Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Nightingale

 

Καλός ο Κιμ, ερμηνευτικά. Φαντάζομαι μια ευκαιρία που ο ηθοποιός τη ζητούσε.

 

Για την ιστορία... Δεν θέλω να χαλάσω την όρεξη του Ντίνου, αλλά μου φάνηκε μια από τις ψευτοδραματικές ιστορίες του Βόγιατζερ, με στοιχειώδεις συγκρούσεις...

:amad:

Link to comment
Share on other sites

:aangry:

Για την Τρεκική σιγή η φατσούλα; Sorry, αλλά είναι για καλό σκοπό. Έγραφα με τα μούτρα τις προηγούμενες μέρες (στο μυθιστόρημά μου, όχι στο φόρουμ).

:juggle: :mf_surrender:

 

Ωστόσο,

Prophecy: Μάλλον αστείο μου φάνηκε στην αρχή και δεν μπόρεσα να το δω πολύ σοβαρά μέχρι το τέλος.

 

Τhe Void: Άλλο ένα υπερβολικά politically correct Voyager, απ' αυτά που μου έβγαζαν καντήλες στην πρώτη σεζόν. Τουλάχιστον το σώζει που η συνεργασία  ευωδόθηκε και δεν έμειναν και μέσα στο κενό να κοιτάζονται. Μου άρεσαν τα πλάσματα με τους ήχους και ο τρόπος που έδρασαν στο τέλος οργανωμένα.

 

Workforce I & II. Αυτό μάλιστα. Πολύ καλό. Μου άρεσε ιδιαίτερα η (επανα)προσέγγιση του Πάρις στην Μπ'ελάνα. Βασίζεται ακριβώς στην λογική που μου ταιριάζει πολύ διαισθητικά, ότι δηλαδή άνθρωποι που αγαπιούνται μπορούν να ξαναγαπηθούν και χωρίς τις προηγούμενες αναμνήσεις και σε εντελώς διαφορετικά περιβάλλοντα και κάτω από εντελώς διαφορετικές συνθήκες.

 

Human Error: Wtf? Η Seven με τον Τσακότε; Τι έκανε λέει; :shout:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

The Void: Άλλο ένα υπερβολικά politically correct Voyager, απ' αυτά που μου έβγαζαν καντήλες στην πρώτη σεζόν. Τουλάχιστον το σώζει που η συνεργασία  ευωδόθηκε και δεν έμειναν και μέσα στο κενό να κοιτάζονται. Μου άρεσαν τα πλάσματα με τους ήχους και ο τρόπος που έδρασαν στο τέλος οργανωμένα.

 

Human Error: Wtf? Η Seven με τον Τσακότε; Τι έκανε λέει; :shout:

 

Καντήλες; "Σνιφ"... μα ήταν σαν επεισόδιο τόσο... Σταρ Τρεκ! Όσο για το από κάτω, από τη στιγμή που ήθελαν να εξερευνήσουν τα πρώτα σκιρτήματα της Σέβεν, λογικά, προς ποιο αρσενικό θα επικεντρωνόταν μια πρώην Μποργκ; Ποιο είναι το άλφα αρσενικό στο σκάφος; (Και ο Πάρις είναι δεσμευμένος.

 

Υπομονή Βάσω, ένας Q2 ακόμα και μετά γλιτώνεις δια παντώς από αυτόν.

 

Friendship One. Πολύ καλό επεισόδιο, εκτός κι αν βγάλεις κι εδώ καντήλες...

 

Natural Law. Επίσης καλό επεισόδιο, κάπως ξεπερασμένο σαν ιδέα, άρτια όμως εκτελεσμένο με συμπαθητικά αποτελέσματα. Μάλλον από ιδέες που είχαν ξεμείνει και βγαίνουν στα τελειώματα. Ε.Φ. όμως με τα όλα της, και αυτό και το προηγούμενο επεισόδιο.

