Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Στενή it is.

 

Μπορούμε να ζητήσουμε από τον «θεματοδότη» να κινηθεί στα ευρύτερα όρια της στενότητας, χεχε. Να δώσει δηλ. το θέμα με 10-20 λέξεις και να αφήσει ανοιχτά περιθώρια.

 

Μένει τώρα να δούμε ποιος θα είναι αυτός. Τι λέτε για Άλεξ; Ο Διονύσης κινείται; Μμαν; Μαλαπέτσα; Νιου Ριάλιτι, που διαβάζει πολύ εφ;

 

ΥΓ. χεχε το ξέρω Βάσω, για τα ταξίδια στο χρόνο. Έτσι το είπα για να σε τσιτώσω!

ΥΓ2. Θα μας αφήσουν να κάνω εκφοβιστικά post κατά του Χατζηγιώργη την περίοδο της προθέρμανσης;

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Ας αποφύγουμε τον New Reality για λόγους αρχής :)

Όλοι οι άλλοι μας κάνουν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ας αποφύγουμε τον New Reality για λόγους αρχής :)

Όλοι οι άλλοι μας κάνουν νομίζω.

Καμία αντίρρηση για Διονύση. Τον θεωρώ γουρλή στα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Ας αποφύγουμε τον New Reality για λόγους αρχής :)

Όλοι οι άλλοι μας κάνουν νομίζω.

 

χαχα τι, μήπως σου δώσει τα θέματα;

 

Οκ με Διονύση ή Άλεξ. Λόγω Ασίμοφ η Άλεξ μπορεί να έχει καμία φρέσκια... δυτικόφερτη ιδέα. Τι λέτε να προτείνουμε σε εκείνη πρώτα; Ξαναλέω, και με τους δύο είμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

 

Ας αποφύγουμε τον New Reality για λόγους αρχής :)

Όλοι οι άλλοι μας κάνουν νομίζω.

 

χαχα τι, μήπως σου δώσει τα θέματα;

 

Οκ με Διονύση ή Άλεξ. Λόγω Ασίμοφ η Άλεξ μπορεί να έχει καμία φρέσκια... δυτικόφερτη ιδέα. Τι λέτε να προτείνουμε σε εκείνη πρώτα; Ξαναλέω, και με τους δύο είμαι οκ.

 

Ok, δεν έχω πρόβλημα με Άλεξ.

Link to comment
Share on other sites

 

Να αποφασίσουμε πρώτα μεταξύ μας πόσο στενό θέλουμε το θέμα.

 

Τυχαία παραδείγματα ευρύτητας:

  • Ταξίδι στο χρόνο
  • Αποικίες στο διάστημα

 

και «στενότητας»...:

  • Ένας ερευνητής επισκέπτεται αρχαίους πολιτισμούς με χρονομηχανή
  • Μια αποικία γήινων στα πρώτα της βήματα κάνει μια αναπάντεχη ανακάλυψη που απειλεί το μέλλον της

 

 

α)Μια παρατήρηση: αν θέλετε το θέμα σε τέτοια μορφή και όχι σαν εναρκτήρια παράγραφο διηγήματος, τότε δε θα είναι write-off, αλλά μάλλον πλοτς ή "ατάκα κι επί τόπου".

β)Ψηφίζω Διονύση, λόγω "Χιροσίμα Μπαχαλάκι". Αλλά, αν δε θέλετε παράγραφο, έχω κι εγώ μερικά που θα ήταν ενδεχομένως κατάλληλα.

γ)Ζήτω! Μάχη γιγάντων! ΧΑ-ΤΖΗ-ΓΙΩΡΓΗΗΗΗΣ!

δ)Βάλτε και κανένα

O.T.

off topic
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε οφ τόπικ... Στον καναπές μας συζητάμε τα πάντα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ παιδιά, καμία αντίρρηση για Άλεξ, αλλά ας μη βιαστούμε, ΟΚ; :juggle:

Δεν υπάρχει καμία ελπίδα να γράψω το παραμικρό πριν το Πάσχα, οπότε ας της πούμε για το θέμα, αλλά ας μην μας το δώσει πριν να είμαστε έτοιμοι για να μην αγχωθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς δεν θα το δώσει. Ίσως το δώσει εμένα μόνο, για να ετοιμάζομαι και να φτάσω πιο άνετα στην επικράτηση. Ο Ντίνος ξέρει ότι θα χρησιμοποιήσω κάθε μέσο. 

