Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Ουπς! Ξεχάστηκα χτες! :bag:

 

Πολύ καλό το Fusion. Βρε για κοίτα πόσα δεν ήξεραν τον καιρό του Enterprise για τους Βουλκάνιους. Ούτε οι ίδιοι δεν γνώριζαν το Mind Meld.

Intrigued! :good:

 

Edit: Και μόλις έκανα ποστ και είδα ότι έχουμε ακριβώς 2000 replies. :stars:

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Rogue Planet:

Κι έλεγα κι εγώ, πού θα πάει; Δεν έχει κακά επεισόδια αυτή η σειρά; Ε, είχε.

Θεωρώ ότι αυτό ήταν ένα πολύ κακό επεισόδιο. Κατ' αρχήν η οικολογία και η σύστασή του πλανήτη και όλα του ήταν απαράδεκτα. Καλά-καλά ούτε στη δεκαετία του '50 δεν θα πέρναγε με τέτοιο χοντρό λάθος. Κάνανε μια προσπάθεια για ηφαιστειακές εκλύσεις, αλλά όλα εκείνα τα φυτά και η εξαιρετικά βολική θερμοκρασία και τα ζώα και πλήρως αναπνεύσιμη ατμόσφαιρα, ωχ άστα να πάνε!

Κι από πού έρχονταν, φίλοι συγκαναπεδήτες, αυτοί οι κυνηγοί; Και πώς είχαν ανακαλύψει αυτά τα πλάσματα και τα κυνηγούσαν κάθε χρόνο αφού δεν ήταν από τα μέρη τους; Και να πεις ότι βρισκόμαστε μέσα στο ηλιακό τους σύστημα, άντε κομμάτια να γίνει. Έτσι...

Εντάξει, ρε παιδιά, θέλατε να βάλετε σκοτάδι για το εφέ, υπήρχαν και καλύτεροι τρόποι. Μια παρατεταμένη έκλειψη θα ήταν εξαιρετικά ατμοσφαιρική.

Όσο για το κεντρικό θέμα, αισθάνομαι ότι το έχουμε δει τόσες φορές με κάποιον ανάλογο τρόπο, που θα ήταν ένα ικανοποιητικό επεισόδιο την εποχή του TOS.  Δυστυχώς, τώρα -παρόλη την ευαισθησία του- δεν ήταν. Και το πρόβλημα, και τα κίνητρα των αλλων και η λύση, ήταν για τα μπάζα.

 

Άντε, καλά, το κλείνω, για να μην πω και χειρότερα.

 

Εμείς μπορούμε να δούμε επεισόδιο το Σάββατο και μετά τη Δευτέρα ξανά. Αλλά μόνο αφού δώσετε το ΟΚ. Διαφορετικά, σας περιμένουμε.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Rogue Planet:

Άντε, καλά, το κλείνω, για να μην πω και χειρότερα.

 

Εμείς μπορούμε να δούμε επεισόδιο το Σάββατο και μετά τη Δευτέρα ξανά. Αλλά μόνο αφού δώσετε το ΟΚ. Διαφορετικά, σας περιμένουμε.

Οκ, είπα ότι άφησε λίγο τα του "Έντερπραϊζ" και έγινε λίγο πιο συνηθισμένο Τρεκ, αλλά ... "για τα μπάζα;" Καμιά φορά οι σεναριογράφοι στήνουν τις καταστάσεις έτσι ώστε να πουν απλά μια ιστορία, δεν το σκέφτονται τόσο εκ-βαθέων. (Θυμήθηκα το βιβλίο μου "Αλιέρ" και την ερώτηση σου γιατί ζούσαν σε παγωμένο πλανήτη.) Τέσπα, σαφώς και θα υπάρξουν επεισόδια που αποτυγχάνουν να μας πείσουν.

 

Σάββατο: Acquisition

 

Δευτέρα: Oasis

 

Όταν μπορείτε εσείς, είναι δυνατόν να χάσουμε την ευκαιρία εμείς; :ablush:

Link to comment
Share on other sites

Ταξίδι στη Ρόδο (για δουλειές...), πολλές ώρες στο πλοίο, αρκετές στο ξενοδοχείο, ταμπλέτα, λάθος μέτρημα, έφτασα ως το Oasis, αλλά δεν πειράζει, θα σας περιμένω όσο χρειαστεί στο επόμενο. Ιδού η συνολική καταγραφή.

