Jump to content

14ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμου, Θέμα: Σκοτάδι


northerain
 Share

Recommended Posts

Μετά τους δράκους, τους βάρδους, τα ξόρκια και τους δαίμονες, τα ρομπότ, τους εξωγήινους, τα πειράματα... ήρθε η ώρα να δείξετε τι σημαίνει το SF στο SFF.gr. Εεεεε...Τι σημαίνει το Horror στο SFF.gr... Εεεεε..Τι σημαίνει ο Τρόμος τέλος πάντων.

 

ΣΚΟΤΑΔΙ

 

Το σκοτάδι ήταν ανέκαθεν εχθρός του ανθρώπου. Αντίθετα με διάφορα άλλα όντα, βρισκόμαστε πάντα σε μειονέκτημα στο σκοτάδι...

Έπειτα δεν είναι μόνο το σκοτάδι της νύχτας που φοβόμαστε, υπάρχουν και άλλων ειδών. Το μόνιμο σκοτάδι του θανάτου, της τύφλωσης, του ερέβους.

 

 

Οι ιστορίες πρέπει να κυμαίνονται από 1000 έως 3500 λέξεις, με θέμα/ερέθισμα/αφορμή το ΣΚΟΤΑΔΙ. Ο διαγωνισμός ξεκινάει σήμερα, Κυριακή 10 Μαιου 2009 και η συγγραφή των ιστοριών λήγει την Δευτέρα 25 Μαΐου, μεσάνυχτα προς 26 όπου ως γνωστόν θα ξεκινήσει η διαδικασία σχολιασμού και ψηφοφορίας. Μπορείτε να ανεβάζετε τις ιστορίες σας μετά την Παρασκευή 15 Μαιου.

 

Λίγα λόγια περί Αγγλικών.

Επειδή 2-3 μου είπαν ότι θα γράψουν Αγγλικά, καλό θα ήταν να ξεκαθαρίσω την κατάσταση. Τα Αγγλικά επιτρέπονται στον διαγωνισμό. Όποιος θέλει να λάβει μέρος στον διαγωνισμό, πρέπει να διαβάσει, να σχολιάσει και να ψηφίσει όλες τις ιστορίες, ανεξαρτήτως από την γλώσσα. Το ελάχιστο που μπορείτε να κάνετε είναι να τις διαβάσετε, αν δεν μπορείτε να σχολιάσετε. Παρακαλώ μην γκρινιάζετε στα τοπικ των ιστοριών (αν υπάρξουν).

 

 

Καλή διασκέδαση και καλή συγγραφή σε όλους σας!

 

Ψηφίστε!

 

Baggage Claim του Glowleaf

Το Μαύρο Βιβλίο της Cassandra Gotha

Ο Ένοικος του Adinol

Άμπωτης Ψίθυροι του Dinohajiyorgi

Ανίεροι Εφιάλτες του alchemist

Status Epilecticus του dagoncult

Άπνοια του aScannerDarkly

Perfection in Darkness του Nihilio

Long Hog του Dinosxanthi

Solitaire της Naroualis

Νυχτερινός Επισκέπτης της Nienor

Συλλέκτης Ψυχών του kitsos

Η Νύχτα στον Παλιό Ελαιώνα του Παρατηρητή

 

Πως ψηφίζουμε

Για να ψηφίσετε στέλνετε με PM σε εμένα ΚΑΙ στον greenmist μια κατάταξη όλων των ιστοριών με την καλύτερη πρώτη και τελευταία την λιγότερο καλή. Όσοι έχουν συμμετάσχει με κάποια ιστορία τους υποχρεούνται να ψηφίσουν, με τη δική τους ιστορία να βρίσκεται στην τελευταία θέση. Η ψηφοφορία θα διαρκέσει μέχρι τα μεσάνυχτα της 2ας (προς 3ης) Ιουνίου.

 

Και μην ξεχάσετε να σχολιάσετε τις ιστορίες!

