Jump to content

40ός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Έγκλημα


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Επίσης το θέμα μπορεί να είναι σκέτα και ανελέητα: Ονειρο Θερινής Νυκτός...με κάθε δυνατή έννοια του όρου. Φρούδες ελπίδες ή παραισθήσεις ή ακόμη και παραμυθικό θεατρικό. Πολύ out there αλλά Μορφέας είναι αυτός. Η ζωή μέσα από τα μάτια του σκανταλιάρη Πουκ ή της Τιτάνια....

Edited by Ιρμάντα
Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι οι προβλέψεις όλων έχουν ξεφύγει!

Τώρα μόλις μελετούσα το topic του Μορφέα με τα τρία όνειρα μαζεμένα, και στο τρίτο είδα ότι με τα αρχικά γράμματα των λέξεων βγαίνει η λέξη Νόμος.

Κάπου εκεί έσκασα και ένα σατανικό χαμόγελο, βέβαιος ότι είμαι χιλιάδες/εκατομμύρια/δις/τρις/ φορές εξυπνότερος απ' όλους, αφού βρήκα τη λύση από την πρώτη φορά που έκατσα να σπάσω τον γρίφο.

Τελικά όμως δεν το έκανα. Εκτός και σημαίνει κάτι το ΒΜΠΕΉΦΚΞ ΣΠΤΚΔΚ ΝΟΜΟΣ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι οι προβλέψεις όλων έχουν ξεφύγει!

Τώρα μόλις μελετούσα το topic του Μορφέα με τα τρία όνειρα μαζεμένα, και στο τρίτο είδα ότι με τα αρχικά γράμματα των λέξεων βγαίνει η λέξη Νόμος.

Κάπου εκεί έσκασα και ένα σατανικό χαμόγελο, βέβαιος ότι είμαι χιλιάδες/εκατομμύρια/δις/τρις/ φορές εξυπνότερος απ' όλους, αφού βρήκα τη λύση από την πρώτη φορά που έκατσα να σπάσω τον γρίφο.

Τελικά όμως δεν το έκανα. Εκτός και σημαίνει κάτι το ΒΜΠΕΉΦΚΞ ΣΠΤΚΔΚ ΝΟΜΟΣ...

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όμως δεν το έκανα. Εκτός και σημαίνει κάτι το ΒΜΠΕΉΦΚΞ ΣΠΤΚΔΚ ΝΟΜΟΣ...

Εχουν υπάρξει και διαγωνισμοί με χειρότερα θέματα από αυτό που έγραψες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέροντα ονόματα βλέπω και παρακολουθούν. Ω μπάι δε γκοντς, πύργοι θα πέσουν και λάβαρα θα σκιστούν και βασίλεια θα κατακρημνιστούν και δράκοντες θα πενθήσουν. Pleurez mes yeux! (=Κλάψτε μάτια μου)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λέξεις/φράσεις που μου "περνάνε" απο το μυαλό ...

 

Σφαγή,Αίμα,κίνδυνος,αναπόφευκτος θάνατος, η ψευδαίσθηση της ασφάλειας ,πτώματα,χάος,προειδοποίηση. :diablo:  αυταά...

Φαντάσου να ήταν και τρόμου, δηλαδή, ο διαγωνισμός. :doh: Μορφέα, θυμάσαι ότι γράφουμε φάντασυ αυτή τη φορά, ε; :man_in_love:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή...

Λίγες ώρες μείναν. Δεν θα πω αν έχετε φτάσει κοντά, αλλά τουλάχιστον αυτή τη φορά φαντάζομαι δεν θα πέσετε κι από τα σύννεφα. Καμιά άλλη θεωρία για το θέμα, πριν βραβευτεί η εξυπνότερη (ή πονηρότερη); Όλα μπορεί να αλλάξουν.

 

Όσο για τα θέματα, δεν καταλαβαίνω, Κέλλυ. Μια χαρά φάντασυ θέματα είναι :p

Ίσα ίσα, στον τρόμο παραείναι κλασικά. Είναι σαν να βάζω θέμα "τεχνολογία" στην επιστημονική φαντασία, το οποίο, με τη σειρά του, είναι σχεδόν ισοδύναμο του "Το θέμα είναι ελεύθερο, αρκεί να είναι scifi και να μην παίξετε μόνο με ανθρωπιστικές επιστήμες".

