Jump to content

RIP «9»;


Recommended Posts

Στις 21 Δεκεμβρίου του 2006 -χεχε, πάνε τρία και μισό χρόνια- άνοιξα αυτό το τόπικ για να σχολιάζουμε τα διηγήματα επιστημονικής φαντασίας του «9». Μου είχε κάνει εντύπωση, είναι αλήθεια, ότι ένα φόρουμ που διάβαζε, έγραφε και σχολίαζε εφ δεν είχε μια λέξη να πει για τα εφ διηγήματα που έφταναν στο σπίτι μας κάθε Τετάρτη μέσα σε μια μεγάλη, εθνικής κυκλοφορίας εφημερίδα. Θαρρείς και υπήρχαν πολλά περιοδικά που δημοσίευαν ένα εφ διήγημα τη βδομάδα... Γενικότερα, υπήρχε μια ξινίλα για το περιοδικό, μια αντιπάθεια, που προφανώς κάπου θα είχε ρίζες (δικαιολογημένα, αδικαιολόγητα, δεν ξέρω), με αποτέλεσμα στις πρώτες από τις 45 (!) τελικά σελίδες να μη συμμετέχει σχεδόν κανείς στο σχολιασμό και η κουβέντα να πηγαίνει αντί στο διήγημα, στο γιατί το «9» δημοσιεύει ξένους και γιατί δεν απαντά με απορριπτική επιστολή (κακώς δεν απαντούσε, βέβαια). Τις πρώτες σελίδες τις κράτησε ο γράφων και ο Πικέι και σταδιακά, ευτυχώς, μπήκαν στο παιχνίδι και άλλοι, ο Ντίνος που είδε πολύ γρήγορα τη συριανή του Σίμπα δημοσιευμένη, η Τριλ, ο Ντέιν, ο Τουκάους κλπ. Με τον καιρό καλοί έλληνες συγγραφείς που διάβαζαν το διήγημα του περιοδικού ή δημοσίευαν κιόλας (ανάμεσά τους η Χρήστου, ο Χαρίτος, ο Μανωλιός) ήρθαν κοντά στο φόρουμ και δεν νομίζω ότι σήμερα υπάρχει καμία αμφιβολία για το τι έχει προσφέρει το 9 στην ελληνική επιστημονική φαντασία:

 

  • Μας έκανε να γνωρίσουμε πολλούς νέους ξένους συγγραφείς που μάλλον δεν θα είχαμε ακουστά... άνευ 9. Είναι τελείως άλλο πράγμα να διαβάζεις κλασικούς ή μετακλασικούς και τελείως άλλο πράγμα να διαβάζεις αυτό που γράφτηκε πριν δυο μήνες στο Χ ξένο περιοδικό, από ένα Αυστραλό φοιτητή. Συγγραφείς που δεν έχουν δημοσιεύσει κάτι μεγάλο (αλλά και όταν το κάνουν σιγά μη το δούμε στα ελληνικά), με νέες ιδέες για την εφ. Συγγραφείς με καλά διηγήματα, συγγραφείς με μέτρια ή κακά διηγήματα. Και με το σχολιασμό...
  • ...πήγαμε και εμείς ως αναγνώστες ένα βήμα παραπέρα. Αυτό μας άρεσε, αυτό όχι, εκείνο έλειπε από το διήγημα. Είναι γόνιμη πάντα μια τέτοια κουβέντα, καλή για... την παρέα.
  • Μας βοήθησε να γράψουμε περισσότερο και καλύτερα. Να προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε τη γραφή μας σε μια απαιτητική φόρμα (το διήγημα), υποβάλλοντας το έργο μας στην κρίση πρώτα του υπεύθυνου διευθυντή, έπειτα του κοινού, των αγνώστων δηλαδή στα μάτια των οποίων δεν θα έπεφτε ποτέ το διήγημά μας.
  • Μας έδωσε χαρά πάνω από όλα, με τη δημοσίευση ενός διηγήματος δικού μας ή καλού μας φίλου. Ξέρετε πόσο μεγάλη είναι η χαρά σε αυτές τις περιπτώσεις.
  • Ανέδειξε το σκιτσογράφο, το Ντίλιο, τους βασικούς μεταφραστές, τον Πάνο και τη Χέντβινγκ, που μέσα από τη δουλειά τους απέκτησαν μεγάλη εμπειρία, παρακαταθήκη για το μέλλον.
  • Μας πρόσφερε πολύ καλές συνεντεύξεις σημαντικών ξένων συγγραφέων, όταν ακόμα... έστελνε τον Κούστα στο εξωτερικό, να καλύψει τα μεγάλα φεστιβάλ.
  • Στήριξε την εφ στον ελληνικό χώρο, στήριξε το φεστιβάλ της Ερμούπολης με κόσμο, δημιουργούς, με έργα, με διαφήμιση και ρεπορτάζ. Χωρίς το 9 και τον κόσμο του το φεστιβάλ θα ήταν άλλο πράγμα τελείως, δεν ξέρω αν θα υπήρχε καν μετά την 1η, 2η φορά. Χαρακτηριστικά, πώς διάλεξα (τέλη του 2004) τους συγγραφείς του πρώτου φεστιβάλ, το 2005: Διάβασα όλους τους Έλληνες που είχε δημοσιεύσει και επικοινώνησα μαζί τους. Παπαδόπουλος, Μανωλιός, Κούστας, Στάγγος. Η μαγιά ήταν...

Σήμερα μαθαίνουμε ότι το 9 μπορεί να κλείσει, λίγο μετά την επική και σύντομη ζωή του Ασίμοφ. Θα μείνουν οι ΣΔ, θα μείνουν κάποια φανζίν όπως το ΕΦΖιν, αλλά θα έχουν εξαφανιστεί δύο περιοδικά με πλατιά πανελλαδική κυκλοφορία που μας πρόσφεραν τα παραπάνω. Ήττα και υποχώρηση, αλλά ας μη το βάζουμε κάτω.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    12

  • heiron

    17

  • SpirosK

    12

  • PiKei

    11

Top Posters In This Topic

Νομίζω το θέμα ήταν πάντα η μη-διαφανής διαδικασία έκδοσης (διηγημάτων) και ένα ελαφρό κόλλημα σε συγκεκριμένου είδους ιστορίες. Από εκεί και πέρα δεν νομίζω κανείς να αντιπαθούσε το 9 και σίγουρα κάτι πρόσφερε στον χώρο της ΕΦ.

Edited by northerain
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα ήταν πράγματι πολύ στενάχωρο :( Θα ήταν το τέλος μιας εποχής. Κι όχι μόνο για τα διηγήματα, γενικότερα για την ιδέα του ότι κυκλοφορεί ένα έντυπο σαν το 9 μαζί με τόσο μεγάλη εφημερίδα... Ελπίζω να το ξανασκεφτούν και να μην κλείσει.