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς δεν θα το δώσει. Ίσως το δώσει εμένα μόνο, για να ετοιμάζομαι και να φτάσω πιο άνετα στην επικράτηση. Ο Ντίνος ξέρει ότι θα χρησιμοποιήσω κάθε μέσο. 

Ωραίο ποστ. Της το διάβασα της Άλεξ την ώρα που πίναμε καφέ και γέλασε. Χα, τι χιούμορ Αλμπανοπουλέϊκο. :abiggrin:

Link to comment
Share on other sites

Οκ, μιλήσαμε. Έχει μια καταπληκτική ιδέα, πάνω στην οποία μπορώ να χτίσω 1-2 καλά διηγήματα (το ένα θα είναι back-up). Εσάς θα σας πούμε στις 10 Απριλίου. Πω πω, ποιος με πιάνει.

Link to comment
Share on other sites

Μην ακούτε τον Νίκο, εγώ είμαι αδέκαστη και δεν παραβιάζω πρωτόκολλα (παρά μόνο για το κατάλληλο τίμημα, πληροφορίες εντός...)

 

Είμαι πολύ χαρούμενη που με προτιμάτε  :abiggrin:  οπότε απλά πείτε μου πότε θέλετε να έχετε το θέμα, για να προετοιμαστώ καταλλήλως, γιατί ειδικά ο Νίκος ξέρει ότι μερικές φορές είμαι χειρότερη κι απ' τον Douglas Adams με τις προθεσμίες...

 

(Νίκο, εμείς όπως είπαμε, το θέμα που σου έδωσα ισχύει κανονικά)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

(Ποτέ δεν περίμενα ότι θα έγραφα κάτι στον τρεκικό καναπέ).

Περάστε κι από εδώ να μας πείτε τις λεπτομέρειες και να πάρετε σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Σκάνερ, το έκανα εδώ. Αν χρειάζεται κάτι άλλο να κάνουμε, μας λες.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι έχουμε το οκ για να ξεκινήσουμε να γράφουμε (ή, μάλλον, να σκεπτόμαστε). Η Βάσω ζήτησε το Πάσχα, δεν έχω καταλάβει αν εννοούσες (Βάσω) μόνο το Πάσχα, αλλά γιατί όχι πριν και μετά επίσης; Θα έχουμε στη διάθεσή μας περίπου 45 μέρες αν ξεκινήσουμε τώρα, αφού οι ιστορίες θα αναρτηθούν γύρω στις 12-15 Μαΐου.

 

Αν λοιπόν δεν έχετε αντίρρηση προτείνω να πω στην Άλεξ να μας δώσει θέμα την Κυριακή ή όποτε τέλος πάντων είναι έτοιμη. Αν όμως θέλετε να το καθυστερήσουμε, πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι έχουμε το οκ για να ξεκινήσουμε να γράφουμε (ή, μάλλον, να σκεπτόμαστε). Η Βάσω ζήτησε το Πάσχα, δεν έχω καταλάβει αν εννοούσες (Βάσω) μόνο το Πάσχα, αλλά γιατί όχι πριν και μετά επίσης; Θα έχουμε στη διάθεσή μας περίπου 45 μέρες αν ξεκινήσουμε τώρα, αφού οι ιστορίες θα αναρτηθούν γύρω στις 12-15 Μαΐου.

 

Αν λοιπόν δεν έχετε αντίρρηση προτείνω να πω στην Άλεξ να μας δώσει θέμα την Κυριακή ή όποτε τέλος πάντων είναι έτοιμη. Αν όμως θέλετε να το καθυστερήσουμε, πείτε μου.

 

Ναι, τελικά μια χαρά είναι να έχουμε το θέμα νωρίς. Μόλις το έγραψα και στο τόπικ για την πρόθεση συμμετοχής. Ας μας δώσει θέμα η Άλεξ όποτε είναι έτοιμη.

Επίσης, να μην ξεχνάμε ότι την Κυριακή έχουμε και την πανηγυρική έναρξης θέασης του Enterprise. :)

Link to comment
Share on other sites

Ok, Κυριακή it is :)

 

Επιβεβαιώστε μου μόνο, είπαμε θέλουμε τελικά ψιλο-στενό θέμα, έτσι; (και όχι ταξίδια στο χρόνο, noted).

