Jump to content

14ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμου, Θέμα: Σκοτάδι


northerain
 Share

Recommended Posts

η αναλογία εντοσθίων και λοιπών ανατομικών μερών σε σχέση με την πλοκή και την ατμόσφαιρα ήταν χαμηλή.

 

Τι;;;;; Ισχύει όντως αυτό?? Ε, όχι ρε παιδιά... Με μισή καρδιά θα ξεκινήσω να διαβάζω τις ιστορίες... :death:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • northerain

    19

  • Nihilio

    15

  • DinoHajiyorgi

    14

  • aScannerDarkly

    11

Τι;;;;; Ισχύει όντως αυτό?? Ε, όχι ρε παιδιά... Με μισή καρδιά θα ξεκινήσω να διαβάζω τις ιστορίες... :death:

 

Υπερβολές.

post-1004-1243359106_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Λοιπόν, τα διάβασα όλα και έστειλα και τις ψήφους. Αν είναι να μου χαλάσει η ψυχολογία, ας μου χαλάσει μόνο ένα απόγευμα.

 

Δε μπορώ να πω ότι δυσκολεύτηκα στην κατάταξη. Μπροστά στις 20 του προηγούμενου μήνα, αυτό ήταν "ένα κομμάτι κέηκ". Ξεκίνησα από την πρωτοτυπία και προχώρησα στο πόσο μου ανακατεύτηκε το στομάχι και κατέληξα στο "που είναι ο τρόμος εδώ;"

 

Αν και δεν έλαβα μέρος γιατί τον τρόμο δε τον πάω διόλου σαν είδος, έμμεσα έγραψα δύο μη-τρόμου διηγήματα με έμπνευση το σκοτάδι, οπότε δεν ήμουν ακριβώς απών από την όλη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Οι ιστορίες είναι όλες υπέροχες. Τις διάβασα χθες και προχθές και πάνε κάτω νεράκι όλες τους (οκ, κάποιες δεν είναι τρόμου, αλλά εντάξει, είναι καλογραμμένες). Θα δυσκολευτώ πολύ να ψηφίσω...

Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω οτι τα PMs στέλνονται σε εμένα ΚΑΙ στον greenmist!

Link to comment
Share on other sites

Btw, σας ευχαριστώ πολύ που η αναλογία εντοσθίων και λοιπών ανατομικών μερών σε σχέση με την πλοκή και την ατμόσφαιρα ήταν χαμηλή.

Γαμώτο, ξέχασα να ανεβάσω την τελευταία παράγραφο του διηγήματός μου!

 

Όταν ξαναγύρισα το βλέμμα μου στο κρεββάτι, λες κι είχαν περάσει εβδομάδες ολόκληρες, το σώμα είχε φουσκώσει και αποκτήσει ένα αποκρουστικό κιτρινοπράσινο χρώμα. Σκουλήκια μπαινόβγαιναν από τις - άδειες πλέον - κόχες των ματιών του, τσιμπώντας σάπιες μπουκιές μυαλού. Τα χείλη του είχαν αρχίσει να ξεκολλάνε από το πρόσωπο, ενώ τα μαλλιά του εγκατέλειπαν το σκελετωμένο κρανίο, αφήνοντας πληγιασμένα σημάδια στη θέση τους. Ξαφνικά, με έναν αποκρουστικό ήχο, τα αέρια που είχαν μαζευτεί μέσα στο νεκρό σώμα, το εγκατέλειψαν γεμίζοντας την καλύβα με μια εμετική οσμή θανάτου. Το δέρμα άρχισε να σχίζεται και από μέσα να χύνονται τα έντερά του, σαν γλιστερά φίδια και να τυλίγονται γύρω μου. Τότε μόνο λιποθύμισα.

Link to comment
Share on other sites

Γαμώτο, ξέχασα να ανεβάσω την τελευταία παράγραφο του διηγήματός μου!

