Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Cold Front

 

Σε αντίθεση με άλλες σειρές - Τρεκ και άλλες - τον κεντρικό μύθο του Enterprise δεν τον "ζεστάθηκα" ποτέ. Σα να μην με έπεισαν οι σεναριογράφοι ότι ήξεραν από την αρχή που θα πάνε με αυτό. Το συγκεκριμένο εδώ επεισόδιο δεν είναι άσχημο, έχει κάποιο ενδιαφέρον, παράλληλα όμως στήνει και υψηλές προσδοκίες.

Link to comment
Share on other sites

Cold Front

 

Ό,τι θα μου μείνει από αυτό το επεισόδιο, ήταν το σκηνικό με τη συσκευή και τις γραμμές του χρόνου. Το plot δεν με συγκίνησε.

post-394-0-95241400-1397395046_thumb.png

Α, και ο γιατρός, που έχει πάντα πλάκα.

 

:rose: :rose:

Edited by nikosal
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cold Front:

Θα συμφωνήσω και με τους δυο στα σχόλια. Κι εμένα μου γεννά πολλές προσδοκίες που δεν φαίνεται εύκολο να επαληθευτούν.

Το like στον Νίκο για την εικόνα.

 

Θα ξαναδούμε αύριο.

 

Ούτε κι εγώ έχω αρχίσει να γράφω τίποτα. Τα λέω εδώ για να μην τα δει κανείς...  :juggle:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω και το End of Eternity, που έχει την ίδια κεντρική ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

Silent Enemy:

Όπου ο Κάπτεν 'Αρτσερ και η ομάδα του βάζουν τα φέιζερς στο Enterprise. :)

Αρκετά ενδιαφέρον, και κάπως στα πλαίσια του παλιού Τρεκ, που δεν γνωρίζουμε και πολλά για τις φυλές που συναντάμε.

Αλλά, βρε παιδιά, ήθελα να το πω και προ ημερών και το ξέχασα. Καλά, όλες οι φυλές στο Τρεκικό σύμπαν βρίσκονται περίπου στο ίδιο επίπεδο τεχνολογίας; Εντάξει δεν έχουν οι δικοί μας απόλυτο έλεγχο στη χρήση του τηλεμεταφορέα. Αλλά και όλοι οι άλλοι; Χτες στο επεισόδιο με τους προσκυνητές, είδαμε σκαφάκια και μεταφορά με αυτά. Σήμερα στο Silent Enemy, οι αντίπαλοι πάλι τους χώθηκαν με σκαφάκι στο Enterprise. Καλά, όλοι περιμένουν να τελειοποιήσουν οι γήινοι την τεχνολογία τους για ν' αρχίσουν να την χρησιμοποιούν; (Λέει τώρα η geek της παρέας :))

Κατά τα άλλα, το Enterprise συνεχίζει να μου αρέσει. Οι ήρωες δένουν καλύτερα και μου φαίνονται όλοι πιο συμπαθείς από τους αντίστοιχούς τους του Voyager.

 

Edit: Μεθαύριο το επόμενο από μας.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Silent Enemy:

Αλλά, βρε παιδιά, ήθελα να το πω και προ ημερών και το ξέχασα. Καλά, όλες οι φυλές στο Τρεκικό σύμπαν βρίσκονται περίπου στο ίδιο επίπεδο τεχνολογίας;

 

Οι ήρωες δένουν καλύτερα και μου φαίνονται όλοι πιο συμπαθείς από τους αντίστοιχούς τους του Voyager.

 

Edit: Μεθαύριο το επόμενο από μας.

Βάσω-Βάσω-Βάσω... και οι κακοί που είχαν φέιζερ πριν τους δικούς μας; Και οι άλλοι στο άλλο επεισόδιο με το holodeck; Απλά, παίζουν (οι σεναριογράφοι) λίγο με την "εποχή".

 

Στο συγκεκριμένο επεισόδιο μου άρεσε οι κεντρική ιστορία με τους μυστηριώδεις εξωγήινους, αλλά πιο πολύ μου άρεσε η βου ιστορία με τον Μάλκολμ. Μου σηκώθηκε η τρίχα όταν είδα τους γονείς του. "Έτρωγε ότι του βάζαμε στο τραπέζι." Όντως παρατηρώ πόσο γρήγορα "περνούν" οι χαρακτήρες στον θεατή εδώ. Ο Κόνορ Τρινίρ ως Τριπ έχει κερδίσει το προβάδισμα και την συμπάθεια μας κατά πολύ.

