Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

 

 

The Catwalk

 

Αυτό ήταν ενδιαφέρον επεισόδιο, λόγω του διαδρόμου. Θύμιζε υποβρύχιο -και ό,τι θυμίζει υποβρύχιο μου αρέσει. 

 

 

 

Ακριβώς τα ίδια. Μα ακριβώς! :)

Κι εγώ τρελαίνομαι για υποβρύχια. Μάλιστα, κάτι που μου αρέσει στο περιβάλλον της σειράς Enterprise είναι που θυμίζει κάπως υποβρύχιο.

 

Θα ξαναδούμε επεισόδιο κάποια στιγμή σήμερα.

 

 

Να δείτε το Seaquest (αν και το είδε ο Κώστας και δεν του άρεσε λόγω παλαιότητας - 1993).

Link to comment
Share on other sites

Dawn

 

Πόσες φορές θα δούμε το Enemy Mine; Δεν το είχαμε δει και σε ένα επεισόδιο του TNG με τον Τζόρντι και έναν Ρόμιουλαν; (το βρήκα, ήταν το The Enemy). Ως επεισόδιο δεν ήταν άσχημο, αλλά μπορείς να το δεις και να το σχολιάσεις χωρίς το background στο μυαλό σου; Ο Τριπ ήταν καλός, μου άρεσε.

 

:rose: :rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

 

Dawn

 

Πόσες φορές θα δούμε το Enemy Mine; Δεν το είχαμε δει και σε ένα επεισόδιο του TNG με τον Τζόρντι και έναν Ρόμιουλαν; (το βρήκα, ήταν το The Enemy). Ως επεισόδιο δεν ήταν άσχημο, αλλά μπορείς να το δεις και να το σχολιάσεις χωρίς το background στο μυαλό σου; Ο Τριπ ήταν καλός, μου άρεσε.

 

:rose: :rose: :rose:

 

 

Κάπως έτσι κι από εμάς. Ωστόσο το σκηνικό προσφερόταν και όντως ήταν πολύ καλός ο Τριπ.

 

Εμείς επόμενο αύριο και ένα ακόμα την Παρασκευή.

Link to comment
Share on other sites

 

Εμείς επόμενο αύριο και ένα ακόμα την Παρασκευή.

 

 

O εξωγήινος εδώ ήταν σχεδόν copy-paste εκείνου στο Enemy Mine. Σωστά όπως παρατηρήσατε, είχε τα θετικά του. Νίκο, ξέχασες τον Τσακότεη με τον νεαρό Κουραζόν στον πρώτο κύκλο του Βόγιατζερ. Επίσης το επεισόδιο είχε μια Deleted Scene, αν μπήκατε στον κόπο να τη δείτε, όσοι βλέπετε από επίσημα δισκάκια.

 

Stigma την Τρίτη λοιπόν και

Cease Fire την Παρασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Stigma

 

:rose: :rose: :rose: :rose: :rose:

 

...περισσότερο για την κα Φλοξ, παρά για την κύρια υπόθεση (που ήταν επίσης καλή).

Link to comment
Share on other sites

Stigma

 

:rose: :rose: :rose: :rose: :rose:

 

...περισσότερο για την κα Φλοξ, παρά για την κύρια υπόθεση (που ήταν επίσης καλή).

 

Δυνατό επεισόδιο (όλοι καταλάβαμε ποιο θέμα έθιγε), από εκείνα που σου επιβεβαιώνουν την αγάπη και την εκτίμηση που έχεις για το Σταρ Τρεκ. Και σαν μπόνους, το σπάνιο φαινόμενο η και η βου ιστορία να είναι εξίσου δυνατές και πετυχημένες, ισορροπώντας το δράμα με την κωμωδία. Συνυπογράφω, ωραία η κυρία Φλοξ, αλλά κυλιόμουν στα γέλια από τις εκφράσεις του Τριπ.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

 

Stigma

 

:rose: :rose: :rose: :rose: :rose:

 

...περισσότερο για την κα Φλοξ, παρά για την κύρια υπόθεση (που ήταν επίσης καλή).

