Jump to content
H συγγραφική περίοδος για τον 60ο Γενικό Διαγωνισμό Σύντομης Ιστορίας λήγει σήμερα (υπάρχει διορία αποστολής των ιστοριών μέχρι τις 12 τα μεσάνυχτα). ×

All Activity

This stream auto-updates

  1. Past hour
  2. Καλησπέρα σας Έγινα πρόσφατα μέλος στο forum και ευχαριστώ για την υποδοχή. Μήπως μπορείτε να μου δώσετε μερικές συμβουλές, για να γράψει κάποιος τριλογια στο είδος του φανταστικού; Για παράδειγμα, πώς απ το τέλος του ενος βιβλίου πάω στην αρχή του άλλου που θα είναι η συνέχεια? Ευχαριστώ
  3. Today
  4. Διαβάζω το ένας ξένος στην πόλη. Δεν το έχω ολοκληρώσει για να γράψω κριτική, κάθε άλλο. Μόλις το ξεκίνησα. Αλλά ήθελα να σχολιάσω την φοβερή σκέψη του Ρίτσερ, έκοψε το κάπνισμα για να μην χρειάζεται να κουβαλάει ένα πακέτο τσιγάρα και σπίρτα. Μιλάμε πρακτικός μέχρι τρέλας!
  5. until

  6. Andrir

    Συγγραφικοί Στόχοι 2024

    Ναι, ουσιαστικά ξεναγεί τον αναγνώστη στην επιστήμη της αστρονομίας. Μέσα από αυτό το φανταστικό ταξίδι γύρω από τον Γαλαξία μας ο αναγνώστης αποκτάει γνώσεις σύγχρονης αστρονομίας και αστροφυσικής.
  7. Roubiliana

    Συγγραφικοί Στόχοι 2024

    2. Έκδοση στην Ελλάδα, έτοιμο για προπαραγγελία. 3. Έκδοση στο εξωτερικό, επιτυχής. 5. 4 διηγήματα. Για να δούμε τί θα καταφέρουμε μέχρι τέλη Ιούνη που θα ολοκληρωθεί το εξάμηνο.
  8. Δημήτρης

    50 Βιβλία για το 2024

    1) Ωρόρα: Ιστορίες αίματος και πάθους (σελ 240) 2) Συλλογικό έργο: Δράκοι στο φθινοπωρινό δειλινό (σελ 552) 3) Συλλογικό έργο: Δράκοι στη χειμωνιάτικη νύχτα (σελ 512) 4) Συλλογικό έργο: Δράκοι στην ανοιξιάτικη αυγή (σελ 464) 5) Συλλογικό έργο: Ο καιρός των διδύμων (σελ 504) 6) Συλλογικό έργο: Ο πόλεμος των διδύμων (σελ 464) 7) Συλλογικό έργο: Η δοκιμασία των διδύμων (σελ 368) 8 Ωρόρα: Ιστορίες από παράδοξες διαστάσεις (σελ 240) 9) Scott Smith: Τα ερείπια (σελ 509) 10) Ira Levin: Οι μυστηριώδεις γυναίκες του Στέπφορντ (σελ 128) 11) Gillian Flynn: Το κορίτσι που εξαφανίστηκε (σελ 643) 12) David J. Lieberman: Mindreader- Διαβάζοντας το μυαλό των άλλων (σελ 302) 13) Norman Ohler: Υπερδιέγερση- Τα ναρκωτικά στο τρίτο Ράιχ (σελ 413) 14) Ωρόρα: Ιστορίες μελλοντικού ερωτισμού (σελ 238) 15) Dean Koontz: Χωρίς επιζήσαντες (σελ 411) 16) Pat Cadigan: Όμορφο αγόρι πέρνα απ' την άλλη μεριά... (σελ 189) 17) Bruce Sterling: Σπάιντερ Ρόουζ (σελ 188) 18) Lois McMaster Bujold: Πένρικ και Δυσδαιμόνα (σελ 403) 19) H. G. Wells: Ο πόλεμος των κόσμων (σελ 279) 20) A. E. van Vogt: Ο ανυπεράσπιστος κολοσσός (σελ 237) 21) Ωρόρα: Ιστορίες με άλογα (σελ 240) 22) Robert Heinlein: Το δυσάρεστο επάγγελμα του μίστερ Χογκ (σελ 173) 23) Συλλογικό έργο: Δράκοι στα βασίλεια των νάνων (σελ 528) 24) Συλλογικό έργο: Δράκοι ενός μεγαλόπρεπου ουρανού (σελ 528) 25) Συλλογικό έργο: Δράκοι του μάγου της κλεψύδρας (σελ 368) 26) Συλλογικό έργο: Δράκοι στη φλόγα του καλοκαιριού (σελ 784)
  9. Yesterday
  10. Φάντασμα

