Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Εγώ στο μεταξύ να πω ότι έχουμε δει το Unimatrix Zerο κι έτσι έχουμε μπει στην 7η σεζόν.

Βασικά, όπως μου συμβαίνει πάντα κοντά στο τέλος, γκάζωσα, αφ' ενός γιατί σαν πολύ κράτησε ο Voyager κι αφ' ετέρου γιατί υπάρχει περίπτωση να έχω άπειρη δουλειά μ' ένα τιτανοτεράστιο σεμινάριο από το τέλος Φεβρουαρίου, με παρουσίες, διάβασμα, εργασίες και εξετάσεις και μετά και να μην υπάρχουν πολλά περιθώρια για καναπέ, οπότε και να σέρνομαι με ένα επεισόδιο ανά δεκαπενθήμερο.

 

Μας άρεσε πολύ το Unimatrix Zero, όπως και κάθε τι Borg σε όλες τις σειρές και σε όλα τα επεισόδια. Ο Ντίνος έχει δίκιο ότι πρέπει να δεχτείς την ιδέα στην οποία στηρίζεται για να σου φανεί καλό, αλλά μια χαρά μας φάνηκε και μας άρεσε ιδιαίτερα. Ήταν φοβερή η ιδέα να υπάρχει συνέχεια στο Unimatrix Zero αλλά να μην θυμούνται τίποτα μετά και να μην ξέρουν ούτε καν πού βρίσκονται στην "κανονική" τους ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Imperfection Ωραίο επεισόδιο με καλές δόσεις αγωνίας αλλά και ηθικών διλημμάτων.

 

Drive Να ένα δείγμα επεισοδίου στο γιατί αγαπώ τόσο το Βόγιατζερ. Σε ποια άλλη σειρά, Τρεκ ή άλλη, θα βλέπαμε μια ιστορία που συνήθως συναντούσαμε στις περιπέτειες ενός Ντόναλντ Ντακ; Και το λέω με την κάθε θετική έννοια παρακαλώ. Είναι από τα επεισόδια που θυμάσαι.

 

Repression Να θυμηθούμε και λίγο το παρελθόν ε; Μακί και Revenge of the Creature in 3-D. :asmile:

Link to comment
Share on other sites

LifeLine

 

Ωραίο επεισόδιο -και ποιο δεν είναι όταν παίζουν οι Ρετζ - Ντιάνα... Μου άρεσε πολύ και η ερμηνεία του Ρικάρντο ως «κανονικός» γιατρός.

 

Απορία: Γιατί δεν πέτυχαν τα ΕΜΗ στον στόλο; Αφού το μόνο που ξέρουμε έκανε καλά τη δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

LifeLine

 

 

Απορία: Γιατί δεν πέτυχαν τα ΕΜΗ στον στόλο; Αφού το μόνο που ξέρουμε έκανε καλά τη δουλειά του.

 

Χμ. Αυτό το αναρωτήθηκα κι εγώ, αλλά το δείγμα (1) είναι πάρα πολύ μικρό για να ξέρουμε. Μπορεί επίσης η Μπ'Ελάνα να ήταν πολύ καλή στις προσθήκες και στον προγραμματισμό του. Ή μπορεί ένα μεγάλο μέρος να παρουσίασε δυσλειτουργίες που -ευτυχώς- δεν είχε ο δικός μας.

Ή μπορεί να μην άρεσε στους άλλους η φάτσα του, :)

Link to comment
Share on other sites

Τον είχαν και στο First Contact όμως, που προσπάθησε να καθυστερήσει τους Μποργκ ή κάτι τέτοιο (θυμάμαι καλά;). Και για να ήταν και εκεί, καλός γιατρός θα ήταν...