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • northerain

    19

  • Nihilio

    15

  • DinoHajiyorgi

    14

  • aScannerDarkly

    11

Λίγα λόγια περί Αγγλικών.

Επειδή 2-3 μου είπαν ότι θα γράψουν Αγγλικά, καλό θα ήταν να ξεκαθαρίσω την κατάσταση. Τα Αγγλικά επιτρέπονται στον διαγωνισμό. Όποιος θέλει να λάβει μέρος στον διαγωνισμό, πρέπει να διαβάσει, να σχολιάσει και να ψηφίσει όλες τις ιστορίες, ανεξαρτήτως από την γλώσσα. Το ελάχιστο που μπορείτε να κάνετε είναι να τις διαβάσετε, αν δεν μπορείτε να σχολιάσετε. Παρακαλώ μην γκρινιάζετε στα τοπικ των ιστοριών (αν υπάρξουν).

Καλή διασκέδαση και καλή συγγραφή σε όλους σας!

 

Northerain, σε συγχαίρω που το ξεκαθάρισες από την αρχή του διαγωνισμού. Έτσι θα αποφύγουμε τις καταστάσεις που βιώσαμε στον προηγούμενο. Καλή συγγραφή σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Northerain, σε συγχαίρω που το ξεκαθάρισες από την αρχή του διαγωνισμού. Έτσι θα αποφύγουμε τις καταστάσεις που βιώσαμε στον προηγούμενο. Καλή συγγραφή σε όλους.

 

Να ξεκαθαρίσω οτι δεν το λέω για να κακοκαρδίσω κανέναν. Ο σκοπός είναι να περάσουμε όλοι καλά και με τέτοιες γκρίνιες, ούτε οι συγγραφείς περνάνε καλά, ούτε οι σχολιάζοντες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τάξει μια αγγλική ιστορία. Το θέμα με εμπνέει, αν και δεν έχω γράψει ΠΟΤΕ τρόμο. Νόρθε, εκτός κι αν συνομωτήσει το σύμπαν εναντίον μου (κι η Μούσα μαζί του γκρ), θα έχεις μια αγγλική ιστορία από μένα. :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω να πω ότι δεν έχω γράψει ποτέ μου τρόμο, αλλά το θέμα μου αρέσει πάρα πολύ και γι' αυτό θα προσπαθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω δοκιμάσει ποτέ να γράψω τρόμο, αλλά υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες τώρα, το ΣΚΟΤΑΔΙ είναι όμορφο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πάντα ήθελα να γράψω αλλά ποτέ δεν τα κατάφερα, μακάρι να μου βγει τώρα

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω κι εγω να γράψω... Ο τρόμος με γοήτευε πάντα αλλά δεν κατάφερα ποτέ μου να γράψω κάτι ολοκληρωμένο! Ελπίζω αυτη τη φορά να τα καταφέρω και να βγει κάτι καλό... :D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή δρακουλόφιλη, Lizbeth, είμαι σίγουρη ότι ψήνεσαι χοντρά για τρόμο! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακόμα κάποια συμπαγή πλοκή, αλλά κάποιες σκόρπιες ιδέες. Κάποια στιγμή θα εννωθούν και θα τις γράψω.

Link to comment
Share on other sites

Πεσμένους σας βλέπω...:)

 

Άντε να δούμε λίγη αισιοδοξία! Όλη μας έχουμε μια ιστορία τρόμου μέσα μας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει να την γράφω. Το αν θα τρομάξει κανείς, δεν το εγγυώμαι. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Πεσμένους σας βλέπω... :)

 

Άντε να δούμε λίγη αισιοδοξία! Όλη μας έχουμε μια ιστορία τρόμου μέσα μας.

Κανείς δεν είναι πεσμένος, νομίζω την έχω ήδη

Link to comment
Share on other sites

Ἂν προλάβω, θὰ συμμετάσχω κι ἐγώ. Βέβαια, τὸ θέμα εἶναι ὕπουλο. "Σκοτάδι"; Πόσο εὔκολο νὰ ἀρχίσουμε τὶς κοινοτοπίες! Ἄντε, παιδιά, νὰ βάλουμε τὰ δυνατά μας.

