Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Ναι, καλό σεναριακό περιβάλλον, καλή ατμόσφαιρα, καλό επεισόδιο. Οι ήρωες πολύ συμπαθείς και ως ηθοποιοί, ανώτεροι (σε γενικές γραμμές) εκείνων του VOY. Η πρώτη μου επαφή με τον ΕΝΤ ήταν όταν είχα δει κάποια επεισόδια από τον πρώτο κύκλο στην τηλεόραση, εδώ και εκεί, όχι κάθε εβδομάδα, και δεν μου άρεσαν. Λίγα χρόνια μετά άφησα την πρώτη χρονιά κατά μέρος και αγόρασα απευθείας την Β' σε boxset. Πολύ καλή! Η Γ', η Δ', πολύ καλές! Αν είχα μείνει με την αρχική εντύπωση δεν θα είχα δει ποτέ το ΕΝΤ. Και στεναχωρήθηκα πολύ που ακυρώθηκε, αν είχε πάει στις καθιερωμένες 7 χρονιές, θα είχε δώσει εξαιρετικά επεισόδια, αφού και τα TNG & DS9 έδωσαν τα καλύτερα επεισόδιά τους προς το τέλος. Ένα σου λέω Βάσω (για να συγχύσω λίγο τον άλλο...), θα σου αρέσει πολύ, μα πολύ περισσότερο από το VOY (χωρίς να φτάνει τα άλλα δύο που ανάφερα, όμως).

 

Δευτέρα και Τετάρτη λοιπόν.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

 

Δευτέρα και Τετάρτη λοιπόν.

Fight or Flight - Δευτέρα

 

Strange New World - Τετάρτη

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη στιγμή, οι κοπέλες που ρουφούσαν τα έντομα! Χεχε έχω μια ευαισθησία σε ό,τι μου θυμίζει «μεθυσμένο φεγγάρι»...

Link to comment
Share on other sites

 Χεχε έχω μια ευαισθησία σε ό,τι μου θυμίζει «μεθυσμένο φεγγάρι»...

Εύχομαι να κάνεις κάτι γι αυτό. :aclosedeyes: γιατί εγώ στο τσακ είμαι...

Link to comment
Share on other sites

Ανακαλώ. Καλύτερη στιγμή, το άπλωμα του ζελ μεταξύ των δύο. Το πρωί είδα ως τη μέση και δεν τη θυμόμουν αυτή-την-υπέροχη-σκηνή!

Link to comment
Share on other sites

Fight or Flight

 

Συμπαθητικό επεισόδιο. Γνωρίζουμε ένα μέλος του πληρώματος (και λίγο μερικά ακόμα), βλέπουμε πώς σκέπτεται ο Άρτσερ... Δεν είχε τίποτα σπουδαίο η ιστορία, αλλά μου αρέσει η ατμόσφαιρα στο σκάφος.

 

Τι έγινε, σας πήρε ο ύπνος εσάς;

Link to comment
Share on other sites

Ουπς! Όχι, δεν μας πήρε ο ύπνος. Ίσα-ίσα που το είδαμε και πολύ νωρίς  :)

 

Κι εγώ στα ίδια θα καταλήξω. Μαθαίνουμε ποιοι είναι, αρχίζουμε να συνηθίζουμε τα μικρά τους ονόματα και τα επίθετά τους, τις συνήθειές τους, στις τριβές ή τις φιλίες.

Δίναμε περισσότερη έμφαση στις ομοιότητες/διαφορές και προδρόμους των τεχνολογιών που των γκατζετακίων που έχουμε δει στο TOS και στις υπόλοιπες σειρές και θεωρούσαμε δεδομένα και λιγότερο στην υπόθεση.

Μια ενδιαφέρουσα παρατήρηση είναι ότι και το ξένο σκάφος είχε ατμόσφαιρα πιο παλιάς εποχής.

 

Ευχαριστημένοι για την ώρα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Fight or Flight

 

Συμπαθητικό επεισόδιο. Γνωρίζουμε ένα μέλος του πληρώματος (και λίγο μερικά ακόμα), βλέπουμε πώς σκέπτεται ο Άρτσερ... Δεν είχε τίποτα σπουδαίο η ιστορία, αλλά μου αρέσει η ατμόσφαιρα στο σκάφος.

 

Τι έγινε, σας πήρε ο ύπνος εσάς;

Εμένα μου άρεσε το νέο στυλ μάχης στο διάστημα, με το Έντερπραϊζ τελείως... "σπρώξτε την τορπίλη στο κανόνι." Ήταν ωραία γυρισμένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά έχει TOS;

 

To TOS ήταν το πρώτο που είδαμε πριν καθίσουμε όλοι μαζί στον καναπέ.