 

Όταν ξαναγύρισα το βλέμμα μου στο κρεββάτι, λες κι είχαν περάσει εβδομάδες ολόκληρες, το σώμα είχε φουσκώσει και αποκτήσει ένα αποκρουστικό κιτρινοπράσινο χρώμα. Σκουλήκια μπαινόβγαιναν από τις - άδειες πλέον - κόχες των ματιών του, τσιμπώντας σάπιες μπουκιές μυαλού. Τα χείλη του είχαν αρχίσει να ξεκολλάνε από το πρόσωπο, ενώ τα μαλλιά του εγκατέλειπαν το σκελετωμένο κρανίο, αφήνοντας πληγιασμένα σημάδια στη θέση τους. Ξαφνικά, με έναν αποκρουστικό ήχο, τα αέρια που είχαν μαζευτεί μέσα στο νεκρό σώμα, το εγκατέλειψαν γεμίζοντας την καλύβα με μια εμετική οσμή θανάτου. Το δέρμα άρχισε να σχίζεται και από μέσα να χύνονται τα έντερά του, σαν γλιστερά φίδια και να τυλίγονται γύρω μου. Τότε μόνο λιποθύμισα.

Είπα κι εγώ, Scanner! Τώρα μάλιστα! Είναι πολύ καλύτερο. Ε, Βάσω;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ψήφισα. Ήταν ωραία. Μπράβο σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Γαμώτο, ξέχασα να ανεβάσω την τελευταία παράγραφο του διηγήματός μου!

 

Όταν ξαναγύρισα το βλέμμα μου στο κρεββάτι, λες κι είχαν περάσει εβδομάδες ολόκληρες, το σώμα είχε φουσκώσει και αποκτήσει ένα αποκρουστικό κιτρινοπράσινο χρώμα. Σκουλήκια μπαινόβγαιναν από τις - άδειες πλέον - κόχες των ματιών του, τσιμπώντας σάπιες μπουκιές μυαλού. Τα χείλη του είχαν αρχίσει να ξεκολλάνε από το πρόσωπο, ενώ τα μαλλιά του εγκατέλειπαν το σκελετωμένο κρανίο, αφήνοντας πληγιασμένα σημάδια στη θέση τους. Ξαφνικά, με έναν αποκρουστικό ήχο, τα αέρια που είχαν μαζευτεί μέσα στο νεκρό σώμα, το εγκατέλειψαν γεμίζοντας την καλύβα με μια εμετική οσμή θανάτου. Το δέρμα άρχισε να σχίζεται και από μέσα να χύνονται τα έντερά του, σαν γλιστερά φίδια και να τυλίγονται γύρω μου. Τότε μόνο λιποθύμισα.

Μη με προκαλείς, Scanner! Τα έχω κατατάξει στο Excel μου, αλλά δεν έχω ψηφίσει ακόμα...

 

 

Είπα κι εγώ, Scanner! Τώρα μάλιστα! Είναι πολύ καλύτερο. Ε, Βάσω;

 

Εσύ τώρα με ποιον είσαι; Καλά, ξέρω... έχουν δει κι από σένα μερικά πράγματα τα ματάκια μου :eek:

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι εδώ να σας πω τι είναι Τρομομεζούρα :p

 

Η τρομομεζούρα λοιπόν είναι μια μεζούρα με τρεις καταστάσεις: Μπρρρ, Χμμμ, Μπα, οι οποίες αφορούν μονάχα το πόσο τρόμαξα εγώ κι όχι την εκτίμησή μου για το αν το κάτι είναι τρομαχτικό ή όχι. Την εφαρμόζω σε αυτό τον διαγωνισμό κυρίως επειδή υπάρχει σοβαρή έλλειψη χρόνου αλλά κι επειδή είναι ο πρώτος διαγωνισμός αμιγώς τρόμου που κάνουμε.

