Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

 

Tinker, Tenor, Doctor, Spy

 

(α) Η πιο καταπληκτική εισαγωγή επεισοδίου Βόγιατζερ. Δεν ξέρω πόσες φορές το έχεις δει Ντίνο αυτό το κλιπάκι, αλλά εγώ το είδα πέντε χτες και σήμερα -και δεν ξέρω πόσες άλλες στο παρελθόν. Εμπνευσμένο! Να δούμε τι θα μας πει και η Βάσω. Ωραίες και οι υπόλοιπες σκηνές, κορυφαίο το «Resist!».

(β) Ωραίοι εξωγήινοι!

(γ) Εντάξει, δεν είναι πειστική η αναδίπλωση των (β) παραπάνω στο τέλος, αλλά δεν πειράζει.

 

Θα περιμένω μήνυμα για να προχωρήσω.

Ναι σε όλα και πως να διαφωνήσει κανείς. Ένα έξοχο επεισόδιο από κάθε άποψη. Η εισαγωγή είναι σκηνή ανθολογίας!

 

 

Χαίρομαι που συμφωνείτε. Θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σας. :)

 

Προχωρώ αύριο παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

 

Προχωρώ αύριο παρακάτω.

 

Alice. Κλισέ, αλλά έξυπνα δοσμένο. Ωραίο το δέσιμο με τον εξωγήινο έμπορο στο τέλος.

 

Riddles. Πανέμορφο και συγκινητικό. Εξέχει ο Τούβοκ, και φτιάχνει ωραίο "ζευγάρι" με τον Νήλιξ.

 

Dragon's Teeth. Επικό επεισόδιο. Έφτιαχνε άνετα ένα διπλό, αλλά τελικά μπράβο τους.

Link to comment
Share on other sites

Alice:

Καλά, εντάξει. Το είδαμε κι αυτό. Ο έμπορος μού φάνηκε πολύ διασκεδαστικός στην αρχή. Θα ήθελα να είχα δει λίγο περισσότερο παζάρεμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το Riddles.

Γλυκό και συγκινητικό και πολύ όμορφος και λετπός ο τρόπος που έμεινε ένα κάτι ελάχιστο από την περιπέτεια στον Τούβοκ στο τέλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Alice

 

Μέτριο. Και νομίζω έχουμε ξαναδεί την ίδια ιδέα ή κάνω λάθος;

 

...καλός ο Πάρις με το γενάκι, αν και εκτός πρωτοκόλλου!

Link to comment
Share on other sites

Alice

 

Μέτριο. Και νομίζω έχουμε ξαναδεί την ίδια ιδέα ή κάνω λάθος;

 

...καλός ο Πάρις με το γενάκι, αν και εκτός πρωτοκόλλου!

Πέραν του Christine του Στήβεν Κινγκ, που θυμίζει αυτό εδώ, μούρχεται στο νου και το The Muse του DS9, όπου εκεί η μανία ήταν του γιου του Σίσκο, με τη συγγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Dragon's Teeth. Πολύ καλό επεισόδιο. Αλλά έχει δίκιο ο Ντίνος. Φαίνεται πως χρειάζεται μια συνέχεια. Για να δούμε αν θα έχει όπως μας υποσχέθηκαν στην τελευταία σκηνή.

Link to comment
Share on other sites

One Small Step Καλό επεισόδιο. Άλλο ένα κεφάλαιο στο "Η Σέβεν εκπαιδεύεται."

 

The Voyager Conspiracy Κάκιστο. Δεν μου άρεσε. Αποτυγχάνει γιατί δεν πείθει.

 

 

Pathfinder Εδώ Νίκο μη βγάλεις κιχ στους καινούργιους. Καθόλου spoilers! Ένα από τα καλύτερα επεισόδια της σειράς. ΕΞΟΧΟ από κάθε άποψη. Γέλιο, νοσταλγία, αγωνία, τι στιγμές, τι φινάλε. Με παρέα ποπ-κορν και χαρτομάντηλα. Από τα πολύ αγαπημένα μου. Το θεωρώ ανώτερο και του τελευταίου της σειράς. Ζηλεύω τη Βάσω και τον Κώστα που θα το δουν για πρώτη φορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είδαμε το One Small Step.

