Jump to content

RIP «9»;


Recommended Posts

Μα το ζήτημα είναι ότι (και κατά τη γνώμη του PiKei, νομίζω) το "9" δεν διέπραξε τις αμαρτίες που του καταλογίζουν κάποιοι σε αυτό το τόπικ! Αλλά, ακόμα και αν ήταν έτσι, διαφωνεί κανείς ότι το "9" πρόσφερε 10 χρόνια αυτά που γράφει ο nikosal στην αρχή; Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο! Περιμένατε να αρέσει σε όλους+να προωθεί τους Έλληνες δημιουργούς+να βάζει κόμιξ κάθε είδους+να απαντάει σε όλους όσους είχαν στείλει διήγημα+να έχει ΚΑΙ φάντασυ ΚΑΙ εφ ΚΑΙ λογοτεχνία ΚΑΙ κόμιξ ΚΑΙ να φτιάχνει καφέ ΚΑΙ να βάζει μπουγάδα και ... και...

Και εγώ είχα στείλει διήγημα και δεν πήρα απάντηση, και εγώ έχω τη γνώμη ότι τα τελευταία χρόνια ήταν χειρότερο και τα πιο πολλά διηγήματα δε μου άρεσαν, αλλά δεν το θάβω κιόλας το περιοδικό εξολοκλήρου! Τίποτα δεν είναι τέλειο. Το ζήτημα είναι τα πλεονεκτήματα να υπερτερούν των μειονεκτημάτων. Μην τα ψειρίζουμε τόσο πολύ. Άλλωστε ένα τεύχος του έμεινε. Let it R.I.P...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    12

  • heiron

    17

  • SpirosK

    12

  • PiKei

    11

Top Posters In This Topic

τα τελευταία χρόνια ήταν χειρότερο και τα πιο πολλά διηγήματα δε μου άρεσαν, αλλά δεν το θάβω κιόλας το περιοδικό εξολοκλήρου!

 

Κανείς δε νομίζω να το έθαψε ολοκληρωτικά.Εμένα πεσανε να με φάνε γιατι είπα-άκουσον άκουσον!-ότι δεν μου άρεσε το ότι είχε κυρίως κομικς και μόνο ένα διηγηματάκι ΕΦ.Φυσικα ξέρω πολυ κοσμο(οι περισσοτεροι γνωστοι μου εκτος φορουμ που το επαιρναν δηλαδη) που δεν διαβαζε καν το διηγημα και απλα διαβαζε καποια κομικς του.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ διάβαζα μόνο τα κόμικς και δεν διάβαζα τα διηγήματα :blush:, πλην των πρώτων 100 περίπου τευχών... δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο λόγο, απλά στην ιεράρχησή μου προτιμώ να αφιερώσω τα 5 λεπτά που θα μου έπαιρνε να διαβάσω το διήγημα στο εκάστοτε βιβλίο που διαβάζω... έτσι κι αλλιώς τα περισσότερα τεύχη τα έχω, όποτε θέλω μπορώ να τα διαβάσω... το ίδιο έκανα και για τις κεντρικές ιστορίες κόμικς τα τελευταία 2-3 χρόνια. Κρίμα που κλείνει πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Αργησα να τοποθετηθω στο θεμα, αλλα ισως να ηταν καλυτερα, επειδη μπορεσα να διαβασω τις υπολοιπες απαντησεις. Ηρθε λοιπον η στιγμη να σχολιασω και ως φαν του κοσμου των κομικς και ως φαν της επιστημονικης φαντασιας. Αρχικα, να πω οτι διαβαζω το 9 απο την πρωτη μερα που ξεκινησε η κυκλοφορια του και ετσι το ακολουθησα και στις περιοδους ευημεριας και στις περιοδους των ισχνων αγελαδων.

Το ευκολο θα ηταν τωρα που σταματαει η κυκλοφορια του να ψαξω να βρω οσα αρνητικα στοιχεια ειχε και να τα μεγεθυνω. Αλλωστε, δρυος πεσουσις..., ολοι τρεχουν να κοψουν ξυλα ή κατι τετοιο... Δεν θα το κανω γιατι το 9 μου χαρισε πολυ περισσοτερες χαρες, για να κρατησω πικρια.