 

Homestead. Ετοιμάστε τα κλίνεξ μαντηλάκια. "Φεύγει" ένας από τους πρωταγωνιστές της σειράς. Εκεί... στην "έξοδο" κλαίω σαν ηλίθιος όποτε το βλέπω. :ablush:

Link to comment
Share on other sites

Flesh and Blood

 

Εγώ πάλι το βρήκα τελείως αδιάφορο... Από τα χειρότερο VOY επεισόδια, έλλειψη πειστικότητας σε κάθε τι: Στην επανάσταση των ολογραμμάτων, στη συμπεριφορά του ηγέτη τους και του γιατρού, στην εμφάνιση των Χιρότζεν τόσο μα τόσο μακριά από την περιοχή τους... Ακόμα και στις λεπτομέρειες: Καλά το Βόγιατζερ είχε βρει το blind spot του σκάφους των Η., αλλά το δεύτερο... δεν το έβλεπε; Αφήνω κατά μέρος τα κολοσσιαία Η. σκάφη με ελάχιστο πλήρωμα. Αν και αυτά τα τελευταία ήταν λεπτομέρειες, σε σχέση με τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Shattered

 

Σαν άσκηση μου φάνηκε αυτό το επεισόδιο. Συμπαθητικό -ως εκεί. Γενικότερα βρίσκω ότι στην τελευταία σίζον είχαν ξεμείνει από ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Lineage

 

A, μπράβο. Πολύ ωραίο επεισόδιο, εξαιρετικές ερμηνείες από όλους, μα ειδικά από την Dawson. Το γέλιο με δάκρυα της Μπελάνα, στο τέλος, πολύ αυθεντικό για την περίπτωση! (του γονιού που βλέπει στον υπέρηχο το παιδάκι του...)

Link to comment
Share on other sites

Lineage

 

A, μπράβο. Πολύ ωραίο επεισόδιο, εξαιρετικές ερμηνείες από όλους, μα ειδικά από την Dawson. Το γέλιο με δάκρυα της Μπελάνα, στο τέλος, πολύ αυθεντικό για την περίπτωση! (του γονιού που βλέπει στον υπέρηχο το παιδάκι του...)

Αχ μπαμπάκα εσύ!

 

Θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι τουλάχιστο για το διπλό φινάλε της σειράς να συντονιστούμε οι τρεις ομάδες για να το δούμε όσο το δυνατόν πιο εφικτό, μαζί.

 

Θα κλείσουμε σχεδόν τρία χρόνια ΣταρΤρεκικού καναπέ, από την 4η σεζόν του TNG στο οποίο βρισκόταν τότε η Βάσω και ο Κώστας. Ουάου, τι ταξίδι...

 

post-1004-0-40066400-1393925257.jpg

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, το Author Author, τι έγινε;

Στην αρχή είχε πλάκα. Σκεφτόμαστε διάφορους φίλους συγγραφείς που θα θέλαμε να το δούμε μαζί, και μετά ξαφνικά σοβάρεψε και μου θύμισε λίγο ένα ανάλογο επεισόδιο του TNG με τον Data (The measure of man, αν δεν κάνω λάθος).

 

Q2: Μπλιάξ. Αλλά δεν θα πρωτοτυπήσω. Q ήταν. Εξ ορισμού αντιπαθής σε μένα και με ξέρετε πια καλά. Η ευτυχία μου ήταν ότι δεν θα τον ξαναδούμε. Πείτε μου ότι δεν θα τον συναντήσω στο Enterprise. Please, please!

 

Friendship One: Όχι, δεν έβγαλα καντήλες σ' αυτό. Αυτό μου άρεσε. Μάλιστα στην αρχή περίμενα ότι θα έπαιρναν κάποια εσφαλμένα στοιχεία ως προς την πρόοδο και θα είχαν καταλήξει σε πυρηνικό πόλεμο, αλλά οι σεναριογράφοι το χειρίστηκαν καλύτερα.

