Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Unexpected

Ναι, πολύ μου άρεσε κι εμένα το εξωγήινο σκάφος. Και γενικά πολύ τη βρίσκω με την "αίσθηση του θαυμαστού" που φαίνεται να νιώθουν οι ήρωες σε όσα συναντάνε. Ξέρω ότι προσποιούμαστε πως και καλά δεν γνωρίζουμε τι επακολουθεί, αλλά αυτό κάνει την παρακολούθηση της σειράς σαν παιχνίδι.

Και ένιωσα κι έναν προβήματισμό. Φαντάζεστε πώς θα αισθάνονταν οι θεατές το 1966, την εποχή του TOS, αν η πρώτη τους επαφή με το Τρεικό σύμπαν ήταν το Enterprise; Θα ήταν λίγο πιο κοντά σ' αυτά που θα θεωρούσαν τεχνολογία μετά από δυο αιώνες ή θα φρίκαραν με τις καταστάσεις στο σκάφος; (Απλώς μονολογώ, δεν μπορώ πραγματικά να ξέρω τι θα έκανε το κοινό τότε, αλλά μάλλον προς φρικάρισμα το βλέπω.)

 

Καλός πράγματι ο Τριπ στις περισσότερες σκηνές -εξαιρετική η αγωνία του στην είσοδο στο ξένο σκάφος. Ως προς την επιστροφή, περισσότερο πειστική από τη βουλιμία του στο τραπέζι ήταν η ανησυχία του με το επικίνδυνο ασανσέρ. Μην το πείτε, ξέρω: Η μανούλα μίλησε :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Terra Nova

 

Μπορώ να πω ότι μου άρεσε -αν και θα ήθελα μια καλύτερη ιδέα για το τι βρίσκουν στην αποικία. Το έχουμε ξαναδεί, αυτό που βρήκαν. Και υποθέτω ότι το φυσικό φαινόμενο που προκάλεσε το πρόβλημά τους, θα είχαν τη δυνατότητα να το έχουν διαγνώσει οι άποικοι, ε; 

 

Πώς μου αρέσει όμως όταν ο γιατρός κάνει διάγνωση... Πολλά βήματα μπροστά από το σήμερα, μακριά όμως ακόμα από τα μαγικά του Μπασίρ και της Κράσερ.

 

:rose: :rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

Terra Nova

 

Μπορώ να πω ότι μου άρεσε -αν και θα ήθελα μια καλύτερη ιδέα για το τι βρίσκουν στην αποικία. Το έχουμε ξαναδεί, αυτό που βρήκαν. Και υποθέτω ότι το φυσικό φαινόμενο που προκάλεσε το πρόβλημά τους, θα είχαν τη δυνατότητα να το έχουν διαγνώσει οι άποικοι, ε; 

 

Ποιοί άποικοι; Οι πρώτοι θα εννοείς. Μάλλον δεν είχαν μαζί τους την τεχνογνωσία, ήταν και ήδη προκατειλλημμένοι με τους Γήινους, αλλά δεν πείστηκα ότι οι λόγοι τους ήταν αρκετοί για να πιστέψουν ότι τους κάνουν επίθεση από τη Γη. Ούτε και ότι θα είχαν πρόβλημα με επιπρόσθετους αποίκους. Μια χούφτα αυτοί, ένας τεράστιος πλανήτης ικανός να γεμίσει τον πληθυσμό της Γης.

 

Αλλά εντάξει, καλό το παραμύθι. Σχεδόν copy-paste του "Friendship-One" στο Voyager.

Link to comment
Share on other sites

The Andorian Incident

 

Πολύ ωραία ιστορία, εξαιρετικά σκηνοθετημένη.

