Jump to content

14ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμου, Θέμα: Σκοτάδι


northerain
 Share

Recommended Posts

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • northerain

    19

  • Nihilio

    15

  • DinoHajiyorgi

    14

  • aScannerDarkly

    11

Θα σας δώκω εγώ εξώφυλλα μή φοβάστε. Εκτός αν θέλετε να βάλετε μόνοι σας.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τέσσερις;

 

post-1004-1242640653_thumb.jpg

 

Ποιος άλλος γράφει;

 

post-1004-1242640667_thumb.jpg

 

Θα αφήσουμε το fantasy και την ε.φ. να μας αφήσουν πίσω;

 

post-1004-1242640692_thumb.jpg

 

Ας δείξουμε την δύναμη της παρέας!

 

post-1004-1242640715_thumb.jpg

 

Κάνε κι εσύ ένα "Μπου"! Μπορείς!

Link to comment
Share on other sites

Πολλά υποσχόμενο πόστερ... ^

Για να μην σας παραπλανήσω, λυπάμαι, αλλά αυτό που γράφω δεν έχει καμία μα καμία σχέση με την παραπάνω εικόνα. Απλά είπα να βάλω κι εγώ μία τρομακτική εικόνα για να μπω στο κλίμα

Link to comment
Share on other sites

Dagoncult, απλά σου το υπενθυμίζω μήπως το ξέχασες: δεν έχεις ανοίξει topic με την ιστορία σου. ;) Πρέπει ν' ανοίξεις topic και να βάλεις το link εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι ιστορίες πάνε στην βιβλιοθήκη τρόμου btw.

 

Γράφει κανένας άλλος? Θα αφήσετε να μας πατήσουν οι φαντασάδες ΚΑΙ οι σφ-αδες?

Link to comment
Share on other sites

Σημεία ζωής και πρόθεση έχουν δώσει οι Waylander, Sonya, PiKei, aScannerDarkly, Lizbeth_covenant και Nihilio. Ίσως να είναι κρεβατομένος ο Nihilio, αν όμως δεν γράψει τρόμου...θα είναι για τα γιαούρτια και τις λεμονόκοπουπες.

 

Και πάλι όμως, με τις ανωτέρω πένες φτάνουμε στις πιθανές συμμετοχές των 12. Δεν είναι αρκετά. Θέλουμε κι άλλους. Και είναι περίεργο. Στο sff η πρώτη κυρίαρχη τάση είναι το fantasy, και η δεύτερη είναι το σπλάτερ! Είναι δυνατό η ε.φ. να βγει πρώτη σε συμμετοχές; (Που δε με χαλάει καθόλου.)

 

Ο constantinos που είναι; Ο Dinosxanthi δεν θα γράψει; Και η Naroualis που το κατέχει;

 

Κάποιοι δήλωσαν ήδη πως απέχουν του τρόμου. Ποιοι άλλοι δεν τολμούν; :animal_rooster: :shaun:

 

Έχουν μείνει τέσσερις μέρες.

 

Παρατηρητής; Electroscribe; greenmist; Rikochet; iliosporos; heiron(στην αστρέχα κόλησες); Nienor;

Link to comment
Share on other sites

Για να πραγματοποιήσω την σκέψη που έκανα, θα μου χρειαστούν περίπου 12-15.000 λέξεις. Πιθανολογώ πως θα το γράψω κι ας βγει με 5ψήφιο αριθμό λέξεων -προφανώς εκτός διαγωνισμού αν και, έτσι και καταφέρω να γράψω 15.000 λέξεις μέσα στις επόμενες 3,4 ημέρες πιστεύω πως πρέπει να γίνει δεκτό και μόνο για το εξωφρενικό του επιτεύγματος- Κάποιες άλλες σκέψεις σκαλώνουν στο θέμα, οπότε ίσως να απέχω. Αλλά τονίζω το ίσως γιατί μέχρι τις 25 Μαίου, είναι πολλές ώρες ακόμα :-)

Edited by Dinosxanthi
Link to comment
Share on other sites

Για να πραγματοποιήσω την σκέψη που έκανα, θα μου χρειαστούν περίπου 12-15.000 λέξεις.

 

Κι εσύ μόνο μία σκέψη έκανες;

 

Δείξτε μου μια ιστορία τρόμου που να μην έχει το σκοτάδι μέσα.

 

Ο φίλος northerain, με τις λαβκράφτιες παρωπίδες του, μας έδωσε "ελεύθερο θέμα" στο πιάτο.

