Jump to content

Το Ταξίδι του Λουκά και της Φωτεινής


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

hchil600.jpg

 

Γράφτηκε, ολοκληρώθηκε, διορθώθηκε, εκτυπώθηκε και μερικές μέρες πριν απεστάλη προς ορισμένους εκδοτικούς οίκους. Έπειτα από δύο περίπου χρόνια δουλειάς, το πρώτο βιβλίο από τη σειρά Το Τραγούδι του Χρόνου, όπως και οι δυο μικροί πρωταγωνιστές του, μόλις που ξεκίνησε το δικό του ταξίδι.

Σε γενικές γραμμές, πρόκειται για ένα (φαινομενικά) νεανικό μυθιστόρημα φαντασίας που εξιστορεί τις περιπέτειες του Λουκά και της Φωτεινής σε έναν Αλλόκοσμο που ονομάζεται Νοέλα και απειλείται από το αρχαίο κακό του οποίου η αφύπνιση συμπίπτει με τον ερχομό των παιδιών. Το κακό αυτό δεν είναι άλλο από τον ίδιο τον Χρόνο, μαζί με τους ακόλουθους του, που ως σκοπό έχει να αφανίσει κάθε χάρη και αρετή της Νοέλα, μαζί και όλη της τη μαγεία.

Είναι σίγουρο πως το ταξίδι του βιβλίου, όπως αντίστοιχα και των ηρώων του, θα είναι δύσκολο και σχεδόν αβέβαιο το αν θα φτάσει τελικά στον επιθυμητό προορισμό του, καθώς τα εμπόδια είναι πολλά και οι συγκυρίες όχι τόσο ευνοϊκές Όμως ελπίζω πως η ιστορία αυτή θα καταφέρει να μιλήσει στο παιδί που πιθανώς να ζει ακόμα στην καρδιά κάποιου αναγνώστη ώστε να βοηθήσει τα αδέλφια να μοιραστούν τις εμπειρίες τους μαζί με άλλους, μικρούς και μεγάλους. Στο κάτω κάτω, όπως έχω μάθει καλά ως τώρα, τίποτα δεν είναι εύκολο και κάθε όνειρο είναι κι αυτό από μόνο του ένα μακρινό ταξίδι.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους φίλους-συγγραφείς, Παναγιώτη Κροκίδα (Sileon), Γιάννη Πλιώτα (Arachnida), Αντώνη Πάσχο (Solonor) και Ευθυμία Δεσποτάκη (Naroualis), που βοήθησαν ο κάθε ένας με το δικό του ξεχωριστό τρόπο το βιβλίο να ξεκινήσει την αναζήτηση του. Ιδιαίτερη ευγνωμοσύνη οφείλω στον καλό μου φίλο Λευτέρη Κεραμίδα (Electroscribe), για τις αλλεπάλληλες αναγνώσεις, την επιμέλεια και πιο πολύ για το ενδιαφέρον που έδειξε από την αρχή έως σήμερα.

Και βέβαια ένα ξεχωριστό ευχαριστώ στην Κατερίνα που φυλάει τη Νοέλα στην καρδιά της.

 

Λοιπόν...καλό ταξίδι.

 

 

 

Far away in space

I ride on,

Time is chasing us all,

It's not quite how it seems

It's just a dream

 

...Rise up my sister,

Let's cross the border...

 

Oh far beyond there's a star in dying sun

 

Blind Guardian -This Will Never End

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 267
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Arachnida

    14

  • Sonya

    16

  • DinoHajiyorgi

    13

  • Παρατηρητής

    39

Καλή σου επιτυχία Γιώργο. Άντε και μπεστσελλερίστας.