 

Τώρα, ως προς την πρόταση να δούμε το τελευταίο διπλό μαζί, καμία αντίρρηση. Θα δούμε τα δυο-τρια που απομένουν χαλαρά και θα περιμένουμε το γενικό ΟΚ να συντονιστούμε για το τέλος. Μπορούμε να δούμε κάποια άλλα πράγματα ενδιαμεσα μέχρι να πάρουμε το ΟΚ από όλη την ομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, το Author Author, τι έγινε;

Στην αρχή είχε πλάκα. Σκεφτόμαστε διάφορους φίλους συγγραφείς που θα θέλαμε να το δούμε μαζί, και μετά ξαφνικά σοβάρεψε και μου θύμισε λίγο ένα ανάλογο επεισόδιο του TNG με τον Data (The measure of man, αν δεν κάνω λάθος).

Ουπς, το πήδηξα αυτό λόγω κεκτημένης ταχύτητας. Ναι, καλό επεισόδιο. Νομίζω ότι ... ό,τι ήταν ο Σποκ για το TOS και ο Data για το TNG, ήταν και ο Γιατρός για το Voyager. Και μάλλον δεν το είχαν υπολογίσει και εξελήχθηκε έτσι σιγά-σιγά, χάρη και στον ίδιο τον Πικάρντο. Οπότε, ειδικά στον τελικό κύκλο βάλθηκαν να χαρακτηρίσουν πλήρως τα ολογράμματα. Τρανό παράδειγμα και το...

 

Renaissance Man, το πρότελευταιο επεισόδιο. Κακό επεισόδιο δεν το λες, αλλά για πρότελευταίο ενός καυτού φινάλε που έχει να κάνει με την επιστροφή στη Γη, το λες "άτοπο". Ο Νίκος σίγουρα θα γκρινιάξει γιατί κι εδώ ο γιατρός ... τέσπα.

 

Μόλις λοιπόν δούμε όλοι το Renaissance Man ορίζουμε και ραντεβού για το τελευταίο.

 

Όχι Βάσω ησύχασε, το Enterprise δεν έχει καθόλου Q. Σας υπενθυμίζω επίσης ότι δεν έχω την πρώτη σεζόν του Enterprise. Τον καιρό που τα αγόραζα από το Μετρόπολις, την είχα δει πρόσφατα στην τηλεόραση και αμέλησα να την αποκτήσω σε δισκάκια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να δω τώρα τα ενδιάμεσα - πάμε μαζί στα τελευταία και τα βλέπω άλλη στιγμή αυτά. Ποιο είναι το επόμενο; Νάτσουραλ Λό; Πες πότε θα το δείτε Βάσω και πάμε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Friendship one

 

Μου άρεσε, καλό επεισόδιο. Καλά, φέρανε πίσω τον Κάρεϊ που τον είχαν εξαφανίσει χρόνια, για να τον σκοτώσουν;

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Friendship one

 

Καλά, φέρανε πίσω τον Κάρεϊ που τον είχαν εξαφανίσει χρόνια, για να τον σκοτώσουν;

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ. :ahuh:

Link to comment
Share on other sites

 

Friendship one

 

Καλά, φέρανε πίσω τον Κάρεϊ που τον είχαν εξαφανίσει χρόνια, για να τον σκοτώσουν;

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ. :ahuh:

 

 

Το πιο αστείο ήταν που εκεί που τον βλέπω γυρνάω και λέω: "Αν ήταν το TOS", αυτός θα πέθαινε αμέσως, αλλά επειδή στον Voyager πρέπει να τους κρατάνε και λίγο, δεν σκοτώνονται τόσο εύκολα. Τι ήθελα και το είπα; :bag:

Link to comment
Share on other sites

Νatural Law: Πολύ μέτριο θα έλεγα. Ένα λίγο απ' όλα χωρίς μια σοβαρή κορύφωση πουθενά. Πήγε να κάνει κάτι αστειάκια με τον Πάρις, δεν πολυβγήκαν, πήγε να γίνει λίγο ρομάνς στην ερημιά, δεν βγήκε καθόλου, πήγε να μας πει ότι ήταν πρωτόγονοι και αθώοι, ΟΚ, ήταν, αλλά δεν με έπεισαν. Καλά, δε βαριέσαι. Τόσες σειρές επί τόσες σεζόν επί τόσα επεσόδιο, πάλι καλά που βρίσκαν ακόμα λίγο υλικό οι σεναριογράφοι για να φτιάξουν επεισόδια.