Link to comment
Share on other sites

"Πριν την υπογραφή του πιστοποιητικού θανάτου ο αρμόδιος ιατρός οφείλει να πιστοποιεί πέραν πάσης αμφιβολίας τον εγκεφαλικό θάνατο του ασθενούς".

 

Από το "Εγχειρίδιο Γενικής Ιατροδικαστικής", Εκδόσεις Σάκουλα, Αθήνα, 1997

Link to comment
Share on other sites

To 9 σίγουρα είναι μια σημαντική απώλεια για το χώρο και, ταυτόχρονα, ένα εξαιρετικό case study για το πόσα λάθη μπορούν να γίνουν σε ένα περιοδικό του χώρου που εκπληκτική επιτυχία καταλήγει να προκαλεί "ξυνίλα" και μόνο με την αναφορά του.

 

Όταν ξεκίνησε ήταν περιοδικό για κόμιξ σε μια παντελώς νεκρή αγορά (μετά και το κλείσιμο της modern times μόνο η Μαμουθκόμιξ υπήρχε και τα περιοδικά του Disney) και κατάφερε να αναδείξει μια σειρά από νέα ταλέντα (Λώλος, Κυριαζής, ΚΩΝ) και να εκμεταλλευτεί και παλιότερους δημιουργούς από τη Βαβέλ και το Παραπέντε (Λέανδρος, Δερβενιώτης κτλ) ενώ τα Γαλλικά κόμιξ (πχ Μεταβαρώνοι, Blacksaad) έκαναν κι αυτά την επιτυχία τους. Οι διαγωνισμοί έδωσαν ευκαιρία σε νέον κόσμο να αναδειχτεί, ενώ το πολιτικό στίγμα που έβγαζε το περιοδικό εξέφραζε μέρος του κοινού της εφημερίδας που το διάβαζε (και δεν ήταν πιθανότατα ενοχλητικό για τους οπαδούς των κόμιξ που έπαιρναν την Ε ειδικά για το ένθετο)

 

Όταν όμως 10 χρόνια μετά, με την αγορά των κόμιξ να έχει ξανανθίσει, με την Ανούμπις να κάνει χοντρό παιχνίδι στο mainstream comic, άλλους 10 μικρότερους εκδοτικούς οίκους να βγάζουν δουλειές είτε από Έλληνες είτε από ξένους, τα ταλέντα σου είτε να έχουν φύγει είτε να κάνουν αρπαχτές για το χαρτζιλίκι τους, το περιοδικό να γίνεται όλο και πιο λεπτό, νέα ταλέντα να μην έχουν ισχυρή παρουσία (ένας Πανταζής δεν φέρνει την άνοιξη), το Γαλλικό κόμικ να είναι μάλλον αδιάφορο και οι πολιτικές γελοιογραφίες όλο και περισσότερες, να υπάρχουν δημιουργοί που δεν προσπαθούν καν να ζωγραφίσουν, να γίνεται πόλεμος λάσπης προς εκδότες και δημιουργούς, συμμετέχοντες και κριτικές επιτροπές των διαγωνισμών να λένε σχεδόν ανοιχτά ότι είναι στημένοι και η ιστορία ΕΦ να μπορεί, κατά 90%, να συνοψιστεί σε "σε ένα δυστοπικό μέλλον μια νέα τεχνολογία έχει εξανδραποδίσει τον άνθρωπο", ε, τότε μιλάμε για την ολοκληρωτική απαξίωση ενός εντύπου.

Όσο κι αν σέβομαι τον κόπο και το ταλέντο αυτών που συμμετείχαν στη δημιουργία του περιοδικού, κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται για να πάρουμε όλοι μαθήματα για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

 

To 9 σίγουρα είναι μια σημαντική απώλεια για το χώρο και, ταυτόχρονα, ένα εξαιρετικό case study για το πόσα λάθη μπορούν να γίνουν σε ένα περιοδικό του χώρου που εκπληκτική επιτυχία καταλήγει να προκαλεί "ξυνίλα" και μόνο με την αναφορά του.

 

Όταν ξεκίνησε ήταν περιοδικό για κόμιξ σε μια παντελώς νεκρή αγορά (μετά και το κλείσιμο της modern times μόνο η Μαμουθκόμιξ υπήρχε και τα περιοδικά του Disney) και κατάφερε να αναδείξει μια σειρά από νέα ταλέντα (Λώλος, Κυριαζής, ΚΩΝ) και να εκμεταλλευτεί και παλιότερους δημιουργούς από τη Βαβέλ και το Παραπέντε (Λέανδρος, Δερβενιώτης κτλ) ενώ τα Γαλλικά κόμιξ (πχ Μεταβαρώνοι, Blacksaad) έκαναν κι αυτά την επιτυχία τους. Οι διαγωνισμοί έδωσαν ευκαιρία σε νέον κόσμο να αναδειχτεί, ενώ το πολιτικό στίγμα που έβγαζε το περιοδικό εξέφραζε μέρος του κοινού της εφημερίδας που το διάβαζε (και δεν ήταν πιθανότατα ενοχλητικό για τους οπαδούς των κόμιξ που έπαιρναν την Ε ειδικά για το ένθετο)

 

Όταν όμως 10 χρόνια μετά, με την αγορά των κόμιξ να έχει ξανανθίσει, με την Ανούμπις να κάνει χοντρό παιχνίδι στο mainstream comic, άλλους 10 μικρότερους εκδοτικούς οίκους να βγάζουν δουλειές είτε από Έλληνες είτε από ξένους, τα ταλέντα σου είτε να έχουν φύγει είτε να κάνουν αρπαχτές για το χαρτζιλίκι τους, το περιοδικό να γίνεται όλο και πιο λεπτό, νέα ταλέντα να μην έχουν ισχυρή παρουσία (ένας Πανταζής δεν φέρνει την άνοιξη), το Γαλλικό κόμικ να είναι μάλλον αδιάφορο και οι πολιτικές γελοιογραφίες όλο και περισσότερες, να υπάρχουν δημιουργοί που δεν προσπαθούν καν να ζωγραφίσουν, να γίνεται πόλεμος λάσπης προς εκδότες και δημιουργούς, συμμετέχοντες και κριτικές επιτροπές των διαγωνισμών να λένε σχεδόν ανοιχτά ότι είναι στημένοι και η ιστορία ΕΦ να μπορεί, κατά 90%, να συνοψιστεί σε "σε ένα δυστοπικό μέλλον μια νέα τεχνολογία έχει εξανδραποδίσει τον άνθρωπο", ε, τότε μιλάμε για την ολοκληρωτική απαξίωση ενός εντύπου.