 

Εμείς θα θέλαμε κάποια στιγμή να δούμε Babylon 5, που έχουμε ακούσει πολύ καλά λόγια και δεν έχουμε δει καθόλου, αλλά αν θέλετε TOS, μπορούμε να περιμένουμε λίγο και να σας ακολουθούμε σε κάποια επεισόδια. Ας πούμε Spock's Brain, δεν ξαναβλέπω! :death:

Link to comment
Share on other sites

Το babylon 5 δεν βλέπεται - κατά τη γνώμη μου. Πολύ μέτριο από άποψη σκηνοθεσίας, σεναρίων των επεισοδίων και ερμηνείας. Η συνολική ιδέα δεν είναι κακή, η υλοποίησή της είναι. Αν φυσικά θέλετε να το δείτε εσείς, ιδού η Ρόδος.Καμία αντίρρηση.

 

Το TOS δεν θυμόμουν ότι το έχετε δει στον καναπέ... Όχι, δεν υπάρχει λόγος να το παρακολουθήσετε ξανά. Κάποια στιγμή θα το κάνω μόνος μου, αρκετά επεισόδια δεν τα έχω δει ποτέ!

 

Η καλύτερη πρόταση είναι (βέβαια) το άριστο BSG, αλλά το έχω δει δυο φορές, η δεύτερη μάλλον πρόσφατα. Καλώς, θα σκεφτούμε ως το τέλος και θα αποφασίσουμε. 

 

Μόνο που θα πρέπει να αλλάξουμε όνομα στον καναπέ και να ανοίξουμε νέο τόπικ!

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Δεν το είδαμε στον καναπέ το TOS. Το είδαμε πριν ξεκινήσει η φάση του καναπέ. Βρισκόμαστε στα μισά του TNG περίπου όταν έπεσε η ιδέα από τον Ντίνο.

Καλά, ό,τι και να δούμε μετά, έχουμε τέσσερις φουλ σεζόν από Enterprise πριν αλλάξουμε θέμα, οπότε βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μετά το τέλος του Enterprise ο καναπές μας θα πάει στο Smithsonian Institution. :aclosedeyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχα θα έρχονται στο μουσείο τα μέλη με <1,000 posts να τον βλέπουν...!

 

post-394-0-96904000-1396376553_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Strange New World

 

 

Νίκο, Νίκο! Τρέχα! Μια σπηλιά! Και από το τρίτο επεισόδιο του Enterprise κιόλας! :abiggrin:

 

Αυτό είναι το πρώτο επεισόδιο της σειράς που είχα δει στην ελληνική τηλεόραση, και κατά λάθος μάλιστα. Έπεσα πάνω του τυχαία, κάνοντας ζάπινγκ. Η ΕΡΤ σαφώς δεν το είχε διαφημίσει. Και μου πήρε κάποιο διάστημα μέχρι να συνειδητοποιήσω ότι είναι Σταρ Τρεκ. Με είχε απογοητεύσει η "έλειψη" της επιστημονικής φαντασίας - όπως το έκρινα τότε - με ένα επεισόδιο να παίζει κυρίως με την ψυχολογία των χαρακτήρων. Η σκηνοθεσία όμως είναι καλή και καταφέρνει σε σημεία να σε τρομάξει. Οι τρίχες μου είχαν σηκωθεί κάγκελο τη στιγμή που η κοπέλα νομίζει ότι βλέπει την Τ'Πολ να συνομιλεί με κάποιον. Μια σταγόνα αμφιβολίας κατάφερε να μου τη βάλει. Μετά όμως, τα πλάσματα από πέτρα που βλέπει ο Τριπ το χαλάσανε, ήταν σαν φτηνό computer animation. Αν κρατούσαν σε όλη τη διάρκεια το ύφος του πρώτου μισού, θα είχαμε άψογο αποτέλεσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Strange New World

 

 

Νίκο, Νίκο! Τρέχα! Μια σπηλιά! Και από το τρίτο επεισόδιο του Enterprise κιόλας! :abiggrin:

 

 

 

Το like για την ανωτέρω προτροπή :)

 

Έχει διαβάσει κανείς το Darkover Landfall, της Marion Zimmer Bradley; Αυτό μου θύμισε η ιστορία με τον άνεμο και με τη γύρη.

Κατά τα άλλα, μου αρέσει που δεν είναι όλα εξερευνημένα, που δεν έχουν να ανατρέξουν σε αχανείς βάσεις δεδομένων για να βρουν στοιχεία και πρέπει να τα ανακαλύψουν μόνοι τους.

Δηλαδή, το Enterprise του Άρτσερ είναι το πρώτο γήινο εξερευνητικό σκάφος; Το έπιασα καλά επιτέλους, ο βλάκας;

Νομίζω ότι θα την αγαπήσω αυτή τη σειρά!