 

 

Υ.Γ. Το αν τρόμαξα ή όχι δεν έχει να κάνει με το αν μου άρεσε η ιστορία. Είναι σαφές έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Το αν τρόμαξα ή όχι δεν έχει να κάνει με το αν μου άρεσε η ιστορία. Είναι σαφές έτσι?

Μπρρρ. Δηλαδή, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας διαβάσει τόσες ιστορίες τρόμου για το σκοτάδι θα αναπτύξουμε καμιά σκοτοφοβία. Ή μάλλον νυχτοφοβία. Πώς αλλιώς το λένε οι Άγγλοι; lygophobia (από το λυγή που σημαίνει λυκόφως) αλλά και achluophobia (που δεν έχω καμία ιδέα από που βγαίνει).

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας διαβάσει τόσες ιστορίες τρόμου για το σκοτάδι θα αναπτύξουμε καμιά σκοτοφοβία. Ή μάλλον νυχτοφοβία. Πώς αλλιώς το λένε οι Άγγλοι; lygophobia (από το λυγή που σημαίνει λυκόφως) αλλά και achluophobia (που δεν έχω καμία ιδέα από που βγαίνει).

 

Κι αυτή ελληνική λέξη. η Άχλη (ή αχλή). Η καταχνιά δηλαδή που περιορίζει την ορατότητα. Φαίνεται τους άρεσε τους εγγλέζους και... εγενέτω achluophobia :blackcat:

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας διαβασει τις ιστοριες, συνειδητα δεν θα ψηφισω καθως δεν κρινω τον εαυτο μου ετοιμο να ... κρινει οσα εφτιαξαν καποιοι που προφανως ασχολουνται περισσοτερο καιρο απο εμενα με το θεμα.

Ειμαι και νεος φυσικα ακομα στο φορουμ, και θεωρω οτι εαν δεν κατασταλαξεις γνωριζοντας πρωτα τον συγγραφεα μέσα απο περισσότερα γραπτά του, δεν μπορεις να κρινεις σωστα αυτο που εγραψε.Ίσως κατ' εμέ δεν έχεις και το δικαίωμα να κρίνεις (προσωπική άποψη αυτη). Καπου λοιπόν στους "επομενους" διαγωνισμους θα πω κι εγω καπως καλυτερα τη γνωμη μου.

Οποτε ,για την ώρα, απλα εκφραζω τις ευχαριστίες μου σε οποιους συμμετειχαν (πρωτα για το οτι δεν φοβουνται το "σκοταδι" της κριτικής και μετα γιατι μου εδωσαν με τα κειμενα τους την ευκαιρία να περασω ομορφα την ωρα μου).

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας διαβασει τις ιστοριες, συνειδητα δεν θα ψηφισω καθως δεν κρινω τον εαυτο μου ετοιμο να ... κρινει οσα εφτιαξαν καποιοι που προφανως ασχολουνται περισσοτερο καιρο απο εμενα με το θεμα.

Ειμαι και νεος φυσικα ακομα στο φορουμ, και θεωρω οτι εαν δεν κατασταλαξεις γνωριζοντας πρωτα τον συγγραφεα μέσα απο περισσότερα γραπτά του, δεν μπορεις να κρινεις σωστα αυτο που εγραψε.Ίσως κατ' εμέ δεν έχεις και το δικαίωμα να κρίνεις (προσωπική άποψη αυτη). Καπου λοιπόν στους "επομενους" διαγωνισμους θα πω κι εγω καπως καλυτερα τη γνωμη μου.

Οποτε ,για την ώρα, απλα εκφραζω τις ευχαριστίες μου σε οποιους συμμετειχαν (πρωτα για το οτι δεν φοβουνται το "σκοταδι" της κριτικής και μετα γιατι μου εδωσαν με τα κειμενα τους την ευκαιρία να περασω ομορφα την ωρα μου).

 

Δεν έχεις άδικο να θες να γνωρίσεις πρώτα τον κόσμο, πριν να κάνεις κριτική. Να έχεις υπόψη σου τι σηκώνει ο άλλος ν' ακούσει και τι όχι. Αν αυτή η καλή/κακή ιστορία του που διάβασες είναι το ως τώρα απόγειό του/μια τυχαία αδύνατη στιγμή.

