Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Ξεκίνησα το I am Pilgrim του Terry Hayes.Στα αγγλικά!

 

Έχει βγει και στα ελληνικά αυτό :p Καλό κουράγιο, είναι μεγάλο τούβλο! Εμένα μου άρεσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει από το πρωί το Τα Ευαγγέλια της Κολάσεως, του Κλάιβ Μπάρκερ.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξα δις πως βρίσκομαι στο σωστό χώρο συζήτησης μιας και οι παραπάνω τίτλοι με μπέρδεψαν λίγο. Διαβάζω λοιπόν τους "Δουβλινέζους" του James Joyce. Αποτελεί μία συλλογή διηγημάτων, βρίσκομαι λίγο μετά το μέσο του βιβλίου και μπορώ να πω ότι μέχρι τώρα μόνο θετικά έχω να πω. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει από το πρωί το Τα Ευαγγέλια της Κολάσεως, του Κλάιβ Μπάρκερ.

Εγώ το πήρα και το άρχισα χθες το απόγευμα. Δεν έχω ξετρελαίνει, αλλά από την άλλη έχω πολύ καιρό να διαβάσω 170 σελίδες σε λιγότερο από ένα 24-ωρο ενώ δεν είμαι σε διακοπές/ρεπό.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Έχω αρχίσει από το πρωί το Τα Ευαγγέλια της Κολάσεως, του Κλάιβ Μπάρκερ.

Εγώ το πήρα και το άρχισα χθες το απόγευμα. Δεν έχω ξετρελαίνει, αλλά από την άλλη έχω πολύ καιρό να διαβάσω 170 σελίδες σε λιγότερο από ένα 24-ωρο ενώ δεν είμαι σε διακοπές/ρεπό.

 

 

Το τελείωσα χτες αργά το βράδυ. Μου άρεσε, αλλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας. Θα γράψω σχόλιο κάποια στιγμή μέσα στην μέρα. Πάντως ισχύει αυτό που λες, το άτιμο διαβάζεται πάρα πολύ γρήγορα, ούτε κατάλαβα πότε το τελείωσα!

Link to comment
Share on other sites

 

Ξεκίνησα το I am Pilgrim του Terry Hayes.Στα αγγλικά!

 

Έχει βγει και στα ελληνικά αυτό :p Καλό κουράγιο, είναι μεγάλο τούβλο! Εμένα μου άρεσε πολύ.

 

Το είχα αγοράσει πριν κυκλοφορήσει στην Ελλαδα.Κ ναι θέλει πολυ κουραγιο :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Η γυναίκα με το νούμερο 13, του Χοσέ Κάρλος Σομόθα.

Link to comment
Share on other sites

Φαραώ του Ντέηβιντ Γκίμπινς, ιστορικό μυθιστόρημα με πολλές λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

 

Γιατι ΕΦ;

Επειδή όλο το βιβλίο, όπως έχουν διαβάσει όλοι οσοι έχουν φτάσει μέχρι το τέλος του

είναι οι συνέπειες ενός πειράματος αλλαγής φύλλου

Σεβαστη η αποψη σου αλλα απο την αλλη αυτο που γραφεις στο spoiler δεν ειναι δα και η Ε.Φ. γινεται και στην πραγματικοτητα!!Πιο πολυ για ρεαλιστικος τρομος μου κανει εμενα..

 

Ξεκινησα το "Σκοτεινος τοπος" της Τζιλιαν Φλιν..

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το ''Φάε τον Γείτονα σου'' των Ντάνιελ Ντιλ, Μαρκ Ντονέλι. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει από το πρωί το Το φονικό κελάηδισμα, της Μο Χέιντερ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει από χθες το Οι δαιμονισμένοι, του Νίκολας Κοντέ.

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιμηθεί νωρίς ο μικρός,το βράδυ ξεκινάω Τελευταία Έξοδος-Ρίτα Χέιγουορθ του King φυσικά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κοιμηθεί νωρίς ο μικρός,το βράδυ ξεκινάω Τελευταία Έξοδος-Ρίτα Χέιγουορθ του King φυσικά!