Μας άρεσε πάρα πολύ. Εγώ πραγματικά συγκινήθηκα. Δεν ήταν μόνο η Seven Που εκπαιδεύεται, ήταν πολύ παραπάνω. Μου ξύπνησε τον παλιό μου ενθουσιασμό για την εξερεύνηση του διαστήματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

The Voyager Conspiracy: Η βολτίτσα στο παρελθόν μου άρεσε. Ο δυο διαφορετικές εκδοχές για το τι έγινε στο Array επίσης. Δεν μας εξήγησε όμως τι έγινε πραγματικά με το tractor beam και δεν ήταν λογικό να έχουμε τόσο γρήγορη μεταστροφή της Seven στο τέλος. Δυο καλές κουβέντες και εντάξει εκεί που έβλεπε τόση συνωμοσία γύρω της.

Τέλος πάντων. Κούτσα-κούτσα καταφέρνουνε και τα τρώνε τα έτη φωτός. :)

Link to comment
Share on other sites

Είδαμε το One Small Step.

Μας άρεσε πάρα πολύ.

 

Ναι, ήταν καλό. Χεχε δεν θα σχολιάσεις που βρήκαν πάλι μπροστά τους το γήινο relic σκάφος;

Link to comment
Share on other sites

Pathfinder Εδώ Νίκο μη βγάλεις κιχ στους καινούργιους. Καθόλου spoilers! Ένα από τα καλύτερα επεισόδια της σειράς. ΕΞΟΧΟ από κάθε άποψη. Γέλιο, νοσταλγία, αγωνία, τι στιγμές, τι φινάλε. Με παρέα ποπ-κορν και χαρτομάντηλα. Από τα πολύ αγαπημένα μου. Το θεωρώ ανώτερο και του τελευταίου της σειράς. Ζηλεύω τη Βάσω και τον Κώστα που θα το δουν για πρώτη φορά.

 

Συμφωνώ! Υπέροχο επεισόδιο. Χαίρομαι πάρα πολύ που το είδαμε. Και καλά κάνατε και δεν μιλήσατε. Είχαμε νοσταλγήσει και τους παλιούς, έδεσε τόσο όμορφα με την "εποχή" του και είχε και εξαιρετικό τέλος. Πραγματικά τέλειο!

 

 

 

Ναι, ήταν καλό. Χεχε δεν θα σχολιάσεις που βρήκαν πάλι μπροστά τους το γήινο relic σκάφος;

E, λέω να μην κάνω συνέχεια την ξινή, δεδομένου ότι το επεισόδιο ήταν πάρα πολύ συγκινητικό.

 

Θα δούμε ξανά τη Δευτέρα.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Pathfinder

 

Εξαιρετικό. Νομίζω το μόνο επεισόδιο του VOY που μου έφερε δάκρυα στα μάτια (ξανά. Όπως και την πρώτη φορά που το είδα).

Link to comment
Share on other sites

Pathfinder

 

Εξαιρετικό. Νομίζω το μόνο επεισόδιο του VOY που μου έφερε δάκρυα στα μάτια (ξανά. Όπως και την πρώτη φορά που το είδα).

Χείμαρρος το δικό μου κλάμα, κι ας το έβλεπα... πέμπτη ή έκτη φορά. Είδες όμως ε, όταν η σκηνοθεσία είναι καλή, δεν κολάς σε θέματα τύπου "τι σύμπτωση να μπει τώρα ο Ναύαρχος Πάρις - ο ίδιος κιόλας - στο εργαστήρι ... και εννοώ κοτζάμ ναύαρχος γιατί να μη στείλει έναν γραμματέα ή να πάρει έστω ένα τηλέφωνο - α, έχουν τηλέφωνα τότε;" :awink:

 

Και τώρα προσοχή, ακολουθούν υπέροχα επεισόδια.

