άλλωστε έχει να κάνει και με το πως βλέπει ο καθένας τα genres. Πολλά διηγήματα θα μπορούσαν να ανήκουν στην τρόμου, αλλά εντάσσονται γενικότερα στις διάφορες ιστορίες ή στο φάντασυ. Εγώ για παράδειγμα αν γράψω κάτι ελαφρώς τρομακτικό, θα το βάλω στην τρόμου, ενώ κάποιος περισσότερο λογικός θα το βάλει στις Διάφορες Ιστορίες.

 

Πέρα απ' αυτό εκτιμώ και υποστηρίζω την ''ώθηση'' αυτή, γιατί έχει χαβαλέ και καλά vibes.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν είπα "μέσα" δεν εννοούσα καθόλου ότι θα ανεβάζω "ένα διήγημα κάθε εβδομάδα". Και για να είμαι ειλικρινής ακόμα και τώρα δηλαδή διαβάζοντας: "Θέτω λοιπόν την εξής πρόκληση: πόσοι από εσάς θα μπορέσετε να έχετε μία νέα ιστορία στη βιβλιοθήκη τρόμου για κάθε εβδομάδα του Σεπτέμβρη;" πιστεύω πως μπορώ να έχω όντως 1 ιστορία για κάθε εβδομάδα -τουτέστιν 4 ιστορίες μέσα στο Σεπτέμβρη, από την αρχή του οποίου εκτός των άλλων έχω και εξεταστική ε?- αλλά σίγουρα όχι 1 ιστορία που να ανεβαίνει στο τέλος κάθε εβδομάδας του Σεπτέμβρη. Πρέπει να διορθώσω κι όλας φιλαράκια μου κάποια στιγμή. Και δε μπορώ να διορθώνω και να διαβάζω ταυτόχρονα, ε? Κατανοητό ε? -ελπίζω δηλαδής.

 

Όπως και να έχει, έχω ήδη δύο ιστορίες. Άντε μία και μισή γιατί δεν κόβω το λαιμό μου ότι θα αφήσω το τέλος της μίας από τις δύο ως έχει μέχρι σήμερα. Αλλά θα τις ανεβάσω μαζί -ίσως μαζί και με τρίτη που την έχω ήδη σκεφτεί- μόλις μπορέσω να βρω κατάλληλο χρόνο για να τις σουλουπώσω. Ελπίζω πως δε σας πειράζει, σας πειράζει φανταστικοί συμφορουμίτες μου?

Link to comment
Share on other sites

Ο πρόεδρος του Συλλόγου για τα Δικαιώματα του Αναγνώστη παρακαλεί:

 

Γραφή με ρέγουλα, πληζ, και όταν έχετε πραγματικά όρεξη και έμπνευση. Εμείς οι αναγνώστες μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς τέσσερα καινούργια διηγήματα την εβδομάδα. Εξαιρείται ο dinoκλπ που είναι συγγραφική μηχανή. :yessir:

Edited by Count Baltar
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα δύο φορές, δυόμιση αν είμαστε loose on the genre, και δεν παλεύει καμία. Έχουν μείνει και οι δυόμιση στις 200 λέξεις. Μόλις καθίσω μπροστά στο αρχείο χαζεύω και μετά ανοίγω το φάνταζί μου, το μεγάλο, και διορθώνω εκείνο. I'm sort of focused στο φάνταζι φέτος. Για να γράψω κάτι δεν το βλέπω. Υπάρχει μια πιθανότητα να διορθώσω κανένα παλιό κομμάτι και ν' ανεβάσω αλλά και πάλι δεν ορκίζομαι ότι θα τα καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ο πρόεδρος του Συλλόγου για τα Δικαιώματα του Αναγνώστη παρακαλεί:

 

Γραφή με ρέγουλα, πληζ, και όταν έχετε πραγματικά όρεξη και έμπνευση. Εμείς οι αναγνώστες μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς τέσσερα καινούργια διηγήματα την εβδομάδα. Εξαιρείται ο dinoκλπ που είναι συγγραφική μηχανή. :yessir:

 

 