 

Δυνατό επεισόδιο (όλοι καταλάβαμε ποιο θέμα έθιγε), από εκείνα που σου επιβεβαιώνουν την αγάπη και την εκτίμηση που έχεις για το Σταρ Τρεκ. Και σαν μπόνους, το σπάνιο φαινόμενο η και η βου ιστορία να είναι εξίσου δυνατές και πετυχημένες, ισορροπώντας το δράμα με την κωμωδία. Συνυπογράφω, ωραία η κυρία Φλοξ, αλλά κυλιόμουν στα γέλια από τις εκφράσεις του Τριπ.

 

 

Θα συμφωνήσω και με τους δυο σας. Εξαιρετικό επεισόδιο.

Κι ακόμα πιο ενδιαφέρον αν σκεφτεί κανείς ότι εδώ βλέπουμε ιστορία να γράφεται, δεδομένου ότι το Mind-meld το έχουμε δει στο TOS, στο TNG και στο Voyager και φαίνεται να είναι αποδεκτή τακτική.

Πολλά χαμογελάκια για τους Ντενόμπιουλαν και στην ανοιχτή γάμου κοινωνία που διατηρούν. :)

Link to comment
Share on other sites

Cease Fire

 

Όταν ένα επεισόδιο έχει πυροβολισμούς πίσω από χαλάσματα χάνει ένα τριανταφυλλάκι από default. Όχι ότι ήταν άσχημο, είχε τις καλές του στιγμές (Σραν, Πρέσβης), αλλά δεν μας έδωσε και τίποτα που θα θυμόμαστε. Έτσι δεν είναι;

 

:rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

 

Cease Fire

 

Όταν ένα επεισόδιο έχει πυροβολισμούς πίσω από χαλάσματα χάνει ένα τριανταφυλλάκι από default. Όχι ότι ήταν άσχημο, είχε τις καλές του στιγμές (Σραν, Πρέσβης), αλλά δεν μας έδωσε και τίποτα που θα θυμόμαστε. Έτσι δεν είναι;

 

:rose: :rose:

 

 

Και μάλιστα πάλι να πυροβολιούνται Βουλκάνιοι και Αντόριοι μέσα στα σκοτάδια! Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

Το μόνο που μου αρέσει σ' αυτά τα επεισόδιο είναι το πώς ξηλώνεται το υφαντό που έχουν πλέξει τα προηγούμενα Τρεκ για τους Βουλκάνιους και πόσο διαφορετικούς τους δείχνει αυτή η σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχω να πω κάτι άλλο για το Cease Fire. Δεν έφερε κάτι καινούργιο στον μύθο, το βρήκα όμως ανώδυνο. Πότε πάμε για τα επόμενα;

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Μπορούμε να δούμε κάποια στιγμή σήμερα. Ξεχάστηκα και δεν έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Future tense

 

Πραγματικά δεν κατάλαβα τι πρόσφερε (και) αυτό το επεισόδιο. Έχεις μια ωραία ιδέα, ένα σκάφος που είναι στο εσωτερικό του μεγαλύτερο από το εξωτερικό, και αφού την μηδενίσεις με τα κυνηγητά την αποτελειώνεις στο τέλος, με την εξαφάνισή του. Σόρι, τζίφος.

 

:rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

 

Future tense

 

Πραγματικά δεν κατάλαβα τι πρόσφερε (και) αυτό το επεισόδιο. Έχεις μια ωραία ιδέα, ένα σκάφος που είναι στο εσωτερικό του μεγαλύτερο από το εξωτερικό, και αφού την μηδενίσεις με τα κυνηγητά την αποτελειώνεις στο τέλος, με την εξαφάνισή του. Σόρι, τζίφος.