 

Fair Haven. Εδώ ήμουν έτοιμος να αστειευτώ. Θα έλεγα "σίγουρα ένα από τα αγαπημένα του Νίκου" καθώς είναι ένα επεισόδιο που αφορά ξεκάθαρα το χόλοντεκ. Το είδα χθες και άλλαξα γνώμη. Μου είχε αρέσει και παλιά, όμως αυτή τη φορά πρόσεξα ότι είναι ίσως ένα από τα σημαντικότερα επεισόδια της σειράς γιατί χειρίζεται εκ βαθέων το θέμα Τζέϊνγουεη = γυναίκα. Σημαντικά κεντρική η σκηνή που η κάπτεν τα λέει με τον γιατρό-εξομολογητή στον διάδρομο, δεν την έχουμε δει ποτέ τόσο ευάλωτη και ξεγυμνωμένη. (Καλύτερη στιγμή: "Delete the wife.")

 

Blink of an Eye. Έξοχη Ε.Φ. Όχι ορίτζιναλ σαν ιδέα, τέλεια όμως σερβιρισμένο, από άποψη πλοκής όπως θα έλεγε και ο Νίκος. Είναι το ένα επεισόδιο της σειράς που δείχνω αντιπροσωπευτικά ως δείγμα σε φίλους που δεν έχουν ξαναδεί καθόλου Βόγιατζερ. Είναι αγαπημένο.

 

Virtuoso. Ε, τι να πω. Τα λόγια είναι φτώχεια. Ε.Φ. και απόλαυση ο Ντόκτορ.

Link to comment
Share on other sites

The Voyager Conspiracy

 

Δεν νομίζω να συνέβη τίποτα με εκείνο το τράκτορ μπιμ, Βάσω. Καλούτσικο επεισόδιο (είδα πρώτα το Pathfinder για να προλάβω τους σχολιασμούς σας).

Link to comment
Share on other sites

Δυο επεισόδια σήμερα. Πώς φαίνεται ότι μόλις έκλεισαν τα σχολεία :-)

 

Fair Haven. Επιτέλους, μια ανθρώπινη στιγμή από την καπετάνισσα. Ας ήταν και ολόγραμμα. Καιρός ήταν, ρε παιδιά. Έτσι, να βλέπουμε και καμιά ανθρώπινη αδυναμία. Καλό ήταν.

 

Blink of an Eye. Ωραιότατο. Πολύ καλή ιδέα κι ας την ξέρουμε κι από αλλού. Πήγα να γκρινιάξω όταν μπήκαν στον Voyager και τους βρήκαν παγωμένους στο χρόνο, αλλά το έσωσαν με την επαναφορά τους. Μου φάνηκε από τα καλύτερα που έχουμε δει στη σειρά. Δίκιο έχει ο Ντίνος, είναι εξαιρετικό δείγμα για τους αμύητους. Θα μπορούσε να γίνει και διπλό και να μας δείξει και την αλληλεπίδραση του γιατρού κάτω στον πλανήτη, καθώς και περισσότερες ακόμα εξελίξεις στη ζωή τους, αλλά θα ήταν πολύ ακριβό φαντάζομαι από σκηνικά και ηθοποιούς.

Edited by Tiessa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fair Heaven

 

Έχεις δίκιο Ντίνο, από το σημείο που τα λέει με το γιατρό ως το τέλος, έχει το ενδιαφέρον του. Κατά τα άλλα, βέβαια, υπομονή έκανα.  Α, ναι: Όπως λες, καλύτερη στιγμή, σβήσε τη σύζυγο, χεχε. Ωραίος και ο μπάρμαν, ως ηθοποιός εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Blink of an Eye

 

Τώρα κατάφερα να το δω! Πολύ καλό, πράγματι. Ωραίος και ο αστροναύτης ως την τελευταία σκηνή.