 

Και ναι, δεν ηταν το πιο εξελιγμενο περιοδικο του πλανητη, αλλα ας μην ξεχναμε οτι ζουμε σε μια χωρα που οι φορεις που προβαλλουν την ε.φ. και τα κομικς πλησιαζουν το μηδεν. το 9 στηριξε, πρωτον, πολλους Ελληνες συγγραφεις ε.φ. (μαζι με τον υποφαινομενο), και ακομα περισσοτερους σχεδιαστες και συγγραφεις κομιξ. ποιος αλλος το εκανε αυτο στην πατριδα μας. ΚΑΝΕΝΑΣ! Δευτερον, εμενα προσωπικα μου προσφερε εβδομαδιαια διασκεδαση...(που εγινε εξαρτηση σταδιακα). Δεν περιμενα να διαβασω alan moore ή καποιο διηγημα του ασιμοφ,(αν και στην αρχη νομιζω ειχαν βαλει ενα), αλλα στην τελικη ειχε το χαβαλε του και το χαλαρο του στυλ που εκανε τη διαφορα. τι αλλα παρομοια ενθετα κυκλοφορουν στις ελληνικες εφημεριδες περα απο κιτρινο και ροζ τυπο που ειναι κυριολεκτικα για πεταμα, για να μην πω για κω....χαρτο. το 9 εκανε τη διαφορα και δεν κρυβω οτι θα μου λειψει.

 

Δυστυχως, φαινεται οτι στον τυπο του σημερα επιβιωνουν εφημεριδες με κουτσομπολια και οι ουσιαστικες προσπαθειες για ψυχαγωγια και ενημερωση που γινονται εστω και αν οι δυσκολιες ειναι πολλες δεν εκτιμουνται οσο θα επρεπε... ελπιζω το 9 και το γεωτροπιο να ειναι τα τελευταια που θα πληγουν απο αυτην την στροφη πολλων απο μας προς την..ποιοτητα.

 

υ.γ. και οσο για τα διηγηματα που δημοσιευε, τουλαχιστον το 9 ηταν τυπικο με τα δικαιωματα των συγγραφεων. σε πολλες περιπτωσεις πρεπει ο συγγραφεας να πληρωσει και μεινει και υποχρεωμενος με τον εκδοτη, επειδη δεχτηκε καποια δουλεια του!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Management

...το 9 στηριξε, πρωτον, πολλους Ελληνες συγγραφεις ε.φ. (μαζι με τον υποφαινομενο), και ακομα περισσοτερους σχεδιαστες και συγγραφεις κομιξ. ποιος αλλος το εκανε αυτο στην πατριδα μας. ΚΑΝΕΝΑΣ!

 

Εξαιρούνται οι παρόντες, σωστά; :mf_sherlock:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για την ακριβεια, εννοουσα τα εντυπα μεσα, αλλα σιγουρα η προσφορα του διαδικτυου (και στην ε.φ. κυριως του σφφ!biggrin.gif) ειναι πολυ σημαντικη και ανιδιοτελης. Παντως, το προβλημα ειναι μαλλον μεγαλυτερο στον χωρο των κομικς, οπου δεν υπαρχουν και πολλοι που να προβαλλουν τις εγχωριες δουλειες.

 

Υ.Γ. Επισης, για αυτο που γραφτηκε οτι δεν στελνονται απορριπτικες επιστολες σε διηγηματα, ειναι ενα καθεστως που εχω ανακαλυψει οτι ισχυει σε πολλα περιοδικα. Πραγματικα, δεν καταλαβαινω αυτην την πολιτικη. Δε νομιζω πως μια αρνητικη απαντηση θα προκαλεσει προβλημα. αντιθετα, θα ενημερωθει ο συγγραφεας και δε θα μενει με την απορια, ελαβαν το διηγημα δεν το ελαβαν;, το "πεταξαν" πριν το διαβασουν; Στην τελικη, e-mail ειναι και οχι κουριερ. Δεν θα κοστισει στον αποστολεα παρα μερικα δευτερολεπτα απο το χρονο του, ενω ο συγγραφεας θα ξερει τι να κανει και με τη δουλεια του. ακομα, και αν ενας εκδοτης χρειαζεται χρονο για να διαβασει ενα διηγημα, θα πρεπει τουλαχιστον να ενημερωσει τον συγγραφεα οτι ελαβε το διηγημα και οτι θα δειξει ενα ελαχιστο ενδιαφερον, οπως εδειξε και ο συγγραφεας. και οχι να τον αφηνει να μυριζει τα νυχια του.

Edited by Αλχημιστής
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι:

 

α)ο JesusDeSaad δε λαμβάνει υπόψη του το ότι η σημερινή γενιά έχει και λιγότερο χρόνο από όλες τις υπόλοιπες και ίσως ακόμα και το να διαβάσει τα διηγήματα να είναι πολυτέλεια. 'Οταν έχεις χρόνο, τότε μόνο είναι θέμα σεβασμού το να απαντήσεις σε όλους ακόμα και αρνητικά.