Το έθαψα πολύ ή μου φαίνεται :)

Link to comment
Share on other sites

Natural law

 

Δεν το βρήκα κακό. Ωστόσο έχεις δίκιο: πρέπει να είχαν κουραστεί. Το DS9 τους παρείχε υλικό από την ίδια την εξέλιξη της ιστορίας, εδώ είχαν να σκαρφίζονται καινούργια ιδέα κάθε φορά -πού να τη βρουν; Και ο δάσκαλος... οδήγησης πήγε χαμένος. Περίμενα κάποια κορύφωση με αυτόν που δεν ήρθε, όπως πολύ σωστά λες.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Homestead

 

Θα το χαρακτήριζα «συμπαθητικό» επεισόδιο, αν εξαιρέσεις βέβαια το πώς βρέθηκαν οι Ταλ. εκεί... Άμα πήγαν αυτοί με τα πλοία που είχαν, τι παιδεύτηκε 7 χρόνια το VOY; Θέλουμε να πούμε αντίο στον ήρωα και εφευρίσκουμε ό,τι να 'ναι... Άσε που σε καμία περίπτωση δεν θα κρατούσες ένα παιδί (και τα υπόλοιπα) φυλακισμένο σε αυτό το χώρο. Μετατρέπεις μια κοινωνία, σε κοινωνία των σπηλαίων.

 

Η σκηνή στο διάδρομο, ναι, συγκινητική.

 

Περιμένω έγκριση για το επόμενο.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Homestead:

Θα συμφωνήσω και με τον έναν και με τον άλλον από τους προλαλήσαντες. Και συγκινητικό ήταν από τη μια και ανεπαρκές ως προς το πώς έφτασαν ως εκεί από την άλλη. Αλλά μπορούμε πάντοτε να υποθέσουμε ότι υπάρχουν "περάσματα" που μπορεί να τα ήξερε κάποιος επιστήμονας των Ταλάξιαν και δεν είναι απαραίτητο να τα ήξερε και ο Νήλιξ.

Χαίρομαι πάντως που τον αφήσαμε σε καλά χέρια :) (Αλήθεια, χαίρομαι, δεν το λέω για πλάκα)

 

Μένει το Renaissance Man και το διπλό. Εμείς μάλλον θα δούμε το Renaissance κάποια στιγμή αύριο το απομεσήμερο και μπορούμε να δούμε το διπλό το πρωί της Κυριακής ή το απόγευμα της Δευτέρας. Αν δεν έχουμε το ΟΚ για τότε, θα πάμε για απόγευμα Τετάρτης.

 

Link to comment
Share on other sites

Homestead:

ανεπαρκές ως προς το πώς έφτασαν ως εκεί από την άλλη. Αλλά μπορούμε πάντοτε να υποθέσουμε ότι υπάρχουν "περάσματα" που μπορεί να τα ήξερε κάποιος επιστήμονας των Ταλάξιαν και δεν είναι απαραίτητο να τα ήξερε και ο Νήλιξ.

 

Μένει το Renaissance Man και το διπλό. Εμείς μάλλον θα δούμε το Renaissance κάποια στιγμή αύριο το απομεσήμερο και μπορούμε να δούμε το διπλό το πρωί της Κυριακής ή το απόγευμα της Δευτέρας. Αν δεν έχουμε το ΟΚ για τότε, θα πάμε για απόγευμα Τετάρτης.

Ίσως μου ξέφυγε κάτι αλλά... ξέρουμε πότε ξεκίνησαν το ταξίδι τους οι συγκεκριμένοι Ταλαξιανοί; Σίγουρα προηγούνταν του Νήλιξ, ή του πότε ο Νήλιξ συνάντησε το Βόγιατζερ. Εκτός κι αν στο επεισόδιο λένε πότε έφτασαν εκεί ή για πόσο καιρό περιφέρονταν στο διάστημα. Ο Τάλαξ καταστράφηκε πολλά χρόνια πριν το πρώτο επεισόδιο της σειράς, έτσι δεν είναι;

