Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Στο τόπικ του Endgame διατυπώνονται κάποιες καλές απόψεις. Θα ομολογήσω ότι ενώ την πρώτη φορά που είδα το τελευταίο επεισόδιο δεν έμεινα παραπονεμένος, τώρα, που μάλλον λόγω πολλαπλών θεάσεων και ζεστάματος προς τους χαρακτήρες, ένιωσα να με παράτησαν στα μισά του λουτρού. Είχα κι εγώ ανάγκη κανένα μισάωρο με τους χαρακτήρες πίσω στη Γη, με τη Σέβεν να συναντά τη θεία της βρε αδερφέ, να κάνουν ένα πίκνικ όλοι μαζί έστω! Το εναλλακτικό μέλλον με το reunion στην αρχή ήταν ενδιαφέρον, αλλά ήταν ταυτόχρονα σοκ και ξενέρωμα. Ήταν καιρό μετά την ημερομηνία της επιστροφής τους και σα να μην είχε κανένας τους μια λίγη συγκίνηση για το όλο θέμα. Ε το είχα ανάγκη αυτό. Ποιος δεν θα το είχε; Ναι, η δράση με τους Μποργκ ήταν πολύ καλή (με βασίλισσα αυτή τη φορά την Άλις Κριτζ, την κινηματογραφική ηθοποιό του First Contact), αλλά το ζουμί ήταν και παραμένει οι χαρακτήρες και οι μεταξύ τους σχέσεις. Μας ... εγκατέλειψαν θαρρείς, μετά από εφτά σεζόν παρέα!

 

Η σφαίρα μάλλον ρούφηξε μέσα της το Βόγιατζερ, γιατί το Βόγιατζερ του το επέτρεψε με πονηρό ασκοπό, αλλά όπως λέει και ο Σποκ στο τόπικ, ήταν σα να αυτοκτονούσαν οι Μποργκ. Οι σεναριογράφοι, με συναισθηματική αφέλεια, ήθελαν να πουν "τσα" στο κοινό για ένα πιο φανταχτερό φινάλε.

 

Και ναι, ενώ το έχω δικαιολογήσει... όταν έβλεπα τον Τσακοτέ δίπλα στη Τζέινγουεη έλεγα συχνά "Φίλα τη! Όρμα της!" - έκαμνα γκριμάτσες όταν φιλιόταν με τη Σέβεν. Δεν ξέρω γιατί. Ωραίοι και οι δύο, αλλά δεν το έβλεπα να δουλεύει, δεν είχε υπόβαθρο! (το επεισόδιο της Σέβεν στο χόλοντεκ δεν φτάνει) Ένσταση!

 

Να δούμε τι θα πει και ο Νίκος. :awub:

Edited by DinoHajiyorgi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα το τεχνολογικό κομμάτι (οι Κλίνγκον, το Χαμπ, η σφαίρα στο τέλος - η οποία μάλλον εφευρέθηκε για να βγει το VOY θεματικά από μέσα της-, το παθογόνο που κόλλησε τόσο εύκολα στη βασίλισσα η βάβω Τζέινγουέι...) και όπως λέτε και εσείς, ένα επεισόδιο που δεν θα μείνει στη μνήμη, εξάλλου δεν το θυμόμουν καν από την πρώτη φορά!

 

Όσο για αυτό που λέτε (σωστά) για τους χαρακτήρες: Το συμπύκνωσαν σε εκείνα τα λόγια του Χάρι, για το ταξίδι και τον προορισμό -και αυτό ήταν όλο.

 

Αν θέλετε, μπορούμε να ξεκινήσουμε πανηγυρικά το Σάββατο το ΕΝΤ. Αυτή τη φορά να το πάμε μαζί, όμως. Έχεις κάνει τις προμήθειές σου, Βάσω;

Link to comment
Share on other sites

Λόγω κωλυμάτων σε πολλά μέτωπα, δεν το βλέπω πιθανό να μπορούμε να ξεκινήσουμε αυτό το Σάββατο και γενικά μέσα στην επόμενη εβδομάδα.

Επίσης, ο Ντίνος ανέφερε ότι δεν έχει την πρώτη σεζόν, οπότε ζορίζει το πράγμα για να ξεκινήσουμε τόσο σύντομα όλοι μαζί.

 

Πάντως, τώρα που τελείωσε το Voyager και μια που είπαμε να το συζητήσουμε, θα (ξανα)πω ότι ήταν η σειρά που μου άρεσε λιγότερο μέχρι στιγμής.