Link to comment
Share on other sites

Ok, Κυριακή it is :)

 

Επιβεβαιώστε μου μόνο, είπαμε θέλουμε τελικά ψιλο-στενό θέμα, έτσι; (και όχι ταξίδια στο χρόνο, noted).

 

Ψιλο-στενό όντως. Δηλαδή να μπορούμε να κουνηθούμε μέσα.

Σαν δωμάτιο ένα πράμα, όχι σαν φέρετρο :p . Μη φρικάρουν και τα γερόντια του καναπέ :girl_devil:  (είπε η μεγαλύτερη των τριών) :rofl:

 

Όποτε είσαι έτοιμη, άνοιξε ένα τόπικ για τον ημι-ιδιωτικό διαγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιότατα. Μετά τον καφέ. Θα έχω μπισκοτάκια Δανίας για το καλό ξεκίνημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά τις 10.00 πμ.

Κι εγώ μέσα! Θα έχω δουλειά μετά. Καφέ, μπισκότα (αμυγδαλωτά) τσεκ, και Έντερπραϊζ.

Link to comment
Share on other sites

Broken Bow

 

Από την στιγμή που έχεις μια ταινία, ή στην δική μας την περίπτωση εδώ, μια σειρά που αποκαλείται “prequel”, μπορείς πραγματικά να τη δεις άνετα, χωρίς να έχεις δει ούτε ένα από τα sequels; Όχι, δεν είναι εφικτό, δεν γίνεται. Κλασσικά, η δραματουργία πατάει ακριβώς στο γεγονός ότι είσαι γνώστης του υπόλοιπου Σταρ Τρεκ. Όχι μόνο της σειράς με Κερκ και Σποκ, αλλά και της ταινίας First Contact, με τους χαρακτήρες του TNG. Καλώς ήρθαμε λοιπόν στο Enterprise, το Σταρ Τρεκ που πέρασε δύσκολες τηλεθεάσεις, απογοήτευσε φανς, και που αναβλήθηκε μετά από 4 μόνο κύκλους. Είχε όμως και καλά επεισόδια, και ωραίους χαρακτήρες, και έξοχους ηθοποιούς που έδωσαν όμορφες ερμηνείες. Τον πρώτο κύκλο τον παρακολούθησα για πρώτη φορά στην τηλεόραση της ΕΡΤ. Ήταν ένα οπτικό σοκ κυρίως, σε χρώματα, κοστούμια, σκηνικά, ώρες-ώρες ήθελα να βεβαιωθώ ότι βλέπω Σταρ Τρεκ. Ξεχάστε τα φωταγωγημένα εσωτερικά των σκαφών με την άπλα χώρου και την ποικιλία σε κοστούμια. Μισοσκόταδο, στενοί χώροι, μια αίσθηση κρύου και σκληρού, κάτι σαν το εσωτερικό υποβρυχίου κατά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο. Και η δε τεχνολογία, στα σπάργανα. Μέχρι και ο εξωγήινος γιατρός χρησιμοποιεί βδέλλες. Νομίζω ότι το διπλό πρώτο επεισόδιο σου δίνει αυτή ακριβώς την ευκαιρία, να χωνέψεις δηλαδή πως θα πάει αυτό το Σταρ Τρεκ, αλλά κάνει και κάτι άλλο, και το κάνει καλύτερα: Ο «πιλότος» του «Enterprise» είναι σεναριακά ανώτερο του πιλότου του «The Next Generation».

 