 

Αλλά μην ανησυχείτε, θα μάθετε, προσεχώς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην πιάσουμε μεσάνυχτα όμως άρχοντα γιατί τότε θα είμαι στο βασίλειό σου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πριν τα αποκαλυπτήρια, όπως υποσχέθηκα, ακολουθουν οι καλύτερες (αν και όχι απαραίτητα οι σωστότερες) ερμηνείες:

(Σημείωση: Υπήρξε και πουμίτικη ερμηνεία, ευφάνταστη και διασκεδαστική, η οποία θα δυσκόλευε πολύ την τελική επιλογή, αλλά δεν συμπεριλαμβάνεται, για λόγους πολιτικής ορθότητας :p)

 

Στην 3η θέση βρίσκουμε αυτή, για την παρατηρητικότητα -ούτε που θα το πρόσεχα εγώ- και για τον τρόπο παρουσίασής της.

Στη   2η θέση κάθεται αυτή, για την ωραία δικαιολόγηση, την πρώτη ολοκληρωμένη, πριν καν μάθει το τρίτο όνειρο.

Στην 1η θέση βρίσκεται αυτή, καθώς χρησιμοποίησε και στοιχεία που δεν νομίζω ο Μορφεύς να έβαλε επίτηδες στο παιχνίδι, με συνειρμούς ταιριαστούς στο πλαίσιο των ονείρων.

 

Άξιοι αναφοράς:

--η Ιρμάντα, που είχε πολλές ερμηνείες και στο τσακ δεν μπήκαν.

--ο Rat (σε θυμάμαι κι από τον τρόμο εσένα, αν κι εδώ μας τα πέταξες έτσι όλα, άγχωσες και την wordsmith και δεν κάνει - ελπίζω να συμμετάσχεις και στο υπόλοιπο παιχνίδι πάντως, αν σου αρέσει να γράφεις και πέρα από ποίηση) με τον βομβαρδισμό από θέματα με διαμελισμούς και βασανιστήρια.

--ο Mesmer, που παρατήρησε πρώτος το χρώμα, δίνοντάς του περισσότερη σημασία απ' όση είχε -κι ίσως έκανε και τον Μορφέα να κάνει την πονηριά με την πορφυρή λάμψη- και ενδεχομένως να τους μπέρδεψε κι όλους έπειτα. Αλλά η λογική του ήταν legit.

 

Σε λιγότερο από 2 ώρες, ελπίζω να έχω βρει τον Ατέρμονο που βολοδέρνει κάπου στο φόρουμ και να έχω μάθει το θέμα, ώστε να σας το αποκαλύψω.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ο Μορφεύς ευρέθη, το θέμα εδόθη.

 

:mf_trombone: Το θέμα του 40ού Διαγωνισμού Σύντομης Ιστορίας είναι...  :mf_trombone:

post-3677-0-34882900-1441050189_thumb.jpg

Έγκλημα

 

Από το πρώτο των μύθων, μέχρι το τελευταίο στα βάθη του χρόνου, πρέπει να γράψετε διηγήματα του φανταστικού και συγκεκριμένα του αποκαλούμενου φάντασυ, με θέμα το έγκλημα.

 

Εγκλήματα συνηθισμένα ή ασυνήθιστα, μελετημένα ή εν θερμώ, άλλα που επισύρουν βαριές καταδίκες κι άλλα που παραμένουν ατιμώρητα. Αδικήματα που στον κόσμο μας είναι νόμιμες πράξεις, εγκλήματα που δεν έχει καν φανταστεί ανθρώπινος νους.

Οικονομικά, ποινικά, εγκλήματα πολέμου, εγκλήματα πάθους...

 

Η εξερεύνησή σας μπορεί να έχει πολλές αφετηρίες και το θέμα διαφορετικές εκφάνσεις στις ιστορίες σας:

Τι είναι το έγκλημα; Για τον θύτη, για το θύμα, για την κοινωνία που διατηρεί τις ισορροπίες. Ποιες είναι οι αιτίες και ποιες οι συνέπειες; Πρόληψη και καταστολή, η δικαιοσύνη που απονέμεται, έννοιες άρρηκτα συνδεδεμένες.