 

Fusion

Χμ, βλέπω σας άρεσε -εμένα όχι τόσο. Μου φαίνεται ότι το έχουμε ξαναδεί, ως ιδέα, αυτό το επεισόδιο, πχ. όταν ένας πατέρας - γιος είχαν επιβιβαστεί στο Enterprise και ένας εκ των δύο είχε επιτεθεί πνευματικά στην Ντιάνα. Φυσικά μιλάμε για διαφορετικές συνθήκες / φυλές / σενάριο, αλλά η γενική εικόνα του επεισοδίου μου θύμισε έντονα εκείνο, χωρίς να μου δώσει κάτι καινούργιο να πιαστώ (η εξερεύνηση των Vulcan outcasts δεν κέρδισε το ενδιαφέρον μου). Συνεπώς...

 

:rose: :rose:

 

Rogue Planet

Προφανώς ήθελαν να κάνουν ένα σκοτεινό επεισόδιο, με λίγο παραμύθι - φαντασία, αλλά δεν τα κατάφεραν. Το αδύναμο σημείο του πιστεύω ότι ήταν ο... φωτισμός (ε, ναι!): Μόνο ενοχλητικός μου φάνηκε, τίποτα το ωραίο. Η ιστορία... ε... κάπως κάτι προσπάθησε να πει, αλλά θα συμφωνήσω με τη Βάσω. Μια σειρά από αδύναμα επεισόδια που συνεχίζεται, αλλά ισχύει σε πολλές seasons, εκεί στη μέση τους. Την έχουμε ξαναδεί την κοιλιά. Οι shape shifter δεν ήταν αυτοί που είχαν σταλεί από το Dominion, αφού διάβαζαν τη σκέψη, ε;

 

:rose: :rose:

 

Acquisition

...και ένα χιουμοριστικό αστείο επεισόδιο που δεν τα κατάφεραν. Γελάσατε πουθενά εσείς; Μάλλον (δεν ξέρω, δεν διάβασα κάτι) από τα επεισόδια που θα έκαναν τους φαν που λέγαμε να διαμαρτύρονται, επειδή η επαφή με τους Φερέγκι, πολύ αργότερα (TNG) ήταν η πρώτη και σε τίποτα δεν δικαιολογούσε να τους έχει συναντήσει ο Άρτσερ και η παρέα.

 

:rose: :rose:

 

Oasis

Χεχε, χάρηκα που είδα τον RA. Κατά τα άλλα, μέτριο επεισόδιο, με καλύτερη στιγμή την Τ'Πολ να πειράζει τον Τριπ. Τη δείχνει τη ζήλια της! Πολύ καυστική όταν του θυμίζει την εγκυμοσύνη, ε; Αυτή είναι διαφορετική Βολκάνα, όχι εκείνοι οι τύποι του Φιούζον!

 

:rose: :rose:

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Acquisition

...και ένα χιουμοριστικό αστείο επεισόδιο που δεν τα κατάφεραν. Γελάσατε πουθενά εσείς; Μάλλον (δεν ξέρω, δεν διάβασα κάτι) από τα επεισόδια που θα έκαναν τους φαν που λέγαμε να διαμαρτύρονται, επειδή η επαφή με τους Φερέγκι, πολύ αργότερα (TNG) ήταν η πρώτη και σε τίποτα δεν δικαιολογούσε να τους έχει συναντήσει ο Άρτσερ και η παρέα.

Το φοβήθηκα νωρίς από τον τίτλο, και φυσικά επιβεβαιώθηκα: "Ωχ" σκέφτηκα, είναι επεισόδιο με Φερέγκι!! Αλλά εντάξει, άσχημο δεν ήταν. Εμένα μου άρεσε. Ναι το βρήκα αστείο χωρίς να ξεσπάσω στα γέλια. Τα χαμόγελα μου τα χάρισε. Πόσα "χαρ-χαρ" γέλια θέλεις για να το χαρακτηρίσεις πετυχημένο; Εκεί που γεμίζουν τα καρότσια τους πλιατσικολογώντας ήταν το αστείο για μένα. Από την μια αφαιρούν... καρέκλες από τη γέφυρα, μέχρι την κοτζάμ τορπίλη, συν ο άλλος που μάζευε γυναίκες. Και είχαμε Φερέγκι όχι όποιους κι όποιους. Ένας ήταν βέβαια ο "δικός μας" Τζέφρι Κομπς, σε ακόμα έναν ρόλο του στο Τρεκ (ενώ στο DS9 έπαιζε άλλον Φερέγκι). Ο άλλος ήταν ο Ethan Phillips, ο ηθοποιός που ενσάρκωνε τον Neelix στο Voyager.

post-1004-0-00853100-1398521422.jpg

Ethan Phillips

 

Και ο τρίτος, ο Clint Howard, βετεράνος του Τρεκ από κούνια, καθώς είχε παίξει στα μικράτα του στο TOS, έναν από τους κλασικούς εξωγήινους της σειράς.