Link to comment
Share on other sites

The Haunting of Deck Twelve

 

Η ιδέα του Νίλιξ να λέει μια τρομακτική ιστορία στα μποργκ-άκια μου άρεσε πολύ. Η υλοποίησή της, καθόλου. Οι δε σκηνές «τρόμου», ήταν μάλλον αδιάφορες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Unimatrix Zero, p. 1

 

Ωραίο επεισόδιο. Βρήκα εξαιρετική την ιδέα του «χώρου» που πηγαίνουν κάποιοι borg όταν ονειρεύονται...

 

Ερώτηση: Καλά εκείνο το delta flyer δεν είχε καταστραφεί ολοσχερώς πριν 5-6 επεισόδια;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Unimatrix Zero, p. 1

 

Ερώτηση: Καλά εκείνο το delta flyer δεν είχε καταστραφεί ολοσχερώς πριν 5-6 επεισόδια;

 

Ναι! Νόμιζα ότι μόνο εγώ το θυμόμουνα.

 

Imperfection: Ενδιαφέρον και για τον χαρακτήρα της Seven και για τα διλήμματα που θέτει

 

Drive: Στην αρχή σκέφτηκα "εδώ θα βαρεθούμε". Αλλά, τελικά, όχι. Δεν βαρεθήκαμε. Άντε φάγαμε και κουφέτα. Καιρός ήταν.

 

Repression: Έτσι όπως ξεκίνησε, υποψιάστηκα ότι θα ήταν τίποτα με τους Μπατζόραν και με τα πνεύματά τους, αλλά ευτυχώς εξελίχθηκε σε πιο ενδιαφέρον. Βέβαια, να πω και μια κακία: Έπρεπε να είχαν ψάξει νωρίτερα ποιος ήταν πού από τις καταγραφές του υπολογιστή. Αλλά δεν θα είχαμε επεισόδιο έτσι. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Unimatrix Zero, p. 2

 

Καλώς, δεν έχω παράπονα. Όχι και πολύ effective από τους Μποργκ να τινάζουν στον αέρα κάθε σκάφος που έχει έναν «ονειροπόλο» μποργκ, έτσι;

 

Βλέπουμε ότι το Δέλτα τεταρτημόριο είναι γεμάτο Μποργκ... Ακόμα και έξω από το «χώρο» τους, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ξεσκονίζουμε κοστουμιές κύριε Αλμπανόπουλε; Πλησιάζουν οι ΦΕΦΕκτώνες Αυτοδιοικητικές όσο και νά'ναι, ε;

 

Βάσω, ό,τι βλέπεις εσύ γράφε σχόλια αλλιώς το Βόγιατζερ θα κολήσει στα ξένα για τα καλά. :ablush:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε τι φταίω εγώ που τρέχετε; Δεν σας προλαβαίνω. Και όχι, δεν έχει να κάνει με τις εκλογές. Ίσα ίσα που δεν θα ασχοληθώ, μάλλον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε τι φταίω εγώ που τρέχετε; Δεν σας προλαβαίνω. Και όχι, δεν έχει να κάνει με τις εκλογές. Ίσα ίσα που δεν θα ασχοληθώ, μάλλον.

Συγχαρητήρια και πάντα τέτοια!

Link to comment
Share on other sites

Imperfection

 

Δεν μου άρεσε. Πολύ δραματικό μπλα-μπλα είχε.

20 σεζόν από 3 σειρές Σταρ Τρεκ, βάλε καλοκαιρινές διακοπές, λογοτεχνικά εργαστήρια Βάσως, Πανελλαδικές κορούλας Βάσως, τέτοιο σύρσιμο-κόλημα δεν ματαξανάδε ο καναπές μας! :atongue2:

 

Βάσω help! Αν προχωράς, βάλε λίστα και γράψε! Ο καναπές μου μελαγχόλησε από την μοναξιά! Μετά το Repression λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις, Ντίνο. Είπα να περιμένω λιγάκι. Έχω δει κάμποσα, αλλά έλεγα μήπως και συντονιστούμε. Το πολυ-πολύ να κάνουμε κανένα διάλειμμα με το τέλος ττου Voyager, να περιμένουμε τον Νίκο και να ξεκινήσουμε όλοι μαζί, οργανωμένα το Enterprise.