Δε λέει τίποτα ο λιγότερος χρόνος (που ούτε εκεί συμφωνώ αλλά έστω). Όταν διαβάζεις από το e-mail το διήγημα, αντί να πηδήξεις πίσω στο inbox το βάζεις σε ειδικά διαμορφωμένο box, είτε ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΑ ΠΡΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, είτε ΤΥΠΩΜΕΝΑ ΠΡΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. Όταν έρθει η ώρα να απαντήσεις σε αυτόν που δέχεσαι, τικάρεις στους άλλους δέκα τα κουτάκια και πατάς send mass message.

 

Αμα δεν υπάρχει ούτε αυτός ο απειροελάχιστος χρόνος, ε τότε πρέπει να τον έχει πιάσει πολύ κόψιμο. Να αλλάξει δίαιτα.

 

β)ο PiKei δε λαμβάνει υπόψη του το ότι το "9" είχε να κάνει, ως επί το πλείστον, με ερασιτέχνες, που δεν περίμεναν να βγάλουν το ψωμί τους από τη δημοσίευση, ούτε ήξεραν όλα τα κατατόπια του χώρου για να το ψάξουν με όλους τους τρόπους πώς θα έρθουν σε επαφή με το "9" για να του στείλουν διήγημα κλπ.

Σου εγγυώμαι ότι από τους έλληνες κομίστες που τυπώνονται, τουλάχιστον το 90% θέλουν να γίνουν επαγγελματίες. Σχεδόν όλοι σπούδασαν στο αντικείμενο ή σε αντίστοιχα. Το να τους λες ερασιτέχνες τους (και με) προσβάλλει. Το ότι το προηγούμενο καθεστώς λόγω ολικής τσιπιάς δεν μας άφηνε να ζήσουμε από κάτι που στην υπόλοιπη υφήλιο είναι επάγγελμα από την αρχή του προηγούμενου αιώνα δε σημαίνει τίποτα.

 

 

Κάπου πιο πάνω είδα κάποιον να λέει ότι το 9 έβαλε το λιθαράκι του για να καταξιωθεί η Ε.Φ. ως σοβαρό είδος. Σε δύο συγκεντρώσεις λογοτεχνίας που έχω πάει φέτος και πέρσι, η Ε.Φ. κατατάχτηκε ως παραλογοτεχνία. Πέρσι την παρουσίασαν σαν ισεπίπεδη με το Γκαούρ Ταρζάν.

«Έλα τωρα μωρε -όνομα άσχετου ατόμου που διαφωνούσε-, σε λίγο θα μας βγάλεις τον Αρθουρ Κλαρκ και το Γκαουρ Ταρζαν ίσα με το Πόλεμος Και Ειρήνη»

Και στις δύο συγκεντρώσεις ήταν και μέλη από την συντακτική ομάδα του 9. Δεν είπαν κουβέντα να υπερασπιστούν την Επιστημονική Φαντασία. Κι όμως μερικοί τους εξυψώνουν στα ουράνια επειδή τύπωναν κάθε εβδομάδα 4-6 σελίδες Ε.Φ.

Για βάλτε το κάτω λίγο αυτό το νούμερο που λέω. 6 σελίδες, επί 52,365 εβδομάδες που έχει ο χρόνος, επί 10 χρόνια. 6 επί 523. 3138 δια ας πούμε 350 σελίδες κατά μέσο όρο ένα βιβλίο; 8,9, ας τα κάνουμε 9 βιβλία. Σε 10 χρόνια. Για να διαβάσει κανείς αυτά τα 9 βιβλία, έπρεπε να δίνει ένα ευρώ κάθε εβδομάδα. Επί 52 εβδομάδες. Επί 10 χρόνια. 520 ευρώ. Δια 9, μας κάνει 57 ευρώ 77λεπτά το βιβλίο.

Να χαρώ παραγωγή, να χαρώ αντιστοιχία προϊόντος/τιμής, να χαρώ καταξίωση.

Edited by Jesus DeSaad
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον! Ευχαριστω. Ελπιζω, παντως, να συμφωνειτε, οτι η εντυπη προβολη ενος εργου, εχει μεγαλυτερο αντικτυπο. τουλαχιστον μεχρι στιγμης, επειδη πολλες ηλικιακες ομαδες χρησιμοποιουν το διαδικτυο μονο βοηθητικα. τα επομενα χρονια ισως αποτελεσει τον πρωταγωνιστη... Τελειωνει και το χαρτι! και σταματω εδω γιατι ειμαι εκτος θεματος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

μόνο εγώ χάρηκα που κλείνουν το "9";;;

Είσαι δίοπος Παναγιώτη

Link to comment
Share on other sites

Διοπος ο D'Ailleurs?ΝΑ τον επαναφερει στην ταξη ο Ασγκαροθ που ειπε τετοια κουβεντα για το 9!!!Walk the plank!!!