    Ποια ήταν η τελευταία ταινία που είδατε;

    Dune: Part Two Εξαιρετικά ειδικά εφέ, εντυπωσιακές σκηνές δράσης και καλή ιστορία επ. φαντασίας. Την απόλαυσα, αν και δεν έχω διαβάσει κάποιο από τα βιβλία της σειράς Dune. Godzilla Minus One Πολύ καλή Γιαπωνέζικη δραματική ταινία επ. φαντασίας. Εντυπωσιακές σκηνές με αρκετά καλά ειδικά εφέ. Η δραματική ιστορία της ταινίας μου άρεσε περισσότερο από τις αμερικάνικες ταινίες με τον Γκοτζίλα.
  11. WILLIAM

    Συγγραφικοί Στόχοι 2024

    Είναι μυθιστόρημα το οποίο περιέχει και ανάλογες γνώσεις δηλαδή;
  12. BladeRunner

    50 Βιβλία για το 2024

    Ο ελέφαντας. Σύμφωνα με τα κιτάπια μου, τούτο το βιβλίο το αγόρασα με ένα μόλις ευρώ, τον Νοέμβριο του 2010. Και τόσα χρόνια μετά, αποφάσισα επιτέλους να το διαβάσω, γιατί αυτές τις μέρες έχω διάθεση για διηγήματα και μικρές ιστορίες. Λοιπόν, πρόκειται για μια φοβερά διασκεδαστική συλλογή μικρών και πολλών διηγημάτων, με τα οποία ο Μρόζεκ σατιρίζει τη ζωή στην Πολωνία υπό καθεστώς ολοκληρωτισμού και αυταρχισμού. Σουρεαλιστικά διηγήματα, γεμάτα παράλογες και παράξενες καταστάσεις, με υπέροχο, διαβρωτικό χιούμορ, που φέρνει αβίαστα γέλιο αλλά συνάμα σε βάζει σε διάφορες σκέψεις για την παράνοια και την τρέλα των ολοκληρωτικών καθεστώτων. Πολύ ωραίο υλικό, ό,τι πρέπει για μια ευχάριστη και γρήγορη ανάγνωση, που δίνει και λίγη τροφή για σκέψη. -Μάιος 66. Ντάσιελ Χάμετ - Νεκρές γυναίκες (σελ. 301). 8/10 67. Καμιλέρι/Λουκαρέλι/Ντε Κατάλντο - Δικαστές (σελ. 203). 8/10 68. Σλάβομιρ Μρόζεκ - Ο ελέφαντας (σελ. 190). 8/10
  13. Andrir

    Συγγραφικοί Στόχοι 2024

    Καλημέρα, είμαι καινούργιος εδώ αλλά και στον χώρο των συγγραφέων. Φέτος κυκλοφόρησε το πρώτο βιβλίο μου <το ταξίδι του ήλιου>, εκδόσεις Οσελότος. Είμαι ερασιτέχνης αστρονόμος και φυσικά το θέμα είναι περί αστρονομίας. Δεν ανήκει στα επιστημονικά βιβλία, περιγράφει ένα φανταστικό ταξίδι στον Γαλαξία μας. Έχω ετοιμάσει άλλα 2 βιβλία, και ελπίζω να μπορέσω να προχωρήσω στην έκδοση ενός από αυτά.
  14. Roubiliana

    Οι εκδόσεις μας

    Η πρώτη μου πώληση στο εξωτερικό. Μπαίνετε, ακούτε δωρεάν και, ελπίζω, πατάτε κι ένα like.
  15. Last week
  16. GeoVa

    Τι διαβάζετε;