 

 

Αν στο τέλος έβρισκαν κάτι πιο απλό και μικρό από αυτό που βρήκαν, θα του έβαζα έξι τριαντάφυλλα. Γιατί βέβαια, αυτό που βρήκαν, θα έπρεπε να το έχουν εντοπίσει με χίλιους τρόπους από παντού. Ορισμένες φορές τις καταπίνουμε τέτοιου είδους σεναριακές επιλογές, άλλοτε όμως με εκνευρίζουν: Αν είχαν επιλέξει κάτι απλούστερο, ας πούμε μια κρυμμένη κεραία, θα ήταν πολύ πιο πιστευτό το σενάριο, εξυπηρετώντας πλήρως τους σκοπούς τους, και θα τέλειωνε καλύτερα το επεισόδιο.

 

 

:rose: :rose: :rose: :rose:  :rose:

Link to comment
Share on other sites

The Andorian Incident

 

Αν στο τέλος έβρισκαν κάτι πιο απλό και μικρό από αυτό που βρήκαν, θα του έβαζα έξι τριαντάφυλλα. Γιατί βέβαια, αυτό που βρήκαν, θα έπρεπε να το έχουν εντοπίσει με χίλιους τρόπους από παντού. Ορισμένες φορές τις καταπίνουμε τέτοιου είδους σεναριακές επιλογές, άλλοτε όμως με εκνευρίζουν: Αν είχαν επιλέξει κάτι απλούστερο, ας πούμε μια κρυμμένη κεραία, θα ήταν πολύ πιο πιστευτό το σενάριο, εξυπηρετώντας πλήρως τους σκοπούς τους, και θα τέλειωνε καλύτερα το επεισόδιο.

 

Όντως, να που το κατάπια κι εγώ χωρίς δεύτερη σκέψη. Και άντε τώρα ήταν καλά κρυμμένο, όταν το χτίζανε όμως; Πως;

 

Να και ο DS9πληκτος Τζέφρεϊ Κομπς, που βάζει ερμηνευτικό ποδάρι και στο Enterprise.

Link to comment
Share on other sites

O Κομπς είναι εξαιρετικός. Ως Γουεϊούν βέβαια, ήταν άφθαστος. Και αναρωτιέμαι: Έκανε ο Κομπς τον Γουεϊούν αυτό που ήταν, ή το αντίστροφο; Θυμηθείτε όλους αυτούς τους δευτερεύοντες μεν, καταπληκτικούς δε, χαρακτήρες που μας έδωσε το DS9.

Link to comment
Share on other sites

Terra Nova

 


Αλλά εντάξει, καλό το παραμύθι. Σχεδόν copy-paste του "Friendship-One" στο Voyager.

 

 

Ω, ναι. Ακριβώς αυτό σκεφτόμουνα. Και το είδαμε και πολύ πρόσφατα, οπότε ήταν εντελώς παρόμοιες οι σκηνές.

Θα συμφωνήσω ότι αφενός δεν είχε νόημα να μην θέλουν άλλους αποίκους κι αφετέρου θα έπρεπε να έχουν μια ιδέα τι τους 'χτύπησε' εκτός και μαζί με το σκάφος που διαλύσανε, χάσανε και πολλά διαγνωστικά όργανα. Ήταν βέβαια και 70 χρόνια πριν.

 

The Andorian Incident

Μ' άρεσε αυτό. Πέρα από το ότι ήταν καλό επεισόδιο, είχε και Ιστορία (με Ι κεφαλαίο) μέσα. Συνθήκες, αντιφρονούντες, συνωμοσίες, απ' όλα.

Ναι, ΟΚ, ήταν πολύυυυ μεγάλο αυτό που βρήκαν, αλλά τέλος πάντων. Μπορεί να ήταν πολύ καλά προστατευμένο με κράματα κλπ. Εξάλλου λέει στην αρχή κάποιος (η Τ'Πολ;) ότι οι Αντόριανς ζηλεύουν την υψηλή τους τεχνολογία.

 

Εμείς θα ξαναδούμε αύριο επεισόδιο.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα ξαναδούμε αύριο επεισόδιο.