 

post-1004-0-09339300-1398521600_thumb.jpg

post-1004-0-93727600-1398521633.png

Clint Howard

Link to comment
Share on other sites

Oasis

Χεχε, χάρηκα που είδα τον RA. Κατά τα άλλα, μέτριο επεισόδιο, με καλύτερη στιγμή την Τ'Πολ να πειράζει τον Τριπ. Τη δείχνει τη ζήλια της! Πολύ καυστική όταν του θυμίζει την εγκυμοσύνη, ε; Αυτή είναι διαφορετική Βολκάνα, όχι εκείνοι οι τύποι του Φιούζον!

Κατάφερε να με έχει για αρκετό χρονικό διάστημα με την απορία, όσον αφορά τη λύση του μυστηρίου. Ήταν μια αντιγραφή ενός επεισοδίου του DS9, μόνο που εκεί ήταν ένα χωριό. Εδώ η πλοκή ήταν έξυπνα στημένη και σε σημεία κατάφερε να δημιουργήσει ανατριχίλες.

 

Όντως, κάπου-κάπου ξεφεύγει η Τ'πολ. Εδώ με τη "ζήλεια" αλλά και στο προηγούμενο, όπου, τι, "πειράχτηκε" με τις μπλόφες του Άρτσερ ως προς τη σημαντικότητα της ως θηλυκό;

Link to comment
Share on other sites

Acquisition: Δεν μας βγήκε χτες, το είδαμε σήμερα.

Κάπου πήγε να γίνει λίγο αστείο, αλλά όχι και πάρα πολύ. Πολλά πήγαινε-έλα και μέσα-έξω είχε. Όντως κωμική σκηνή, ο ένας να μαζεύει τορπίλες κι ο άλλος γυναίκες.

Ο "μικρός" πάντως, καλά λέει ο Νίκος, δεν άλλαξε καθόλου. :-)

 

Θα δούμε αύριο το Oasis κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Oasis:

Συμφωνώ πως θύμιζε λίγο το επεισόδιο με το χωριό στο TNG. Ωστόσο, εκείνο που είναι ενδιαφέρον είναι ο τρόπος που αντιμετωπίζουν το θέμα οι ήρωες.

Στο TNG υπήρχε το Holodeck, ενώ στο Enterprise κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει.

Υποψιάστηκα ότι κάτι συνέβαινε εκεί που είπε για optronics και ότι έμοιαζε με το περιβάλλον των Ζυριλιανών. Με το που βρήκαν το πτώμα βεβαιώθηκα. Τα υπόλοιπα ήταν θέμα χρόνου φυσικά. Αλλά καμιά φορά ξέρεις ότι το ενδιαφέρον δεν είναι πάντα να ξεγελάσεις τον αναγνώστη. Αρκεί απλώς να τον πείσεις ότι έχουν ξεγελαστεί οι ήρωες.

 

Θα ξαναδούμε την Τετάρτη και μάλλον και την Πέμπτη.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναδούμε την Τετάρτη και μάλλον και την Πέμπτη.

 

Detained την Τετάρτη.

 

Vox Sola την Πέμπτη.

Link to comment
Share on other sites

Detained

Από τη μια είχαμε μια ενδιαφέρουσα πληροφορία για τους Σούλιμπαν και την κατάσταση στην περιοχή.

Από την άλλη είχαμε αρκετή δράση και προβληματισμό πάνω σε φυλετικά ζητήματα. Ενδιαφέροντα όλα αυτά, βέβαια. Εκεί που αρχίζω να έχω τις αντιρρήσεις μου είναι ότι το Enterprise έχει ήδη ανακατευτεί μέσα σε λίγους μήνες σε αρκετές εσωτερικές υποθέσεις και λογικά προχωράει μαζεύοντας εχθρούς (για τους ίδιους και για τη Γη). Δεν ξέρω κατά πόσον θα ήταν λογικό να εμπλέκονται έτσι όπου πάνε και πώς και το έχουν επιτρέψει αυτό οι Βουλκάνιοι που αρχικά μου είχαν φανεί σαν κηδεμόνες τους.