Όσο κι αν σέβομαι τον κόπο και το ταλέντο αυτών που συμμετείχαν στη δημιουργία του περιοδικού, κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται για να πάρουμε όλοι μαθήματα για το μέλλον.

 

Από την άλλη, θα ήταν εξίσου ισχυρή και μια ανάποδη ανάγνωση του θέματος. Γιατί όταν η «Ε» κατάργησε, ή μετέτρεψε σε ένθετα, περιοδικά που απευθυνόταν σε πολύ μεγαλύτερο κοινο («Ιστορικά», «Ιατρικά», «Βιβλιοθήκη», «On-Off»), το «9» κατάφερε να μακροημερεύσει, και σε κάποια στιγμή να μεγαλώσει;

 

Μήπως τελικά το «9» ανήκει στην κατηγορία των επιτυχημένων εκδόσεων; Ξέρετε πολλά κανονικά περιοδικά ή ένθετα με τόσο μεγάλη χρονική διάρκεια;

 

Προσωπικά πιστεύω ότι το πειροδικό "κλείνει" ή αλλάζει μορφή ακολουθώντας τη μοίρα των περισσοτέρων περιοδικών που προσφέρουν οι εφημερίδες αυτήν την εποχή, πιθανότατα λόγω των οικονομικών δυσκολιών. Εύχομαι να βρει με τον έναν ή άλλον τρόπο το δρόμο του.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χθες η ΑΛΕΦ είχε get-together. Μεταξύ τυριού και αχλαδιού μαθεύτηκε κανένα ποιο σίγουρο νέο;

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη, θα ήταν εξίσου ισχυρή και μια ανάποδη ανάγνωση του θέματος. Γιατί όταν η «Ε» κατάργησε, ή μετέτρεψε σε ένθετα, περιοδικά που απευθυνόταν σε πολύ μεγαλύτερο κοινο («Ιστορικά», «Ιατρικά», «Βιβλιοθήκη», «On-Off»), το «9» κατάφερε να μακροημερεύσει, και σε κάποια στιγμή να μεγαλώσει;

 

Μήπως τελικά το «9» ανήκει στην κατηγορία των επιτυχημένων εκδόσεων; Ξέρετε πολλά κανονικά περιοδικά ή ένθετα με τόσο μεγάλη χρονική διάρκεια;

 

Προσωπικά πιστεύω ότι το πειροδικό "κλείνει" ή αλλάζει μορφή ακολουθώντας τη μοίρα των περισσοτέρων περιοδικών που προσφέρουν οι εφημερίδες αυτήν την εποχή, πιθανότατα λόγω των οικονομικών δυσκολιών. Εύχομαι να βρει με τον έναν ή άλλον τρόπο το δρόμο του.

Το 9 ήταν κάποτε επιτυχημένο, αυτό δεν το αρνείται κανένας απολύτως.

Απλά, τα τελευταία χρόνια έχασε πολύ από την αίγλη του, πολλούς αναγνώστες (ανάμεσά τους κι εμένα που το αγόραζα περιστασιακά) και, από όσο ξέρω, δεν έκανε τίποτα για να επανέλθει. Το ότι "κλείνει" τώρα είναι επακόλουθο όλων αυτών που ανέφερα. Ας μην χωριστούμε τώρα σε υποστηρικτές-επικριτές κι ας δούμε το θέμα σφαιρικά.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πάντως ισχύει για το Γεω, έχω φίλο που δούλευε για το περιοδικό και δυστυχώς τώρα "δεν τον χρειάζονται" πια λόγω κλεισίματος.

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Χθες η ΑΛΕΦ είχε get-together. Μεταξύ τυριού και αχλαδιού μαθεύτηκε κανένα ποιο σίγουρο νέο;

 

Ακούστηκαν διάφορα, αλλά i am not authorised to say anything.

 

 

Αν αυτοί που είναι πιο authorised θέλουν να πουν, θα πουν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει μυστικότητα το πράγμα σε φάση KGB?

 

Δε νομίζω ότι έχει καμιά μυστικότητα το πράγμα. :mf_sherlock:

 

Απλώς ας λάβουμε λίγο υπόψη μας και τον ανθρώπινο παράγοντα, που λέει ότι χτες βράδυ, στα πλαίσια μιας προγραμματισμένης κοινωνικής εκδήλωσης της ΑΛΕΦ, συναντηθήκαμε με ανθρώπους που αυτή τη στιγμή χάνουν ένα πλαίσιο εργασίας που τους ήταν οικείο για δέκα ολόκληρα χρόνια. Δεν νομίζω στις παρούσες περιστάσεις ότι ο καθένας έχει όρεξη να αναλύει λεπτομερώς στον καθένα τι έγινε, τι θα γίνει, τι νομίζει ότι θα γίνει, ad infinitum.

Μάθαμε ότι έρχεται σύντομα ένα editorial στο οποίο θα εξηγηθούν όλα όσα χρειάζεται να εξηγηθούν. Αυτή ήταν η επίσημη δήλωση προφανώς για να μην υπάρχει μια από στόμα σε στόμα μεταφορά πληροφοριών που μπορεί στο τέλος να αποδειχτούν ανακριβείς.

Όσοι είχαμε κάποια προσωπική εμπλοκή -μιλάω για τον εαυτό μου και δυο ακόμη άτομα που είχαμε στείλει διηγήματα και είχαν γίνει δεκτά και περιμέναμε τη δημοσίευσή τους μέσα στο καλοκαίρι- ενημερωθήκαμε τα σχετικά.

Η χτεσινή μας συγκέντρωση ήταν κοινωνικής φύσεως, υπήρχαν 40 άτομα γύρω από διάφορα τραπέζια, κουβεντιάζοντας για παντός είδους θέματα. Υποθέτω ότι κάποιοι που έχουν στενότερες σχέσεις μεταξύ τους ενδεχομένως είπαν περισσότερα.:)

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα το 'λεγε άραγε ο Λεβέντης;

 

Τι κλείσανε; Κλείσανε το 9; Αρκουδέηδες! Αλητεία, αίσχος αίσχος! Οι προδότες των οστών του Ισαάκ Ασίμωφ και του Φίλιπ Ντικ! Να πάνε στο :devil2: όλοι!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τότε ας μην λέγονται teasers.

 

''Ειπώθηκαν χτες πράγματα αλλά δεν σας λέω τι ειπώθηκε''. Ε άστο ρε παλικάρι τότε μη λες τίποτα, παιδάκια είμαστε?