    Ξεκίνησα το Το Έπος του Γκίλγκαμες.
  17. Μία συλλογή δέκα ευφάνταστων διηγημάτων επιστημονικής και μη φαντασίας, δοσμένη από την καλοζυγισμένη πένα του Μιχάλη. Εξαιρετική γραφή αν και σε ορισμένα σημεία δεν πολυκατάλαβα τι εννοούσε ο συγγραφέας, δεν πειράζει όμως, το τελικό αποτέλεσμα με αποζημίωσε. Ένα βιβλίο που απευθύνεται στους καλά διαβασμένους αναγνώστες του είδους. Για το εκπαιδευτικό κομμάτι τώρα, ο τίτλος του βιβλίου σημαίνει: Το Callimorha είναι ένα γένος σκόρων τίγρης της οικογένειας Erebiadae. Wikipedia.
  18. Καλλίμορφη - Μιχάλης Μανωλιός Εκδόσεις Κέδρος 2020 Να ζήσεις εσύ αντί να ζήσει ο εαυτός σου. Να σωφρονίσεις έναν δολοφόνο κάνοντάς τον πρωθυπουργό. Να πείσεις το έμβρυό σου ότι είσαι άξιος να το γεννήσεις. Να ανακαλύψεις αν είσαι η ομορφιά σου. Να σμιλέψεις την εκδίκηση σε τρεις συλλαβές κι ένα κορμί. Να μάθεις αν η μαγεία κρύβεται στα ακροδάχτυλα αγαπημένου. Δέκα πειράματα σκέψης που βλάπτουν σοβαρά την πεζότητα. Άβολες καταστάσεις και διλήμματα για την ύπαρξη, το πολίτευμα, το σώμα, τη φαντασία, το σεξ, την ηθική φέρνουν στα όρια τους πρωταγωνιστές και την κοινωνία, σε δέκα ιστορίες στιγμιότυπα της αέναης μάχης του ανθρώπου με τον εαυτό του. «Καθόταν σταυροπόδι στην πολυθρόνα απέναντι από το κρεβάτι, μια Σάντρα όπως θα ήμουν περίπουστα τριάντα πέντε μου. Ήταν σαν να υπήρχε ανάμεσά μας ένας παραμορφωτικός κατά μία δεκαετία καθρέφτης, αλλά το φάντασμα μου χαμογελούσε με την άνεση ενάμιση επιπλέον αιώνα». Επιλογή: Δημήτρης Φύσσας, συγγραφέας «Τα διηγήματα του Μανωλιού έχουν αυτό που λείπει από τους πολιτικούς σήμερα: φρέσκες ιδέες, χιούμορ, ειλικρίνεια και ανθρωπιά». Δημήτρης Αρβανίτης «Με ώριμη γραφή και εκπληκτικές ιδέες, ο Μιχάλης Μανωλιός έχει πλέον καθιερωθεί ως ο σπουδαιότερος εκπρόσωπος της επιστημονικής φαντασίας στην Ελλάδα». Βασίλης Μπαμπούρης
  19. 32. Ο μικρός πρίγκιπας - Antoine de Saint-Exupery (σελ 100, Πατάκη 2012, 8/10) 33. Όσα δεν ξέρεις για τον Βίνσεντ Βαν Γκογκ: Ταξίδι από τη γη στον παράδεισο - Philip Osbourne (σελ 96, Πεδίο 2023) 34. Ζ - Βασίλης Βασιλικός (σελ 423, Λιβάνη 1996, 7,5/10) 35. Εγκώμιων ωρίμων γυναικών - Stephen Vizinczey (σελ 301, Αλεξάνδρεια 2003, 7/10) 36. Ο συντηρητής των κεραμικών - Philip K. Dick (σελ 156, Λυχνάρι 1988, 8/10) 37. Ρήσος - Ευριπίδης (σελ 170, Ζήτρος 2007) 38. Καλλίμορφη - Μιχάλης Μανωλιός (σελ 350, Κέδρος 2020, 7/10)
  20. vaggelis