 

Αλλά εδώ διαγωνίζονται ιστορίες κι όχι άτομα. Δεν ψηφίζουμε πόσο καλά μπορεί να γράψει κάποιος ή πόσο κακά γράφει συνήθως. Αξιολογούμε κάθε ιστορία ξεχωριστά απ' αυτές που έχουν προηγηθεί από την ίδια πένα κι απ' όσες περιμένουμε ν' ακολουθήσουν. Οπότε, θα ήταν χρήσιμο να κάνεις ένα πρώτο βήμα ψηφίζοντας και κριτική από τον επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

[...] Αλλά εδώ διαγωνίζονται ιστορίες κι όχι άτομα. Δεν ψηφίζουμε πόσο καλά μπορεί να γράψει κάποιος ή πόσο κακά γράφει συνήθως. Αξιολογούμε κάθε ιστορία ξεχωριστά απ' αυτές που έχουν προηγηθεί από την ίδια πένα κι απ' όσες περιμένουμε ν' ακολουθήσουν. Οπότε, θα ήταν χρήσιμο να κάνεις ένα πρώτο βήμα ψηφίζοντας και κριτική από τον επόμενο.

Ακριβώς. Δηλαδή, ακριβέστατα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο να θες να γνωρίσεις πρώτα τον κόσμο, πριν να κάνεις κριτική. Να έχεις υπόψη σου τι σηκώνει ο άλλος ν' ακούσει και τι όχι. Αν αυτή η καλή/κακή ιστορία του που διάβασες είναι το ως τώρα απόγειό του/μια τυχαία αδύνατη στιγμή.

 

Αλλά εδώ διαγωνίζονται ιστορίες κι όχι άτομα. Δεν ψηφίζουμε πόσο καλά μπορεί να γράψει κάποιος ή πόσο κακά γράφει συνήθως. Αξιολογούμε κάθε ιστορία ξεχωριστά απ' αυτές που έχουν προηγηθεί από την ίδια πένα κι απ' όσες περιμένουμε ν' ακολουθήσουν. Οπότε, θα ήταν χρήσιμο να κάνεις ένα πρώτο βήμα ψηφίζοντας και κριτική από τον επόμενο.

 

Σαφώς και εχεις δικιο οτι δε διαγωνιζονται άτομα αλλα ιστοριες. Ισως να μην το εθεσα σωστα. Ο καθενας εχει τον δικο του τροπο να φτανει στην "κορυφωση" της ιστοριας και φυσικα δεν θα μπορουσα να τον "ακολουθησω" οπως αν ειχα διαβασει 1-2 ιστοριες του πιο πριν. Και συνεπως και να καταλαβω καλυτερα την ιστορια (να την "νιωσω" ίσως καλυτερα), και να κρινω πιο σωστα.

Θα ψηφιζα αλλωστε οχι σαν "γνωστης" της συγγραφης (καθε αλλο παρα τετοιος ειμαι) αλλα σαν απλος αναγνωστης. Αυτο μπορει να ειναι και δικαιο αλλα και αδικο ταυτοχρονα. Δεν θα δειχνει το ποσο "σωστη" ειναι μια ιστορια αλλα πως την αντιλαμβάνομαι εγώ με τα δικα μου κριτήρια, τα καθαρά "ερασιτεχνικά" αν το θες.

 

Στην τελική ίσως απλα να δικαιολογουμαι και να θελω τον χρονο μου :D

Δεν εχω αλλωστε προβλημα ακομα και μετα το περας της ψηφοφοριας, οταν θα νομιζω οτι ειμαι ετοιμος να βαλω και δημοσια την προσωπικη μου εκτίμηση, ή να στειλω μερικα ΡΜ's στους συγγγραφεις.