 

Τετάρτη το Dear Doctor λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Silent Enemy

 

Ωραίο επεισόδιο, με τα «όλα» του. Οι εξωγήινοι ήταν από κόμικς της δεκαετίας του '60; χεχε

 

Καλές στιγμές: Το τέλος με την τούρτα, που γλύφει ο Μάλκολμ το δάκτυλό του. Η στιγμή της αμηχανίας με τη Χόσι (όχι ότι γίνεται να πεις όλα αυτά σε ένα άνδρα και να μην περάσει από το μυαλό σου ότι μπορεί να το παρεξηγήσει... Δεν είναι έτσι Βάσω;)

 

 

:rose: :rose: :rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό το Dear Doctor .

Θα βάλω κι εγώ τριανταφυλλάκια.

:rose: :rose: :rose: :rose: :rose:

Βλέπουμε (ξανά) τα ψήγματα του μελλοντικού Prime Directive μέσα από ένα πραγματικά ζόρικο δίλημμα. Πολύ καλή και η ατμόσφαιρα στον πλανήτη, και οι ανακαλύψεις, αλλά και το γράμμα του γιατρού και η δευτερεύουσα ρομαντική του εμπλοκή.

 

Εξακολουθώ να είμαι ενθουσιασμένη με το Enterprise. Εν γένει δεν έχω βρει ποτέ μου πολύ καλό κανένα prequel και τα τελευταία χρόνια τα αποφεύγω στα αναγνώσματά μου. (Καλά, για έργα δεν το συζητάμε -δεν βλέπω και πολλά έτσι κι αλλιώς). Δεν περίμενα ότι θα μου άρεσε τόσο πολύ. Τους έχω συμπαθήσει όλους.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου άρεσε το επεισόδιο, αλλά δεν μπορώ να πω ότι συμφώνησα με την τελική τους απόφαση. Πως ξέρουμε δηλαδή ότι και οι Κρο Μανιόν δεν βοηθήθηκαν από έξωθεν δυνάμεις για να υπερισχύσουν των Νεάτερνταλ; Θέλω να πω, νομίζω, ότι και με αυτή τους την απόφαση έκριναν το αποτέλεσμα, εφόσον η "μοίρα" (μιλάμε για μοίρα λοιπόν) τους έφερε εδώ. Τέσπα.

 

Πότε βλέπουμε επόμενα;

Link to comment
Share on other sites

[...] δεν μπορώ να πω ότι συμφώνησα με την τελική τους απόφαση.

 

Πότε βλέπουμε επόμενα;

 

Ναι, έχεις δίκιο, Ντίνο. Αλλά άλλο το ένα άλλο το άλλο. Προσωπικά περίμενα να τους δώσουν και τη θεραπεία και το warp drive για να ζήσουν και να φύγουν από τον πλανήτη να τον αφήσουν στους άλλους. Αλλά δεν παύει να είναι ένα εξαιρετικό δίλημμα.

 

Επόμενα: Μπορούμε αύριο και μετά Σάββατο.

Link to comment
Share on other sites

Sleeping Dogs  την Πέμπτη λοιπόν.

 

Shadows of P'Jem  το Σάββατο.
 

Link to comment
Share on other sites

Sleeping Dogs  την Πέμπτη λοιπόν.

 

Είχα ένα deja vu με αυτό το επεισόδιο, με παρόμοιο πλανήτη, με σκάφος που βυθιζόταν και με κάποιον ήρωα που πίστευε ότι η μητέρα του ήταν μέσα σε εκείνο το σκάφος - δεν θυμάμαι τώρα σε πιο Τρεκ. Αλλά κατά τα άλλα, ωραίο επεισόδιο. Και δεν ξέρουν ούτε τις photon torpedos ε;

Link to comment
Share on other sites

Sleeping Dogs: Καλό ήταν το επεισόδιο. (Το είδαμε νωρίτερα και είχα ξεχάσει να γράψω).