    50 Βιβλία για το 2024

    01. Η συντροφιά του δαχτυλιδιού - Τζ. Ρ. Ρ. Τόλκιν (490) 10/10 02. Οι δύο πύργοι - Τζ. Ρ. Ρ. Τόλκιν (414) 10/10 03. Η επιστροφή του βασιλιά - Τζ. Ρ. Ρ. Τόλκιν (399) 10/10 04. Το Σιλμαρίλλιον - Τζ. Ρ. Ρ. Τόλκιν (487) 10/10 05. Το δυσάρεστο επάγγελμα του μίστερ Χoγκ - Ρόμπερτ Χαϊνλάιν (173) 7/10 06. Ο σταυρός και η ημισέληνος - Αρίγκο Πετάκο (277) 8/10 07. Από τον Μοντεζούμα στους πολέμους των Σεμινόλ - Τσαρλς Ντε Γουλφ Μπρόουνελ (214) 9/10 08. Από την Ποκαχόντας μέχρι τον τελευταίο των Μοϊκανών - Τσαρλς Ντε Γουλφ Μπρόουνελ (190) 9/10 09. Από τα Έξι Έθνη μέχρι τους πολέμους του Μαύρου Γερακιού - Τσαρλς Ντε Γουλφ Μπρόουνελ (160) 9/10 10. Από τους αγώνες των Τσέροκι μέχρι τον ξεσηκωμό των Σιού - Τσαρλς Ντε Γουλφ Μπρόουνελ (224) 9/10 11. Από τη συντριβή των Ίνκας στους Αραουκάνους της Χιλής - Τσαρλς Ντε Γουλφ Μπρόουνελ (227) 9/10 12. Γεώργιος Καραϊσκάκης, Η άγνωστη βιογραφία - Κωνσταντίνος Παπαρηγόπουλος (232) 8/10 13. Γιατί το Βυζάντιο; - Μισέλ Καπλάν (389) 9/10 14. Η φρουρά του διαβόλου - Τζωρτζ Ρόμπερτ Έλφορτ (427) 9/10 15. Σε θανάσιμη σύγκρουση - Γκότλομπ Χέρμπερτ Μπίτερμαν (467) 9,5/10 16. Νεκρικοί διάλογοι - Λουκιανός (363) 10/10 Το βιβλίο εκτός από το έργο του τίτλου περιλαμβάνει και τα παρακάτω: "Μια αληθινή ιστορία", " Ικαρομένιππος", "Εναντίον του απαίδευτου", "Περί παρασίτου", "Διπλή κατηγορία", "Πως πρέπει να γράφεται η ιστορία" και "Τίμων ή Μισάνθρωπος". Απολαυστικά όλα τους.
  21. BladeRunner

    50 Βιβλία για το 2024

    Δικαστές. Μια πολύ ωραία και άκρως ψυχαγωγική ανθολογία τριών διηγημάτων, από τρεις κορυφαίους Ιταλούς συγγραφείς αστυνομικών ιστοριών. Στο "Ο δικαστής Σούρρα" του Καμιλέρι έχουμε έναν αδιάφθορο δικαστή με άγνοια κινδύνου, που τα βάζει με την Αδελφότητα, δηλαδή τη Μαφία. Στο "Η πιτσιρίκα" του Λουκαρέλι έχουμε μια νεαρή ανακρίτρια που κινδυνεύει να δολοφονηθεί και αναγκάζεται να μπει στην παρανομία, γιατί σκαλίζει υπερβολικά μια υπόθεση διαφθοράς που έχει αναλάβει. Και στην ιστορία με τον τίτλο "Το τριπλό όνειρο του εισαγγελέα" του Ντε Κατάλντο έχουμε έναν εισαγγελέα που μια ζωή (από τα παιδικά χρόνια ουσιαστικά!) μονομαχεί με τον διεφθαρμένο δήμαρχο της Νόβερε, χάνοντας κάθε μάχη, μέχρι που συνειδητοποιεί ότι η μονομαχία γίνεται με άνισα όπλα. Τρεις ιστορίες με διαφορετικό στιλ γραφής και ύφος, αλλά με πολλά κοινά στοιχεία, που έχουν να κάνουν με το δικαστικό σύστημα, την διαφθορά και τη σαπίλα των θεσμών. Πολύ ωραίες ιστορίες και οι τρεις, άκρως καλογραμμένες και ενδιαφέρουσες, με ικανοποιητική σκιαγράφηση χαρακτήρων για το μέγεθός τους, με κάποιες ωραίες σκηνές και με σούπερ ατμόσφαιρα. Και μπορώ να πω ότι μου άρεσαν εξίσου και οι τρεις, ειλικρινά δεν μπορώ να ξεχωρίσω εύκολα κάποια. Προτείνεται άνετα για μια ευχάριστη και ξεκούραστη ανάγνωση. -Μάιος 66. Ντάσιελ Χάμετ - Νεκρές γυναίκες (σελ. 301). 8/10 67. Καμιλέρι/Λουκαρέλι/Ντε Κατάλντο - Δικαστές (σελ. 203). 8/10
  22. Δημήτρης