Ίσως να έφταιγε που οι ιδέες αναγκαστικά ανακυκλώνονται. Ίσως να μην θεωρούσα πολύ λογικό να επιμένουν σε Starfleet ιδανικά τόσο μακριά από την πατρίδα τους.

Ίσως απλά να μην μου έκανε η χημεία τους.

Η Τζέινγουέι μού ήταν πολύ συχνά αντιπαθής έως πολύ αντιπαθής και δεν μου άρεσε καθόλου η φωνή της.

Οι υπόλοιποι μου ήταν συμπαθείς αλλά πολύ χλιαρά συμπαθείς, με αποτέλεσμα σπάνια να με ενθουσιάζουν.

Ο Τσακότε ήταν άχρωμος σε σχέση με τους first officers που είχαμε γνωρίσει στις άλλες σειρές: Spock και Kira ήταν πραγματικά οι αγαπημένοι μου.

Ούτε ο Τούβοκ μου άρεσε πολύ -ήταν χλωμή απομίμηση του Spock.

Πιο καλές οι περιπτώσεις του γιατρού και της Seven και εν γένει τα Seven-επεισόδια ήταν τα πιο καλά.

 

Τέλος πάντων. Αισθάνομαι ότι μετά από τόσα επεισόδια που είδα, δεν είναι και σωστό να γκρινιάζω. Μπορεί αν τα είχα δει πρώτα να είχα εντελώς άλλη εικόνα για τα όσα συνέβαιναν, μπορεί απλώς να είχε επισκιάσει ο γκρίζος χαρακτήρας του DS9 τους πολύ λευκούς του Voyager.

Μήπως απλά γίνομαι μια στρίφνω που της ξινίζουν όλα; 

Το Enterprise θα δείξει. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάπου έχω αναφέρει και εγώ ότι ήταν η σειρά που μου άρεσε λιγότερο. Είχε μεν αυτό το στοιχείο που άρεσε στον Ντίνο (νέα επαφή κάθε εβδομάδα) αλλά και τις αδυναμίες που κατά καιρούς έχουν αναφερθεί. Θα συμφωνήσω και για τις ερμηνείες: Ο αδύναμος κρίκος ήταν η Mulgrew. Δεν ήταν κακή, ειδικά προς το τέλος τη συμπαθείς κιόλας, αλλά οπωσδήποτε δεν ήταν στο ύψος των άλλων καπετάνιων που γνωρίσαμε. Θα πρόσθετα και τον McNeill σε αυτούς που παίζανε καλά, με κορυφαίους τους Πικάρντο και Ράιαν που αναφέρεις...

 

Αν και αρχικά, όταν είχα δει σκόρπια 5-6 επεισόδια του ΕΝΤ στην τηλεόραση δεν μου είχε αρέσει, αργότερα, όταν παρακολούθησα τη σειρά σε dvd αναθεώρησα. Είναι αρκετά καλό, χωρίς βέβαια να φτάνει το DS9. Οπότε, υπομονή.

 

Για τον Ντίνο έχει... βρεθεί λύση, αλλά συμφωνώ να ξεκινήσουμε το άλλο Σαββατοκύριακο, κατόπιν νέας συνεννόησης. Χρειάζεται και λίγη αποτοξίνωση εξάλλου.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη σεζόν Star Trek - Enterprise ελήφθη. Lock and load και κατόπιν αποτοξινωσούλας, αναμένω έτοιμος. :ablush:

 

post-1004-0-02995300-1394645608_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

The Void

 

Καλό, αλλά δεν πείστηκα ότι Τούβοκ / Τσακοτέ πήγαν να της πουν να ξεχάσουν τις αρχές τους. Αυτός ήταν πράγματι ο Τούβοκ που γνωρίζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ, για να μην σας ταλαιπωρώ με την αναμονή και αναρωτιέστε πόση αποτοξίνωση μου χρειάζεται, δηλώνω τα κάτωθι:

Τις επόμενες μέρες θα λείπω με το σχολείο ταλαιπωρία εκδρομή. Από Πέμπτη 20 αρχίζει το sff-rated, συνεπώς βγαίνει όλη η εβδομάδα εκτός και κολλητά έχουν (και θα έχουν) συσσωρευτεί μερικές υποχρεώσεις ακόμα για τα απογεύματα.