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ μια δυσθυμία να πλανάται ή μου φαίνεται;

Είναι τουλάχιστον μια ένδειξη ότι στενοχωριόμαστε με την ιδέα και μόνο ότι θα κλείσει το "9".

Βέβαια, αποδεικνύει για ακόμη μια φορά ότι εκτιμούμε τα πράγματα μόνο στην προοπτική ότι θα τα χάσουμε.

 

Κρίμα, και δεν θα ήθελα να απομείνω το μόνο "νούμερο" στο χώρο... :tease:

Link to comment
Share on other sites

να γίνεται πόλεμος λάσπης προς εκδότες και δημιουργούς, συμμετέχοντες και κριτικές επιτροπές των διαγωνισμών να λένε σχεδόν ανοιχτά ότι είναι στημένοι

 

Τις κρίσεις σου Νιχ για το περιοδικό, για την ποιότητα του σκίτσου, για τη γαλλική ιστορία, για το εφ διήγημα, καλώς τις παραθέτεις, κρίσεις είναι, δεν έχει σημασία αν έχεις δίκιο ή όχι, μπορεί σε άλλα να συμφωνούμε και σε άλλα να διαφωνούμε. Αλλά το παραπάνω, εγώ τουλάχιστον το ακούω πρώτη φορά και μου φαίνεται πολύ βαρύ και στα δύο του σκέλη, για να το πετάμε έτσι. Έχεις εντοπίσει κάποια δημοσιεύματα του περιοδικού με τα οποία γινόταν «πόλεμος λάσπης σε άλλους εκδότες»; Θες να τα υποδείξεις; Υπάρχει κάπου, καταγεγραμμένη δήλωση μέλους κριτικής επιτροπής που να λέει ότι η δουλειά που έκανε ήταν «στημένη»; Δεν μιλώ για απογοητευμένους μη-νικητές, μιλώ για μέλη κριτικής επιτροπής, όπως γράφεις. Τι να πω, εγώ εκδοτική σχέση με το περιοδικό δεν έχω, φιλική με συντελεστές του έχω. Δεν είχα ακούσει ποτέ ως τώρα τέτοιου είδους κατηγορίες.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω αυτό το ποστ ξεκαθαρίζοντας πως είμαι πολύ "φορτωμένος" με μερικά πράγματα που γράφτηκαν εδώ. Κι αυτό δεν είναι δικαιολογία γι αυτά που θα γράψω, αναλαμβάνω ακέραια την ευθύνη τους κι είμαι έτοιμος να παίξω μπουνιές γι αυτά αν χρειαστεί. Εύχομαι να μην χρειαστεί...

 

Είμαι - όπως και σε πολλά άλλα πράγματα στην ζωή μου, λόγω ιδιοσυγκρασίας και μιας απόφασης να κάνω αυτό που γουστάρω μερική επαγγελματική απασχόληση σε διάφορους τομείς- τρισυπόστατος σε σχέση με το "9". Υπήρξα στην αρχή αναγνώστης του, μετά πολύ περιστασιακός συνεργάτης του και από το 2004 και μετά πιο στενός συνεργάτης του. Καμιά από αυτές τις "υποστάσεις" δεν επικάλυψε ποτέ την άλλη. Ποτέ δεν σταμάτησα να το διαβάζω κάθε βδομάδα, ποτέ δεν "συνήθισα" την χαρά όταν δημοσίευσε διήγημα ή σενάριο μου (ούτε και την πίκρα όταν μου απέρριψε κάτι απ΄ αυτά). Και τέλος προσπάθησα να κάνω ότι καλύτερο μπορούσα στις μεταφράσεις, τις συνεντεύξεις και ό,τι άλλο κάλυψα για το περιοδικό ανάλογα με τις δυνατότητες και τις ικανότητες που είχα. Άνω Τελεία εδώ.

 

Για κάθε μια από τις υποστάσεις μου πήρα και τις ανάλογες ανταμοιβές. Σαν αναγνώστης τα τεύχη. Σαν συνεργάτης τα χρήματα που μου αναλογούσαν για την δουλειά που έκανα. Εδώ οφείλω να πω, με απόλυτη ειλικρίνεια, ότι ούτε μία φορά το περιοδικό ή η Χ.Κ.ΤΕΓΟΠΟΥΛΟΣ Α.Ε. δεν άλλαξε την οικονομική μας συμφωνία ούτε και καθυστέρησε οποιαδήποτε πληρωμή. Τελεία εδώ.

 

Έχοντας πατήσει πια τα σαράντα πέντε κι έχοντας δει αρκετά με τα ματάκια μου (και στον χώρο της ΕΦ και των Κόμικς) τόσα χρόνια, θα έπρεπε ίσως να έχω συνηθίσει την Ελληνική Μικρονοϊκή Μίζερη Αντιμετώπιση της ζωής. Ε, λοιπόν δεν την έχω, ούτε και θέλω να την συνηθίσω... Είμαι σε πόλεμο μαζί της και ελπίζω να είμαι σε πόλεμο μέχρι να ψοφήσω. Έχω προσωπικά υποστηρίξει, είτε αγοράζοντάς τα, είτε και προωθώντας τα όπου και όσο μπορώ όλα σχεδόν τα έντυπα που ασχολούνται με την εφ και τα κόμικς στην Ελλάδα, και ποτέ, μα ποτέ δεν χάρηκα όταν κάτι που δεν ήταν "ψηλά" στην λίστα μου από άποψη περιεχομένου έκλεισε ή δεν πήγε καλά. Γιατί έχω την (ίσως ρομαντική) πεποίθηση ότι κάθε απώλεια εντύπου, λέσχης, ομάδας ή δημιουργού συρρικνώνει συνολικά έναν χώρο που μόλις αρχίζει να "ανασαίνει" και συνολικά βρίσκεται από τότε που τον ξέρω μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας. Όταν, τώρα, η δουλειά που γινόταν σε μερικά περιοδικά ήταν και καλή, φρικάρω πραγματικά όταν κλείνουν (ενδεικτικά: ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ, ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ, ΒΑΒΕΛ, ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ, ASIMOV'S).

 

Ο καθένας μπορεί να έχει γνώμη για το περιεχόμενο και την αξία κάθε περιοδικού, κάθε ομάδας ή λέσχης, κάθε δημιουργού στο πεδίο. Και φυσικά να υπερασπίζεται την γνώμη, τα γούστα και την άποψη του για το έργο των άλλων και το δικό του. Είναι όμως πολύ εύκολο (και πάρα πολύ φτηνό κατά την γνώμη μου) να φαντασιώνει και να διαδίδει "στησίματα διαγωνισμών" και "αδιαφανείς διαδικασίες επιλογής διηγημάτων" εκεί που, από προσωπική μου εμπειρία, γνωρίζω ότι δεν υπήρξαν ποτέ και μάλιστα έφτασαν να γίνονται ανέκδοτο τόσο στα γραφεία του περιοδικού, όσο και στα γράμματα-απαντήσεις στους αναγνώστες.