 

Μετά το Repression, έχουμε το Critical Care. Σοβαροί οι προβληματισμοί και δυστυχώς υπερβολικά επίκαιρο στις μέρες μας, εδώ και τώρα.

Δαγκώθηκα όταν το είδα και σκεφτόμουνα συνέχεια τι να σχολιάσω. Κάτι σαν "αυτός ο κόσμος δεν θ' αλλάξει ποτέ". :(

 

Inside Man: Πολλά καλά σημεία. Όλα τα επεισόδια με τον Barclay είναι καλά. Πολύ χαίρομαι όταν ξαναβλέπω και τη Μαρίνα. Τώρα με τους Φερένγκι και την όλη διαδικασία, κάπου κωλύομαι να τα πιστέψω. Επίσης, δεν είχαμε δει να στέλνουν το γιατρό πίσω για να σώσει τον Δρ. προγραμματιστή του; Τι πάθανε τώρα και θεωρήσανε ότι δεν μπορούν να λάβουν σωστό ολόκληρο ολόγραμμα;

 

Body and Soul: Διασκέδασα αφάνταστα. Μάλλον αδύναμο και προσχηματικό το σενάριο, αλλά οι εναλλαγές γιατρού και Seven και οι καταχρήσεις του κυρίου γιατρού μας, εξαιρετικά διασκεδαστικές.

 

Α, και μια παρατήρηση που μου ήρθε μόλις χτες: βρισκόμαστε για τα καλά στην τελευταία σεζόν και τελικά δεν έχει mirror universe εδώ, ε; Προφανώς στον κατοπτρικό σταθμό ήταν τόσο απασχολημένοι ν' αλληλοσκοτώνονται που δεν προλάβαιναν να στείλουν κάποιο σκάφος να μπλεχτεί με τον Caretaker και να παλεύει στο Delta Quadrant. :devil2: Κρίμα, γιατί θα είχε δυναμικό μια τέτοια ιστορία.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Drive

 

Ανόητο. Συγνώμη, ανόητοι διάλογοι ανάμεσα στο ζεύγος. Και η 2η αναγέννηση του delta flyer...

Link to comment
Share on other sites

Drive

 

Ανόητο. Συγνώμη, ανόητοι διάλογοι ανάμεσα στο ζεύγος. Και η 2η αναγέννηση του delta flyer...

Ο ένας παππούς που κατέβηκε από το μπαλκόνι των Μάπετ Σόου...

 

Critical Care  Όπως το είπες Βάσω, πάντα επίκαιρο αυτό το θέμα και δεν χρειάζεται να είναι ε.φ. για να παρουσιαστεί. Το έβλεπα και στην άλλη μου αγαπημένη σειρά, το «er». Και ευαίσθητο θέμα για όλους, βλέποντας το θυμήθηκα το επεισόδιο στο οποίο είχες μισήσει τους Ντομίνιον και είχα προβλέψει την αντίδραση σου εδώ.

 

Inside Man  Δεν αναρωτήθηκα για την αληθοφάνεια του σχεδίου των Φερένγκι, ή εκείνους, ήταν επεισόδιο με Ρετζ και Ντεάνα. Δηλαδή, απόλαυση.

 

Body and Soul  Δεν ήταν μόνο για τον γιατρό, αλλά είχαμε την ευκαιρία να δούμε και την Τζέρι Ράιαν να απαγκιστρώνεται από το καλούπι της Σέβεν. Τελείως μπουρλέσκ με τις ρομαντικές έλξεις να πηγαινοέρχονται.