Πιθανότερη ημερομηνία έναρξης από μας λοιπόν θα είναι η Κυριακή 30 Μαρτίου. Αν θυμάμαι καλά, το πρώτο επεισόδιο είναι κι εκεί διπλό, οπότε θέλει και το χρόνο του. Άντε, λίγο ακόμη και θα σας έλεγα να ξεκινήσουμε πρωταπριλιά :).

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόττερη ημερομηνία έναρξης από μας λοιπόν θα είναι η Κυριακή 30 Μαρτίου. Αν θυμάμαι καλά, το πρώτο επεισόδιο είναι κι εκεί διπλό, οπότε θέλει και το χρόνο του. Άντε, λίγο ακόμη και θα σας έλεγα να ξεκινήσουμε πρωταπριλιά :).

Οκ λοιπόν, καμία αντίρρηση. 30 Μαρτίου it is.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Workforce

 

Καλό επεισόδιο. Μου άρεσε να βλέπω τους ήρωες να δρουν και να κινούνται φυσιολογικά σε ένα ξένο περιβάλλον. Άντε, έρωτας και σεξ για την Κάθριν!

Link to comment
Share on other sites

Human Error

 

Συμπαθητικό επεισόδιο, αλλά δεν κατάλαβα πώς άλλαζε η στολή της Σέβεν (και πώς έφευγαν τα εμφυτεύματα). Όλα αυτά τα χρόνια, όποιος θέλει να παίξει ένα ρόλο στο ολοντέκ πρέπει να έχει ντυθεί εκ των προτέρων. Η αφαίρεση στολής στο εσωτερικό και η αντικατάσταση με άλλη, δεν γίνεται... Ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Human Error

 

Συμπαθητικό επεισόδιο, αλλά δεν κατάλαβα πώς άλλαζε η στολή της Σέβεν (και πώς έφευγαν τα εμφυτεύματα). Όλα αυτά τα χρόνια, όποιος θέλει να παίξει ένα ρόλο στο ολοντέκ πρέπει να έχει ντυθεί εκ των προτέρων. Η αφαίρεση στολής στο εσωτερικό και η αντικατάσταση με άλλη, δεν γίνεται... Ή κάνω λάθος;

Δεν κάνεις λάθος. Κοίταξα στο Memory Alpha και στη Wikipedia αλλά δεν το κάνουν θέμα. Δεν ξέρω πως το σκέφτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Author, author

 

Το κομμάτι με τον τύπο που θα αποφάσιζε που φάνηκε πολύ αντιγραφή του TNG που ανέφερε η Βάσω. Κατά τα άλλα, γέλασα με τα κεφάλαια του χολο-νόβελ.

 

...και αυτό ήταν το τελευταίο επεισόδιο που είδα από VOY σε αυτή τη δεύτερη θέαση. Πάμε για ΕΝΤ από βδομάδας, όποτε είστε αμφότεροι έτοιμοι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπε πού πήγε πολυήμερη η Βάσω...

 

Ορεινή Αρκαδία... Και τώρα που το σκέφτομαι, ήταν πολύ τρεκική εκδρομή, καθότι είχε και μια σπηλιά :)  :tease:

Και σοβαρά τώρα, ήταν μια εξαιρετικά όμορφη σπηλιά με σταλακτίτες και όλα τα σχετικά στα Κάψια, λίγο έξω από την Τρίπολη και την επισκεφτήκαμε την τελευταία μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα κάνουμε ένα ράιτ-οφ οι τρεις μας; «Του καναπέ», που λένε;

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα κάνουμε ένα ράιτ-οφ οι τρεις μας; «Του καναπέ», που λένε;

 

Το εννοείς; Αληθινό write-off; Με εισαγωγή από κάποιον και να γράψουμε οι τρεις μας διήγημα; Σε τρεκικό σύμπαν; Ή κλασικό write-off;

Για δώσε καμιά λεπτομέρεια, τι σκέφτηκες;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοώ οι τρεις μας, μάλλον όχι με εισαγωγή αλλά με θέμα. Όχι απαραίτητα τρεκ, δεν το προτιμώ, αλλά αν θέλετε τρεκ, δεν θα πω όχι.

