Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

 

Το Inner Light του TNG δεν το θυμάμαι καθόλου :bag:

 

 

Αχ Βάσω... Είναι με τον πομπό που συναντά στο διάστημα το Έντερπραϊζ. Ο πομπός χτυπάει τον Πικάρ, ο οποίος πέφτει αναίσθητος και σε λίγα λεπτά ονειρεύεται μια ολόκληρη ζωή σε άλλον πλανήτη, όπου έζησε μέχρι τα βαθιά του γεράματα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το Inner Light του TNG δεν το θυμάμαι καθόλου :bag:

 

 

Αχ Βάσω... Είναι με τον πομπό που συναντά στο διάστημα το Έντερπραϊζ. Ο πομπός χτυπάει τον Πικάρ, ο οποίος πέφτει αναίσθητος και σε λίγα λεπτά ονειρεύεται μια ολόκληρη ζωή σε άλλον πλανήτη, όπου έζησε μέχρι τα βαθιά του γεράματα.

 

 

Α, ΟΚ. Αυτό ήταν πολύ ωραίο επεισόδιο. Ναι, το θυμάμαι, αλλά δεν θυμόμουνα τον τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

Tsunkatse. Πολύ μακριά από τα γούστα μου, και μάλλον πολύ κλισέ. Τέλος πάντων. Προχωράμε.

 

Μάλλον θα δούμε και αύριο. Για να βλέπουμε Trek όλο το χρόνο :)

Link to comment
Share on other sites

Virtuoso

 

...πολύ καλό, όπως λέτε. Η στιγμή που ο Δρ. αντιλαμβάνεται τι σημαίνει το νέο βελτιωμένο ολόγραμμα, εξαιρετική.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το Collective. Ότι έπρεπε για να ξεκινήσει η χρονιά :)

Θα περίμενα λίγο πιο αγχωμένη τη Seven στο περιβάλλον των Borg, αλλά ήταν τόσο πολλά τα υπόλοιπα θέματα που είχαν ν' αντιμετωπίσουν που μάλλον δεν έφτανε ο χρόνος. Δηλαδή, από δω και μπρος θα έχουμε και τα borgόπουλα; Και το μωράκι; Χμμ... ενδιαφέρον.

 

Θα ξαναδούμε Παρασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναδούμε Παρασκευή.

Spirit Folk. Ε, ήθελε άλλο ένα. Λίγο κουραστικό και στη θεματολογία του, αλλά τον θέλαμε τον μπάρμαν να μάθει τι τρέχει.

 

Ashes to ashes. Ωραίο επεισόδιο, από τα χαρακτηριστικά του Χάρυ Κιμ. Ήθελε λίγο περισσότερο βάρος στη σχέση εξωγήινου-πατέρα και κόρης για να γίνει πιο συγκινητικό. Προτίμησαν τη σχέση με τον Χάρυ.

 

Child’s Play. Το βήμα συνεχίζεται, καλώς τον, τον Ίτσεμπ. Καλό επεισόδιο, σημαντικές οι αντιδράσεις της Σέβεν.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Spirit Folk.

Διασκεδαστικό. Βλέπω τον Νίκο από καμιά μεριά, να τρίζει τα δόντια του. Holodeck! Όχι άλλο κάρβουνο holodeck!

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικό θα ήταν επεισόδιο σε σπηλιά χολοντέκ!

Edited by nikosal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tsunkatse

 

Αντίθετα, εμένα μου άρεσε. Καλή η Σέβεν και ο Ιρότζεν, το κοινό (σε πόσους έκαναν μέικ-απ;;), η ιδέα με την απομακρυσμένη εκπομπή, ο πλανήτης που κάνει τα στραβά μάτια γιατί έχει έσοδα. Μόνο το τέλος τους βγήκε αδύναμο, αλλά δεν πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Collective

 

Ναι, εξαιρετικό το επεισόδιο. Και τολμηρό: υποθέτω με τα δικά τους κριτήρια δεν πρέπει να δίνεις εύκολα ρόλους σε 4 μικρά παιδιά. Δεν εννοώ αν θα ερμηνεύσουν σωστά τους ρόλους, εννοώ ότι γενικά οι μικροί σε ηλικία ήρωες δεν είναι ιδιαιτέρως δημοφιλείς στο κοινό (ή κάνω λάθος;)

 

Πάντως πιο πολύ από όλα μου άρεσε το βλέμμα του Πάρις όταν είδε τον κύβο!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε δει και το Ashes to Ashes και το Child's Play.

 

Πολύ καλά και τα δυο. Βλέπουμε και στις δυο περιπτώσεις θέματα επιλογής και ταυτότητας.