 

Αν δεν κοιμηθεί νωρίς όμως ετοιμάσου για ξενύχτι γιατί έτσι και το ξεκινήσεις, δεν θα μπορείς να το αφήσεις κάτω. Αριστούργημα, ακόμη και για Στίβεν Κινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τη Ζωή του Πι του Yann Martel, εξαιρετικό ανάγνωσμα όπως και η ταινία που είχα δει πριν 3 χρόνια περίπου!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις άρχισα το Φονιάδες μπάτσων, του Φρεντερίκ Α. Φαζαρντί.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το Στη νεκρή καρδιά της ηπείρου, του Κένεθ Κουκ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει από το πρωί το Ο αόρατος άνθρωπος από το Σάλεμ, του Κρίστοφερ Κάρλσον.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ''Φάε τον Γείτονα σου'' των Ντάνιελ Ντιλ, Μαρκ Ντονέλι.

 

Αρχικά το βιβλίο καταπιάνεται με το φαινόμενο του κανιβαλισμού κατά την αρχαιότητα. Γίνονται αναφορές στην Ελληνική Μυθολογία και την αρχαία Κίνα. Σε πιο ύστερες περιόδους, ένας από τους πρώτους που ήρθε σε επαφή με κανιβάλους ήταν ο Χριστόφορος Κολόμβος με την φυλή των Καρίβων που έτρωγαν τους ηττημένους εχθρούς τους. Μαθαίνουμε για διάφορες άλλες φυλές με παρόμοιες γαστριμαργικές συνήθειες όπως οι Ιροκέζοι, Τίνγκιτ, Τσινσουάν, ενώ γίνεται λόγος και για σχετικά ευρήματα που βρέθηκαν σε Αμερική, Ισπανία και Γιουγκοσλαβία. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον εγείρει το ερώτημα αν ο κανιβαλισμός πρέπει να είναι κατακριτέος όταν τελείται υπό συνθήκες επιβίωσης. Όλοι μας λίγο- πολύ έχουμε ακούσει για το αεροπλάνο με την ομάδα ράγκμπι που ξεκίνησε από το Σαντιάγκο της Χιλής για να πέσει στις Άνδεις. Όσοι δεν σκοτώθηκαν κατά την πτώση κλήθηκαν να φάνε τις σάρκες των νεκρών τους συντρόφων, ή να βιώσουν έναν αργό, οδυνηρό και βασανιστικό θάνατο από την πείνα. Τι γίνεται άραγε σε αυτή την περίπτωση;  :hmm:  :cold:

 

Στη συνέχεια έχουμε την παρέλαση των φρούτων με δεκαπέντε κακά παιδιά. Μα πάρα πολύ κακά. Το καθένα από αυτά με το δικό του ξεχωριστό τρόπο επιτέλεσε κοινωνικό έργο, αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν τρεις που έθεσαν τα πρότυπα του είδους και αποτέλεσαν πηγή έμπνευσης για τις μελλοντικές γενιές: Άλμπερτ Φις, Έντ Γκέιν και Αντρέι Τσικατίλο. Η ψυχολογία πραγματικά στάθηκε ανήμπορη έστω και να δημιουργήσει ξεχωριστές κατηγορίες για τα κατορθώματα τους  :worshippy:

 

Και τέλος εξετάζονται οι λόγοι της έξαρσης του κανιβαλισμού σε σχέση με τις κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις σε διάφορα κράτη της πρώην Σοβιετικής Ένωσης, και τις τραγικές καταστάσεις που αυτές επιφέρουν. Πολύ καλό βιβλίο, το προτείνω για όποιον ενδιαφέρεται για το τρομερό αυτό θέμα ταμπού. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Η κυρία θάνατος, του Μπέρνχαρντ Άιχνερ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναω το Ποδοσφαιρο, Μια Θρησκεια σε Αναζητηση Θεου, του Μονταλμπαν!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει από χθες το Το κορίτσι της πτήσης 5403, του Μισέλ Μπισί.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το ''Άλλοι Ωκεανοί... Άλλοι Κόσμοι...'' του Γιώργου Μπαλάνου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το ''Άλλοι Ωκεανοί... Άλλοι Κόσμοι...'' του Γιώργου Μπαλάνου. 

 

Το έχω διαβάσει παλιότερα. Πολύ ενδιαφέρον!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..