Breaking the Ice τη Δευτέρα λοιπόν. :ablush: 

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιάζομαι από το πόσο καλογυρισμένα είναι τα επεισόδια και πόσο δουλεμένα τα σενάρια. Γιατί; Γιατί είμαστε στην αρχή της σειράς, και σας θυμίζω πόσο αργούν οι σειρές να πάρουν μπρος. Εκείνο που δεν μπορούσα να καταλάβω, την πρώτη φορά που το είδα, είναι γιατί τα είχαν βάλει μαζί του οι φαν και θέλανε να σταματήσει - κάτι που τελικώς έγινε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Breaking the Ice: OK. Μέτρια ενδιαφέρον συνολικά, αλλά προχωράει την ιστορία και τις σχέσεις μεταξύ των βασικών χαρακτήρων (Breaking the Ice) και μεταξύ ανθρώπων και Βουλκάνιων.

 

Μου αρέσει το κόλπο που βρήκαν με τις ερωτήσεις των παιδιών για να μας δείξουν τι έχει και τι δεν έχει το "παλιό" Enterprise. Επίσης δεν με χαλάει καθόλου αυτό το πιο "διαστημικό" της σειράς που φοράνε συχνά στολές για να πάνε κάπου.

Σε κάποια φάση, εκεί που ρίχνουν τους γάντζους: "Ώπα", λέμε και οι δυο μαζί. "Δεν έχουν tractor beam". Να υποθέσουμε ότι πρέπει οι γήινοι να το εφεύρουν μόνοι τους αυτό. Οι Βουλκάνιοι το έχουν για διαβαθμισμένο. Χμμμ... they' ve gone a long way από το Enterprise στο TOS. Και μου αρέσει που βλέπουμε τους προδρόμους όλων αυτών των "εργαλείων".

 

Πραγματικά κρίμα, Νίκο, που δεν άρεσε η σειρά και τη διέκοψαν.

Link to comment
Share on other sites

Breaking the Ice

 

Ωραίο επεισόδιο, με κορυφαίες στιγμές, φυσικά, το τετ-α-τετ Τ'Πολ - Τριπ και το δείπνο (ή ήταν γεύμα;) με Βολκάνιο πλοίαρχο.

 

Ο Άρτσερ γιατί έκανε την πάπια όταν ο Τριπ του έλεγε «τώρα θα πρέπει να της το πω» κλπ.; Αυτός (ο Άρτσερ) δεν ήταν που έδωσε την εντολή και είπε μάλιστα «πες στη Χόσι ότι είναι κύρια προτεραιότητα»; Άφησε μετά τον άλλο να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά...

 

:rose: :rose: :rose:  :rose:

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Breaking the Ice

 

Ωραίο επεισόδιο, με κορυφαίες στιγμές, φυσικά, το τετ-α-τετ Τ'Πολ - Τριπ και το δείπνο (ή ήταν γεύμα;) με Βολκάνιο πλοίαρχο.

Πολύ ωραίο μάλιστα επεισόδιο. Ήταν χτισμένο πάνω σε πολλαπλές στιγμές, που η κάθε μία λειτουργούσε άψογα. Κυρίως σεναριακά. Και φυσικά συμφωνώ στις κορυφαίες που σημείωσες Νίκο. Πήραμε μια πολύ καλή εναρκτήρια δόση της "σχέσης" Τριπ και τ'Πολ. Τώρα αυτή η κοπέλα παίζει μόνο με το βλέμμα, σαν αληθινή Βουλκάνια, ή εγώ ο θεατής "προσθέτω" πάνω της αυτό που θέλω να δω; Πότε λέω "τώρα θύμωσε", ή "τώρα ανησυχεί", ενώ η έκφραση της παραμένει παγερά ίδια.

 

Πότε τα επόμενα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα μπορούσα σχεδόν ένα τη μέρα από Τρίτη ως Κυριακή, αλλά να μας πει η Βάσω, που ίσως έχει πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ τόσο πυκνά γιατί πρέπει να συντονιστούμε δυο άτομα στο σπίτι και δεν είναι τόσο εύκολο.