 

Για να κλείσω δηλώνω ότι θεωρώ χοντρό φάουλ των Nihilio και Northerain αυτά που έγραψαν και θα τους παρακαλούσα να μας εξηγήσουν από που και πως τα έμαθαν.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Pikei δεν μπορεί οι εμπειρίες όλων μας να είναι ίδιες. Μιας και με έκανες call out σαν να είμαι κανένας δειλός που πετάει μια κουβέντα και κρύβεται, θα σου απαντήσω.

 

Καταρχήν τι ποσταρα:

 

''Νομίζω το θέμα ήταν πάντα η μη-διαφανής διαδικασία έκδοσης (διηγημάτων) και ένα ελαφρό κόλλημα σε συγκεκριμένου είδους ιστορίες. Από εκεί και πέρα δεν νομίζω κανείς να αντιπαθούσε το 9 και σίγουρα κάτι πρόσφερε στον χώρο της ΕΦ.''

 

Όσα άτομα ξέρω που έχουν εκδοθεί στο περιοδικό 9 μου είπαν πως το περιοδικό τους πλησίασε το ίδιο. Οσοι έχουν στείλει και δεν έχουν εκδοθεί, μου είπαν πως ποτέ δεν έλαβαν απάντηση, θετική ή αρνητική. Η προσωπική μου εμπειρία είναι πανομοιοτυπη, με αρκετά διηγήματα εδώ και πολλά χρόνια (πρώτη φορα πριν 5-6 χρόνια). Το πρώτο email που έστειλα ρωτούσε απλά αν δημοσιεύουν διηγήματα / αν δέχονται submissions. Καμία απάντηση.

 

Αυτό νομίζω καλύπτει το σχόλιο όσον αφορά την ''μη-διαφανής'' διαδικασίας επιλογής διηγημάτων. Άλλωστε δεν είπα ότι δεν έχουν δικαίωμα να κάνουν ότι θέλουν, αλλά όταν έχεις ένα περιοδικό 10 χρόνια χωρίς διαφανής submission process τι θέλεις να σου πω, συγχαρητήρια?

 

Τώρα πως το περιοδικό εκδίδει μόνο ΕΦ είναι θέμα προσωπικού γούστου και δεν νομίζω πως έχεις κάτι να κάνεις με τα γούστα μου. Κι αυτό δικαίωμά τους.

 

Αυτά τα ανέκδοτα που λέγονταν να μας τα πεις και εμάς, μήπως γελάσουμε λίγο γιατί τόσα χρόνια μας έχουν γραμμένους στα @@ τους και παρακαλάμε για μια απάντηση. Αφού θες να το πάρεις τόσο ζεστά, ας μιλήσω και εγώ ωμά.

 

Πριν μερικούς μήνες ρώτησα αν το περιοδικό θα ενδιαφερόταν να κάνω κάποιο εξώφυλλο, κάποιο interior, κάτι βρε αδερφέ να συνεργαστούμε.

Η απάντηση ήταν ένα ξερό ''Προτιμούμε παραδοσιακές τεχνικές''. So much for ''Στηρίζει τους Έλληνες δημιουργούς'' ε?

 

Τώρα θα μου πεις ''τι θες και εσύ ρε Northerain, εγώ εκδόθηκα γιατί είμαι καλός, εσύ είσαι μαλάκας και γι΄αυτό σε φτύνει το 9''. Εκεί μόνο πάσο μπορώ να πάω.

Απλά δεν μπορείς να σιγάσεις όσους ασκούν κριτική επειδή εσύ προσωπικά είχες μια υπέροχη εμπειρία με το 9. Λυπάμαι αλλά αυτό δεν σου δίνει κάποιο authority για να εκμηδενίσεις τις εμπειρίες των υπολοίπων.

Link to comment
Share on other sites

Για να κλείσω δηλώνω ότι θεωρώ χοντρό φάουλ των Nihilio και Northerain αυτά που έγραψαν και θα τους παρακαλούσα να μας εξηγήσουν από που και πως τα έμαθαν.

Πολλοί γελάγανε πέρσι στα βραβεία του διαγωνισμού του 9 με το "και δημοσιογράφος"... Για τον περσινό διαγωνισμό ειδικά, εφόσον ήξερα μέλος που ήταν στην επιτροπή, γνωρίζω ότι δεν πήραν σε φάκελο το όνομα του νικητή, τον επέλεξαν, απλά κάποια άτομα προωθήθηκαν από μέλη της επιτροπής. Και αφήνω έξω το τζέρτζελο που είχε γίνει στα φόρα του χώρου σχετικά με κόμιξ που "κόπηκαν".

Σε γνωστό μου, επιλαχόντα σε παλιότερο διαγωνισμό του 9, του είχαν πει οι νικητές ότι είχαν επιλεγεί από πρίν, βάσει δουλειάς που είχαν κάνει στον χώρο των fanzines,

Βέβαια, όλα αυτά δεν είναι άγνωστα σε σχετικούς διαγωνισμούς του χώρου στην Ελλάδα και τα ξέρει ο οποιοσδήποτε έχει κυκλοφορήσει στον χώρο. Αν θες και ονόματα, όσα ξέρω, ζήτα τα σε PM.

 

Για τον πόλεμο λάσπης, πολλά έχουν γραφτεί για το πώς διάφορες εκδόσεις κατά καιρούς έχουν βρεθεί να "προωθούν τον φασισμό", από το περιοδικό Ύψηλον και το ημερολόγιο στον τοίχο που δείχνει την 21η Απριλίου (και το σήριαλ που ακολούθησε στο comicart) μέχρι και το Blade of the Immortal και τον Frank Miller (το τελευταίο τεύχος του 9 που πήρα είχε double ρεσιτάλ αριστερισμού στις παρουσιάσεις νέων κυκλοφοριών, με 3 από τις 4 παραγράφους της παρουσίασης του Blade of the Immortal να αφορούν την (αντεστραμμένη) σβάστιγκα στα ρούχα του πρωταγωνιστή και την παρουσιάση του Dark Knight Returns να ξεκινάει με το "μπορεί οι απόψεις του Φρανκ Μίλλερ να είναι Νιτσεϊκές (για να μην πω κάτι πιο βαρύ) αλλά είναι σημαντικός δημιουργός" (δεν είμαι σίγουρος ότι γράφτηκε έτσι ακριβώς, αλλά πάνω κάτω αυτό έλεγε - το τεύχος είναι από τον Ιούνιο ή Ιούλιο του 2008)

Είχα που είχα αρχίσει να μην γουστάρω το περιεχόμενο, εκεί αποφάσισα ότι απλά δεν άξιζε τον κόπο να συνεχίσω να αγοράζω το περιοδικό.