Ως εκπαιδευόμενη συγγραφέας, αναρωτιέμαι γιατί;

Κάθε φορά που γράφω κάτι και το δίνω να το διαβάσει ένας φίλος ή το ανεβάζω εδώ, αν εισπράξω σχόλια είναι προς ώφελός μου. Από κάθε διήγημα μαθαίνω κάτι (ακόμα κι αν δεν το σχολιάσει κανείς, μαθαίνω από τη διαδικασία και το αποτέλεσμα). Πίστευα ότι το forum κάποιο τέτοιο σκοπό έχει, και όχι να γίνει απλά χώρος ανάγνωσης. Οπότε, αν κάποιος έχει το σθένος να ανεβάζει μια ιστορία την εβδομάδα (που άλλωστε ήταν και ο σκοπός εξαρχής), γιατί όχι; Όποιος κουράζεται από την ανάγνωση μιας όχι και τόσο καλής ιστορίας, μπορεί πάντα να την αφήνει στη μέση. :yessir:

 

Προσωπικά δεν είμαι υπέρ του τρόμου, ψηφίζω φαντασίας ( χα! ), αλλά γενικά χαίρομαι να βλέπω καινούργια πράγματα εδώ μέσα.

 

Μην τα παίρνετε όλα τόσο σοβαρά. Αμάν...

Link to comment
Share on other sites

Ως εκπαιδευόμενη συγγραφέας, αναρωτιέμαι γιατί;

 

 

Επειδή εγώ είμαι αποκλειστικά αναγνώστης, γι' αυτό. Για μένα αυτό το φόρουμ είναι για ενημέρωση και ανάγνωση, τίποτα άλλο. Ως εκ τούτου, ήθελα να πω ότι σε ό,τι με αφορά, ας μην νιώσει κανένας καμία πίεση. Αν θέλει, ας γράψει. Αν δεν θέλει, εγώ δεν θα του ζητήσω τα ρέστα. Υπάρχει πολύ πράγμα για διάβασμα.

 

Προς Θεού, δεν είπα "μη γράφετε". Αλλά "μη γράφετε με το στανιό". :D

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μόλις τώρα μου ήρθε μια ιδέα. Σαν πρώτη εικόνα που έτρεξε στο μυαλό μου, την βρήκα τόσο chilling που το ζεστό earl grey που είχα στο χέρι έγινε ice-tea... Οπότε έναν ήδη τον τρόμαξε... Νομίζω πως θα προλάβω να την γράψω.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής:

 

DinoHajiyorgi: "Τέρατα", "Inhumani", "Χαμόγελους - Ρεξ".

Cassandra Gotha: "Κρύψου", "Παράδεισος".

Nihilio: "Αιτία Θανάτου".

Eric Draven: "Μια Βραδιά στον Πειραιά".

Mindtwisted: "Μια Βόλτα στο Γιατρό".

manstredin: "Κομμάτια από Σπασμένο Καθρέπτη".

 

και

 

white_unikorn: "Ωδή". (ακόμα στις Διάφορες Ιστορίες.)

 

10 διηγήματα.

 

Not Good.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής:

 

DinoHajiyorgi: "Τέρατα", "Inhumani", "Χαμόγελους - Ρεξ".

Cassandra Gotha: "Κρύψου", "Παράδεισος".

Nihilio: "Αιτία Θανάτου".

Eric Draven: "Μια Βραδιά στον Πειραιά".

Mindtwisted: "Μια Βόλτα στο Γιατρό".

manstredin: "Κομμάτια από Σπασμένο Καθρέπτη".

 

και

 

white_unikorn: "Ωδή". (ακόμα στις Διάφορες Ιστορίες.)

 

10 διηγήματα.

 

Not Good.

Στα πόσα θα είναι καλά;

Link to comment
Share on other sites

Στα πόσα θα είναι καλά;

 

Σας υπενθυμίζω:

Η Βιβλιοθήκη Fantasy έχει 15 σελίδες.

Η Βιβλιοθήκη Επιστημονικής Φαντασίας έχει 8 σελίδες.

Η Βιβλιοθήκη με Διάφορες Ιστορίες έχει 11 σελίδες.