Το Child's Play ξεκίνησε με το κλασικό λίγο οικογενειακό θέμα της επιλογής του παιδιού, αλλά είχε ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον twist στο τέλος. Ενδιαφέρον ως πολύ ανατριχιαστικό.

 

Θα περίμενουμε λίγο το ΟΚ από τον Νίκο για να πάμε παρακάτω. Έτσι κι αλλιώς, τέλος οι χριστουγεννιάτικες διακοπές, οπότε αρχίζουν πάλι και οι σχετικές αργοπορίες στον συντονισμό του σπιτικού μας καναπέ.

Link to comment
Share on other sites

Good Shepherd. Εδώ λέω ΝΑΙ. Καιρός ήταν να δοθεί μια κάποια προσοχή στο προλεταριάτο του Τρεκντομ. Ενδιαφέρον, και από τους λόγους που ξεχωρίζει στα μάτια μου το Βόγιατζερ.

 

Live Fast and Prosper. Κυρίως LOL. Το «Βόγιατζερ» ξέρει να ξαφνιάζει. Σαν σειρά πάει where no Trek has gone before, ίσως γιατί πλέον, όταν προβαλλόταν, ήταν η πιο προχωρημένη από πλευράς σεναριακής εξέλιξης. Θα έλεγα μάλιστα ότι δεν άφησε και τίποτα για το Enterprise που ακολούθησε, κύριε Νίκο μας.

 

Muse. Ξανά, αναπάντεχο επεισόδιο με μια καλή ιδέα από πίσω. Αν ήταν διπλό, θα είχαν την ευκαιρία να το κάνουν και ακόμα πιο «ελληνικό».

Link to comment
Share on other sites

Spirit Folk.

Και όμως... μου άρεσε! Καλή η εξερεύνηση του «τι γίνεται όταν τα ολογράμματα αποκτούν συνείδηση», που βέβαια την έχουμε δει και άλλες φορές (πχ. Μόριαρτι) αλλά εδώ την πήγαν ένα βήμα παραπέρα, συν ότι ήταν πολύ διασκεδαστικό το όλο σετ με τους χωριανούς. Αλλά με αυτό ολοκληρώνουμε τα ολοντέκ επεισόδια, έτσι; Δεν έμεινε κάτι άλλο να γίνει σε αυτά (ελπίζω). Και ευτυχώς, το Enterprise δεν έχει ολοντέκ, αν θυμάμαι καλά (αφού στο TNG ήταν μια νέα εφεύρεση...)

 

Καταλαβαίνω ότι έχω μείνει πίσω και δεν θέλω να σας καθυστερώ. Θα δω 2-3 επεισόδια μες την εβδομάδα μήπως σας προλάβω, αλλά αν εσείς θέλετε να τρέξετε δεν υπάρχει αντίρρηση.
 

Link to comment
Share on other sites

Ashes to ashes

 

Δεν μπόρεσα να το ευχαριστηθώ όσο θα έπρεπε (αν και καλή ιστορία κατά τα άλλα) επειδή μου ήταν αδύνατο να κάνω το λογικό άλμα που μας ζητούσαν οι σεναριογράφοι: Υπήρχε σχέση του Κιμ και της Ένσιν (από την Ακαδημία ακόμα!) και εμείς δεν την είχαμε δει / ακούσει ποτέ (την κοπέλα). Επίσης: Μετά από τόσο και τόσο καιρό που έτρεχε να φύγει μακριά από τους Κοβάλι, άλλαξε γνώμη σε λίγες μέρες στο Βογιατζερ, χωρίς κάποιο ιδιαίτερα πειστικό λόγο. Αντίθετα, είχε μόλις κάνει και σχέση... Αυτά... Τι να γίνει, όταν δεν νιώθω άνετα με το σενάριο δεν μου βγαίνει το επεισόδιο...

Link to comment
Share on other sites

Ashes to ashes

 

Δεν μπόρεσα να το ευχαριστηθώ όσο θα έπρεπε (αν και καλή ιστορία κατά τα άλλα) επειδή μου ήταν αδύνατο να κάνω το λογικό άλμα που μας ζητούσαν οι σεναριογράφοι: Υπήρχε σχέση του Κιμ και της Ένσιν (από την Ακαδημία ακόμα!) και εμείς δεν την είχαμε δει / ακούσει ποτέ (την κοπέλα).