 

Nightingale  Άλλο ένα επεισόδιο, από εκείνα που αποκαλώ «στυλ Βόγιατζερ» - που με κάνει να αγαπώ αυτή τη σειρά. Είναι σενάρια ελεύθερα από τα καθεστώτα του alpha quatrand με όλες αυτές τις ευκαιρίες να δημιουργούνται νέα μέτωπα, νέες ιστορίες και νέοι μύθοι. Και φυσικά οι αντιδράσεις του πληρώματος στο καινούργιο. Πλούσιο επεισόδιο σε σενάριο και εφέ. Καλός ο Κιμ, δική του ήταν η ιστορία, με τη Σέβεν βέβαια να παραδίδει την ψυχανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Critical Care

 

Η υπόθεση είχε ενδιαφέρον αλλά η ιστορία δεν μου φάνηκε πειστική...

Link to comment
Share on other sites

Inside Man

 

Καλό επεισόδιο. Ωραίο πράγματι το δίδυμο, αλλά καλύτερη σκηνή αυτή στην παραλία: Ο σερβιτόρος με το ολόσωμο μαγιό, η Ντιάνα που κρύβει το δικό της μόλις εμφανίζεται ο Ρεγκ, η βόλτα των δυο τους στο κύμα.

Link to comment
Share on other sites

Body and Soul

 

Ωραίο και αυτό το επεισόδιο, χάρη στην ερμηνεία της Σέβεν.

 

Το γιατί θεωρούσαν τους photonic απειλή μπορούσαν να το κάνουν λίγο πιο κεντρικό, ε;

Link to comment
Share on other sites

Nightingale  Άλλο ένα επεισόδιο, από εκείνα που αποκαλώ «στυλ Βόγιατζερ» - που με κάνει να αγαπώ αυτή τη σειρά. Είναι σενάρια ελεύθερα από τα καθεστώτα του alpha quatrand με όλες αυτές τις ευκαιρίες να δημιουργούνται νέα μέτωπα, νέες ιστορίες και νέοι μύθοι. Και φυσικά οι αντιδράσεις του πληρώματος στο καινούργιο. Πλούσιο επεισόδιο σε σενάριο και εφέ. Καλός ο Κιμ, δική του ήταν η ιστορία, με τη Σέβεν βέβαια να παραδίδει την ψυχανάλυση.

 

Flesh and Blood  Αν μπορούσα να ευχηθώ μια ανταλλαγή, θα ήθελα το προηγούμενο να ήταν διπλό επεισόδιο και αυτό – άνετα – μονό. Όχι πως δεν μου άρεσε, τους γουστάρω τους Χιρότζεν. Υποψιάζομαι όμως πως το σκέφτηκαν οι παραγωγοί: Ο γιατρός προδίδει την Τζέηνγουεη! Εκεί κόβεις την ιστορία στα δύο και δημιουργείς την αγωνία για το δεύτερο επεισόδιο. Ήταν μια εξαιρετική ιδέα, ο «κακός» όμως της υπόθεσης εμφανίζει την αρνητική του πλευρά πολύ ξαφνικά για να με πείσει. Θα έπρεπε να είχαμε δείγματα της μεγαλομανίας του νωρίτερα.

 

Shattered  Κανονικά, είναι χιλιοκατασκευασμένη ιδέα, και νομίζω χιλιοπαιγμένη σε αυτή τη μία συγκεκριμένη σειρά, όπου το σκάφος αλλάζει χώρους ή νοσεί με κάποιο τρόπο. Το ίδιο και η ιδέα των κομματιών χρόνου. Και από αυτά δεν υπήρξε κανένα τους σπουδαίο επεισόδιο. Εδώ «σχεδόν» δουλεύει κάπως η κατάσταση, σαν ένα σούμο του παρελθόντος, με επαναφορά παλιών γκεστ, μια μελλοντική έκπληξη, και κυρίως το «ζευγάρι» Τζέηγουεη-Τσακότεϊ.

