Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

 

Άρχισα το ''Άλλοι Ωκεανοί... Άλλοι Κόσμοι...'' του Γιώργου Μπαλάνου. 

 

Το έχω διαβάσει παλιότερα. Πολύ ενδιαφέρον!

 

 

Το έπιασα στα πλαίσια του ενός Γιώργου Μπαλάνου που διαβάζω κάθε χρόνο. Πέρσι δεν μπόρεσα λόγω της ταυτόχρονης συμμετοχής μου σε δύο projects, έτσι το κάνω τώρα. Είναι γενικά πολύ του γούστου μου το υγρό στοιχείο είτε πρόκειται για βιβλία, ταινίες ή ντοκιμαντέρ. Έχω λοιπόν καλό προαίσθημα ότι θα μου αρέσει και θα με ταξιδέψει για τα καλά. Διάβασα το πρώτο κεφάλαιο και ήταν ωραίο, για να δούμε πως θα κυλήσει η συνέχεια  :mf_bookread:

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Δαιμόνιος Βάκχος, του Αντώνη Αντωνιάδη και της Αγγελικής Ράδου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Κόσμος δίχως άστρα, του Πουλ Άντερσον.

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχισα το Κοριτσι της διπλανης πορτας του Jack Ketchum..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αρχισα το Κοριτσι της διπλανης πορτας του Jack Ketchum..

Περαστικά σου
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αναμένεται να τελειώσω το Μην εμπιστεύεσαι τις ξανθές, του Χάρολντ Μέιζουρ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Φόβος και παράνοια στο Λας Βέγκας, του Χάντερ Σ. Τόμσον. Δεν υπάρχει ο τύπος...

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει από το πρωί το Εκείνος που ψιθυρίζει πάνω από τα βουνά, του Γιώργου Γιώτσα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ''Άλλοι Ωκεανοί... Άλλοι Κόσμοι...'' του Γιώργου Μπαλάνου.

 

Το βιβλίο καταπιάνεται με μυστηριώδη συμβάντα που σχετίζονται με τον αχανή και αρχέγονο κόσμο των θαλασσών. Πλοία- φαντάσματα, φασματικοί επιβάτες και γίγαντες της αβύσσου που ενδέχεται να έχουν επιβιώσει από τα προϊστορικά χρόνια, ως και τις μέρες μας. Παράξενες θάλασσες που έχουν την ενοχλητική τάση να καταπίνουν τους πάντες και τα πάντα όπως το γνωστό σε όλους μας Τρίγωνο των Βερμούδων, και όχι μόνο. Ακυβέρνητα πλοία που βρέθηκαν καταμεσής του πελάγους με το πλήρωμα τους να λείπει, ή που σε άλλες περιπτώσεις αμφότερα εξαφανίστηκαν μπροστά στα μάτια δεκάδων μαρτύρων. Πείραμα της Φιλαδέλφειας, παράλληλοι κόσμοι, UFO και χαμένοι φαροφύλακες με τα πράγματα τους στους φάρους να είναι όλα στις θέσεις τους και τα ημερολόγια τους ενημερωμένα. Άλλοτε με φυσιολογικές ενδείξεις και άλλοτε με πολύ- πολύ ανησυχητικές. Το περιστατικό ιδίως των νησιών Φλάνναν δυτικά της Σκοτίας στις αρχές του εικοστού αιώνα, πραγματικά με συγκλόνισε ως τα τρίσβαθα της ψυχής μου. Παράξενα υποβρύχια φώτα, νησιά και πόλεις που υπάρχουν στο χάρτη αλλά όχι και στη πραγματικότητα και το αντίστροφο. Που εμφανίζονται και εξαφανίζονται θα έλεγε κανείς αυτοβούλως, και διάφορα άλλα τέτοια περίεργα. 