    Dragonlance

    Διάβασα τα Chronicles, Legends, Lost chronicles, με αυτή την σειρά. Το αν ήταν η πρέπουσα δεν ξέρω, αν και απ' όσο μπόρεσα να καταλάβω, δεν έχει και μεγάλη σημασία. Δεν πρέπει να υπάρχει αυστηρή χρονολόγηση. Παίρνοντας μάλιστα το topic από την αρχή, εξεπλάγην όταν διαπίστωσα ότι είχα διαβάσει τα πρώτα! Να μην θυμάμαι ότι έχω διαβάσει ιστορία, μου έχει συμβεί και άλλες φορές. Αλλά μυθιστόρημα και μάλιστα σειρά, ποτέ! Ωραία τα Chronicles, πολύ ωραία. Ίσως να φαίνονται κλισέ σ' έναν έμπειρο φαντασά. Αυτό όμως συμβαίνει γιατί εν πολλοίς, αυτά τα καθιέρωσαν. Ή τα πήγαν έστω ένα βήμα παραπέρα. Ξόρκια, δράκοι, μάγοι ικανοί και γκαφατζήδες, και γενικά όλα αυτά τα καλούδια. Πέρασα πολύ καλά και συνέβαλλε σε αυτό η σαγηνευτική, αποκρουστική φιγούρα του Ρέστλιν. Προσέδωσε μπορώ να πω ξεχωριστό τόνο. Και τα Legends καλά. Όχι στο ίδιο επίπεδο αλλά διαβάστηκαν ικανοποιητικά, με αγωνία. Ήθελα να δω σε τι σημείο θα τον έφερνε η φιλοδοξία του, ως που ήταν διατεθειμένος να φτάσει. Και κλείσιμο, προς το παρόν τουλάχιστον, με τα Lost chronicles. Τα οποία δεν μου άρεσαν τόσο, ήταν μία ταχύτητα κάτω. Δεν ξέρω, αρχίζει να μου την δίνει στα νεύρα το κέντερ για τα καλά. Βρίσκεται στο προσκήνιο σε βαθμό αφόρητο. Τώρα πιάνω την γκουμούτσα ''Δράκοι στη φλόγα του καλοκαιριού''. Δείχνει από την περίληψη στο οπισθόφυλλο, να είναι κάτι το διαφορετικό.
  23. yanni

    yanni

    Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη, με υγεία.

    1. Δημήτρης

      Δημήτρης

      Αληθώς Ανέστη, υγεία για όλο τον κόσμο!

  24. Ρήσος - Ευριπίδη Ο Ρήσος του Ευριπίδη παίζεται έξω από το τρωικό στρατόπεδο, στα τείχη της Τροίας. Το έργο ίσως ανήκει στα πρώιμα έργα του Ευρυπίδη ή είναι έργο της μεταγενέστερης περιόδου. Αντλεί το θέμα από τη ραψωδία Κ της Ιλιάδας, δραματοποίει ενα επεισοδίο από τον τρωικό πόλεμο. Η έπαρση τιμωρείται, η έπαρση κλείνει με τύψεις για τα αστόχαστα λόγια που λέγονται σε άνθρωπο που έρχεται να βοηθήσει. Απρόοπτα του πολέμου οπου η τόλμη πληρώνει ακριβά και από εκείνον που είναι ριψοκίνδυνος και από άλλους που ανύποπτοι συμπαρασύρονται στο θάνατο. Οι θεοί παίζουν το δικό τους ρόλο στις ζωές των ανθρώπων, ενίοτε μεταξύ τους. Ο ποιητής έστησε μπροστά μας έναν μυθικό κόσμο στα πλαίσια του πραγματικού.
  25. 30. Τρωάδες - Ευριπίδης (σελ 203, Ζήτρος 2007) 31. Τα Δελφικά - Χρήστος Πύρπασος (σελ 31, Νικολαΐδη 1987) 32. Ο μικρός πρίγκιπας - Antoine de Saint-Exupery (σελ 100, Πατάκη 2012, 8/10) 33. Όσα δεν ξέρεις για τον Βίνσεντ Βαν Γκογκ: Ταξίδι από τη γη στον παράδεισο - Philip Osbourne (σελ 96, Πεδίο 2023) 34. Ζ - Βασίλης Βασιλικός (σελ 423, Λιβάνη 1996, 7,5/10) 35. Εγκώμιων ωρίμων γυναικών - Stephen Vizinczey (σελ 301, Αλεξάνδρεια 2003, 7/10) 36. Ο συντηρητής των κεραμικών - Philip K. Dick (σελ 156, Λυχνάρι 1988, 8/10) 37. Ρήσος - Ευριπίδης (σελ 170, Ζήτρος 2007)
  26. Ο συντηρητής των κεραμικών Δεν ήμουν σίγουρος για το τι θα συναντήσω σε αυτό το βιβλίο και για αυτό το διάβασα. Μια μεγάλη πολιτικοποιημένη δυστοπία, όπου η υπερκυβέρνηση έχει κάνει το βίο αβίωτο στους ανθρώπους, αναγκάζοντας τους να αναζητήσουν ένα καλύτερο μέλλον σε άλλους πλανήτες. Οι θεότητες είναι πολλές και με περίεργες μορφές. Μπερδεμένα πράγματα, με ψυχεδελικό και υπαρξιακό μοτίβο, κλασική περίπτωση δηλαδή για τον συγγραφέα. Δε συνιστάται για άπειρους αναγνώστες του συγγραφέα
  27. Δημήτρης