 

Ισως να ειναι λαθος μου να μην ψηφισω, αλλα θελω να πω σε ολα τα παιδια που συμμετειχαν οτι ουδεμία προθεση εχω να τους μειώσω ή να "περιφρονήσω" τα γραπτα τους.Το αντιθετο μαλιστα αφου θα με ...ζοριζε παρα πολύ να ψηφισω (αλλος ενας λογος ίσως που το "τρεναρω"). Αλλωστε θα ήταν χαρά μου αφου με τον τροπο αυτο συμμετεχω σε μια παρέα η οποία προσπαθεί συνεχως να βελτιώνεται σε εναν τομέα που τον αγαπάω έστω και σαν ... ερασιτεχνης. Το γράψιμο.

 

Ελπιζω να μην παρεξηγηθεί η σταση μου. Εβίβες σε ολους :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Ο Βρασίδας λέει ότι θα διαβάσει κάθε ιστορία σε ολάκερη την βιβλιοθήκη για να είναι σίγουρος τι καπνό φουμάρει ο καθένας και μετά θα τις σχολιάσει όλες. ΧD

Link to comment
Share on other sites

Θα ψηφιζα αλλωστε οχι σαν "γνωστης" της συγγραφης (καθε αλλο παρα τετοιος ειμαι) αλλα σαν απλος αναγνωστης. Αυτο μπορει να ειναι και δικαιο αλλα και αδικο ταυτοχρονα. Δεν θα δειχνει το ποσο "σωστη" ειναι μια ιστορια αλλα πως την αντιλαμβάνομαι εγώ με τα δικα μου κριτήρια, τα καθαρά "ερασιτεχνικά" αν το θες.

Καταλαβαίνω τη στάση σου, και μόνο που διαβάζεις τις ιστορίες αρκεί (αυτό είναι το μεγάλο ζητούμενο σε αυτούς τους διαγωνισμους άλλωστε) αλλά μήπως οι περισσότεροι από εμάς γράφουμε και ψηφίζουμε ως γνώστες της συγγραφής? Φυσικά και το κάνουμε ερασιτεχνικά. Το οποίο άλλωστε είναι κοπλιμέντο. Γιατί αγαπάμε τη συγγραφή. Προς θεού, κανείς δε σου ζητάει να είσαι "γνώστης" για να συμμετάσχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο Βρασίδας λέει ότι θα διαβάσει κάθε ιστορία σε ολάκερη την βιβλιοθήκη για να είναι σίγουρος τι καπνό φουμάρει ο καθένας και μετά θα τις σχολιάσει όλες. ΧD

 

Χαχαχαχα...θα μπορουσες να το πεις κι ετσι.

Βασικα πιστεύω οτι για να κανεις οποιαδηποτε κριτική θα πρεπει να ξερεις και τον τροπο διαλόγου της ομαδας. Επ' ουδενί δεν θα ήθελα να φανω προκλητικός ή οτιδήποτε άλλο. Να ταιριάξεις τον λόγο σου στον λογο των υπολοίπων μιας ομαδας, οπως ακριβως θα ταιριαζες μια ιστορία στα "πλαίσια" που θέτει ενας διαγωνισμος. Χωρις να χασει την προσωπική του σφραγιδα, να μην ειναι ομως απωθητικός, να μη φαινεται επιθετικός ή δεν ξερω τι.

 

Συγχωρείστε με , εχω κι εγω αρκετα χρονια στο διαδίκτυο για να ξερω ποσο "ψυχρος" ειναι ο συγκεκριμενος τροπος επικοινωνιας και ποσο εύκολα παρεξηγήσιμος. Και δεν θα ήθελα να παρεξηγηθούν οι προθέσεις μου ίσως και απο μια λαθος πρόταση. Και γινεται και αυτο και ειναι και λογικο. Κι εγω αρκετες φορες εχω νιωσει ετσι.