 

:rose: :rose:

 

 

Συμφωνώ. Δουλέψανε για να φτιάξουν ένα ωραίο μυστήριο, σαφώς δεν είχαν τη λύση του, και ολοκλήρωσαν με μπόλικη δράση. Και τα λέω αυτά με την "υποψία μνήμης" γιατί νομίζω δεν επανέρχονται σε αυτό στα κατοπινά επεισόδια.

Link to comment
Share on other sites

Future Tense

Φαινόταν πολύ καλό, πολύ ενδιαφέρον, αλλά, κρίμα... μας τελείωσε έτσι όπως λέτε. Χωρίς να εξηγήσουν τίποτα.

Στα συν του η άποψη της Τ'Πολ ότι οι Βουλκάνιοι πρώτα θα πιστέψουν στα ταξίδια στο χρόνο και μετά θα ανταλάξουν DNA με τους γήινους :)

 

Θα δούμε ξανά την Τρίτη.

Link to comment
Share on other sites

χμ... μα έχουμε γίνει ένα; Συμφωνούμε τόσο πολύ, που αρκεί να σχολιάζει ένας... και οι υπόλοιποι να κουνούν το κεφάλι: «μμμ... μμμ...»!

Link to comment
Share on other sites

Θα δούμε ξανά την Τρίτη.

 

Canamar την Τρίτη.

Link to comment
Share on other sites

Canamar. Πολύ το ακούσαμε το Canamar, καθόλου δεν το είδαμε.

Όλη η ιστορία διαδραματίστηκε στο μεταγωγικό. Ούτε κρύο ούτε ζέστη, πέρα από το μήνυμα ότι δεν είναι όλοι οι κατηγορούμενοι ένοχοι.

Γενικά πάντως η συμμετοχή του Ενόλιου στην αναζήτηση του Enterprise δεν με πολυέπεισε, δεδομένης της νοοτροπίας που έδειχναν. Και τέλος πάντων, θα ήθελα πάρα πολύ να μας πουν, έστω και για τα μάτια, τι ήταν αυτό που υπήρχε στο shuttle που το πέρασαν για λαθραίο.

 

Στις καλές στιγμές, ο Άρτσερ, ντυμένος έτσι και λέγοντας "I' m a smuggler", μου θύμισε τρελά Χαν Σόλο.

 

Θα ξαναδούμε την Παρασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Canamar.

 

Θα ξαναδούμε την Παρασκευή.

 

Εμένα μου άρεσε. Το βρήκα άψογο καθώς δεν με ενόχλησε σε κανένα σημείο. Πέρασα καλά με την δράση χωρίς να πολυσκέφτομαι κάποια "τι" και κάποια "πως". Μου θύμισε το είδος των ιστοριών που βλέπαμε στο Βόγιατζερ.

 

Την Παρασκευή το The Crossing.

Link to comment
Share on other sites

Canamar

 

Καλούτσικο ήταν. Τόσο ξύλο φάγανε, ας τους δώσουμε κανένα ρόδο παραπάνω. Ότι στο τέλος ο Νόσικαν, όταν συνήλθε, δεν βάρεσε 2-3 ξεγυρισμένες έξτρα στον Τριπ, ήταν λίγο off, ε;

 

Πολλούς στρατιωτικούς πολιτισμούς με φυλακές, δεν έχει αυτό το quadrant;

 

:rose: :rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

The Crossing:

Μου άρεσε πολύ η αρχική ατμόσφαιρα του σκάφους όταν μπήκαν μέσα και έβλεπαν τα συννεφάκια.

Περίμενα κάπως διαφορετικά τα πράγματα και μάλιστα είχα αρχίσει να εκνευρίζομαι που τους έβλεπε με τόση καχυποψία ο Άρτσερ. Στο τέλος εκείνος δικαιώθηκε κι εγώ απογοητεύτηκα λιγάκι.