Link to comment
Share on other sites

Καλή υπομονή και καλοτάξιδο φίλε :-) friends.gif

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι ο Λουκάς και η Φωτεινή να φτάσουν στον προορισμό τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία φλογομάτη φίλε, ευχή θερμή από καρδιάς!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα πρέπει όντως να κάνω υπομονή. Ελπίζω το Τραγούδι του Χρόνου να έχει καλύτερη τύχη από τα δύο προηγούμενα μου βιβλία. Το σημαντικότερο αυτή τη φορά είναι η υποστήριξη - η δική σας. Σας ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι την καλύτερη δυνατή κατάληξη στο σίγουρα δύσκολο ταξίδι του Λουκά και της Φωτεινής στην ελληνική εκδοτική πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία Γιώργο μου!Σου εύχομαι τα καλύτερα, και όσο το δυνατόν συντομότερα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο και απο μένα...Θα σου πω τη γνώμη μου, μόλις ταξιδέψω κι εγώ μέσα απο τους ήρωες σου...(αν κατάλαβα καλά, εκδόθηκε και αν ναι, απο ποιον εκδοτικό οίκο, ώστε να το αναζητήσω?)

Edited by christina
Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά, εκδόθηκε και αν ναι, απο ποιον εκδοτικό οίκο, ώστε να το αναζητήσω?

 

Εμ....βασικά...τώρα αυτό προσπαθεί να κάνει...να βρει εκδότη.:awink:

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Να τον βρει γρήγορα γρήγορα, να στολίσει την φαντασία και την βιβλιοθήκη μας με τα ταξίδια του. :)

Link to comment
Share on other sites

Εὔχομαι στὰ παιδιὰ νὰ βροῦν μιὰ στέγη σύντομα. Καλὴ ἐπιτυχία, Γιῶργο, καὶ νὰ μᾶς ἐνημερώνεις γιὰ τὶς ἐξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία και αναμένουμε στις οθόνες μας και όχι μόνο (και στα ράφια βιβλιοπωλείων βεβαίως βεβαίως).^_^

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία. Το θετικό είναι ότι το παιδικό βιβλίο έχει πολύ μεγαλύτερη ζήτηση από τα άλλα είδη φαντασίας. Πάντως, εγώ θα είμαι από του πρώτους που θα το αγοράσω, αν όλα πάνε καλά.

Edited by khar
Link to comment
Share on other sites

To παιδικο βιβλιο από την άλλη έχει και υπερβολικη παραγωγή και απο οσο ξερω αυτο περιοριζει τις πωλησεις αναλογικά.Οπως και να εχει,καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιώργος είναι ένας άνθρωπος με, πραγματικά, ένα δικό του όραμα. Όλα τα ερεθίσματα απο τις αγαπημένες του μουσικές και αναγνώσματα τον έχουν ποτίσει και τον έχουν διαμορφώσει, πλάθοντας ένα χαρακτήρα ακέραιο, ρομαντικό.

Είναι παραμυθάς ο Γιώργος από τους λίγους. Ο άνθρωπος που βάζει το παραμύθι στη ζωή του - ακόμα και όταν αναφέρεται σε περιστατικά του δικού του βίου, αφηγείται με ζεστασιά και ομορφιά.

Ξέρω, βέβαια, πως τα καλύτερα παραμύθια θα τα ακούσει η κόρη του, όμως είμαι σίγουρος πως τούτη εδώ η προσπάθεια θα είναι κάτι πολύ δυνατό.

 

Καλή επιτυχία, φίλε!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να είστε όλοι καλά. Το λιγότερο που μπορώ να πω σε όλους, όσο κοινότυπο κι αν ακούγεται, είναι ευχαριστώ.