Οι Κλίνγκον εμφανίζονται με τα όλα τους σιγά-σιγά. Για να δούμε, θα φτάσουμε και στον πόλεμο που βρήκαμε στο TOS; Με τρελαίνει που δεν ξέρουν τίποτα ακόμα για το τι μέλει γενέσθαι.

Και νάσου κι οι γάντζοι που άρπαξαν το σκαφάκι. Αυτοί ήταν πιλότοι και σκοπευτές, όπως θα έλεγε και οι γιαγιά μου! Όχι οι καινούργιοι που τα έχουν όλα έτοιμα με το tractor beam! :)

 

Κάτι έχουμε ξαναδεί πράγματι με σκάφος που βυθίζεται. Μήπως ήταν εκείνο το probe του Voyager; Σε κάποια φάση δεν γύρευε η μικρούλα τη μητέρα της που κινδύνευε σε μια αποστολή; Αυτό ήταν;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχουμε ξαναδεί πράγματι με σκάφος που βυθίζεται. Μήπως ήταν εκείνο το probe του Voyager; Σε κάποια φάση δεν γύρευε η μικρούλα τη μητέρα της που κινδύνευε σε μια αποστολή; Αυτό ήταν;

Το βρήκα, ψάχνοντας στο Memory Alpha. Είναι το επεισόδιο Interface από το The Next Generation. Ο Τζόρντι νομίζει ότι συναντάει την μητέρα του σε ένα σκάφος που βυθίζεται στην ατμόσφαιρα ενός πλανήτη.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό το Dear Doctor .

 

:rose: :rose: :rose: :rose: :rose:

 

...όπως ακριβώς έγραψε η Βάσω.

Link to comment
Share on other sites

Sleeping Dogs

 

Νόστιμο Κλιγκον-επεισόδιο, με καλές σκηνές στο ξένο σκάφος και... στη σάουνα. Πού πουλάνε τέτοια εσώρουχα; Θέλω. Τι μου φάνηκε εκτός τόπου και χρόνου: Η άνεση του Άρτσερ και οι συνομιλίες του με τον Τριπ, ενώ ήξεραν τι αντιμετωπίζουν οι άλλοι. Δεν είναι έτσι;

 

:rose: :rose: :rose:
 

Link to comment
Share on other sites

Shadows of P'Jem

 

Αυτό ήταν καλό επεισόδιο! Χορταστικό. Είχε ίντριγκα, δράση, εξελίξεις, μια πλοκή-μίτο πολύ πιο ενδιαφέρουσα από εκείνη με τους Σούλιμπαν. Και λέω πλέον: Καλώς μας ήρθαν οι Αντοριανοί! :asmile:

Link to comment
Share on other sites

Shadows of P'Jem

 

...και είχε και πολλή Τ'Πολ που μαθαίνει σιγά σιγά να λέει και ψέματα, ε;

 

:rose: :rose: :rose: :rose:

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Shadows of P'Jem

 

Κάπου εκεί βρίσκομαι κι εγώ στην εκτίμηση. Η Τ'Πολ μου αρέσει ιδιαίτερα, και χμμ... οι Βουλκάνιοι δεν είναι τόσο άσπιλοι και αμόλυντοι όσο τους ξέραμε στις προηγούμενες σειρές. Εξελίσσονται κι αυτή μέσα στο χρόνο...

 

Τι λέει το σχέδιο για παρακάτω; Εμείς μπορούμε ένα σήμερα κι ένα αύριο και μετά ίσως από Τετάρτη (αλλά όχι με απόλυτη βεβαιότητα, γιατί έχουμε κάποιες υποχρεώσεις τις επόμενες μέρες).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ οκ με αυτό το πρόγραμμα. Τρίτη - Πέμπτη θα λείπω, αλλά μπορώ να πάρω ένα επεισόδιο μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Τι λέει το σχέδιο για παρακάτω; Εμείς μπορούμε ένα σήμερα κι ένα αύριο και μετά ίσως από Τετάρτη (αλλά όχι με απόλυτη βεβαιότητα, γιατί έχουμε κάποιες υποχρεώσεις τις επόμενες μέρες).

Μ'αρέσει το σχέδιο σας.

 

Shuttlepod One σήμερα.

 

Fusion Δευτέρα.

 

Rogue Planet Τετάρτη. :ablush:

Link to comment
Share on other sites

Shuttlepod One.