Link to comment
Share on other sites

Διοπος ο D'Ailleurs?ΝΑ τον επαναφερει στην ταξη ο Ασγκαροθ που ειπε τετοια κουβεντα για το 9!!!Walk the plank!!!

Είναι εσωτερικής κατανάλωσης το αστείο.

Και παράλληλα μπορεί να διαβάσει το τόπικ για απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Από το πρώτο κιόλας ποστ μου σ' αυτό το τόπικ συμφώνησα με την συντριπτική πλειοψηφία εδώ μέσα ότι το "9" κακώς έκανε που δεν απαντούσε στις υποβολές διηγημάτων (και ίσως όποιων άλλων συνεργασιών).

Ουσιαστικά και το ίδιο το "9" συμφώνησε σ' αυτό -έστω και με μεγάλη καθυστέρηση- όταν το διόρθωσε έναν περίπου χρόνο πριν.

Το είπαμε.

Το αναλύσαμε.

Το κάναμε νιανιά.

Ας θυμηθούμε όμως ότι αυτό το τόπικ αφορά το κλείσιμο του "9" και την προσφορά του στον χώρο. Από το να αναφέρουμε -επαναλαμβάνω σωστά- ένα υπάρκτό πρόβλημα που υπήρχε, μέχρι τα μισά replies αυτού του τόπικ να σκαλίζουν ξανά και ξανά το ίδιο πράγμα, απέχει πολύ.

Μήπως να πηγαίναμε παρακάτω;

Λέω τώρα εγώ.

 

Επί του θέματος: δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί επιτυχημένο (ή και αποτυχημένο) ένα περιοδικό που προσφέρεται δωρεάν ως ένθετο με εφημερίδα. Για μένα επιτυχημένο θα ήταν εάν κυκλοφορούσε μόνο του, όπως τόσα άλλα περιοδικά που έχουν σημειώσει μακρά πορεία στο χρόνο.

 

Επειδή δυστυχώς, κανένα άλλο περιοδικό στον ελληνικό χώρο της φανταστικής λογοτεχνίας (και ναι, το "9" με τις λίγες σελιδούλες του κάθε βδομάδα σαφώς και κατατάσσεται εκεί) δεν στέριωσε, όχι για τόσο πολύ, αλλά δεν στέριωσε γενικώς,

επειδή έχει αποδειχτεί επανειλημμένως ότι ο χώρος αυτός στην Ελλάδα είναι τόσο μικρός που αδυνατεί να στηρίξει τέτοιες προσπάθειες,

επειδή όλα (και διορθώστε με αν κάνω λάθος) τα περιοδικά στην Ελλάδα με λογοτεχνία του φανταστικού είτε έκλεισαν σε λίγα τεύχη είτε φυτοζωούν αδυνατώντας να σταθούν οικονομικά στα πόδια τους και να διατηρήσουν μια σταθερή χρονικά έκδοση,

το "9" δεν μπορεί παρά να θεωρηθεί επιτυχημένο απλώς και μόνο γι' αυτό.

Αν είχε κυκλοφορήσει μόνο του θα είχε την τύχη των υπολοίπων: 10, 20, 30 τεύχη (και λέω ήδη πολλά) και πάπαλα. Θα είχε πεθάνει από το 2001 και τώρα ούτε που θα το θυμόμασταν.

 

Κάθε διήγημα Έλληνα συγγραφέα που δημοσιευόταν στο "9", έβαζε ένα μικρό λιθαράκι στον κόσμο της ελληνικής λογοτεχνίας φαντασίας.

 

...μοναχά της Επιστημονικής Φαντασίας. Τα υπόλοιπα είδη είναι γνωστό πως δεν ήταν καλοδεχούμενα στο 9.

 

Νομίζω ότι η ελληνική Ε.Φ. είναι κομμάτι της ελληνικής φανταστικής λογοτεχνίας. Οπότε μου φαίνεται ότι αυτό που λέει ο dreamwhisperer ισχύει.

 

Αλλά, ακόμα και αν ήταν έτσι, διαφωνεί κανείς ότι το "9" πρόσφερε 10 χρόνια αυτά που γράφει ο nikosal στην αρχή; Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο! Περιμένατε να αρέσει σε όλους+να προωθεί τους Έλληνες δημιουργούς+να βάζει κόμιξ κάθε είδους+να απαντάει σε όλους όσους είχαν στείλει διήγημα+να έχει ΚΑΙ φάντασυ ΚΑΙ εφ ΚΑΙ λογοτεχνία ΚΑΙ κόμιξ ΚΑΙ να φτιάχνει καφέ ΚΑΙ να βάζει μπουγάδα και ... και...