 

Η Βιβλιοθήκη Τρόμου έχει 6 σελίδες.

 

Η κάθε σελίδα περιέχει έως 30 διηγήματα! Αντιλαμβάνεστε για τι αριθμό ιστοριών μιλάμε για να δώσουμε ώθηση στον τρόμο; 10 με 15 διηγήματα θα ήταν πολύ λίγα!

Link to comment
Share on other sites

Άργησα; Δεν άργησα. Έτοιμο το horrorίδι. 6013 λέξεις. Διορθώσεις τις επόμενες ημέρες και σύντομα κοντά σας.

Link to comment
Share on other sites

6013 λέξεις :cold:

 

κι εγώ γιατί πετσόκοψα το δικό μου να το κάνω μικρό και χαριτωμένο? :dazzled:

 

Μάλλον παρασύρθηκα από το μικρό μέγεθος των πρώτων δημοσιεύσεων και θεώρησα ότι όσο μικρότερο τόσο καλύτερα....

φτου....

 

Το δεύτερο θα είναι free to go...:devil2:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχουμε ακόμα αρκετές ώρες μέχρι να αποχαιρετίσουμε τον Σεπτέμβριο, επειδή όμως ξέρω πως γράφω, και τώρα να μου καθόταν μια ιδέα, δεν θα υπήρχε περίπτωση να έχω έτοιμο διήγημα μέχρι τα μεσάνυχτα. Δηλώνω λοιπόν επίσημα πως απέτυχα στο September Challenge, ήταν μια ευχάριστη πρόκληση, στην οποία όμως αναδείχτηκα λειψός.

 

Δεν με παρηγορεί καθόλου που αυτή την τελευταία εβδομάδα έβγαλα ένα διήγημα fantasy για το write-off που έχω με την Nienor. Νόμιζα πως αυτό θα μου ήταν εύκολο. Νεκροζώντανοι, μούμιες, λυκάνθρωποι, στοιχειωμένα σπίτια, χωράφια και πηγάδια, μανικοί απέθαντοι φονιάδες, διεστραμμένες σκέψεις και λοιπές σπλατεριές παρέλασαν στο μυαλό μου. Πόσο δύσκολο θα ήταν έστω μια ξεπέτα; Να όμως που μου είναι δύσκολο. Αυτό το ψυχαναγκαστικό ψώνιο που θέλει το κάθε γραπτό μου να είναι το κατά δύναμη μοναδικό, ένα blockbuster (ο όρος βγαίνει από τις ουρές εισιτηρίων που κάνουν τον γύρω του τετραγώνου), δεν με αφήνει.

 

Σας την είπα, σας μάλωσα, και να που τελικά που είμαι για τις μούντζες. Η Βιβλιοθήκη Τρόμου εγκαινίασε έβδομη σελίδα, κατά δύο τίτλους, και δεν ξέρω αν αυτό θεωρείται «εκπλήρωση στόχου» όμως παραδέχομαι πως αρκετοί μας τίμησαν με καλά διηγήματα τρόμου. Ίσως τελικά, όπως είπε κάποιος, η αξία να κρύβεται στη σπανιότητα.

 

Εδώ είμαστε και θα γράφουμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ακόμα αρκετές ώρες μέχρι να αποχαιρετίσουμε τον Σεπτέμβριο, επειδή όμως ξέρω πως γράφω, και τώρα να μου καθόταν μια ιδέα, δεν θα υπήρχε περίπτωση να έχω έτοιμο διήγημα μέχρι τα μεσάνυχτα. Δηλώνω λοιπόν επίσημα πως απέτυχα στο September Challenge, ήταν μια ευχάριστη πρόκληση, στην οποία όμως αναδείχτηκα λειψός.