Link to comment
Share on other sites

Detained

Εμένα δεν σταματάει να με εκπλήσσει αυτό το "Από που είπατε ότι είστε; Γη; Δεν την έχουμε ακουστά". Δηλαδή, όσοι πλανήτες ανοίκουν σε post-warp κοινωνίες είναι πάντα κάπως... μπλαζέ στην ύπαρξη διαφορετικής, ξένης ζωής εκτός του πλανήτη τους. Οι ήρωες του Έντερπραϊζ υποτίθεται ότι τώρα συναντούν νέες ζωές, αλλά ώρες-ώρες νομίζω ότι υπήεχε μεγαλύτερη "έκπληξη" σε αντιδράσεις από Κερκ και Συμμορία στο TOS που εξακολουθούσαν να συναντούν περίεργους, νέους εξωγήινους. Εύχομαι να καταλάβατε κάπως τι εννοώ.

 

Το prequel δημιουργεί ένα πρόβλημα στους σεναριογράφους: τους δεσμεύει, τους περιορίζει. Ενώ η φαντασία τους θέλει να καλπάσει, να πετάξει. Και όπως θα δούμε αργότερα, αυτό ακριβώς θα κάνουν, μη δίνοντας τόση σημασία σε αυτά που ξέρουμε από TOS. Σημασία έχει - όπως πάντα - το ποπ-κορν, να διασκεδάσουμε δηλαδή. Και αυτό το επεισόδιο πρόσφερε ακριβώς αυτό. Δεν ξέρω αν το βλέπατε ή αν το θυμάστε, αλλά ο γκεστ αυτού του επεισοδίου, ο διευθυντής των φυλακών, ο ηθοποιός Ντιν Στόκγουελ, πρωταγωνιστούσε κάποτε μαζί με τον Μπάκουλα (τον Άρτσερ δηλαδή) στη σειρά επιστημονικής φαντασίας Quantum Leap. Ο Μπάκουλα ταξίδευε στο χρόνο μπαίνοντας σε διάφορετικά σώματα ανθρώπων κάθε φορά, με τον Στοκγουελ ως βοηθό και καθοδηγητή. Ήταν καλή σειρά και την έπαιζε στο ΜΕΓΚΑ νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

 

σειρά επιστημονικής φαντασίας Quantum Leap. Ο Μπάκουλα ταξίδευε στο χρόνο μπαίνοντας σε διάφορετικά σώματα ανθρώπων κάθε φορά, με τον Στοκγουελ ως βοηθό και καθοδηγητή. Ήταν καλή σειρά και την έπαιζε στο ΜΕΓΚΑ νομίζω.

 

Το θυμάμαι αυτό! Κάτι είχα δει, αλλά δεν ήξερα τον τίτλο. Μερσί.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο Στόκγουελ παίζει κεντρικό ρόλο στο BSG...

 

Detained

 

Καλό επεισόδιο με καλό θέμα (τα στρατόπεδα συγκέντρωσης) που το πιάνει μάλιστα αρκετά καλά (στο πλαίσιο του ελάχιστου χρόνου που έχει). Μου άρεσε επίσης που οι Σούλιμπαν παρουσιάζονται «ανθρώπινα». Το άλλο που λέει η Βάσω, τους εχθρούς που δημιουργούν κλπ. είναι σωστό. Η λογική συμπεριφορά του Άρτσερ θα ήταν να το σκάσει μόνος, αφήνοντας τους συγκρατούμενους εκεί, με όσο πόνο ψυχής και αν του δημιουργούσε αυτό. Θα ήταν και ένα καλό δίλημμα, ε; Βέβαια (υποθέτω) όλα αυτά οδηγούν βήμα βήμα στην υιοθέτηση των μεταγενέστερων αρχών μη επέμβασης της Ομοσπονδίας.

:rose: :rose: :rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

Vox Sola (Latin for lone voice

(Ε, ναι το ψιλοφαντάστηκα, αλλά μπήκα και σε μια Wikipedia καλού-κακού να δω τι σημαίνει) :)

 

Όπου ένα πλάσμα μεταξύ alien και Shelob μπαίνει στο Enterprise, αλλά δεν έχει πραγματικά κακούς σκοπούς το καημένο. Απλώς είναι μόνο του.