Ενδιαφέρουσα περιπέτεια ωστόσο, και να που πάλι παίζει το Catwalk.

 

Θα ξαναδούμε το βράδυ της Κυριακής.

Link to comment
Share on other sites

The Crossing:

Μου άρεσε πολύ η αρχική ατμόσφαιρα του σκάφους όταν μπήκαν μέσα και έβλεπαν τα συννεφάκια.

Περίμενα κάπως διαφορετικά τα πράγματα και μάλιστα είχα αρχίσει να εκνευρίζομαι που τους έβλεπε με τόση καχυποψία ο Άρτσερ. Στο τέλος εκείνος δικαιώθηκε κι εγώ απογοητεύτηκα λιγάκι.

Ενδιαφέρουσα περιπέτεια ωστόσο, και να που πάλι παίζει το Catwalk.

 

Θα ξαναδούμε το βράδυ της Κυριακής.

 

Σίγουρα πέρασα καλά με το επεισόδιο, πλην μιας απορίας. Στην ταινία Star Trek - The Final Frontier, ένα εξωγήινο ον που θέλει να πείσει τους πάντες ότι είναι ο Θεός, θέλει το Έντερπραϊζ για να φύγει από έναν πλανήτη. Και ρωτάει ο Κερκ: "Γιατί ένας Θεός χρειάζεται διαστημόπλοιο;". Πρώτον δεν κατάλαβα γιατί τα "συννεφάκια" είχαν ανάγκη το δικό τους τεράστιο, υλικό διαστημόπλοιο, και άρα, δεύτερον, γιατί να έχουν ανάγκη το Έντερπραϊζ; Μια χαρά τα είδα να πετούν και στο κενό του διαστήματος.

 

Judgement την Κυριακή.

Link to comment
Share on other sites

Να δεχτούμε ότι υπάρχουν non-corporeal και non-corporeal. Αυτά εδώ χρειάζονται ένα σκάφος για να μετακινούνται στο διάστημα. Το έφτιαξαν στη βάση της μετάβασης, από corp σε non-corp και τώρα δεν μπορούν να το συντηρήσουν. Και, όπως ο άνθρωπος, μπορούν να ζήσουν μερικά δευτερόλεπτα στο απόλυτο κενό. Όλα αυτά μπορώ να τα δεχτώ. Εκείνο που δεν κατάλαβα, είναι γιατί αυτό το γιγάντιο σκάφος είναι κενό στη μέση του. Οι εξωγήινοι δεν ξεκίνησαν κακοί, έγιναν εξ ανάγκης. Για ποιο λόγο λοιπόν να χτίσουν ένα σκάφος κολοσσό που μπορεί να ρουφάει στην κοιλιά του άλλα σκάφη; Η δεύτερη απορία μου: Πώς το ον του Τάκερ άντεξε να μείνει μέσα του στο catwalk; Το εξήγησαν αυτό;

 

Δεν μπορώ να πω ότι απόλαυσα το επεισόδιο. Έχουμε δει και διαβάσει πολλές ιστορίες «μπαίνω μέσα σου και παίρνω το σώμα σου» και αυτή δεν είχε κάτι να προσθέσει... Συνεπώς,

 

The Crossing

 

:rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

 

Η δεύτερη απορία μου: Πώς το ον του Τάκερ άντεξε να μείνει μέσα του στο catwalk; Το εξήγησαν αυτό;

 

 

 

Τα όντα απλά δεν μπορούσαν να διαπεράσουν την επικάλυψη που προστατεύει το catwalk. Κανείς δεν είπε ότι δεν μπορούσαν να βιώσουν μέσα του. Το ον κατέλαβε τον Τάκερ όσο ήταν έξω και μετά μπήκε μέσα μαζί του από την πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

A, μάλιστα. Εμένα πάντως περισσότερο μου άρεσε η έκφραση της Χόσι, όταν την είχαν κυριεύσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..