 

Όμως αναρωτιέμαι αν έχω δικαίωμα συμμετοχής σε ράιτ-οφ. Γράφω κάθε 15 μήνες με τον Ντίνο και δεν συμμετέχω ενδιάμεσα, να διαβάζω και να σχολιάζω άλλα. Δυστυχώς. Αλλά αν συμμετέχετε εσείς, με καλύπτετε και εμένα, χεχε...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοώ οι τρεις μας, μάλλον όχι με εισαγωγή αλλά με θέμα. Όχι απαραίτητα τρεκ, δεν το προτιμώ, αλλά αν θέλετε τρεκ, δεν θα πω όχι.

 

Όμως αναρωτιέμαι αν έχω δικαίωμα συμμετοχής σε ράιτ-οφ. Γράφω κάθε 15 μήνες με τον Ντίνο και δεν συμμετέχω ενδιάμεσα, να διαβάζω και να σχολιάζω άλλα. Δυστυχώς. Αλλά αν συμμετέχετε εσείς, με καλύπτετε και εμένα, χεχε...

Με τρομάζει λίγο, λόγω της ανεμπνευσιάς που με δέρνει τα τελευταία χρόνια, αλλά ίσως το κέφι σας είναι μεταδοτικό. Ούτε εγώ λέω όχι (και προτιμώ να μην είναι Σταρ Τρεκ). Ίσως τη χρειάζομαι αυτή την πιεσούλα. Οπότε, δώστε θέμα και αρκετό χρόνο, και βλέπουμε. :asmile: 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει λοιπόν. Μέσα. Κι εγώ προτιμώ όχι τρεκ.

Αλλά, θα προτιμούσα να γίνει το Πάσχα το γράψιμο γιατί πιο μπροστά δεν με βλέπω να συμμετέχω. Και στο ενδιάμεσο, να βρούμε κάποιον πρόθυμο να μας δώσει θέμα.

 

Στο μεταξύ, πάμε την άλλη Κυριακή για ξεκίνημα Voyager, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Enterprise από την άλλη Κυριακή, ναι.

 

Διαλέξτε εσείς ποιος θα μας δώσει θέμα. Εφ, φυσικά. Θα έχουμε 20+ μέρες, ε;

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλη περίπτωση, εσείς οι δύο είσαστε αυτοί που θα πρότεινα να δώσουν θέμα, καθώς θα εμπιστευόμουν το ένστικτο σας. Εφόσον όμως μου κάνετε την τιμή να είστε συμπαίκτες μου, χμμ, τον Μανωλιό τον φοβάμαι ως πολύ "εγκεφαλικό". Ποιος μένει, που να είναι και σοβαρός στις ευθύνες του; Ο Ηφαιστίωνας (aScannerDarkly); Εσύ Βάσω κάποια πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Να αποφασίσουμε πρώτα μεταξύ μας πόσο στενό θέλουμε το θέμα.

 

Τυχαία παραδείγματα ευρύτητας:

  • Ταξίδι στο χρόνο
  • Αποικίες στο διάστημα

 

και «στενότητας»...:

  • Ένας ερευνητής επισκέπτεται αρχαίους πολιτισμούς με χρονομηχανή
  • Μια αποικία γήινων στα πρώτα της βήματα κάνει μια αναπάντεχη ανακάλυψη που απειλεί το μέλλον της
Link to comment
Share on other sites

 

Να αποφασίσουμε πρώτα μεταξύ μας πόσο στενό θέλουμε το θέμα.

 

Τυχαία παραδείγματα ευρύτητας:

  • Ταξίδι στο χρόνο
  • Αποικίες στο διάστημα

 

και «στενότητας»...:

  • Ένας ερευνητής επισκέπτεται αρχαίους πολιτισμούς με χρονομηχανή
  • Μια αποικία γήινων στα πρώτα της βήματα κάνει μια αναπάντεχη ανακάλυψη που απειλεί το μέλλον της

 

Ενώ σαφώς θα με βόλευε η ευρύτητα, η "στενότητα" είναι πιο σωστή ως προς το κλίμα των write-off. Δηλαδή, εκεί πάνω δεν πατάει η όλη μονομαχία; Πιο δύσκολο μεν, αλλά η στενή σύγκριση που θα κάνουν οι αναγνώστες για το ποιος σεφ πέτυχε την συγκεκριμένη συνταγή. Ε;  :ablush: 

Link to comment
Share on other sites

Στενό-ευρύ, no problem.

Μόνο ταξίδια στο χρόνο μη μου βάλετε. Μου προκαλούν ζαλάδες! :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..