Σταθερή αξία, συνεπής με το τρεκικό σύμπαν και τις απόψεις του. Καλό κι ας έχουμε ξαναδεί παρόμοια.

Δεν θα συζητήσω τόσο για την κεντρική ιδέα, όσο θα εκθέσω κάτι από τη σκοπιά όσων έχουν "καεί" από αναλύσεις επεισοδίων, από διηγήματα, σχολιασμούς, λέσχες ανάγνωσης και όλα τα σχετικά. Το επεισόδιο με τους Κρητάσιανς ήταν ενδιαφέρον και ομολογώ ότι είχε τη διασκεδαστική του νότα. Εφόσον τους έδωσαν τις συντεταγμένες του πλανήτη του πλάσματος, θα έπρεπε να αρκεστούν σ' αυτό. Το να τις δώσει και το ίδιο το πλάσμα ήταν overkill. Αφενός γιατί δεν υπήρχε λόγος να λάβουν την πληροφορία από δυο μεριές, κι αφ' ετέρου γιατί πού στην ευχή ήξερε αστρικές συντεταγμένες συμβατές με του Enterprise το πλάσμα;

Αν έμεναν στην επικοινωνία και απλώς το ενημέρωναν ότι ξέρουν από πού ήρθε και θα το πάνε πίσω, θα ήταν μια σκάλα ανώτερο.

 

Επόμενο την Κυριακή.

 

Edit: Α, να και οι απαρχές του force field!

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Επόμενο την Κυριακή.

 

Δεν ήταν άσχημο σαν επεισόδιο, και φυσικά συμφωνώ με όσα λες Βάσω. Και όντως αναρωτιέμαι, όταν κάθονται και σκέφτονται σενάρια, τι καινούργιο είχε να δώσει αυτή η χιλιο-ειπομένη συνταγή για να καθήσουν να την υλοποιήσουν για άλλη μια φορά; Είναι σκέτη γέμιση γιατί χρειαζόντουσαν ένα σενάριο για να κλείσουν τον αριθμό των επεισοδίων που απαιτείται; (Το Χόρτα και τα αβγά του από το TOS παραμένει αξεπέραστο.)

 

Fallen Hero για την Κυριακή λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Vox Sola

Όχι άλλα «έντιτις»!... θα με ακούγατε να φωνάζω αν ήσασταν από καμιά μεριά.

 

Δεν καταλαβαίνω πόσες φορές οι παραγωγοί θα κάνουν δεκτές ιστορίες με το κόνσεπτ «πλάσμα πολύ διαφορετικό από μας έρχεται σε επαφή κλπ.» Νομίζω κάθε σειρά είχε τέτοια ιστορία -ή κάνω λάθος; Γενικότερα υπήρχαν 4-5 επεισόδια σε κάθε σειρά και οπωσδήποτε ένα ή δυο με-κάτι-σαν-αμοιβάδα-που-συναντάμε-στο-διάστημα. Εκτός της σεναριακής επανάληψης, είναι (πιστεύω... εντάξει, δεν έχω κυκλοφορήσει εκεί μακριά...) και τελείως αντι-επιστημονικό: Πλάσμα που το περιβάλλον του ήταν ο Χ πλανήτης, επιβιώνει στο κενό (θυμίζω: -273 βαθμοί Κελσίου, ακτινοβολία υψηλή, πίεση μηδενική κλπ.) αλλά μετά προσαρμόζεται στο cargo bay του ΕΝΤ... κλπ. 

 

Τέλος πάντων, η υπο-ιστορία με τη Χόσι, όπως και ο διάλογος Μάλκολμ - γιατρού για τον τρόπο έρευνας δεν ήταν άσχημα, αλλά -με συγχωρείτε- όποτε έβλεπα τα μέλη του πληρώματος παγιδευμένα στα λιωμένα πλαστικά δεν μπορούσα να πάρω το επεισόδιο σοβαρά.

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

Fallen Hero

 

Δεν ξέρω πώς θα το δείτε εσείς, αλλά εμένα με απογοήτευσε. Αρχικά έδινε υποσχέσεις να είναι καλό: το Εντερπράιζ πρέπει να παραλάβει μια πρέσβειρα που φεύγει από τον πλανήτη για λόγους που μπορεί (δεν ξέρουμε) να σχετίζονται με την ηθική της, τις ικανότητές της, μια πράξη της, κάτι ενδιαφέρον τέλος πάντων. Και τώρα βρίσκεται μες στο σκάφος και πρέπει να επικοινωνήσει / συμβιώσει για λίγες μέρες με τους γήινους, την Τ'Πολ κλπ. ξεκινώντας τελείως αντισυμβατικά, με μια χαιρετούρα... Δεν είναι ένα πλαίσιο που μπορεί να δώσει καλό επεισόδιο; Ναι.