 

Δεν ισχυρίζεται ο συγγραφέας ότι όλα αυτά πρέπει σώνει και καλά να έχουν κάποια μεταφυσική προέλευση. Αρκετά μπορεί κάλλιστα να εξηγούνται με φυσικούς νόμους που η επιστήμη απλά δεν έχει κατακτήσει ακόμη. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο αυτό, όσο οι γελοίες δικαιολογίες που προβάλλει αρνούμενη να παραδεχτεί την εκάστοτε άγνοια της. Οπότε και το δούλεμα πέφτει σύννεφο με εκείνο τον τίγκα στον κυνισμό τρόπο που σπάει κόκαλα. Και που μόνο αυτός κατέχει  :roflmao:  Αναρωτιέται επίσης πολύ εύλογα αν ο άνθρωπος έχει υπογράψει κανένα συμβόλαιο με τον Θεό ότι θα είναι ο αποκλειστικός κυρίαρχος της Γης ή το μόνο νοήμον πλάσμα στο σύμπαν. Δεν θα επεκταθώ όμως άλλο, ο καθένας μπορεί να διαβάσει και να πιστέψει ότι θέλει.

 

Και ίσως να κάνω λάθος, αλλά πιστεύω ότι αρκετοί νομίζουν ότι η τελειότητα είναι κάτι που δεν μπορεί να συναντήσει κανείς στα non fiction κείμενα. Ότι είναι αποκλειστικό προνόμιο των ιστοριών και των μυθιστορημάτων. Αν όντως ισχύει, τότε θα διαφωνήσω κάθετα φέρνοντας ως παράδειγμα το γράψιμο του Γιώργου Μπαλάνου, αυτού του σπουδαίου μάστορα του λόγου. Αυτού του σαγηνευτικού παραμυθά  :worshippy:  Ξεκινώ πάντα κάθε τι δικό του με εκείνη την γλυκιά ανυπομονησία που αισθάνομαι μόνο για τους πολύ αγαπημένους μου συγγραφείς. Και αγαλλιάζω στη σκέψη ότι έχω μερικά ακόμη δικά του να με περιμένουν στο ράφι.

 

Καταπληκτική λοιπόν δουλειά που προτείνεται ανεπιφύλακτα για όποιον τρέφει ενδιαφέρον για το θέμα. Αξίζει μέχρι τελευταίας δεκάρας τα (υπερβολικά πολλά είναι η αλήθεια) λεφτά της. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τη συλλογή The Rediscovery of Man του Cordwainer Smith. Εξαιρετική ΕΦ.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το ''Ο Στρόγγυλος Πύργος'' των Χάουαρντ Φίλλιπς Λάβκραφτ- Ώγκαστ Ντέλεθ. Μυθολογία Κθούλου και ξερό ψωμί :lolipop:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει το Ο αγγελοπλάστης, του Στέφαν Μπράις.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με Πρίμο Λέβι και ''Εάν αυτό είναι ο Άνθρωπος''.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ καιρό αποχής από το διάβασμα, σήμερα ξεκίνησα το νεκροταφείο ζώων του King.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με Πρίμο Λέβι και ''Εάν αυτό είναι ο Άνθρωπος''.

 

Πάει και αυτό. Έφυγε σε δύο μέρες επειδή ήταν μικρό, κυρίως όμως επειδή από την στιγμή που το ξεκίνησα, πραγματικά δεν μπορούσα να το αφήσω κάτω. 

 

Ο Πρίμο Λέβι ήταν Ιταλός Εβραϊκής καταγωγής. Το ξέσπασμα του Β' Π.Π. τον βρήκε στο λάθος μέρος την λάθος στιγμή. Αντιστασιακός στη φασιστική Ιταλία, συνελήφθη και στάλθηκε στο κολαστήριο ψυχών που ακούει στο όνομα Μπούνα Μόνοβιτς. Όχι της ''κλάσης'' των Άουσβιτς, Νταχάου, αλλά κολαστήριο και αυτό. Εκεί έλαβε το νούμερο 174517 οπότε και η ζωή του όπως την ήξερε μέχρι τότε έλαβε ένα τέλος. Αντιμέτωπος με χιλιάδες συγκρατούμενους του με την πείνα, το ξύλο, τον εξευτελισμό και τις αρρώστιες, έχασε την ανθρώπινη υπόσταση του και ξέπεσε στο επίπεδο του ζώου. Ίσως όμως και να μην μπορούσε να γίνει διαφορετικά όταν θέλοντας και μη, έβλεπες τον διπλανό σου σαν ανταγωνιστή για μερικά ακόμη ψίχουλα ψωμιού. Ως υποψήφιο κλέφτη για τα ρούχα και τα παπούτσια σου, όταν ήταν ένας εναντίον όλων στη μάχη για την επιβίωση. Όταν το κάθε δευτερόλεπτο ήταν και από μία ξεχωριστή κόλαση. Και ενώ παράλληλα κάθε μέρα ακούγονταν οι πυροβολισμοί των συμμάχων όλο και πιο κοντά. Έτσι, ως μία τρελή και αμυδρή ελπίδα ότι θα μπορέσουν κάποτε να ξαναγίνουν άνθρωποι.