Μετά τις πρώτες ταινίες, με το The Next Generation το Τρεκ επέστρεφε για πρώτη φορά στην τηλεόραση. Όλα ήταν σε ένα ψάξιμο. Επικρατούσε μια αμηχανία. Σαν και την πρώτη ταινία, οι νέοι χαρακτήρες πόζαραν απλώς, ελπίζοντας να κερδίσουν αποδοχή για τους ρόλους που ανέλαβαν. Θα τους έπαιρνε μερικούς κύκλους για να το καταφέρουν. Ενδεικτικά: Όταν τελειώσεις για πρώτη φορά το The Next Generation, και το έχεις λατρέψει και έχεις «παντρευτεί» τους ήρωες του, αν πας μετά αμέσως να δεις ξανά το πιλότο του, ένα σοκ το παθαίνεις. Έτσι λοιπόν, πιστεύω, ωριμάζοντας το Τρεκ, από σειρά σε σειρά, η απόσταση πιλότου με φινάλε ολοένα και μίκραινε. Το «Enterprise» έχει έναν πιλότο που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τα καλύτερα επεισόδια που ακολουθούν στους επόμενους τέσσερις κύκλους. Το ίδιο θα ήταν νομίζω αν κατάφερνε να φτάσει και στους εφτά κύκλους. Ξεκινάει λοιπόν δυναμικά και αναπάντεχα, δηλαδή με το οικείο για μας πρόσωπο ενός Κλίνγκον (ποιος να το περίμενε) για να παρουσιάσει μια περιπέτεια που πατάει πάνω στον έλεγχο που ασκούν οι Βουλκάνιοι στους Γήινους. Αρπάζεις και τον γιατρό που τυχαίνει να είναι εκεί, και έχεις έτοιμο το πλήρωμα σου. Και δεν είναι ότι ο καθένας έχει μια σούπερ ιδιότητα αλλά τι είναι ως άνθρωποι, ή εξωγήινοι, και το πως δρουν μεταξύ τους. Δηλαδή, η σειρά «τόχει» από τον πιλότο, το έχει πετύχει και θα το διατηρήσει.  Προσωπικά, εδώ με ενόχλησε μόνο η ανάγκη για έναν μυστηριώδη κακό που θα επανεμφανίζεται στη διάρκεια της σειράς. Είναι πάντα ένα εύρημα που κουβαλάει και το στοίχημα για το αν θα αξίζει μετά όλο αυτό στην αποκάλυψη του. Μισοαστειευόμενος, πάντα θεωρούσα ότι η Τζολίν Μπλάλοκ θα είχε μια ζωή να προβάρει το βουλκάνιο βλέμμα της Τ’πολ, σε κάθε φουκαρά που θα τολμούσε να την πλησιάσει για να της πέσει. Οπότε έτοιμη ήταν για τον ρόλο.

 

Καλή μας θέαση λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξαναδεί τον πιλότο του Enterprise και μάλιστα πολύ κοντά στην εποχή που πρωτοπροβαλλόταν. Επίσης είχα ξαναδεί μέρος του πριν από τους Terraformers για να γνωρίσω/θυμηθώ ποιους θα συναντούσαμε.

 

Συμφωνώ σε πάρα πολλά με τον Ντίνο. Κατά πρώτον, ότι σεναριακά ήταν πολύ καλύτερο από το πρώτο επεισόδιο του TNG -δεν το συζητάμε, φυσικά. Σειρά που άρχισε με τον Q, πάλι καλά που δεν πήγε στα σκουπίδια με το καλημέρα :). Για μένα ήταν σεναριακά πολύ καλύτερο και από το πρώτο επεισόδιο του Voyager. Μου είναι πολύ πιο εύκολο να ταυτιστώ με μια αναπτυσσόμενη Γη που μπαίνει στην περιπέτεια επειδή δεν θέλει πια κηδεμόνες, αντί με όλο εκείνο το περίεργο πράγμα που είχε γίνει τότε με τους Οκάμπα και το άλμα των 70000 ετών φωτός. Αν θέλετε, η αληθοφάνεια σε κάθε περίπτωση ήταν πολύ χαμηλότερη, ενώ εδώ δεν με ενόχλησε κάτι.

Δεύτερον ότι ήταν πολύ διαφορετικό, αλλά λογικά διαφορετικό και υποβαθμισμένο το σκηνικό. Πράγματι, όση ώρα βλέπαμε, έλεγα ότι έμοιαζε με υποβρύχιο σε διάφορα σημεία. Πράγματι, δεν ξέρω τι θα καταλάβαινα αν δεν είχα δει ό,τι άλλο Τρεκ υπήρχε, αλλά έστεκε σαν μια καλή ταινία κι αυτό είναι πολύ θετικό για το ξεκίνημα.

Θα ομολογήσω ότι δεν πρόλαβα με τη μια να καταλάβω ποιες ακριβώς είναι οι θέσεις μερικών χαρακτήρων, αλλά σιγά-σιγά θα τους μάθω κι αυτούς. Εμείς μπορούμε να ξαναδούμε επεισόδια αύριο και την Τετάρτη, οπότε προς το τέλος της εβδομάδας ελπίζω ότι θα μπορούμε να συντονιστούμε και να γράψουμε δυο λόγια.

Χμμμ... είχα ξεχάσει ότι ήταν τα λόγια του Cochrane "... to seek out... to boldly go..."

 

Συμπαθητικός πολύ ο γιατρός.

 

Γενική πρώτη εικόνα: πολύ θετική.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..