Θυμάσαι πως έχεις ορίσει την πλοκή; Η κάθε ιστορία, άρα και η ζωή στο σκάφος, καλύπτεται από τις αναγκαίες στιγμές που πρέπει να δούμε. Καμιά φορά οι σεναριογράφοι είναι τυχεροί, και κάποιος κομπάρσος, τρίτος χαρακτήρας ή γκεστ, δίνει έναυσμα για κάποια μελλοντική ιδέα, και ο θεατής λέει "α ναι, τον θυμάμαι αυτόν." Άλλες φορές έρχονται ωραίες ιδέες χωρίς όμως το εδραιωμένο φόντο. Εμένα δεν με ενοχλεί. Το δέχομαι ότι την συγκεκριμένη κοπέλα-σχέση "δεν έτυχε" να τη δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Good Shepherd. Εδώ λέω ΝΑΙ. Καιρός ήταν να δοθεί μια κάποια προσοχή στο προλεταριάτο του Τρεκντομ. Ενδιαφέρον, και από τους λόγους που ξεχωρίζει στα μάτια μου το Βόγιατζερ.

 

Live Fast and Prosper. Κυρίως LOL. Το «Βόγιατζερ» ξέρει να ξαφνιάζει. Σαν σειρά πάει where no Trek has gone before, ίσως γιατί πλέον, όταν προβαλλόταν, ήταν η πιο προχωρημένη από πλευράς σεναριακής εξέλιξης. Θα έλεγα μάλιστα ότι δεν άφησε και τίποτα για το Enterprise που ακολούθησε, κύριε Νίκο μας.

 

Muse. Ξανά, αναπάντεχο επεισόδιο με μια καλή ιδέα από πίσω. Αν ήταν διπλό, θα είχαν την ευκαιρία να το κάνουν και ακόμα πιο «ελληνικό».

 

Τα έχουμε δει κι εμείς και τα τρία.

Για το Good Shepherd θα συμφωνήσω εν μέρει με τον Ντίνο ότι είναι καλά να βλέπουμε και τους κατώτερους. Παλιά έλεγα ότι θα ήθελα να δω ένα επεισόδιο που να λέγεται "Η Καθημερινή Ζωή στο Enterprise". Διαφωνώ ωστόσο με την αληθοφάνεια της επιλογής και των τριών μαζί από την αφεντικίνα για την αποστολή -όσο ρουτίνα και να ήταν. Στη θέση της θα έπαιρνα οπωσδήποτε κι έναν από τους έμπειρους και δοκιμασμένους και θα φρόντιζα να μην γίνει τόσο εμφανές ότι παίρνω και τους τρεις μαζί επειδή ήταν οι "ανάξιοι". (Πολλή ψυχολογία σχολείου, ε :))

 

Live Fast and Prosper. Διασκεδαστικό σίγουρα.

 

Muse. Επίσης διασκεδαστικό. Τι τραβάνε οι ποιητές και οι συγγραφείς σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γαλαξία!

 

Μια μικρή στάση εδώ πέρα και τα ξαναλέμε σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Child's Play

 

Καλό επεισόδιο. Γιατί ο Ιτσέμπ δεύτερη φορά και όχι κάποιο από τα άλλα παιδιά; Δεν το κατάλαβα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Child's Play

 

Καλό επεισόδιο. Γιατί ο Ιτσέμπ δεύτερη φορά και όχι κάποιο από τα άλλα παιδιά; Δεν το κατάλαβα αυτό.

Δεν είχαν μεταλλάξει όλα τους τα παιδιά σε όπλα κατά των Μποργκ. Σκοπός τους δεν ήταν να μείνουν άτεκνοι. Ο Ίτσεμπ ήταν ήδη έτοιμος. Γιατί να τον χαραμίσουν κρατώντας τον και να επιβαρύνουν κι άλλο παιδί τους; Σκληρό αλλά λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Good Shepherd

 

Ευχάριστη η αλλαγή με το κατώτερο πλήρωμα... Ένα τέτοιο επεισόδιο είχε και το TNG, θα θυμάστε. Μόνο που εκεί κάποιος ή κάποιοι από τους lower ranks είχε χαθεί, καλά δεν θυμάμαι;

Link to comment
Share on other sites

Live Fast and Prosper

 

Έξυπνο, αν και λίγο βιαστικό στην κατάληξή του. Με τον γιατρό να μπορεί να μετακινηθεί παντού και να παίρνει και όποια μορφή θέλει, οι σεναριογράφοι έχουν δημιουργήσει ένα τεχνητό changeling, κάτι που δεν με ενθουσιάζει.

 

Στο τέλος, περίμενα να αποκαλυφθεί η ψευδο-Τζέινγουεϊ με μια σκηνή που δεν ήρθε: Ο ψευδο-Τσακοτέ της τραβά την περούκα και αυτή μένει στη θέση της (δεν γίνεται να αποσπαστεί κάτι... ολογραφικό).