 

Φυσικα το αν συμπαθώ ή όχι κάποιον άνθρωπο, δεν εχει να κανει με την κριτική μου για τα γραπτα του. Σαν παραδειγμα;

 

Για δικους μου λόγους αντιπαθώ μεχρι παρεξηγήσεως τον Στιβεν Κινγκ αλλα εχω διαβάσει ολα τα βιβλία του που εχουν μεταφραστει στα Ελληνικά. Και προφανώς θα διαβάσω και τα "επόμενα".

 

Εν πασει περιπτώσει εαν δεν ειχα συμπαθήσει με οποιονδήποτε τροπο τη συγκεκριμενη παρέα δεν θα έμπαινα και στον κοπο του διαλόγου φανταζομαι :D

Edited by Βρασίδας
Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Εδώ υπάρχει ένα πρόβλημα. Αν μάθεις με τι ύφος γράφει ο καθένας, τότε θα περιμένεις κάτι συγκεκρυμένο σε κάθε του διήγημα. Τι θα γίνει όμως αν ο τάδε συγγραφέας αποφασίσει να σπάσει τα συνηθισμένα του και κάνει κάτι καινούριο; Θα του πεις μπράβο που σου προκάλεσε έκπληξη ή θα του πεις κακώς άλλαξε; Εγώ πάντα κρίνω ένα διήγημα περισσότερο από πλευράς δικιάς μου παρά του συγγραφέα. Δηλαδή προσπαθώ να ταυτιστώ με τους χαρακτήρες και βλέπω αν μου αρέσει. Δε με νοιάζει ποιος το έγραψε.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει ένα πρόβλημα. Αν μάθεις με τι ύφος γράφει ο καθένας, τότε θα περιμένεις κάτι συγκεκρυμένο σε κάθε του διήγημα. Τι θα γίνει όμως αν ο τάδε συγγραφέας αποφασίσει να σπάσει τα συνηθισμένα του και κάνει κάτι καινούριο; Θα του πεις μπράβο που σου προκάλεσε έκπληξη ή θα του πεις κακώς άλλαξε; Εγώ πάντα κρίνω ένα διήγημα περισσότερο από πλευράς δικιάς μου παρά του συγγραφέα. Δηλαδή προσπαθώ να ταυτιστώ με τους χαρακτήρες και βλέπω αν μου αρέσει. Δε με νοιάζει ποιος το έγραψε.

 

Δεν ειναι τοσο προβλημα αφου μπορει να με τραβήξει τοσο μια ιστορία τρομου (που ετσι κι αλλιως διαβαζω πρωτες) οσο και ενα παραμύθι. Ή μια ιστορια Επιστημονικης φαντασιας.

Διαβαζοντας και μαθαινοντας το ύφος γραφης αλλα οχι μονο των ιστοριων , αλλα και των σχολιασμών, μαθαίνεις περιπου σε τι "υφος" αν το θες σχολιαζονται οι ιστοριες. Και αυτο βοηθάει. Και δε σου αλλαζει την άποψη, και σε βοηθάει να "μπεις" στην κουβεντα και φυσικα σου δειχνει πως θα εννοηθει αυτο ακριβως που θες να πεις.

Σαφως και ο καθενας παντα απο τη δικη του σκοπιά κρινει τα κειμενα που διαβαζει. Ελπιζω ομως αυτη τη φορα να το εγραψα σωστα ότι δεν εχει να κανει μονο με τα διηγήματα αλλα και με τη γενικότερη "φιλοσοφια κουβεντας"

 

Κι επειδη καπου εδω νομιζω οτι το τραβαω και σπαμαρω το θεμα ασχημα , να το πω αλλιως.

Ο διαγωνισμος ηταν απο τα πρωτα θεματα που ειδα και φυσικα οι ιστοριες του απο τις πρωτες που διαβασα (παλι μια παρενθεση εδω δεν θα ηταν καλυτερα οι ιστοριες του διαγωνισμου, μεχρι αυτος να ληξει να μπαινουν καπου "ξεχωριστα" ωστε να διαβαζονται ευκολα ολες μαζι; Δηλαδη pinned ή καπως ετσι). Αλλα και παλι σκεψου εμενα με εναν τροπο γραφης του τυπου.