Νόμος και ηθική, κοινωνία και πολιτική, ψυχολογία και τέχνη, άνθρωποι και υπερφυσικά πλάσματα, μια πολύπλοκη συνάρτηση του χώρου, του χρόνου και των συνθηκών.

 

Τα παραπάνω είναι λίγα από τα πολλά που κανείς μπορεί να σκεφτεί. Το σημαντικό είναι το έγκλημα ή η έννοια του εγκλήματος να έχουν βασική θέση στα διηγήματα που θα γράψετε. 

Να μην είναι, δηλαδή, απλώς ένας φόνος που κάποια στιγμή συμβαίνει ή μια κλοπή ενός μαγικού δαχτυλιδιού που γίνεται αποκλειστικά για λόγους προώθηση της πλοκής. Αν βγάλουμε το έγκλημα από την ιστορία, να μην στέκεται καθόλου.

 

Πέραν του θέματος περιορισμοί:

Είδος: Φάντασυ

Λέξεις: 500-3,500

Διάρκεια Συγγραφής: 1/9 μέχρι 21/9 (24:00)

 

Για να συμμετάσχει κανείς υπενθυμίζω:

Δικαίωμα συμμετοχής έχει κάθε μέλος του φόρουμ (εκτός από τον διοργανωτή του διαγωνισμού και τον βοηθό), που στο διάστημα ανάμεσα στον προηγούμενο και τον επικείμενο διαγωνισμό έχει κάνει τουλάχιστον 3 κριτικές (δείτε ανάλογο post) των 100 λέξεων σε οποιεσδήποτε ιστορίες εκτός αυτές του τελευταίου διαγωνισμού. Ο εκάστοτε συμμετέχων θα είναι υπεύθυνος να επιδείξει τις κριτικές του στον διοργανωτή, για να μπορέσει να πάρει μέρος η ιστορία του.

 

Μην ξεχνάτε και το RSVP οι ενδιαφερόμενοι.

Καλές εμπνεύσεις! :)

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Μορφέα τόοοοσο τρολλάρισμα για σκέτο έγκλημα; :catmad: Θα εγκληματίσω! =@ =@ =@ Γελάς σατανικά, το ακούω!

Πέρα από την πλάκα σε ευχαριστούμε για το θέμα και υποσχόμαστε να δώσουμε τον καλυτερότερο εαυτό μας.

:mf_swordfight: Εμπρός νέες και νέοι! Η ευγενής άμιλλα μας καλεί!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ω, έγιναν τα αποκαλυπτήρια!  :mf_trombone:

 

Ωραίο θέμα, Μορφέα! Ανοιχτό, μπορούμε να γράψουμε ό,τι μας κατέβει (τελείως, όμως), και ξεκάθαρο, συγκεκριμένο όσο πρέπει για να μην μπλέξουμε τίποτα.

 

Έχω τόσες ιδέες, έχω τόσες ιδέες... :stars: :dazzled: :stars:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω τόσες ιδέες, έχω τόσες ιδέες... :stars: :dazzled: :stars:

Καλά ξεμπερδέματα (το λέω κυρίως για μένα) γιατί κάπως έτσι νιώθω για το θέμα.....

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω τόσες ιδέες, έχω τόσες ιδέες...

Καλά ξεμπερδέματα (το λέω κυρίως για μένα) γιατί κάπως έτσι νιώθω για το θέμα.....

 

Έχω αρχίσει να τις σημειώνω σε ένα αρχείο, να τις βάζω σε τάξη. Έτσι ξεσκαρτεύει το πράγμα και θα αποφασίσω ποια έχω την όρεξη τελικά να αναπτύξω. Φυσικά, αυτό είναι καλύτερο από άλλες φορές που δεν έχω απολύτως τίποτα (είναι δυο-τρία χρόνια τώρα που δυσκολεύομαι πολύ στους διαγωνισμούς, και τελικά συνήθως δεν γράφω).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...και κατά τις πέντε σήμερα ώρα ελλάδος μου ήρθε η ιδέα για αυτή την ιστορία...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα! Αν μου έρθει κάποια καλή ιστορία, θα γράψω σίγουρα!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγένετο σιωπή...