 

Νομίζω ότι η ΚΥΡΙΑΚΗ σαν μέρα ταιριάζει για ένα διπλό φινάλε. Επίσης λόγω ημέρας, ας μη δεσμευτούμε σε ώρες, όλο και κάποιο μουσαφιρλίκι θα έχετε κανονίσει ο καθένας χωριστά (ασχέτου βροχόπτωσης). Φτάνει το βράδυ ή την επομένη να ποσταριστούν τα σχόλια. Και μετά μια εβδομάδα περισιλογής για του τι σήμαινε το Βόγιατζερ για μας - γκουχ - για τον καθένα. :aclosedeyes:

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

 

Νομίζω ότι η ΚΥΡΙΑΚΗ σαν μέρα ταιριάζει για ένα διπλό φινάλε. Επίσης λόγω ημέρας, ας μη δεσμευτούμε σε ώρες, όλο και κάποιο μουσαφιρλίκι θα έχετε κανονίσει ο καθένας χωριστά (ασχέτου βροχόπτωσης). Φτάνει το βράδυ ή την επομένη να ποσταριστούν τα σχόλια.

 

 

O.T.

Να πού θα είμαστε Κυριακή βράδυ:

https://www.facebook.com/events/698394196890741/?ref_newsfeed_story_type=regular

 

 Και μετά μια εβδομάδα περισιλογής

 

O.T.

Εεε! Μην τα πετάς έτσι απότομα κάτι τέτοια! Να προειδοποιείς να καλυφθούμε...
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για ένα ταξίδι, Ντίνο, που το προηγμένο Βόγιατζερ θα το έκανε σε ευθεία γραμμή (δίχως τα κόλπα...) σε 200 χρόνια. Συν όλους τους εχθρούς που αντιμετώπισε, από τους οποίους οι Ταλάξιανς που είδαμε δεν θα επιβίωναν. Μπα, ήταν τελείως παλαβό ότι βρέθηκαν εκεί, το ξεχνάμε όμως. Γενικότερα, όσοι πολιτισμοί βρέθηκαν πέρα από τους Μποργκ, δεν είναι λογικό να βρίσκονται και δώθε...

 

Συμφωνώ για Σάββατο το ένα, Κυριακή το διπλό.

Link to comment
Share on other sites

Renaissance Man

 

Μα πού τους θυμήθηκαν αυτούς; Και πάλι, όπως την πρώτη φορά, ένας χαμηλόβαθμος συμπαθεί τους δικούς μας. Τέλος πάντων. Πάμε αύριο (Κυριακή) για το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει, το φινάλε της σειράς έχει δικό του τόπικ στο φόρουμ:

 

Endgame.

Link to comment
Share on other sites

Endgame λοιπόν!

Μεγάλη περιπέτεια, χορταστική, ωραία, απ' αυτά τα επεισόδια που πάντα όταν βλέπω με ενθουσιάζουν.

Δυο παράπονα ωστόσο: Δεν πολυκατάλαβα πώς βρέθηκε το Voyager μέσα στη σφαίρα, και να πάρει! Αυτό θα έπρεπε να το είχα καταλάβει γιατί είναι όλη η ουσία της διάσωσης και δεύτερον θα ήθελα έστω ένα δεκάλεπτο να δω μερικά πραγματάκια να συζητιούνται για το μέλλον όλων των χαρακτήρων. Ίσως θα ήταν καλύτερα να ήταν ένα τριπλό αντί για διπλό, αλλά ΟΚ. Ό,τι Borg πάντα καλό για μένα.

Να πω ότι θα προτιμούσα τη Seven με άλλον χαρακτήρα αντί για τον Τσακότε, ε, θα το πω, αλλά όπως είπε κι ο Ντίνος εκεί που ξεκίνησε η υπόνοια ότι κάτι θα παιχτεί, υπήρχαν και τα θέματα περί alpha male στη σειρά.

 

ΟΚ λοιπόν. Δεν συζητάω για τη σειρά συνολικά εδώ. Σας περιμένω και τα λέμε όλοι μαζί μετά.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..