 

Μου αρεσε.

Δε μου αρεσε

Χαλια

Τι θελει να πει ο ποιητης;

 

Ή και αναποδα να αφιερωσω κειμενα επι κειμενων για την "σωστη ή λαθος" τοποθετηση της ολης ιστοριας. Κι αυτο μπορει να φαινοταν κουραστικο. Και χωρις να ξερω κανεναν εδω , που ξερω οτι δεν θα πεταχτει καποιος να μου πει "ποιος εισαι εσυ που γραφτηκες χθες και σημερα κριτικαρεις;". Προς θεου δε λεω οτι θα συμβει , αλλα μου εχει συμβει αλλου για παραδειγμα, σε αλλο φορουμ με διαφορετικο θεμα.

 

Αρα παντα χρειαζεται να ξερεις που "πλεεις". Ακομα και στη συγγραφη μιας ιστοριας , μπαινοντας σε "ανεξερεύνητα" εδαφη (οπως σκοπεύω να μπω στη φαντασια συντομα) ειναι λογικο να κουτουλας στην αρχή. Δεν θα ηταν καλο μια "χαρτογραφηση" πρωτα;

Link to comment
Share on other sites

...Ο διαγωνισμος ηταν απο τα πρωτα θεματα που ειδα και φυσικα οι ιστοριες του απο τις πρωτες που διαβασα (παλι μια παρενθεση εδω δεν θα ηταν καλυτερα οι ιστοριες του διαγωνισμου, μεχρι αυτος να ληξει να μπαινουν καπου "ξεχωριστα" ωστε να διαβαζονται ευκολα ολες μαζι; Δηλαδη pinned ή καπως ετσι). ...

 

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΣΥΝΤΟΜΗΣ ΣΟΥΦΟΥΦΙΤΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

 

Flash Fiction Διαγωνισμός Live

Ευρετήριο ιστοριών με βάση το συγγραφέα

Ευρετήριο ιστοριών με βάση τον τίτλο

 

ελπίζω να σε βοηθήσουν αυτά

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας διαβασει τις ιστοριες, συνειδητα δεν θα ψηφισω καθως δεν κρινω τον εαυτο μου ετοιμο να ... κρινει οσα εφτιαξαν καποιοι που προφανως ασχολουνται περισσοτερο καιρο απο εμενα με το θεμα.

Ειμαι και νεος φυσικα ακομα στο φορουμ, και θεωρω οτι εαν δεν κατασταλαξεις γνωριζοντας πρωτα τον συγγραφεα μέσα απο περισσότερα γραπτά του, δεν μπορεις να κρινεις σωστα αυτο που εγραψε.Ίσως κατ' εμέ δεν έχεις και το δικαίωμα να κρίνεις (προσωπική άποψη αυτη). Καπου λοιπόν στους "επομενους" διαγωνισμους θα πω κι εγω καπως καλυτερα τη γνωμη μου.

Βασικά μακάρι να είχαμε περισσότερους νέους ψηφοφόρους, αφού οι ψήφοι τους είναι χωρίς "φόβο και πάθος" και αντικατοπτρίζουν καλύτερα την αξία των ιστοριών (γιατι πιθανότητες μεροληψίας υπάρχουν πάντα ανάμεσα σε γνωστούς).

Καταλαβαίνω απόλυτα το γιατί διστάζεις να κρίνεις από τόσο νωρίς (εγώ πάντως σου δίνω το ελεύθερο για τις ιστορίες μου, αντέχω την κριτική) αλλά θα σου έλεγα να ψηφίσεις κι ας μη σχολιάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμησα να σχολιασω παρα να ψηφισω τελικα αλλα ... οπως και να εχει κατι εκανα

 

Ευχαριστω για τα λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..