Θα μπορέσουμε ένα αύριο νωρίς το απόγευμα και τα ξαναλέμε τότε. Πάντως, αν θέλετε να δείτε κάτι παραπάνω, μπορούμε να το καλύψουμε μέσα στη Μεγάλη Εβδομάδα. (Αλλά, μην ξεχνάτε ότι έχουμε και να γράψουμε, ε;) :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν βιαζόμαστε. Θα πάμε με το ρυθμό που μπορεί ο πιο «αργός» κατά περίπτωση. Παρά το γεγονός ότι εσείς τρέχατε, όταν εγώ δεν μπορούσα (παράπονο! ελάτε, αστειεύομαι)

 

Άρα, ένα Τετάρτη απόγευμα και νέο ραντεβού.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Άρα, ένα Τετάρτη απόγευμα και νέο ραντεβού.

Το Civilization την Τετάρτη λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

 

Άρα, ένα Τετάρτη απόγευμα και νέο ραντεβού.

Το Civilization την Τετάρτη λοιπόν.

 

Που λες Νίκο, οι σεναριογράφοι βρήκαν ενδιαφέρον τα σχόλια σου για το προ-προηγούμενο επεισόδιο και σκέφτηκαν να σου δώσουν άλλο ένα πονοκεφάλιασμα. Εκεί στον απόμακρο πλανήτη οι Βουλκάνιοι έκρυβαν μια Τόοση υπόγεια βάση. Εδώ, σε κατοικημένο κιόλας πλανήτη, και κάτω από σφίζουσα από ζωή πόλη, οι εξωγήινοι κακοί έκρυβαν μια ΤΟΟΟΟΟΣΗ υπόγεια βάση. Συγκινήθηκες; Γι αυτό κλαις;

 

Αυτό το επεισόδιο πάντως εμένα μου άρεσε, και είναι το πρώτο "Enterprise" που είδα σαν ... Σταρ Τρεκ. Κλασσική, ευχάριστη, εύπεπτη υπόθεση, με τη μία εξωγήινη που μαθαίνει το μυστικό ότι "υπάρχει ζωή στα άστρα."

Link to comment
Share on other sites

Γλυκούλι το Civilization. Ενδιαφέρον που οι Βουλκάνιοι απλώς προτείνουν να αποφεύγεται η επαφή με είδη που δεν ταξιδεύουν στο διάστημα, ενώ αργότερα το Starfleet το κάνει αυτό κορώνα των απαγορεύσεών του.

 

Χεχε! Γελάω με τα σχόλια για τα διάφορα υπόγεια... :)

 

Επόμενο την Παρασκευή για μας.

 

Χμμμ... Ο Άρτσερ είναι πιο γοητευτικός από τον Κερκ! (Ουπς! Να το δουν αυτό οι παλαιότεροι να με κυνηγάνε)

Link to comment
Share on other sites

Επόμενο την Παρασκευή για μας.

Fortunate Son την Παρασκευή λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Civilization

 

Εμ... από τη νύστα μου γύρισα πέντε φορές χτες το βράδυ να ξαναδώ το τέλος, δεν πρέπει να παρακολουθώ επεισόδια τόσο κουρασμένος!

 

Καλό και το Civ πάντως - πότε πρόλαβε να γίνει ερωτύλος ο Άρτσερ; Ήδη από τα μέσα της πρώτης σίζον; Άλλοι καπετάνιοι τον ήθελαν το χρόνο τους...

 

Έχουμε ξαναδεί εξωγήινους που είχαν κάποια ελάχιστη μορφολογική διαφορά με... μας (πχ. Βολκάνιοι, Μπατζόρανς κ.ά.) ωστόσο... ερώτηση: Τα σκυλιά του πλανήτη πώς ήταν; Είχαν και αυτά τις δύο γραμμούλες στο μέτωπο; χεχε

 

:rose: :rose:  :rose:

Link to comment
Share on other sites

Fortunate Son

Χμμμ... μέτριο. Φαντάζομαι ότι είναι από κείνα τα επεισόδια που ερευνούν λίγο το παρελθόν των ηρώων αφ' ενός και το σύμπαν της εποχής αφ' ετέρου.