 

Και ξαφνικά το είδα να μετατρέπεται σε ένα κυνηγητό σκαφών, όπου μάλιστα δεν έβγαζα καν νόημα (γύρισε ή δεν γύρισε πίσω, τελείως ανόητα, ο Άρτσερ; Και αν ναι, πώς περίμεναν στο ραντεβού τους οι Βολκάνιοι;) ενώ η λύση στο τέλος ήταν πολύ αδύναμη: Για να «χτίσεις» μια υπόθεση τέτοιας μορφής, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι... να φύγεις μερικά έτη φωτός μακριά από τον πλανήτη; Για να αφήσω κατά μέρος ότι οι τύποι πυροβολούσαν στα τυφλά ένα θάλαμο, πιστεύοντας ότι εκεί μέσα είναι το θύμα τους -και έχει σκοτωθεί κιόλας. Τέλος πάντων.

 

:rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

Fallen Hero

 

Και ξαφνικά το είδα να μετατρέπεται σε ένα κυνηγητό σκαφών, όπου μάλιστα δεν έβγαζα καν νόημα (γύρισε ή δεν γύρισε πίσω, τελείως ανόητα, ο Άρτσερ; Και αν ναι, πώς περίμεναν στο ραντεβού τους οι Βολκάνιοι;) ενώ η λύση στο τέλος ήταν πολύ αδύναμη: Για να «χτίσεις» μια υπόθεση τέτοιας μορφής, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι... να φύγεις μερικά έτη φωτός μακριά από τον πλανήτη; Για να αφήσω κατά μέρος ότι οι τύποι πυροβολούσαν στα τυφλά ένα θάλαμο, πιστεύοντας ότι εκεί μέσα είναι το θύμα τους -και έχει σκοτωθεί κιόλας. Τέλος πάντων.

 

Δεν θα διαφωνήσω με τους λόγους που εσένα δεν σου άρεσε Νίκο, αλλά νομίζω ότι όταν "ξεκινάς" να απογοητεύεσαι με κάποιο επεισόδιο, κλείνεις ορισμένους από τους αισθητήρες σου και χάνεις κάποιες πληροφορίες που εξηγούν π.χ. πως βρέθηκαν οι Βουλκάνιοι στο ραντεβού. Στη διάρκεια του κυνηγητού μας πετάνε μάλιστα ασταμάτητα τα info για το που και το πως και το πόσο χρόνο έχουν για να συναντηθούν με τους βουλκάνιους (που τους είχαν φαντάζομαι σε συνεχή ενημέρωση για το τι συνέβαινε). Κι αυτό το μπρος-πίσω ("γυρνάμε πίσω" "άντε ας μη γυρίσουμε") είναι πια συνήθες φαινόμενο με τον Άρτσερ στο "Έντερπραϊζ". Οπότε δεν μπαίνω στη διαδικασία του πότε έχασες τι. Εμένα το επεισόδιο μου άρεσε, επίσης για τους λόγους που αναφέρεις στην κριτική σου, για τα θετικά στοιχεία. Εμένα αν πέσει μύγα μέσα στο αγαπημένο μου φαγητό, θα την αφαιρέσω και θα το φάγω. Ο δικός σου τρόπος μάλλον είναι να πετάς όλο το πιάτο. :awub:

Link to comment
Share on other sites

Fallen Hero

Εγώ δεν θα πω ότι δεν μου άρεσε ως επεισόδιο. Είχε αρκετή δράση και είχε και αρκετή συναισθηματική φόρτιση για να μου κεντρίσει το ενδιαφέρον.

Βλέπουμε σιγά-σιγά να χτίζεται η εμπιστοσύνη ανάμεσα σε ανθρώπους και Βουλκάνιους καθώς και οι φιλικές σχέσεις ανάμεσα στο πλήρωμα.