 

Lineage  Μια εξέλιξη και μια ματιά στη Μπελάνα Τόρες. Τα θέματα έχουν υπαινιχθεί στο παρελθόν, εδώ παίρνουν το κέντρο της σκηνής για ένα ξεκαθάρισμα μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Χρωστάω κάμποσα εδώ. Για να δούμε λοιπόν:

 

Nightingale:  Ενδιφέρον ως προς τις επιθυμίες του Κιμ και την αντιπαράθεσή του με τους υπόλοιπους. Λίγο τραβηγμένο ως προς το σενάριο και τα τι θα έπρεπε να γίνει και τι όχι.

 

Flesh and Blood:  Χμμμ. Ενδιαφέρον. Μου άρεσε. Πολλές και καλές ιδέες για την ονότητα των ολογραμμάτων. Δεν είχαμε προσέξει ότι ήταν διπλή μερίδα :). Περιμέναμε και περιμέναμε να τελειώσει και μόνο κάποια στιγμή καταλάβαμε ότι ήταν εορταστικό επεισόδιο. Κοίταξα μετά τη λίστα των επεισοδίων και διαπίστωσα την ήταν Thanksgiving εκεί γύρω που προβλήθηκε και μετά είχαν κάνει και μια μεγάλη διακοπή εορταστική μέχρι τον Γενάρη, οπότε μας τελείωσαν μ' ένα χορταστικό επεισόδιο. Δεν έχεις άδικο, Ντίνο, για τη μεγαλομανία του ολο-αρχηγού, αλλά ποτέ δεν ξέρεις πότε κάνει το κλικ στον καθένα.

 

Shattered:  Πλάκα είχε. Κάπου συναρμολογημένο από άλλα επεισόδια, κάπου με το μπρος-πίσω του, δεν μπορούσες να βαρεθείς. Αν και πάντα έχω ένα θεματάκι να καταλάβω τι παίζεται όποτε έχουμε χρονοπαράδοξα.

 

Lineage:  Αχα! Μάστα! Άντε με το καλό και το μωράκι. Κατά τα άλλα, πολύ οικογειακό. Πιο οικογενειακό πεθαίνεις δηλαδή :)

 

Repentance: Για κάποιον λόγο, αυτό το επεισόδιο θα ήθελα πάρα πολύ να το δω με πλήρωμα TNG και Πικάρ στο τιμόνι. Δεν μπορώ να εξηγήσω ακριβώς το γιατί, αλλά μου θύμιζε περισσότερο προβληματισμούς εκείνης της εποχής. Να πω ότι λυπήθηκα και λιγάκι, ε; Θα το πω...

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Repentance: Για κάποιον λόγο, αυτό το επεισόδιο θα ήθελα πάρα πολύ να το δω με πλήρωμα TNG και Πικάρ στο τιμόνι. Δεν μπορώ να εξηγήσω ακριβώς το γιατί, αλλά μου θύμιζε περισσότερο προβληματισμούς εκείνης της εποχής. Να πω ότι λυπήθηκα και λιγάκι, ε; Θα το πω...

Κι εμένα μου άρεσε αυτό, ήταν σωστά ερμηνευμένο για να μην γλυστήσει στην υπερβολή που θα το έκανε "γραφικό". Το θέμα του συνεχίζει να είναι επίκαιρο στην Αμερική.

 

Πάμε στα καλά  Prophecy και The Void. Το ακόμα καλύτερο Workforce είναι ΔΙΠΛΟ (αλλά αυτό είναι φως-φανάρι).

 

Στο Prophecy ο Νήλιξ είναι... ακαταμάχητος! :abiggrin:

Link to comment
Share on other sites

Nightingale

 

Καλός ο Κιμ, ερμηνευτικά. Φαντάζομαι μια ευκαιρία που ο ηθοποιός τη ζητούσε.

 

Για την ιστορία... Δεν θέλω να χαλάσω την όρεξη του Ντίνου, αλλά μου φάνηκε μια από τις ψευτοδραματικές ιστορίες του Βόγιατζερ, με στοιχειώδεις συγκρούσεις...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..