 

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει και το επίμετρο στο τέλος όπου ο συγγραφέας δείχνοντας τεράστια αποθέματα ψυχικής δύναμης, δεν βάλει με μίσος κατά των βασανιστών του όπως θα περίμενε κανείς. Αντ' αυτού αναρωτιέται τι είναι εκείνο άραγε που μπορεί να μετατρέψει ανθρώπους της διπλανής πόρτας (ως επί το πλείστον τουλάχιστον γιατί θεωρεί ότι κάποιοι λίγοι είναι τέτοια από την φύση τους), σε αιμοδιψή τέρατα. 

 

Μέσα στη τραγική του μοίρα, ο Πρίμο Λέβι στάθηκε τυχερός. Φυλακίστηκε προς το τέλος του πολέμου όταν η Γερμανία αμυνόμενη πλέον, άρχισε να παρατείνει τον μέσο όρο ζωής των κρατουμένων έχοντας ανάγκη από εργατικά χέρια. Ήταν αυτός ο λόγος και μία σειρά από συγκυρίες της τύχης που του επέτρεψε να σωθεί. Όπως αποδείχθηκε όμως δεν σώθηκε τελικά, πέθανε εκεί. Γιατί μπορεί να έζησε πολλά χρόνια ακόμη, αλλά ουσιαστικά πέθαινε κάθε μέρα. Και όντας ανίκανος να αντιμετωπίσει τους δαίμονες του, έβαλε ένα τέλος στη ζωή του σε ηλικία 68 χρονών. 

 

Το ''Εάν αυτό είναι ο Άνθρωπος'' δεν είναι ούτε καλό, ούτε κακό. Δεν μπαίνει σε τέτοια καλούπια. Απλά είναι ένα από τα σημαντικότερα βιβλία στην ιστορία της ανθρωπότητας και αυτό είναι όλο :) Και όσο και αν μου κομμάτιασε την ψυχή, θα το ξαναδιαβάσω σίγουρα κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το ''Κόναν: Η Ώρα του Δράκοντα'' του αγαπημένου μου Ρόμπερτ Έργουιν Χάουαρντ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογο τρέλας και περίεργης φάσης έπιασα να ΞΑΝΑδιαβάσω το Αμπαρατ το 3ο βιβλίο.

 

Επίσης διαβάσω το Ακου Ανθρωπάκο

 

την σειρά κομικ Locke & Key

 

τέλος ξαναάρχισα να διαβάσω το setting του Midnight D20 μπας και κάτσει καμία στραβή και ξεκινήσω τίποτα...γενικά προσπαθώ να αφυπνήσω πάλι την αγάπη μου για δημιουργία rpg ιστοριών και.......προσπαθώ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σχεδόν τρεις μέρες reader's block, άρχισα το Η επέλαση του Σατανά, του Ντένις Γουίτλι.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα την ανθολογία ''Ιστορίες από το Εφιαλτικό Μέλλον''.

Link to comment
Share on other sites

 

Αρχισα το Κοριτσι της διπλανης πορτας του Jack Ketchum..

Περαστικά σου
Ακριβως οπως τα πες ηταν.

 

Ξεκιναω το "Ψυχρο δερμα" του Pinol..

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αρχισα το Κοριτσι της διπλανης πορτας του Jack Ketchum..

Περαστικά σου
Ακριβως οπως τα πες ηταν.

 

Ξεκιναω το "Ψυχρο δερμα" του Pinol..

 

Πας για χατ τρικ από βιβλιάρες μετά και από αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..