Εκείνο που δεν με πολυενθουσίασε ήταν ο λόγος για τον οποίο έπρεπε να γυρίσει η πρέσβειρα και να καταθέσει. Τον βρήκα λίγο αδύναμο. (Ίσως πάλι φταίνε και οι μεταγενέστερες εικόνες που έχουμε να μην ανακατεύονται όπου σταθούν και όπου βρεθούν -αλλά αυτό το έχουμε ήδη κουβεντιάσει σε προηγούμενο επεισόδιο).

 

Μπορούμε να δούμε πάλι αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να δούμε πάλι αύριο.

 

Δευτέρα: Desert Crossing

Link to comment
Share on other sites

Desert Crossing: Πολύ αναμασημένο μου φάνηκε όλο το θέμα. Άντε πάλι μπλέκονται στα εσωτερικά των άλλων, και άντε πάλι δυο παλεύουν  να βγουν ζωντανοί από μια πολύ δύσκολη κατάσταση.

Άσε που για να κάνουν 30 χιλιόμετρα στην έρημο έπρεπε να είναι Φρέμεν και με τις κατάλληλες στολές...

 

Προφανώς έχει να κάνει και με την εποχή λίγο μετά το 9/11, όπου το θέμα των τρομοκρατών βγαίνει πολύ στην επιφάνεια.

 

Μπορούμε να δούμε επεισόδιο την Πέμπτη και μετά θα χρειαστεί λίγη υπομονή, καθότι και διπλό μάς έρχεται και έχουμε Λογοτεχνικό Εργαστήριο το ΠΣΚ και φιλοξενούμενους λόγω εργαστηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Και εντωμεταξύ "Δυο φορές χάσαμε τη Risa πατριώτη."

 

Two Days and Two Nights την Πέμπτη λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Desert Crossing

 

Συμπαθητικό. Ωραίες οι σκηνές στην έρημο. Καθόλου άσχημα να επισκεφτεί κανείς ένα τέτοιο πλανήτη, ε; Με ερήμους εκεί που εμείς έχουμε θάλασσες, λίγες λίμνες, πολύ μικρό (σχετικά) πληθυσμό κλπ. Μου άρεσε ως ιδέα, έχουμε πήξει στους... παραδοσιακούς πλανήτες.

 

Τώρα, η απόφασή τους να φύγουν από τον οικισμό και να προχωρήσουν 30 χλμ. για να πάνε σε ένα έρημο και απομονωμένο σπίτι, μάλλον παλαβή;

 

Και κάτι που είχε πλάκα: Ήδη από την αρχή, όταν παίζουν εκείνο το παιχνίδι, οι μπλούζες των δύο ηθοποιών στη μασχάλη ήταν μούσκεμα! Δεν ξέρω, οι σκηνές με την έρημο είναι στούντιο ή βρήκαν τίποτα... dunes κάπου στις ΗΠΑ;

 

:rose: :rose: :rose:

 

Προφανώς έχει να κάνει και με την εποχή λίγο μετά το 9/11, όπου το θέμα των τρομοκρατών βγαίνει πολύ στην επιφάνεια.

 

Ναι αλλά πώς το πιάνουν, ε; Σε μια περίοδο που οι ΗΠΑ είχαν εισβάλει στο Αφγανιστάν και είχαν ήδη υποδεχθεί τους πρώτους κρατούμενους στο Γκουαντανάμο, βλέπουμε τον Άρτσερ να απελευθερώνει... Σούλιμπαν, αφού πρώτα στέλνει το μήνυμα ότι τα στρατόπεδα συγκέντρωσης είναι μια αθλιότητα (προηγούμενο επεισόδιο) και τώρα η σειρά παίρνει το μέρος εκείνων που η κεντρική κυβέρνηση καταγγέλει ως τρομοκράτες (και ζουν και στην έρημο). Νομίζω πιο καθαρή αντίδραση / διαμαρτυρία σε ένα πολύ δύσκολο κλίμα εκείνο τον καιρό στις ΗΠΑ, δεν μπορεί να βρει κανείς σε σίριαλ μαζικής απεύθυνσης.

Link to comment
Share on other sites

Desert Crossing

 

 Δεν ξέρω, οι σκηνές με την έρημο είναι στούντιο ή βρήκαν τίποτα... dunes κάπου στις ΗΠΑ;

 

 

Λίγες ωρίτσες έξω από το Λος Άντζελες, ξεκινώντας το δρόμο προς Λας Βέγκας, έχει έρημο εκεί. Ξέχασες τα κλασσικά Twilight Zone με ανάλογο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..