 

Τα υπόλοιπα που γράφω είναι προσωπική κρίση και τη συμμερίζονται και αρκετοί άλλοι αναγνώστες και δημιουργοί από όσο ξέρω. Οπότε πες ότι θες για Ελληνική Μικρονοϊκή Μίζερη Αντιμετώπιση της ζωής, αλλά δε δικαιολογεί τα πάντα.

 

Το 9 πέτυχε όταν βγήκε αλλά δεν εξελήχθηκε και παρήκμασε. Άντεξε βέβαια περισσότερο από όσο θα περιμένε κανείς από την αγορά και το κοινό του. Ελπίζω, με το τέλος της κρίσης, να δούμε είτε μία νέα αρχή είτε ένα αντίστοιχο ένθετο κάποιας άλλης εφημερίδας.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Οντας νεος εδω, αλλά παλιός αναγνώστης του 9, μπορώ να βρω το λόγο κλεισίματος πολύ εύκολα.

 

Έπεσε η ποιότητα, έφυγαν αναγνώστες, και αντί να επαναφέρουν τη ποιότητα με ό,τι τρόπο μπορούσαν, προτίμησαν να μικρύνουν το περιοδικό, να φτηνήνουν τη ποιότητα χαρτιού, να βάλουν περισσότερες διαφημίσεις, να κόψουν τον αριθμό σελλίδων, μέχρι και να βάλουν και vcd με robotech.

Όπως αποδείχτηκε όλα αυτά ήταν ημίμετρα, τους κράτησαν πολύ λίγο το καθένα, και τέλος πάπαλα.

 

Αυτό που λένε οι Nihilio και Northerain το έχω ακούσει κι εγώ. Από άτομα που αδικήθηκαν πολύ από κακοήθεις διαδώσεις του 9.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τότε ας μην λέγονται teasers.

 

''Ειπώθηκαν χτες πράγματα αλλά δεν σας λέω τι ειπώθηκε''. Ε άστο ρε παλικάρι τότε μη λες τίποτα, παιδάκια είμαστε?

 

 

Ο άνθρωπος ρώτησε αν ειπώθηκε κάτι και του απάντησα.

Από εκεί και πέρα άνθρωποι που όντως είχαν authority να μιλήσουν (Tiessa π.χ.) όντως μίλησαν.

 

Και το τι θα λέω ή όχι, εφόσον δεν προσβάλω κανένα, είναι δική μου υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε άνθρωπε αλλά λες μια κουβέντα, ρωτάω για περισσότερες λεπτομέρειες και μου την λένε κι από πάνω. Τι να κάνω δηλαδή αφού είπες ότι ειπώθηκαν πράγματα, να μυρίσω τα νύχια μου?

 

Είναι δηλαδή θέμα προσωπικό οι λόγοι για τους οποίους θα κλείσει ή όχι το 9? Κλείστε το γαμωτοπικ να τελειώνουμε. Τι θες να συζητήσουμε στο τοπικ με όνομα ''RIP 9'', τον γάμο της Σουηδέζας πριγκίπισσας?

Link to comment
Share on other sites

Όταν διάβασα πως το 9 κλείνει, στεναχωρήθηκα, η σκέψη μου ήταν "πραγματικά κρίμα". Δεν είμαι φαν της επιστημονικής φαντασίας (ακόμα λιγότερο των κόμικ), έχω πάψει να γράφω ΕΦ και δεν νομίζω πως μπορούσα και ποτέ -άσχετα που για μερικά φεγγάρια το προσπάθησα - και κατά την πολύ προσωπική γνώμη μου είναι ξεπερασμένο-παρωχημένο ως genre για διηγήματα (ας τονίσω το για διηγήματα). Φυσικά αυτό είναι απλή άποψη μου και συγχρόνως σέβομαι αυτούς που μπορούν να χρησιμοποιήσουν και να δημιουργήσουν μέσω της ΕΦ, και να με στείλουν κι αδιάβαστο με κάτι που έγραψαν. Γνωρίζω μερικούς ικανότατους ΕΦάδες μέσω του φόρουμ (δυστυχώς κανέναν στο μεταπτυχιακό) και κανα 2 από αυτούς, τους θεωρώ πραγματικούς φίλους μμου.

Είχα την μεγάλη ευτυχία να έχω 2 διηγήματα δημοσιευμένα στο 9 και άλλο ένα που απορρίφθηκε. 2/3 λοιπόν χωρίς κάποια πρότερη συνεργασία με το τιμ, χωρίς προηγούμενες δημοσιεύσεις σε οποιοδήποτε άλλο περιοδικό, χωρίς να είμαι καν συγγραφέας ΕΦ ή σε κάποια ομάδα. Οπότε περισσότερη διαφάνεια σε επιλογή διηγημάτων δεν μπορώ να σκεφτώ για την δική μου περίπτωση. Πραγματικά όμως, μιας και το έφερε η κουβέντα θα ήθελα να γίνει ξεκάθαρο αυτό, κι αφού βρίσκεσαι στην κουβέντα Pikei μπορείς να μου λύσεις την απορία;

«Μύρτος» του Παναγιώτη Κούστα.

Τεύχος #485, 12 Δεκεμβρίου 2009.

«Ο Παναγιώτης Κούστας έγραψε το διήγημα “Μύρτος” τον Δεκέμβριο του 2009.»

 

Μου είχε κάνει εντύπωση τότε όταν διάβασα το παραπάνω γι'αυτό μου πήρε μισό λεπτό να το εντοπίσω στο τόπικ.Υπάρχει εξήγηση; Μήπως ήταν τυπογραφικό; Με βάση τον τρόπο υποβολής διηγημάτων, αμφιβάλλω να γινόταν. Καλύτερα να εξηγηθεί πως ακριβώς έγινε αυτό για να μη πλανάται καμία υποψία δίχως λόγο, γιατί ξέρω πως δεν ήμουν ο μόνος που το πρόσεξε.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Pikei δεν μπορεί οι εμπειρίες όλων μας να είναι ίδιες. Μιας και με έκανες call out σαν να είμαι κανένας δειλός που πετάει μια κουβέντα και κρύβεται, θα σου απαντήσω.

 

Καταρχήν τι ποσταρα:

 

''Νομίζω το θέμα ήταν πάντα η μη-διαφανής διαδικασία έκδοσης (διηγημάτων) και ένα ελαφρό κόλλημα σε συγκεκριμένου είδους ιστορίες. Από εκεί και πέρα δεν νομίζω κανείς να αντιπαθούσε το 9 και σίγουρα κάτι πρόσφερε στον χώρο της ΕΦ.''