Εξαιρετικό το επεισόδιο. Πάρα πολύ ανθρώπινο και με καλές ερμηνείες από τους δυο αποκλεισμένους στο pod.

Λίγο με χάλασε το ότι τα ζόρισαν κάπως τα πράγματα για να τους αποκλείσουν εκεί μέσα -μου φάνηκε και κάπως υπερβολικό να δουν τα συντρίμμια του άλλου σκάφους και να το περάσουν για το Enterprise. Θα ήθελα επίσης να έβλεπα έστω και για τα μάτια αυτούς τους εξωγήινους που τους χάλασε το σκάφος τους και γκαζώσανε να τους γυρίσουν στον πλανήτη τους ή τέλος πάντων μια ματίτσα στον πλανήτη, μια συνομιλία εξ αποστάσεως, κάτι βρε παιδί μου.

 

Τέλος πάντων. Νομίζω ήταν αρκετά character building και είχε πολλές ευαισθησίες, οπότε σταματάω να τα ψειρίζω.

 

Υ.Γ. Ξέχασα να πω για το Shadows of P'Jem ότι σ΄ εκείνες τις σκηνές που προσπαθούσαν να λυθούν κι έπεφτε ο κυβερνήτης πάνω σε όλα τα επίμαχα σημεία της Τ'Πολ είχαμε πεθάνει από τα γέλια.

Link to comment
Share on other sites

Shuttlepod One.

Εξαιρετικό το επεισόδιο. Πάρα πολύ ανθρώπινο και με καλές ερμηνείες από τους δυο αποκλεισμένους στο pod.

Λίγο με χάλασε το ότι τα ζόρισαν κάπως τα πράγματα για να τους αποκλείσουν εκεί μέσα -μου φάνηκε και κάπως υπερβολικό να δουν τα συντρίμμια του άλλου σκάφους και να το περάσουν για το Enterprise.

Όντως υπέροχο το επεισόδιο, τα είπατε όλα. Σα θεατρικό για δύο ρόλους και δεν σε κούρασε ούτε στιγμή. Ήταν και οι δύο τους εξαίσιοι (κι εσείς οι τυχερούλιδες τους συναντήσατε κιόλας. Να πείθαμε τον Νίκο να τους καλέσει στο επόμενο ΦΕΦΕ, ε; Ε; ) Το ότι νόμισαν ότι το Εντερπράιζ καταστράφηκε ήταν λίγο τραβηγμένο πράγματι, αλλά δεν βλέπουν τα συντρίμια του άλλου σκάφους. Βλέπουν το κομμάτι του Εντερπράιζ που ξεκόλησε από την σύγκρουση, κομμάτι που είχε και γράμματα του πλοίου επάνω. Γι αυτό και μας δείχνει παράλληλα τον Άρτσερ να επιθεωρεί τη ζημιά, για να δούμε τι είχαν δει οι άλλοι δύο.

Link to comment
Share on other sites

Shuttlepod One

 

Ωραίο επεισόδιο... Σχετικά με τα συντρίμμια: Να δεχτούμε ότι δεν μπορούσαν να κρίνουν καλύτερα, αφού είχαν πρόβλημα με τους sensors. Πιο εντυπωσιακό είναι ότι δεν έκαναν καμία προσπάθεια να αναζητήσουν επιζώντες, αλλά οκ, θα έκλεβαν χρόνο από τις βασικές σκηνές, που ήταν γύρω από τους δύο στο σκάφος.

 

Χεχε «σκριπτ» δεν είχαν Ντίνο; Γύρω στο 31:45 ο Τριπ πίνει από το μπουκάλι που είναι πλέον σχεδόν άδειο («to sub-commander T'Pol») και την επόμενη στιγμή το μπουκάλι επιστρέφει στα χέρια του Μάλκολμ με... αρκετή ποσότητα μέσα. Το πρόσεξα γιατί ένα μπέρμπον, εκείνη τη στιγμή, με ένα παγάκι, θα το απολάμβανα.

 

:rose: :rose: :rose: :rose:

Edited by nikosal
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Fusion Άλλο ένα εξαιρετικό και πολύ ενδιαφέρον επεισόδιο. Όντως δεν ξέρουμε πολλά για τους Βουλκάνιους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..