    50 Βιβλία για το 2024

    1) Ωρόρα: Ιστορίες αίματος και πάθους (σελ 240) 2) Συλλογικό έργο: Δράκοι στο φθινοπωρινό δειλινό (σελ 552) 3) Συλλογικό έργο: Δράκοι στη χειμωνιάτικη νύχτα (σελ 512) 4) Συλλογικό έργο: Δράκοι στην ανοιξιάτικη αυγή (σελ 464) 5) Συλλογικό έργο: Ο καιρός των διδύμων (σελ 504) 6) Συλλογικό έργο: Ο πόλεμος των διδύμων (σελ 464) 7) Συλλογικό έργο: Η δοκιμασία των διδύμων (σελ 368) 8 Ωρόρα: Ιστορίες από παράδοξες διαστάσεις (σελ 240) 9) Scott Smith: Τα ερείπια (σελ 509) 10) Ira Levin: Οι μυστηριώδεις γυναίκες του Στέπφορντ (σελ 128) 11) Gillian Flynn: Το κορίτσι που εξαφανίστηκε (σελ 643) 12) David J. Lieberman: Mindreader- Διαβάζοντας το μυαλό των άλλων (σελ 302) 13) Norman Ohler: Υπερδιέγερση- Τα ναρκωτικά στο τρίτο Ράιχ (σελ 413) 14) Ωρόρα: Ιστορίες μελλοντικού ερωτισμού (σελ 238) 15) Dean Koontz: Χωρίς επιζήσαντες (σελ 411) 16) Pat Cadigan: Όμορφο αγόρι πέρνα απ' την άλλη μεριά... (σελ 189) 17) Bruce Sterling: Σπάιντερ Ρόουζ (σελ 188) 18) Lois McMaster Bujold: Πένρικ και Δυσδαιμόνα (σελ 403) 19) H. G. Wells: Ο πόλεμος των κόσμων (σελ 279) 20) A. E. van Vogt: Ο ανυπεράσπιστος κολοσσός (σελ 237) 21) Ωρόρα: Ιστορίες με άλογα (σελ 240) 22) Robert Heinlein: Το δυσάρεστο επάγγελμα του μίστερ Χογκ (σελ 173) 23) Συλλογικό έργο: Δράκοι στα βασίλεια των νάνων (σελ 528) 24) Συλλογικό έργο: Δράκοι ενός μεγαλόπρεπου ουρανού (σελ 528) 25) Συλλογικό έργο: Δράκοι του μάγου της κλεψύδρας (σελ 368)
  28. 30. Τρωάδες - Ευριπίδης (σελ 203, Ζήτρος 2007) 31. Τα Δελφικά - Χρήστος Πύρπασος (σελ 31, Νικολαΐδη 1987) 32. Ο μικρός πρίγκιπας - Antoine de Saint-Exupery (σελ 100, Πατάκη 2012, 8/10) 33. Όσα δεν ξέρεις για τον Βίνσεντ Βαν Γκογκ: Ταξίδι από τη γη στον παράδεισο - Philip Osbourne (σελ 96, Πεδίο 2023) 34. Ζ - Βασίλης Βασιλικός (σελ 423, Λιβάνη 1996, 7,5/10) 35. Εγκώμιων ωρίμων γυναικών - Stephen Vizinczey (σελ 301, Αλεξάνδρεια 2003, 7/10) 36. Ο συντηρητής των κεραμικών - Philip K. Dick (σελ 156, Λυχνάρι 1988, 8/10)
  29. until

  1. Load more activity
×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..