 

Το παιδί του γιατρού τι το ήθελαν;

Link to comment
Share on other sites

Blink of an Eye

 

Το παιδί του γιατρού τι το ήθελαν;

Μάλλον κάποια σεναριακά σχέδια για το μέλλον που τελικά δεν υλοποιήθηκαν. Ή κατάλοιπο μεγαλύτερου σεναρίου, που έδειχνε την ιστορία του γιατρού στον πλανήτη, αλλά δεν χώρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Memorial. Δυνατό επεισόδιο, ή μάλλον δυνατή ιδέα, γιατί ήταν κάπως χλιαρή η εκτέλεση του. Με έπεισαν δηλαδή οι ερμηνείες για το ψυχικό τραύμα που υπέστησαν οι χαρακτήρες, αλλά δεν με περιέλαβε και μένα ώστε να νιώσω το ίδιο. Ίσως γιατί δεν υπήρχε χρόνος για να «γνωρίσω» τα θύματα ή αποφεύχθηκε επίτηδες. Ο πομπός είχε την κατασκευαστική λογική με τον άλλο, εκείνο του Inner Light, στο TNG.

 

Tsunkatse. Καμιά φορά σκέφτομαι, με τέτοιο τίτλο, τι άλλο θα ήταν. Και δεν ξέρω γιατί. Τέλειο κλασσικό κλισέ του μύθου των μονομάχων, με τον παλιό, τον κουρασμένο Χιρότζεν που εκπαιδεύει την αντίπαλο του για τη μάχη μέχρι θανάτου. Με guest star τον πιο guest ηθοποιό στον κόσμο του Τρεκ, Jeffrey Combs. Έχει κεντρικό ρόλο και στη σειρά Enterprise.

 

Collective. Άλλη μια σημαντική εξέλιξη στο νήμα της Σέβεν, αλλά και της σειράς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Memorial. Δυνατό επεισόδιο, ή μάλλον δυνατή ιδέα, γιατί ήταν κάπως χλιαρή η εκτέλεση του. Με έπεισαν δηλαδή οι ερμηνείες για το ψυχικό τραύμα που υπέστησαν οι χαρακτήρες, αλλά δεν με περιέλαβε και μένα ώστε να νιώσω το ίδιο. Ίσως γιατί δεν υπήρχε χρόνος για να «γνωρίσω» τα θύματα ή αποφεύχθηκε επίτηδες. Ο πομπός είχε την κατασκευαστική λογική με τον άλλο, εκείνο του Inner Light, στο TNG.

 

Tsunkatse. Καμιά φορά σκέφτομαι, με τέτοιο τίτλο, τι άλλο θα ήταν. Και δεν ξέρω γιατί. Τέλειο κλασσικό κλισέ του μύθου των μονομάχων, με τον παλιό, τον κουρασμένο Χιρότζεν που εκπαιδεύει την αντίπαλο του για τη μάχη μέχρι θανάτου. Με guest star τον πιο guest ηθοποιό στον κόσμο του Τρεκ, Jeffrey Combs. Έχει κεντρικό ρόλο και στη σειρά Enterprise.

 

Collective. Άλλη μια σημαντική εξέλιξη στο νήμα της Σέβεν, αλλά και της σειράς.

 

O.T.

Like για το ολόσωστο ποστ και ειδικά το "αποφεύχθηκε": ο κος Τουίτι μας μάλλον πήρε χάπια που θεραπεύουν την ορθογραφία, τελευταία. Άντε, για να μη λέμε μόνο τα κακά :).
Link to comment
Share on other sites

Memorial. Δυνατό επεισόδιο, ή μάλλον δυνατή ιδέα, γιατί ήταν κάπως χλιαρή η εκτέλεση του. Με έπεισαν δηλαδή οι ερμηνείες για το ψυχικό τραύμα που υπέστησαν οι χαρακτήρες, αλλά δεν με περιέλαβε και μένα ώστε να νιώσω το ίδιο. Ίσως γιατί δεν υπήρχε χρόνος για να «γνωρίσω» τα θύματα ή αποφεύχθηκε επίτηδες. Ο πομπός είχε την κατασκευαστική λογική με τον άλλο, εκείνο του Inner Light, στο TNG.

 

 

Καλό ήταν το Memorial. Εμένα δηλαδή μού άρεσε πολύ σαν ιδέα. Ο Κώστας το βρήκε μάλλον μέτριο.

Το Inner Light του TNG δεν το θυμάμαι καθόλου :bag:

 

Θα δούμε αύριο άλλο ένα και μ' αυτό θα κλείσουν και οι "θεατικοί" στόχοι του 2013. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..