 

Ναι. Προφανώς αυτό περιμέναμε. Αλλά, χωρίς αυτό να μας στερεί το δικαιώμα να ζητάμε πιο πολλά, ίσως θα έπρεπε να είμαστε περισσότερο ευχαριστημένοι και λιγότερο αυστηροί με αυτό που είχαμε. Συμφωνώ με την wordsmith, και φοβάμαι ότι θα κάνουμε πολύ καιρό μέχρι να ξαναδούμε κάτι ανάλογο.

 

 

1) Σου εγγυώμαι ότι από τους έλληνες κομίστες που τυπώνονται, τουλάχιστον το 90% θέλουν να γίνουν επαγγελματίες. Σχεδόν όλοι σπούδασαν στο αντικείμενο ή σε αντίστοιχα. Το να τους λες ερασιτέχνες τους (και με) προσβάλλει.

 

2) Κάπου πιο πάνω είδα κάποιον να λέει ότι το 9 έβαλε το λιθαράκι του για να καταξιωθεί η Ε.Φ. ως σοβαρό είδος. Σε δύο συγκεντρώσεις λογοτεχνίας που έχω πάει φέτος και πέρσι, η Ε.Φ. κατατάχτηκε ως παραλογοτεχνία.

 

3) Για βάλτε το κάτω λίγο αυτό το νούμερο που λέω. 6 σελίδες, επί 52,365 εβδομάδες που έχει ο χρόνος, επί 10 χρόνια. 6 επί 523. 3138 δια ας πούμε 350 σελίδες κατά μέσο όρο ένα βιβλίο; 8,9, ας τα κάνουμε 9 βιβλία. Σε 10 χρόνια. Για να διαβάσει κανείς αυτά τα 9 βιβλία, έπρεπε να δίνει ένα ευρώ κάθε εβδομάδα. Επί 52 εβδομάδες. Επί 10 χρόνια. 520 ευρώ. Δια 9, μας κάνει 57 ευρώ 77λεπτά το βιβλίο.

Να χαρώ παραγωγή, να χαρώ αντιστοιχία προϊόντος/τιμής, να χαρώ καταξίωση.

 

1) Ας μην αρπαζόμαστε. Νομίζω ότι η wordsmith αναφερόταν στα διηγήματα. Και επίσης, ο διαχωρισμός μεταξύ επαγγελματία και ερασιτέχνη σηκώνει τόσο νερό που καλό θα ήταν να μην τον σκαλίζουμε εδώ. (Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, θυμίζω και πάλι ότι το "9" κακώς δεν απαντούσε κλπ.)

 

2) Ο χαρακτηρισμός της Ε.Φ. ως παραλογοτεχνία από τον "σοβαρό" λογοτεχνικό χώρο δεν αποτελεί καμία έκπληξη. Ακόμα και στην Αμερική εξακολουθούν να αντιμετωπίζουν αυτή τη διάκριση. Δεν θα μπορούσε λοιπόν ένα περιοδικό να το αλλάξει αυτό.

Αλλά ο dreamwhisperer μίλησε μόνο για ένα "μικρό λιθαράκι" και -επίτρεψέ μου- αυτό το μικρό λιθαράκι το "9" όντως το έβαλε.

 

3) Αυτό θα ήταν σωστό αν όλοι αγοράζαμε το "9", πετάγαμε πάραυτα όλα τα κόμικς, καίγαμε την εφημερίδα, διαβάζαμε μόνο το διήγημα και μετά καθόμασταν να κλαίμε το ένα ευρώ μας. Οι άνθρωποι που αγόραζαν ολόκληρη την "Ε" μόνο για το διήγημα και δεν εκμεταλλέυονταν καθόλου τίποτα από τα υπόλοιπα ήταν ελάχιστοι εώς μηδέν. Νομίζω λοιπόν ότι η σύγκριση value for money είναι ατυχής.

Μήπως αντίθετα θα ήταν πιο σωστό να συγκρίναμε το "9" σε τιμή (μικρότερη του €1 για πολλά χρόνια) με αυτόνομα περιοδικά κόμικς και αυτόνομα περιοδικά φανταστικής λογοτεχνίας; Τότε θα βλέπαμε ότι το "9" όχι μόνο δεν ήταν ακριβό, αλλά ήταν το φθηνότερο.