Link to comment
Share on other sites

Ἂν προλάβω, θὰ συμμετάσχω κι ἐγώ. Βέβαια, τὸ θέμα εἶναι ὕπουλο. "Σκοτάδι"; Πόσο εὔκολο νὰ ἀρχίσουμε τὶς κοινοτοπίες! Ἄντε, παιδιά, νὰ βάλουμε τὰ δυνατά μας.

 

Ήδη το έχεις κάνει μια φορά με επιτυχία

 

(και δεν είναι ο μόνος που έχει καταπιαστεί με το θέμα στο παρελθόν)

Link to comment
Share on other sites

Ήδη το έχεις κάνει μια φορά με επιτυχία

 

(και δεν είναι ο μόνος που έχει καταπιαστεί με το θέμα στο παρελθόν)

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον παιδιά, ειλικρινά. Αλλά, μετά από τόοοσους συνεχόμενους διαγωνισμούς συνεχής συμμετοχής μου, δηλώνω επίσημα την αποχή μου απ' αυτόν λόγω του ότι το είδος δεν το κατέχω πραγματικά!! Σίγουρα όμως θα διαβάσω και θα ψηφίσω γιατί κάτι μου λέει πως θα δούμε πολύ καλές ιστορίες τόσο απ' τους μάστερ όσο και απ' τους wannabe του είδους. καλή επιτυχία και έμπνευση εις άπαντες!!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόμος θα είναι το αίσχος της ιστορίας που θα γραφεί!

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόμος θα είναι το αίσχος της ιστορίας που θα γραφεί!

 

Ή ο τρόμος ενός φριχτού writer's block!!

Link to comment
Share on other sites

Κι άλλες αξιόλογες παλιότερες ιστορίες τρόμου της βιβλιοθήκης μας στις οποίες το σκοτάδι παίζει σημαντικό ρόλο:

 

Bardoulas, Z.G.A.D.A.

 

darky, Σκοτάδι [Μελδόκιος tribute!]

 

heiron, Η αστρέχα

 

Throgos, Αργά ανθίζουν οι μπιγκόνιες

Link to comment
Share on other sites

Μια ανακοίνωση. Όσοι γουστάρετε "πόστερ" για τα διηγήματα που θα γράψετε για τον διαγωνισμό, παρακαλώ ο καθένας να φροντίσει για το δικό του. Ο DinoHajiyorgi δεν έχει το σθένος να το επαναλάβει για όλους τρίτη φορά. Σας ευχαριστώ.

 

post-1004-1242377076_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Δηλώνω ότι δε θα λάβω μέρος στον διαγωνισμό. Η ιδέα για διήγημα που μου ήρθε 5 δεύτερα αφού άκουσα το θέμα δεν ήταν τρόμου. Και βασικά δύσκολο να ήταν αφού ποτέ δεν έχω γράψει. Αλλά έμμεσα θα γράψω ένα διήγημα με θέμα το σκοτάδι που (όπως πάντα) θα είναι κωμικοτραγικό. Οπότε, εκτός συναγωνισμού πάντα, αναμένετε σε λίγες μέρες το επόμενο κεφάλαιο της Αισώπιας μου, ονόματι Σ-ΚΟΚΟ-ταδισμός.

Link to comment
Share on other sites

Μια ανακοίνωση. Όσοι γουστάρετε "πόστερ" για τα διηγήματα που θα γράψετε για τον διαγωνισμό, παρακαλώ ο καθένας να φροντίσει για το δικό του. Ο DinoHajiyorgi δεν έχει το σθένος να το επαναλάβει για όλους τρίτη φορά. Σας ευχαριστώ.

 

post-1004-1242377076_thumb.jpg

 

Lazy bum...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα παίξει στον ΕΦ, οπότε απαιτώ εξώφυλλο! :angry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..