Link to comment
Share on other sites

Muse

 

Πολύ ωραίο επεισόδιο. Από τα καλά του VOY. Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι πώς γίνεται να είσαι δεμένος 8 μέρες σε μια καρέκλα και μετά απλά να σηκώνεσαι, αλλά τέλος πάντων.

 

Σας έπιασα;

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Muse

 

Πολύ ωραίο επεισόδιο. Από τα καλά του VOY. Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι πώς γίνεται να είσαι δεμένος 8 μέρες σε μια καρέκλα και μετά απλά να σηκώνεσαι, αλλά τέλος πάντων.

 

Σας έπιασα;

Πω-πω-πω τι πας και προσέχεις! Δεν πιάνεσαι λέμε!

 

Άντε παππού, μας έπιασες... :showoff:

 

Fury Το παρακολούθησα με μια κάποια αμηχανία. Λες και γινόταν κάποιο σχόλιο για όσα συνέβησαν στα παρασκήνια με την απομάκρινση της ηθοποιού. Θα μπορούσαν να βρουν μια πιο γλυκιά πλοκή, κάτι πιο νοσταλγικό. Αλλά εντάξει, κάπως το στρώνουν με το φινάλε.

 

LifeLine Ε-ξαι-ρε-τι-κό. Υπέροχο επεισόδιο. Δεν έχω σπόιλερ να το χαλάσω.

 

The Haunting of Deck Twelve Το βρήκα λίγο άστοχο. Μάλλον θέλανε να κάνουνε κάποιο "τρομακτικό" επεισόδιο, αλλά δύσκολο. Δεν τους βγήκε.

 

Unimatrix Zero Το διπλό, και πάμε για τον τελικό κύκλο. Όσον αφορά την υπόθεση της ιστορίας... αν σας πείσει το "Unimatrix Zero" σαν ιδέα, δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα να το απολαύσετε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Muse

 

Πολύ ωραίο επεισόδιο. Από τα καλά του VOY. Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι πώς γίνεται να είσαι δεμένος 8 μέρες σε μια καρέκλα και μετά απλά να σηκώνεσαι, αλλά τέλος πάντων.

 

Σας έπιασα;

Πω-πω-πω τι πας και προσέχεις! Δεν πιάνεσαι λέμε!

 

1. Άντε παππού, μας έπιασες... :showoff:

 

2. Fury Το παρακολούθησα με μια κάποια αμηχανία. Λες και γινόταν κάποιο σχόλιο για όσα συνέβησαν στα παρασκήνια με την απομάκρινση της ηθοποιού. Θα μπορούσαν να βρουν μια πιο γλυκιά πλοκή, κάτι πιο νοσταλγικό. Αλλά εντάξει, κάπως το στρώνουν με το φινάλε.

 

3. LifeLine Ε-ξαι-ρε-τι-κό. Υπέροχο επεισόδιο. Δεν έχω σπόιλερ να το χαλάσω.

 

4. The Haunting of Deck Twelve Το βρήκα λίγο άστοχο. Μάλλον θέλανε να κάνουνε κάποιο "τρομακτικό" επεισόδιο, αλλά δύσκολο. Δεν τους βγήκε.

 

Unimatrix Zero Το διπλό, και πάμε για τον τελικό κύκλο. Όσον αφορά την υπόθεση της ιστορίας... αν σας πείσει το "Unimatrix Zero" σαν ιδέα, δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα να το απολαύσετε.

 

 

1. Μπα, έχουμε γκαζώσει λίγο κι έχουμε δει και τα τρία παρακάτω και μας μένει μόνο το διπλό.

 

2. ΟΚ. Όχι και πολύ καλό το Fury. Και δεν το έχω και καθόλου με τα πήγαινε-έλα στο χρόνο -ειδικά αν δεν είναι πολύ καλά.

 

3. LifeLine: Άψογο, εξαιρετικό, φοβερό. Νομίζω ότι θα είναι ένα από τα επεισόδια που θα ξαναδώ μόλις τελειώσει η σειρά.

 

4. The Haunting of Deck Twelve. Καλά, ΟΚ. Πλάκα είχε. Πάμε παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Fury

 

Δεν βρήκα να «στρώνει με το φινάλε»: Αντίθετα από εσάς, μου άρεσε σε γενικές γραμμές ως το φινάλε, όπου ο τρόπος που άλλαξε συμπεριφορά η Κες ήταν... άσε. Και αλήθεια, γιατί έπρεπε να μας χαλάσουν τόσο πολύ την Κες; Θα πείτε διάστημα είναι εκεί, μπορεί να συμβούν τα πάντα... χμ...

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..