Όσον αφορά την παραγωγή, αυτή αντιστοιχεί σε περίπου 50 διηγήματα κάθε χρόνο. Ας φανταστούμε έναν εκδότη που αποφασίζει κάθε χρόνο να δημοσιεύει 50 διηγήματα, δηλαδή 2 με 3 συλλογές Επιστημονικής Φαντασίας. Στην Ελλάδα. Κάθε χρόνο. Όχι αρκετά, ε;

Όποιος νομίζει ότι ένα δημοσιευμένο σε έντυπη μορφή διήγημα Ε.Φ. κάθε βδομάδα επί 10 χρόνια είναι λίγο, είτε ζει σε άλλη χώρα είτε σκοπεύει να τα καταφέρει καλύτερα στο μέλλον. Ελπίζω στο δεύτερο αλλά παραμένω ρεαλιστής.

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Ένα περιοδικό που δινόταν μαζί με την Ελευθεροτυπία για δέκα χρόνια δωρεάν φυσικά και μπορεί να θεωρηθεί επιτυχημένο. 1ον. Κάποιοι αποφασίζουν για να εξακολουθεί να υπάρχει και 2ον. φτάνει σε πολύ περισσότερα χέρια απ' ότι ένα ανεξάρτητο περιοδικό, άρα μπορεί να φέρει περισσότερους στο χώρο.

Edited by Solonor
Link to comment
Share on other sites

  • Management

Δεν μπορεί κάποιος υπεύθυνος να απαντήσει ή έστω να μεταφέρει μέσω τρίτου ατόμου συγκεκριμένες απόψεις;

 

Αφού υπάρχουν άτομα που γνωρίζουν τους εκδότες – διαχειριστές του εντύπου, παρακαλώ αν είναι δυνατόν, ας γίνει μια συνεννόηση να μας πουν μια προσωπική - ρεαλιστική ματιά για τα πράγματα με λίγο περισσότερες λεπτομέρειες από τη πλευρά τους και από της αγοράς γενικότερα. Νομίζω θα βοηθήσει όλους τους ενδιαφερόμενους για το θέμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι ήταν ένθετο στην Ελευθεροτυπία για δέκα χρόνια σημαίνει ότι έφτανε παντού και σε όλους- κάτι πολύ σημαντικό για τη λογοτεχνία του φανταστικού.

Ξεκάθαρα το "9" κλείνει λόγω της κρίσης που σαρώνει τα πάντα. Μόνο εκεί βρίσκονται οι αιτίες των τίτλων τέλους.

Και είναι κρίμα. Πλέον η επιρροή του χώρου στο ευρύτερο κοινό συρικνώνεται δραματικά.

Link to comment
Share on other sites

 

 

β)ο PiKei δε λαμβάνει υπόψη του το ότι το "9" είχε να κάνει, ως επί το πλείστον, με ερασιτέχνες, που δεν περίμεναν να βγάλουν το ψωμί τους από τη δημοσίευση, ούτε ήξεραν όλα τα κατατόπια του χώρου για να το ψάξουν με όλους τους τρόπους πώς θα έρθουν σε επαφή με το "9" για να του στείλουν διήγημα κλπ.

Σου εγγυώμαι ότι από τους έλληνες κομίστες που τυπώνονται, τουλάχιστον το 90% θέλουν να γίνουν επαγγελματίες. Σχεδόν όλοι σπούδασαν στο αντικείμενο ή σε αντίστοιχα. Το να τους λες ερασιτέχνες τους (και με) προσβάλλει. Το ότι το προηγούμενο καθεστώς λόγω ολικής τσιπιάς δεν μας άφηνε να ζήσουμε από κάτι που στην υπόλοιπη υφήλιο είναι επάγγελμα από την αρχή του προηγούμενου αιώνα δε σημαίνει τίποτα.

 

 

 

 

Ναι, ο mman έχει δίκιο, εννοώ μόνο τα διηγήματα. Όταν λέω ερασιτέχνες, δεν εννοώ την ποιότητα της δουλειάς τους, αλλά αυτούς που ΖΟΥΝ από τα λεφτά που βγάζουν από τη δημοσίευση διηγημάτων τους. Από ό,τι έχω διαβάσει σε άλλα τόπικ εδώ μέσα, η Ελευθεροτυπία πλήρωνε 150 ευρώ για κάθε διήγημα (στους Έλληνες), μείον το φόρο, βγαίνουν γύρω στα 116 ευρώ. Οπότε ακόμα και αν το "9" δημοσίευε διηγήματα ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, αυτός δε θα μπορούσε να ζήσει απ' αυτό. Ούτε υπάρχουν αρκετά περιοδικά που δημοσιεύουν διηγήματα για να βγάζει τα προς το ζην κάποιος μόνο με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ένα περιοδικό που δινόταν μαζί με την Ελευθεροτυπία για δέκα χρόνια δωρεάν φυσικά και μπορεί να θεωρηθεί επιτυχημένο. 1ον. Κάποιοι αποφασίζουν για να εξακολουθεί να υπάρχει και 2ον. φτάνει σε πολύ περισσότερα χέρια απ' ότι ένα ανεξάρτητο περιοδικό, άρα μπορεί να φέρει περισσότερους στο χώρο.