Όπως σωστά ανέφερε ο Μιχάλης (ο Μμαν) το ταξίδι θα είναι δύσκολο εκεί έξω, στην εκδοτική πραγματικότητα. Ναι μεν, το παιδικό έχει ζήτηση, όπως είπε και ο Κώστας (Khar) αλλά τα πράγματα είναι πιο κοντά στα λόγια του Χείρωνα. Οι περισσότεροι Έλληνες συγγραφείς παιδικών βιβλίων που εκδίδονται, εάν προσέξετε, έχουν τριβή στο χώρο ως δάσκαλοι, παιδαγωγοί, ξέχωρα από το γεγονός ότι είναι γυναίκες. Πέρα από αυτά, το Τραγούδι το Χρόνου, εκτός του ότι πρόκειται για σειρά (και μάλιστα φάνταζι), έχει και μια άλλη ιδιαιτερότητα που θα το δυσκολέψει στην επιλογή: είναι χριστουγεννιάτικο...! Συνήθως τα χριστουγεννιάτικα βιβλία απευθύνονται σε παιδιά το πολύ μέχρι 10-12, είναι μικρά και σύντομα και κάθε χρονιά βγαίνουν με το κιλό. Από την άλλη, για να γυρίσουμε στο θέμα του νεανικού φάνταζι, οι εκδότες προτιμούν τις μεταφράσεις μιας και μπορούν να τις πουλήσουν πολύ πιο εύκολα. Δεδομένου κιόλας πως η νέα τάση στο νεανικό φάνταζι απαιτεί βρυκόλακες και πλάσματα του σκότους, είναι αβέβαιο εάν τα αδελφάκια περάσουν στις οντισιον.

Δεν πειράζει, στοχεύουμε στο απίθανο, όπως έλεγε και ο Μμαν! Τουλάχιστον θα ξέρω πως προσπάθησα.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Αν το πιστεύεις πως θα βρει το δρόμο του, η ιστορία των παιδιών που γέννησες με τη φαντασία σου, τότε αυτό σίγουρα θα γίνει. Ίσως, όχι, με τον πρώτο εκδοτικό που θα επιλέξεις, αλλά σίγουρα, όλο και κάποιος, θα βγάλει τις παρωπίδες του και θα ενδιαφερθεί πραγματικά.

 

Να σου πω...είναι ένας εκδοτικός οίκος, ίσως και να τον έχεις ακούσει, που ψάχνει για πρωτότυπα παραμύθια, είναι του Μουρατίδη. Οι εκδόσεις λέγονται Τετράγωνο. Δεν κοιτάς κι εκεί, να τους στείλεις αντίτυπα?

 

http://www.ekdoseistetragono.gr/about.php

Link to comment
Share on other sites

 

 

Να σου πω...είναι ένας εκδοτικός οίκος, ίσως και να τον έχεις ακούσει, που ψάχνει για πρωτότυπα παραμύθια, είναι του Μουρατίδη. Οι εκδόσεις λέγονται Τετράγωνο. Δεν κοιτάς κι εκεί, να τους στείλεις αντίτυπα?

 

http://www.ekdoseist...no.gr/about.php

 

Χα, η πλάκα είναι πως πέρασε ο ίδιος ο Μουρατίδης από το μαγαζί, πριν λίγες μέρες, για να δειγματίσει τα νέα του βιβλία. Δεν μίλησα με τον ίδιο αλλά με μια κοπέλα της οποίας έκδωσε τα διηγήματα. Ωραίες δουλειές αλλά δεν νομίζω να είναι αυτό που ψάχνω...ούτε κι εγώ αυτό που ψάχνουν εκείνοι.

Αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Να σου πω...είναι ένας εκδοτικός οίκος, ίσως και να τον έχεις ακούσει, που ψάχνει για πρωτότυπα παραμύθια, είναι του Μουρατίδη. Οι εκδόσεις λέγονται Τετράγωνο. Δεν κοιτάς κι εκεί, να τους στείλεις αντίτυπα?

 

http://www.ekdoseist...no.gr/about.php

 

Χα, η πλάκα είναι πως πέρασε ο ίδιος ο Μουρατίδης από το μαγαζί, πριν λίγες μέρες, για να δειγματίσει τα νέα του βιβλία. Δεν μίλησα με τον ίδιο αλλά με μια κοπέλα της οποίας έκδωσε τα διηγήματα. Ωραίες δουλειές αλλά δεν νομίζω να είναι αυτό που ψάχνω...ούτε κι εγώ αυτό που ψάχνουν εκείνοι.

Αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Από όσο ξέρω "ψάχνουν νέους ανθρώπους" και έχουν βγάλει και παιδικά βιβλία. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου βγει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


  • Upcoming Events

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..