Άραγε υπάρχει κάποιος κόσμος, στον οποίο η σιωπή να είναι έγκλημα;

Και πόσο απέχει από τον δικό μας;

 

Και μετά την απαραίτητη ψαγμενιά, σας υπενθυμίζω ότι οι πόρτες είναι ανοιχτές, κι οι εφιάλτες κλειδωμένοι :)

Μέχρι στιγμής, έχουμε ήδη 3 γνωστές υφάντρες μύθων έτοιμες για όλα, έχουμε 2-3 ακόμη αρσενικές πένες που δείχνουν ενδιαφέρον. Έχουμε κόσμο που παραμένει προβληματσιμένος, απέναντι στο θέμα. Τι άλλο έχουμε; Α και ιδέες πολλές ακούω ότι έχουμε, άρα το θέμα τον πέτυχε τον σκοπό του κατά το ήμισυ.

 

Έρχεται Παρασκευοσαββατοκύριακο, μια καλή συνήθως ευκαιρία για χαλάρωση, εσωτερική ενδοσκόπηση και έμπνευση (όχι πείτε, πόσο απέχει αυτό από τον δικό μας κόσμο; :p).

Περιμένω αναφορές της προόδου σας. Και γενικά, μιας κι ο διοργανωτής είναι λιγάκι πιεσμένος αυτόν τον καιρό, ζητάω (εγώ, ο διοργανωτής, μην σας μπερδεύει το σύνδρομο Βουγιουκλάκη) από το μπλοκ του Σουρίμο (Ιρμάντα, Γουιλ, elgalla, Κασσάνδρα, μην με βάζετε να σας λέω έναν έναν) να κάνετε παιχνίδι.

Ξέρετε εσείς να ανοίγετε τις αναγνωστικές μας ορέξεις, δεν σας φοβάμαι :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Heh, υπάρχει μια πιθανότητα να συμμετέχω, for the lolz (που χρόνος για κανονική ιστορία), γιατί έχει φάση σαν θέμα!

Edited by Lord Denton
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το σύνδρομο Βουγιουκλάκη; Το Σουρίμο υποθέτω ότι είναι το SFF-wrimo.

Link to comment
Share on other sites

Και συγκεκριμένα το SummerWriMo. Εγώ θα ξεκινήσω οτιδήποτε μετά την Κυριακή. Μέχρι τότε θα ασχολούμαι μ' αυτό που θα στείλω για το εργαστήρι. :blush:

 

Από ιδέες έχω διάφορες, αλλά δεν ξέρω αν θα παίξω με κάτι εύκολο (urban fantasy), με κάτι δύσκολο (high fantasy με μεγάλη δόση αλληγορίας) ή με κάτι παλούκι (που δεν θα αποκαλύψω, εκτός κι αν καταλήξω σε αυτό).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Heh, υπάρχει μια πιθανότητα να συμμετέχω, for the lolz (που χρόνος για κανονική ιστορία), γιατί έχει φάση σαν θέμα!

Μαζεύεται κόσμος, μαζεύεται... Άλλοι πιο σοβαρά, άλλοι για τα λόλζ, όλοι ευπρόσδεκτοι :)

 

Τι είναι το σύνδρομο Βουγιουκλάκη;

Εντάξει δεν νομίζω να υπάρχει έτσι στις βιβλιογραφίες, αλλά έχω ακούσει ότι συνήθιζε να μιλά για τον εαυτό της σε τρίτο πρόσωπο ("Η Αλίκη στέλνει τα φιλιά της σε όλους και όλες")

 

Από ιδέες έχω διάφορες, αλλά δεν ξέρω αν θα παίξω με κάτι εύκολο (urban fantasy), με κάτι δύσκολο (high fantasy με μεγάλη δόση αλληγορίας) ή με κάτι παλούκι (που δεν θα αποκαλύψω, εκτός κι αν καταλήξω σε αυτό).

Δεν απαντάω γιατί δεν μου αρέσουν τα δύσκολα τριλλήματα, που περιλαμβάνουν και δυσκολότερα διλλήματα. Πανάθεμά σε, έχεις βρει τα κουμπιά μου...

 

Κι αυτό για το οποίο ξεκίνησα να γράφω πριν και το ξέχασα:

Αν και νωρίς ακόμα, τις 3 κριτικές που πρέπει να έχει κάνει κάποιος για να συμμετάσχει τις στέλνει σε μένα (με πιμί), για να μην χαθούν εδώ μέσα. Αν δεν ξέρει κάποιος πώς, μπορεί να ρωτήσει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..