 

Όσα άτομα ξέρω που έχουν εκδοθεί στο περιοδικό 9 μου είπαν πως το περιοδικό τους πλησίασε το ίδιο. Οσοι έχουν στείλει και δεν έχουν εκδοθεί, μου είπαν πως ποτέ δεν έλαβαν απάντηση, θετική ή αρνητική. Η προσωπική μου εμπειρία είναι πανομοιοτυπη, με αρκετά διηγήματα εδώ και πολλά χρόνια (πρώτη φορα πριν 5-6 χρόνια). Το πρώτο email που έστειλα ρωτούσε απλά αν δημοσιεύουν διηγήματα / αν δέχονται submissions. Καμία απάντηση.

 

Αυτό νομίζω καλύπτει το σχόλιο όσον αφορά την ''μη-διαφανής'' διαδικασίας επιλογής διηγημάτων. Άλλωστε δεν είπα ότι δεν έχουν δικαίωμα να κάνουν ότι θέλουν, αλλά όταν έχεις ένα περιοδικό 10 χρόνια χωρίς διαφανής submission process τι θέλεις να σου πω, συγχαρητήρια?

 

Τώρα πως το περιοδικό εκδίδει μόνο ΕΦ είναι θέμα προσωπικού γούστου και δεν νομίζω πως έχεις κάτι να κάνεις με τα γούστα μου. Κι αυτό δικαίωμά τους.

 

Αυτά τα ανέκδοτα που λέγονταν να μας τα πεις και εμάς, μήπως γελάσουμε λίγο γιατί τόσα χρόνια μας έχουν γραμμένους στα @@ τους και παρακαλάμε για μια απάντηση. Αφού θες να το πάρεις τόσο ζεστά, ας μιλήσω και εγώ ωμά.

 

Πριν μερικούς μήνες ρώτησα αν το περιοδικό θα ενδιαφερόταν να κάνω κάποιο εξώφυλλο, κάποιο interior, κάτι βρε αδερφέ να συνεργαστούμε.

Η απάντηση ήταν ένα ξερό ''Προτιμούμε παραδοσιακές τεχνικές''. So much for ''Στηρίζει τους Έλληνες δημιουργούς'' ε?

 

Τώρα θα μου πεις ''τι θες και εσύ ρε Northerain, εγώ εκδόθηκα γιατί είμαι καλός, εσύ είσαι μαλάκας και γι΄αυτό σε φτύνει το 9''. Εκεί μόνο πάσο μπορώ να πάω.

Απλά δεν μπορείς να σιγάσεις όσους ασκούν κριτική επειδή εσύ προσωπικά είχες μια υπέροχη εμπειρία με το 9. Λυπάμαι αλλά αυτό δεν σου δίνει κάποιο authority για να εκμηδενίσεις τις εμπειρίες των υπολοίπων.

 

 

Πάμε λοιπόν, να συγκρίνουμε εμπειρίες:

 

Στην δική μου περίπτωση το πρώτο μου διήγημα (Ο Ονειροφύλακας κι η Τζένη) στάλθηκε με mail στο "9" λίγο μετά την έναρξη της κυκλοφορίας του, χωρίς να γνωρίζω κανέναν εκεί. Μου ζητήθηκαν διορθώσεις σε κάποια σημεία, έγιναν και δημοσιεύτηκε.Το πληρώθηκα και δεν ξαναείδα κανέναν. Το δεύτερο διήγημα που έστειλα δεν έλαβε καμιά απάντηση. Έστειλα και τρίτο που μπορεί να είχε την ίδια τύχη (δεν το θυμάμαι πια). Στο τέταρτο νομίζω, ξαναπήρα θετική απάντηση. That's all, και μπορεί απλώς να ήμουν τυχερός. Μπορεί όμως και να ήμουν πιο επίμονος από σένα, έτσι;

 

Όσα άτομα ξέρω εγώ που έχουν δημοσιεύσει έστειλαν το διήγημά τους με κάποιο τρόπο, ηλεκτρονικό ή κλασσικό, αντίθετα με αυτά που υποστηρίζεις. Μερικά διηγήματα των Φεστιβάλ της Ερμούπολης ζητήθηκαν από το περιοδικό αφού είχαν διαβαστεί ή παρουσιαστεί εκεί και συνόδευσαν συνήθως τα άρθρα για το Φεστιβάλ. Το ίδιο συνέβη με διηγήματα που είχαν δημοσιευτεί σε ανθολογίες ή συλλογές διηγημάτων. Πού ακριβώς είναι το προβληματικό σ' αυτό;

 

Στις 4 Ιουνίου του 2009, και ακριβώς για να τελειώνει η γκρίνια που ακουγόταν, στάλθηκε με mail σε όλη την λίστα των ανθρώπων που είχαν στείλει διηγήματα στο περιοδικό οι "Τρόποι Υποβολής και Όροι Δημοσίευσης" που ήταν εντελώς ξεκάθαροι, ενώ δημιουργήθηκε και ειδική ηλεκτρονική διεύθυνση παραλαβής διηγημάτων. Το έλαβα και το ανέβασα πρώτα εδώ και μετά στο blog μου. Είναι το ποστ 644 στο τόπικ τα διηγήματα εφ του "9". Μου φαίνεται παράξενο που δεν το έχεις δει ποτέ. Δεν βλέπω λοιπόν που είναι αδιαφανής η διαδικασία.

 

Το ότι το περιοδικό εκδίδει μόνο ΕΦ δεν είναι θέμα προσωπικού γούστου, αλλά κατεύθυνσης που ξεκαθαρίστηκε από την αρχή. Είναι ένθετο περιοδικό κόμικς και επιστημονικής φαντασίας, το γράφει στο εξώφυλλό του. Όπως δεν θα έστελνα στο Analog ή το Asimov's μια ιστορία ηρωικής φαντασίας έτσι δεν θα την έστελνα και στο "9".

 

Προφανώς αν είχες στείλει διήγημα μετά την δημοσίευση των Όρων που σου έγραψα πιο πάνω θα έπαιρνες δύο απαντήσεις: Πρώτη ότι ελήφθη το διήγημά σου (όπως και όλοι οι υπόλοιποι) και δεύτερη αν θα δημοσιευτεί η όχι (όπως κι όλοι οι υπόλοιποι). Και αν νομίζεις ότι το περιοδικό είχε ποτέ άνεση χρόνου και άπειρους ανθρώπους να το τρέχουν, απλώς έχεις πολύ λανθασμένη εντύπωση.