Link to comment
Share on other sites

Strange new world

 

Καλό! Επειδή ήξερα την υπόθεση δεν το 'υχαριστήθηκα όσο την πρώτη φορά, ωστόσο και τώρα ακόμα μου άρεσε η ατμόσφαιρα τρόμου και αμφιβολίας. Και έλεγα συνέχεια «την άλλη φορά, Τράβις, να κάνεις αυτό που σου έρχεται πρώτα στο νου» (δηλ. να μην παρασύρεσαι και να αλλάζεις τα σχέδιά σου...)

 

Καλύτερο από το ανάλογο του DS9 από την πρώτη σίζον, όπου είχαν γίνει όλοι παρανοϊκοί και τσακωνόντουσαν, το θυμάστε; Και εκείνο είχε politics, με την Κίρα να αμφισβητεί μέσα στην παράνοια τον Σίσκο και αντιστρόφως.

 

Μια και είμαστε στην αρχή, αποφάσισα να τους βάζω και λουλουδάκια.

 

Broken bow :rose: :rose: :rose: :rose: (στα έξι)

Fight or flight :rose: :rose: :rose:

Strange new world :rose: :rose: :rose: :rose:

 

ΥΓ. Είπαμε, το σκηνικό της σπηλιάς ήταν επένδυση και δεν πρόκειται να το αφήσουν να πάει χαμένο. Είμαι σίγουρος ότι θα έχει γνωρίσει σκηνές δόξας και σε άλλα, μεταγενέστερα σίριαλ...

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Εκτός απροόπτου, Παρασκευή απόγευμα από μας

 

Πότε καναπεδωνόμαστε next?

 

Τι θα λέγατε για Παρασκευή απόγευμα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω τρία ως την Κυριακή, αν μπορείτε και εσείς. Από ένα Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω τρία ως την Κυριακή, αν μπορείτε και εσείς. Από ένα Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή.

 

Παρασκευή - Unexpected

 

Σάββατο - Terra Nova

 

Κυριακή - The Andorian Incident 

 

:acool:

Link to comment
Share on other sites

Σάββατο δεν μπορούμε σίγουρα, αλλά θα μπορούσαμε να δούμε δυο την Κυριακή το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Σάββατο δεν μπορούμε σίγουρα, αλλά θα μπορούσαμε να δούμε δυο την Κυριακή το απόγευμα.

Ας είναι αυτά τα τρία, και όπως μπορεί ο καθένας τότε.

Link to comment
Share on other sites

Unexpected

 

Αν και είναι τόσο μπανάλ το θέμα, παρακολούθησα το επεισόδιο ευχάριστα. Ιδιαίτερα μου άρεσαν οι σκηνές στο ξένο διαστημόπλοιο, κυρίως τις πρώτες ώρες, με τη ζαλάδα! («I want out!»). O Τριπ είναι ωραίος - καλή η ερμηνεία του συνολικά και καλογυρισμένες οι σκηνές που νιώθει άβολα, όταν γυρίζει στο ΕΝΤ...

 

:rose: :rose: :rose:

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Unexpected

 

Αν και είναι τόσο μπανάλ το θέμα, παρακολούθησα το επεισόδιο ευχάριστα. Ιδιαίτερα οι σκηνές στο ξένο διαστημόπλοιο μου άρεσαν ιδιαίτερα. Γενικότερα ο Τριπ είναι ωραίος - καλή η ερμηνεία του συνολικά και καλογυρισμένες οι σκηνές που νιώθει άβολα...

 

:rose: :rose: :rose:

Σαφώς ένα ωραίο επεισόδιο με τον Κόνορ Τρινίρ να δίνει ρέστα με την ερμηνεία του ως ορμονικά χτυπημένος Τριπ. Απολαυστικότατος στη σκηνή του γεύματος. Θα μπορούσε να το καταλήξει καρικατούρα, κατάφερε όμως να μας κάνει να χαμογελάσουμε παίζοντας τον έγκυο άντρα ανθρώπινα.

 

Με χάλασε μόνο η παρουσία των Κλίνγκον. Εδώ τι τους θέλαμε δηλαδή; Ωραία έπαιξε η μπλόφα της Τ'Πολ αλλά ως εκεί. Η "κωμωδία" με τους Κλίνγκον δεν με έπεισε, ούτε το ότι υπέκειψαν στο να βάλουν χόλοντεκ στο σκάφος τους. Αυτά τα κάνουν οι Φερένγκοι. Και νομίζεις ότι το σκέφτηκαν έτσι μόνο για έναν στόχο: Να αποκαλυφθεί ο Τριπ μπροστά σε όλους στη γέφυρα του σκάφους. Αυτό μου έπεσε κάπως φάλτσο. Στα υπόλοιπα συμφωνώ, ωραίοι και πιστικοί οι εξωγήινοι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..