Και στο μεταξύ, όλη την ώρα σπάγαμε το κεφάλι μας πού τους έχουμε ξαναδεί τους Ναυσικάδες; :)

Link to comment
Share on other sites

Fortunate Son

Χμμμ... μέτριο. Φαντάζομαι ότι είναι από κείνα τα επεισόδια που ερευνούν λίγο το παρελθόν των ηρώων αφ' ενός και το σύμπαν της εποχής αφ' ετέρου.

Και στο μεταξύ, όλη την ώρα σπάγαμε το κεφάλι μας πού τους έχουμε ξαναδεί τους Ναυσικάδες; :)

Κακό δεν θα το έλεγα, αλλά θα το έβαζα άνω του μετρίου. Σίγουρα δεν έχει υπόθεση που σπάει κόκαλα και λες "κλασσικό" αλλά να... είναι τέτοια η υφή αυτού του συγκεκριμένου Σταρ Τρεκ, που όταν έχει την υποθεσούλα του και τη δράση του, και μοιάζει λίγο με άλλα Σταρ Τρεκ, τότε λέω "οκ, μπορεί και αυτό να προσφέρει το ποπ-κορν του."

 

Οι Ναυσικανοί, ή ένας συγκεκριμένα, μαχαίρωσε κάποτε τον Πικάρ στα νιάτα του. Ήταν από το Νέμεσις;

 

Το Σ/Κ τι κάνουμε;

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

 

Fortunate Son

Χμμμ... μέτριο. Φαντάζομαι ότι είναι από κείνα τα επεισόδια που ερευνούν λίγο το παρελθόν των ηρώων αφ' ενός και το σύμπαν της εποχής αφ' ετέρου.

Και στο μεταξύ, όλη την ώρα σπάγαμε το κεφάλι μας πού τους έχουμε ξαναδεί τους Ναυσικάδες; :)

Κακό δεν θα το έλεγα, αλλά θα το έβαζα άνω του μετρίου. Σίγουρα δεν έχει υπόθεση που σπάει κόκαλα και λες "κλασσικό" αλλά να... είναι τέτοια η υφή αυτού του συγκεκριμένου Σταρ Τρεκ, που όταν έχει την υποθεσούλα του και τη δράση του, και μοιάζει λίγο με άλλα Σταρ Τρεκ, τότε λέω "οκ, μπορεί και αυτό να προσφέρει το ποπ-κορν του."

 

Οι Ναυσικανοί, ή ένας συγκεκριμένα, μαχαίρωσε κάποτε τον Πικάρ στα νιάτα του. Ήταν από το Νέμεσις;

 

Το Σ/Κ τι κάνουμε;

 

 

Βλέπουμε ένα αύριο το πρωί και μετά σίγουρα ένα Δευτέρα. Αλλά ας δούμε τι λέει και ο Νίκος.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

Βλέπουμε ένα αύριο το πρωί και μετά σίγουρα ένα Δευτέρα. Αλλά ας δούμε τι λέει και ο Νίκος.

 

Cold Front για Κυριακή και...

 

Silent Enemy για Δευτέρα; Χμ, οκ. Είπαμε, ακολουθούμε τον πιο... σιγανό της παρέας πλέον (στην τελευταία σειρά είμαστε.) Και ο Νίκος έχει την κούραση του (αλήθεια, τι κάνει και κουράζεται; ) και χτυπιέται εντωμεταξύ και χύνει μαύρο δάκρυ να τούρθει έμπνευση για τον διαγωνισμό. Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα με το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Fortunate Son

 

Καλούτσικο, ενδιαφέρον να βλέπει κανείς τα εμπορικά πλοία που ταξιδεύουν για χρόνια (!) για να παραδώσουν εμπορεύματα...

 

:rose: :rose:  :rose:

 

Πέρασα μια μέρα άρρωστος... Για αυτό χάθηκα. Με το πρόγραμμα προβολών είμαι οκ. Και όχι, Ντίνο, δεν έχω αρχίσει να γράφω. Παλεύω με την ιδέα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..