 

Δεν με παρηγορεί καθόλου που αυτή την τελευταία εβδομάδα έβγαλα ένα διήγημα fantasy για το write-off που έχω με την Nienor. Νόμιζα πως αυτό θα μου ήταν εύκολο. Νεκροζώντανοι, μούμιες, λυκάνθρωποι, στοιχειωμένα σπίτια, χωράφια και πηγάδια, μανικοί απέθαντοι φονιάδες, διεστραμμένες σκέψεις και λοιπές σπλατεριές παρέλασαν στο μυαλό μου. Πόσο δύσκολο θα ήταν έστω μια ξεπέτα; Να όμως που μου είναι δύσκολο. Αυτό το ψυχαναγκαστικό ψώνιο που θέλει το κάθε γραπτό μου να είναι το κατά δύναμη μοναδικό, ένα blockbuster (ο όρος βγαίνει από τις ουρές εισιτηρίων που κάνουν τον γύρω του τετραγώνου), δεν με αφήνει.

 

Σας την είπα, σας μάλωσα, και να που τελικά που είμαι για τις μούντζες. Η Βιβλιοθήκη Τρόμου εγκαινίασε έβδομη σελίδα, κατά δύο τίτλους, και δεν ξέρω αν αυτό θεωρείται «εκπλήρωση στόχου» όμως παραδέχομαι πως αρκετοί μας τίμησαν με καλά διηγήματα τρόμου. Ίσως τελικά, όπως είπε κάποιος, η αξία να κρύβεται στη σπανιότητα.

 

Εδώ είμαστε και θα γράφουμε.

Έχουμε ακόμα 34 ώρες. Θα προσπαθήσω να τελειώσω άλλη μια ιστορία για να μην σηκώσω την flash backup ξεπέτα.

Και μόνο όμως που κάποιοι μπήκαμε στο πετσί να γράψουμε και σηκώσουμε ιστορίες μπορεί να θεωρηθεί επιτυχία του όλου challenge. Συν το ότι μια πρόκληση είναι θέμα να δει ο κάθε ένας πόσο μπορεί να ανταπεξέλθει σε αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Ένας γρήγορος απολογισμός μια μέρα πριν το τέλος:

 

Adicto: 1

Λευκό σαν γάλα

 

cassandragotha: 2

Κρύψου

Παράδεισος

 

christina91: 2

Ο αγνοούμενος

Το βιβλίο των σκιών

 

Dagoncult: 2

Συμπεριφορική απόκριση

Back And Forth And Down

 

DinoHajigiorgi: 3

Χαμόγελους - Ρεξ

Inhumani

Τέρατα

 

DinoMacXanthi: 1

Vasilisis Olgas 263

 

Erik Draven: 2

Πειραϊκή ια ια φτανγκ

Μια βραδιά στον Πειραιά

 

manstredin: 1

Κομμάτια από Σπασμένο Καθρέφτη

 

MartinD: 1

Έναντι Ευτελούς Αντιτίμου

 

mindtwisted: 1

Μια βόλτα στο γιατρό

 

Nihilio: 3

Η ασημένια σφραγίδα

As the day fades away

Αιτία θανάτου

 

Ελπίζω να μην ξεχνάω κανέναν.

Ντίνο, ψήνεσαι να μετρήσουμε και τα write-off μας μεσα, αν μπορούμε να τα πούμε τρόμου; (το δικό μου fantasy είναι πάντως);

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ήταν, ευχαριστούμε για την πρόκληση, πάντα τέτοια!

 

Αν και δίστασα να βάλω την ετικετούλα στο πρώτο μου διήγημα, :D τελικά δέχτηκα την πρόκληση σαν καλή, ανταγωνιστική πολεμίστρια που είμαι... Χεμ, χεμ, και απέτυχα μετά το δεύτερο... Μάλιστα, μπούχτισα ακόμη και να διαβάζω τρόμου, δε με παρατάτε με τους μανιακούς με τα πριόνια σας; :tease:

 

*τρέχει να διαβάσει για έναν Μελνιμπόνιο μανιακό με καταραμένο σπαθί, να ξελαμπικάρει*

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβγαλα τη ρεζέρβα (ένα από τα μισοτελειωμένα φλασάκια που είναι ξεχασμένα στο PC μου) και ολοκλήρωσα την πρόκληση (full size ιστορία δεν έβγαζα). Κανένας άλλος που έχει κάτι άλλο για την πρόκληση, έτσι για την τιμή των όπλων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..