 

Με λίγο φαντασία θα μπορούσε να μας τρίξει τα σαγόνια του. Να μας ζητήσει δηλαδή να γράψουμε τρόμο σε άκρως ακατάλληλα σκηνικά, φόντα και ατμόσφαιρα. Μια ηλιόλουστη μέρα, μέσα σε ένα φωτεινό ζαχαροπλαστείο, σε ένα πάρτυ γενεθλίων στη Μύκονο, μια γαμήλια τελετή, σε μια παραθαλάσσια ψαροταβέρνα, κλπ - κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταίες δέκα γραμμές της ιστορίας με ταλαιπωρούν εδώ και τρεις μέρες. Αλλά λογικά απόψε τελειώνω, μετά ξεσκόνισμα και την ανεβάζω

Link to comment
Share on other sites

Κι εσύ μόνο μία σκέψη έκανες;

 

Ντίνο σε ευχαριστώ ειλικρινά. Μου έδωσες την έξτρα ώθηση που χρειαζόμουν για να γράψω την ιστορία. Σε συνδυασμό με το τηλεφώνημα που ακύρωσε το μπάσκετ στις 7:30, φαίνεται αναπόφευκτο. Θα στρωθώ να γράψω την άλλη σκέψη.

 

"Long Hog" λοιπόν, σύντομα στο sff.gr

post-1558-1242923878_thumb.jpg

Edited by Dinosxanthi
Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταίες δέκα γραμμές της ιστορίας με ταλαιπωρούν εδώ και τρεις μέρες. Αλλά λογικά απόψε τελειώνω, μετά ξεσκόνισμα και την ανεβάζω

 

Φρόντισε να την τελειώσεις πριν ανατείλει ο ήλιος. :D

Αυτές οι μεγάλες μέρες του Μαΐου φαίνεται πως δεν ευνοούν το θέμα του σκοταδιού...

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε να την τελειώσεις πριν ανατείλει ο ήλιος. :D

Αυτές οι μεγάλες μέρες του Μαΐου φαίνεται πως δεν ευνοούν το θέμα του σκοταδιού...

 

Έτσι που πάμε, μπορεί και να ανατείλει. Ελπίζω μόνο μην αποκαλύψει τα χάλια του σκοταδιού...

Link to comment
Share on other sites

Κι εσύ μόνο μία σκέψη έκανες;

 

Δείξτε μου μια ιστορία τρόμου που να μην έχει το σκοτάδι μέσα.

 

Ο φίλος northerain, με τις λαβκράφτιες παρωπίδες του, μας έδωσε "ελεύθερο θέμα" στο πιάτο.

 

Με λίγο φαντασία θα μπορούσε να μας τρίξει τα σαγόνια του. Να μας ζητήσει δηλαδή να γράψουμε τρόμο σε άκρως ακατάλληλα σκηνικά, φόντα και ατμόσφαιρα. Μια ηλιόλουστη μέρα, μέσα σε ένα φωτεινό ζαχαροπλαστείο, σε ένα πάρτυ γενεθλίων στη Μύκονο, μια γαμήλια τελετή, σε μια παραθαλάσσια ψαροταβέρνα, κλπ - κλπ.

 

Αμα με ελεύθερο θέμα είμαστε στις μισές ιστορίες απο της ΣΦ, φαντάσου να σας έτριζα και τα δόντια...

Link to comment
Share on other sites

Αμα με ελεύθερο θέμα είμαστε στις μισές ιστορίες απο της ΣΦ, φαντάσου να σας έτριζα και τα δόντια...

 

Ε, δες το κι ανάποδα. Συγκεκριμένο θέμα σε τσιγκλάει προς κάποια κατυεύθυνση. Αόριστο θέμα δε σε τσιγκλάει προς πουθενά.

 

Όταν κάποιος γράφει ό,τι άσχετο του κατέβει και το βάζει σε διαγωνισμό, γκρινιάζουμε. Τώρα τι λέμε; "Α, ωραία, ας γράψει ο καθένας περί ανέμων και υδάτων και να τα βάλουμε όλα μαζί, αρκεί να πέσει καμιά ασφάλεια ή να είναι νύχτα για να είναι εντός θέματος";

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο το διήγημα. :thmbup: 3231 λέξεις. Θα φάει τις διορθώσεις του και θα το ανεβάσω αύριο. :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω ξεκινήσει να γράφω. Ούτε καν ιδέα δεν έχω...

Λέτε να προλάβω;

Πάντως δεν βλέπω και πολύ ενθουσιασμό ρε παιδιά..., τι έγινε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..