 

Με την ίδια λογική και τα υπόλοιπα ένθετα που μοίραζε η Ελευθεροτυπία όπως και άλλες μεγάλες εφημερίδες, κάτι ένθετα με τηλεοπτικά προγάμματα και μαγειρικές, κι αυτά επιτυχημένα είναι.

Πάντως σχετικά με το κλείσιμο του "9", αξίζει να ρωτήσετε τον απλό κόσμο γύρω σας. Αυτές τις μέρες, με όσους έχω μιλήσει στη δουλειά (πωλητές μα κυρίως πελάτες) για το θέμα, οι περισσότεροι είναι δυσαρεστημένοι με το ίδιο το περιοδικό και όχι με το λουκέτο. Τόσα παράπονα ειλικρινά δεν περίμενα να τα ακούσω για αυτό το "επιτυχημένο" 9.

Τέλοσπάντων. Να ζήσουμε να το θυμόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ηρέμησαν τα πράγματα, όποιος θέλει ανοίγει ένα τοπικ περί περιοδικών φανταστικού και κομικ στην Ελλάδα και το πως θα έπρεπε αυτά να λειτουργούν ή όχι. Γιατί κρίμα είναι και το τοπικ να μιλάει για τα παράπονα, ας μεταφερθούν τα ποστ και να είμαστε περισσότερο θετικοί στο παρόν τοπικ.

 

Πάντως μου φαίνεται αστείο να βλέπω άτομα με παρωπίδες να λένε ''Μα καλέ μόνο το 9 υπάρχει στην Ελλάδα που στηρίζει το φανταστικό, εμένα που λέτε μια φορά πήγα να δώσω ένα διήγημα κάπου και με έδειραν, οπότε όταν το 9 δεν με έδειρε και απλά δεν μου απάντησε, πετούσα στα ουράνια''.

 

Λυπάμαι, τα πράγματα δεν είναι έτσι. Δεν μπορεί ο κάθε δημιουργός, είτε είναι κομιστας, είτε συγγραφέας, να σκύβει το κεφάλι και να λέει ''μάλιστα αφέντη, ότι πεις αφέντη'' και να ευχαριστεί που δεν τον φτύνουν και στο πρόσωπο. Που νομίζετε ότι ζούμε, στην κατοχή? Αν θες να έχεις περιοδικό και να μην βγαίνει κόσμος να γκρινιάζει, φρόντισε να συμπεριφέρεσαι επαγγελματικά.

 

Ανοίξτε λίγο τα μάτια σας, αν τα αμερικάνικα και τα αγγλικά περιοδικά έχουν χρόνο να στείλουν απαντήσεις και τα submission guidelines μπροστά-μπροστά, μην μας ζητάτε να μην γκρινιάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

μόνο εγώ χάρηκα που κλείνουν το "9";;;

Είσαι δίοπος Παναγιώτη

 

δίοπος είσαι και φαινεσαι. Εγώ χαιρομαι που κλείνει για να μάθουν να μήν εχουν κλίκες. :chinese:

Link to comment
Share on other sites

Ο PiKei ήταν ο υπεύθυνος επιλογής διηγημάτων δλδ;;

 

Αν είναι καινούριο ανέκδοτο αυτό να γελάσω...

Αν είναι συνέχεια του "λασπώματος", δεν το βλέπω να πέφτω τόσο χαμηλά που να το συζητήσω.

Link to comment
Share on other sites

Λασπωμα ακουω και λασπωμα δε βλέπω.Τι κανετε ωρε;Αιντε παλικαρια!:devil2:

Κι οι υπερμαχοι να κανουν quote τα best of λασπωματα ως τωρα γιατι δεν τα βρισκω.Εκτος αν το χειροτερο ειναι οτι καποιος περασε τον ΠιΚΕι για υπευθυνο επιλογης διηγηματων.Προσωπικα πιστευω οτι αν ηταν αυτο αληθεια,το περιοδικο θα ηταν καλυτερο αρα είναι μαλλον κομπλιμεντο.