 

Ούτε καλύτερος είμαι από σένα, ούτε χειρότερος σήμερα. Αν είμαστε πολύ τυχεροί, αυτό το ζήτημα της αξιολογικής κατάταξης θα απασχολήσει τους ιστορικούς της τέχνης στο μέλλον. Αν είμαστε άτυχοι ή το κολοβαράμε συζητώντας αυτονόητα δεν θα ασχοληθούν ποτέ μαζί μας, ούτε με κανέναν που έγραψε φανταστικό σ' αυτήν εδώ την μίζερη άκρη του κόσμου...

 

Το να εκμηδενίζω τις εμπειρίες των άλλων, δεν το θέλησα ποτέ. Και το να φιμώνω ή να "εξαφανίζω" ανθρώπους και την δουλειά τους το έχω καταγγείλει δημιουργικά από τα πρώτα μου διηγήματα...

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί γελάγανε πέρσι στα βραβεία του διαγωνισμού του 9 με το "και δημοσιογράφος"... Για τον περσινό διαγωνισμό ειδικά, εφόσον ήξερα μέλος που ήταν στην επιτροπή, γνωρίζω ότι δεν πήραν σε φάκελο το όνομα του νικητή, τον επέλεξαν, απλά κάποια άτομα προωθήθηκαν από μέλη της επιτροπής. Και αφήνω έξω το τζέρτζελο που είχε γίνει στα φόρα του χώρου σχετικά με κόμιξ που "κόπηκαν".

Σε γνωστό μου, επιλαχόντα σε παλιότερο διαγωνισμό του 9, του είχαν πει οι νικητές ότι είχαν επιλεγεί από πρίν, βάσει δουλειάς που είχαν κάνει στον χώρο των fanzines,

Βέβαια, όλα αυτά δεν είναι άγνωστα σε σχετικούς διαγωνισμούς του χώρου στην Ελλάδα και τα ξέρει ο οποιοσδήποτε έχει κυκλοφορήσει στον χώρο. Αν θες και ονόματα, όσα ξέρω, ζήτα τα σε PM.

 

Για τον πόλεμο λάσπης, πολλά έχουν γραφτεί για το πώς διάφορες εκδόσεις κατά καιρούς έχουν βρεθεί να "προωθούν τον φασισμό", από το περιοδικό Ύψηλον και το ημερολόγιο στον τοίχο που δείχνει την 21η Απριλίου (και το σήριαλ που ακολούθησε στο comicart) μέχρι και το Blade of the Immortal και τον Frank Miller (το τελευταίο τεύχος του 9 που πήρα είχε double ρεσιτάλ αριστερισμού στις παρουσιάσεις νέων κυκλοφοριών, με 3 από τις 4 παραγράφους της παρουσίασης του Blade of the Immortal να αφορούν την (αντεστραμμένη) σβάστιγκα στα ρούχα του πρωταγωνιστή και την παρουσιάση του Dark Knight Returns να ξεκινάει με το "μπορεί οι απόψεις του Φρανκ Μίλλερ να είναι Νιτσεϊκές (για να μην πω κάτι πιο βαρύ) αλλά είναι σημαντικός δημιουργός" (δεν είμαι σίγουρος ότι γράφτηκε έτσι ακριβώς, αλλά πάνω κάτω αυτό έλεγε - το τεύχος είναι από τον Ιούνιο ή Ιούλιο του 2008)

Είχα που είχα αρχίσει να μην γουστάρω το περιεχόμενο, εκεί αποφάσισα ότι απλά δεν άξιζε τον κόπο να συνεχίσω να αγοράζω το περιοδικό.

 

Τα υπόλοιπα που γράφω είναι προσωπική κρίση και τη συμμερίζονται και αρκετοί άλλοι αναγνώστες και δημιουργοί από όσο ξέρω. Οπότε πες ότι θες για Ελληνική Μικρονοϊκή Μίζερη Αντιμετώπιση της ζωής, αλλά δε δικαιολογεί τα πάντα.

 

Το 9 πέτυχε όταν βγήκε αλλά δεν εξελήχθηκε και παρήκμασε. Άντεξε βέβαια περισσότερο από όσο θα περιμένε κανείς από την αγορά και το κοινό του. Ελπίζω, με το τέλος της κρίσης, να δούμε είτε μία νέα αρχή είτε ένα αντίστοιχο ένθετο κάποιας άλλης εφημερίδας.

 

Αυτό το "...και δημοσιογράφος" δεν το καταλαβαίνω καθόλου. Ήμουν στα περσινά βραβεία και δεν θυμάμαι τίποτα σχετικό.

 

Το περσινό μέλος της επιτροπής που σου τα είπε αυτά γιατί δεν βγήκε να καταγγείλει τον διαγωνισμό; Και τι θα πει δεν πήραν το όνομα σε φάκελλο; Ή κάποια ασάφεια έχεις εδώ ή κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ και πρέπει να ξανακοιτάξω τα ελληνικά μου.

 

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, οι "κομμένοι" σ΄ αυτή την χώρα διαμαρτύρονται. Στις πανελλαδικές, στις εξετάσεις ΑΣΕΠ, στους φιλολογικούς διαγωνισμούς, παντού. Αυτό δεν μου λέει τίποτα, εκτός από το γεγονός ότι ποτέ δεν καθόμαστε να ξεστραβωθούμε και να δούμε ποια είναι η σχέση του έργου μας με τα βραβευμένα.

 

Δεν υπάρχουν επιλαχόντες στους διαγωνισμούς του "9". Υπάρχουν Βραβεία και Διακρίσεις. Στον "επιλαχόντα" που αναφέρεις ποιος του το είπε αυτό; Μέλος της Επιτροπής; Η Γραμματεία του "9"; Κάποιος που ήξερε ή που πέρναγε από την βράβευση; Και γιατί δεν σηκώθηκε να φωνάξει, "Είναι στημένο το ματς, παιδιά;"

 

Ύψιλον & Blade of the Immortal & Dark Knight Returns: Μήπως είναι λίγο περιπτωσιολογία αυτό; Στις αρκετές εκατοντάδες παρουσιάσεις που έχουν γίνει μήπως μου απομονώνεις τρεις για να στηρίξεις μια θέση; Μήπως αντίστοιχα ψειρίζοντας την φάση μπορείς να βρεις άλλες τρεις που να τις θεωρήσεις μισογυνικές ή αντισημιτικές ή φιλοκυβερνητικές; Εγώ δεν έχω δει τίποτα που να στάλθηκε στο "9" και να μην παρουσιάστηκε. Αντιθέτως στα άλλα "μαγαζιά" έχω δει πολλά να μην περνάνε αν δεν συνοδεύονται από πληρωμένη διαφημιστική καταχώριση. Δεν ξέρω αν το έχεις ακούσει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..