 

Τελος παντων υποθετω μερικοι θελανε να βλέπουν copy paste απο ολους μας μονο κατι τετοια ως ποστ:

Ωω,ρε συ πολυ κριμα.:(Το 9 ηταν οροσημο για την ΕΦ στην Ελλαδα.Το πιο πετυχημενο περιοδικο...δε σχολιαζω αλλο...

ο Βασκο Ντα Γκαμα ηταν Ελληνας!

 

Λογικο να υπαρχει καποια συναισθηματικη φορτιση ειδικα στα ατομα που (συν)εργαστηκαν με το 9 μα αν ηταν τοσο υπεροχαπιθανο ας συνεχιζε μονο του την πορεια.Μηνιαιο περιοδικο με 4,90 πχ.Θα την εβγαζε αλλη μια δεκαετια λετε;:mf_sherlock:

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

β)ο PiKei δε λαμβάνει υπόψη του το ότι το "9" είχε να κάνει, ως επί το πλείστον, με ερασιτέχνες, που δεν περίμεναν να βγάλουν το ψωμί τους από τη δημοσίευση, ούτε ήξεραν όλα τα κατατόπια του χώρου για να το ψάξουν με όλους τους τρόπους πώς θα έρθουν σε επαφή με το "9" για να του στείλουν διήγημα κλπ.

 

Φυσικά και δεν το λαμβάνω γιατί δεν υπάρχουν επαγγελματίες συγγραφείς φανταστικού στην Ελλάδα, κατά την γνώμη μου ούτε καν επαγγελματίες έλληνες συγγραφείς γενικότερα. Όλοι οι συγγραφείς που γνωρίζω κάπου δουλεύουν για να την βγάλουν, οι πιο τυχεροί απλώς "κοντά" στον χώρο της γραφής (βιβλιοπωλεία, εκδοτικοί, μεταφράσεις κλπ). Αυτό λοιπόν που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί αντί να γκρινιάζει οποιοσδήποτε δεν κάνει αυτό που έκανε ο Παπαδιαμάντης, ο Κέρουακ κι ο Γκίμπσον πριν από αυτόν. Να ψάξει να βρει πως γίνεται να δημοσιεύσει τα κείμενα του επί πληρωμή και που. Και να αρχίσει να μαζεύει απορρίψεις μέχρι να τυπωθεί κάπου (αν τα καταφέρει) με όρους διάφορους του "χάρη σου κάνω". Είτε βιοπορίζεσαι είτε όχι απ΄αυτό (που όπως είπα και πριν τελικά δεν βιοπορίζεσαι), το οφείλεις στον εαυτό σου να μην είσαι underdog μια ζωή. Είναι τόσο "αιρετικό" πια αυτό;

 

Και τελικά για όποιον ενδιαφερόταν, τηλέφωνο δεν είχε το γ....ι το "9" στην ταυτότητά του; Γράμματα δεν απαντούσε συνέχεια "στείλε μας την ιστορία σου"; Σας χάλασε ότι (έστω και αργά) ενημέρωσε για τον τρόπο που δέχεται υποβολές, αντί να απαντά "ξέρετε δεν δημοσιεύουμε έλληνες, γιατί οι έλληνες είναι δευτεράντζες και μας ρίχνουν την κυκλοφορία" και να μας έχει όλους στην αποκάτω, όπως ήταν η συνήθης πρακτική των περιοδικών τόσα χρόνια; Σας χάλασε μήπως και ότι πλήρωνε τα διηγήματα; Πραγματικά δεν καταλαβαίνω καθόλου ποια είναι η "αγορά" που οραματίζεστε για τα γραπτά σας ούτε πως περιμένετε να φτάσετε εκεί...

 

Συγνώμη, αισθάνομαι πολύ γέρος, πάω να πιω το χαμομήλι μου για να κοιμηθώ κι όταν φτιαχτεί το περιοδικό των ονείρων σας ξυπνήστε με...

Link to comment
Share on other sites

Λασπωμα ακουω και λασπωμα δε βλέπω.

Κι οι υπερμαχοι να κανουν quote τα best of λασπωματα ως τωρα γιατι δεν τα βρισκω.

 

Εντελώς επί του προσωπικού τώρα (κι ας μην σε ξέρω) πήγαινε καμάρι μου να δεις έναν οφθαλμίατρο...

 

Και γενικά κόφτε πια την παπαριά ότι υπάρχουν κάποιου είδους "κλίκες" που σας κλείνουν το δρόμο. Ορθάνοιχτος είναι, τραβηχτείτε να ανεβείτε στην κορφή του κόσμου και μην ανησυχείτε εμείς οι "υπέρμαχοι" θα είμαστε οι πρώτοι που θα σας χειροκροτήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..